mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 17:11:34

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Border collie vprašanja
Strani: [1] 2 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie vprašanja  (Prebrano 27827 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« : četrtek, 16.12.2010 : 16:14:55 »

pozdravljeni!

K nam je prišel nov družinski član Tara (2.5 mesecev stara border collie, rodovniških staršev)...ker je to moj prvi pes, nimam izkušenja, a  ga vseeno  mislim maksimalno dobro vzgojit in mu posledično namenit tudi veliko časa. zato imam kar nekaj vprašanj, ki jih bom zastavil kar vse v tej temi...hvala za odgovore

1. Ali je dobro, da psa hranim 3x na dan z hrano za pse hills (190g na dan) + voda?se potrebuje do starosti 1 leta kaj druga?Naj povem, da izredno malo poje, komaj kakih 110g in kaksen 2dcl vode...
2. Kako ga navaditi na sobno čistočo??imam ga v spodnji etaži hiše. hranim ga zjutraj ob 6.15 nato grema ven, da naredi potrebo, potem okoli 13.30 ure ponovno nahranim ter zvečer ob 22.00 obakrat grem tudi po hranjenju, ko preteče cca. 20 minut ven na potrebo..Se pa vseeno zgodi,da cez dan kdaj naredi lužico, ponoči je pa mir...Ali bi mu moral omejiti tudi vodo na te tri termine??baje je dobro, da jo ima vsseskozi na razpolago!!
3. Malo me moti vonj, ki se razsirja po stanovanju. Je dobro, da ga pri tej starosti parkrat okopam, da se resi vonja?prej je domoval v hlevu skupaj z mamo in ovcami:)Obstaja kaksen nevtralizator vonja?!?
4.Kako je s ceplenjem?Razgliščen je bil že pri prejšnjem lastniku, proti bolham sem mu dal ampulo. verjetno je dobro da opravi sedaj prva cepljenja!?!?
5.Kdaj je pravi cas za solo, razmišlajm o pomladi, ker v tem casu pri nas kinoloska drustva ne delujejo. bo prepozno? Nabavil sem knjigo pes za telebane in bom nekaj svari sprobal tudi sam! glede pribolška za nagrado je vredu domača hrana?npr.kaksna klobasa a le v zelo majhni kolicini?
6. In se zadnje vprasanje glede gibanja...Ali je urca na dan oz 2km kar nama uspe naredit premalo?!!

Najlepsa vam hvala za pomoč, res sem malo zgubljen, a se vseeno trudim:) hvala

http://www.shrani.si/f/1y/Av/N2nsMox/sdc11346.jpg
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #1 : četrtek, 16.12.2010 : 16:34:46 »

Tara je stara komaj 2 meseca in pol. Načeloma pri mladičkih velja kolikor mesecev toliko ur naj bi zdržali brez lulanja. :-) Drugače pa zanje velja, po igri, po razburjenju čimprej vn da naredi lužico in vsakič hvalit in govorit "lulat" oz. katero besedo boš že imel za to opravilo.
Vodo mora imeti ves čas na razpolago. Že vzreditelj moral dati navodila glede hranjenja in nasvete. Vsaj če je vesten vzreditelj to naredi in je na voljo za čas odraščanja mladička. Kolikor sem imela jaz informacije je pri mladičkih boljše počakat skopanjem. Glede cepljenja: ****
Šolati mladička začneš takoj ko pride domov. Kar mu ne misliš dovolit ko bo zrastel mu tudi zdaj ne dovoli. Za priboljške je boljše hrenovka, poli, sirček ali pa kupljeni priboljški. Klobasa ni ravno primerna ..
Gibanje prilagodi mladičku. Kolikor vem moraš do enega leta paziti na sklepe, ker se pes še razvija - torej nosi jo po stopnicah. Predvsem pa preberi čim več na forumih in spletnih straneh, knjigah.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #2 : četrtek, 16.12.2010 : 16:40:32 »

To je pa tako, če 2 dni nazaj niti ne veš, katero pasmo bi, potem pa domov privlečeš mladiča. Ah, ja...
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #3 : četrtek, 16.12.2010 : 16:43:24 »

Pa čimprej se vpišita v malo šolo ker ko sem imela jaz mladička so bili termini kar hitro polni. Tam te naučijo tiste osnove kako delati s psom, kako delati na povezanosti med vama, kako se pravilno igrati s psom, ...
Aja pa nosit je ni treba po stopnicah do enega leta, sem malo narodno napisala - samo prvih par mesecev. :-)
Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #4 : četrtek, 16.12.2010 : 16:46:23 »

za psa sem se odlocal 5 let...okleval sem med borderckom in zlatim prinašalcem...upoštevati sem moral tudi druge člane družine, nas je 5:)
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : četrtek, 16.12.2010 : 17:19:51 »

0: Tako velike slike niso za objavljanje na forumih. V bodoce slike pred objavo zmanjsaj.
1. O prehrani mladica vprasaj vzreditelja. Ce mu ustreza hrana, s katero je bil pri vzreditelju hranjen, ne vidim razloga, da bi mu skupaj z okoljem menjal se hrano. Ce imas obcutek, da poje premalo, poglej na vreco hrane, kaksne mere pisejo tam za hranjenje toliko starega in tako tezkega mladica, kot ga imas ti.
2. 2,5 mesecev star pasji mladic je "dojencek". Kot od majhnega otroka ne zahtevas lulanja v wc, ce je za to premajhen, tudi od pasjega "dojencka" ne pricakuje, da bo lulal takrat, ko bo ustrezalo vam, ce je bil do sedaj v hlevu in je lulal, kjer mu je pasalo in kadar mu je pasalo. Potrpezljivost, vztrajnost in doslednost obrodijo sadove, vendar ne v enem dnevi, pa obicajno tudi v enem tednu ne. Preberi, kar pise v rubriki Lulanje na sto načinov.
3. Hm ... pogovori se z vzrediteljem. Verjetno mu eno kopanje ne bo ravno skodilo. Poskrbi, da bo po kopanju na toplem.
4. Nacrt cepljenja bi moral dobiti pri vzreditelju, saj bi mladic ze moral biti 2x cepljen proti kuznim boleznim. V vsakem primeru je za taka vprasanja na voljo veterinar. Od tega, ali je bil mladic sploh cepljen proti kuznim boleznim ali ne, je odvisen nadaljni potek teh cepljenj. Zakonsko obvezno cepljenje proti steklini in mikrocipiranje je potrebno ob mladicevi starosti 3 mesece.
5. Pravi cas za solo je cim prej, oz. pac takrat, ko se uspes v kaksno solo z njim prikljuciti. Verjetno bo najprej moznost res spomladi. Pri klobasah se izogibaj zacinjenih in preslanih, koscki naj bodo zeeeelo majhni.
6. Zaenkrat se naj pes giba toliko, kot sam hoce, torej ne sibanje nekaj km, temvec igranje na vrtu, pa mal gor in dol na povodcu, da se ga navadi in to je to. Veckrat po malem.

Ne velja pa za 2,5 meseca starega borderja popolnoma nic drugega, kot za katerokoli drugo pasmo psa. Torej, preberes lahko karkoli o vzgoji in oskrbi pasjega mladica, pa bo veljalo tudi za tvojega borderja. O vzpodbujanju nagonov se pogovori z vzrediteljem. Morda se celo tukaj javi kdo in kaj napise.

Brez zamere, vendar smatram, da bi nekdo, ki se je 5 let pripravljal na psa, vedel prav cisto vse odgovore na vprasanja, ki si jih tukaj postavil. Smiley
Zdaj bo pac treba hitro brati in se informirati o vsem. Za zacetek imas knjigo Psi za telebane, upam, da ti je za odgovore na vprasanja dosegljiv tudi vzreditelj, nekaj pise tukaj, se veliko vec tudi drugje po internetu, sicer se pa pri psih uporablja veliko zdrave pameti in dobre mere. Pravila, ki jih bos psu postavil danes, morajo veljati za vedno in za vse ostale druzinske clane. Ce mu ne pustis fehtati pri mizi, potem mu tega ne sme dopustiti noben drug clan. Ce mu ne pustis na kavc, potem tudi takrat ne sme na kavc, ko bi se tebi (ali komu drugemu) zdelo, da bi ga pa mal cohljal in crkljal. Pac, vztrajnost, disciplina, red, doslednost ...
Logiran

fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #6 : četrtek, 16.12.2010 : 22:01:17 »

s psom ze pocasi napredujeva.... morem se kaksno knjigo prebrat, kr do pomladi je dolgo obdobje, ko se zacnejo solanja:(

hvala za podane nasvete!
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #7 : četrtek, 16.12.2010 : 23:10:45 »

Kaj pravzaprav pomeni rodovniških staršev?
Da starši iamjo rodovnik (ki si ga videl) mladič pa ne?

Glede cepljenj se NUJNO pozanimaj, ker kak parvo hitro mimo prileti in je precej nevarna bolezen povrh vsega pa le ena od mnogih ... Tako, da se čimprej pozanimati, če je že bil cepljen proti čemu, če ne pa čim prej do veterinarja in skupaj naredita plan, kako se ga bo cepilo. Ne pozabi na čipiranje, ki je obvezno.

Opravljanja vseh potreb zunaj se nekateri psi naučijo že do 3. meseca, nekaterim pa še pri 7. mesecih ne gre 100%. Več piše v temi, za katero je link objavila že Jana.

Ker je še mladiček nikar ne pretiravaj s sprehodi. Kasneje boš pa itak videl. Če bo psu dolgčas in bo imel preveč energije boš sprehod oz. aktivnost pač podaljšal ali pa spremenil način (namesto nog recimo uporabil kolo...). Sedaj dokler pa je še tako majhna pa ne pretiravaj, ker ji tudi s tem lahko škoduješ
Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #8 : sobota, 18.12.2010 : 16:36:29 »

mislil sem, da je pes brez papirjev, starsi pa imajo papirje....mi je nekako uspelo 3x na dan psa peljat ven na veliko potrebo, ampak se se zmerja zgodi, da se polula kdaj v stanovanju in sicer na papir....Danes, ko pa je sneg pa noce nic opravljat veni....a je to normalno? Saj ga veliko opazujem, vendra veliko "bevska" tako, da ne skuzim kdaj hoce ven:(
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #9 : sobota, 18.12.2010 : 16:53:56 »

 Cry
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #10 : sobota, 18.12.2010 : 17:01:52 »

fr1234, oprosti, ampak... Na tem forumu imaš toliko informacij, da - če se jih lotiš sistematično in z iskreno željo, da bi sobivanje s psom bilo kar se le da v velik užitek tako njemu kot celi družini - ti bo zima minila, ne da bi niti opazil, sploh pa če boš vse prebrano sproti pretvarjal v prakso.
Poglej si vse teme v poglavjih o vzgoji, zdravju (najprej si preberi o cepljenjih, glede na to, da mali očitno še ni bil cepljen) in vse kar še spada zraven. Ampak res ne gre mi iz glave - pet let si načrtoval nakup psa in šele zdaj, ko ga imaš doma, sprašuješ kako in kaj z njim, z vsemi ljubimi božjimi kvalitetnimi informaciji, ki so na tem forumu. Pa niti nima veze, je kar je - zdaj pa se le loti branja; poleg uporabnosti, je tudi izredno zanimivo, ajde Wink
Pa srečno, obema
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 18.12.2010 : 17:10:56 »

se se zmerja zgodi, da se polula kdaj v stanovanju in sicer na papir....Danes, ko pa je sneg pa noce nic opravljat veni....a je to normalno?


To je popolnoma normalno in se bo dogajalo še kar en lep čas, ker imate mladička.

Tako mlad pes mora ven na cca 3 ure, če naj bi bilo približno brez nesreč in če naj bi se hitro naučil biti sobno čist  (približno 3 ure tako star mladič zdrži v budnem stanju).

Sneg je pa zanjo nekaj popolnoma novega, nekaj mrzlega in jo verjetno bega. Bodi potrpežljiv, skidaj ji mogoče en konček, da se ne bo ugrezala v to novo mokro in mrzlo stvar, pa ji bomorda lažje. Prav tako bodi časovno bolj potrpežljiv (kar pomeni,d a sta zunaj dalj časa) da se privadi na nove vremenske razmere in pa tudi, da pač bo mogoče že taka sila, da ji ne o preostalo drugega, kot da "opravi". Kar gre noter mora ven, če ne bo šlo zunaj hiše, bo pa slej ko prej noter in si boš naredil medvedjo uslugo s tem ...

Škoda je, da si niso o vem tem prebral že prej, preden si sploh pripeljal psa domov ampak seveda še ni prepozno le loti se že enkrat branja Smiley in beri in beri in pretvarjaj v prakso, kot je svetovala že moksa.



Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #12 : sobota, 18.12.2010 : 18:21:56 »

Nočem nobenemu soliti pameti, rada bi le, da za v naprej veš, da je najbolje in najbolj odgovorno kupovati pse iz PSARN torej z rodovniki.

1. Le rodovniški pes je lahko pravi predstavnik pasme in čistokrven, "čistokrvn brez rodovnika" NE obstaja!
2. Starša (pasja) morata narediti vzrejno dovoljenje, da se sploh smeta pariti. Če imata kakršno koli napako, potem se pariti ne smeta!
3. Mladiči rodovnika niso dobili z nekim razlogom! Najpogosteje je to malomarnost ljudi in škoda, vendar s tem škodijo pasmi! Lahko pa, da starša nista dobila vzrejnega dovoljenje, ker sta imela kako napako vedenjsko ali genetsko!
4. Veliko netodovniških psov konča po zavetiščih, zaradi malomarnosti ljudi!
5. Psa se kopuje odgovorno pri preverjenem vzreditelju, torej vzreditelji z rodovniškimi mladički! Pes je živo bitje, ki se ga ne kppuje kot kos kruha!


Še 1x, če morda misliš, da imaš čistokrvnega psa, se motiš! Nerodovniški psi so KOPIJE pravih predstavnikov pasem, torej rodovniških, pa lep pozdrav, Anja Smiley
Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #13 : nedelja, 19.12.2010 : 17:22:42 »

ja saj mogoce pa imate prav...meni ni tako pomembno, ce je ali ni rodovniski. zdaj je pri nas in skrbel bom zanj po najbolsih moceh...pri prodajalcu tako ali tako ni imel pomoje dobre prihodnosti....

Se eno vprasanje;

Ali je pametno, da mu ponoci zagradim lezisce, se pravi kosarico na kateri spi in se mu pustim 1m2 prostora...ponoci tako ne bo lulal in mi ga bo uspelo navadit na cistoco.Ali mu naj raje dam papir  v ogrado, kr je drugace laulal cisto na drugem  koncu sobe na papir! hvala
Logiran
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #14 : nedelja, 19.12.2010 : 17:49:37 »

Kaj pa, če bi mu skidal kak kvadratni meter snega na vrtu, toliko da se vidi trava oz. zemlja? Pa še vsakič bo raje lulal tam tudi zato, ker se bo zavohal in takoj ugotovil, kaj se mora tam početi. Ni edini mladiček, ki ima zdaj "težave" s tem Smiley Moja prejšnja psička je bila zato zelo vesela kakšne smreke, pod katero je bila še lepo travica Smiley

Jaz bi mu vseeno pustila malo časopisnega papirja v ogradi. Vsaj svoji sem. Moja je potem na časopis lulala tudi npr. na terasi, ker je do vrta bilo še precej stopnic. Ni nič slabega, če se navadi na papir, za silo, saj če se zbudita oba hkrati, mladiček ne bo čakal še tistih 5 minut, da se ti prebolečeš (kasneje pa bo, verjetmi Wink  ).
Sicer se ne spomnim (je že predolgo), ampak moja je imela povsod v ogradi papir, pa se je sčasoma lepo navadila na čistočo. Čez čas pa še na vrtu ni hotela opravljati potrebe. Bo že, boš videl, papir pa naj bo, bo vsaj vedel, na kaj se sme, če bo sila.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Border collie vprašanja
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines