mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 16:50:38

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Kupiranje psov
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 20   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kupiranje psov  (Prebrano 87123 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #45 : torek, 03.06.2008 : 17:21:13 »

Iskala nekaj povsem drugega, pa nasla tole http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,6414.0.html,

Ce se da komu prebiti cez 63 strani taksnih in drugacnih mnenj o teh nesrecnih pasjih usesih, vse od davnega septembra 2002 Grin
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #46 : torek, 14.07.2009 : 19:08:50 »

STALIŠČE STROKOVNEGA SVETA ZA ZAŠČITO ŽIVALI O KUPIRANJU UHLJEV PRI PSIH

Strokovni svet za zaščito živali je posvetovalni organ ministra pristojnega za veterinarstvo. Vanj so imenovani priznani strokovnjaki veterinarske, medicinske, biološke, farmacevtske in zootehniške stroke ter predstavniki organizacij, ki delujejo na področju zaščite živali pred mučenjem. Že v imenu Strokovnega sveta za zaščito živali je opredeljeno področje njegovega delovanja. Po 5. členu Pravilnika o strokovnem svetu za zaščito živali (UL RS št. 62-2793/2000) je ena od njegovih nalog tudi dajanje mnenj in opredelitev o vprašanjih, povezanih z zaščito živali. Trenutno je zelo aktualno vprašanje kupiranja uhljev pri psih.

Na razstavah psov v Sloveniji se še vedno pojavljajo psi s kupiranimi uhlji, čeprav je kupiranje uhljev pri nas prepovedano. Lastniki opravijo prepovedan poseg pri svojih psih na različne načine. Eni peljejo svoje pse na poseg v države, kjer ni prepovedan (nekatere države bivše Jugoslavije), drugim izvedejo poseg tuji veterinarji v Sloveniji, nekateri pa poseg opravijo sami. Zadnji dve varianti sta očitno kršenje naših predpisov za zaščito živali! Slovenski veterinarji opozarjajo na vse večje število psov, ki potrebujejo zdravljenje komplikacij zaradi nestrokovnih posegov prirezovanja uhljev. Na Strokovnem svetu za Zaščito živali smo obravnavali vlogo Veterinarska zbornica Slovenije o problematiki kupiranja uhljev in repov pri psih in izdelali naslednje mnenje:

Kakršnikoli, za žival boleči posegi, namenjeni zgolj videzu živali, so nepotrebni. Kinološka Zveza Slovenije bi si morala močneje prizadevati k izkoreninjenju tega nepotrebnega posega.

Na žalost so na razstavah v Sloveniji psi s prirezanimi uhlji celo bolje ocenjeni, saj so bolj »v tipu pasme«. Na to nakazuje tudi izjava avtorja uvodnika revije Kinolog letošnje št. 2, ki se nanaša na razstavo dobermanov. Na njej so bili najbolje ocenjeni psi večinoma s prirezanimi uhlji: "Sodniki ne favoriziramo pse s prirezanimi uhlji in repi, temveč le najtipičejšnje pse, pogosto pa psi z neprirezanimi uhlji in repi žal ne delujejo tako tipično, oziroma nekateri (z najrazličnejšimi oblikami repov) sploh ne spominjajo več na dobermana, kvečjemu na kakšnega lovskega psa." Enako opažamo tudi v publikacijah Kinološke zveze Slovenije (KZS). Na Kinologovem koledarju 2009 je slika psa s kupiranimi uhlji. KZS s svojo naklonjenostjo do psov s prirezanimi uhlji vzpodbuja rejce k izvajanju tega posega. Kinološke zveze večine evropskih držav so v svojih predpisih že prepovedale kupiranje uhljev in repov. Strokovni svet za zaščito živali poziva k spoštovanju naših predpisov in pričakuje, da bo tudi Kinološka zveza Slovenije storila podobno v svojih predpisih o razstavah psov.

Strokovni svet za zaščito živali
Veterinarska uprava Republike Slovenije
Logiran

Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #47 : torek, 14.07.2009 : 20:05:24 »

Jana, tole sem hotela objavit na naše strani. Pa iščem po strani vursa in ne najdem. Ne bi pa rada kar skopirala od tukaj..saj vem da ne smem. Huh Mi lahko pomagaš?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #48 : torek, 14.07.2009 : 20:19:37 »

Klavdija, imas mail Wink
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #49 : torek, 14.07.2009 : 23:17:58 »

Hmmm, Klavdija, mail v profilu ti ne dela in je posta prisla nazaj.
Logiran

Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #50 : sreda, 15.07.2009 : 06:57:41 »

Jana; ravnokar pregledala profil. A veš kako dolgo že imam jaz vpisan ta e mail?? Cool Tongue sram sram
Sem čisto pozabila prenovit podatke.
Se opravičujem. Ta res več ne deluje.
Sem popravila. Hvala ti.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #51 : sreda, 15.07.2009 : 07:19:52 »

Kar se stroke in razstavljanja kupiranih psov tiče, se mi zdi ,da bi prvi korak moral biti, da pes z odrezenimi deli telesa ne sme in ne more nikoli dobiti ocene odlično.
Tako bi moralo bit pravilo in smernice sojenja,pa bi sami od sebe nehali razstavljat.
In pravilo bi bilo čisto strokovno upravičeno- kajti ne moreš ocenit psa z odlično oceno, če ne vidiš ali res v celoti ustreza standardu. V celoti pomeni,da so bili odrezani deli telesa pravilno nošeni in oblikovani.
Od kar je nemreč poseg nezažljen oz prepovedan, je vse o teh delih telesa opredeljeno v standardu in pomembno za nadaljnjo vzrejo in BI MORALO biti prezentirano na ocenjevanjih.
Logiran
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #52 : sreda, 15.07.2009 : 07:49:53 »

Ne samo ocene odlicno..pes, ki prihaja iz drzave, kjer je prepovedano kupiranje, se ne bi smel razstavljat.
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #53 : sreda, 15.07.2009 : 09:17:16 »

In pravilo bi bilo čisto strokovno upravičeno- kajti ne moreš ocenit psa z odlično oceno, če ne vidiš ali res v celoti ustreza standardu.
Hm, kaj pa če je v standardu, da morajo biti ušesa vedno porezana?
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #54 : sreda, 15.07.2009 : 09:26:14 »

Kateri pasemski standard ima napisano samo kaksni morajo biti kupirani uhlji? Za katero pasmo? lp
Logiran

Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #55 : sreda, 15.07.2009 : 09:40:40 »

Stari standard za Dogo Argentino, v veljavnemu tega ni. Ampak zanima me kaj bi bilo v primeru da bi se standard spremenil, ker je zapisano da sodnik kupiranega psa sploh oceniti ne sme, ker je (citirano) lovski (v lovu bojni) pes in so ušesa šibka točka, kot tudi zaradi estetskih razlogov.
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #56 : sreda, 15.07.2009 : 09:43:52 »

Aja, si vprašala kako kupirana..ni točno navedeno kako, samo da so pri samicah lahko daljša, pri samcih pa zaželjeno krajša. Je pa samoumevno da morajo biti ušesa lepo nasajena in nošena, enako kot jih npr. Xolo ne sme imet preveč narazen.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #57 : sreda, 15.07.2009 : 09:58:39 »

Citat
Hm, kaj pa če je v standardu, da morajo biti ušesa vedno porezana?

No, ampak veljavni standard doloca kaksni so nekupirani uhlji. Torej ne pise, da morajo biti vedno kupirani. lp
Logiran

Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #58 : sreda, 15.07.2009 : 10:03:08 »

Ne, v novem ne, glede na to da je bilo govora o spremembi standarda pa me zanima, kako bi se v tem primeru porihtalo z razstavami. Nemogoče, samo na kakih specialkah bi se lahko še razstavljali.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #59 : sreda, 15.07.2009 : 10:04:20 »

Preprosto jim nehajte rezat ušesa, pa bo.
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 20   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Kupiranje psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines