mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 06:12:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Shih tzuji - nova generacija
Strani: 1 2 3 [4] 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Shih tzuji - nova generacija  (Prebrano 7592 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #45 : četrtek, 17.04.2008 : 21:57:16 »

Pardon, Napijevo rodovniško ime je Agnesana Elixir (Agnesana Etienne je tudi Tarin bratec, samo njega pa nisem videla odkar je bil mladiček. Je pa zlat enobarven s črno masko.)
Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #46 : petek, 18.04.2008 : 00:59:08 »

Agnesana, sem kar nekajkrat prebrala tole teorijo o genetiki, da mi je malo bolj jasno vse skupaj.
Me pa zanima, če imajo vsi zlati s črno masko dominanten G gen (spremeni barvo dlake mladicka skozi odrascanje)? Namreč, Darja mi je rekla, da ti beli flekci, kot ga ima Sonček na tački in po prsih, sčasoma izginejo in je vse zlate barve (je imela menda Jomo tudi belo tačko, ko je bila majhna).

LP
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #47 : petek, 18.04.2008 : 09:44:11 »

Vecini enobarvnih psov bele lise izginejo ali se pa vsaj zmanjsajo. Pri shih tzujih pa jih ponavadi se prekrije dolga dlaka druge barve. Tako da, ce psa ne poznas v zivo, ne ves, ce ima kaksno liso na prsih ali tackah.

Ko sem vzrejala se pritlikave pince se je to se bolj izrazito videlo. Mladicki z belo liso na prsih (napaka po standardu), so jo v tednih odrascanja pri meni izgubili. Ce je bila pri oddaji bela lisa se zmeraj prisotna, sem vedela po velikosti le-te ali bo poponoma izginila ali bo ostala tam kaksna manjsa bela pika Smiley.
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #48 : ponedeljek, 28.04.2008 : 17:36:15 »

Za vse, ki jih zanima genetika... Lahko vas povabim v branje zanimive knjige avtorice Jackie Isabel z naslovom "Genetics - An introduction for dog breeders".
V njej zajema vsa pomembnejsa poglavja o dedovanju barv, kvaliteti dlake, genetskih motenj (volcje zrelo, kriptorhizem, srcne bolezni...), dednih bolezni, vedenjskih vzorcev. Potem pa je se zanimivo poglavje o selekciji in vzreji.

Knjigo napisano prav posebej o dedovanju barv pa je napisal Clarence C. Little, mislim da petdeset let nazaj...

Ce se kdo pozna kaksno zanimivo literaturo s tega podrocja pa naj prosim napise.

lp
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #49 : torek, 29.04.2008 : 15:09:11 »

Hvala, Agnesana! Tega ctiva se bom pa ziher lotila.

Prej smo govorili o slabih plateh krizanja ameriskih in angleskih sicujev, so pa tudi pozitivne, cesar se je treba zavedati skupaj s slabimi. Pri klasicnem tipu sicujev se namrec pojavlja ekstremno tezka konstitucija s pretezkimi kostmi. Posledica tega so krive okoncine, saj so kosti mladega psa mehke in se pod tezo telesa krivijo. Standard pa zahteva ravne okoncine. Te ameriski psi vsekakor imajo in z njimi lahko popravimo pretezko konstitucijo. Seveda pa ne v eni generaciji, saj zaradi velikih razlik ne dobimo takoj tega, kar si zelimo.

Je pa treba biti pri klasicnem tipu zelo pozoren na te zadeve. Prav v Skandinaviji se pojavljajo psi s prizadetimi okoncinami, tezavami s skeletom, artritisom, in to ze pri rosnem enem letu ali manj. Noben ekstrem ni fajn, se je treba drzat kar zlate sredine. Je pa o teh stvareh pisala ze legendarna Audrey Dadds v svoji knjigi Shih Tzu (by the way, po mojem mnenju je to obvezno ctivo za vsakogar, ki se resno zanima za pasmo). V njej pravi, da veliko vzrediteljev narobe razume standard, ki pravi, da je shih tzu krepak kuza, kar naj bi se merilo tako, da ko shih tzuja dvignes, si presenecen na njegovo tezo, vsekakor pa ga teza ne sme ovirati pri gibanju, saj mora biti se vedno zelo okreten in poskocen pes. Mnogi pa zmotno mislijo, da mora biti shih tzu tezak, s tezkimi, debelimi kostmi in zato silijo v ekstrem.

Vsekakor mnogi vzreditelji premalo razmisljajo o zdravju psa in se prevec osredotocajo na svojo subjektivno predstavo o idealnem shih tzuju.
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #50 : nedelja, 04.05.2008 : 16:53:24 »

V Skandinaviji in ZDA se pojavljajo zdravstveni problemi predvsem zato, ker je populacija shih tzujev tam najvecja in se to se prej pokaze.
Npr. na neki danski shih tzu strani sem zasledila, da so odkrili hudo displazijo kolkov pri psu in ga posledicno umaknili iz vzreje. Pojavlja se tudi problem kriptorhidov. Najbolj pa me skrbi to, da se o takih stvareh govori le v zakulisju in se velikokrat take pse se naprej uporablja v vzreji.
Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #51 : nedelja, 04.05.2008 : 22:02:06 »

A se slučajno katero od prej omenjenih knjig da dobiti pri nas, ali samo amazon varianta?
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #52 : ponedeljek, 05.05.2008 : 08:07:12 »

Verjetno se jo da narocit pri kaksni knjigarni, samo je treba cakat par tednov. Drugace pa je Amazon (najbolje uk ali de), Abe...

lp
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #53 : ponedeljek, 05.05.2008 : 10:31:34 »

Da, Agnesana, se strinjam s tabo. Najbolj zaskrbljujoče je, da nihče noče jasno opozorit na določene probleme. Samo šušlja se, ko vprašaš, pa utihnejo. Sama ne bi nikoli vedela za te primere, če ravno v določenem kritičnem času ne bi bila na Danskem in je bila ta debata zelo vroča v hiši, kjer sem bila gost. Ampak, ko sem hotela pozneje izvedeti več, se niso več hoteli pogovarjati.

Pes, ki je bil takrat tema pogovora in je bil takrat njihov, je imel nepravilno raščene kosti v nogah, hudo displazijo kolkov in artritis. Star je bil slabo leto. Bil pa je kupljen, ne iz domače vzreje, zato so ga pozneje vrnili nazaj. Njegov rodovnik je zelo zanimiv, saj so v njem nekateri znameniti psi. Kot sem se pozneje pozanimala, se problem nepravilno raščenih kosti v nogah (short ulnae) pojavlja pri psih na kratkih nogah s težkimi kostmi. Tega je kar nekaj, tudi pri nas bi se našlo kaj podobnega.

Ni kaj, treba je pazit.
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #54 : torek, 06.05.2008 : 17:30:29 »

Kot zanimivost vam lahko povem, da lahko pri nas (Dk) registriras psa iz Anglije samo, ce ima oce zdravnisko spricevalo, ki potrjuje, da ima pes spuscena oba testisa(kriptorhid atest). Zgleda, da so imeli probleme z uvozenimi psmi.
 Na Norveskem pa je tako spricevalo obvezno za potrditev vzrejnega dovoljenja. Prebrala v zgodbi o "short ulna", kjer oce tega psa pred paritvijo tega ni imel.
Meni pa se je cudno zdelo zakaj je moj veterinar "slatal" Pikota, saj se je prisel samo cepit proti steklini Grin.

Drugace pa je pri nas zazeljeno slikanje kolkov, ni pa obvezno. Za PRA priporocajo DNK test, ker le-ta pokaze, ce je pes nosilec.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #55 : torek, 06.05.2008 : 18:34:57 »

Se mi zdi, da so v Angliji vsevprek parili, tako da najdeš vse živo, od napačnih ugrizov, modrih oči, nespuščenih mod, kar pri tako veliki populaciji psov niti ni nenavadno. Imajo pa sicer opcijo, da na primer rodovniškemu psu, ki zaradi hib ni primeren za nadaljnjo vzrejo, preprosto izdajo rodovnik, kjer to tudi jasno piše. Bi bilo zanimivo vedet, kdaj so to uvedli, saj je njihov genetski material zelo "raznolik", kar se tega tiče.

Še vedno pa so angleški shih tzuji legende med legendami. Zelo zanimivo je firbec past na Cruftsu. Meni osebno pa so še ljubši skandinavski psi. Se mi zdi, da imajo tam v vzreji več reda, kar se tudi vidi. Wink
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #56 : torek, 06.05.2008 : 18:35:22 »

A potem je pri vas opcija DNK testa za PRA?
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #57 : torek, 06.05.2008 : 18:53:33 »

Nisem cisto prepricana, ampak obstaja opcija, da se prikljucis kaksni skupini, ki to organizira. Namrec pri pudljih je obvezen PRA DNK test pri Optigenu. Nazadnje ko sem videla vabilo kluba pudljov za DNK test, sem prebrala pripis, da se testu lahko pridruzi se kdo... Ta test delajo v kontigentih, ker vse potem posljejo na Optigen.

Za bolj tocne informacije jih bom morala povprasat. Mene to zelo zanima in ce bo izvedljivo na ta nacin smo mi inn Smiley. Obicajni testi povedo stanje samo na tisti dan, lahko pa pes zboli kasneje.
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #58 : torek, 06.05.2008 : 20:08:29 »

Jaz sem na temo DNK testov govorila s popotom in mislim da obstaja tudi varianta iz Slovenije, na isti način kot pravi Agnesana, samo se ne spomnim kam naj bi poslali (ga bom še malo povprašala). Sem bila pa presenečena takrat, ko sem izvedela da test ki ga mi delamo resnično velja samo takrat ko je opravljen, ker potem dejansko nima nobene veze da ga sploh delamo Sad U glavnem če se boste kaj 'kupčkali' v sloveniji sva midve tudi zainteresirane.

lpk
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #59 : torek, 06.05.2008 : 20:33:16 »

Ja, test, ki ga opravljamo tu, preverja trenutno stanje. Izvid velja eno leto, potem je treba pregled ponoviti.

DNK test bi tudi mene zanimal. S popotom je bilo takrat nekaj napol dogovorjeno, ampak če se prav spomnim, za šicuje ni bila opcija (ali pač?).

Agnesana, sem se pa spomnila, da so očeta nesrečnega junaka iz zgodbe o "short ulnae" potem prodali, oziroma ga umaknili iz vzreje. Me pa jezi, ker ni mogoče nikakor tem stvarem priti do dna, saj vsi molčijo kot grob. Kljub temu pa je nekaj stvari jasnih, če se človek loti pregledovati rodovnike in primerjati fotografije. Wink
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Shih tzuji - nova generacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines