mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 22:45:34

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Border collie vprašanja
Strani: 1 2 [3] 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie vprašanja  (Prebrano 27829 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #30 : nedelja, 19.12.2010 : 22:14:36 »

Zelo pomemno je, da se s psom ukvarjaš ne pa, da čakaš, da sm pogrunta kako in kaj, ker se prav lahko zgodi, da ne pogrunta, se navadi na točno napačno stvar, kar je pa veliko teže odpraviti, ko če se sploh ne navadi. Če te moti, da ponoči lula, vstani še ponoči in ga pelji ven, ali pa zjutraj takoj ko vstaneš obleci čez pižamo plašč in skočita dol ... opcij imaš veliko, nekatere so malce ekstremne, nekatere za malo bolj lenuhe, sam boš pa ugotovil kaj si ti priravljen narediti in kaj ti ustreza. Enako velja tudi za ogrado in papir njej ali ne. Osebno menim, da če mora lulat bo lulala in v tem primeru je bolje, da ima mesto kamor lahko, še boljša opcija pa je, da ji date možnost, da to opravi zunaj, pa čeprav to pomeni zgoraj omenjeno možnost plašča čez pižamo sredi noči ... Wink

Dokler je majhna ji ni treba s teboj preteči 15 km, ko pa bo odrasla bo pa to verjetno kar minimum Wink, a ne prehitevaj stvari, da ne pride ko kakih trajnih poškodb kolkov, komolcev. Nič pretiravanja, stopnic ... vsaj dokler ni stara kakega pol leta. Se zdi smešno sedaj, ampak neha biti, ko rentgen pokaže displazijo ...

Dobro je, da veš tudi, da vzgoja psa nikdar ni končana. Tudi če sedaj nekaj zna, je potrebno to nenehno obnavljati in ponavljati in to doživljensko ... kar seveda ni nič hudega, če nam je pes in njegova vzgoja, druženje v užitek Wink. So tudi pomembnejše stvari za naučiti od tačke in hoje poleg. Recimo kaj se sme in sa ne doma. Takoj postavite pravila, ki jih želite, ko bo velika. Če je ne želite na kavču, že sedaj ne sme nanj, če naj ne bi spala v spalnici, tudi sedaj ne sme, če ne bo smela skakati na ljudi tudi sedaj, ko je majhna ne sme ... pri psih velja pravilo kar se janezek nauči janez zna enako ali bolj kot za ljudi Wink

Lepo, da je tako poslušna. Poleg na sprehodu gre še odraslim psom časih težko, to pride z vajo vajo vajo. Upoštevaj tudi, in se že sedaj zavedaj, da bo prišla puberteta, ko bo zelo verjetno "pozabila" vse česar je boste dotedaj naučili. Takrat je potrebno biti še posebno vztrajen in ne obupati Wink. Spomladi se res pridružite pasji šoli, ne pozabite pa se prijaviti dovolj hitro (mogoče kar sedaj), ker se skupine zapolnijo ...

Glede hrane je tako kot je bilo že povedano. Glede znamke same ti svetoval ne bo nihče oz. je to zelo težko. Res je, da je lahko cenejša supermerkator hrana psu dolgorčno škodljiva in to kar si prebral in slišal je verjetno vsaj do neke mere res. Poceni hrana ni strupena, da ne bo pomote, ampak za seboj lahko potegne kup zdravstvenih problemčkov in problemov, ki pa večinoma niso vidni takoj, ampak šele čez leta ... če nič drugega je njihova sanacija (če je sploh možna) draga ker veterinarske storitve niso poceni, dejstvo, da pa gre za zdravje in počutje vašega družinskeg člana pa bi moralo biti samoumevno.
Ko kupuješ hrano vedno hkrati s ceno poglej tudi koliko neke hrane dnevno je priporočljivo psu ponuditi.
Največja razlika med poceni hranami in tistimi malo dražjimi je, da malo dražje vsebujejo manj žitaric (psi so navsezadnje mesojede živali), manj škodljivih aditivov in soli ter boljše vire beljakovin, ki so tisti najbolj pomemben del pasje prehrane.

Recimo, mamo mojega dragega smo končno po letih hranjenja psa s supermrkator hrano prepričali, da obstaja boljša opcija, sploh ker je pes že v srednjih letih in že nekaj let samo pridobiva na teži ter ima probleme z alergijami ... Psa tako ni hranila ker bi bila hrana poceni, ampak ker takrat ko smo mu prinesli bolj kvalitetno hrano, le-te ni želel jesti in se ji je smilil (manj soli in aditivov, ki so večinoma dodani poceni hranam, da so živalim vabljive). In da božec ne bi stradal ga je hranila kot ga je. Končno smo jo prepirčali,da to res ni dobra odločitev in kupila je vrečo hrane, ki stane 65€ za 12 kg. Ni poceni. Ampak ko je videla koliko hrane dnevno naj bi pes dobil je ugotovila, da je to manj kot polovica tistega kar je moral dobiti ob poceni hrani, kar pomeni, da se to ceno pravzprav deli z 2, da dobiš pravo primerjavo cene ...

Če se ti zdi znamka, ki jo uporabljaš predraga imaš na razpolago cel kup drugih kvalitetnih znamk. Nekatere bodo dražje, nekatere cenejše (obstajajo celo cenejše od supermerkator hran, sploh če kupiš večjo pakungo, pa so še vedno v čisto drugem razredu kvalitete). Najbolj se ti splača kupovati pakunge vsaj 10kg, ker so večje pakunge občutno cenejše. Glede doziranj boš moral pogledati pri vsaki posebaj in preračunati. Moj nasvet je, da se ne "zatekaš"  k hranam, ki jih dobiš v supermerkatorjih in si raje izbereš eno iz specializiranih trgovin. Vedeti moraš tudi, da tvojem psu ne bo ustrezala čisto vsaka hrana in pa, da hrane ne smeš nikoli zamenjati naenkrat, ampak novo hrano počasi dodajati stari v vedno večjih količinah, tako da na novo hrano preideš v približno tednu ali dveh. Za poskušino poskušaj v specializirani trgovini dobiti par testerjev ali pa kupi majhno pakiranje.
Raziskavo hran lahko zelo preprosto narediš tudi tako, da si ogledaš ponudbo v internetnih trgovinah za pse in mačke, ki jih je že kar nekaj.

Upoštevaj tudi, da je sploh pri mladičku resnično pomembno, da je kvalitetno hranjen, ker raste in se razvija.




Dodati moram še, da sedaj res je kar je in da se mi zdi dobro da vsaj sprašuješ in se izobražujš, bolje pozno kot nikoli, ampak želim, da razumeš zakaj so se mnogi tako burno odzvali na podatek, da "starši imajo papirje, mladič pa ne". Bom malce po kmečko razložila. Gre namreč za to, da rodovnik ni nek papir, ki je važen zaradi prestiža. Rodovnik je tisto, kar se pravzaprav plača, ker pomeni oz. naj bi pomenil garancijo, da je bilo z mladičevimi starši vse uredu in s tem je zmanjšana možnost, da bo z njim kaj narobe. ladiči staršev, ki kobajagi imajo papirje njihovi mladiči pa ne, so večinoma potomci staršev, ki so morda res rodovniški, pa je bila ugotovljena neka napaka. Posledično niso dobili vzrejnega dovoljenja, kar pomeni, da njihovi mladiči ne morejo dobiti rodovnika. In tu ni pomemben rodovnik temveč tista napaka pri starših. Kot pri ljudeh, kjer nas zdravniki vedno povprašajo o boleznih v družini je pri psih enako. Druga možnost je, da sta oba ali eden od staršv preprosto mešanca podobna neki pasmi in potem kupca gladko "nategnejo" in iz njega zvlečejo določeno vsoto denarja, čeprav bi moral biti tak pes zastonj oz. pač toliko, da se pokrije stroške dotedanje oskrbe (eventuelno cepljenje, kastracijo, sterilizacijo ...). In nekdo, ki takšnega psa potem kupi, ustvari povpraševanjein lahko si prepričan, da bi psica takoj ko bomožno spet imela mladičke, čeprav je to z zakonom omejeno na precej daljši čas, ker je brejost za psico velik napor. Nekdo tako služi na račun naivnih kupcev in trpljenju psov, za katere je komaj poskrbljeno (kot si izedel, bi morala tvoja psička biti že 2x cepljena), prav proti temu, pa se večina na tem forumu bori in prav zato smo tako zelo proti nepremišljenim nakupom. Nikar ne misli, da za psa menimo, da je kakorkoli manj vreden zaradi tega ker nima rodovnika, ves naš "gnev", razočaranje in jeza je namreč uperjena izključno v ljudi. Tiste,ki izkoriščajo in tiste, ki jim dajejo to možnost ...  Prosim preberi si tale članek, za še boljše razumevanje: klik  in pa tegale: klik
Druga stvar je tudi to, da je border collie delovna psama, ki bo v odraslosti potrebovala veliko zaposlitve in resnično veliko gibanja, da bo OK. Pri delovnih pasmah se sicer lahko pojvi cel kup neželenih vedenj preprosto zato, ker jim je dolgčas in niso dovolj "zgonjeni" in pri takihle nakupih, ker so vprašanja osnovna se pojavi strah, da se tudi o pasmi ni zadostno pozanimalo.

Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #31 : ponedeljek, 20.12.2010 : 06:32:52 »

nocoj je bila celo noc cista, verjetno zaradi ograje okoli lezisca in sicer od enajstih pa do 6 zjutraj, ko sva opravila potrebo veni:)(oboje)pohvalno! potem je sledilo hranjenje...zdaj me pa zanima ali je po hranjenju potrebno takoj ven?dvomim,da imajo mladicki tako hitro prebavo...  kdaj lahko preidem na 2x hranjenje na dan?kdaj je pes primeren za boks?in koliko minusa je se zdravega zanj? Sprasujem za vnaprej, ker mislim ga kasneje imet veni, vsekakor pa bo letosnjo zimo prezivel v hisi.... Hvala vam za dane informacije, zelo ste mi pomagali z napotki!
Logiran
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #32 : ponedeljek, 20.12.2010 : 09:27:18 »

Mi smo našo dobili pri nekje 3 mesecih in vsaj 1 mesec redno hodili ven na 2 do 3 ure, zvečer pa nazadnje ob polnoči in zjutraj včasih že ob 5h. Upoštevali smo tudi lulanje po jedi - ne vem, če vsi, ki imajo že izkušnje s tem tako pravijo, bo že nekaj na tem Wink, tako da jo ti le pelji ven. Raje 1x preveč kot premalo - bo zagotovo prej sobno čista. Potem pa itak vidiš, ko spoznaš psa kdaj ga bo tiščalo. Mi smo se držali tajminga na cca. 2-3 ure, pa tudi psička nam je sama pokazala kdaj jo tišči - začela sumljivo vohljat po tleh, zalajala...opazuj, pa boš kmalu opazil njene opozorilne signale Smiley
Hranjenje 2x na dan ne pride še tako kmalu v upoštev - preidi postopoma...na 3x (potem pri kakih 5 mesecih), sicer pa ti bo tudi psica pokazala, da ji mogoče ne bo pasalo tolikokrat jest, pa boste postopoma ukinjali obroke. Če se prav spomnem smo pri nas začeli pri 7 mesecih hraniti 2x na dan, ker  sama ni hotela vmes jesti.

Če jo že imate v hiši ne vidim razloga, da bi drugo leto bila obsojena na zunanji box- verjemi, da če imaš možnost (in očitno jo imaš, če ne najbrž že sedaj ne bi bila v hiši) je skupno sobivanje s psom zabavnejše in sploh za oba prijetnejše Wink

Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #33 : ponedeljek, 20.12.2010 : 10:31:40 »

Na hranjenje 2x na dan kar še malo počakaj, ker je še mladič. Toliko mlada psička bi pravzaprav morala jest še več kot le 3x na dan! Kot sem že rekla, mladički rastejo in se razvijajo in zato potrebujejo dobro in redno prehrano, seveda pa naj skupna dnevna količina ne presega priporočene, ki pa se tudi spreminja s tem ko psička raste (na pakungi hrane piše koliko je priporočeno dnevno glede na težo psa).

Nasplošno za vse spremembe, ki jih navajaš (hrana, bivalni prostor in karkoli bi se še pojavilo) počakaj nekaj mesecev, recimo vsaj do konca zime v vsakem primeru.
Ker BC ni ravno polarna pasma, pa tudi velik pes to ni, lahko sklepaš, da verjetno prav za ne vem kake minuse ni narejen in bo ob mrazu v vsakem primeru potrebovala toplejše zavetje.
Eno je mraz, ko se pes aktivno giba in s tem ogreva, spet drugo pa mraz, ko je pes bolj ali manj statičen.


Glede na to, da ste družina in da očitno imate, kot je riry rekla, možnost, da je pes noter z vami mogoče razmislite o tej opciji. Ni ga lepšega kot vesel pasji pozdrav ob prihodu domov, možnost, da se ga ob vsakem trenutku počoha, da se skupaj gleda televizijo, spotoma malo poigra s kako igračko, nauči kak trikec ... Bolj je prijetno psu, ki je rad s svojim tropom in mu je biti ločen od njega precejšnja muka in stres, pa tudi na človeka živali vplivajo pozitivno. Borderčki niso veliki psi, da ga ne bi imeli kam "stlačiti" v stanovanju Wink.
Osebno nisem kategorično proti zunanjem boksu, a le, če pes tam preživi le tisti čas, ko tako ali tako nikogar ni doma, ne pa kar cele dneve in noči in ga zapusti le za sprehod, če ima srečo ...
 Vedno pa obstaja tudi opcija bivalne kletke Wink seveda obvezno s primernim uvajanjem, da psu to postane zatočišče in ne kazen ... Več o bivalnih kletkah si preberi v "njihovi" temi na forumu.

Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #34 : ponedeljek, 20.12.2010 : 13:59:22 »

glede boksa sem mislim samo takrat, ko nas ni doma oz. ponoci...vsi prihajamo okoli 14-16 ure domov. sesta pa ze ob 8 zjutraj. tako, da ja lahko pol dneva komot v stanovanju...Kdaj v boks? Dvomim, da bi psu tudi, ko je odrasel pasalo, ce je veni -15, ceprav bi mu izolirali uto... Za aljaške malamute in huskyje vem, da niti -50 ni problem
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #35 : torek, 21.12.2010 : 09:28:19 »

Pa mu kupite notranji boks, kjer bo pes ˝pospravljen˝ v času vaše odsotnosti in ponoči.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #36 : torek, 21.12.2010 : 11:26:04 »

Če imaš kako kurilnico, kurjeno garažo ali recimo WC, kjer nima kaj pametnega za uničit, ga lahko postopoma, kadar je najbolj zmatran od sprehoda, daješ tja počivat (narediš mu mehko ležišče) da zadevo počasi sprejme. Niti ni treba, da najprej poveže počivalni prostor s tvojim odhodom, ampak rajši s svojim počitkom. Tako ga omejiš, hkrati pa je še vedno nekje na toplem. Pa še prostor za odlaganje pridobiš, kamor ga daš (ne kot kazen!), kadar želiš imet malo miru. Za tako živo pasmo je pomoje kar fino, če ima nek miren prostor, kjer se lahko umiri in ga tako po potrebi 'izklopiš'.
Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #37 : torek, 21.12.2010 : 20:33:34 »

Sem zasledil na netu, da zima ne more do zivega borderju, razen mladicka ni priporocljivo vsaj do enega 7,8 meseca dati ven.....

Imam se sledec problem, pes mi hodi na blato 5x na dan! baje to ni normalno, prodajalka v trgovini z zivalmi, ki naj bi hodila tudi na razne seminarje mi je priporocala izdelek druzinskega podjetja happy dog, baje nima konzervansov preterano oz skoraj nic in velik delez svezega mesa( ne "crkotine" kot pedigre itd in se malo cenejsa je). glede hillsa pa da se je cisto pokvaril odkar si je ustvaril ime... Doma sem testiral pes je ko nor, s hisom pa sem ga moral silit oz preko igre v usta:(

pregrada, ki sem jo zgradil ponoci okoli lezica ne zdrzi vec! Sem jo oblozil z 30kg utezmi, ampak...Smiley ali ni mogoce za psa sok, ce ga dam v za to namenjeno kletko??nekako se mi zdi 1m x 1.5m zelo tesno....

hvala
Logiran
tipalka
novinec
*
Sporočil: 33


WWW
« Odgovor #38 : torek, 21.12.2010 : 20:50:59 »

Če ga kar naenkrat zapreš noter za 8 ur seveda je šok... Smiley
Zato se pa psa postopoma navaja na to - najprej za 1 minuto, nato za 5 min, 10 min....Najprej si zraven v sobi, kasneje jo zapustiš...in tako naprej...
Moj sedaj jemlje boks kot njegov domek znotraj doma in gre tja, kadar si želi biti sam, se spočiti...
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #39 : torek, 21.12.2010 : 21:05:01 »

boks mu moraš predstaviti kot njegovo zatočišče - spalni kotiček ... midva sva ga imela postavljenega ob postelji, notri je imel tudi posodo z vodo ... tudi igraš se z njim v boksu .. ne siliš ga prav zelo notri ... pač počasi .. postaviš mu ležišče tja .. zvečer bo verjetno že sam ugotovil da se tam spi .. pa tudi pomirjen bo ker boš ti zraven
Logiran
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #40 : torek, 21.12.2010 : 21:12:50 »

Zdaj mi pa ni jasno, zakaj toliko pompa okoli ležišča, če bo pes u končni fazi pristal zunaj. Katerikoli način boš že izbral - box, pregrada okoli ležišča, časopisi po kurilnici/garaži - itak se bo kmalu navadil, sploh če bo 3/4 dneva preživel zunaj. Mu bo pa precej težja izločitev iz "krdela".
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #41 : torek, 21.12.2010 : 21:37:10 »

Hrana, ki jo omenjaš ni slaba. Nasploh se ravnaj po tem, kakršno blato ima pes. Ko enkrat najdeš, kar mu paše, ni nobene potrebe po stalnih menjavah. Navadi se pa, da ti bo vsak hvalil svojo malho in kritizira tuje danes je Hills zanič, jutri je v Boshu nek strup, pojutrišnjem...
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #42 : torek, 21.12.2010 : 22:03:08 »

Sem zasledil na netu, da zima ne more do zivega borderju, razen mladicka ni priporocljivo vsaj do enega 7,8 meseca dati ven.....

Lepo da iščeš informacije po internetu ampak čisto vsemu na netu pa tudi ni treba vrjet a ne ...  Za vsako stvar velja, kdor išče ta najde. Če boš iskal podatek, da je nekaj možno, ga boš slej ko prej našel ... pa če bo ali pa ne bo čisto res...  Ko dobiš nek podatek ga večkrat preveri na zanesljivih virih preden mu verameš.

Imam se sledec problem, pes mi hodi na blato 5x na dan! baje to ni normalno


Pri mladičku se meni tudi pogosto blato ne zdi nič posebnega. Šele ko pes odraste so to omeji na število enako obrokom. Se pravi če odraslega psa hraniš enkrat na dan kaka (običajno) enkrat, če ga hraniš dvakrat hodi dvakrat.... pri maldičku je pa presnova malce drugačna, ker je mladič. Tudi jesti mora 4x na dan in posledično vsaj tolikokrat kaka če pa še malo večkrat pa se meni ne zdi nič čudnega. Tole čisto komot primerjaj s človekim dojenčkom Wink

Hrana, ki jo omenjaš je OK, ti bo pa presnova psa vedno povedala, če ji neka hrana ustreza. Če je blato trdno in OK, ni kakih pretiranih vetrov, praskanja itd. (no če ste direkt prešaltali brez uvajanja zna bit malo reakcije v vsakem primeru), potem mu ustreza ti pa samo še preveriš sestavine in sta Wink. Bo pa kot je že FŽ rekla, vsak prodajalec hvalil tisto hrano, ki jo prodaja Smiley, odvsno pač v katero trgovino "ušetaš".
Pri nas se je po eni najbolj sestavinsko kvalitetnih hran pojavila huda reakcija in je kljub super sestavi ne jemo, samo pa zato našli drugo, ki nam ustreza Wink



Glede ogradice pa - pes naj  ponoči predvsem spal, tudi mladiček. Zato so bivalne kletke velike toliko kot je pes od začetka nosa do začetka repa in visoke toliko, da lahko stoji. Seveda je brezveze kupiti kletko merjeno po mladiču, ker pes hitro zraste ... Bivalna kletka sevedani namenjena temu, da je pes zaprt vanjo, ko za to ni potrebe. V njej preživ tisti čas, ko se mu nikakor ne moraš posvetiti - ker te ni ali pa ker spiš recimo, ni pa namenjena temu, da bi pes kar bil notri ves čas ...

Borderčki so aktivni in energični in vsaka ograda bo slej ko prej podlegla...
Možnost imaš nabaviti tudi kovinsko ogradico, ki se sestavi, ali pa takšno iz tekstila. Če nabavš bivalno kletko pa si prej temeljio preberi o njej. Navajanje nanjo naj traja vsaj kak teden al dva (ta čas je seveda ne moreš uporabljati za omejevanje), navaja se pa tako, kot so že zgoraj opisali.
Še ena možnost je, da neko izbrano sobo naštimaš otroška vratca, ki se običajno namontirajo pri stopniščih, za varnost otrok.
Logiran
fr1234
novinec
*
Sporočil: 25


« Odgovor #43 : sreda, 22.12.2010 : 16:45:16 »

Je pri mladičih že vidno ali je dolgo ali kratkodlaki border?!?
Logiran
tipalka
novinec
*
Sporočil: 33


WWW
« Odgovor #44 : petek, 24.12.2010 : 15:28:57 »

?   Huh
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Border collie vprašanja
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines