mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:36:23

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: veliko vprašanj o psičkih
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: veliko vprašanj o psičkih  (Prebrano 12732 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
bamfel
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.186


WWW
« Odgovor #15 : sreda, 05.01.2011 : 08:55:21 »

Hvala za odgovore. Ja, res veliko sledim vašim zgodam in nezgodam. Ograja pri hiši bo mogla biti za zaščito pred divjadajo. So namreč sveži dobavjitelji okuženih klopov. Namreč dva otroka sta boreliozo že prebolela, kljub vsej preventivi. Se je zgodilo, da sem zvečer obrala tudi po enajst klopov iz otrok. Tisti v trepalnicah je pa ušel mojim očem. Pa smo bili tam. Proti miningitisu pa so otroci bili cepljeni na prvi rojstni dan, prej jih ne moreš. Tudi mi komaj čakamo daljši dan, brez viroz in podobnih radosti. O prostem sprehajanju pa samo to: pred veliiiko časa sem imela v varstvu nemškega ovčarja. Stric je imel operacijo na hrbtenici. Vstajala sva ob pol petih na glede na dan, na sprehodu pa mi je po pol leta bivanja pri nas, ko sem mu že zaupala, odpet s povodca potegnil za srno. Ustrašila sem se tako kot do sedaj se nikoli. Srne sicer ni ujel, je pa rabil tri ure da se je vrnil v bližino, kjer smo ga iskali in klicali.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #16 : sreda, 05.01.2011 : 10:13:13 »

Pes se navadi na vse vrste sprehodov, magari ob treh ponoči, če ti paše. Še najbolj je pomemben reden ritem. Potem načeloma ne sitnari, ampak lepo čaka na svoj čas. Tudi pri nas veliko ljudi teče z lučmi (županovje pa si misli 'kaj nam bo razsvetljava, če imamo pa čelke Roll Eyes'). Ob večernih sprehodih pa posebej pazim, ker vklopijo podvojeno vohanje in komot odlutajo (v temi nikdar ne odpenjam s povodca). Kar ti še priporočam je, da ne vzemi psa z veliko lovskega nagona - če divje vonje srečujete vsak dan, boš imela lepše življenje, če bo psu več ali manj vseeno zanje (lahko bo več odpet, občasno sam na ograjenem vrtu, sprehodi ob gozdu ne bodo divjanje za vlečno službo).

Izbereš tudi nekaj ne preveč navitega (kar ni nujno vezano na velikost) - naša včasih tudi podira otroke in moram mirit situacije (tako imam v bistvu tri otroke Wink). Moji dve punčarci sta stari 7 mesecev in 2,5 let. Veliko je kombiniranja, včasih zagusti... Moje pravilo je, da pes vedno mora imet možnost izločanja - za to poskrbim tudi če padajo ušpičene prekle, ostalo pa mora kdaj tudi počakat. Včasih to sicer pomeni, da se razmetava po stanovanju in ubija piskajočo žogo, da gre skoz ušesa, ampak je treba pač ta nujno zrihtat, potem pa pride ona izdatno na svoj (divji) račun. Ogromno je pomagal, ki jih odkriješ sčasoma - ker nimam ograje recimo privez zunaj, da lahko skočiš po potrebi za hip v hišo. Pa tisto 'kočijo', ki jo vlečeš s kolesom... Včasih tudi v temi zaprežem psa, otroke pobašem not (notranjost lepo zadržuje toplosto in veter) in gremo. Pa babyphone, ki lovi skoraj km in se lahko zunaj z žogo igrava in noriva medtem ko otroci spijo. Pri tebi bo lažje, ker so starejši...

Ti pa moram priznat, da se bom zaradi pomanjkanja časa očitno morala sprijaznit tudi s katero pasjo 'pomanjkljivostjo'. Ker si za prioriteto ponavadi vzamem to, da se zlaufa in res dobro pokuri energijo, mi včasih zmanjkuje časa za socializirat jo npr. v mestu (morava ekstra za to v center, trenutno pa žal ni časa kavic pit in jo redno navajat na čudesa kot je vlak, avtobus...) Sobotna šola je bila pravi logistični podvig (smo se vozili 50km daleč pa tamala se je takrat samo dojila plus tega brez mene ni hotela zaspat...), ampak smo zdržali Tongue.

Jaz bi se pri tehtanju pes ja ali ne vprašala predvsem štiri zadeve -
1. ali imam zjutraj dobre pol ure časa za živahen sprehod 2. ali imam proti večeru vsak dan (ok, izjeme vedno so) čas za debelo uro energičnega pohajanja. 3. ali sem pripravljena vsak dan disciplinirano porabit 10 min za ponavljanje vaj. 4. ali smo ga pripravljeni vključevati v življenje, jemati na sobotne izlete, kjer se bo lahko še na drugačen način utrudil in zadovoljil potrebe. Če to ni problem, boste že uskladili (rabi še ene dve polminutni lulanji dnevno). Navadiš se ukvarjat tudi sproti, pa tudi ravnanje v 'kriznih razmerah' pogruntaš. Recimo meni se včasih zgodi, da imata obe vročino, psička pa poka od energije (je ful energična). V skrajni sili jo pošljem ven z navodilom 'lulaj' (to znanje pride zelo prav), ko opravi pokličem nazaj, nato pa namesto sprehoda razrežem en kos sira na sto mini koščkov (ali pa neslane kokice tudi delajo) in ji mečem sredi dnevne visoko v zrak, da skače in jih lovi. Potem dobi pa v plastično flašo en kos hrenovke in se celo uro matra, da jo ven dobi - kar je tudi neke vrste zaposlitev. Trapasto, ampak kaj češ... Večinoma jasno da ne sme bit tako, so pa to rešitve za trenutke, ko drugače ne gre. Tudi takrat ni treba neke slabe vesti, pes ni na prvem mestu v tropu in če veš, da je pri tebi v dobrih rokah, se je dolžen tudi on prilagajat.

In če bi se jaz še enkrat odločala za psa - ja, itak da ja Smiley.
Je isto kot pri ljudeh - če je ljubezen, prepreke združujejo, drugače pa se zgodba itak hitro zaključi.
Logiran
bamfel
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.186


WWW
« Odgovor #17 : sreda, 05.01.2011 : 10:28:24 »

Hvala, Fž. Ja, ob silni želji po psu pridejo taki posti kot balzam na dušo. Ker če gledaš druge je to tako enostavno, ko pa gledaš pri sebi, se pa pojavijo strahovi. Takšni posti ti odvalijo kamen iz srca.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #18 : sreda, 05.01.2011 : 10:30:32 »

Ni problema Smiley. Aja, še to - sprehod s prom in otroci ni nujno penzionerski - 8m fleksi dela čudeže. Psu recimo mečeš palice, vmes pa s ta malimi proučuješ krtino ali mravljišče. Gre čisto ok skupaj. Jeklene živce sem pa prepričana, da ob 4ih itak že imaš Grin.
Logiran
Speedy
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.334


« Odgovor #19 : sreda, 05.01.2011 : 10:34:50 »

Hvala, Fž. Ja, ob silni želji po psu pridejo taki posti kot balzam na dušo. Ker če gledaš druge je to tako enostavno, ko pa gledaš pri sebi, se pa pojavijo strahovi. Takšni posti ti odvalijo kamen iz srca.
Se strinjam. Meni tudi dobro denejo takile posti, da si malo oddahnem, kadar me preveč skrbi, kako bo, ko bom končala faks, se zaposlila, preselila na svoje, imela (upam) svojo družino,... Če drugim uspeva, potem ni vrag, da ne bo tudi meni! Smiley Je pa logično, da se bo treba ustrezno zorganizirat in prilagajat zadeve...
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #20 : sreda, 05.01.2011 : 11:20:13 »

Zadeva je zelo preprosta. Moraš biti pripravljen sklepati določene kompromise. Pa gre. Pa znat se moraš zorganizirat (tudi delo potalat, čeprav je običajno več energije vložene v to, da dotično osebo prepričaš, da nekaj naredi, kot če bi sam naredil, pa nič zato - mic po mic, pa do enega dvajsetega leta navadijo, kaj je treba narest Cool). Če vse čaka samo na tebe, potem je pa štala Tongue
Ampak, ko vidiš (ali pa sam to počneš), kako se stiskajo s psom, ali norijo z njim, to je pa neprecenljivo Cheesy
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #21 : sreda, 05.01.2011 : 12:00:56 »

Pes se navadi na vse vrste sprehodov, magari ob treh ponoči, če ti paše. Še najbolj je pomemben reden ritem. Potem načeloma ne sitnari, ampak lepo čaka na svoj čas. ... Ob večernih sprehodih pa posebej pazim, ker vklopijo podvojeno vohanje in komot odlutajo (v temi nikdar ne odpenjam s povodca)
....
In če bi se jaz še enkrat odločala za psa - ja, itak da ja Smiley.
Je isto kot pri ljudeh - če je ljubezen, prepreke združujejo, drugače pa se zgodba itak hitro zaključi.
Afro Tule so podpišem še jaz. Meni je bila ena največjih skrbi, kako bom zgodaj zjutraj zadosti pri sebi, da bom psa peljala na sprehod. No, kot vidiš, je moj zlati Roko naštiman prav po moji meri Wink - zgodaj zjutraj se mu na sprehod sploh ne da Grin - najbolj zgodnje lulanje opravi z njim mož, ki je jutranja ptica, potem pa se sredi dopoldneva že jaz toliko "ogrejem", da narediva sprehod, kot je treba Wink
In tako imava ritem sprehodov, ki je malo drugačen od "običajnih" sprehajalcev, to pa je možno zato, ker imam srečo, da mi ob sedmih zjutraj ni treba za 8 ur v službo - meni to super paše, psu pa očitno tudi. Kakšen "prostor" in "sedi" pa povadiva medtem, ko kuham itd ...

Tudi jaz v temi nikoli ne spustim psa s povodca, pa čeprav opažam, da 5m flexija niti na polovico ne raztegne, ampak lepo sledi moji bateriji (očitno se tako počuti bolj varnega). Ampak ... nikoli ne veš ...

Bamfel, komaj čakam, da se boš tudi ti javila s svežimi pasjimi zgodbami, imam občutek, da bo pri vas zelo zabavno v tako veliki družini Wink
Logiran

Unikatne tablice in portretki
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #22 : sreda, 05.01.2011 : 12:38:58 »

FŽ, hvala za idejo s plastično flašo in hrenovko! Afro  To mi pa še ni prišlo na misel in moramo takoj sprobati. Vsa čast zaposlenim mamam, imate idej kot lubenica pešk... Wink
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: veliko vprašanj o psičkih
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines