mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 13:39:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Shih tzuji - nova generacija
Strani: 1 [2] 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Shih tzuji - nova generacija  (Prebrano 7588 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #15 : nedelja, 13.04.2008 : 21:11:29 »

Po prebranem ZS lahko samo rečem, da vzrediteljica daje svoj žegen!  Cheesy Cheesy Cheesy
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #16 : nedelja, 13.04.2008 : 21:59:37 »

Ceprav sem ze dolgo okuzena z virusom "shih tzu", se zmeraj dobim mehka kolena, ko vidim dobrega psa...

Prijatelji znajo povedat, kako sem bila navdusena nad krasnim bernardincem, ki sem ga videla prav od dalec na svetovni v Bernu 1995 leta..., se raje pa povedo, da je bil ta kuza iz plisa, jaz pa mocno kratkovidna Grin!

Skratka pri vzreji imam najraje nacrtovanje idealne kombinacije, naslednja stopnja "izvedba" je ze tezja... Najtezja pa je predzadnja, iskanje bodocih lastnikov, ki bi cenili ves ta trud (ne samo financno)... Zato sem raje zmanjsala stevilo legel in se pri tem trudim najti cimboljse plemenjake.
Je pa velik izziv pri shih tzujih genetika, se posebej dedovanje barv. In pri kombinaciji rdece bele psicke in crnega samcka je dovolj moznosti za vse vrste barv Smiley...
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #17 : ponedeljek, 14.04.2008 : 10:13:47 »

Imava zelo podoben pogled na vzrejo. Tudi jaz sem vsa mehka ob pogledu na dobrega psa in ni mi toliko do prodaje mladičev kot do tega, da na svet spravim še kakšnega dobrega mladiča. Se mi z legli nikamor ne mudi. Z guštom berem rodovnike in kombiniram v mislih, akcija bo pa takrat, ko se bo vse poklopilo kot se mora.

Barvne kombinacije.... hmmm... rdeč enobarven potomec?  Cheesy
Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #18 : ponedeljek, 14.04.2008 : 10:27:39 »

Ja tale genetika je res hecna zadeva. Pariš črno samičko in č-b samčka, dobiš pa zlatega samčka s črno masko, torej so na dan prišli geni izpred par generacij. Si lahko zamislita moj pogled, ko sem zagledala Sončka  Shocked  Grin
Torej, če mi katera od vaju zna malo bolj razložit dedovanje barv, ji bom zelo hvaležna.
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #19 : ponedeljek, 14.04.2008 : 11:45:51 »

No tole isto vprašanje tudi mene zelo zanima. Zanimajo me pa tudi rdeči oz rdeče beli šicuji, ker do sedaj sploh nisem vedela da se tako reče tej barvi....Tako da če se kateri da pisati bom jaz z vseseljem brala Smiley
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #20 : ponedeljek, 14.04.2008 : 12:39:00 »

Hja, genetika je zanimiva reč.

Mei Tashi, oba, Santi in Atena imata med predniki zlate enobarvne pse. Na Santijevi se začne s Santosha Chocolate Wizardom (Darjinim Čokom) in seveda vsemi krasnimi santoški za njim. Pri Ateni je stvar zelo podobna, saj ima tudi ona te iste enobarvne gene v svojem rodovniku po Diablovem očetu Santoša Midnight Callerju in znamenitem dedku Rosaril the Chimney Sweep in pa seveda še naprej do njegovih prednikov. Rosaril the Chimney Sweep je tudi prednik Santijevih prednikov iz Santosha linije in s tem tudi Čoka. Tu se stvar poklopi. Ti geni so zelo močni. Črni enobarvni je po genetiki bližje zlatemu enobarvnemu kot črnobelemu - pravzaprav je to gen za zlato barvo, samo da s to razliko, da je temna vse do črne. Črnobeli pa so drugi gen. Kolikor sem doslej uspela opaziti, se pri kombinaciji črne enobarvne in dvobarvne rado zgodi, da se gen za črno enobarvno poklopi s kakšno drugo barvo. Zato recimo pobožno upam, da bi iz rdeče enobarvne psice in črnega enobarvnega psa mogoče dobili rdečega enobarvnega potomca. Poleg tega ima Santi med predniki zelo veliko zlato belih (skandinavska linija prek Naje), zato niti ne preseneča, da se je v kombinaciji s črno psico rodil zlat enobarven potomec. Je pa zanimivol, da rdečebela psica in črnobel samec ne bi bila dobra barvna kombinacija: dobili bi umazano rjavo barvo, ne rdečo, ne črno, ne zlato. V kombinaciji s črnim enobarvnim pa je drugače. Tu se lepo vidi, da gre za popolnoma drug gen za črno barvo.

Kimi, rdeče bela, kot je moja Tara (oziroma, tisti bolj pecajzlasti bi moji Tari rekli, da je mahagoni barve, ker je res temno intenzivno rdeča), je rezultat ameriške vzreje. V bistvu gre za temno zlato belo. V Evropo je prišla s psi, uvoženimi iz Amerike. Ker so Američani načrtno vzrejali, da bi jo dobili, je ta gen tudi zelo močan. To se lepo vidi pri Tarinih mladičkah. Po očetu zelo močna zlatobela linija (Skandinavci), po mami (prek Agnesaninega Pipija) pa zelo močna rdečebela ameriških prednikov. Rezultat: ena rdečebela psička, ki tudi konstitucijsko spominja na mamo, in ena zlatobela, ki je zelo podobna očetu, svoji babici po materini strani in polsestri iz psarne, iz katere prihaja oče (Big Choice). Ko imaš dve močni genetski liniji, vsaj v prvi generaciji ne pride do mešanja, ampak recimo do tega, da je nekaj mladičev po materi, nekaj pa po očetu.

Upam, da bo na to temo povedala še kaj Agnesana. Npr. o starih ameriških rdečebelih psih, ki jim ima med predniki Pipi.
Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #21 : ponedeljek, 14.04.2008 : 13:11:57 »

Kalsang, zdaj si me pa čisto fascinirala s tole razlago in z poznavanjem naših rodovnikov  Grin
Veš skoraj več o mojih kosmatincih kot jaz  sram
Če bo pa Sonček Santosha barve bom pa jaz najsrečnejši človek na svetu  Cheesy

Po tej razlagi pa me tudi vedno bolj zanima, kakšne otroke bo Lhamo spravila na svet  Smiley
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #22 : ponedeljek, 14.04.2008 : 14:05:48 »

Tole je pa zelo zanimivo. Tvoja Tara je res ene čist posebne barve, ampak jaz sem mislila da pač paše pod zlato bele ('kao'temnejše zlato bele) in da je pač sreča da ima tako lepo barvo. A imate kakšno slikco enobarvnega rdečega psa / psice?
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #23 : ponedeljek, 14.04.2008 : 14:21:27 »

Citat
Po svetovni bom lahko rekla kaj vec, prej ne upam (pogovori se v teku, dokoncna odlocitev se ni padla)...

Ne morem mimo..... Smiley Ga bomo videli v Stockholmu? Smiley 9. grupa je namrec isti dan kot prva, tako, da pridem tudi sicuje kaj pogledat. lp
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #24 : ponedeljek, 14.04.2008 : 15:39:22 »

Evo, ena lepa rdečelaska:

http://kalsang.moj-album.com/album/11722001/?os=11722005

Njeno mlado hči, ki je iste barve pa imamo v Sloveniji. Smiley

Rdeča je v bistvu temno zlata, samo Američani so s selekcijo in sistematično vzrejo dali nanjo tak poudarek, da je zdaj to samostojna barva, samo da je pri njih v rdeče-beli različici, ker jim enobarvni psi niso preveč všeč. Dama na tej sliki pa je klasična psička iz starih linij brez trohice ameriške krvi.

Zlata je osnovna barva in poznamo jo v širokem razponu od zelo svetlih psov do črnih enobarvnih, pri katerih gre pravzaprav za zlati gen.



Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #25 : ponedeljek, 14.04.2008 : 17:27:00 »

Kaja, verjetno bo prisel in mogoce celo nastopal v bis-u "plemenjak s potomci", ce se jih bo dovolj prijavilo. Ko me bos videla cepetati od navdusenja bos vedela, da sem zraven izbranca. Me dostikrat zanese od navdusenja na razstavi in se prav "cudno" obnasam za staro gospo Grin Grin Grin...
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #26 : ponedeljek, 14.04.2008 : 18:52:01 »

Mei Tashi, bolj bos srecna, ce bo bolj podoben Santoshi po izgledu, kot po barvi, verjemi. Pa nekak cutim na vodi, da bo res tako Smiley.

Pipijeva zgodba je pa zanimivo branje Smiley...Ce se vam da brati, moram najprej potegniti s polic zaprasene knjige o zgodovini shih tzujev Wink.

Njegov prihod k meni je plod vecletnega raziskovanja rodovnikov, zgodovine razvoja pasme in genetike. Vsec so mi bili angleski psi in sem prebrala, da so kljub svoji zaprtosti vzreje uporabili tudi ameriske pse. Rezultati te kombinacije so me presenetili in navdusili. V mislih imam uvoz Dragonfire's All American Boy (prisel v psarno Harropine), ki je bil sin slavnega Dragonfire's Red Raider-ja (sampion, ROM in veckratni zmagovalec grupe, vzrediteljica Peggy Hogg).

Prijatelji v ZDA so mi pomagali, da sem nasla vzrediteljico Susan Shafer's (Shafer's kennel). Susan je dolga leta pomagala pri razstavljanju Peggy Hogg, ki je bila vzrediteljica, profesionalna handlerka in sodnica (se zmeraj sodi shih tzuje). Med drugim je napisala tudi knjigo "Grooming and Showing Toy Dogs" (l. 1976). Ona je razstavljala slavnega Dragonwyck The Great Gatsby-a (CH, ROM, BIS winner), katerega lastnik je bil Norman Patton (Dragonwyck kennel).
Susan je pri vzreji uporabljala vecinoma samo Dragonfire pse. Ko sem videla Pipijev rodovnik sem ostala brez sape... On je linijsko vzrejen na osnovi Red Raiderja, Great Gatsbija, Hodari Lord Of The Rings... Pravzaprav je polovica R.O.M. plemenjakov (Best 10 of R.O.M.)v njegovem rodovniku... Raziskala sem 7 generacij njegovih prednikov in imam skoraj vsa imena odkrita Smiley. Skoraj vse lahko najdes v knjigah o zgodovini shih tzujev v ZDA...
Se preden sem prisla ponj je mimogrede postal ameriski sampion in na vseameriski specialki za shih tzuje bil na cetrtem mestu v odprtem razredu (sodnik Norman Patton).

Rada pa bi povedala se tole... vsako vkljucevanje ameriskih psov v vzrejo je zelo nevarno... Preden sploh zacnes razmisljati o tem moras poznati ozadje vsakega psa, ki ga zelis vkljuciti v vzrejo. Zaradi tega so pri meni prisle v postev samo stare linije, ki se se niso "izpridile". Ker stare linije izvirajo iz starih skandinavskih vzrej, ki vec ne obstajajo... Rezultati tvojih zelja se po skrbno nacrtovani vzreji pokazejo sele cez leta... Vztrajnost je pri tem zelo pomembna Smiley

Zelja nekaterih vzrediteljev po hitrem uspehu in slavi z uporabo ameriskih linij je pripeljala do povsem netipicnega shih tzuja... Dlaka je dolga samo z uporabo papirckov za zavijanje dlake in obvezno zivljenje v kletki... Svetli psi s terierskim korakom, pot do uspeha in spreminjanje pasme v nekaj, kar zagotovo ni SHIH TZU.

Nadaljevanje sledi, kasneje bom napisala se kaj o genetiki (dedovanje barv)... samo moja banda ze skace po meni in jih prav nic ne briga moj pisateljski prvenec Grin Grin Grin.

lp

Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #27 : ponedeljek, 14.04.2008 : 22:00:19 »

Agnesana, če pa na vodi čutiš, bo pa že držalo  Smiley
Moje skrite sanje so enkrat (ko bom velika  Grin) imeti Santoška ali Santošico, tako da si me s svojo napovedjo res razveselila.

S Pipijevo zgodbo pa si mi odgovorila na par vprašanj, ki so me mučila, odkar sem spoznala Taro in nato na slikah videla njenega očeta. Ni mi bilo jasno, kako je lahko hči američana tako angleška. Me pa zanima, če je kateri Pipijev otrok vseeno prevzel bolj ameriški izgled? (sprašujem, ker je pri nas pač podobna situacija, kar se tiče mešanja linij)

Saj vem da sem tečna z vsemi temi vprašanji, ampak je lepo zvedet kaj o pasmi od tistih, ki ste že veliko dlje v tem.

LP
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #28 : ponedeljek, 14.04.2008 : 22:47:00 »

Tara ima angleško mamo in seveda dedka, tako da je rezultat kombinacija Pipijeve barve in angleške konstitucije. Wink
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #29 : torek, 15.04.2008 : 08:01:24 »

Evo, ena lepa rdečelaska:

http://kalsang.moj-album.com/album/11722001/?os=11722005

Njeno mlado hči, ki je iste barve pa imamo v Sloveniji. Smiley




res je lepotica krasna....a bomo hčerko videli na kakšni razstavi???
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Shih tzuji - nova generacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines