mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 05:13:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Kako se zaščititi pred mikrosporijo
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako se zaščititi pred mikrosporijo  (Prebrano 6717 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
primavera11
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« : ponedeljek, 13.08.2012 : 20:03:01 »

K hiši se je pritepla mlada muca in otroci jo želijo na vsak način obdržati.
Razumljivo je osnovno cepljenje in sterilizacija ob primerni starosti. Problem je sosednja kmetija, kjer ima muce zelo na dvije. Eden izmed mladičev jih je že poginil, ta drugi, preživeli pa ne samo da je pol parazitov, imel je tudi mikrosporijo.

Če bo naš mali pritepenec ostal pri nas doma, bo po vsej verjetnosti v kontaktu tudi z bolnimi sosedovimi. Zanima me , kako zavarovati otroke pred mikrosporijo in seveda tudi muco. Kot sem se pozanimala, cepiva proti tej bolezni v Sloveniji ni.

Hvala za nasvet!
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #1 : ponedeljek, 13.08.2012 : 20:09:52 »

Mlado muco se da brez težav navaditi, da je zgolj notranja, kar je definitivno najboljša začita in splošna varnost za muco in otroke.
Logiran
primavera11
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #2 : ponedeljek, 13.08.2012 : 20:16:19 »

Ja, se strinjam. Ampak pri majhnih oprocih v hiši je to težko. Vsekakor po odšla tudi ven, mikrosporija pa je v tistem okolju definitivno v ozračju.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #3 : ponedeljek, 13.08.2012 : 20:20:16 »

Od začetka je težko, ampak se navadiš zapirati vrata in okna, tudi kakšne mreže ni težko namontirati in ni draga. Jaz svojim definitivno ne bi pustila, da se družijo s tistimi, ki prosto pohajkujejo okoli, ker se tudi bojim mikrosporije kot vrag križa. Plus tega, da jo lahko mimogrede kaj zgazi.
Logiran
primavera11
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #4 : ponedeljek, 13.08.2012 : 22:29:23 »

Seveda. Tudi meni ni sosedova družba po godu. Vem, da je to najboljša zaščita. Vseeno bi rada vedela, če ima kdo s tem kaj izkušenj, kako se zaščititi pred to mačjo boleznijo.
Logiran
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #5 : torek, 14.08.2012 : 10:28:31 »

Nevem, kako misliš, da bi se naj zaščitili - mikrosporoza je bolezen, ki jo povzročajo glive, tako da ni cepiv na voljo. Edina učinkovita zaščita je po mojem mnenju, da muca ne pride v stik z okuženo živaljo. Torej, da je izključno notranja muca.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #6 : torek, 14.08.2012 : 11:15:18 »

Druge zaščite pred mikrosporijo, razen izogibanje stikov z obolelimi, ni. Je pa ozdravljiva.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #7 : torek, 14.08.2012 : 13:19:32 »

Nevem, kako misliš, da bi se naj zaščitili - mikrosporoza je bolezen, ki jo povzročajo glive, tako da ni cepiv na voljo.

jaz sem tudi tako mislila, ampak v tujini dejansko prodajajo neka cepiva proti mikrosporiji.
guglsrč : vaccine microsporum canis

pri nekaterih so bili baje učinki bolj tkotko in tudi ne vem, kako je s prenosljivostjo v tem primeru.

drugače pa ja ... mački so za not.
sama sem v stiku s prostoživečkami, ki so zdrave, redno dobivajo ampule ... pa se kljub temu skoz nekaj špricam z razkužili preden pridem domov.
jaz mojim ne bi dovolila stika z zunanjimi. ni problem samo mikrosporija, problem so tudi druge zoonoze, bolhe itd. če že govorimo o izpostavljenosti ljudi.

če pa pogledamo z vidika mačkov, je pa grozno, čemu vse so izpostavljeni.
med idilično sliko mačka, ki na polju čaka na miško in tem, kako tak maček konča, je ogromen razkorak.
večina zunanjih mačk izgine, lastniki pa se lepo zadovoljijo s tem.
če pa bi videli, kako je njihov maček končal in v kakšnih mukah je umrl, bi verjetno mislili drugače ... ali pa tudi ne.

samo po tistem, kar vidim povoženega, bolnega, mučenega, .... lahko rečem, da tisti, ki ima svojo žival rad, najprej poskrbi za njeno varnost. pri mačkah je to zaenkrat tako, da je maček not, nekateri imajo pa tudi super zunanje mačjake.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #8 : torek, 14.08.2012 : 13:43:29 »

Meni je vedno najbolj hudo to, da se nekdo zavestno odloči se sploh ne truditi paziti na vrata itn... ravno tako, kot se pazi na otroke, se da tudi na mačko, otroke se pa vključi v odgovornost, če se že dost stari, da razumejo ali pa namesto njih pazimo na vrata, okna. Če se nam da, seveda.

100% preventive pred mikrosporijo ni, lahko peljete mačko v avstrijo na to cepljenje, verjetno bolje kot nič, nekateri veterinarji omenjajo tudi ampule proti bolham/klopom, da nekatere delujejo na gljivice kot stranski učinek, ampak ne vem več katere točno.

Vi še vseeno lahko zbolite, če pridete nekje v stik z njo.
Ne dotikajte se torej zemlje, kljuk, psov, konj, drugih ljudi... etc
Ali pa se razkužujte 24/7.

Se mi pa zdi mikrosporija še najmanjše zlo, s katero se lahko mačka sreča zunaj.
Nič kaj hudega ni, drugače tudi v bazene ne bi hodili, kjer je možnost okužbe z gljivicami bistveno večja. Za tiste na nogah se pol toliko ne sekiramo in ni tak buhu kot slavna "mačja bolezen" ki to niti ni.



Logiran

Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #9 : torek, 14.08.2012 : 20:12:44 »

Pri mikrosporiji je dobro vedeti, da so spore v okolju. Maček jih samo pobere tam. Tako da se lahko otroci prav tako okužijo tudi med igro s peskom v peskovniku, na bazenu, v avtobusu, pri rokovanju z zemljo ...

Bolni mucek se je z mikrosporijo okužil v okolju. Ker je imel slabši imunski sistem zaradi neprimerne oskrbe, je tudi zbolel in ni bil samo prenašalec.

Če ga boste spuščali v okolje, se lahko torej spor "naleze" kjerkoli zunaj, ni nujno da pride v stik s kakšno mikrosporično mačko.

Še nekaj reči, ki bi bile nujne, če bo imel maček prost dostop ven: cepljenje proti kužnim boleznim, levkozi, steklini, redno odpravljanje zunanjih in notranjih parazitov.



Logiran
primavera11
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #10 : torek, 14.08.2012 : 20:19:49 »

Ja, super.
Hvala za vsa vaša mnenja.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Kako se zaščititi pred mikrosporijo
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines