mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 19.03.2024 : 10:37:30

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Kje je strokovno mnenje KZS?
Strani: 1 2 3 4 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kje je strokovno mnenje KZS?  (Prebrano 22380 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : sobota, 20.08.2011 : 12:33:53 »

Tole sicer ne spada k "zadnjim dogodkom v KZS", vendar sem tako ogorčena, da mi pride za zapis najprej na misel tale tema. Ko zadiham, bom zagotovo našla primernejšo oz. odprla novo, prav temu namenjeno.

O tematiki smo pred leti že razpredali, sama sem napisala nekaj dopisov na naslove, ki naj bi jih problem zadeval. Od nikjer nisem dobila odgovorov, zdaj pa ga je očitno vsaj na enem koncu dobila novinarka Marjeta Černe - takega, ki pravi, da čakajo na drugi konec - ja, na KZS vendar. jezen jezen

črni trg s psi
Kako ne kupiti psa
Več vsebin - sobota, 20.08.2011
Tekst: Martina Černe
Tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije so povedali, da gre v primeru oglaševanja čistokrvnih psov brez rodovnika za zavajanje potrošnikov, vendar dokler se kinološka stroka uradno ne opredeli glede razlike med rodovniškimi in nerodovniškimi psi, ne morejo ukrepati. Zakaj se na Kinološki zvezi Slovenije uradno ne opredelijo - ni znano.

http://www.dnevnik.si/objektiv/vec_vsebin/1042466708

Kako se ne opredeli? Kje je stroka in strokovnost, česar so KZS polna usta? Gre za malomarnost in indiferentnost ali za tiho podpiranje preprodaje in štepanja psov? Kaj boste rekli vsi tisti, ki se že leta borite proti preprodajalcem in šteparjem? Po navedbah v tem članku pravi ZPS, da čakajo na KZS. Kako dolgo že in kako dolgo še? Psi pa se v stotinah prodajajo naprej. In najbrž nam je vsem jasno, da so tudi v vzreji.

Namesto, da bi se ukvarjali s psi (preprodajalski in šteparski psi so tukaj in zdaj, celo veliko več jih je od rodovniških) in sproducirali ključno strokovno mnenje za zajezitev izkoriščanja psic za produkcijo mladičev, se KZS ukvarja sama s seboj. Morda jim je za predlagati, da ob pomanjkanju časa za stroko le-to prepustijo kakšni drugi organizaciji, recimo državi?
Jao ...
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : sobota, 20.08.2011 : 12:42:55 »

Huh, že diham in sem temo Zadnji dogodki v Kinološki zvezi Slovenije prepustila skupščini in zapletom okrog nje.

Tole zagotovo potrebuje poseben prostor, ker je dejansko nepojmljivo, da zaradi neizdaje strokovnega mnenja KZS o razliki med rodovniškimi in nerodovniškimi psi preprodajalci in šteparji še vedno po mili volji prodajajo mešance kot pasemske pse.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #2 : sobota, 20.08.2011 : 13:17:38 »

jana kot je meni zadeva znana ....

lahko se mečemo na trepalnice .... vsi vzreditelji ... ko pride nekdo (kdorkoli) na VURS in reče, da bo vzrejal čivave in da ima doma več kot 5 psov ... izpolni potreben obrazec in referentka, ki pravzagotovo ne ve niti kako čivava (ali bilokateradruga pasma izgleda) izda potrdilo na katerem piše (dobesedno ga prepiše iz obrazca in so komot lahko gor tipkarske ... je ne zanima) da je tainta rejec čivav. VURS-a NE ZANIMA ali ima ta rejec pse, ki imajo potrebne teste, potrebna potrdila karkoli je predpisano v pravilniku ...  NE ... VURS.u je važno, da ta "rejec" plača taksto (od katere VURS poleg vsega živi) in to je to.

ničesar ne moreš ... NIČESAR ... če ta "rejec" veselo štepa pse ... tudi če mu pošlješ inšpektorja ... pogledal bo potrdilo in se obrnil in odšel.

ZAKAJ se nekaj ne naredi ne vem ... ko sem govorila z ljudmi iz KZSja so mi povedali, da delajo na tem, da bodo oni izdajali ta potrdila in ne več VURS ... kdaj se bodo pa uspeli dogovorit z VURSem je pa druga pesem  Sad
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : sobota, 20.08.2011 : 13:24:42 »

Mimogrede, v članku je tudi tole:

Po mnenju Kinološke zveze Slovenije lahko o čistopasemskem psu govorimo le takrat, ko lahko z dokumentacijo dokažemo istovetnost tega psa in njegovih prednikov. Pri tako imenovanih čistokrvnih psih brez rodovnika pa oseba, ki je leglo vzredila, ne more novemu lastniku zagotoviti niti istovetnosti staršev psa, kaj šele njunih prednikov. Sam izraz čistokrven je zavajajoč in v kinologiji nestrokoven. Po strokovnem mnenju kinologov obstajajo samo pasemski psi (rodovniški psi) in nerodovniški psi, ki so mešanci. Kajti samo rodovnik je dokument, ki zagotavlja, da je pes točno določene pasme. Po oceni Katje Dermol iz Kinološke zveze Slovenije gre pri oglaševanju prodaje "čistokrvnih" psov brez rodovnika za namerno zavajanje kupcev, saj so novi lastniki teh mladičev prepričani, da kupujejo čistopasemskega psa, ki bo tipičen predstavnik "pasme", ki so jo kupili. Večina teh mladičev se tako vizualno, predvsem pa karakterno izkaže za nekaj drugega od tega, kar so želeli.
http://www.dnevnik.si/objektiv/vec_vsebin/1042466708

Torej, mnenje je jasno, le zapakirat in poslat ga je treba?

natis, v konkretnem primeru gre izključno samo za to, da se onemogoči oglaševanje nerodovniških psov kot pasemske, kar bo zagotovo pristriglo nekaj peruti šteparjem in preprodajalcem. Oglaševanje "prodam mešanca, ki je podoben bokserju" ima povsem drugačen učinek na trgu od sedanjega "prodam bokserja brez rodovnika" (zelo pogosto je tisti "brez rodovnika" v oglasu celo izpuščen). Do tam, ko se bo popisovalo legla in ko bodo pri veterinarju zahtevali za vpis pasme v CRP kot dokazilo rodovnik, pa je najbrž še veliko dlje od tega strokovnega mnenja, ki manjka sedaj. In, ja, osebno vidim osnovno nalogo KZS, da zaščiti pasme, ki so njihova glavna skrb. S pasmami se pri nas opleta, kot se komu zljubi, nisem pa še videla, da bi s KZS prišlo kaj konkretnega - recimo dogovarjanje na VURS, da je za vsako zadevo (prijavo pasemske gojitve, vpis v CRP, blabla ...) potreben rodovnik kot dokazilo o pasmi. Saj ni treba uradnikom poznat pasem, oni se morajo ukvarjati z dokumenti in dokumente izdaja prav ta KZS. Torej, kdo se mora pogovarjati, kako bi moralo biti? Najbrž strokovnjaki. Strokovnjake za pasme imamo samo na KZS. Znanost? Hm ...
Logiran

miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #4 : sobota, 20.08.2011 : 13:31:05 »

Ma jaz vsem tem "NIČESAR NE MOREŠ" ne verjamem. To so buče. In če člani KZS verjamete tem bučam in ste resignirani, da tako pač je, potem se ne bo nič spremenilo. Dokler vzreditelji (sej ne vsi, so pa žal tudi taki) štancajo eno rodovniško leglo in eno brez papirjev na leto, bo tako. Ker KZS ne bo v lasten krožnik pljuvala.
In da taki vzreditelji obstajajo, je dokaz npr. že ena od tem v razdelku zdravje psa, kjer je lastnica "francoskega buldoga" pred kakim mesecem napisala celo ime psarne, kjer je pred manj kot letom dni kupila "čistokrvnega brez rodovnika".
Nihče pa ni rekel, da je lahko. Premiki v glavah niso nikoli preprosti. Če KZS izda uradno stališče, je to lahko vsaj prvi korak, osnova, tisto "nekaj", na kar bi se lahko oprle tudi druge službe - npr. zveza potrošnikov, morda celo tržni inšpektorat, če bi dobil prijavo.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : sobota, 20.08.2011 : 13:44:23 »

ZAKAJ se nekaj ne naredi ne vem ... ko sem govorila z ljudmi iz KZSja so mi povedali, da delajo na tem, da bodo oni izdajali ta potrdila in ne več VURS ... kdaj se bodo pa uspeli dogovorit z VURSem je pa druga pesem  Sad

 Grin in potem bo kasirala takso KZS, ki tudi delno živi od tega Tongue

Brez heca, pri gojitvi ni rešitev selitev pod kapo KZS, ker sem prepričana, da vzreje dejansko kot gojitev ni veliko. Zanimiv bi sicer bil podatek, koliko med tistimi, ki so registrirani gojitelji, ima vzrejo psov z rodovnikom, koliko pa rejo mešancev, vendar se bojim, da do takega podatka ni mogoče priti po nobeni varianti, razen da se gre preverjat čisto vsakega registriranega gojitelja posebej po papirjih in osebno.

Kaj se bo zgodilo KZS, če vzame pod svojo kapo še gojitev? Hm ... Za gojitev po zakonodaji ni potrebno imeti psa z rodovnikom in bodo v škripcih zaradi lastnih pravil - vzreditelje, ki imajo tudi nerodovniška legla je treba po KZS predpisih kaznovat, gojitelji lahko počnejo po zakonodaji kar hočejo (spomnimo - parjenje nerodovniških psov v Sloveniji ni prepovedano). Kaj bodo naredili v primeru, da so dali dovoljenje za vzrejo, gojitelj pa bo zraven (z drugimi psi) veselo štepal mešance?

Osnovni point bi za začetek moral biti zajezitev oglaševanja - tržna fora za laike, ki zagotovo učinkuje - jasno povedano: prodamo oroginal ali prodamo ponaredek. Zdaj so na trgu vsi originali. Recimo, da kupuješ avto, pa vidiš oglas "prodamo avdija" in oglas "prodamo avto, ki je podoben avdiju". Kaj te bo zanimalo, če si želiš avdija? Kar dolgo že spremljam kupce na njihovih poteh od želje do nakupa, nekatere tudi potem in lahko z gotovostjo rečem, da je moment "imam bokserja, čeprav brez rodovnika" veliko bolj željen in šiban, kot pa "imam mešanca, ki je podoben bokserju". Pač učinek oglaševanja, o katerem zagotovo vedo ogromno povedati marketing maherji.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #6 : sobota, 20.08.2011 : 13:45:25 »

jana dokler bo VURS izdajal potrdila na lepe oči se mi lahko na trepalnice mečemo .... ja se strinjam, da to ni prav ... in ja se strinjam, da je to v pristojnosti KZS  ... in ja se strinjam, da BI MORALO TO ŽE BITI UREJENO ... samo dokler ne bo ....

definitivno vsi poznamo "problematiko" šteparjev ... in dokler bo bolha objavljala kar bo objavljala tudi, če jo opozoriš na napako ....

tole je njihov odgovor, ko sem jim razložila da čistokrvnih psov brez rodovnika NI

Pozdravljeni,

če v oglasu ni točno navedeno ali gre za psa z rodovnikom ali mešanca,
ne moremo ukrepati, saj za to nismo pristojni. Svetujemo vam, da se z
zadevo obrnete na pristojne organe.

Lep pozdrav,
vasa Bolha
trg mnogih priloznosti
www.bolha.com

nooo ... najleže ... nismo pristojni .... kdo pa je pristojni organ, če VURS da potrdilo vsakemu, ki pride mimo??? zaenkrat je pristojni organ VURS, če mene prašaš in ne KZS, saj VURS izdaja potrdila in ne KZS.


miskica ....
VERJEMI, da pri pudljih presneto pazimo, na 290 dni in da nobenemu normalnemu normalnemu vzreditelju ne pade na pamet, da štepa nerodovniško leglo ....
tudi če inšpekcija dobi prijavo ... kaj lahko stori, če rejec pomoli pod nos potrdilo VURS-a, da LAHKO štepa mladiče, da mu to dovoli VURS???
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #7 : sobota, 20.08.2011 : 13:50:09 »

jana jaz mislim, da NIHČE od tistih rejcev nima rodovniških psov ... zakaj tako razmišljam ... ker bi drugače registrirali psarno, če se želijo it normalno vzrejo ...

tisti trenutek, ko bodo šla ta potrdila pod okrilje KZS bodo morali spremeniti pravilnike, saj bodo drugače (tako kot si napisala) pljuvali v lastno skledo.

kako boš pa raznim bolham in nekim novim portalom kjer predstavljajo pasme in zraven ponujajo oglaševanje tako vzrediteljem kot tudi šteparjem dopovedala, da ne smejo tega "počet" ... težko ... zelo težko ... samo za primerjavo ... od kdaj je že obvezno čipiranje??? koliko psov, ki pride v zavetišče pa je dejansko čipiranih?? koliko šteparjev čipira svoje pse?Huh

Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #8 : sobota, 20.08.2011 : 13:58:48 »

natis, verjamem, da ti presneto merkaš. Ampak ti verjemi meni, da v vaših vrstah niste vsi taki.

In izgovarjat se na Vurs je tudi BV. Ker na bolhi jih je bolj malo takih, ki imajo njihovo potrdilo. Ne tisti, ki se gredo "domačo vzrejo" in ne oni, ki pse vozijo iz tujih štanc-farm, ne iščejo potrdila Vursa. Vzreditelji, ki se gredo "eno levo in eno desno", pa prav tako ne, saj tiste "leve" skrijejo pod krinko "desnih".

Bolhi pa nimamo kaj dopovedovati. Ker oni ne kršijo pravil. Saj pravil sploh ni. Kako lahko filtrirajo oglase, če pa niti krovna strokovna organizacija še ni uradno in jasno povedala, kaj je rodovniški in kaj ni?

Osnovni point je ta, da bi KZS lahko dala od sebe vsaj tako uradno strokovno stališče. Pa ga ne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #9 : sobota, 20.08.2011 : 14:03:42 »

Pa saj ta odgovor od Bolhe je cisto logicen! Kaj hudica naj pa oni naredijo, ce nikjer ni nobenega mnenja/stalisca o tem kaj pasemski pes sploh je (vcasih je bilo to al v pravilniku al pa v zakonu o zasciti zivali; ce se da komu pobrskat).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #10 : sobota, 20.08.2011 : 14:05:19 »

glej ... na bolhi SIGURNO oglašuje teta iz krškega svoje pudlje ... in ona ima potrdilo VURSa ... pa ne samo ona ...
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 20.08.2011 : 14:20:02 »

jaz čisto zares verjamem, da institut gojitve ni kriv za stanje pri prodaji mešancev in da KZS ne bi smela imeti nobenih prstov zraven pri gojitvi, torej tudi nobenih potrdil v zvezi s tem ne bi smela izdajati. Zakaj tako mislim?

Pri gojitvi gre za to, da se število istovrstnih živali nad 5 (oz. nad 10, pri čemer gre za ostrejše pogoje) spravi pod kapo nadzora. Povsem smiselno je, da tisti, ki imamo do 5 istovrstnih živali, ne potrebujemo nadzora v smislu, kot je za gojitev, tisti od 5 do 10 ga potrebujejo malo več (v resnici gre le za evidentiranje večjega števila živali), tisti nad 10 pa še malo več. Za nič drugega. Pod to kapo so pospravljeni kunci, mačke, dihurji, psi in najbrž še kaj. Za to, da poseduješ (in gojiš) nekaj več živali, ni potrebno nobenih potrdil o pasemskosti, ker ne gre za pasmo, temveč za nadzor nad številom. Zato tam nima KZS kaj iskat. Spada pa pod nadzor KZS vsak, ki se ukvarja s pasemskimi psi v okviru pasem FCI. Mimogrede, kdo bo pa potem delil potrdila za gojitev pitbulov, ki niso pod FCI in KZS? So pa prav tako psi? Bodo v pravilnike navedli vse pasme, ki so priznane in jih dodajali, kot jih dodaja FCI? Kam bodo spadali psi MM, če vemo, da ima (je imela) same mešance. In ponavljam - mešancev ni prepovedano pariti, torej imaš lahko prijavljeno gojitev in v resnici pariš mešance. Kam bodo spadali ti? Bo talanje potrdil za gojitev raztreseno okrog, ali namerava KZS sprejeti pod sebe tudi mešance, torej vse pse v Sloveniji? Uh.

Če bo KZS uspel spisati in odposlati to strokovno mnenje, ki je omenjeno v članku, se bo zgodil tako velikanski premik, da bo vse ostalo veliko lažje naprej:
- Prodajalci vseh psov, ki spominjajo ali ne spominjajo na kakšno pasmo, bodo omejeni - ne bodo več mogli mešancev prodajati kot pasemske pse, ker bo to prepovedano, ker bo šlo za zavajanje kupcev. Ne čez noč, bo pa to prvi in najpomembnejši korak k cilju - prenehanju oglaševanja psov kot nekaj, kar to ni.
- Govorimo o vseh psih v Sloveniji in ne samo tistih pod KZS ali tistih pri gojiteljih - tudi o psih pri celjskem magnatu, tudi o psih iz "domače reje", o psih iz preprodaje ...
- Nikjer in ne samo na bolhi, ne bo mogoče več tako oglaševati psov, kot jih lahko prodajalci oglašujejo sedaj. Enostavno bo prepovedano in bolha bo morala slediti zakonodaji. Nobeno opozarjanje ne bo več potrebno, ker bo to jasno in mogoče bo prijavljati in sankcionirati. Tudi oglaševanje na lastnih spletnih straneh bo mogoče preganjati. Pasemski pes bo postal pes z rodovnikom in to bo to. Vse ostalo se bo lahko prodajalo kot mešanci (ok, četudi podobni neki pasmi), drugo odpade.
- Posledično (glede na poznavanje kupcev - moj nerodovniški pes je tipičen predstavnik pasme) se bodo kupci manj zanimali za nakup nerodovniških psov, ker mu bo mogoče na vsakem koraku pred nos fliknit zakonodajo, da tisto, kar drži na štriku, ni to, kar misli, da je.
- Posledično bo manj povpraševanja - tržnikki vedo, da temu sledi manjšanje ponudbe.
- Od tu naprej bo vse veliko lažje.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #12 : sobota, 20.08.2011 : 14:47:47 »

sem še vedno mišljenja, da se šteparjev ne bo dalo ustaviti in to tudi ali predvsem zaradi neumnosti samih kupcev ... kaj ti pomaga zakonodaja ... sem že napisala vprašanja o čipiranju ...

dejstvo je, da je človeška neumnost brezmejna ... dejstvo je, da ljudje želijo mladička TAKOJ, kar pa pri resnem vzreditelju NE GRE. dejstvo je, da 100x lahko uzakonimo prepoved oglaševanja čistokrvnih psov brez rodovnika ... se bo pa "prijel" drugačen "naziv" in JA želim si, da bi bilo šteparjev čim manj. samo tega ne bomo dosegli samo z uzakonjeno prepovedjo oglaševanja ... bo potrebno precej več ....


daleč od tega, da zagovarjam KZS (da ne bo to narobe razumel pri mojem pisanju) ... sem samo realna ....
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #13 : sobota, 20.08.2011 : 14:54:35 »

Samo je pa tudi dejstvo, da so nekateri inšpektorati bolj dejsvni od drugih. Vprašanje zavajanja  potrošnikov ne bi spadalo pod VURS ampak najbrž pod tržno? Ne vem pa koliko so tam kaj bolj dejavni pri kršitvah, ker z njimi še nisem imela direktnih  "poslov".

Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #14 : sobota, 20.08.2011 : 15:01:19 »

če imaš kakršnokoli potrdilo ... ali od VURSa, da si rejec ali prijavljeno trgovino ali kakorkoli drugače papirnato urejeno NIMAJO KAJ ZAKASIRAT .... NA ŽALOST ... pa vsi vemo, da zadeva ne špila  Angry
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #15 : sobota, 20.08.2011 : 15:06:25 »

Mislim, samo nekaj je pa tudi na kritičnosti potrošnikov, a ne. Če ne bi bilo povpraševanja, ne bi bilo ponudbe. Tisti, ki gre kupit  kao pasemskega psa od prvega ponudnika na horuk, je zame en totalno zarukan slovencelj. Ozaveščanje?
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #16 : sobota, 20.08.2011 : 15:07:42 »

če imaš kakršnokoli potrdilo ... ali od VURSa, da si rejec ali prijavljeno trgovino ali kakorkoli drugače papirnato urejeno NIMAJO KAJ ZAKASIRAT .... NA ŽALOST ... pa vsi vemo, da zadeva ne špila  Angry

Narobe. Če bi uradno veljalo, da ne moreš napisat "čistokrven brez rodovnika", potem bi lahko kasirali pri vsakemu, ki bi to napisal.
Logiran
white rose
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 149



WWW
« Odgovor #17 : sobota, 20.08.2011 : 15:13:16 »

Jaz sem že zdavnaj rekla in tudi napisala, da sta Jana in njen portal naredila za rodovniško vzrejo veliko, veliko več, kot sama KZS. Mislim glede osveščanja, prepričevanja, dokazovanja...itd.
Kot klub smo pred dvemi leti že poslali na strokovno komisijo pri KZS v obravnavo pri dveh osebah kršenje vzrejnega pravilnika ( poleg rodovniške vzreje - registrirana psarna - se veselo prodaja in štepa  še par nerodovniških "pasem"), pa več kot odgovora, da ni dokazov za Bolho, da je oglas res njihov (a bejš, a ista tel.št.na oglasu za rodovniške pse kot drugje), pa a veš koliko od njega pokasiramo letno saj mu izdamo čez 30 rodovnikov....in tralala, nismo dobili.
Se pravi v špilu je očitno kvantiteta in ne kvaliteta vzrejenih psov? Al kako? Zakaj bi nekomu dali vzrejno prepoved, ker štepa še nerodovniška legla, če pa od njega letno pokasiramo toliko in toliko? That's it!
Tako da, dragi moji, dokler ne bo KZS sama naredila nič proti osebam, za katere točno vedo, kdo vse so, se ne bo premaknilo nikamor.
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #18 : sobota, 20.08.2011 : 15:24:26 »

Tisti, ki gre kupit  kao pasemskega psa od prvega ponudnika na horuk, je zame en totalno zarukan slovencelj. Ozaveščanje?

Ja, in takemu lahko mirne duše v obraz poveš, da je bedak.
Brez besed pa ostanem pri kupcih rodovniških psov, ki pa niso vedeli,da morajo narediti skoraj doktorsko disertacijo, če hočejo dobiti ok psa.



 
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #19 : sobota, 20.08.2011 : 15:26:15 »

Hm, kako misliš? Zdravstveno, značajsko?
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #20 : sobota, 20.08.2011 : 15:37:40 »

Narobe. Če bi uradno veljalo, da ne moreš napisat "čistokrven brez rodovnika", potem bi lahko kasirali pri vsakemu, ki bi to napisal.

Tako je, kot recimo ne smeš napisati, da prodajaš bio zelenjavo/sadje, če za to nimaš ustreznega potrdila. Seveda se dogajajo kršitve (navsezadnje je to sploh zadnji čas iskana in dobro plačana roba), ampak vseeno manj, kot bi se to dogajalo sicer.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #21 : sobota, 20.08.2011 : 15:39:21 »

No, kakorkoli že, se popolnoma strinjam, da so vzreditelji in vzreditelji. In da eni niso glede odnosa do psov in pasme prav nič drugega kot  povsem navadni šteparji z legalizirano proizvodnjo, morda še slabši od njih, pa naj se kitijo s kupom razstavnih uspehov in medalj. In me ne bi prav nič čudilo, če bi poleg legalizirane proizvodnje (ker zame to ni vzreja v pravem, ljubiteljem smislu) imeli še nelegalizirano. Tako da je, tudi pri rodovniških je potrebno ogromno znanja, pazljivosti in kritičnosti.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #22 : sobota, 20.08.2011 : 15:40:02 »

Mislim, samo nekaj je pa tudi na kritičnosti potrošnikov, a ne. Če ne bi bilo povpraševanja, ne bi bilo ponudbe. Tisti, ki gre kupit  kao pasemskega psa od prvega ponudnika na horuk, je zame en totalno zarukan slovencelj. Ozaveščanje?

veš koliko je takih, ki nimajo pojma kaj kupujejo, tudi ko že kličejo za določeno pasmo.... veš sama, da sem oglaševala srednje/pritlikavo leglo ... veš sama tudi zakaj .... pa ljudje, ki kličejo nimajo pojma da obstaja več višin pudljev ... nimajo pojma katere barve obstajajo ... kakšen problem,  je babnici iz krškega prodajat bež barvo ... pa čeprav ni priznana torej je leglo nerodovniško ... ljudje nimajo pojma ... in JA takih zarukanih slovenceljev je bistveno več kot tistih, ki vedo kaj kupujejo.

toliko kot je jana naredila za rodovniško vzrejo ... tako kot je napisala white rose ... dvomim, da bo kdo kdaj ...
jana spomni se ... ko sem želela zraven rodovniških imen staršev dat še interetne strani vzrediteljev si mi odgovorila ... naj se ljudje potrudijo in najdejo sami ... ja strinjam se s teboj ... samo na izkušnenj ... dvomim, da je od vseh tistih 30+ ljudi, ki me je klicalo za mladiča kdaj kdo to naredil.

ko sem ljudem začela kazati vse potrebne in nepotrebne teste, ki sem jih naredila s psičko (mamico) ... saj niso vedeli kaj gledajo ... ogromno ljudi je prišlo gledat mladiče ... nisem imela problemov KOMU prodat psa ... definitivno pa jih ni dobil vsak, ki je prišel mimo ... in VEDNO bo tako ...  vsakemu sem odpredavala marsikaj ... ker sem videla, da marsikdo NIMA POJMA ....

lahko uzakonimo marsikaj ... samo ... kot že tolikokrat napisano .... človeška neumnost je brezmejna ... zakaj lahko določeni najdejo forume šele, ko je z njihovim psom kaj narobe?Huh zakaj niso "domače naloge" naredili prej??? zato ker je 300-400€ pri nakupu psa NAJBOLJPOMEMBNO!!!! .... verjemite ... nakup sam je najcenejši ... stane vse ostalo  Wink


Houdini ... saj je uzakonjeno, da je treba pse čipirat ... pa so vsi?Huh NISO  Wink
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #23 : sobota, 20.08.2011 : 15:40:51 »

No, kakorkoli že, se popolnoma strinjam, da so vzreditelji in vzreditelji. In da eni niso glede odnosa do psov in pasme prav nič drugega kot  povsem navadni šteparji z legalizirano proizvodnjo, morda še slabši od njih, pa naj se kitijo s kupom razstavnih uspehov in medalj. In me ne bi prav nič čudilo, če bi poleg legalizirane proizvodnje (ker zame to ni vzreja v pravem, ljubiteljem smislu) imeli še nelegalizirano. Tako da je, tudi pri rodovniških je potrebno ogromno znanja, pazljivosti in kritičnosti.

se strinjam  Wink
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #24 : sobota, 20.08.2011 : 16:07:21 »

Jaz pa vidim še en problem pravzaprav na strani povpraševanja.  Se strinjam, da obstajajo tisti, ki gledajo le na ceno in pa hitrost  "dobave", mogoče celo vedo kaj je razlika pa jim je vseeno oz so prepričani v svoj prav. Sem pa trdno prepričana, da obstaja tudi cela skupina ljudi, ki so absolutno prepričani, da je čistokrven brez rodovnika takšen, ki je njihove izbrane pasme, le da ga ne morejo razstavljati. In ker ga itak ne nameravajo se sploh ne spravijo raziskovat kaj je rodovnik in kaj so dejanske razlike med eno in drugo vrsto vzreje, ker pač so prepričani, da to ni vprašanje. Ta skupina je običajno nabolj pripravljena poslušati in celo spremeniti mnenje, čeprav večinoma niti ne pride v stik s kom, ki bi jih lahko usmeril v pravo smer, ker že iz štarta iščejo psa v skupini nerodovniških.
Sama bi jih uvrstila v skupino, ko je v njihovi mladosti še veljalo, da višek mladičkov ostane brez rodovnika (torej vse od 30 let navzgor). Potem vmes niso imeli stika s "pasjo sceno" in to vedenje, ki v mladosti najbrž niti ni bilo pomembno, ker so psa itak izbrali in zanj večinoma skrbeli strarši, so ponotranjili in je ostalo nekje v ozadju.
Ko iščejo psa skoraj avtomatično izpustijo rodovniške in olajšajo delo vsem, ki prodajajo nerodovniške mladiče, celo razlog sam jim položijo v usta.

Vem, da se razlika morda ne zdi tako očitna, ampak takega človeka vseeno težko imenujem bedak. Informacije so res dostopnejše kot kadarkoli, ampak če si prepričan, da iščeš takšnega brez rodovnika potem ti niti na pamet ne pade, da bi raziskoval zakaj je rodovnik pomemben.

Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #25 : sobota, 20.08.2011 : 16:11:14 »

Ja, človeška neumnost in komodnost in škrtost in še in še. Ampak to ni razlog, da se stvari ne spremenijo. Tudi s čipiranjem je bilo na začetku tako, če ostanemo v pasjih vodah (pa bi lahko dala primere še s kakega drugega področja). Se spomnem članka v enem od slovenskih dnevnih časopisov iz časa, ko je postalo čipiranje obvezno: en renomiran ljubljanski vet je šinfal, kako to ni dobro in še in sploh. Pa vendarle od leta 2003 do danes število nečipiranih psov v zavetiščih upadlo. Prav na račun obveznega čipiranja. Sej vedno bodo ljudje, ki bodo hvatali krivine. Pa zaradi tega ne bomo nehali sprejemati pravil in zakonov, dvignili roke v zrak in rekli, da nima smisla. Ne gre zlahka, ko je namen doseči premik v glavah, ampak premiki se zgodijo.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #26 : sobota, 20.08.2011 : 17:16:00 »

Jaz pa vidim še en problem pravzaprav na strani povpraševanja.  Se strinjam, da obstajajo tisti, ki gledajo le na ceno in pa hitrost  "dobave", mogoče celo vedo kaj je razlika pa jim je vseeno oz so prepričani v svoj prav. Sem pa trdno prepričana, da obstaja tudi cela skupina ljudi, ki so absolutno prepričani, da je čistokrven brez rodovnika takšen, ki je njihove izbrane pasme, le da ga ne morejo razstavljati. In ker ga itak ne nameravajo se sploh ne spravijo raziskovat kaj je rodovnik in kaj so dejanske razlike med eno in drugo vrsto vzreje, ker pač so prepričani, da to ni vprašanje. Ta skupina je običajno nabolj pripravljena poslušati in celo spremeniti mnenje, čeprav večinoma niti ne pride v stik s kom, ki bi jih lahko usmeril v pravo smer, ker že iz štarta iščejo psa v skupini nerodovniških.
Sama bi jih uvrstila v skupino, ko je v njihovi mladosti še veljalo, da višek mladičkov ostane brez rodovnika (torej vse od 30 let navzgor). Potem vmes niso imeli stika s "pasjo sceno" in to vedenje, ki v mladosti najbrž niti ni bilo pomembno, ker so psa itak izbrali in zanj večinoma skrbeli strarši, so ponotranjili in je ostalo nekje v ozadju.
Ko iščejo psa skoraj avtomatično izpustijo rodovniške in olajšajo delo vsem, ki prodajajo nerodovniške mladiče, celo razlog sam jim položijo v usta.

Vem, da se razlika morda ne zdi tako očitna, ampak takega človeka vseeno težko imenujem bedak. Informacije so res dostopnejše kot kadarkoli, ampak če si prepričan, da iščeš takšnega brez rodovnika potem ti niti na pamet ne pade, da bi raziskoval zakaj je rodovnik pomemben.


Ma, jaz nisem tega mnenja. Če vzameš skrbništvo odgovorno, resno in se ga res veseliš, si nanj tudi pripravljen in v prvi vrsti sodi sem zbiranje najrazličnejših informacij na temo. Če ne veš niti, kako izbrati psa, kako boš potem kaj vedel o vzgoji, prehrani, zdravju? Boš psu tiščal gobec v lužo, da ga boš naučil čistoče, ker so ti tako rekli sosedje? Takšna nevednost, neinformiranost, me iritira, ker mi bolj smrdi na fajn neresno, pišmeuhovsko ignoranco. Saj je vseeno, saj je samo pes, a ne?
Prvega sem dobila pri dvanajstih, pa vem, da sem si iz knjižnice prinesla kupe knjig o psih. In v vsaki je na prvih straneh pojasnjena razlika o različnih "vrstah" psov. In o tem, kaj je rodovnik.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #27 : sobota, 20.08.2011 : 17:18:33 »

Huh, vse sorte ste izpostavili vmes. Res je, da so ljudje neumni. Res je, da nimajo podatkov, da se jim jih ne ljubi iskat, da vedo vse najbolje sami ... in da najpogosteje opravijo najbolj neumen nakup v svoji zgodovini takrat, ko kupijo psa. Vse to smo že vzeli.

V vseh letih, od kar se grem tele štose, sem šla tudi sama čez vse mogoče faze: dopuščala sem vse vrste oglaševanj, potem jih omejila, jih še bolj omejila, zdaj so omejeni do popolne skrajnosti. Vmes smo pisali javno o vseh mogočih preprodajalcih, limali slike ubogih psov iz verige, celo zbirali zgodbe kupcev ... Vzporedno smo začeli graditi sistem osveščanja preko člankov, nekaj časa smo celo težili kot pri norcih vsem, ki so oddali oglas za iskanje psa ali za prodajo nerodovniškega psa. Zdaj nič od tega ne delam več, temveč samo opazujem, zbiram podatke, memoriram in ocenjujem, kje in kaj naredit, da se bo voz, ki vodi k bolj urejenemu trgu s psi sploh začel premikati. Ker do sedaj se je premikal samo neformalno, po netu, po forumih ..., med frendi in po mailih. Sama sem bila nadvse pozitivno presenečena, ko so organizatorji razstav začeli v kataloge pisat: Kupite psa pri slovenskem vzreditelju. Ampak, ostalo je pri tem. Razstavni katalog nikakor ni punkt, kjer bi pozivali ljudi, naj kupijo rodovniškega psa, ker dejansko razstavnega kataloga ne kupi nihče od tistih, ki bi ga nerodovniški pes sploh zanimal. Vsi razstavljalci ga dobijo zastonj in oni že imajo rodovniške pse, nekaj posameznikov (kot jaz), pa kupujemo kataloge iz povsem drugih razlogov in ne zato, da bi v njem našli osveščevalnen tekst. Torej, kje so tisti punkti, kjer se do kupcev psov najlažje pride? Za razmisliti. Je pa treba potem še nekaj denarja za tisk, pa nekaj za distribucijo in moliti, da bodo ljudje res prebrali. Ok, to je en del, do katerega sem v teh letih prišla.

Drug del je zakonodaja, pa če se vsi še tako upirate, da ne pomaga. Brez zakonodaje tulimo že leta o tem, da se ne da nikogar prijavit, ker ne moreš dokazat, ker blabla. Pa da lahko oglašujejo mešanca za čisto pasemsko zlato ... Če je zakonodaja konkretna, potem je lahko prijava konkretna in potem je lahko zahteva za ukrepanje konkretna in konkretno se lahko pokaže s prstom na tistega, ki svojega nadzornega ali kakršnegakoli posla ni opravil. Zdaj ne moremo NIČ. NIČ. A še enkrat napišem? NIČ. Ker: oglaševanje je dovoljeno kakršnokoli, dokazati prezgodnja legla brez evidenc ni mogoče, v evidencah je vse zmešano kot kura brez glave (mešanci, pasemski ..., zlati prinašalci grizejo, blabla ...).

Naprej je nadaljna zakonodaja, vendar le-te ne more biti, če ni začetka. Kaj je to pasemski pes in kaj se lahko kot pasemsko označi/reklamira/prodaja/vpisuje/evidentira/statistično šteje ...? Kaj? Kdo mora to povedat?

Ko bomo vedeli uradno, kaj lahko označimo kot pasemskega psa, bomo vse ostalo, kar se bo pojavilo kot pasemsko, zavirali, prijavljali, preganjali ... in gruntali, kje je še treba kakšen predpis spremeniti, da bodo zadeve šibale v skladu s to pasemskostjo. Potem se bo dalo v ostalo zakonodajo, tudi veterinarsko, spraviti določila, ki se bodo nanašala na pasemskost - vpis v CRP, razna potrdila, ostale evidence ... morda celo registracijo legel za vse pse (tudi mešance). In tako naprej, počasi in premišljeno, vse pa z namenom, da pridemo na koncu enkrat do tega, da bo pomenil nakup pasemskega psa samo in izključno nakup psa z rodovnikom, vse ostalo pa bo pač delovalo v ozadju. Prepričana sem, da bo prodaja nerodovniških psov upadla. Pa prišli bomo do tega, koliko psov katere pasme imamo registriranih v Sloveniji, kateri grizejo, kje so ... Zdaj v resnici ve ene pol KZS, en mal VURS, en mal najdemo po netu ... Psi, ki pridejo iz tujine v Slovenijo z rodovniki (pristnimi in spornimi), se vpišejo v rodovno knjigo ali ne. Če se ne (zagotovo je mnogo takih, predvsem vsi tisti, ki ne razstavljajo, ne vzrejajo in ne tekmujejo z njimi), potem tudi KZS ne ve zanje. So v ostali cifri med 25000 in 300000. VURS ima v CRP svega i svašta. Če jih vprašamo po pasmah, bomo dobili nekaj podobnega kot z zlatimi prinašalci - ugriznilo jih je že sigurno 2x toliko, kot jih je v resnici v Sloveniji vseh zlatih prinašalcev evidentiranih, torej je vsak, od prvega do zadnjega ugriznil že vsaj dvakrat ali trikrat.

Z omejitvijo oglaševanja bo postavljena prva ovira preprodajalcem in šteparjem. Uradna ovira. Zdaj so brez vsakršnih ovir. Ker za nobeno drugo oviro nima nihče prav nikakršne moči, očitno. O tem, da je treba nekaj naredit, se "uradne" in neuradne osebe pogovarjajo že vsaj 5 let (jaz jih intenzivno spremljam tako dolgo), pa do sedaj uradno nisem videla še niti enega samega koraka. Je tako težko opredeliti, kaj je to pasemski pes, da se bo lahko neka služba organizirala naprej na svojem področju?

Kar se tiče ovir prodajalcem mešancev, ki so podobni pasmam, je štos ta, da jih ni. Za štepanje in prodajo, tudi za preprodajo, ne potrebujejo nobenega listka o gojitvi. Tega rabijo od trenutka, ko jih nekdo prijavi, da imajo mal preveč psov. Ponavadi sosedi ali konkurentje. Potem si zrihtajo tisti pildek (res gre do 10 psov samo z izpolnitvijo vloge in mal je treba počakat, da pride potrditveni papir. S tem papirjem potem mahajo okrog vsem, ki ga hočejo pogledat, kar pa dejansko nima pravega smisla, ker papir res samo dokazuje, da lahko imajo toliko in toliko psov, ne pa tega, da jim VURS dovoli prodajo teh psov z zavajajočim oglaševanjem in podobno. Torej, tudi tukaj je treba naučiti kupce brati ta papir, da ne bodo nategnjeni z njegovim pomenom.

Zakaj pa bi pravzaprav kupce kar naprej učili, kako se naj lotijo tega ali onega, kako naj se informirajo, kaj je prav in kaj ne, kako naj berejo kakšen papir, če jim lahko samo povemo (ali pomolimo pod nos uradno), da nerodovniški čistokrven blablaneki ne obstaja drugje, kot v njegovi glavi? Torej, če si cepec in kupuješ mešanca za nekaj 100 evrov, potem ga pač kupi.

Glede samega varstva potrošnikov - ko se začne pojavljat v medijih in vsepovsod, kamor seže glas ZVP, da je nakup psa brez rodovnika nateg (ok, uraden tekst z uradnimi termini), bodo začeli tudi kupci malo bolj tanko poslušat. "Nateg" sicer vsi ne bodo slišali, če pa bo slišal in si ga k srcu vzel vsak deseti, bo desetina prodanih mešancev manj. Da to ne bo uspeh? Ok, kakšne uspehe sicer dosegate procentualno pri osveščanju drugih? Jaz sem zadovoljna, če od stotih enega zanima, kaj imam za povedati, pa imam zelo velik ferker raznih strank in potencialnih kupcev, še z večimi pa sem bila v stiku v preteklosti.

Da bi butastih ljudi zmanjkalo, se ni za bat in jaz si ne delam nikakršnih utvar, da bosta s prepovedjo oglaševanja izginili preprodaja in štepanje. Prav nikakršnih utvar, temveč se povsem realno zavedam, da bo to proces, ki bo trajal leta, morda celo desetletja, seveda z roko v roki s pritiski na pristojne za nadzor, z uvajanjem registracije vseh legel (samo v tem primeru je mogoč nadzor po ZZZiv - legla nad 290 dni ... in podobno), s premišljenimi spremembami vseh mogočih zakonodaj ... Brez evidenc mi je jasno, da ni nič, vendar tudi z evidencami, po katerih vsi lahko delamo vse, ni nič.

natis, ti poznaš eno, ki prodaja pudlje in ima gojitev. Jaz vem za eno, ki prodaja čivave in ima gojitev. Koliko drugih še poznaš? Kaj misliš, koliko od teh, ki ta trenutek oglašujejo na bolhi, ima potrdilo VURSa o gojitvi psov? KLIK. Od 623 oglasov jih je le nekaj z navedbo, da imajo mladiči rodovnik, so pa vsi v kategoriji "pasemski z rodovnikom". Večina psov iz teh oglasov zagotovo rodovnikov nima. Sem tudi povsem prepričana, da bo teško med njimi najti 5 takih oglaševalcev, ki imajo papir za gojitev psov. Zato ponavljam - to ni problem in inštitut gojitve ni namenjen kontroli nad kvaliteto produkcije, temveč samo nadzoru nad kvantiteto. KZS lahko (pravzaprav bi moral) pomaga izključno samo na tak način, da razčisti (najprej pri sebi) uradno, kaj je to pasemski pes in kaj ni pasemski pes in gre s tem mal naokrog - ZVP je eden od punktov, kjer se morajo s tem oglasiti, drugi, morda celo glavni, pa je VURS. Ko bo KZS dopovedal VURS, da je smiselno dati v zakonodajo razliko med pasemskim in mešancem, potem se bodo lahko začeli tolčt po prsih, da so naredili za pasme vse in še več. Do tedaj ... naj držijo prste okrog raznih evidenc, ki niso v okviru rodovniških psov pri nas, stran. DA si želijo dobiti pod svojo streho vso populacijo psov (od čipiranja, do evidentiranja vseh psov, pa obveznega šolanja ...), smo že vzeli lansko leto, ko smo bili seznanjeni z osnovami nove kinološke zakonodaje. Upam, da ne bomo začeli spet pri tem, ker smo to res že do konca prežvečili in prav nikakršnih možnosti ne sme biti, da bi se monopol KZS kadarkoli razširil čez meje nad nadzorom vzreje po FCI. Prav zares ne.

Pa še okrog sranj, ki se dogajajo v regularni vzreji in glede tega, da se lahko tudi tam nasankaš kot kupec. Seveda. Še v trgovini ti novega merđota lahko mešetar proda z napako, celo prešvercanega ali z utajo davkov, pa čeprav daš zanj veliko denarja in je nadzor nad prometom z vozili precej bolje urejen od prometa s psi ali od rodovniške vzreje. Torej? Pri vzreji ni nič drugače in tudi tukaj so enaki ljudje kot pri vseh drugih poslih in vsepovsod drugje v življenju. Ampak, ker že precej dolgo krmarim med njimi, lahko rečem, da je problem precej manjši od ponudbe nerodovniških psov na trgu in problemov okrog tega. Sem mnjenja, da nikoli ne smemo zahtevati vsega naenkrat, če želimo, da se karkoli spremeni. Ko bomo uspeli postaviti trg s psi v neko bolj jasno sliko (predvsem kaj je kaj in kaj ni to, kar pravijo, da naj bi bilo), se bo veliko lažje lotiti tudi vseh ostalih problemov.

Aja, medtem, ko spremljam dogajanje, razmišljam tudi o tem, kaj bi en korak povzročil celi ostali sceni - kot recimo, kaj bi za seboj potegnilo morebitno izdajanje dovoljenj o gojitvi, če bi jih izdajala KZS. Sem napisala že prej nekaj pointov. Podobno je pri vseh korakih. Eden potegne za seboj kup drugih. Saj se spomnite še lanskih +-40 cm, +30 kg, takse in podobnih skokov KZS v neznano.
Logiran

jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #28 : sobota, 20.08.2011 : 21:02:27 »

Ma, jaz nisem tega mnenja. Èe vzameš skrbništvo odgovorno, resno in se ga res veseliš, si nanj tudi pripravljen in v prvi vrsti sodi sem zbiranje najrazliènejših informacij na temo. Èe ne veš niti, kako izbrati psa, kako boš potem kaj vedel o vzgoji, prehrani, zdravju? Boš psu tišèal gobec v lužo, da ga boš nauèil èistoèe, ker so ti tako rekli sosedje? Takšna nevednost, neinformiranost, me iritira, ker mi bolj smrdi na fajn neresno, pišmeuhovsko ignoranco. Saj je vseeno, saj je samo pes, a ne?
Prvega sem dobila pri dvanajstih, pa vem, da sem si iz knjižnice prinesla kupe knjig o psih. In v vsaki je na prvih straneh pojasnjena razlika o razliènih "vrstah" psov. In o tem, kaj je rodovnik.


Hm ... če torej jaz ne znam brati rodovnika oziroma mi imena staršev in starih staršev ne pomenijo prav dosti, ker sem na primer do sedaj imela samo nerodovniške pse, potem to pomeni, da nimam pojma ne o prehrani, ne o zdravju in ne o vzgoji psa?


Odgovorila bi rada še Jani. Jana, če te prav razumem, vidiš osnovno funkcijo KZS v zaščiti pasem? Zakaj, hudiča, potem moje kinološko društvo odvaja kakršno koli članarino KSZ, če so člani društva večinoma lastniki mešancev? Jaz vidim poslanstvo KZS nekje drugje: v skrbi za pse. Ne glede na pasmo ali "nepasmo".
Se pa strinjam z uvodno ugotovitvijo, da je KZS tista strokovna organizacija, ki bi morala prva opredeliti, kaj je pasemski pes in kaj mešanec. In kaj se lahko oglaša kot pasemski pes. Če tega niti naša matična organizacija ne zmore, potem se nimamo kaj pritoževati nad vlado, ker še ni dala takšnega zakonskega predloga, ali nad parlamentom, ki takšnega predloga ni potrdil.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #29 : sobota, 20.08.2011 : 21:07:41 »

Kaj pa ti piše v rodovniku, lepo prosim? Šampionati in imena. Nemogoče je spoznati vse, lahko pa oba starša.  Meni ne gre za branje rodovnikov, pa tudi ne za to, da v prvi vrsti dobim razstavno čim uspešnejšega psa. Za kaj drugega pa je pomemben osebni kontakt z vzrediteljem.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #30 : sobota, 20.08.2011 : 21:13:51 »

sanco ... v rodovniku vidiš VSE. samo "prebrat" je treba ...

rodovnik ti "pove" (pa bom spet o pudljih ki je ena taka čudna specifična pasma) .... koliko so veliki predniki, katere barve so mešali med seboj, pri določenih "imenih", če veš, da prihaja iz skandinavije veš, da ima opravljen optigen test za oči (drugače ne smejo parit brez tega) ... pa še in še ... jaz iz rodovnika "vidim" ogromno ... najdem druge mladiče določenega starša ... šampionati določenih držav meni pomenijo ogromno (npr. švedska) raznih instant šampionatov pa nočem videti v rodovniku mojih psov ....
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #31 : sobota, 20.08.2011 : 21:18:08 »

No, ja, višina in barva meni nista tako pomembni, ker vidim samo "končni" izdelek, vem, kakšne barve je in da bo velik približno toliko, kot starša. Ostale zadeve se pa nanašajo bolj na posamezne države izvora prednikov, kot na dotičnega, konkretnega psa.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #32 : sobota, 20.08.2011 : 21:18:34 »

Včasih je bilo branje rodovnikov res podvig, težko je bilo priti do ustrezne literature, kjer so bili predstavljene psarne in njihovi plemenjaki in plemenke za xy generacij nazaj....zdaj pa samo odguglaš pasja imena iz rodovnikov, in če so kaj vredni jih najdeš vsaj tričetrt predstavljenih v besedi in sliki.
Tisti, ki pasmo malo bolje poznajo, pa itak prepoznajo vsaj najpomembnejše linie.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #33 : sobota, 20.08.2011 : 21:20:10 »

linije
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #34 : sobota, 20.08.2011 : 21:22:11 »

Jst, drustvo odvaja clanarino KZS, ce zeli biti clan KZS. Sicer preprosto ne bo clan in ne bo odvajalo clanarine. Ce jih/vas lastnike mesancev to moti, zamenjajte drustvo - se pac vclanis v eno, ki ni clan KZS oz. ustanovis svoje.

Sanco1a, ja, v rodovniku vidis napisane prednike. Kot je Lanabela napisala jih lahko guglas, pises razlicnim vzrediteljem in vprasas stvari, ki te zanimajo. Ce si ubrisan na doloceno linijo, isces primerne "rodovnike" oz. cakas dolocene kombinacije itd.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #35 : sobota, 20.08.2011 : 21:24:03 »

Aha, no, to pa že, itak.   Cool
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #36 : sobota, 20.08.2011 : 21:35:53 »

Odgovorila bi rada še Jani. Jana, če te prav razumem, vidiš osnovno funkcijo KZS v zaščiti pasem? Zakaj, hudiča, potem moje kinološko društvo odvaja kakršno koli članarino KSZ, če so člani društva večinoma lastniki mešancev? Jaz vidim poslanstvo KZS nekje drugje: v skrbi za pse. Ne glede na pasmo ali "nepasmo".
Se pa strinjam z uvodno ugotovitvijo, da je KZS tista strokovna organizacija, ki bi morala prva opredeliti, kaj je pasemski pes in kaj mešanec. In kaj se lahko oglaša kot pasemski pes. Če tega niti naša matična organizacija ne zmore, potem se nimamo kaj pritoževati nad vlado, ker še ni dala takšnega zakonskega predloga, ali nad parlamentom, ki takšnega predloga ni potrdil.

Tvoje društvo je povsem enako s katerimkoli društvom, ki se ukvarja z vzgojo psov, sploh pa ni nujno, da je v KZS. Torej, društvo, ki je vključeno v zvezo, ima s tem druge interese - opravljanje izpitov po pravilih KZS, tekmovanja, prireditve ... Vendar je tudi takih društev, ki niso v KZS, že kar veliko po Sloveniji, ukvarjajo se z istimi zadevami, kot tista društva, ki so v KZS, le da ne plačajo članarine Smiley. Moralo bi biti tako, da za opravljanje izpita ni treba biti član društva, ker pa je cenejša šolnina, dvomim, da to kje prakticirajo. Torej, društvo, katerokoli, je pri šolanju "na trgu", saj ima okrog sebe kup konkurence. Da plačujete KZS članarino, je pač odločitev v društvu, kar vam omogoča, da delujete "pod kapo" KZS. Nekateri pa pač ne, pa lahko ravno tako delujejo in ravno tako šolajo in vzgajajo mešance ali pa pasemske pse in ravno tako zaračunajo šolnino.

Nesporno dejstvo je, da je KZS edina organizacija v državi, ki:
- lahko izdaja dokumente za vzrejo pasemskih psov,
- ki lahko ocenjuje zunanjost pasemskih psov,
- ki lahko ocenjuje vzrejno vrednost psov in izdaja o tem potrdila - vzrejna dovoljenja.

FCI jo pooblašča s pravicami in dolžnostmi, da skrbi za vzrejo in za pasme. Nihče drug nima in ne more (po pravilih FCI) pridobiti teh pooblastil.
Če povem drugače: Psa ti lahko izšola vsak inštruktor, četudi ni v KZS, oceni pa ti ga lahko le sodnik z licenco KZS, prav tako ti samo v klubih pod KZS dajo vzrejno oceno psa, prav tako lahko samo na KZS prijaviš paritev in leglo ter pridobiš za mladiče rodovnike oz. daš v slovensko rodovno knjigo vpisati iz tujine uvoženega psa.

Poslanstvo KZS ni in se ne kaže v skrbi za pse na splošno. Žal. Na vprašanje, postavljeno v medijih pred leti, kaj bodo storili proti preprodajalcem, so odgovorili, da se zavedajo problemov, vendar se oni ukvarjajo z rodovniškimi psi. Šolanje psov in pasji športi "za vse pse" so dejavnost, ki jo izvajajo "za denar", ker pač imajo znanje (kader za šolanje so predvsem bivši ali aktivni tekmovalci), saj so do pred nekaj časa tudi na tekmovanjih lahko sodelovali samo psi z rodovniki. Nekaj sprememb se je sicer menda že zgodilo in pri nekaterih športih pod KZS je že mogoče tekmovati tudi s psi brez rodovnikov, pri nekaterih pa na mednarodna tekmovanja ali do osvojitve naslovov še vedno ne moreš z mešancem. Okrog tekmovalnih pravil lahko pove točno, kako je trenutno, kakšen od aktivnih tekmovalcev.
Logiran

Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #37 : ponedeljek, 22.08.2011 : 08:56:00 »

Samo posredno je tudi skrb za rodovniške, pasemske pse povezana s skrbjo za vse pse.  Namreč, če bi že rodovniške pse KZS dejansko zaščitila s tem, da se opredeli, bi se nekoliko  omejilo oglaševanje nerodovniških, mogoče bi tudi nekaj procentov ljudi več celo pomislilo, da nekaj ne štima. Nekateri ne bi želeli biti nategnjeni, nekateri bi se preprosto odločili za "obične"  mešance zaradi nižje cene, postopoma bi se nekoliko zmanjšala tudi ponudba nerodovniških psov in njihovi potencialni kupci bi se delno verjetno usmerili k rodovniškim, večina pa verjetno kar k mešancem. Oboji bi tako prišli do večje baze potencialnih skrbnikov.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #38 : ponedeljek, 22.08.2011 : 23:06:16 »

Samo v vednost, kaj je poslanstvo KZS, kot ga imajo zapisanega v sedanjem PSD in prepričana sem, da ga bodo imeli enako zapisanega tudi v prihodnje. Pri tem je nepomembno, da je od ostalega cel kup zadev v tem pravilniku krepko zastaranih.

PRAVILNIK O STROKOVNEM DELU KZS

II/A VZREJA PASEMSKIH PSOV
5. člen
Vzreja pasemskih psov in psic (v nadaljevanju psov) je temeljna kinološka dejavnost. Zajema strokovno načrtovanje paritvenih kombinacij, skrb za varno kotitev in ustrezno nego psice in mladičev ter skrb za pravilno administrativno ureditev vseh obveznosti v zvezi z vzrejo.

6. člen
Poglavje o vzreji pasemskih psov (v nadaljevanju: Vzreja) ureja vzrejo vseh pasemskih psov v Republiki Sloveniji. Poglavje vzreje obvezuje vse lastnike pasemskih psov, ki se ukvarjajo z vzrejo.


Mislim, da komentar na 5. člen nikakor ni potreben, je pa potreben na 6. člen.
V praksi vemo, kaj vse se oglašuje pod pasemskimi psi - poglej na bolho in vsi oglasi, kjer je zapisana katerakoli pasma, ne glede na rodovnik in poreklo mladičev, prodajalci predstavljajo kot pasemske pse. Vendar vemo, da se KZS na nikakršen način ne ukvarja s pasemskostjo psov brez rodovnikov. Torej, vprašanje se glasi: Ali psi, ki so brez rodovnika, niso pasemski in bi morala KZS zaščititi pse, ki jih ima na skrbi, torej rodovniške kot edine pasemske pse po FCI v državi, ali pa bi morala KZS vzeti pod svoje okrilje vse pse, za katere prodajalci pravijo, da so katere od pasem, za katere "skrbi" KZS? Drugih variant po zgoraj napisanem ni, oz. je vsekakor sedanje stanje, ko so pasemski (rodovniški) psi pod KZS in tudi vsi ostali psi (nerodovniški) so kot izgleda pasemski, pa KZS ne brigajo kaj dosti. Če pomislimo, da je samo najbolj znani in edini registrirani (pre)prodajalec psov v državi v enem letu prodal 2000 psov, v Sloveniji pa se skoti nekaj čez 3000 rodovniških psov (imam v spominu to cifro, pa ne najdem ta trenutek konkretnih podatkov; ce je zdaj kaj drugace, naj me kdo popravi), na trgu pa je še mnogo drugih preprodajalcev, ki prodajo letno nekajkrat toliko "pasemskih" psov, kot celjski magnat, je več kot čudno, da KZS ti "pasemski" psi ne zanimajo (ne finančno in ne kako drugače). Če KZS meni, da nimam prav, bo najbrž res morala urediti status psov, ki so pod njenim okriljem - torej rodovniških, za takega, kot jim pritiče - edino rodovniške pse lahko imenujemo pasemske pse. No, o tem govori odstavek članka, ki je citiran v prvem sporočilu te teme in o tem jodlam jaz že nekaj let.
Logiran

AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #39 : torek, 23.08.2011 : 00:38:50 »

En medklic, ki nima dosti veze s problematiko, ampak bolj s kompleksnostjo... Kam bi se pa utaknilo rodovniške pse, ki spadajo pod okrilje tujih organizacij, ki jih FCI ne priznava?

Nekako se mi zdi, da če bi vse zbasali pod KZS, nebi nič kaj dosti pridobili. Sploh glede na videno iz njihove strani. Sami šmorni in politikanstvo.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #40 : torek, 23.08.2011 : 01:10:27 »

Zame nikakor ni sprejemljiva rešitev, da bi šlo karkoli več pod KZS, kot je sedaj. Sploh pa ne mešanci, čipiranje in obvezno šolanje, za kar so bile na lanski okrogli mizi nakazane želje (spomnimo se na "zakon o kinologiji").

Po mojem mnenju je trenutno mogoča rešitev brez velikih vložkov (finančnih, kadrovskih ...):
Pod okriljem KZS so vsi pasemski rodovniški psi po FCI. Vse ostale pasme po AKC in drugih zvezah, naj bodo tam, kot sedaj (pri teh zvezah), vsi mešanci pa naj bodo zunaj teh skupin, vendar je treba zagotoviti, da se bo točno vedelo, kaj je to pasemski pes, katere pasme je in kam spada. Vse ostalo bodo pač tudi uradno mešanci in ne samo neuradno, kot so sedaj. Zadeva vključuje tako dosego zakonskih določil o pasemskih psih - ne s stališča zaščite živali, ker morajo tam biti psi izenačeni po vrsti, morale pa bi se določbe najbrž razlikovati glede na pasemske skupine ali "podskupine" (recimo majhne pasme ne smejo bit na ketni in pozimi zunaj, pa za hrte pozimi nekaj več temperature ..., skratka take osnovne zadeve), temveč s stališča evidentiranja in poimenovanja. Da se doseže prepoved oglaševanja (zavajanja kupcev) pasemskih psov, ki to niso. Da je za vpis pasemskega psa v register (in kamorkoli drugam) potrebno predložiti na vpogled original rodovnik (katerekoli zveze) in podobne zadeve.

K tej rešitvi dolgoročno (ali bolje srednjeročno) spada predpis, ki bi nalagal lastnikom vseh psov prijavo legla na VURS (v bistvu najbrž pri veterinarju in obvezo vpisa v CRP za vsako psico, ko ima leglo (datum, število mladičev ...) in čipiranje že v leglu. Tako bo nadzor po ZZZiv sploh mogoč, ker zdaj ni. Ne bi bilo slabo, ko bi se kmalu na kakšni delovni mizi znašel tudi predpis, da mora veterinar v CRP vpisati sterilizacijo/kastracijo psice/psa kot podatek o psu.

Zdaj se rodovniški psi prijavljajo na KZS, obenem se mladiči čipirajo (že v leglu) in odidejo v nove domove z znanimi lastniki, torej se lahko sledi (če predvidevamo, da CRP deluje kot bi moral) vsem rodovniškim psom od "rojstva do smrti". Nerodovniški niso prav nikamor vpisani in zavedeni, za njih nihče ne ve, da so se sploh skotili, dokler jih po 3. mesecu starosti novi lastniki ne privlečejo k veterinarju na čipiranje in cepljenje (seveda, če jih sploh privlečejo). Pri rodovniških se da točno nadzirat 290 dni razmaka med dvema legloma, pri nerodovniških je psica lahko breja ob vsaki gonitvi, pa se ne bo lastniku prav nič zgodilo, če ga ne bo kdo prijavil, pa še takrat je vprašanje, kako se bo dalo dokazat, da je imela prav ta psica leglo že pri prejšnji gonitvi.
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #41 : torek, 23.08.2011 : 08:37:45 »

Zame nikakor ni sprejemljiva rešitev, da bi šlo karkoli več pod KZS, kot je sedaj. Sploh pa ne mešanci, čipiranje in obvezno šolanje, za kar so bile na lanski okrogli mizi nakazane želje (spomnimo se na "zakon o kinologiji").

Po mojem mnenju je trenutno mogoča rešitev brez velikih vložkov (finančnih, kadrovskih ...):
Pod okriljem KZS so vsi pasemski rodovniški psi po FCI. Vse ostale pasme po AKC in drugih zvezah, naj bodo tam, kot sedaj (pri teh zvezah), vsi mešanci pa naj bodo zunaj teh skupin, vendar je treba zagotoviti, da se bo točno vedelo, kaj je to pasemski pes, katere pasme je in kam spada. Vse ostalo bodo pač tudi uradno mešanci in ne samo neuradno, kot so sedaj. Zadeva vključuje tako dosego zakonskih določil o pasemskih psih - ne s stališča zaščite živali, ker morajo tam biti psi izenačeni po vrsti, morale pa bi se določbe najbrž razlikovati glede na pasemske skupine ali "podskupine" (recimo majhne pasme ne smejo bit na ketni in pozimi zunaj, pa za hrte pozimi nekaj več temperature ..., skratka take osnovne zadeve), temveč s stališča evidentiranja in poimenovanja. Da se doseže prepoved oglaševanja (zavajanja kupcev) pasemskih psov, ki to niso. Da je za vpis pasemskega psa v register (in kamorkoli drugam) potrebno predložiti na vpogled original rodovnik (katerekoli zveze) in podobne zadeve.

K tej rešitvi dolgoročno (ali bolje srednjeročno) spada predpis, ki bi nalagal lastnikom vseh psov prijavo legla na VURS (v bistvu najbrž pri veterinarju in obvezo vpisa v CRP za vsako psico, ko ima leglo (datum, število mladičev ...) in čipiranje že v leglu. Tako bo nadzor po ZZZiv sploh mogoč, ker zdaj ni. Ne bi bilo slabo, ko bi se kmalu na kakšni delovni mizi znašel tudi predpis, da mora veterinar v CRP vpisati sterilizacijo/kastracijo psice/psa kot podatek o psu.

Zdaj se rodovniški psi prijavljajo na KZS, obenem se mladiči čipirajo (že v leglu) in odidejo v nove domove z znanimi lastniki, torej se lahko sledi (če predvidevamo, da CRP deluje kot bi moral) vsem rodovniškim psom od "rojstva do smrti". Nerodovniški niso prav nikamor vpisani in zavedeni, za njih nihče ne ve, da so se sploh skotili, dokler jih po 3. mesecu starosti novi lastniki ne privlečejo k veterinarju na čipiranje in cepljenje (seveda, če jih sploh privlečejo). Pri rodovniških se da točno nadzirat 290 dni razmaka med dvema legloma, pri nerodovniških je psica lahko breja ob vsaki gonitvi, pa se ne bo lastniku prav nič zgodilo, če ga ne bo kdo prijavil, pa še takrat je vprašanje, kako se bo dalo dokazat, da je imela prav ta psica leglo že pri prejšnji gonitvi.
Podpišem vse, do zadnje vejice. Bravo Kiss
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #42 : torek, 23.08.2011 : 09:42:08 »

Citiram:
K tej rešitvi dolgoročno (ali bolje srednjeročno) spada predpis, ki bi nalagal lastnikom vseh psov prijavo legla na VURS (v bistvu najbrž pri veterinarju in obvezo vpisa v CRP za vsako psico, ko ima leglo (datum, število mladičev ...) in čipiranje že v leglu. Tako bo nadzor po ZZZiv sploh mogoč, ker zdaj ni. Ne bi bilo slabo, ko bi se kmalu na kakšni delovni mizi znašel tudi predpis, da mora veterinar v CRP vpisati sterilizacijo/kastracijo psice/psa kot podatek o psu.

načeloma se strinjam s teboj samo... tole bi jaz dala v roke veterinarjem in predpisala ogromne sankcije za vet-e ... realno pa ... že zdaj se ne dela kot bi se moralo pri vsakem vetu, pa so zakoni sprejeti .... ciljam na cepljenje stekline po vaseh ... še vedno sem mnenja, da bi se dalo tam narest marsikaj več, kot se naredi pa je ovira ena sama ... POZNANSTVO in strah pred zamero določenim "veljakom" v vasi.

pa popravek ne VSEH psov ampak VSEH NERODOVNIŠKIH psov. ker rodovniška legla so prijavljenja na KZS in naj to tam tudi ostane.

pa obvezno čipiranje tudi nerodovniških psov že  v leglu ... tisti lastnik, katerega "dobijo", da pes ni čipiran pa DRASTIČNA kazen. še prehitro se bo razvedelo, da morajo met vsi mladiči (s papirji ali brez) čip in da če ga nima je kazen ... kaj pa vem ... cena rodovniškega mladiča ... morala bi bit res DRASTIČNA, da bi kaj nucalo.

žal je v tej naši prelepi deželici tako, da nekaj nuca in se stvari začnejo spremnjati samo, ko te useka po žepu ... ŽAL.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #43 : torek, 23.08.2011 : 11:53:33 »

Sama stojim na staliscu, da se bo dalo kaj narediti samo tako, da bodo osnovna pravila veljala za vse pse, ne glede na poreklo, posebna pravila pa za posebne skupine (rodovniski psi po FCI pri KZS, za ostale rodovniske pse pa pri svojih zvezah). Torej, vse pse bi bilo treba prijaviti v CRP in vpisati legla. Ne gre za tak postopek, kot je prijava legla na KZS, temvec "prijava" v smislu evidence v register, tako psice, da je kotila, kot števila mladičev, za kar mora potem štimati število čipiranj mladičev (ali pojasnila, zakaj je kakšno čipiranje manj - pogin recimo), kar bi bila lahko podlaga za nadaljnje ukrepanje, v kolikor bi kje prislo do nespostovanja zakonodaje.

Zavedam se, da bodo s tem nalozeni dodatni stroski vsem: za nerodovniske pse so to sploh prvi stroski poleg cipiranja in cepljenja, za rodovniske so to dodatni stroski. Sem pa mnenja, da bi se dalo dogovoriti med KZS in VURS za kaksno sistematicno javljanje teh podatkov (recimo mesecno) in placilo stroskov teh vpisov s strani KZS, glede na to, da ze itak vzreditelji placujete evidentiranje legel njim. Verjamem, da bodo vsi skocili zaradi tega v luft, se preden bi kdorkoli poskusil priti do kakrsnegakoli dogovora. Ze doziveto.

Zavedam se tudi, da se ze obstojec zakon ne izvaja, prav tako se ne izvaja PSD (ki je tudi neusklajen z zakonodajo), posebej pa se ne izvaja nadzor tako, kot bi se moral. Vendar menim, da to ni razlog, da se ne bi naredile tiste spremembe, ki jih lahko naredimo brez posebnih muk in bi prinasale moznosti za vecji nadzor, pa tudi za ukrepanje, predvsem pa za enakovredno obravnavanje vseh. Ta trenutek celo predpisi (zakoni in notranji predpisi na KZS) omogocajo neenakovredno obravnavanje vzrediteljev. Eni so sankcionirani po ZZZiv, drugi ne, temvec se pri njih uporabi PSD.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.259


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #44 : torek, 23.08.2011 : 12:07:49 »

Aja, okrog udarjanja po žepu pa tole: Res je, da je sankcioniranje v Sloveniji zelo problematično (se ne izvaja zaradi pomanjkanja kadrov IN zaradi neustreznosti zakonodaje, predvsem na področju pristojnosti inšpektorjev), tako po zakonodaji, kot na KZS in da najbolj udari tista sankcija, ki udari žep, pri vzrediteljih pa vzrejne kazni - prepovedi. Vendar je zdaj v realnosti zelo težko kakorkoli sankcionirati kogarkoli, ko pa:
- na KZS veljajo notranji predpisi, ki so drugačni od zakonodaje in se v realnosti uporabljajo za ene eni (ali zakon ali PSD), za druge pa drugi (ali zakon ali PSD),
- psi niso evidentirani, ker nihče te evidentiranosti ne nadzira, iz česar izhajajo tudi vsi ostali problemi - ne da se prijaviti nekoga, katerega psica ima dvakrat letno leglo (tudi za čipirane ne), ker je to težko dokazati, saj prejšnje leglo ni nikjer zavedeno ... (samo kot en point neučinkovitosti sedanjih predpisov).

Potem bomo lahko državljani enostavno pomagali VURS nadzirati dogajanje. S spremljanjem oglasov in sledenjem tistih, za katere bo obstajal sum, da štepajo pse pogosteje od dovoljenega, bo dovolj le sum in lahko se bo podala prijava ali vsaj opozorilo, naj na VURS preverijo, če gre vse po predpisih. Zdaj tega nikakor ni mogoče počet, razen če spremljaš in striktno dokumentiraš vse, kar se pri nekom dogaja na daljši rok.

Če ostanem pri pointu te teme - oteževanju oglaševanja, se bo odražal ukrep "opredelitve v predpisih, kaj je to pasemski pes" tako, da bo mogoče vsak oglas, ki bo navajal neresnične ali zavajajoče podatke, prijaviti. Kako bo sankcioniranje nepravilnega oglaševanja urejeno, je stvar tistih, ki se na varstvo potrošnikov spoznajo. Zdaj se lahko oglašuje vse po lastnih željah, nič ni prepovedano.
Logiran

Miriam
novinec
*
Sporočil: 15


« Odgovor #45 : torek, 23.08.2011 : 15:14:57 »

Preden človek shodi, se plazi. In potem naredi naprej en korak in nato še drugega, tretjega, .... na koncu pa teče maraton. In tako je tudi v tem konkretnem primeru. Plazenje doživljamo zdaj, prvi korak je točna, pravnoformalna definicija pasemskega psa, nato pa naprej, korak za korakom. Večja verjetnost je, da se na ta način popravi zakonodaja, kot pa, da bi vse naenkrat sprejeli. In zakaj v KZS-ju ni te volje, da bi napisali dva-tri stavke s formulacijo, kaj je pasemski pes, mi bo večna uganka, saj kader obstaja, tudi kinološki s političnim vplivom, pa se nič ne premakne. Vedno bolj mi hodi na um, da jim je (KZS-ju) taka kalna voda v prid in izgovor.

In kot vzrediteljica pasemskih psov in s tem tudi posredno članica KZS-ja (preko društva) se vprašam, ali me ima KZS za molzno kravo, od katere vsako leto pokasira toliko in toliko, ali me bodo končno enkrat začeli upoštevati in prišli do spoznanja, da so vzreditelji tisti, katerih prid bi morali v osnovi ščititi in zagovarjati in posledično tudi urediti kaotično stanje, ki vlada v Sloveniji. Če se ne motim je KZS zaradi nas in ne obratno, vendar so zadnja leta zaposleni sami s seboj in svojimi ribarijami, za katere se mi včasih zdi, da so še za otroški vrtec preotročje.

V tej temi se je govorilo tudi o rejcih in registraciji in čipiranju psov. Takoj sem za to, da se rejce zaveže k registraciji legel, pa najsi bodo to rodovniški ali nerodovniški psi. Čeprav je sprejet Zakon o zaščiti živali, ki prepoveduje parjenje psice preden mine 290 dni od zadnje kotitve, le-ta velja v bistvu samo za vzreditelje pasemskih psov, kajti le tem se lahko dokaže paritev pred pretečenimi 290 dnevi, če pa bi bil sprejet zakon, da morajo biti vsa legla registrirana (pa naj bodo pasemska pri KZS-ju, ostala pa pri VURS-u), bi bili pa hitro na tem, da tisti, ki štepajo, tega ne bi mogli več počet tako brezskrbno, kot to delajo sedaj, saj bi obstajal dokument, na katerem bi bilo jasno navedeno, katera psica je mati. In potem na osnovi tega sledi kazen in težave bodo hitro rešene, saj si nekdo, ki sedaj štepa po dve legli na leto in prodaja mladičke po 200,00 €, potem ne bo mogel privoščiti tega, da iz tega zaslužka plačuje še kazen.

Čipiranje psov v leglu - odkar je bil sprejet ta zakon, so moji mladički čipirani, čeprav so morali biti tudi še tetovirani. Meni osebno je bilo to takoj jasno in razumljivo, da pes mora imeti čip in da pač to zame pomeni še dodaten strošek po mladičku, vendar je tako prav in to moramo spoštovati. Tudi moj veterinar je od samega začetka striktno izvajal to, slišala pa sem ničkoliko zgodb, ko so veterinarji sami govorili vzrediteljem, da to ni potrebno, jim tudi še izdajali potne liste (čeprav jih ne bi smeli, saj mladički niso bili čipirani), ko pa se je zadeva z izdajo potnih listov malce zaostrila, je pa veliko veterinarjev natisnilo kartončke o cepljenju, veliko vzrediteljev pa je to veselo pograbilo, samo da ni bilo treba še nekaj plačat. V tem primeru so tako vzreditelji kot tudi veterinarji "hvatali krivine". Zakaj?

Nikoli nisem bila proti mešančkom, sama sem ga imela 17 let, in nikoli mi ne bo prišlo na um, da bi mešančke prepovedala v korist pasemskih psov. Ljudje smo si različni, imamo različne okuse in tako naj bodo tudi psi različni, zagovarjam samo to, da bi morali imeti vsi, ki imamo mladičke, enake obveznosti, torej, da je mladiček, preden zapusti leglo, ustrezno označen. Veterinarji bi se morali malo bolj zavzeto posluževati čitalcac čipov in v kolikor bi v ordinacijo prišel nekdo s psom (mladičkom ali odraslim), ki nima mikročipa, bi morala takoj sledi prijava in kazen in prepričana sem, da bi vsak novi lastnik nečipiranega mladička z veseljem povedal, kje je mladička dobil ali kupil in potem se lahko na osnovi ustrezne zakonodaje kaznuje tudi tistega, ki mladička ni čipiral.

Sem se razpisala, pa sem hotela v bistvu povedati samo to, da KZS ne opravlja svojega dela tako, kot bi ga morala, vendar ko o tem razmišljam, pridem v nadaljevanju do tega, da ga v bistvu še marsikdo drug tudi ne.

Kar pa se tiče kupcev psov je pa itak neverending story. To, da mladička ne bodo vozili na razstave in zato ne potrebujejo rodovnika, sem slišala že miljonkrat, kot da je rodovnik vstopnica na razstavo, pa če imamo kakšnega nadštevilčnega v leglu, .... do "cenkanja" a je to zadnja cena in podobno. Pa si vzamem čas in vsakomur poskušam razložiti razlike in pa predvsem, da jaz nisem tržnica, da bi se "cenkali", včasih mi uspe komu odpreti oči, včasih ne, odvisno od tega, koliko se je sogovornik pripravljen zamisliti sam v sebi in v končni fazi tudi, koliko se ceni. Saj psa si kupuješ za sopotnika, prijatelja, družabnika, pa ti je čisto vseeno od kje pride, bistvo je, da je poceni. Če gre ta isti človek kupovat avto (ali pa obleko), gre v sto trgovin pogledat in se šele potem odloči....

Naj zaključim z Einsteinovimi besedami: "Dve stvari sta neskončni, vesolje in človeška neumnost. Samo za vesolje nisem čisto prepričan."
Logiran
bruno188
novinec
*
Sporočil: 22


« Odgovor #46 : četrtek, 25.08.2011 : 18:12:44 »

joj, Miriam, tole je pa kot pobrano z mojega zelnika!!   Cheesy
Bravo, se strinjam 100 procentno! v vseh navedbah!

samo ne vem, zakaj smo v SLO bolj papeški kot papež sam in se moramo nujno učiti na svojih napakah in izumljati toplo vodo???  sram

ne vem točno, katera od držav v Evropi ima zakonsko obvezo, da človek ne more kupiti prej psa, dokler ne naredi mini tečaja - tam je pa med drugim mesto za vse tukaj napisano: kaj je rodovnik in zakaj se ne kupuje psov od šteparjev! ne moreš postati lastnik psa brez papirja, pika in konec!  Angry, pri tem ti pa tudi povedo za tvoje obveze in

dejstvo, za katerim stojim 100 procentno je pa tudi, da KZS ne bo NIKOLI uredila zadev, ker veljajo pravila samo za nekatere, odvisno, kako se pišeš... žal se tisti, ki bi pošlihtal KZS, še ni rodil  Cry
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #47 : četrtek, 25.08.2011 : 21:24:52 »

ne vem točno, katera od držav v Evropi ima zakonsko obvezo, da človek ne more kupiti prej psa, dokler ne naredi mini tečaja - tam je pa med drugim mesto za vse tukaj napisano: kaj je rodovnik in zakaj se ne kupuje psov od šteparjev! ne moreš postati lastnik psa brez papirja, pika in konec!  Angry, pri tem ti pa tudi povedo za tvoje obveze
Švica. Na tečaju je govora predvsem o pravilni oskrbi in vzgoji psa, rodovniki in šteparji tu nimajo nikakršne veze. Obvezno je tudi šolanje vsakega psa (prisežem, da v povprečju tako skuliranih psov, kot sem jih videla v Švici, jih nisem še nikjer).

Logiran
Strani: 1 2 3 4 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Kje je strokovno mnenje KZS?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines