mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 08:57:39

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Tema: Nevarne snovi v ("domačem") okolju
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nevarne snovi v ("domačem") okolju  (Prebrano 28901 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« : četrtek, 17.10.2002 : 05:58:21 »

Idejo za novo nit mi je dal Popsi s koristnim in zanimivim opozorilom, da čokolada vsebuje alkaloid teobromin , ki je strupen za pse in druge domače živali. Pogosto pozabljamo ali premalo poznamo nevarnost škodljivih snovi v gospodinjstvu. Psi imajo drugačen metabolizem od nas vsejedcev in ni vsak kuhinjski ostanek primeren za živali. Pasji vonj je neprimerljivo sposobnejši od našega : če določne snovi nam dišijo, psom morda ne ? In obratno? Recimo parfumi, deodoranti, vodice po britju, razkužila ...
Ali ima kdo kakšne zanimive izkušnje glede tega ? Kaj pa kava, alkohol, koka-kola ipd., zdravila? Kot je meni znano, so določeni pasji primerki "prave kante za smeti" Grin (imamo eno tako hijeno tudi pri nas), mimogrede pospravijo tudi kaj takega, kar se ne spodobi?
... nekaj najpogostejših nevarnosti v domačem - gospodinjsko - vrtnem okolju : barve, kozmetika (barve za nohte, šamponi, barve za lase...), antifriz, čistila, WC račke,razkužila, fotografski razvijalci, spreji za čevlje ali pohištvo, zdravila, insekticidi, sredstva za vrt in rastline, razredčila, strupi za podgane...brrrr  Angry
Domače živali živijo z nami in se morajo znajti v "umetnem" okolju, polnem skritih nevarnosti ? Torej ne preti njihovemu zdravju samo premalo gibanja in nezdrava, preobilna prehrana (kar si delijo z nami ), naštete snovi žal vsebujejo množico skritih "kancerogenov" (povzročiteljev raka) , kot : formaldehid, aminonaftalen, akroleini, metil-etil-ketoni,butilaldehidi, cianidi, težke kovine (nikelj, kadmij, svinec...), piridini, kinolini, hidrokinoni, resorcini, kateholi, fenoli...  Cry
Pasja ja težka...
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #1 : četrtek, 17.10.2002 : 06:43:06 »

Mene so predvem svarili glede antifriza - baje da naj bi imel sladek okus in da kužate in muce privlači. Je pa izredno strupen.
Logiran
Peibie
rad pišem
****
Sporočil: 319


« Odgovor #2 : četrtek, 17.10.2002 : 08:51:32 »

Pred nekaj dnevi sem dobila informacijo, da se je eden od vecjih proizvajalcev antifriza koncno spomnil in njegov antifriz ni vec mamljivo sladek, ampak skrajno neprijetnega okusa.  Cheesy
Mojca
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #3 : četrtek, 17.10.2002 : 09:35:57 »


Citat

Mene so predvem svarili glede antifriza - baje da naj bi imel sladek okus in da kužate in muce privlači. Je pa izredno strupen.


Kot mi je znano je veliko zastrupitev in na zalost tudi smrti nasih zivali rvno v tem prehodnem obdobju, ko vsi vneto vlivamo antizrize v nase avtomobile.
Zato ne bi bilo opozorilo odvec.
Antifriz zaprite in ga pospravite v vrečko, ki jo zavezite. Prazno embalažo tudi zaprite predno jo vrzete v smeti (mucki in psi na smetiscu).
odprto embalazo hranite na policah, lastniki mack pazite, da muce ne pridejo do njih.
CE VIDITE, DA JE KUZA ALI MUC POLIZAL ANTIFRIZ, MU NE DAJTE MLEKA (da bo "kao" bruhal po njem), AMPAK GA ODPELJITE DO VETERINARJA.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #4 : četrtek, 17.10.2002 : 19:49:38 »

Pa ne pozabite, da s seboj k veterinarju nesete plastenko ali škatlo ali steklenico iz katere je kuža polizal ali pojedel vsebino. S tem boste veterinarju (in svojemu psu!) pomagali ugotoviti katere vrste protistrup uporabiti!

Pri nas doma (na mojo pobudo) uporabljamo univerzalna čistilna sredstva in ne za vsako packo drugo čistilo. Tudi s tem se zmanjša možnost, da pes pride do škodljive snovi, saj imamo naenkrat recimo le tri plastenke namesto 15 (tudi več sem že videla v gospodinjstvu). Vsa ostala škodljiva sredstva pa so psom pri nas nedosegljiva. Če ne veste kako bi bilo vaše stanovanje "dogproof", je tule en predlog. Omara s ključem! Če imate zraven še otroke, pa takoj pokličite na Top shop, sigurno prodajajo tudi kakšno omaro. Samo pri otrocih je treba tudi ključ skriti!  Grin lep večer
Logiran

Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #5 : petek, 18.10.2002 : 06:37:39 »

Pri nevarnostih v domacem okolju ne smemo pozabiti na nekatere okrasne rastline, ki jih mnogi psi z velikim uzitkom grizljajo, pa sploh ne vemo, da so za pse strupene. Kapitan Nemo, ali imas tudi o tem kaksne podatke. Ce ne, bom jaz izbrskala seznam potencialno nevarnih rastlin. Mnozicnih zastrupitev pri nas se ni bilo, kljub temu pa opozorilo ne bo odvec.
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #6 : petek, 18.10.2002 : 07:53:59 »

To o nevarnih rastlinah tudi mene zanima - predvsem zaradi mačke. Bi bilo fino, če ima kdo kakšen seznam rastlin v slovenskem jeziku. Na netu sem jih jaz dobila samo v angleščini, potem je pa cel kup rastlin, ki jih ne poznam Huh.
Mene predvsem zanimajo tiste življensko nevarne.
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #7 : petek, 18.10.2002 : 08:06:01 »


Dani!
Nekaj mesecev nazaj sem zasledila članek o nevarnih rastlinah v Oni ali Delo &  Dom. Žal sem članek vrgla stran, ko sem ugotovila, da k sreči teh rastlin pri nas doma ni!
Ja, ene pa se spomnim:DIFENBAHIJA!

Tudi kaktusi so nevarni - zaradi bodic; pri nas imamo AGAVE s pristriženimi trni ali trne oblečene v plutovinaste zamaške, ostale pa na nedosegljivih mestih za pse.

Nataša
Logiran
Thor
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


« Odgovor #8 : petek, 18.10.2002 : 09:09:35 »

mefisto pise:
...sem ugotovila, da k sreči teh rastlin pri nas doma ni!
Ja, ene pa se spomnim: DIFENBAHIJA!


A je katera vasa zivalca sploh pokazala interes za difenbahijo? V Ljubljani jo imamo, pa niti Eros niti macek Bucko ne kazeta znakov da bi jima bilo kaj do nje. Tudi ko je prisel Thor, ga ni zanimala rastlina, ampak samo zemlja, ki jo je, se preden smo utegnili ukrepati, izkopal iz lonca! Ahaha!
Grin Cool Grin Cool Grin Cool

Tanja
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #9 : petek, 18.10.2002 : 09:12:22 »

V Oni je bil članek R. Turnška o strupenih rastlinah. Če ga še imam, ga bom objavila. lp
Logiran

Thor
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


« Odgovor #10 : petek, 18.10.2002 : 09:14:33 »

Zdej ne vem... meni pokaze vse zeleno:(

Vprasanje je bilo...

ali katera od vasih zivali sploh pokaze interes za difenbahijo?
Mi jo imamo namrec doma v Ljubljani, pa niti psicka Eros, niti macek Bucko, nista zainteresirana zanjo.
Ko pridemo na obisk s Thorom je podobno, briga ga rastlina, le da njega zanima samo tista zemlja, in jo, preden lahko kdo ukrepa, ze izkoplje iz lonca!

Cheesy Grin Cheesy Grin Grin Grin Grin Grin
LP
Tanja
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #11 : petek, 18.10.2002 : 11:18:27 »

Baje je za zivali zelo nevarno seme ricinusa, ki je na pogled prekrasna rastlina. Seme v majhnih jezkih pade na tla in ga zivali lahko zauzijejo. Zato pri nas jezke potrgamo preden padejo na tla. Za ostale rastline bom pogledala in seznam objavila.
Logiran
Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« Odgovor #12 : petek, 18.10.2002 : 13:01:54 »


Citat

Kapitan Nemo, ali imas tudi o tem kaksne podatke. Ce ne, bom jaz izbrskala seznam potencialno nevarnih rastlin.

Me veseli, da je koristna debata zaživele Smiley! Dani,kar objavi svoj seznam, me zelo zanima , bom pa kasneje, ko bo čas, tudi sam malo razmislil; danes sem bil odsoten s Foruma (a moram poslati "opravičilo"  Grin)...pozdrav vsem aktivnim pasjeljubcem  Kiss!
Logiran
marela
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 120


« Odgovor #13 : petek, 18.10.2002 : 13:33:31 »

Difenbahija - legvani so nori na njo! Pa preživeli so tudi! Grin
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #14 : petek, 18.10.2002 : 17:06:02 »

Tule so rastline, ki so nevarne predvsem psom, za druge zivali nimam podatkov. Je pa odvisno seveda tudi od obcutljivosti posameznega psa in od zauzite kolicine.
amarilis cebulica
rozmarinka
jabolcne peske
avokado
azaleja
zelenika
zlatica, kaluznica
ricinusovo seme
cesnjeve peske (cianid)
osrednji del articoke
lilija vzpenjalka
narcisa cebulica
volcin
ostroznik
difenbahija
slonovo uho
brsljan
bezgova jagoda
volcja cesnja
naprstec
trobelika
bozje drevce
hijacinta cebulica
hortenzija
iris cebulica
tisove jagode
tisa
negnoj
lovor
ognjic, mesecek
indijska konoplja
omela jagode
preobjeda
vse gobe
razhudnik
oleander (tudi dim gorece rastline je strupen)
breskev
filodendron
kostenika, kalina
rododendron
rabarbara
tobak
tulipan cebulica
oreh plod
glicinija

Ce sem kaksno pozabila, dopolnite.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Tema: Nevarne snovi v ("domačem") okolju
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines