mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 23:03:34

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Prizadevanje za ukinitev razstav ali v čem je fora?
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17   Dol
Natisni
Avtor Tema: Prizadevanje za ukinitev razstav ali v čem je fora?  (Prebrano 60649 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #165 : četrtek, 12.03.2009 : 16:00:42 »

Tole v zvezi z živalmi na krožniku naših živali...
Sem svojo mačko pred leti futrala z vege briketi. Pa sem nehala. Ne da bi bilo kaj narobe, ampak preprosto nisem bila ziher, da je to OK, v več pogledih. Res je, da je hinavsko. Zaenkrat upam, da gre za take klavnične odpadke, kot jih je kuhala svojim Lanabela. Kvalitetno meso za mačka je lahko tudi vrat, kite, skratka vse, kar ostane. Upam, da gre pri briketih to tako... (?), si težko predstavljam, da bi celo v ta najboljše šnicle mleli. Če pa bi nekoč dejansko zmanjkalo takih odpadkov, ker bi bile krave tako redko na krožnikih, bi s težkim srcem, a vseeno, dejansko razmislila o smislu imet mesojedo domačo žival.

Monster, jaz sem rabila kar leto ali dve, da sem se navadila na drug občutek sitosti. Pa je vseeno šlo.
So mi pa nekatere vrste mesa načeloma čisto dobre. Dimljene klobase bi vsekakor jedla, če bi na drevesih zrasle Smiley.
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #166 : četrtek, 12.03.2009 : 16:07:21 »

Ne razumem, zakaj je hinavsko, če imaš žival (ki potrebuje dom), ki jo je človek udomačil in jo hraniš tako, kot velevajo njene potrebe. Očitno drugače razumemo hinavščino.

Kar se tiče potreb ljudi Lanabela, v mesu ni ničesar, kar bi bilo nenadomestljivo, zato ni razloga, zakaj bi nekdo moral jesti meso, pa da ne gre za želje po okusu itd. Saj pravim, vsak po svoje, jaz sem govorila le o dejanskih potrebah telesa.

So mi pa nekatere vrste mesa načeloma čisto dobre. Dimljene klobase bi vsekakor jedla, če bi na drevesih zrasle Smiley.

Ja, tudi meni ni bilo vse meso zanič Wink Boh pomagej. Tongue
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #167 : četrtek, 12.03.2009 : 16:14:29 »

Mel, jaz pa moram jest meso. Moje telo ne more prebaviti 99% mlečnih izdelkov. Hude težave mi dela soja in njeni derivati. Želodec, takšen smotan, kakršnega pač imam, bi bil na velikih preizkušnjah, če bi prav vsak dan jedla stročnice. Jajca mi sicer ne delajo težav, toda zaradi velike družinske nagnjenosti k visokemu holesterolu naj bi se jim izogibala in jih ne jedla vsak dan. In potem, če želim užiti vsaj nekaj visokovrednih beljakovin, mi ostajata ribe in meso.

Res pa je tudi, da Mila zelo verjetno poje več mesa, kot jaz. Cheesy Cheesy
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #168 : četrtek, 12.03.2009 : 16:27:45 »

Ne razumem, zakaj je hinavsko, če imaš žival (ki potrebuje dom).

Boldan del dejansko nekoliko spremeni zadevo, imaš prav.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #169 : četrtek, 12.03.2009 : 17:10:47 »

Ne razumem, zakaj je hinavsko, če imaš žival (ki potrebuje dom), ki jo je človek udomačil in jo hraniš tako, kot velevajo njene potrebe.

Če si se odločil, da ne boš podpiral trpljenja klavnih živali, preprosto ne imej ljubljenčkov, ki tako prehrano zahtevajo. Če se lahko odrečeš eni želji (po mesu), se daj še drugi (po ljubljenčku), če ti tako velevajo tvoja prepričanja.

A ni to one vrste forum, kjer se strinjamo, da se živali ne posvaja kar tako, ker potrebuje dom? Vegetarijanci, ki imate živali in jih futrate s mesom - ste živalce posvojili/kupili zgolj zato, ker potrebujejo dom?
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #170 : četrtek, 12.03.2009 : 17:19:06 »

Ne razumem, zakaj je hinavsko, če imaš žival (ki potrebuje dom), ki jo je človek udomačil in jo hraniš tako, kot velevajo njene potrebe. Očitno drugače razumemo hinavščino.

Kar se tiče potreb ljudi Lanabela, v mesu ni ničesar, kar bi bilo nenadomestljivo, zato ni razloga, zakaj bi nekdo moral jesti meso, pa da ne gre za želje po okusu itd. Saj pravim, vsak po svoje, jaz sem govorila le o dejanskih potrebah telesa.

Tole je vprašanje, ne provokacija. Če je meso nadomestljivo pri človeku, zakaj pri živali ni?

Mel, jaz pa moram jest meso. Moje telo ne more prebaviti 99% mlečnih izdelkov. Hude težave mi dela soja in njeni derivati. Želodec, takšen smotan, kakršnega pač imam, bi bil na velikih preizkušnjah, če bi prav vsak dan jedla stročnice. Jajca mi sicer ne delajo težav, toda zaradi velike družinske nagnjenosti k visokemu holesterolu naj bi se jim izogibala in jih ne jedla vsak dan. In potem, če želim užiti vsaj nekaj visokovrednih beljakovin, mi ostajata ribe in meso.

No, tudi jaz jem meso (ki mi sploh ni pretirano dobro), ker bi drugače lahko dobesedno crknila od lakote. Žitaric ne smem, marsičesa ne smem, ker imam blago obliko celiakije (ki se lahko hitro poslabša, če bi pretiravala s prepovedanimi stvarmi). Glede na to, da nisem milijonar, mi mnogokrat ne preostane drugega, kot se nasititi z mesom. Samo od solate in paradajza se ne da živet.
In če pogledam ekonomsko situacijo danes, popolnoma razumem, zakaj takšna poraba mesa. Ja, saj je kilogram dobrega mesa cenejši kot kilogram uvele zelenjave/sadja.
In tudi to je pomoje kar velik faktor, anede?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #171 : četrtek, 12.03.2009 : 20:43:17 »

Deloma sem imela tudi to v mislih Nanook. Se sicer strinjam, da je kozličku pri Lanabeli recimo neprimerljivo bolje dokler je živ, kot je kozličku v masovni živinoreji, samo jaz pač ne razumem, zakaj bi se sploh moralo vzrediti tega kozlička in ga nato zaklati in pojesti, če mesa sploh ne potrebujemo za življenje in gre tu zgolj za neko željo po mesu zaradi okusa ali kaj jaz vem česa. Ta kozliček je ravno tako živo bitje, s čustvi, strahovi, občutki itd. in enim samim življenjem. Ampak, kot rečeno, to je moje osebno mnenje in tu se pač naša mnenja razlikujejo.

Nanook, verjemi mi, da vegiji ne hodimo lačni po svetu in, da bi dobra vegi hrana tudi tebe nasitila.  Wink

Marsicesa ne potrebujemo za zivljenje, gre zgolj  za tradicijo, navado, zeljo ali kaj jaz vem kaj, pa se tega ne znebimo. Sem ze v enem izmed prejsnjih sporocil nastevala, ampak so to menda ekstremi. Je pa res, da bi v primeru, da bi se teh znebili, bili na slabsem kot pa ce se znebimo necesa, kar je pravzaprav povsem okej, namrec mesa v prehrani.To  je ze zelo dolgo del nase prehrane. Clovek ni rastlinojeda, ampak vsejeda vrsta.
Tvoje mnenje je, da gre za zeljo, dejstvo je pa, da je meso na meniju ze kar nekaj casa.

Nanook, verjemi mi, da vegiji ne hodimo lačni po svetu in, da bi dobra vegi hrana tudi tebe nasitila.  Wink

Napisala sem:


Pa se nekaj je s kozlickom, namrec mene meso veliko bolj nasiti kot rastline. Se ne pogiha kolicinsko, je veliko bolj ekonomicno 3 mesece gojiti kozlicka in ga potem pojesti, kot pa gojiti samo zelenjavo in sadje za nahranit mene.

Napisala sem, da me meso veliko bolj nasiti kot rastline, ne pa, da me rastline ne nasitijo. To pomeni, da moram za biti sita in ohranjati tezo pojesti X mesa. Ce bi zelela biti sita in ohranjati tezo samo z rastlinami, bi morala pojesti veliko vec te hrane in bi se racunica, da vsejedci poleg mesa in zelenjave indirektno »pojemo« tudi rastline, ki jih poje »nase meso« kar vse skupaj znese vec kot pa bi pojedli, ce bi jedli SAMO rastline, ne izsla.

Če se mesu odpoveš zaradi višjih ciljev, se mu dejansko odpovej, ne pa hinavsko met doma tri pse in šest mačk, ki seveda jedo brikete z dodatki mesa. A ta meso pa ne trpi, ko je živ? Kaj manj trpi, ker je za psa ne za vas? Nima čustev, strahov in le enega življenja?
 

Tocno tako, se podpisem. Nikomur ni TREBA imeti psa, kajne. Pravzaprav sploh ni TREBA imeti ljubljencka, tudi rastlinojedega ne. Gre za tradicijo, navado, zeljo.

Ne razumem, zakaj je hinavsko, če imaš žival (ki potrebuje dom), ki jo je človek udomačil in jo hraniš tako, kot velevajo njene potrebe. Očitno drugače razumemo hinavščino.


Mislim, da hinavscino povsem enako razumemo, le pes/macka sta nekaj, cemur se nekateri tezje odpovedo kot mesu oz. se temu pac enostavno ne morejo odpovedati. Je potem lazje sebe prepricati, da to ni hinavsko. Wink

Se pa zal najde primere, ko pes iz kateregakoli razloga ze enostavno ne more jesti mesa, rib, in je prisiljen biti vegetarijanec. Lastnik takega psa mora dodobra nastudirati pasjo prehrano, da mu lahko nudi vse. Ni nemogoce, prav fajn pa tudi ne (mislim da je bilo nekaj primerov na mailing listah).
Za macko si pa skoraj upam trditi, da je nemogoce iz nje narediti vegetarijanca.

Sicer mi pa ni jasno v cem je smisel spreminjanja prehrane pri vrstah kar tako.

Ne narobe razumet-tole zgoraj niti slucajno ni opravicevanje dejstva, da uzivam meso oz. da nisem vegi. Dalec od tega. Meni je dejstvo, da je clovek vsejed, vsec in ga povsem sprejemam, tako da z mesom na krozniku resnicno nimam tezav. Opravicevanje vsejedstva pri cloveku je priblizno tako logicno kot opravicevanje, da je npr. hijena ubila antilopo. Hja, ves, levi ne delijo tofuja, pa mora pojesti tega mladica...

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #172 : petek, 13.03.2009 : 00:40:08 »

Mel, jaz pa moram jest meso. Moje telo ne more prebaviti 99% mlečnih izdelkov. Hude težave mi dela soja in njeni derivati. Želodec, takšen smotan, kakršnega pač imam, bi bil na velikih preizkušnjah, če bi prav vsak dan jedla stročnice. Jajca mi sicer ne delajo težav, toda zaradi velike družinske nagnjenosti k visokemu holesterolu naj bi se jim izogibala in jih ne jedla vsak dan. In potem, če želim užiti vsaj nekaj visokovrednih beljakovin, mi ostajata ribe in meso.


Hej Cats, preden začnem pisat, naj te opozorim, da te ne prepričujem v karkoli le odgovarjam na napisano (da ne bom na koncu obtožena vsiljevanja Wink).

Mislim, da gre pri tebi za čisto običajno laktozno intoleranco. Skrb za beljakovine je povsem odveč.  Da pojasnim malo bolje. Z vnosom beljakovin v telo moramo zadostiti dvem potrebam. Prva je potreba po celotni količini beljakovin, druga pa potreba po vseh esencialnih aminokislinah. Koliko beljakovin mora torej človek vnesti s hrano? FAO (Food and Agriculture Organization) v okviru WHO priporoča 0,75g na kg telesne teže. Torej ob upoštevanju povprečnih telesnih tež in energetskih potreb človeka, mora naša prehrana vsebovati med 7,5% in 9% kalorij v obliki beljakovin. Za vsak slučaj pa to vrednost zaokrožimo še malo navzgor, tako da lahko z gotovostjo trdimo, da človek zadosti vsem potrebam po beljakovinam, če bo jedel hrano, ki ima najmanj 10% energijske vrednosti v obliki beljakovin.

Tabela 1 (vir – USDA nutrient database)

Mleta govedina: 31,4%
Špinača: 51,7%
Rukola: 41,3%
Soja: 38,5%
Solata, zelena: 36,3%
Stročji fižol: 31,1%
Rdeč fižol: 30,9%
Bučna semena: 18,6%
Pšenica, durum: 16,1%
Špageti (polnozrnati): 16,8%
Mandeljni: 14,7%
Koruza: 12,3%
Mleko: 26,4%
Materino mleko: 5,9%

Tabela 1 prikazuje vsebnost beljakovin kot % energijske vrednosti v nekaterih naključnih živilih. Takoj opazimo, da je praktično v vseh živilih več kot dovolj beljakovin, saj vse po vrsti presegajo vrednost 10%. Tudi v solati.  Smiley Razlika je le, da ima solata malo kalorij na enoto teže, zato bi morali solate pojesti zelo veliko, da bi zadostili potrebam po kalorijah. Če pa bi je pojedli dovolj, bi dobili približno 5x več beljakovin kot jih potrebujete. Tudi soja ni nič posebnega, navadna stročnica, tako, kot fižol. Nobene posebne potrebe ni, da bi meso "nadomeščali" s sojo, saj je beljakovin v vsej rastlinski hrani več kot dovolj. Potrebno je pojesti le dovolj kalorij. Stročnice v povprečju vsebujejo okrog 30% beljakovin, zelenjava med 30% in 50%, žitarice okrog 15%, prav tako semena in jedrca. Vse pa močno presegajo zahtevanih 10%.  Beljakovin bi tako imeli več kot dovolj tudi, če bi jedli le kokice. Wink Trditev, da človeku primanjkuje beljakovin, če ne jé mesa, je že pri bežnem pogledu na gornjo tabelo očitno popolnoma napačna.


Cats, sicer ne vem, kaj ti šteješ pod visokovredne beljakovine, vendar, če pod to smatraš živalske beljakovine, potem je treba vedeti, da človekovo telo po zaužitju hrane najprej vsako beljakovino razstavi na osnovne gradnike – aminokisline. Ker lahko vse aminokisline, razen devetih esencialnih, telo tvori samo, je pomemben samo vnos esencialnih aminokislin. Tako živalske kot rastlinske beljakovine se v telesu razstavijo na enake osnovne gradnike. Na koncu tega procesa ni možno vedeti, ali je posamezna aminokislina prišla v telo kot del živalske ali del rastlinske beljakovine, zato je ločevanje na živalske in rastlinske beljakovine popoln nesmisel. Beljakovine z VSEMI esencialnimi aminokislinami (v mnogo več kot dovolj velikih količinah) telo dobi brez težav, tudi brez kakršnegakoli vnosa mesa.

Koda:
Tabela za moške 18-70 let, celodnevni vnos kalorij 2990 kCal (vir podatkov USDA nutrient database)


       Zaht količ.  Rdeč fižol        Govedina        Špinača     Materino mleko
HISTIDIN   1.0g    6,4g (636,7%)   8,9g (882,5%)   8,6g  (851,2%)  1,0g  (97,5%)
IZOLEVCIN  1.4g   10,2g (727,5%)  11,7g (834,5%)  19,8g (1411,4%)  2,4g (170,9%)
LEVCIN     2.9g   18,4g (644,3%)  20,5g (719,0%)  30,0g (1051,5%)  4,0g (142,1%)
LIZIN      3.1g   15,8g (513,8%)  21,6g (701,7%)  23,7g  (768,2%)  2,9g  (94,3%)
MET+CIST*  1.4g    6,0g (427,1%)   9,6g (682,7%)  11,7g  (835,7%)  1,7g (122,0%)
FEN+TIR*   2.6g   19,0g (720,4%)  18,9g (716,9%)  32,1g (1220,0%)  4,2g (160,7%)
TREONIN    1.5g    9,7g (641,5%)  11,4g (750,8%)  16,5g (1091,9%)  2,0g (130,0%)
TRIPTOFAN  0.4g    2,7g (694,5%)   2,9g (741,0%)   5,2g (1326,5%)  0,7g (185,2%)
VALIN      1.8g   12,1g (672,8%)  12,6g (705,0%)  21,8g (1218,8%)  2,8g (150,2%)
belj.(skup) 56g  230,7g (411,0%) 259,8g (464,0%) 386,1g  (689,5%) 44,0g  (78,6%)

* (MET+CIST = Metionin in Cistin, FEN+TIR = Feninalin in Tirozin. Oba para beljakovin se medsebojno lahko pretvarjata, zato je pomemben le skupni vnos obeh)


Skratka, da ne zaidem preveč od tvojega posta Wink Mlečni izdelki in jajca v prehrani niso nujni. Čisto lepo se da živeti tudi brez njih. Soja je le navadna stročnica, niti slučajno ni nujno potrebna v veg. prehrani. To je spet neka fama, da ima soja "polnovredne beljakovine", druga rastlinska hrana pa ne. Ni res. Beljakovin je polno v vsej rastlinski hrani tako, da je čisto brez veze izpostavljat sojo kot neke "kvalitetne beljakovine". To so podatki ki so stari nekje 50 let, vendar jih na žalost še vedno poučujejo na medicinskih fakultetah, čeprav so jih moderna dognanja že pred desetletji povozila.

Skratka, veganska prehrana brez soje je čisto polnovredna, saj lahko ješ namesto soje čičerko, lečo, tudi navaden fižol. In ni treba da to počneš vsak dan in v ne vem koliko velikih kolicinah.

Poleg tega je to, da ne ješ jajc, ješ pa meso, ker te skrbi holestorol malce tako-tako Wink Tudi meso namreč povišuje holesterol. Tudi ribe so z nekaterimi raziskavami povezane s povečanjem rizika bolezni srca in ožilja. Tudi pri majhnih zaužitih količinah.

Kot rečeno, ne pišem tega, da te prepričam v karkoli, samo razložiti sem želela, da ni vse tako, kot je to videti na prvi pogled in, da ne glede na tvoje težave obstaja tudi druga možnost. Vsekakor je pa tvoja osebna odločitev kaj in kako se boš odločila Wink
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #173 : petek, 13.03.2009 : 00:46:13 »

Če si se odločil, da ne boš podpiral trpljenja klavnih živali, preprosto ne imej ljubljenčkov, ki tako prehrano zahtevajo. Če se lahko odrečeš eni želji (po mesu), se daj še drugi (po ljubljenčku), če ti tako velevajo tvoja prepričanja.


Hm, zakaj že? Saj jaz sem se odločila same zase, ker imam možnost izbire. Razumeš? Gre za možnost izbire. Jaz jo imam, moj pes/mačka jo nima/ta, ker nisem zasledila podatkov/raziskav, ki bi me v to dokončno prepričala. Če jo imaš na zalogi, se priporočam. Wink

Ne razumem pa, zakaj naj bi se zato odrekla ljubljenčkom? Jaz nimam težav s tem, da potrebujejo meso. Jih imate bolj vi Wink Ali naj se potemtakem odpovem tudi mesojedim prijateljem?  Tongue
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #174 : petek, 13.03.2009 : 00:56:56 »

No, tudi jaz jem meso (ki mi sploh ni pretirano dobro), ker bi drugače lahko dobesedno crknila od lakote. Žitaric ne smem, marsičesa ne smem, ker imam blago obliko celiakije (ki se lahko hitro poslabša, če bi pretiravala s prepovedanimi stvarmi). Glede na to, da nisem milijonar, mi mnogokrat ne preostane drugega, kot se nasititi z mesom. Samo od solate in paradajza se ne da živet.
In če pogledam ekonomsko situacijo danes, popolnoma razumem, zakaj takšna poraba mesa. Ja, saj je kilogram dobrega mesa cenejši kot kilogram uvele zelenjave/sadja.
In tudi to je pomoje kar velik faktor, anede?


Yo, malo pretiravaš. Wink Ne drži, da ne smeš žitaric - ne smeš samo tistih, kjer je notri gluten (psenica, rž). Lahko pa mirno ješ koruzo, riž in podobno (tudi kakšne bolj eksotične kot so amarant in kviona). Torej polenta, rižota in podobno. Prav tako lahko uživaš vse stročnice ter lupinasto sadje in semena, kar pokeni, da ti definitivno ne ostaneta na razpolago le "solata in paradajz". Hrane je veliko, tudi tiste ki je poceni in posploševanje, da "če odstraniš pšenico in meso dobiš samo solata in paradajz" ni na mestu. Samo malo je treba pobrskati in se potruditi najti hrano, ki je na razpolago. Wink

Tule imaš seznam vseh zrn, ki jih lahko ali ne uživajo tisti s celiakijo:
http://www.csaceliacs.org/gluten_grains.php

Torej, poleg riža in koruze lahko ješ tudi še ajdo (buckwheat) in proso (millet). Torej kar veliko žitaric in ne pretirano dragih (ajdova kaša raztura Smiley). Torej veliko več kot "solata in paradajz".

Pa na netu se najde še ogromno informacij, preverjeno. Smiley

Kot rečeno pa, ne da se mi iti tega pink ponka, jejte kar vam paše.  Smiley


Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #175 : petek, 13.03.2009 : 01:18:55 »

Marsicesa ne potrebujemo za zivljenje, gre zgolj  za tradicijo, navado, zeljo ali kaj jaz vem kaj, pa se tega ne znebimo. Sem ze v enem izmed prejsnjih sporocil nastevala, ampak so to menda ekstremi. Je pa res, da bi v primeru, da bi se teh znebili, bili na slabsem kot pa ce se znebimo necesa, kar je pravzaprav povsem okej, namrec mesa v prehrani.To  je ze zelo dolgo del nase prehrane. Clovek ni rastlinojeda, ampak vsejeda vrsta.
Tvoje mnenje je, da gre za zeljo, dejstvo je pa, da je meso na meniju ze kar nekaj casa.

Res je, jaz sem se pač tej tradiciji/navadi/želji ali čemurkoli pač odrekla, ker imam to možnost - možnost izibre in se lahko odrečem. Spet drugi se ne bo. Vsak po svoje.


Napisala sem, da me meso veliko bolj nasiti kot rastline, ne pa, da me rastline ne nasitijo. To pomeni, da moram za biti sita in ohranjati tezo pojesti X mesa. Ce bi zelela biti sita in ohranjati tezo samo z rastlinami, bi morala pojesti veliko vec te hrane in bi se racunica, da vsejedci poleg mesa in zelenjave indirektno »pojemo« tudi rastline, ki jih poje »nase meso« kar vse skupaj znese vec kot pa bi pojedli, ce bi jedli SAMO rastline, ne izsla.

Kaj je zate x mesa? O čem govoriva? Teži, kalorijah? Človeku hrana ni določena na kilo ampak na kalorijo. In računica se zato čisto ok izide. Wink

Tocno tako, se podpisem. Nikomur ni TREBA imeti psa, kajne. Pravzaprav sploh ni TREBA imeti ljubljencka, tudi rastlinojedega ne. Gre za tradicijo, navado, zeljo.

Res ni treba. Ne razumem pa, zakaj bi se mu moral odreči? Zaradi njegovih prehrambenih potreb? Hm, kot sem že zgoraj napisala - potem se odrečem tudi vsem prijateljem, družini in nasploh vsem, ki nimajo enakih navad/potreb? Hej, precej nestrpno razmišljanje, se ti ne zdi? Wink


Mislim, da hinavscino povsem enako razumemo, le pes/macka sta nekaj, cemur se nekateri tezje odpovedo kot mesu oz. se temu pac enostavno ne morejo odpovedati. Je potem lazje sebe prepricati, da to ni hinavsko. Wink

Sem ti zgoraj odgovorila. V bistvu se ne prepričujem, da ni hinavsko, meni zaradi zgoraj naštetih razlogov RES ni hinavsko. Smiley Če me pa ostali tako vidijo, pa "so be it". Wink


Se pa zal najde primere, ko pes iz kateregakoli razloga ze enostavno ne more jesti mesa, rib, in je prisiljen biti vegetarijanec. Lastnik takega psa mora dodobra nastudirati pasjo prehrano, da mu lahko nudi vse. Ni nemogoce, prav fajn pa tudi ne (mislim da je bilo nekaj primerov na mailing listah).
Za macko si pa skoraj upam trditi, da je nemogoce iz nje narediti vegetarijanca.

So primeri ja, ampak jaz mojega psa ne bom hranila glede na izkušnje "nekaj primerov". Konkretnih raziskav na to temo, ki bi me dejansko prepričale pa ni. Če jih imaš se priporočam. Smiley

Glede na to, da se vsi strinjamo, da naj se vsak sam odloči, kaj bo jedel, pa ne razumem kam peljemo to debato.  Tongue Jaz sem se pač mesu odrekla iz svojih razlogov, določeni se mu ne iz svojih razlogov in to je to. Saj smo šli že stokrat čez vse to, a nismo?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #176 : petek, 13.03.2009 : 08:49:45 »

Govorim o sitosti in ohranjanju svoje teze na vsejedi prehrani in na izkljucno rastlinski. Naj napisem s plusi in minusi, vecje/manjse?

(kozlicek na krozniku + solata + solata, ki jo je kozlicek na krozniku pojedel  v svojem kratkem zivljenju)x obdelovalne povrsine, gnolija, pesticidi, uporabljeni za nasteto v oklepaju<(solata na krozniku+solata v skledi)x obdelovalne povrsine, gnojila, pesticidi, uporabljeni za nasteto v oklepaju

Obe strani morata zagotovoti ohranjanje teze in sitost. Lahko seveda dodam se mamo in ata od kozlicka, pa semena, transport, zalivanje in, nenazadnje, se vse tiste zivali, ki so umrle zato, da imam jaz solato tako v skledi kot na krozniku.

Kaj bos storila s prijatelji, druzino, ki nimajo enakih tradicij/zelja/navad/potreb ali cesarkoli ze (A zdaj so ze potrebe? Ni bila zadeva malo prej samo zelja/tradicija/navada ali karkoli ze?) kot ti, je povsem tvoja stvar in me nic ne zanima. Mene zanimajo psi, macke pa pac zraven omenim, ker te so pa res zafrknjene kar se tice vegetarijanske prehrane.

Enkrat je tradicija/navada/zelja meso, ki se mu odpovedujes in ne razumes, zakaj bi se moralo na podlagi tradicije/navade/zelje vzrediti in ubiti kozlicka.

Drugic je tradicija/navada/zelja hisni ljubljencek, ki prav tako je tega kozlicka, le da tokrat sprasujes, zakaj bi se morala odpovedati tej tradiciji (in posredno odpovedati taistemu kozlicku, za katerega zgoraj sprasujes, zakaj je moral najprej biti ziv in nato mrtev). Torej-kozlicek umre direktno zaradi tebe-to ni v redu, tega ne razumes. Kozlicek umre posredno zaradi tebe (tvoje zelje/navade/tradicije po hisnem ljubljencku)-je v redu, razumes, da je moral umreti, ker ima pes pac potrebo po mesu (oz. te povezave ne vidis, ne razumes). Ti, po drugi strani, pa nimas potrebe po psu; nimas psa-ni potrebno ubiti kozlica, da bi nahranil psa.
Reci, da pes dobi itak za jest ostanke kozlicka, saj je bil kozlicek vzgojen/vzrejen za potrebe vsejedcev, pa spet ne mores, saj tega, da je vzgojen/vzrejen za potrebe vsejedcev, te tradicije/zelje/navade ne razumes in, sklepam, ne podpiras.
Zdaj ali imas resne tezave z razumevanje, v kar dvomim, ali pa prav dobro razumes, ampak ti to kar razumes ni vsec in rajsi pogledas stran. Wink
Vsak ima moznost izbire, ti si se odlocila za vegetarijanstvo in za ljubljencka, ki je meso. Wink
Nekdo se je odlocil za meso, doma pa nima psa/macke, ampak morskega prasicka.
Tretji je meso in nima doma nicesar razen kaktusov.

Saj je cisto enostavno. Tebi ni jasno, zakaj jemo meso, ce ga ne potrebujemo. Po drugi strani ti pa ni jasno, zakaj ne bi imela psa, ceprav ga ne potrebujes. Ti si se odpovedala (po tvojem mnenju) navadi/tradiciji/zelji ali cemurkoli ze-mesu, ne pa tudi navadi/tradiciji/zelji ali cemurkoli ze imeti ljubljencka, ki je meso. Wink
Selektivno odpovedovanje tradiciji/zelji/navadi ali cemurkoli ze po nacelu »kakor mi pase«. In smo spet pri tem, da je glavno to, da na krozniku ni mesa, ki ga itak ne potrebujemo, saj ga lahko nadomestimo z drugimi stvarmi. Ce je meso v pasji posodi, pa je to povsem v redu, pa ceprav psa ne potrebujemo in ga lahko nadomestimo s cim rastlinojedim. Wink


Pomoje je vecini jasno kaj si jaz mislim o vegetarijanstvu pri psih, zato se moras za raziskave obrnit na koga drugrega. Je pa res, da so taki primeri bili/so, ampak so se morali zato presneto potruditi.
Dejstvo, da je clovek vsejed,  povsem sprejemam, tako da z mesom na krozniku resnicno nimam tezav.Drugi pa menite, da je meso zgolj tradicija/navada/zelja. Vse jasno. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #177 : petek, 13.03.2009 : 10:30:14 »

No, pa vseeno nisi vsega dobro prebrala.

Yo, malo pretiravaš. Wink Ne drži, da ne smeš žitaric - ne smeš samo tistih, kjer je notri gluten (psenica, rž). Lahko pa mirno ješ koruzo, riž in podobno (tudi kakšne bolj eksotične kot so amarant in kviona). Torej polenta, rižota in podobno. Prav tako lahko uživaš vse stročnice ter lupinasto sadje in semena...

Poleg pšenice in rži je dokazano prepovedan tudi ječmen in zelo verjetno tudi oves. Koruzo, riž in podobno lahko mirno ješ v manjših količinah, ja, dokler lahko. Ko ju telo zavrne, jih ne smeš več. Kar se tiče amaranta in kvione, pa recimo tudi ajde, ki si jo omenila v nadaljevanju - a to je zate poceni hrana? Zame je daleč daleč stran od poceni hrane.
Pa ni bilo to bistvo mojega pisanja. Hotela sem povedati nekaj drugega. Jaz osebno, ko grem npr. ven, v restavracijo, si VEDNO naročim meso z žara ali pa solato, občasno kakšno ribo. Ostalega si ne upam. Ker veš, obstaja še en riziko, to pa je:
To pomeni, da vseh živil iz omenjenih žitaric, kot so: moka, zdrob, kruh, drobtine, keksi, testenine, zakuhe, pecivo, omake in temu podobne jedi, bolniki s celiakijo ne smejo uživati.

Pozornost je treba obrniti tudi na sestavo drugih prehrambenih izdelkov, ker le-ti lahko vsebujejo veziva pšeničnega izvora.


Sicer je res tudi naslednje:

Kot nadomestilo za pšenično moko obstajajo posebne brezglutenske moke, na voljo pa so tudi brezglutenski kruh, testenine in brezglutenski keksi.


Ampak ponovno pridemo do ampak. Poznaš cene tega? Jaz jih. In zato sem napisala, da povprečnemu porabniku, ki ni ravno milijonar, ostane na voljo paradajz, solata in... hm, meso. Ja, seveda, pa krompir, riž ipd. Samo meni to pač ni dovolj. Sploh mi je pa bedarija razglabljati o nekih bio proizvodih. Ja, koliko ljudi si jih pa dejansko lahko privošči - pa ekologija in osveščenost gor ali dol.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #178 : petek, 13.03.2009 : 10:41:23 »

Poznaš cene tega?
Hrana ki ne vsebuje glutena in je kot taka posebej pripravljena (govorimo o npr. piškotih..., kar lahko kupiš v trgovini) je SVINJSKO Shocked Shocked draga Angry v primerjavi z enako količino ˝normalne˝ hrane.
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #179 : petek, 13.03.2009 : 11:06:25 »

Tudi sama brezglutenska moka je lahko tudi do desetkrat dražja od navadne Wink Vem, ker imam v službi kolegico s celiaklijo, in za kakšne posebne priložnosti poskrbimo, da je doma narejeno pecivo tudi zanjo užitno.

Glede moje prehrane, Mel, vse, kar si napisala že poznam, hvalabogu se kar nekaj desetletij s tem ubadam Cheesy (ampak hvala vseeno, mogoče bo komu prav prišlo, da neke stvari prebere). Pri meni ne gre za "navadno" laktozno intolerancijo, ampak ne bomo tukaj o tem. Želim povedati, da sem zaradi tega prebrala ogromno literature, pogovarjala se z različnimi strokovnjaki za prehrano in niti eden mi ni svetoval, naj opustim meso. Celo zdravnica vegetarijanka ne Wink

Kar se tiče rib, je treba povedati, da je plava riba, sodeč po raziskavah, zelo koristna za zdravje (razen določenih vrst tun, ki vsebujejo preveč težkih kovin) in tudi za znižanje "slabega" holesterola. Škampi pa so zelo odsvetovani vsem, ki jih holesterol skrbi - mogoče si na to mislila, ko si napisala "ribe"? Jaz zaenkrat s tem nimam težav, se ne odrekam kakšnemu jajcu, pazim pa, da ne pretiram.

Glede soje bi dodala le to - posebej sem jo izpostavila zaradi tega, ker v trgovinah ne najdemo grahovih napitkov, lečinih pudingov in fižolovega tofuja, torej sem želela poudariti, da ne morem uživati nič iz te skupine živil. Sama soja je meni osebno zelo sporno živilo, ker je verjetno ena najbolj genetsko spremenjenih rastlin, ki jih danes poznamo, pa tudi pogoji njene vzgoje so v ogromni večini zelo sporni.

Zdaj pa nimam časa nadaljevati, samo bi še dodala spomin na pogovor z enim "zagriženim" Prijateljem Živali (ki je bil kar podoben tistim, zaradi katerih se je začela tale tema), ki sem ga spoznala v tujini in, ki me je prav nadlegoval z očitki, da jem meso in, da so VSE živali naši prijatelji in nimamo pravice ubiti niti ene; kvečjemu tisti, ki ubije kakršno koli žival je enak zločinec, kot tisti, ki ubije človeka. Redko se pustim sprovocirati, samo ta tip je bil prav naporen in nesramen, nakar sem ga vprašala, če svojemu psu (ki ga je imel s sabo) kdaj pa kdaj da tableto proti glistam - ker, hej, gliste so pa tudi naši prijatelji, celo zelo intimni, ker nas poznajo od znotraj  Huh Uf, kako se je razjezil  Cheesy
Logiran
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Prizadevanje za ukinitev razstav ali v čem je fora?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines