mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 09:22:47

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Muca lula po stanovanju!
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Muca lula po stanovanju!  (Prebrano 13674 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Penny
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 302


WWW
« : torek, 05.10.2010 : 06:16:16 »

Na pomoč!

Najina sterilizirana izključno notranja muca stara tam cca 7 mesecev je kar naenkrat začela lulati po postelji in taburejih. Prej je potrebo vedno opravljala v wc-ju.  Sad Včeraj zvečer sva opazila nekaj lužic v postelji in danes zjutraj sem jo zasačila pri lulanju na tabure. Vse skupaj tako grozno smrdi, ampak še bolj me skrbi, da ji je to prišlo v navado in da se tega ne bo odvadila. Mačji wc čistiva na 1 ali 2 dni. Kaj naj narediva?  Sad Kako naj ravnava, če jo spet zasačiva? Takoj ko bo spodobna ura, bom klicala veterinarja, čeprav sicer deluje zdrava.
Logiran
alexx
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.911


« Odgovor #1 : torek, 05.10.2010 : 06:23:49 »

Najprej k veterinarju (pregled urina), da izključite zdravstvene vzroke (vnetje sečil, unoinfekt...).
(pa priporočila bi večkratno - vsaj 2x dnevno - čiščenje wc-ja)
Logiran
oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #2 : torek, 05.10.2010 : 06:25:13 »

Penny, upam, da gre dejansko za menjanje peska na 1 ali 2 dni, ne za čiščenje "kupčkov in lužic" tako poredko?
Logiran
Penny
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 302


WWW
« Odgovor #3 : torek, 05.10.2010 : 06:35:18 »

Z lopatko sva wc čistila 1x na dan ali 1x na 2 dni - do sedaj je bilo vse ok, nisem vedela, da je to poredko  Sad
Hvala alexx za info, zdaj berem o teh infekcijah, danes gre vsekakor k veterinarju, ker ji tole res ni podobno Undecided
Logiran
LooNee
odvisnež
*****
Sporočil: 916


« Odgovor #4 : torek, 05.10.2010 : 08:56:10 »

Poleg zdravstvenih razlogov so mozni tudi psiholoski.
Lahko gre za stres pri kaksni spremembi ali pa kaksnem dogodku, ki ga macka dojema kot travmaticnega. 
Vcasih je dovolj ze to, da se zacne uporabljati drug pesek, se prestavi wc na drugo mesto, pride v hiso kak nov clovek/zival/predmet....

Vsekakor je treba wc-je pucati bolj pogosto, ker je lahko razlog tudi ta...macki so namrec zelo snazni in v naravi ne bi sli nikoli lulati na isto mesto in notranji macki te moznosti nimajo, zato je potrebno poskrbeti, da se vse "pridelke" sproti puca, vsekakor vsaj 2x na dan (jaz jim vcasih spucam tudi do 5x na dan, ce sem doma), tako da jim ne smrdi in da ima vedno na voljo cist wc.


Meni je zacel en moj lulati letos poleti (je pri meni ze eno leto in nikoli ni lulal), je pa res, da je bilo ravno v tistem obdobju ogromno zacasnikov pri meni, ki so se dosti pogodo menjali, potem pa se dopusti, ki so ze tako ali tako stresni...in evo....je zacel lulati na posteljo in tepih v enem prostoru.

Nujno poskrbi tudi, da bos zelo dobro ocistila vsa mesta, kamor je muca zdaj lulala, da ji ne bo smrelo, po moznosti se najbolje, da te zadeve ali umakneta ali pa jih zascitita s kaksnim polivinilom. Ce razlogi niso zdravstveni ponavadi pomagajo kaksni dodatki za pomiritev, recimo feromoni, kot je Feliway , ali pa zeliscne tablete za pomiritev, kot je navadna čeladnica in baldrijan .
Treba pa je biti tudi pozoren na to, da macka ne bo pod stresom in da ji bo cim bolj ugodno v tem casu odvajanja od lulanja.

Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #5 : torek, 05.10.2010 : 09:10:13 »

Meni je Milenca enkrat lulala par dni v bližino stranišča, ko sem imela nekoliko dlje pesek (se ga je že malo vohalo).
Ko mi je vžgalo kaj je, sem ji WC takoj prestavila par metrov stran (da ni bilo več povezave), mesto lulanja skrbno očistila s kisom, pa takoj komlet pesek zamenjala in očistila posodo. Minilo je kot bi odrezal, sem bila pa že v nizkem štartu za na pregled sečil, ker je najpogosteje to res to. Lahko je tudi kaka druga bolezen (bolečina = stres) ali neka sprememba, ki ji ni všeč (ne dobi jest ob uri, ki je je bila do zdaj navajena, menjava hrane, pralnega praška/mehčalca, oprali ste ji posteljico, več je sama, prestavili ali kupili ste kos pohištva - svašta torej)...
Logiran
Penny
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 302


WWW
« Odgovor #6 : torek, 05.10.2010 : 09:33:35 »

Hvala LooNee in Fižolova Župca, res mi veliko pomenijo dobri nasveti v takem trenutku, ko še sama ne vem kaj bi.  Kiss
V bistvu naju čez vikend ni bilo doma in so za njo skrbeli njegovi starši in bi bil mogoče to tisti stresen razlog. Polulala se je pa večkrat, ampak sva to opazila šele včeraj pozno ponoči in danes zjutraj, ko je na tabureju hotela zakopati polulano. Upam, da bo kis res pomagal, ker se je kar vtetoviralo not v jogi, kovter in blazino. Kaj pa bolj pomiri - tiste tablete ali električni Feliway?
Malo prej sem ji natresla pesek še v drugi wc in se je potem šla tja polulat (ni nič mjavkala).  :)Veterinar pa bo dosegljiv po 4. uri.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #7 : torek, 05.10.2010 : 10:01:29 »

Pri nas imamo tudi eno gospo, ki jo čisto "vrže" če naju ni več kot toliko časa. Približno 2 dni zdrži, potem se pa začne (oz. se je, smo nekako uredili zadevo sedaj).

Če kam greva pripravim hrano že z baldrijanom, ker tuja oseba ji nikdar ne bi tablete po grlu spravila, pa feliway ima vklopljen in je veliko boljše, čeprav je običajno z lulanjem prenehala, ko sva prišla nazaj domov, sva pa potem odkrivala posušene lužice vsepovsod.

Jo pa moti tudi neočiščeno stranišče in če so slučajno vsa, ki so njej na dosegu "smrdljiva" potem poišče eno zelo javno mesto, za svoj "mokri"  protest.

Tako, da najprej k veterinarju preverit, da ni zdravstven razlog, potem pa mogoče kak feliway uporabit.



Glede učinka je pa malo od mačke odvisno. Baldrijan ji moraš potem redno dajat (pač kolikor časa meniš, da je potrebno), feliway pa daš u šteker in zdrži cca mesec dni (lahko pa tudi izklopiš potem, če je vse OK)

Pri nas je pomagalo tudi to, da je "počitniška" skrbnica večkrat na obisk prišla pred najinim odhodom, pa smo se skupaj igrali pa čohali pa priboljške dajali, da je potem res vedela, kdo je "k njej" prišel, ko naju ni bilo.
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #8 : torek, 05.10.2010 : 10:54:31 »

Penny, upam, da gre dejansko za menjanje peska na 1 ali 2 dni, ne za čiščenje "kupčkov in lužic" tako poredko?
Tule bi še jaz vprašala, ali je tako tudi pri visoko vpojnih peskih? Jaz namreč za moja dva uporabljam Gold** Gr**, pa imam občutek, da ob sprotnem pobiranju kupčkov in kepic (to ponavadi naredim zjutraj in proti večeru, pa še vmes, če je videt razkopano), da pesek dejansko ne zasmrdi tako hitro. Če natančno pobiram kepice ven, si upam trditi, da pesek še po enem tednu diši po "otrokem pudru"-kakor obljubljajo proizvajalci. Imamo dva WC-ja, vsak dan je v obeh kaj za pobrat, seveda, vendar pa na manj kot 6, 7 dni peska komplet ne menjam. V posodi je nasut 6-7 cm na debelo, tako da s sprijemanjem kepic na dno ni težav.
Zdaj sem pa v dilemi - ali je to res preveč poredko?
Glede na to, da imamo sicer prebavo b.p. in resnično ni neki "razlitih" pack v pesku, pa tudi težav z lulanjem nismo imeli nikoli, težav s smradom po stanovanju pa sploh ne, sem bila do sedaj prepričana, da je tedenska "generalka" dovolj ... sram

Ali je za vsak slučaj (kljub temu, da problemov nimamo) boljša menjava na 2 dni?
Logiran

Unikatne tablice in portretki
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #9 : torek, 05.10.2010 : 11:04:59 »

Tule bi še jaz vprašala, ali je tako tudi pri visoko vpojnih peskih? Jaz namreč za moja dva uporabljam Gold** Gr**, pa imam občutek, da ob sprotnem pobiranju kupčkov in kepic (to ponavadi naredim zjutraj in proti večeru, pa še vmes, če je videt razkopano), da pesek dejansko ne zasmrdi tako hitro. Če natančno pobiram kepice ven, si upam trditi, da pesek še po enem tednu diši po "otrokem pudru"-kakor obljubljajo proizvajalci. Imamo dva WC-ja, vsak dan je v obeh kaj za pobrat, seveda, vendar pa na manj kot 6, 7 dni peska komplet ne menjam. V posodi je nasut 6-7 cm na debelo, tako da s sprijemanjem kepic na dno ni težav.
Zdaj sem pa v dilemi - ali je to res preveč poredko?
Glede na to, da imamo sicer prebavo b.p. in resnično ni neki "razlitih" pack v pesku, pa tudi težav z lulanjem nismo imeli nikoli, težav s smradom po stanovanju pa sploh ne, sem bila do sedaj prepričana, da je tedenska "generalka" dovolj ... sram

Ali je za vsak slučaj (kljub temu, da problemov nimamo) boljša menjava na 2 dni?

mamaF, nobene potrebe ni, da bi kvaliteten, redno čiščen pesek menjavala na dva dni. Proizvajalci kvalitetnih peskov zagotavljajo 20 dni + uporabnost peska na eno mačko.
Problem je, če pesek ni redno očiščen iztrebkov, na dva dni je precej redko, oaza88 je po mojem mnenju spraševala o tem.

Sama imam trenutno štiri mačke in tri WCje, čistim vsaj enkrat dnevno, pesek menjam, ko neha biti lep in dišeč in to definitivno ni prej kot v enem tednu, približno na 10 dni.

Logiran
oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #10 : torek, 05.10.2010 : 11:38:09 »

mamaF, nobene panike zganjat  Wink - Skuiki je že pojasnila. Ker se mi je zdelo nemogoče,da bi kdo pesek čistil enkrat na dan,dva, sem raje upala, da gre za drugo (itak da nepotrebno) skrajnost - in vprašala, da se razjasni Smiley
Jaz sicer delam podobno kot ti. Pucam pucam pucam in seveda dosipavam, potem pa se naveličam in vse skup preč zabrišem, razkužim in jovo na novo pa je.
En od mojih tudi občasno lula, pa ne glede na krasne vet.teste in čist wc in kar se da malo stresov - tak pač je, Srečko NeSrečko. Pazimo na "nevarne reči" kot npr Pikin povšter pa vlažne brisače v košu za perilo ali na tleh, pa seže oprano perilo, ki (potrpežljivo) čaka na likanje, pa....pa je.
 Smiley
Logiran
Penny
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 302


WWW
« Odgovor #11 : torek, 05.10.2010 : 11:49:36 »

No saj zdaj bomo tudi pri nas vsakodnevno čistili wc pa če je to razlog ali pa ne. Si res ne želim niti ene mačje luže več nikjer razen v wc-ju. Si res nisem nikoli mislila, da je naša taka, da bi se šla ponečedit kar nekam pač.  Lips Sealed Še moj oči mi govoril, kako se je njihova mačka prišla njemu kot mulcu v rukzak na knjigo poscat.  Mu nisem verjela, da je to možno, zdaj pa vidim da je.  Angry
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #12 : torek, 05.10.2010 : 12:37:45 »

@Oaza, no sem si kar oddahnila. Sem se že bala, da me utegneta moja dva Sindikalista prijaviti zaradi zanemarjenosti  Tongue
Zdaj si upam povedat še tole: ko smo iz belega grobega peska iz ene od diskontnih trgovin (tega je bilo pa res treba nujno menjat na 3-4 dni pri samo enem mačku!) prešli na GG, sem prvič kar pozabila, da je v WC-ju že ves teden, ker pač ni izgledal smrdeč in umazan! In potem sem si rekla, dajmo testirat, če lahko zdrži še kak dan več. In je - tista proba je trajala 14 dni in ob rednem odstranjevanju kupčkov in dosipavanju novega peska, sem ga nazadnje zaradi moje slabe vesti menjala komplet po 14 dneh! Pa spet moram reči, da sam pesek ni nič smrdel - bolj sem si jaz slikala razne bakterije in ostale nepridiprave, ki se skrivajo v njem Shocked

Je pa nekaj res - v bistvu je pri nas 1 WC na enega mačka (pa rabita več ali manj oba enega - eden je bolj dnevni, eden bolj nočni),  sigurno je situacija čisto drugačna, če ima 4 ali 5 mačk veselje delat kupčke v isti škatli.

@Penny, za mirno spanje bi jaz na tvojem mestu vseeno šla k veterinarju prečekirat, če ni slučajno kaj narobe s sečili (vnetje, kristalčki v urinu ...). Kolikor sem namreč prebrala po raznih forumih, je tako "štrajkanje" z lulanjem vsepovsod kar pogosto povezano s tem, da muco pri lulanju vse boli in peče in se zato izogiba svojega stalnega mesta za lulanje. WC povezuje z bolečino, zato lula drugje ... ne glede na to, kako svež pesek je v škatli. Zanjo ta pesek pomeni nekaj zoprnega in bolečega, zato se ga izogiba.

Upam, da boste kmalu spet "kot po starem" in da ni kaj hudega.
Logiran

Unikatne tablice in portretki
neko
odvisnež
*****
Sporočil: 975


« Odgovor #13 : torek, 05.10.2010 : 15:42:37 »

Si res nisem nikoli mislila, da je naša taka, da bi se šla ponečedit kar nekam pač.  Lips Sealed Še moj oči mi govoril, kako se je njihova mačka prišla njemu kot mulcu v rukzak na knjigo poscat.  Mu nisem verjela, da je to možno, zdaj pa vidim da je.  Angry
Penny, ni se šla 'ponečedit kar nekam pač'. Jogi in torba sta skrbno izbrani lokaciji...mačka ni nič kriva, zato se ne jezi nanjo. Pravzaprav je njej tudi neprijetno drugje lulat- ampak ni znala drugače razložit, da zadeve niso take, kot si jih želi oz. da se ji godi krivica.
Seveda daj muco na pregled. Ampak mislim, da se bo izboljšalo že po rednem čiščenju peska in posode po predhodni menjavi celotnega peska (ker je verjetno zaradi redkega čiščenja za občutljiv mačji nos že zdavnaj smrdeč).
Kot so drugi že povedali, je tudi globina peska ključna. Naši mucki 'paničarijo' že ko pade pod 10cm.
Naj ostali še povedo, če so opazili razliko pri lulanju zaradi uroinfekta in tistem iz prostesta. Sama imam izkušnjo, da pri uroinfektu lula ob WCju ali pa v njega, a brez predhodne priprave. (Na srečo sem bila priča manjšemu vnetju le dvakrat). Pri protestu pa so na vrsti strateške lokacije, prav tiste, za katere ve, da so 'tvoje'. Torej sredina jogija osebe, ki jo je razočarala, torbe, sredi sobe in podobno. Zato sklepam, da gre v tvojem primeru za protest oz. poziv k čistoči.
Logiran
Penny
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 302


WWW
« Odgovor #14 : torek, 05.10.2010 : 17:40:59 »

Ne saj se sploh ne jeziva nanjo, v bistvu sva itak sama kriva, da ji nisva peska zamenjala in da je nisva dovolj zaposlila medtem ko naju ni bilo. Sem govorila z veterinarjem in je vprašal, če je v urinu kakšna kri, če je prehlajena, če je sterilizirana... Tudi on je rekel, da to velikokrat delajo iz jeze, oziroma če jim kaj ni prav, da je dostikrat razlog wc ali menjava peska. V bistvu je rekel vse to, kar ste ve omenile. Svetoval je, naj jo opazujeva, ker naj bi ob prehladu sečil muce zelo veliko hodile lulat, imele kri v urinu...  Predlagal je test s papirjem (naj ji dam papir v wc in naj se nanj polula, saj se bo tako videla morebitna kri). Sem to potem res naredila in ni bilo nobene krvi. Tako da do veta nismo šli, bomo pa zagotovo šli, če se bo danes ali jutri ponovilo lulanje kje drugje. Zdaj res paziva, da takoj po potrebi očistiva wc in se veliko z njo ukvarjava in zaenkrat je vse normalno, tudi normalno hodi na wc. Pa feromone bova naročila.
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Muca lula po stanovanju!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines