mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 19.03.2024 : 06:16:20

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Nov pravilniik o zasciti hisnih zivali
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nov pravilniik o zasciti hisnih zivali  (Prebrano 24268 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Nota
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 53


« : torek, 07.07.2009 : 23:41:05 »

Ali morda kdo ve, kdo je avtor novega pravilnika o zasciti hisnih zivali, sprejet 3.7.2009?
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #1 : sreda, 08.07.2009 : 00:03:30 »

Prebrala sem pravilnik, vidim, da so dodana gojišča živali in nekaj manjših sprememb.

V oči sta mi po prvem branju padla dva člena:

"Hišne živali je dovoljeno prodajati izven poslovnih prostorov le po predhodnem soglasju Veterinarske uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: VURS) v skladu z zakonom, ki ureja veterinarska merila skladnosti."

(Pravilnik o zaščiti hišnih živali, 8. člen)


"(1) Psice in mačke je dovoljeno pariti tako, da obdobje med dvema zaporednima kotitvama pri isti samici ni krajše od 290 dni, v nasprotnem primeru se šteje, da gre za preobremenjevanje živali v skladu z zakonom, ki ureja zaščito živali. Krajše obdobje med kotitvama je dovoljeno le, če so imele samice le enega ali dva mladiča.
(2) Psice in mačke, ki so bile parjene pa se niso obrejile, so zvrgle ali so kotile vse mrtve mladiče, se lahko parijo v naslednjem ciklusu.
(3) Za preobremenjevanje živali se šteje tudi, če psica ali mačka koti pred 14. mesecem starosti."


(Pravilnik o zaščiti živali, 11. člen)

Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #2 : sreda, 08.07.2009 : 02:22:03 »

Ima kdo celoten pravilnik?
Logiran
SILBA MIA
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.789


WWW
« Odgovor #3 : sreda, 08.07.2009 : 07:16:22 »

Je na internetu. UL 51/2009.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 08.07.2009 : 08:54:20 »

http://www.uradni-list.si/1/content?id=93040
Logiran

Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #5 : sreda, 08.07.2009 : 09:23:06 »

Mi je padlo v oči, so popravili starost oddaje mladiče, pri psih na 8 tednov, pri mačkah 12 tednov.
Logiran
lunca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 583


« Odgovor #6 : sreda, 08.07.2009 : 10:22:32 »

Mene pa zanima,kdo se bo na kmetih  ali pa kje drugje držal 8.člena?In kako mislijo to tudi nadzirati?
LP Tjaša
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #7 : sreda, 08.07.2009 : 11:16:55 »

Mi je padlo v oči, so popravili starost oddaje mladiče, pri psih na 8 tednov, pri mačkah 12 tednov.

Edino pravilno, da so to naredili!
Logiran
uncas
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.368


« Odgovor #8 : sreda, 08.07.2009 : 11:33:30 »

Edino pravilno, da so to naredili!
Prosim?
Prej je bilo za pse npr. 9 tednov. Tu se ni upoštevalo mnenja strokovnega sveta (kot ponavadi)
Logiran
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #9 : sreda, 08.07.2009 : 11:38:35 »

Tole je šokiralo tudi mene - bi raje dala kak teden več, ne pa manj!
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #10 : sreda, 08.07.2009 : 11:41:29 »

A mi veste razložit, zakaj pri psih manj kot pri mačkah? Je taka razlika v razvoju al je vzrok kje drugje?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #11 : sreda, 08.07.2009 : 12:11:56 »

Zato, ker se mladiči različnih vrst različno hitro razvijajo. Tudi pri psih se različne pasme različno razvijajo, a v povprečju je 8 tednov povsem v redu. Za polarce je še malo prepozno, idealno je 7 tednov recimo. 9 tednov je bilo zelo neposrečeno izbrano, saj je pri mladičih z normalno hitrim razvojem padlo ravno na začetek prvega obdobja strahu. Pa da ne bo kdo mislil, da imajo pasji mladiči od tega, če ostanejo v leglu dlje kakršnokoli korist: mama jih več ne mara, nekatere psice se v tem obdobju naravnost znašajo nad mladiči. Vse, kar se dogaja v leglu pa je rangiranje, ki pri bolj "bojevitih" pasmah lahko postane tako hudo, da je treba mladiče ločiti med seboj.
Za nekatere malce bolj zahtevne pasme tudi velja, da če se ne začne individualno delati z mladiči pri 6, najkasneje 7 tednu, izgubljenega v celoti ni mogoče nadomestiti.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #12 : sreda, 08.07.2009 : 13:30:21 »

V novem pravilniku je poleg dolocila o odvzemu psov iz legla se nekaj novosti:

- Dodan je celoten clen o spremembah podatkov:

6. člen
(spremembe podatkov)

(1) Lastnik psa mora vsako spremembo lastništva psa ali spremembo svojega prebivališča pisno ali po elektronski pošti javiti pristojni veterinarski organizaciji v sedmih dneh od nastanka spremembe in priložiti ustrezen dokument iz drugega odstavka tega člena, pogin psa pa pisno ali po elektronski pošti javiti v roku 30 dni od pogina psa.
(2) Pristojna veterinarska organizacija spremeni lastništvo psa v Centralnem registru psov na podlagi:
1. računa,
2. kupoprodajne pogodbe,
3. ustreznega dokumenta o oddaji psa v ali iz zavetišča ali
4. izjave lastnika o spremembi lastništva psa, ki je kot Priloga 1 sestavni del tega pravilnika.


Ta clen je po mojem mnenju eden pomembnejsih, ce mu bodo v izvajanju dosledno sledili veterinarji. Ne vem pa, kako naj bi potekal nadzor nad izvajanjem tega clena in kaksne so sankcije, ce se ne dela tako, kot pise v njem.

- V 7. clenu je zanimiva navedba "Izgubo hišnih živali tistih vrst, ki morajo biti označene v skladu s predpisi o veterinarstvu oziroma v skladu s predpisi o varstvu prosto živečih vrst živali in ohranjanju narave ...", kar je zdaj omejeno samo na pse, saj morajo biti po zakonodaji oznaceni samo psi.

- Precej cudna je 1. tocka 8. clena, predvsem s stalisca prodaje rodovniskih psov. Kot se bere, se lahko zivali prodaja samo v prodajalnah? Morda je pa v Vet. merilih skladnosti kaj vec ...

(1) Hišne živali je dovoljeno prodajati izven poslovnih prostorov le po predhodnem soglasju Veterinarske uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: VURS) v skladu z zakonom, ki ureja veterinarska merila skladnosti.

- Iz clena o prevozih hisnih zivali je izpadla 4. tocka:

(4) Psov in mačk, mlajših od osem tednov, ni dovoljeno prevažati v komercialne namene, razen v spremstvu mater.

- Ne vem, kako bo potekal nadzor izvajanja 11. clena, ki govori:

11. člen
(parjenje psic in mačk)

(1) Psice in mačke je dovoljeno pariti tako, da obdobje med dvema zaporednima kotitvama pri isti samici ni krajše od 290 dni, v nasprotnem primeru se šteje, da gre za preobremenjevanje živali v skladu z zakonom, ki ureja zaščito živali. Krajše obdobje med kotitvama je dovoljeno le, če so imele samice le enega ali dva mladiča.
(2) Psice in mačke, ki so bile parjene pa se niso obrejile, so zvrgle ali so kotile vse mrtve mladiče, se lahko parijo v naslednjem ciklusu.
(3) Za preobremenjevanje živali se šteje tudi, če psica ali mačka koti pred 14. mesecem starosti.


Je tole naperjeno samo proti tistim, ki so pod nadzorom, torej vzreditelje rodovniskih psov in mack? Kako in kdo pa sploh ve, kdaj je imela psica ali macka prvic in kdaj vsakic naslednjic mladice in kako bodo racunali tiste 290 dni?

- Nekoliko je razsirjen 13. clen o prireditvah in obveznostih prirediteljev in dodan 14. clen o predstavah in snemanju (najbrz zaradi Kmetije).

- Pri 19. in 20. clenu, ki govorita o trgovini z zivalmi, je dodano nekaj zadev, tudi pri 21. clenu, ki govori o hotelih za zivali.

- Dodano je celotno poglavje o gojitvi hisnih zivali:

IV. POGOJI ZA GOJITEV HIŠNIH ŽIVALI

22. člen
(gojitev psov)

(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika.
(2) Za gojitev 11 ali več odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika, pri čemer morajo bivalni prostori za pse glede velikosti, materialov, temperature, osvetlitve in prezračevanja izpolnjevati pogoje iz pravilnika, ki ureja pogoje za zavetišča za zapuščene živali. Poleg tega mora gojitelj:
1. zagotoviti prostor za pripravo in skladiščenje hrane;
2. zagotoviti prostor za čiščenje, kopanje in nego živali ter za shranjevanje opreme za nego živali;
3. zagotoviti prostor ali del prostora, namenjenega shranjevanju opreme za čiščenje in razkuževanje prostorov in opreme;
4. zagotoviti ločen in po potrebi ogrevan prostor za bolne ali poškodovane živali;
5. zagotavljati nemoteno oskrbo živali;
6. voditi naslednje evidence:
– evidenco vseh živali, v kateri morajo biti podatki o identifikaciji, prijavi in odjavi lastništva in predpisanih cepljenih psov,
– evidenco o preventivnih posegih in zdravljenjih psov,
– seznam oskrbnikov psov in evidenco oskrbe psov.
(3) Bivalni prostori za pse, vključno z zunanjimi, morajo biti redno čiščeni in po potrebi razkuženi, da se prepreči prenos bolezni. Iztrebke je treba dnevno odstranjevati.


23. člen
(gojitev mačk)

(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih mačk se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe VI. poglavja tega pravilnika.
(2) Za gojitev 11 ali več odraslih mačk se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe VI. poglavja tega pravilnika, pri čemer morajo bivalni prostori za mačke glede velikosti in pogojev za skupinsko namestitev izpolnjevati pogoje iz pravilnika, ki ureja pogoje za zavetišča za zapuščene živali. Poleg tega mora gojitelj:
1. zagotoviti prostor ali del prostora za pripravo in skladiščenje hrane,
2. zagotoviti prostor ali del prostora za čiščenje, kopanje in nego mačk ter za shranjevanje opreme za nego mačk,
3. zagotoviti prostor ali del prostora, namenjenega shranjevanju opreme za čiščenje in razkuževanje prostorov in opreme,
4. zagotoviti ločen in po potrebi ogrevan prostor za bolne ali poškodovane mačke,
5. zagotavljati nemoteno oskrbo mačk,
6. voditi evidence o živalih, preventivnih posegih in zdravljenjih.
(3) Bivalni prostori za mačke morajo biti redno čiščeni in po potrebi razkuženi, da se prepreči prenos bolezni.


24. člen
(gojitev ostalih hišnih živali)

(1) Za gojitev živali prosto živečih vrst mora skrbnik predhodno pridobiti dovoljenje za njihovo zadrževanje v ujetništvu v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo narave.
(2) Za določitev ustreznih pogojev bivanja in oskrbe ostalih hišnih živali se smiselno uporabljajo določbe predpisa, ki ureja bivalne razmere in oskrbo živali prosto živečih vrst v ujetništvu.


Hm ..., kot jaz tole razumem, je dvignjena meja s 5 zivali iste vrste na 10, pri cemer ne rabis dovoljenje VURSa?

- Kot ze omenjeno, je sprememba pri 27. clenu - meja za odvzem psa iz legla je znizana z 9 na 8 tednov.

- Na nekaterih mestih je pri oskrbi dodano "odstranjevanje iztrebkov", kar bi lahko bila podlaga za ukrepanje ob prijavi, kjer pes zivi v iztrebkih. (?)

- Specificirana je "veriga" v 30. clenu:

(1) Če je pes privezan, mora biti dolžina priveza, merjena pri tleh, enaka najmanj 3-kratni dolžini psa, merjeno od konice nosu do korena repa, vendar ne krajša od 3 metrov. Pes ne sme biti privezan z zatezno, bodečo ali pretesno ovratnico. Teža priveza ne sme presegati 1/12 teže psa.

- Specificirani so pogoji za pesjak in pasjo uto.

- Umaknjen je clen, ki je govoril o nevarnih psih.

- Pri mackah ni sprememb.

- Ce se ne motim, zacne zadeva veljati 16.7.?
Logiran

Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #13 : sreda, 08.07.2009 : 14:23:05 »

A se samo meni zdi, da vsakic, ko kaj spreminjajo ipd., gre vse na slabse (ok, z izjemo 8 tednov)? Roll Eyes
Zakon o vet. merilih skladnosti: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200593&stevilka=4018
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #14 : sreda, 08.07.2009 : 14:32:21 »

Nan, na kaj ciljas, ker je tale "skladnostni papir" zunaj ze od 2005?
Logiran

Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Nov pravilniik o zasciti hisnih zivali
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines