mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 16:44:38

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Učenje vaj, veščin in trikov  |  Tema: prevzgajanje psa
Strani: 1 2 3 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: prevzgajanje psa  (Prebrano 16599 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« : sobota, 06.04.2013 : 20:38:20 »

pozdravljeni!

upam da so bo našel nekdo,ki bi mi lahko dal STROKOVNI nasvet! sam imam veliko opravka z psički in sploh z razvajenimi,katere skušam spraviti v red!

sedaj imam enega zelo razvajenega in posesivnega psa.katerega pa sem že kr 80% prevzgojil in tudi lastniki vidijo totalno razliko!
ampak je bilo treba,tud lastnike prevzgojiti hehe:)

no edina težava ki mi je ostala (ki sicer naj nebi bila pomembna) je pa na žalost zelo pomembna,čeprav se sprva nebo slišalo tako!

no v glavnem,kuži je star 3leta in je koker španjel:)lastnica ga je naredila (obsedenega) z storži,kar recimo še zmer ni to nek problem,je pa problem,da je tri leta imela način igre,da mu ona vrže storž,ta pa teče po storž,ko je prišel do storža,se je ulegel in čakal da pride lastnica do njega in ko je ona prišla,je on zbežal z storžem! ampak tako sta se igrala (ker je njej bil cilj ga zlaufati) in njemu je to sedaj igra! jaz ga že tri tedne učim,da mi prinese storž (na vse možne načine) in na začetku,ki nisem prišel do njega,je znal celih 40min lajati (to je tista posesivnost) in to se je ponavljalo par dni! ko ga zvežem in mu dam storž,nato mu rečem naj spusti,me uboga in ga spusti (ker ve da mi ne more zbežati) ko je odvezan in mu ga vržem,ga pobere in celo zbeži stran od mene:) pa tud ne pomaga,če mam drugi storž v roki in mu ga kažem,ker on pozna samo tako igro,da ga moraš pač ti njemu vzeti!dejansko ne vem več ,na kak način še poskusiti,da bi mu dopovedal oz. naučil,da prinese storž!pomembno pa je zato,ker če ne grem po storž,katerega sem vrgel,bo pač tam ležal in lajal,dok ne greva domov! se pravi (niti zlaufa se ne) čeprav,sam sem priporočal,da ga odvadijo storžev,ker zaradi storžev,se niti z drugimi kužki ne igra! ampak je pa res,da je to edina (igraćka) ki ga zanima,ker ne pali,na žogice in podobno! no bom zelo vesel,če bom dobil kak strokoven nasvet,ki temelji na kakšnih izkušnjah tega primera:) nerabim nasveta,kako psa naučiti da nekaj prinese,ne pozabite,da je pes star tri leta in ne par mesecev,ker takega psa bi lahko naučil v enem dnevu.da mi nek predmet prinese:) lp
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #1 : nedelja, 07.04.2013 : 01:50:06 »

Jah, zdaj boš dobil sicer skrajno amaterski in niti malo "strokoven" odgovor, ampak ... kaj pa če bi psa poskusil naložiti v avto in ga peljati nekam, kanor pač NI storžev (velik travnik, recimo). In poskušal tam od njega dobiti pozornost in potem še kaj drugega početi z njim? Nekaj dni zaporedoma - popolna abstinenca od storžev, samo ti in pes in povodec in priboljški in gas? Misliš, da bi bilo za probat?

Ali pa delat v hiši (brez storžev, če so ti za vse "pain in the ass" Tongue ) oziroma nekem mirnem prostoru brez motenj, kaj takega, trening prinašanja predmetov:
http://www.youtube.com/watch?v=7Nm4goEuBt4
http://www.youtube.com/watch?v=hpmrfOOMjyA
http://www.youtube.com/watch?v=Ccw1uwvbx00


Logiran

Unikatne tablice in portretki
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #2 : nedelja, 07.04.2013 : 07:37:59 »

Jah, zdaj boš dobil sicer skrajno amaterski in niti malo "strokoven" odgovor, ampak ... kaj pa če bi psa poskusil naložiti v avto in ga peljati nekam, kanor pač NI storžev (velik travnik, recimo). In poskušal tam od njega dobiti pozornost in potem še kaj drugega početi z njim? Nekaj dni zaporedoma - popolna abstinenca od storžev, samo ti in pes in povodec in priboljški in gas? Misliš, da bi bilo za probat?

Ali pa delat v hiši (brez storžev, če so ti za vse "pain in the ass" Tongue ) oziroma nekem mirnem prostoru brez motenj, kaj takega, trening prinašanja predmetov:
http://www.youtube.com/watch?v=7Nm4goEuBt4
http://www.youtube.com/watch?v=hpmrfOOMjyA
http://www.youtube.com/watch?v=Ccw1uwvbx00




ejla,hvala za linke,jih bom pol pregledal:)

hmm ja se strinjam steboj in imaš popolnoma prav,pa tud to sem probal,dejansko ko se doma igrava in če ima storž.ali karkoli drugega,kar ga zunaj ne veseli,enostavni ni problemov,ker se zaveda da mi doma ne more zbežati in če mu rečem da naj spusti igračo,jo bo spustil! koker španjeli,so znani kot zelo trmasti psi in seveda tud brihtni! mogoče sem se jaz narobe izrazil.ko sem napisal,da bi ga rad "naučil" da kaj prinese,ker to očitno že zna,ko je pač doma.ali zvezan,kjer je omejen! ko pa je zunaj,se dobesedno NORCA dela in sem prepričan,da ve kaj hočem od njega,sam vsakič ko to zahtevam od njega in (noče ubogati) in ga moram kregati, JE TO DEJANSKO ZA NJEGA IGRANJE! sicer ga razumem,pač to je tri leta počel in nikoli to ni bilo narobe,sedaj pa je kr naenkrat to nek smrtni greh haha....!
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #3 : nedelja, 07.04.2013 : 08:03:24 »

v glavnem sem pogledal linke in to vse je že sprobano:) pa tudi vidi se,da tisti psi niso obremenjeni z svojo igro oz se radi učijo:) hahaha tale "moj" kuži ko vzame storž.....zbeži še 10 metrov stran od mene,kaj šele da bi prišel k meni haha ali vsaj ostal na mestu:)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #4 : nedelja, 07.04.2013 : 11:01:03 »

Če ne pomaga, da mu mečeš več storžev (lahko tudi  ne čakaš da prvega pobere in mu vržeš drugega v drugo smer, ko teče do njega tretjega spet drugam...), mu daj storž na špago, da ga boš dobil nazaj.
Ali pa ga tam, kjer ni storžev naučiš na drugačne načine igre (igro s katerim koli predmetom, tudi lovljenje žogic, cufanje in podobno je moč naklikat kot vsak drug trikec, če pes sam od sebe na pokaže veselja).
Logiran
uncas
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.368


« Odgovor #5 : nedelja, 07.04.2013 : 11:20:44 »

Uporabljaš sledni povodec?

To, da je pes 3 leta, nima nobene veze, vse se da naučiti, moja se še pri šestih uči novih stvari, prejšnjega sem pri petnajstih, ko je oglušel, naučila na znakovne ukaze.
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #6 : nedelja, 07.04.2013 : 11:55:35 »

Če ne pomaga, da mu mečeš več storžev (lahko tudi  ne čakaš da prvega pobere in mu vržeš drugega v drugo smer, ko teče do njega tretjega spet drugam...), mu daj storž na špago, da ga boš dobil nazaj.
Ali pa ga tam, kjer ni storžev naučiš na drugačne načine igre (igro s katerim koli predmetom, tudi lovljenje žogic, cufanje in podobno je moč naklikat kot vsak drug trikec, če pes sam od sebe na pokaže veselja).

hmm kot sem rekel,je obseden na storže in če greva kam,kjer ni storžev,bo sedel in lajal! ko se naveliča,mu recimo vržem kamenček in pravtako pol steče po njega,ampak spet z istim scenarijem kot pa z storžem! tko da ne igra vloge,ščim se igrava,ampak njegov način razmišljanja in dojemanja te igre! lej verjemi,imam veliko izkušnje z kužki in navadnega psa,naučim v eni uri trika oz. mu dam vedeti kaj hočem od njega,pol pa le par dni še utrjevanja! sam kot sem rekel,da pes je izreden primer!kar se tiče tega,da mu vržem storž,medtem pa da tistega drugega spusti...hahahah tu pa bi ga morali videt....pobere tistega prvega in gre po tistega drugega z prvim v gobcu hahahah:)
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #7 : nedelja, 07.04.2013 : 12:02:06 »

Uporabljaš sledni povodec?

To, da je pes 3 leta, nima nobene veze, vse se da naučiti, moja se še pri šestih uči novih stvari, prejšnjega sem pri petnajstih, ko je oglušel, naučila na znakovne ukaze.

ja tud tega uporabljam,in dok ga je vse ok,ker ve da mi ne more zbežati,ko ga pa spustim.pa je vse po starem:)
lej jaz vem,da psa lahko naučiš novih "trikov" tudi pr 10letih,čeprav težje.ampak seveda se da,saj z takimi psi jaz imam opravka (prevzgoja) sam je pa drugo,če hočem spremeniti nekemu psu igro.ki jo uporablja tri leta in uživa v tej igri (zaradi posesivnosti) ker se pol dejansko moraš njemu posvečati.ko mu hočeš vzeti štorž in on ti beži! kar pa ti praviš o učenju trikov,je pa druga stvar,ker to uporabiš vsake toliko (kot nek prestiž) ne pa kot igranje dve ure vzunaj! dej pomisli,kako se ti z svojim igraš vzunaj in kera igra mu dejansko ful pomeni,pa si zamisli,da jo skušaš spremeniti,v nasprotno od tega kar je do sedaj počel....verjemi,to so zelo težke reči in je potrebno veliko potrpljenja,kar pa meni ne manjka,me pa skrbi le to.da v treh tednih,glede tega ni nobenega napredka haha
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #8 : nedelja, 07.04.2013 : 12:18:42 »

pa še tko čist en primer,da dobite slike.kok je obseden na storž in na ta način igre,ki ga noče "pozabiti"!
recimo nor je na hrano,ampak če ima storž v gobcu in da mu pred smrčkom držim briket "nagradico" ga vseeno nebo spustil....storž spusti le,ko mu ukažem in dodam,da greva domov (to mu ponavadi rečem če je kaj lump) da greva domov! no to je on pogled njegove obsedenosti,njegovega načina igranja in storžev:)
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #9 : nedelja, 07.04.2013 : 13:09:04 »

Primorc, meni je pa na pamet prišlo, da bi lahko mogoče probal, tako kot frizbijaši Smiley (v smislu, ki ti ga že Lanabela nakazuje)
Tisti, ki se ukvarjajo z "dog frizbijem", morajo tudi psa naučiti, da leteči frizbi ulovi, ga prinese nazaj in hitro spusti - tukaj sicer ne gre za klasično "šolsko" prinašanje, ko želimo, da pes premet gre iskat in nam ga prinese nazaj ter spusti v roke na povelje.
Oni morajo zagotoviti, da bo pes vedno znova tekel ulovit nov frizbi in da ne bo samo prvega ulovil, si ga nekam odnesel in začel žvečit Wink In tam je važno, da pes hitro reagira - hitro lovi, hitro prinaša nazaj, hitro teče lovi novega (na tekmah se pri nekaterih disciplinah meri število metov v določenem času).
Zato pse najprej "napalijo" na frizbije (tale tvoj koker je že itak napaljen" na stože ko praviš), in imajo za vajo vedno več frizbijev pri sebi. Pes mora seveda najprej znati frizbi prijeti v gobec in ga nesti.
Ko na primer pes ulovi prvi frizbi (v tvojem primeru bi bil to storž), vodnik psa spodbuja in kliče k sebi, hkrati pa mu kaže že drugi frizbi. Ko pes priteče do vodnika in izpusti frizbi na tla, takoj za nagrado leti po zraku že drugi ... in tako naprej Smiley Pes je tako vedno nagrajen, ker predmet ulovi in prinese nazaj, nikoli ne ostane brez igrače Smiley Tako psu "ni treba" nikoli svoje igrače odnašati proč od vodnika in jo "šparati" zase - saj vsakič, ko igrača pride do vodnika, pes dobi priložnost za novo igro.

Jaz bi na tvojem mestu pokušala najprej tako kot ti Lanabela nakazuje - da pes najprej začne pozornost od enega samega storža preusmerjat na še drugi in tretji in četrti itd. storž. Torej da neha enega in istega statično držati in čakati, da ti prideš do njega, ampak, da ga probaš vedno znova zvabiti od tega storža z drugim storžem v roki. In teh storžev naj bo magari cel žakelj Tongue Važno je, da bi ti uspelo, da si ti z novim storžem v roki bolj vabljiv kot tisti njegov edini storž na tleh Tongue

Sicer pa - ne vem, če je važno, da pes dosti teče, bi ga imela pač na povodcu, tekla z njim nekaj 100 m, če bi lepo sodeloval, dobi minuto igre s storžem - za nagrado!. Pa naprej malo teka, pa spet za nagrado igra s storžem.
Naslednjič spet povodec, sprehod, tek, bilokaj - če sodeluje s tabo, je igra s storži za nagrado. Če se sam ustavlja in išče storže, tečeš z njim naprej. S povodcem, seveda. Nima se kaj sam odločati, kaj bi on zdaj počel - če je komanda poleg ali naprej ali karkoli, ga pač usmeriš, da to počne, ne pa da ti voha po tleh itd. kakor pač njemu paše. In ko pridno sodeluje s tabo - potem pa je lahko nagrada v obliki igre Smiley
...
Tako bi se pes morda naučil sodelovati s tabo in poštekal, da igra s storži ni edina stva, ki se jo da početi z vodnikom, Naj bo nagrada! Kot imamo ostali s sabo na sprehodu recimo priboljške in igračko, pa ne gremo na sprehod samo zato, da bi tam psa s priboljški futrali in se igrali z njim.
Probajta dejansko sprehod spremeniti v več gibanja brez ustavljanja ob storžih, da se pes "raztrese" z gibanjem samim in začne slediti tebi, ne pa nekemu brezveznemu storžu Wink

Pa poročaj še kaj, kako vama gre Wink

Logiran

Unikatne tablice in portretki
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #10 : nedelja, 07.04.2013 : 15:04:18 »

Ce sem prav razumela, pes trza na storz samo, ko mu ga vodnik vrze (torej, jih ne isce sam). V tem primeru bi taksen nacin igre enostavno eliminirala in zacela s povsem drugacnim nacinom - brez metanja in aportiranja.
Pri mojih psih je aportiranje "stranski ucinek" igre s klobaso. Poudarek je v igri ruvanja pri cemer neizmerno uzivajo. Ko (ce  Tongue ) jim prepustim igraco, jo sicer lahko nosijo naokoli, vendar pa jo morajo prinesti nazaj, ce zelijo z igro ruvanja nadaljevati.
Sele kasneje preidem na metanje predmeta in sicer, ko jim je kristalno jasno, da ne bo nic z igro, ce mi predmeta ne prinesejo v roke.
Pri tem pa moram napisati, da se tako igramo samo doma. Na sprehodih tega ne pocnem, ker tudi mi nismo brez napak  Grin Grin Grin vecino sprehoda se mi namrec razne zogice in ostala navlaka preklada po rokah, zepih itd., ker je igraca morda zanimiva nekaj minut, potem pa bi jo pustili kamor je padla, ker postane nezanimiva.

Se pa povsem strinjam z mamoF, da mora biti sprehod vse kaj drugega, kot zgolj metanje storzev.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #11 : nedelja, 07.04.2013 : 15:23:44 »

jaz ga že tri tedne učim,da mi prinese storž (na vse možne načine) in na začetku,ki nisem prišel do njega,je znal celih 40min lajati (to je tista posesivnost) in to se je ponavljalo par dni! ko ga zvežem in mu dam storž,nato mu rečem naj spusti,me uboga in ga spusti (ker ve da mi ne more zbežati) ko je odvezan in mu ga vržem,ga pobere in celo zbeži stran od mene:) pa tud ne pomaga,če mam drugi storž v roki in mu ga kažem,ker on pozna samo tako igro,da ga moraš pač ti njemu vzeti!dejansko ne vem več ,na kak način še poskusiti,da bi mu dopovedal oz. naučil,da prinese storž!
Jaz sem iz tegale (poudarjen tekst) sklepala, da je Primorcu nadvse pomembno, da bi mu pes dejansko prinesel storž nazaj.

Ampak, kot čisto amatersko razmišljam, bi bilo še najbolje strorže čisto eliminirati iz interakcije z vodnikom, vsaj za en čas. Če je vedenje "na storž" že res neka vrsta obsesije pri psu.

Kot pa je opisoval življenje psa s prejšnjo lastnico, ki se ji očitno 3 leta ni ljubilo dejansko sprehajat in delat nekaj s psom, saj ...
lastnica ga je naredila (obsedenega) z storži,kar recimo še zmer ni to nek problem,je pa problem,da je tri leta imela način igre,da mu ona vrže storž,ta pa teče po storž,ko je prišel do storža,se je ulegel in čakal da pride lastnica do njega in ko je ona prišla,je on zbežal z storžem! ampak tako sta se igrala (ker je njej bil cilj ga zlaufati)
... je očitno mislila, da je dovolj, da "se pes zlaufa". Ampak, haloooo, zakaj pa ne bi se pes "zlaufal" skupaj z vodnikom, brez storžev, palčk, žogic itd. Pač hodiš (ali tečeš, če si zadosti fit) s psom 3, 4 ali več kilometrov dvakrat dnevno, pa je pes "zlaufan". Če pa temu dodaš še igro prinašanja ali lovljenja (igrače), oziroma za umsko zaposlitev sredi sprehoda ali doma vaje poslušnosti, trikce itd., ne mi rečt, da pes ne bo zadosti "zlaufan" in "zmozgan" in zadovoljno utrujen!

Kot smo pred časom razpravljali in fiksaciji psov na določeno igračo, svetlobni snop iz baterije in podobno, kjer razni strokovnjaki priporočajo popolno "prepoved" ukvarjanja s tistimi predmeti, ki kreirajo neko "obsedeno stanje", ko je pes slep in gluh za vodnika in vse ostalo. Ampak tule pač ne vemo točno, zakaj gre, zato ne mislim mordovati v tej smeri Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #12 : nedelja, 07.04.2013 : 17:17:26 »

Ena bedasta Grin - kaj pa če mu storž priskutiš? Greš na nek s storži bogat teren. Psa pustiš v avtu, ti pa določene storže, ki ležijo okrog 'nasmradiš'. Nato greš s psom iz avta, vzameš 'naključnega' iz tal (prej ga obdelaš recimo s tistim vonjem, s katerim se šprica vogale, da ti jih psi ne polulajo ali s čem podobnim) in vržeš nekam dovolj blizu sebe, da je še na dosegu. Pes ga pobere in (najverjetneje) izpljune, ti pa mu v gobec takoj porineš nadomesten, normalen storž plus ful pohvališ. Tako nekako v igro vključiš samostojno izpuščanje pri katerem ti ni treba borit se za avtoriteto. Kasneje mu namesto novega storža ponudiš neko drugo igračo za katero ga skušaš ful navdušit in s katero vadiš doma ali na drugem kraju, kjer pač hoče delat. Cilj je, da mu storži sčasoma postanejo manj zanimivi, ker so pogosto 'smrdljivi', nadomesten predmet pa ni. In da na koncu lahko že v prvo vržeš  tudi kak drug predmet, on pa se z njim na sprejemljiv način igra. Je pa ta trening najbrž treba prav dozirat, po malem pač, da ne bo spet samo ukvarjanje z metanjem, večino časa mora počet kaj povsem drugega. (če gre za pravo obsesijo kot je rekla mamaF, se pa morda res zna zgodit da kaj takega sploh ne bo delalo, da se mu bo storž sicer gravžal, držal bo pa še kar).

Je precej trapasta ideja , ampak sem razmišljala v smeri kako ga odvrnit od čuvanja storža ne da bi v izpuščanje predmeta vpletel sebe in svojo željo/komando za izpuščanje, ker je njegov namen v bistvu prav to, da tebi nagaja. Tako ga pa nič ne prosiš naj izpusti, ampak to naredi po lastni volji, ker je stvar fuj. Pa še pohvalo in nagrado kasira povrhu.

Sprašujem se pa še nekaj - če je pes pri tebi le na prevzgoji, se pomoje zna zgodit, da tvojih storžev ne bo več grabil, lastničine bo pa spet. Enako velja za druga neželena vedenja.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : nedelja, 07.04.2013 : 17:40:06 »

Prevzgoja je v tem primeru smiselna samo, če lastnico moti. Če je lastnici tak način igre všeč, ga nima smisla odpravljati.
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #14 : nedelja, 07.04.2013 : 19:26:33 »

Prevzgoja je v tem primeru smiselna samo, če lastnico moti. Če je lastnici tak način igre všeč, ga nima smisla odpravljati.
poglej.jaz sem zadolžen psa prevzgojiti in ne boš verjela,ampak tudi sama vzgoja,se izraža veliko v tej igri! kajti,če mora lastnik teći za psom in se mu dreti da naj pusti storž ta pa še kr naprej beži,to pomeni,da je pes prevzel avtoriteto nad lastnikom! zato,jaz zahtevam,da se tako več ne igra,kajti če kdo mora laufati,je pes za lastnikom ne pa lastnik za psom! mene recimo pes totalno uboga,ve kdo ima avtoriteto in edino kjer me ne uboga (iz prve) je v tej igri,kjer ne spusti takoj storž! meni namreč enkrat zbeži,pol pa dvignem glas in mu ukažem prostor,takrat pridem do njega in mu vzamem storž! ampak tko je že tri tedne in ni nobenega napredka
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #15 : nedelja, 07.04.2013 : 19:28:55 »

Ali potem prevzgajaš pse brez prisotnosti lastnikov?
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #16 : nedelja, 07.04.2013 : 19:29:37 »

Ena bedasta Grin - kaj pa če mu storž priskutiš? Greš na nek s storži bogat teren. Psa pustiš v avtu, ti pa določene storže, ki ležijo okrog 'nasmradiš'. Nato greš s psom iz avta, vzameš 'naključnega' iz tal (prej ga obdelaš recimo s tistim vonjem, s katerim se šprica vogale, da ti jih psi ne polulajo ali s čem podobnim) in vržeš nekam dovolj blizu sebe, da je še na dosegu. Pes ga pobere in (najverjetneje) izpljune, ti pa mu v gobec takoj porineš nadomesten, normalen storž plus ful pohvališ. Tako nekako v igro vključiš samostojno izpuščanje pri katerem ti ni treba borit se za avtoriteto. Kasneje mu namesto novega storža ponudiš neko drugo igračo za katero ga skušaš ful navdušit in s katero vadiš doma ali na drugem kraju, kjer pač hoče delat. Cilj je, da mu storži sčasoma postanejo manj zanimivi, ker so pogosto 'smrdljivi', nadomesten predmet pa ni. In da na koncu lahko že v prvo vržeš  tudi kak drug predmet, on pa se z njim na sprejemljiv način igra. Je pa ta trening najbrž treba prav dozirat, po malem pač, da ne bo spet samo ukvarjanje z metanjem, večino časa mora počet kaj povsem drugega. (če gre za pravo obsesijo kot je rekla mamaF, se pa morda res zna zgodit da kaj takega sploh ne bo delalo, da se mu bo storž sicer gravžal, držal bo pa še kar).

Je precej trapasta ideja , ampak sem razmišljala v smeri kako ga odvrnit od čuvanja storža ne da bi v izpuščanje predmeta vpletel sebe in svojo željo/komando za izpuščanje, ker je njegov namen v bistvu prav to, da tebi nagaja. Tako ga pa nič ne prosiš naj izpusti, ampak to naredi po lastni volji, ker je stvar fuj. Pa še pohvalo in nagrado kasira povrhu.

Sprašujem se pa še nekaj - če je pes pri tebi le na prevzgoji, se pomoje zna zgodit, da tvojih storžev ne bo več grabil, lastničine bo pa spet. Enako velja za druga neželena vedenja.

všeč mi je tvoj nasvet in razmišljanje,ker razmišljaš v psihološkem smislu,tko da bo to za poskusiti seveda! čeprav nekako imam majhne dvome glede tega,ker lahko naredim napako in postane nekako hujše....je tenka meja med uspehom in neuspehom,ker pol ko bo pa najdu,nešprican storž,ga bo lahko toliko bolj "cenil" in mi ga nedal:) je pa za poiskusiti,ampak bom moral biti pozoren,kako bo naslednji dan odregiral na druge storže:)
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #17 : nedelja, 07.04.2013 : 19:31:25 »

Ali potem prevzgajaš pse brez prisotnosti lastnikov?
ja večino brez lastnikov,dokler ne dosežem avtoritet,oz zdaj sem že v fazi.ko je tud lastnik zraven,ker je treba tud lastnika prevzgojiti in pokazati kako naj kaj dela! zakaj brez lastnika? ker če je lastnik zraven,se čist drugače obnaša,,,vsaj na začetku!
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #18 : nedelja, 07.04.2013 : 19:34:20 »

Če je glavni problem v tem, da ima pes avtoriteto nad lastnikom, potem ti pač ne morem pomagati, ker je meni to posem nepomembno.
Prevzgoja psa brez lastnika se mi zdi povsem zgrešena. Tudi če potem uvajaš lastnika v delo s psom. Načeloma bi se moralo vedno delati tako, da psa prevzgaja lastnik po navodilu trenerja. kar je sicer težje in dolgotrajnejše, vendar je to edino smiseln način. Dober trener načeloma nima nobene potrebe, da bi sploh vzel v roke povodec.
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #19 : nedelja, 07.04.2013 : 19:37:49 »

Primorc, meni je pa na pamet prišlo, da bi lahko mogoče probal, tako kot frizbijaši Smiley (v smislu, ki ti ga že Lanabela nakazuje)
Tisti, ki se ukvarjajo z "dog frizbijem", morajo tudi psa naučiti, da leteči frizbi ulovi, ga prinese nazaj in hitro spusti - tukaj sicer ne gre za klasično "šolsko" prinašanje, ko želimo, da pes premet gre iskat in nam ga prinese nazaj ter spusti v roke na povelje.
Oni morajo zagotoviti, da bo pes vedno znova tekel ulovit nov frizbi in da ne bo samo prvega ulovil, si ga nekam odnesel in začel žvečit Wink In tam je važno, da pes hitro reagira - hitro lovi, hitro prinaša nazaj, hitro teče lovi novega (na tekmah se pri nekaterih disciplinah meri število metov v določenem času).
Zato pse najprej "napalijo" na frizbije (tale tvoj koker je že itak napaljen" na stože ko praviš), in imajo za vajo vedno več frizbijev pri sebi. Pes mora seveda najprej znati frizbi prijeti v gobec in ga nesti.
Ko na primer pes ulovi prvi frizbi (v tvojem primeru bi bil to storž), vodnik psa spodbuja in kliče k sebi, hkrati pa mu kaže že drugi frizbi. Ko pes priteče do vodnika in izpusti frizbi na tla, takoj za nagrado leti po zraku že drugi ... in tako naprej Smiley Pes je tako vedno nagrajen, ker predmet ulovi in prinese nazaj, nikoli ne ostane brez igrače Smiley Tako psu "ni treba" nikoli svoje igrače odnašati proč od vodnika in jo "šparati" zase - saj vsakič, ko igrača pride do vodnika, pes dobi priložnost za novo igro.

Jaz bi na tvojem mestu pokušala najprej tako kot ti Lanabela nakazuje - da pes najprej začne pozornost od enega samega storža preusmerjat na še drugi in tretji in četrti itd. storž. Torej da neha enega in istega statično držati in čakati, da ti prideš do njega, ampak, da ga probaš vedno znova zvabiti od tega storža z drugim storžem v roki. In teh storžev naj bo magari cel žakelj Tongue Važno je, da bi ti uspelo, da si ti z novim storžem v roki bolj vabljiv kot tisti njegov edini storž na tleh Tongue

Sicer pa - ne vem, če je važno, da pes dosti teče, bi ga imela pač na povodcu, tekla z njim nekaj 100 m, če bi lepo sodeloval, dobi minuto igre s storžem - za nagrado!. Pa naprej malo teka, pa spet za nagrado igra s storžem.
Naslednjič spet povodec, sprehod, tek, bilokaj - če sodeluje s tabo, je igra s storži za nagrado. Če se sam ustavlja in išče storže, tečeš z njim naprej. S povodcem, seveda. Nima se kaj sam odločati, kaj bi on zdaj počel - če je komanda poleg ali naprej ali karkoli, ga pač usmeriš, da to počne, ne pa da ti voha po tleh itd. kakor pač njemu paše. In ko pridno sodeluje s tabo - potem pa je lahko nagrada v obliki igre Smiley
...
Tako bi se pes morda naučil sodelovati s tabo in poštekal, da igra s storži ni edina stva, ki se jo da početi z vodnikom, Naj bo nagrada! Kot imamo ostali s sabo na sprehodu recimo priboljške in igračko, pa ne gremo na sprehod samo zato, da bi tam psa s priboljški futrali in se igrali z njim.
Probajta dejansko sprehod spremeniti v več gibanja brez ustavljanja ob storžih, da se pes "raztrese" z gibanjem samim in začne slediti tebi, ne pa nekemu brezveznemu storžu Wink

Pa poročaj še kaj, kako vama gre Wink


Primorc, meni je pa na pamet prišlo, da bi lahko mogoče probal, tako kot frizbijaši Smiley (v smislu, ki ti ga že Lanabela nakazuje)
Tisti, ki se ukvarjajo z "dog frizbijem", morajo tudi psa naučiti, da leteči frizbi ulovi, ga prinese nazaj in hitro spusti - tukaj sicer ne gre za klasično "šolsko" prinašanje, ko želimo, da pes premet gre iskat in nam ga prinese nazaj ter spusti v roke na povelje.
Oni morajo zagotoviti, da bo pes vedno znova tekel ulovit nov frizbi in da ne bo samo prvega ulovil, si ga nekam odnesel in začel žvečit Wink In tam je važno, da pes hitro reagira - hitro lovi, hitro prinaša nazaj, hitro teče lovi novega (na tekmah se pri nekaterih disciplinah meri število metov v določenem času).
Zato pse najprej "napalijo" na frizbije (tale tvoj koker je že itak napaljen" na stože ko praviš), in imajo za vajo vedno več frizbijev pri sebi. Pes mora seveda najprej znati frizbi prijeti v gobec in ga nesti.
Ko na primer pes ulovi prvi frizbi (v tvojem primeru bi bil to storž), vodnik psa spodbuja in kliče k sebi, hkrati pa mu kaže že drugi frizbi. Ko pes priteče do vodnika in izpusti frizbi na tla, takoj za nagrado leti po zraku že drugi ... in tako naprej Smiley Pes je tako vedno nagrajen, ker predmet ulovi in prinese nazaj, nikoli ne ostane brez igrače Smiley Tako psu "ni treba" nikoli svoje igrače odnašati proč od vodnika in jo "šparati" zase - saj vsakič, ko igrača pride do vodnika, pes dobi priložnost za novo igro.

Jaz bi na tvojem mestu pokušala najprej tako kot ti Lanabela nakazuje - da pes najprej začne pozornost od enega samega storža preusmerjat na še drugi in tretji in četrti itd. storž. Torej da neha enega in istega statično držati in čakati, da ti prideš do njega, ampak, da ga probaš vedno znova zvabiti od tega storža z drugim storžem v roki. In teh storžev naj bo magari cel žakelj Tongue Važno je, da bi ti uspelo, da si ti z novim storžem v roki bolj vabljiv kot tisti njegov edini storž na tleh Tongue

Sicer pa - ne vem, če je važno, da pes dosti teče, bi ga imela pač na povodcu, tekla z njim nekaj 100 m, če bi lepo sodeloval, dobi minuto igre s storžem - za nagrado!. Pa naprej malo teka, pa spet za nagrado igra s storžem.
Naslednjič spet povodec, sprehod, tek, bilokaj - če sodeluje s tabo, je igra s storži za nagrado. Če se sam ustavlja in išče storže, tečeš z njim naprej. S povodcem, seveda. Nima se kaj sam odločati, kaj bi on zdaj počel - če je komanda poleg ali naprej ali karkoli, ga pač usmeriš, da to počne, ne pa da ti voha po tleh itd. kakor pač njemu paše. In ko pridno sodeluje s tabo - potem pa je lahko nagrada v obliki igre Smiley
...
Tako bi se pes morda naučil sodelovati s tabo in poštekal, da igra s storži ni edina stva, ki se jo da početi z vodnikom, Naj bo nagrada! Kot imamo ostali s sabo na sprehodu recimo priboljške in igračko, pa ne gremo na sprehod samo zato, da bi tam psa s priboljški futrali in se igrali z njim.
Probajta dejansko sprehod spremeniti v več gibanja brez ustavljanja ob storžih, da se pes "raztrese" z gibanjem samim in začne slediti tebi, ne pa nekemu brezveznemu storžu Wink

Pa poročaj še kaj, kako vama gre Wink


hej:) uh lahko bi ti pisal cel spis,ampak mislim da sem veliko že napisal ostalim,ki očitno nisi prebrala,vsega kar sem pisal,nebom se pa ponavljal:) sicer super razmišljaš,ampak nekako sem vse to dal skozi:) no bom pa ponovil le to,da mu nemorem z drugim storžom preusmerjati pozornost,ker tud če mu ga vržem ga nebo šel iskati,če pa bi ga,bi ga šel z tistim prvim v ustih:)))) skratka,kuži se zaveda,da če ga spusti in gre po tistega,da bom jaz šel prvega iskati! če mi pol še nagaja tko,da ga dejansko spusti,in hodi okoli ovohavati in škili vame (skratka me izziva) ampak čim trzem,tkoj steče svojemu storžu hahaha:) sej pravim on vse zna.....tudi prnest bi mi ga znal,sem prepričan,da ve kaj zahtevam od njega,ampak enostavno mi vsiljuje svojo igro:)
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #20 : nedelja, 07.04.2013 : 19:41:35 »

Če je glavni problem v tem, da ima pes avtoriteto nad lastnikom, potem ti pač ne morem pomagati, ker je meni to posem nepomembno.
Prevzgoja psa brez lastnika se mi zdi povsem zgrešena. Tudi če potem uvajaš lastnika v delo s psom. Načeloma bi se moralo vedno delati tako, da psa prevzgaja lastnik po navodilu trenerja. kar je sicer težje in dolgotrajnejše, vendar je to edino smiseln način. Dober trener načeloma nima nobene potrebe, da bi sploh vzel v roke povodec.
ah ne ni zgrešena,zgrešeno je če imaš v samem štartu lastnika sabo! ti prvo moraš psa naučiti,kaj se zahteva od njega,pol pa je lažje lastniku,tud sam zahtevati to od njega oz pač da pes prenese znanje na lastnika! kot sem rekel,le prvi teden sva bila sama,sedaj pa z lastnico! in vse je super,hodi poleg brez povodca,ko ima povodec,ne vleče in še in še! skratka jaz ne delam po knjigah,ampak po svojih izkušnjah! namreč sem veliko psov prevzgojil na tak način...USPEŠNO SEVEDA
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #21 : nedelja, 07.04.2013 : 19:47:18 »

ah ne ni zgrešena,zgrešeno je če imaš v samem štartu lastnika sabo! ti prvo moraš psa naučiti,kaj se zahteva od njega,pol pa je lažje lastniku,tud sam zahtevati to od njega oz pač da pes prenese znanje na lastnika! kot sem rekel,le prvi teden sva bila sama,sedaj pa z lastnico! in vse je super,hodi poleg brez povodca,ko ima povodec,ne vleče in še in še! skratka jaz ne delam po knjigah,ampak po svojih izkušnjah! namreč sem veliko psov prevzgojil na tak način...USPEŠNO SEVEDA
kako pa cesar dela? problematične pse tudi najprej sam z njimi naredi osnovo,pol pa seveda še z lastniki:) ker oba prevzgaja.)
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #22 : nedelja, 07.04.2013 : 19:49:23 »

Primorc, res je - prezrla sem tvoje besede iz prvega posta - to, da v bistvu ti prevzgajaš psa od druge lastnice Smiley Jaz sem narobe razumela - da si ti v bistvu tega psa dobil 3 leta starega in je zdaj tvoj, zato sem ti pa pisala kot da boš ti od zdaj naprej samo z njim delal Smiley No, zdaj po dodatnih postih mi je bolj jasno to, da imaš ti v bistvu psa samo v šolanju oz. prevzgoji.

kakorkoli, upam, da ti bo nekako ratalo najti eno "finto", kako ga "nadmudriti", če si se že toliko angažiral s temi storži Wink Ampak, kako boš pa lastnico prepričal, da se ne bo vrnila k starim vzorcem? Ker ne razumem čisto - a tale storževska obsesija je motila tudi njo ali moti samo tebe pri delu?
Logiran

Unikatne tablice in portretki
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #23 : nedelja, 07.04.2013 : 20:13:33 »

Primorc, res je - prezrla sem tvoje besede iz prvega posta - to, da v bistvu ti prevzgajaš psa od druge lastnice Smiley Jaz sem narobe razumela - da si ti v bistvu tega psa dobil 3 leta starega in je zdaj tvoj, zato sem ti pa pisala kot da boš ti od zdaj naprej samo z njim delal Smiley No, zdaj po dodatnih postih mi je bolj jasno to, da imaš ti v bistvu psa samo v šolanju oz. prevzgoji.

kakorkoli, upam, da ti bo nekako ratalo najti eno "finto", kako ga "nadmudriti", če si se že toliko angažiral s temi storži Wink Ampak, kako boš pa lastnico prepričal, da se ne bo vrnila k starim vzorcem? Ker ne razumem čisto - a tale storževska obsesija je motila tudi njo ali moti samo tebe pri delu?

ni panike ker nisi sprva vsega prebrala:) ja jaz tudi upam,da bom našel "finto" haha:) sej to je tisto,ker njega dejansko nič ni treba naučiti,kar nezna,ker doma,ko mu rečem , da mi kaj prinese,mi pač prinese,zato pravim,da to že zna:) samo ena dobra finta mu rabi:) ja lej,kar se tiče lastnice,sem ji vse to rekel,če bo upoštevala,je pa njena stvar,mislim pa da bo,ker nebi hotela spet "starega" psa.....ki ji je povzročal tok preglavic:) ker dok bo lastnik moral laufati za psom,bo težko imel avtoriteto nad psom:) jaz le želim,obaviti svoje delo tako kot sem si ga zastavil in kot mi je bilo zaupano:)
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #24 : nedelja, 07.04.2013 : 21:09:20 »

Ja, veš, kako je, če ne poznaš ozadja, je bilo iz zapisov pač razumeti, kot da je to s storži glavni problem Smiley Ampak v bistvu imaš ti verjetno še ful dela z odpravljanjem ostalega, predvsem pomanjkanja "rešpekta" do vodnika, kot razumem.
No, ampak če si, kot praviš, človek z izkušnjami na področju prevzgoje, upam, da ti bo uspelo najti en tapravi pristop tudi za tegale trmastega mulca Smiley Čeprav po sedaj prebranem sumim, da sploh ni problematičem pes ampak lastnica, ki z njim očitno nič ne počne in od njega nič ne zahteva, imam prav?
Logiran

Unikatne tablice in portretki
bamfel
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.186


WWW
« Odgovor #25 : nedelja, 07.04.2013 : 22:14:15 »

Še ena, ki se ne spozna Undecided. Imam pa predlog. Če funkcionira ok na povodcu lahko poizkusiš na slednem. To vem, da uporabljata. Kaj pa, če ga vleče za seboj? In če čez čas nadomestiš slednega s krajšim povodcem, samo toliko, da bo mislil, da je še na slednem?
 O tem je bilo govora na tem forumu glede odpoklica. Ko je bil na povodcu je prišel na klic, ko je bil odpet pa ne. Pa so bili taki nasveti.
Da vama uspe ne dvomim, bomo pa veseli, če boš na koncu recept delil z nami. Čisto tako, iz firbca.

Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #26 : ponedeljek, 08.04.2013 : 07:17:53 »

Ja, veš, kako je, če ne poznaš ozadja, je bilo iz zapisov pač razumeti, kot da je to s storži glavni problem Smiley Ampak v bistvu imaš ti verjetno še ful dela z odpravljanjem ostalega, predvsem pomanjkanja "rešpekta" do vodnika, kot razumem.
No, ampak če si, kot praviš, človek z izkušnjami na področju prevzgoje, upam, da ti bo uspelo najti en tapravi pristop tudi za tegale trmastega mulca Smiley Čeprav po sedaj prebranem sumim, da sploh ni problematičem pes ampak lastnica, ki z njim očitno nič ne počne in od njega nič ne zahteva, imam prav?
ma ne,mislim da sem že veliko glavnega dela opravil,kar je najbolj pomembno,da je lastnica počasi prevzela avtoriteto nad njim,hodi z povodcem brez da vleče (kar je lastnici glavnega pomena) tko da ostalo mi je dejansko še ta (storž) za spremeniti,da bom pol vedel,da sem dejansko storil vse:)
in ja zelo prav imaš.problematična je lastnica,saj pes je takšen kakršnega ga vzgojiš! tako kot otroci.zakaj bi pes bil priden in ubogljiv,če pa to lastnica,do sedaj ni zahtevala od njega? ko je prišel v moje roke,se je prav vidlo,da je imel željo imeti nekoga ob sebi,ki bo nad njim imel avtoriteto:) no v glavnem,moram pohvaliti,da se je tudi lastnica kr precej (prevzgojila) in dejansko je že dobila avtoriteto nad njim:) upam da bo tako tud ostalo....če pa ne...ve kaj jo bo čakalo v prihodnje,,,razvajen in posesiven kuža ki nič ne uboga haha:)
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #27 : ponedeljek, 08.04.2013 : 07:23:48 »

Še ena, ki se ne spozna Undecided. Imam pa predlog. Če funkcionira ok na povodcu lahko poizkusiš na slednem. To vem, da uporabljata. Kaj pa, če ga vleče za seboj? In če čez čas nadomestiš slednega s krajšim povodcem, samo toliko, da bo mislil, da je še na slednem?
 O tem je bilo govora na tem forumu glede odpoklica. Ko je bil na povodcu je prišel na klic, ko je bil odpet pa ne. Pa so bili taki nasveti.
Da vama uspe ne dvomim, bomo pa veseli, če boš na koncu recept delil z nami. Čisto tako, iz firbca.



hej:) pa sej dober razmišljaš,ker to sem tudi sam probal,oz še vedno sprobavam:) sam noče,ker ko je na (špagi) in mu vržem storž in ko ga zgrabi,hoče iti v svojo smer.pol ko ga trznem (povlečem) pol šele pride k meni....prez špage pa tega nemorem narest:) ja ja niso lahke,res je brihten! njemu je treba samo ena dobra finta,ki bi presegla njegovo inteligenci in bi ga zavedla:)
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #28 : ponedeljek, 08.04.2013 : 07:28:09 »

Ce sem prav razumela, pes trza na storz samo, ko mu ga vodnik vrze (torej, jih ne isce sam). V tem primeru bi taksen nacin igre enostavno eliminirala in zacela s povsem drugacnim nacinom - brez metanja in aportiranja.
Pri mojih psih je aportiranje "stranski ucinek" igre s klobaso. Poudarek je v igri ruvanja pri cemer neizmerno uzivajo. Ko (ce  Tongue ) jim prepustim igraco, jo sicer lahko nosijo naokoli, vendar pa jo morajo prinesti nazaj, ce zelijo z igro ruvanja nadaljevati.
Sele kasneje preidem na metanje predmeta in sicer, ko jim je kristalno jasno, da ne bo nic z igro, ce mi predmeta ne prinesejo v roke.
Pri tem pa moram napisati, da se tako igramo samo doma. Na sprehodih tega ne pocnem, ker tudi mi nismo brez napak  Grin Grin Grin vecino sprehoda se mi namrec razne zogice in ostala navlaka preklada po rokah, zepih itd., ker je igraca morda zanimiva nekaj minut, potem pa bi jo pustili kamor je padla, ker postane nezanimiva.

Se pa povsem strinjam z mamoF, da mora biti sprehod vse kaj drugega, kot zgolj metanje storzev.

ola:)
ah nee,seveda da išče sam storže,sej tako mi pokaže,da se hoče igrati! najde storžek,se uleže zraven njega in laja ,skratka psihira:) sej se strinjam z vsem kar si napisala.ampak da ti pes prinese storž,mu je treba to dopovedati,da se na tak način želimo igrati! dok psu dega na nek način ne dopovem,mi tud nebo nosil storžev:)
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #29 : ponedeljek, 08.04.2013 : 12:06:34 »

V bistvu ga lahko pa tudi popolnoma ignoriraš, ko začne s temi storži težit in psihirat. Če ti ne dovoliš tovrstnega izsiljevanja, greš pač naprej in ga "ne šljiviš". Če bi seveda zapalilo to, da bi on potem v iskanju pozornosti vseeno pritelek za tabo ...
Kolikor razumem, je problem, da bi on (če je brez povodca) sicer obležal ob svojem storžu in ne bi hotel iti s tabo naprej?
Kaj če greš ti recimo kar naprej in se mu skriješ, bo on ostal pri svojem storžu in težil ali bo vseeno čez nekaj časa pritekel za tabo in te iskal?
Logiran

Unikatne tablice in portretki
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #30 : ponedeljek, 08.04.2013 : 19:06:33 »

V bistvu ga lahko pa tudi popolnoma ignoriraš, ko začne s temi storži težit in psihirat. Če ti ne dovoliš tovrstnega izsiljevanja, greš pač naprej in ga "ne šljiviš". Če bi seveda zapalilo to, da bi on potem v iskanju pozornosti vseeno pritelek za tabo ...
Kolikor razumem, je problem, da bi on (če je brez povodca) sicer obležal ob svojem storžu in ne bi hotel iti s tabo naprej?
Kaj če greš ti recimo kar naprej in se mu skriješ, bo on ostal pri svojem storžu in težil ali bo vseeno čez nekaj časa pritekel za tabo in te iskal?

ne pa sej ni to problem,itak če bom šel dalje,bo pač prišel za mano,z storžem v gobcu,sam še zmer nebo dovolil da ga vzamem!
sporno je to,da ko prideva do travnika in sva pač tam,da on enostavno sam leži pri storžu in čaka da ga bom skušal vzeti on pa da bo bežal in če se recimo skom pogovarjam,pač skoz laja in čaka....pa to tudi pol ure če je treba,skratka sploh se ne zlaufa in se nezna zaposliti sam sabo! kar ni panike.če bi pač prinesel storž,bi mu jih metal a ne....! lovil pa ga sigurno nebom,saj je on pes in ne jaz:) sem pa danes probal eno novo varijanto,namreč sem mu vrgel storž in mu obrnil hrbet,tako da sploh nisem gledal,kam je šel in to je zaznal,tko da je z sotržom prišel na drugo stran,kjer sem bil obrnjen haha:) se pravi en napredek je,se je začel gibati z storžem v mojo smer...bomo pa vidli po parih dneh če bo kaj napredka stem:)
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #31 : ponedeljek, 08.04.2013 : 20:28:16 »

Premišljujem, da je v bistvu na storže bila prva napsihirana lastnica, ne pes. In če ne prevzgajaš zase (zato tudi zdaj spreminjam razmišljanje), je pomoje edina šansa, da njej dopoveš, da tak način ni sprejemljiv. Prav zato je Lanabela načela vprašanje ali prevzgajaš psa samega, brez lastnice. Ker prava pot bi očitno bila najprej lastnico vzet za 14 dni k sebi in njo trenirat, hehe. Druga stvar, ko se ti je obregnila ob tole tvojo avtoriteto, ki si jo postavil v središče problema, je pa ta, da mogoče pes sploh noče nikomur na glavo zlezt, ampak je to zezanje z žogo eno in edino veselje, ki ga na svetu ima. Ženska se z njim ni žogala, ni mu metala palic, ni se ruvala s cufo, na sprehodu nista preskakovala ovir, nista šla občasno na dolge zanimive celodnevne ture, nista se igrala trikcev ali iskala predmetov... ma a veš kako dolgočasen lajf je to za psa ki je aktiven in ki skoz nekaj bi. Mu niti ni za zamerit, če se teh ubogih storžev veseli. In dejansko mu mogoče sploh ni pretirano zrasel greben, ampak ima premalo pestro življenje. A se je kaj tega lastnici povedalo? Meni se to zdi kar bistveno. Ker ko veš, da ima pes v genih delo in da rabi dovolj raznoliko, pestro življenje, potem ti storži dobijo nekako nov pomen. In niso nujno samo stvar avtoritete.

Se mi zdi, da je včasih tako, da popravljaš neko deseto stvar (recimo daš v red lastnico glede življenjskega stila psa, kako ga zaposlit, igrat se, na kakšen način ga učinkovito ven peljat...), pa se popravi tisto, česar direkt nisi mogel - v tem primeru pes recimo nenadoma spozna in vidi še vse drugo razen čuvanja enih storžev. Pa to niti ni pomembno, mogoče se ne bosta v tem primeru nikoli več igrala s storži, ker bi jih zaradi obsedenosti čuval za večno, glavno je, da ima pes normalen, pester vsakdan, da je zaposlen in mu zato čudaška vedenja nasploh manj hodijo po glavi ter da ne hodijo po glavi niti lastnici, ki ji je treba razčistit pojme prave zaposlitve psa. In od tu naprej je precej laže tudi avtoriteto zrihtat. Ker veš da je njegovo življenje v osnovi zdravo, ne pa da se potihem ukvarjaš s tem, ali je to res avtoriteta ali mogoče ene sorte socialna deprivacija ali hud dolgčas... reči lastnici, tko za hec, naj pelje psa na 13kmski pohod, pol naj se pa vrneta na parcelo s storži. Pa da vidmo, ali je osnovni problem še tu al mu je samo okrog ušes dolgčas.

Glede tega, da je pes nekaj časa sam, brez lastnika (od tedna ali dveh ločitve ga že ne bo pobralo), se mi pa po eni strani to niti ne zdi tako slabo. Ti ga imaš tako priliko videt 'golega', brez vpliva lastnika. Če ti ena teta reče, da se njen mali beli cukrček boji velikih psov, v njeni odsotnosti pa je povsem skuliran, potem je jasno kje je problem. Pri strahovih na splošno je verjetno čisto pozitivno sprobat odsotnost lasntika. Ali pa nasplošno pri neželenih vedenjih, da se nekako prekine vzorec, pes zadiha v drugem okolju in začne na novo. Pa mogoče pri taki agresiji, kjer sumiš da se napetost prenaša na psa. Ravno pri avtoriteti o kateri govoriš (čeprav ni nujno da je dejansko to bisrtveno v tem primeru) pa je po mojem povsem laičnem mnjenju bistveno videt tandem in čimveč tako delat - ker je večinoma problem dejansko samo lastnik, ki zadeve ne zna prijet na pravem koncu oz nečesa ne počne prav. Pes v glavi ima nek notranji, nagonski občutek, kaj pomeni spoštljivo se obnašat do nadrejenega, kar ti je pokazal s tem, ko je tebe  prav na hitro začel poslušat. Mogoče si mu občutek moral malo zbudit, ampak načeloma to on ve. Avtoritete ga ni treba ulit, ampak mu jo mora pokazat vsak posebej. Še tako pošlihtan pes bo namreč enega loleka v kratkem začel okrog prenašat. Pa natanko ve kako in kaj je uboganje. Torej je lastnica tista, ki u bo morala pokazat svojo šefovsko držo, mu demonstrirat, da z ukazi misli resno in da komanda drži, dokler ona ne pove drugače, da si nikdar ne premisli ko ukaže in da to stori jasno... sicer si bo pes takoj v glavi naredil dve sliki - šefovskega zorkota, kjer so pravila taka in za njim capljajočo lastnico, kjer špila druga muzika. Psi se učijo v podobah, kontekstu. In vsaka oseba je zanj na nek način drug kontekst.
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #32 : ponedeljek, 08.04.2013 : 21:00:52 »

Premišljujem, da je v bistvu na storže bila prva napsihirana lastnica, ne pes. In če ne prevzgajaš zase (zato tudi zdaj spreminjam razmišljanje), je pomoje edina šansa, da njej dopoveš, da tak način ni sprejemljiv. Prav zato je Lanabela načela vprašanje ali prevzgajaš psa samega, brez lastnice. Ker prava pot bi očitno bila najprej lastnico vzet za 14 dni k sebi in njo trenirat, hehe. Druga stvar, ko se ti je obregnila ob tole tvojo avtoriteto, ki si jo postavil v središče problema, je pa ta, da mogoče pes sploh noče nikomur na glavo zlezt, ampak je to zezanje z žogo eno in edino veselje, ki ga na svetu ima. Ženska se z njim ni žogala, ni mu metala palic, ni se ruvala s cufo, na sprehodu nista preskakovala ovir, nista šla občasno na dolge zanimive celodnevne ture, nista se igrala trikcev ali iskala predmetov... ma a veš kako dolgočasen lajf je to za psa ki je aktiven in ki skoz nekaj bi. Mu niti ni za zamerit, če se teh ubogih storžev veseli. In dejansko mu mogoče sploh ni pretirano zrasel greben, ampak ima premalo pestro življenje. A se je kaj tega lastnici povedalo? Meni se to zdi kar bistveno. Ker ko veš, da ima pes v genih delo in da rabi dovolj raznoliko, pestro življenje, potem ti storži dobijo nekako nov pomen. In niso nujno samo stvar avtoritete.

Se mi zdi, da je včasih tako, da popravljaš neko deseto stvar (recimo daš v red lastnico glede življenjskega stila psa, kako ga zaposlit, igrat se, na kakšen način ga učinkovito ven peljat...), pa se popravi tisto, česar direkt nisi mogel - v tem primeru pes recimo nenadoma spozna in vidi še vse drugo razen čuvanja enih storžev. Pa to niti ni pomembno, mogoče se ne bosta v tem primeru nikoli več igrala s storži, ker bi jih zaradi obsedenosti čuval za večno, glavno je, da ima pes normalen, pester vsakdan, da je zaposlen in mu zato čudaška vedenja nasploh manj hodijo po glavi ter da ne hodijo po glavi niti lastnici, ki ji je treba razčistit pojme prave zaposlitve psa. In od tu naprej je precej laže tudi avtoriteto zrihtat. Ker veš da je njegovo življenje v osnovi zdravo, ne pa da se potihem ukvarjaš s tem, ali je to res avtoriteta ali mogoče ene sorte socialna deprivacija ali hud dolgčas... reči lastnici, tko za hec, naj pelje psa na 13kmski pohod, pol naj se pa vrneta na parcelo s storži. Pa da vidmo, ali je osnovni problem še tu al mu je samo okrog ušes dolgčas.

Glede tega, da je pes nekaj časa sam, brez lastnika (od tedna ali dveh ločitve ga že ne bo pobralo), se mi pa po eni strani to niti ne zdi tako slabo. Ti ga imaš tako priliko videt 'golega', brez vpliva lastnika. Če ti ena teta reče, da se njen mali beli cukrček boji velikih psov, v njeni odsotnosti pa je povsem skuliran, potem je jasno kje je problem. Pri strahovih na splošno je verjetno čisto pozitivno sprobat odsotnost lasntika. Ali pa nasplošno pri neželenih vedenjih, da se nekako prekine vzorec, pes zadiha v drugem okolju in začne na novo. Pa mogoče pri taki agresiji, kjer sumiš da se napetost prenaša na psa. Ravno pri avtoriteti o kateri govoriš (čeprav ni nujno da je dejansko to bisrtveno v tem primeru) pa je po mojem povsem laičnem mnjenju bistveno videt tandem in čimveč tako delat - ker je večinoma problem dejansko samo lastnik, ki zadeve ne zna prijet na pravem koncu oz nečesa ne počne prav. Pes v glavi ima nek notranji, nagonski občutek, kaj pomeni spoštljivo se obnašat do nadrejenega, kar ti je pokazal s tem, ko je tebe  prav na hitro začel poslušat. Mogoče si mu občutek moral malo zbudit, ampak načeloma to on ve. Avtoritete ga ni treba ulit, ampak mu jo mora pokazat vsak posebej. Še tako pošlihtan pes bo namreč enega loleka v kratkem začel okrog prenašat. Pa natanko ve kako in kaj je uboganje. Torej je lastnica tista, ki u bo morala pokazat svojo šefovsko držo, mu demonstrirat, da z ukazi misli resno in da komanda drži, dokler ona ne pove drugače, da si nikdar ne premisli ko ukaže in da to stori jasno... sicer si bo pes takoj v glavi naredil dve sliki - šefovskega zorkota, kjer so pravila taka in za njim capljajočo lastnico, kjer špila druga muzika. Psi se učijo v podobah, kontekstu. In vsaka oseba je zanj na nek način drug kontekst.

hej hvala za "izčrpno" mnenje seveda....ampak...Smiley
se strinjam steboj,da je lastnica tista ki ga je napsihirala na storža,ampak ni smisla gledati za nazaj,kdo je kriv,ker problem je pač tuki! itak pa je za vse probleme,neposlušnost in posesivnost psa,kriva lastnica,tko da njo prav toliko,treba prevzgojiti kolikor tudi psa:)

kar se tiče avtoritete,nisem rekel da je sedaj avtoriteta problem,ker jaz imam nad njim popolno avtoriteto,le takrat ne ko ima storža...Smiley enostavno ne sliši več na ukaze in zato sem omenil avtoriteto,ker nobena "igračka" nesme psa prevzeti toliko.da postane "gluh" na lastnika,on pa je "gluh" le zato ker mi vsiljuje svojo igro! in če ti psu dovoliš,da ti vsiljuje eno igro,kljub temu,da mu dpoveduješ in kregaš da to ni pravi način.pol je zmagal...in sploh če tečeš za njim...enostavno je prevzel v igri avtoriteto!

glej z pesekom sploh ni nekega problema kar se tiče rekreacije,kajti sej gre na enourni pohod,z lastnico gre tudi tećt pol ure,skartka dok se giba,sploh ni težav! problem je,ko gremo recimo na travnik,pa se pogovarjamo lastniki med sabo.skratka stojimo na mestu in drugi kužiji se igrajo,on pa sedi zraven storža in psihično laja in laja v nedogled! (zato sem sam svetoval,da mu odpovejo storže,da bi se socijaliziral) ampak po drugi strani pa,pridejo dnevi ko na travnik prideš,pa ni nobenega in takrat se seveda pač ukvarjaš z svojim psom in iz tega vidika,ga hočem naučiti,da storž prinese,ne pa da ti z storžom beži! prvič.zaradi omenjene avtoritete,drugič zaradi samega lastnika,ker ga bo lažje zlaufal,tretjič pa,odvadil se bo "obsedenosti" z storžom,ko bo dojel,da ga bodo storži zmeraj čakali in bo igra zmeraj tuki,če ga bo prinesu!:)

to pa da vedno začnem brez lastnikov,je točno zato,ker prvo rad spoznam,kdo je pes v resnici,kajti če je lastnica zraven,se totalno drugače obnaša...!kot sem rekel.ja lastnici manka avtoritete,nima pač "tistega" v seb,ampak mislim,da se je že marsikaj naučila:) če nebo upoštevala mojih nasvetov,bo čez en mesec,"stari" kuža,sam takrat ga bo morala prenašati celo življenje:)
kuža je sicer sedaj spravljen v red,če pa bi bil moj kuža,dejansko bi mu zbil storže iz glave:)
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #33 : ponedeljek, 08.04.2013 : 22:01:33 »

Tudi meni je všeč mnenje od Fižolove Župce. Po vsem kar si nam tudi ti dosedaj o psu in lastnici povedal, imam tudi jaz občutek, da se gospa ni ukvarjala z njim, tako kot si mi to predstavljamo, da bi dejansko nekaj od njega zahtevala ali ga nekaj učila, mu predstavila različne stvari itd. Samo ugibam - ti sigurno veš, kaj je zadaj, ker oba osebno poznaš.
In tako pridem do zaključka, enako kot FŽ, da je pes edino resnično pozornost od lastnice dobil med tem svojim izsiljevanjem s storži.
Se mi zdi, da če bi ona zahtevala od njega recimo, da se vsede, preden se odprejo vrata ali da gre na prostor na njen ukaz ali da pusti hrano pri miru, dokler mu ona ne dovoli ali da spusti nekaj iz gobca ... ali take čisto preproste stvari, ki jih pač moramo vzpostaviti v življenju s psom, bi on že takrat dobil pozornost, ki jo rabi, ker bi se dejansko "pogovarjala" z njim in z njim nekaj delala.
Bi rekla, da ta vzorec nosi s sabo in tudi tebe "zafrkava v glavo" s temi storži, ker vidi in točno ve, da dobi tvojo pozornost. Tudi kreganje recimo je pozornost ... zanj je očitno zelo zanimivo, ko prime tisti storž, ti ga odnese pred nosom, ti pa potem vlagaš vse sile v to, da bi ga prinesel nazaj.
Na to razmišljanje me je navedlo posebej dejstvo, ki si ga zdaj nazadnje opisal - da te je pes vseeno začel "iskati", ko si se nonšalantno obrnil proč od njega in njegovega storža.
Mogoče bo pa to tista taprava "finta" - da bo videl, da bo edino pozornost od tebe dobil, ko bo igral po tvojih pravilih, ko bo prišel do tebe, te gledal v oči - šele takrat se mu boš ti sploh posvetil z glasom, s kretnjami, s pohvalo, igro, karkoli pač že uporabljaš pri svojih metodah.
Dokler pa dobi nek kontakt tudi takrat, ko izsiljuje po svoje (recimo, da pred skupino psov na travniku živčno laja na storž, pa nekdo nanj kriči Tiho! itd.) - dobi pozornost - magari eno jezno kričanje, a zanj je to to, njegova igra zmaga, nekdo se jue zmenil zanj in mu trenutno naklonil svojo pozornost.

Saj sem že rekla, jaz sem v bistvu res totalni začnik, ne poznam sploh nekih metod prevzgoje in takih reči, samo me pa zanimajo taki zanimivi primerki in v bistvu na glas razmišljam, kaj bi sama probala "naumiti", da bi delovalo Smiley

Dejansko bo mogoče zapalilo, če se boš ti začel do psa obnašat čisto drugače kot lastnica in mogoče tudi drugače, kot si dosedaj delal z njim. Mogoče ga bo ta sprememba toliko šokirala, da bo začel spremljati tvoje vedenje v smislu "kaj pa je zdaj to" in ti boš od njega končno dobil tisto pozornost, ki jo rabiš, da ga naučiš nekega novega vedenja.

Na misel mi pride, kako smo kot otroci še naprej klepetali, ko je kaka učiteljica začela vedno glasneje in glasneje govorit in na koncu že kričat ... potem pa se je nekega jutra spomnila dobre finte, je prišla v razred in bila čisto tiho. En čas smo še zganjali kažin, potem pa se nam je zdelo "nekaj čudno". In smo se umirili in začeli tiho gledat, kaj pa zdaj ta učiteljica misli. In tako je dobila našo pozornost - samo zaradi spremembe Wink

Poročaj še kaj, če boš pri volji, me res zanima, kako vama bo uspelo opraviti s temi storži Smiley

Logiran

Unikatne tablice in portretki
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #34 : ponedeljek, 08.04.2013 : 23:15:57 »

Tudi meni je všeč mnenje od Fižolove Župce. Po vsem kar si nam tudi ti dosedaj o psu in lastnici povedal, imam tudi jaz občutek, da se gospa ni ukvarjala z njim, tako kot si mi to predstavljamo, da bi dejansko nekaj od njega zahtevala ali ga nekaj učila, mu predstavila različne stvari itd. Samo ugibam - ti sigurno veš, kaj je zadaj, ker oba osebno poznaš.
In tako pridem do zaključka, enako kot FŽ, da je pes edino resnično pozornost od lastnice dobil med tem svojim izsiljevanjem s storži.
Se mi zdi, da če bi ona zahtevala od njega recimo, da se vsede, preden se odprejo vrata ali da gre na prostor na njen ukaz ali da pusti hrano pri miru, dokler mu ona ne dovoli ali da spusti nekaj iz gobca ... ali take čisto preproste stvari, ki jih pač moramo vzpostaviti v življenju s psom, bi on že takrat dobil pozornost, ki jo rabi, ker bi se dejansko "pogovarjala" z njim in z njim nekaj delala.
Bi rekla, da ta vzorec nosi s sabo in tudi tebe "zafrkava v glavo" s temi storži, ker vidi in točno ve, da dobi tvojo pozornost. Tudi kreganje recimo je pozornost ... zanj je očitno zelo zanimivo, ko prime tisti storž, ti ga odnese pred nosom, ti pa potem vlagaš vse sile v to, da bi ga prinesel nazaj.
Na to razmišljanje me je navedlo posebej dejstvo, ki si ga zdaj nazadnje opisal - da te je pes vseeno začel "iskati", ko si se nonšalantno obrnil proč od njega in njegovega storža.
Mogoče bo pa to tista taprava "finta" - da bo videl, da bo edino pozornost od tebe dobil, ko bo igral po tvojih pravilih, ko bo prišel do tebe, te gledal v oči - šele takrat se mu boš ti sploh posvetil z glasom, s kretnjami, s pohvalo, igro, karkoli pač že uporabljaš pri svojih metodah.
Dokler pa dobi nek kontakt tudi takrat, ko izsiljuje po svoje (recimo, da pred skupino psov na travniku živčno laja na storž, pa nekdo nanj kriči Tiho! itd.) - dobi pozornost - magari eno jezno kričanje, a zanj je to to, njegova igra zmaga, nekdo se jue zmenil zanj in mu trenutno naklonil svojo pozornost.

Saj sem že rekla, jaz sem v bistvu res totalni začnik, ne poznam sploh nekih metod prevzgoje in takih reči, samo me pa zanimajo taki zanimivi primerki in v bistvu na glas razmišljam, kaj bi sama probala "naumiti", da bi delovalo Smiley

Dejansko bo mogoče zapalilo, če se boš ti začel do psa obnašat čisto drugače kot lastnica in mogoče tudi drugače, kot si dosedaj delal z njim. Mogoče ga bo ta sprememba toliko šokirala, da bo začel spremljati tvoje vedenje v smislu "kaj pa je zdaj to" in ti boš od njega končno dobil tisto pozornost, ki jo rabiš, da ga naučiš nekega novega vedenja.

Na misel mi pride, kako smo kot otroci še naprej klepetali, ko je kaka učiteljica začela vedno glasneje in glasneje govorit in na koncu že kričat ... potem pa se je nekega jutra spomnila dobre finte, je prišla v razred in bila čisto tiho. En čas smo še zganjali kažin, potem pa se nam je zdelo "nekaj čudno". In smo se umirili in začeli tiho gledat, kaj pa zdaj ta učiteljica misli. In tako je dobila našo pozornost - samo zaradi spremembe Wink

Poročaj še kaj, če boš pri volji, me res zanima, kako vama bo uspelo opraviti s temi storži Smiley



v bistvu,zadeva je taka,pač lastnica ga je zelo razvajala (in je posesiven ko se gre za njo) tud doma,skozi hodi za njo,kamorkoli se odpravi,pa to bila soba,kopalnica itd...(tko da to je strogo sedaj prepovedano) in ja res je,ko sta šla ven,je najlažji način bilo kužija zaposliti in zlaufati,tko da mu je metala storžek na travniku.....ampak je kar je! pač ljudje delamo napake,ki jih očitno pol tudi plačujemo hehe:)

kar se tiče same pozornosti,v bistvu,je kontra,še preveč pozornosti mu je dajala (glede na to da mu je dovolila da ji sledi doma na vsakem koraku) in tudi zunaj,mu je dajala preveč pozornosti,saj zato danes ni neki preveč socializiran,ker namest,da bi se igral z kužiji,se je ona z njim igrala, pa metala storže,skratka na napačen način,mu je dala pozornost in se popolnoma strinjam s tabo,glede (omenjenega) kakšno pozornost bi mu morala dajati! kajti če psa neki učiš pa če tud avtoritete...to je pozornost,skratka pozitivna pozornost,od katere oba pobereta največ koristnega!:)

no ko pa laja in psihira za storža,takrat pa od mene sploh ne dobi pozornosti, zadnjič mi je 45min lajal,pa sem ga samo gledal hahahahha:) tko da kar se mene tiče,meni ne laja več,samo leži se valja in podobne reči:) tko da tu sem tudi naredil en velik napredek,da sem mu dal do znanja,da na tak način nebo nič dosegel,je pa res,da pri lastnici pa še zmeraj laja....Smiley

veš,sploh ni pomembno če si začetnik,ker jaz sem tud nekoč bil in verjemi,nikoli nisem bral knjig o vzgoji,ali karkoli podobnega (sem gledal parkrat cesarja in še to pred kratkim) haha:) hočem reč,to ima človek v sebi,občutek za živali in se z njimi poistovetit!jaz prvega psa ki sem imel,sem imel 17let,pa niti pikico pojma,v treh mesecih,sem ga dejansko naučil,vsega (in še kaj več) kar psa naučijo v enem letu šolanja:) nevem ,mam neki v sebi,za kužke in otroke...:)v glavnem,v tem kar jaz imam težavo z tem kužijem,je na psihološki bazi,in kot ti rečeš "le psihološko finto" si je treba zmisliti zanjga:)

mi je všeč tvoj primer (tisto o tovarišici) hehe ja ja kaj dela psihologija a ne:) ja no me prav zanima,kako bo jutri potekal z kužijem dan in če bo dejansko kak napredek,ker sem uporabil njegovo "orožje" ki ga on uporablja zame hehe tko da,imam močen občutek,da sva sedaj z kužijem na isti valovni dolžini hehe,vprašanje je sam,kdo bo prej popustil,je pa moja prednost,da sem zeloooo trmast in vztrajen,ampak žal,tudi on bi se lahk pohvalil s tem haha! tko da to bo še borba:))) ja valda bom še poročal,sploh če "zmagam" pol se pa moram pridet pohvaliti a ne:)
Logiran
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #35 : ponedeljek, 06.05.2013 : 23:00:45 »

Predlagam ti, da začneš gledati Dog Whisperja. Poglej nekaj epizod in boš hitro zakapiral point, ker mi ne deluješ štor za pse.

Zgleda, da ta kuža potrebuje malo avtoritete. Jaz bi ga dal najprej v prostor, nato ga zvalil na hrbet in ga najprej celega prebožal s tistim storžem, mu ga ponujal pred gobcem, mu ga pustil in odvzel ... Nato pa "sedi", počakal, da se umiri in mu ga zabrisal.
Potem pa opazoval reakcijo, ko bi prinesel storž. Je kaj več rešpekta ali ne. Potem spet "prostor", odvzem storža, "sedi" in spet met. Biti mora spoštljiv do tebe in do storža. Pa to delaš na miren, sproščen način .. Skratka, glej Cesarja in poslušaj forumašice. Smiley 
Logiran
Strani: 1 2 3 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Učenje vaj, veščin in trikov  |  Tema: prevzgajanje psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines