mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 16:38:27

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Počlovečenje živali
Strani: 1 2 [3]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Počlovečenje živali  (Prebrano 21255 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #30 : torek, 02.10.2012 : 14:09:57 »

Po mojem tudi oblačenje zaradi mraza, zaščite pred dežjem ... in take reči niso nobeno "počlovečenje", če je sicer pes še naprej pes. Saj mu natakneš tisti pasji plašček zaradi mraza, "počlovečene" so nekakšne replike človeških oblačil, ko vidiš psa oblečenega v srajčko in "krilce", pa še  kravato po možnosti Undecided, ko so imitirani celo človeški kroji.
Skratka - eno je potreba po zaščiti, drugo so pač naši kaprici (če se nam zdi, da je lanska barva naše jakne čisto iz mode in nujno rabimo novo, je psu čisto vseeno, kakšne barve in vzorce ima njegov plašček, samo da ga ne ovira in povzroča nelagodja, je zadovoljen. Pa če je pošit s biserčki ali pa napravljen iz naše stare jakne, ane Wink

Kot tudi ni nobena pasja uta v pesjaku tam zato, da ima "pes tako hišico kot jo imamo ljudje" ampak iz preprostega razloga, da mu nudi zavetje.
Tudi ni "počlovečenje" sobivanje psa v našem stanovanju, pa čeprav je dosti ljudi, ki pa definicijo "počlovečenja" najdejo prav v tem. Zato pa imamo toliko primerov, ko ljudje pravijo "si bomo omislili psa, ko bomo imeli hišo z vrtom - ker stanovanje pa res ni za psa". OK, med njimi so taki, ki se jim zdi bivanje psa z ljudmi v satnovanju "mučenje in omejevanje", so pa tudi taki, ki menijo da "pes ni za v hišo, saj ni človek". Ampak zdaj se spet oddaljujem v novo smer Smiley


Bi pa bilo "počlovečenje", če psu čisto resno hrano serviraš skupaj z jedilnim priborom - si predstavljate Ali da ga kot otroka hraniš z vilicami in žlico Shocked
Ma sem ziher, da se v kakšnih skrajnih primerih tudi to dogaja, če imamjo kakšni posebneži za svoje pse prav svoje sobe z posebnimi garderobnimi omarami z modnimi cunjicami za različne priložnosti (seveda ne mislim funcionalnih plaščkov za razne vremenske prilike), je prav možno, da jih med kosilom vzamejo v naročje in mu koščke hrane z vilicami servirajo v gobček ...

Tudi jaz nočem biti "mami" še mačkam in psu (pa čeprav me Roko v "svojih" zapisih včasih tako omenja - no, evo, tako ga jaz počlovečujem, da mu kao "dajem besedo"  Evil Tongue
Je bilo prav hecno, ko je kar nekaj forumskih znancev mislilo, da moj nick mamaF izvira iz "mama Fickotova". Pa ni tako Grin To pride od "mama Francoska", to sta si otroka izmislila, ko sem jima en čas na željo pekla domače "francoske" štruce Grin

Roko pa itak že po tonu glasu, moji mimiki in šplošni energiji, ki jo takrat oddajam, dobro ve, kda je pohvaljen ali pocrkljan kot "teslo moje zlato črnogorsko" ali kregan kot "teslo smotano" Grin
Logiran

Unikatne tablice in portretki
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #31 : sreda, 03.10.2012 : 10:48:00 »

Nekateri psa oblečejo v oblačila, ki ne služijo nobeni zaščiti zaradi drugačnega odziva okolice. A vodnik zato počlovečuje psa?

A če ma nekdo pasjo hišico okrancljano v nulo, ki pa je od znotraj super zaščita tudi za psa, ker mu je to pač všeč, počlovečevanje psa?

Ali je bolj v ospredju primer: Zakaj si pa to naredu? Zakaj sem se ti zameril? Pa pes nima nič oblačil in navadno kožo Wink

Meni se zgornja dva primera niti slučajno ne zdita počlovečevanje, čeprav na prvi izgled morda tako izgleda pri nekomu, ki ne pozna ljudi, razloga itd...

Psa sem tudi že futrala z vilco, ker se mi recimo vampi polni omake niso zdeli preveč "prijazni", da bi jih s prsti prijela  Evil
Ali pa če je pes v izrednem zdravstvenem stanju...

Posploševanje je malo nehvaležno Wink
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #32 : sreda, 03.10.2012 : 11:01:12 »

Mislim, da je v vsemu bistven namen dejanja... Smiley
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #33 : sreda, 03.10.2012 : 14:05:18 »

Nekateri psa oblečejo v oblačila, ki ne služijo nobeni zaščiti zaradi drugačnega odziva okolice. A vodnik zato počlovečuje psa?

A če ma nekdo pasjo hišico okrancljano v nulo, ki pa je od znotraj super zaščita tudi za psa, ker mu je to pač všeč, počlovečevanje psa?



Neeeee, sii me prav narobe nazumela Wink - saj ravno to pravim, da psu ne naredimo ute, ker bi mislili, da bi imel "hišico kot človek" ampak zaradi zaščite, kar se pa oblek tiče, govorim o "počlovečenih" oblekcah in ne počlovečenih psih. Na odnos in namen človeka, ki psa obleče v "punčko", ko bi bilo za zaščito povsem zadosti, da ima pasji kroj plašča. Pes bo še vedno lulal in se praskal "po pasje" pa če bo v svilenem krilcu ali hurtta pasjem plašču.
Vprašanje zato je, zakaj bi lastnik sploh oblekel psu "človeški tip" oblekice, če ne zato, ker psa dejansko samo dojema počlovečenega?
Pa pustimo zdaj ob strani pustne norčije enkrat letno in izredne priložnosti, da se spet ne bomo zapletali v posploševanje ali ne posploševanje. Jaz mislim na vsakdanje življenje in človekovo dojemanje svoje živali.
Lahko seveda, da totalno mimo streljam, valjda. le "na glas" razmišljam.

In ker je tema tako široka res posplošujem, ja - izrednih zdravstvenih stanj nisem omenjala. Ker potem bi lahko kdo med "počlovečenje" vtaknil tudi recimo izdelave zdravstvenih pripomočkov ali posebnih vozičkov za ohromele pse itd. Ali nošenje psa v naročju, če sam ne zmore hoditi. Pa mislim, da nihče tule ne bi tega mešal s "počlovečenjem".
Ko pa sem omenila tole - in v tem odstavku govorim o skrajnostih, nič na splošno:

Bi pa bilo "počlovečenje", če psu čisto resno hrano serviraš skupaj z jedilnim priborom - si predstavljate Ali da ga kot otroka hraniš z vilicami in žlico Shocked
Ma sem ziher, da se v kakšnih skrajnih primerih tudi to dogaja, ...

... govorim dejansko o dejstvo, da psu poleg posode položiš jedilni pribor - zakaj bi to počel, če ne zato ker psa obravnavaš kot človeka. A pes pri hranjenu normalno radi kak "pribor"? A uporablja šape na način kot mi uporabljamo svoje dlani - torej za fiksem oprijem nekega pripomočka?
Se spomnim ene od "pasjevzgojnih" oddaj Victorie Stivell, ko je ženska to s svojo čivavo dejansko počela. Servirala hrano tako kot človeku, na mizo,.potem pa psa brez izjeme sama hranila z vilico. Pa ni bilo govora o nezmožnosti psa, da bi sam jedel, gospa je o svojem psu dejansko govorila kot o svoje otročičku. iN ga tako tudi hranila.
Jaz to dojemam kot počlovečenje, ne vem ... kako bi pa drugače to opisala?
Logiran

Unikatne tablice in portretki
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #34 : sreda, 03.10.2012 : 17:10:20 »

Upam, da kaj takega nikoli ne vidim, ker grem direkt na vc  Wink
Logiran
LacenS
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 72


WWW
« Odgovor #35 : sreda, 03.10.2012 : 19:37:09 »



pes nima abstraktnega mišljenja, tudi nima poznanega pojma maščevanja.
pes deluje po principu nagona in naučenega Wink

za moje pojme te pes tudi ne zaje**va zanalašč, tako kot je velikokrat slišat; s tem svoje napake (nerazumevanja psa, naše nepravilne signale)  bremenimo na psa in potem seveda mi pa res niiiiič krivi Grin


sicer še nisem prebrala celotne teme, ampak se moram vmešat.
Kako si naj potem razlagam dejanja moje psičke?...
se odpravljam na sprehod, starejšega psa lepo pripnem in želim še njo, ona pa ignor in odleti od mene. Odprem ograjo, prihiti in začne žalostno cvilit. Pridem nazaj jo želim pripet in jovo na novo  Angry...
2x sem jo potem pustila doma in je od takrat lepo prišla se vsedla in počakala, da sem jo pripela. Zdaj je bil nekaj časa mir, danes pa ponovno. In sem jo pustila, doma. Res ne razumem zakaj to dela, ker se mi zdi, da na sprehodu uživa. In zakaj v trenutku, ko zaprem ograjo prihiti in začne cvilit?. Ne znam si drugače razložit, kot da me zaj***
Hvala za odgovore Cheesy
Logiran
D.Roze
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 95


WWW
« Odgovor #36 : sreda, 03.10.2012 : 20:16:47 »

mogoče samo ni rada da je pripeta? probaj jo izven ograje pripet..pa jo pripelji s priboljškom ven ali s igro..
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #37 : sreda, 03.10.2012 : 20:49:25 »

mogoče samo ni rada da je pripeta? probaj jo izven ograje pripet..pa jo pripelji s priboljškom ven ali s igro..

Nikakor. Če pes nima odličnega opoklica nimaš kaj "probavat" na tak nevaren način. Očitno ga nima niti na ograjenem.

Pes ima seveda svoje želje, hoče doseči svoj cilj na njemu ljub način. To ni zajeb... Temu bi lahko rekli preizkušanje mej oziroma, še tega ne. Bolj nepoznavanje pravil in v končni fazi vaj poslušnosti.
Nima pa to dirketne veze s počlovečevanjem, čeprav ni nujno Tongue
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #38 : sreda, 03.10.2012 : 21:00:29 »

Upam, da kaj takega nikoli ne vidim, ker grem direkt na vc  Wink
Ja saj, zato sem pa sploh te vilice z zgražanjem omenjala Tongue
Aja, pa še ena je bila močna - sta bila mož in žena, lastnika dveh nemških dog, totalno "podivjanih" - kao (v resnici pa nikoli ta dva psa nista dobila nobene informacije KAJ sploh hočejo od njiju, niti se ni nihče potrudil ju naučiti vsaj osnovnih stvari). Pač vsak svojo sta "vpregla" in šla na sprehod, kar je pomenilo v diru skozi vrata ven, človeka sta bila kot smučarja na vodi in sta se na drugem koncu povodca samo drla :" Neeee, Fifi, sem ti rekla neeee na cesto .... neeee, Piki, puuusti tistega psa pri miru, zmeraj ti to govorim" in takele. Na koncu so njihovi "sprehodi" izgledali tako, da je familija najela eno ogromno parcelo, jo ogradila z električnim pastirjem (se ne hecam), v "akcijo" vpregla še svojega najstniškega sina, vsi trije so se opremili z woki-tokiji, nakar so oba psa spustili v tisto ogromno ogrado in sta valjda zbezljala vsak po svoje, norela kot utrgana. Ampak problem je ratal, ko so ju poskušali priklicati, da bi šli domov. Psa valjda nista šmirglala pet posto. Lastniki pa so se po woki-tokijih obveščali, na katerem koncu parcele je kateri in kam naj kdo teče, da ju ujamejo Undecided Tanajvečji ocvirk je pa bil, ko je npr. sin poklical starša, da "se mimo vzhodne strani ograde približije sprehajalec s psom - rdeči alarm - hitro odgnat svoje pse od tam". Resnično  Shocked
NO, "najboljši" del je bil pa zvečer, ko sta ata in mama porabila celi dve uri za "pripravo toplega hranljivega obroka za svoja fantka - rečeno je bilo mislim da 'our baby boys' ..." Človeška družina pa je redno jedla že pripravljene obroke iz supermarketa. V tem primeru je Victorio poklical ta najstniški sin, ker se je revež čutil zapostavljenega, saj sta starša vso pozornost namenjala "baby boyema"
A ni grozljivo? Saj ne vem ravno, če spada to pod "počlovečenje", je pa vsekakor pobebavljenost lastnikov.


@LacenS, psička te zajeb***, čeprav ne moreš tega vzeti na tak način, kot bi te zajeb**** človek. Ni to neko načrtno provociranje, kao, zdaj mu grem malo nagajat, pa mu bo še žal.
Ona bi rada pač po svoje nekaj dosegla. nekaj, kar pač njej trenutno paše. Medtem, ko imaš ti druge plane. Zdaj pa je na tebi, ali se strinjaš z njenim izsiljevanjem in ji boš popuščal(a) ali pa boš vztajala na svojem principu: ven se gre samo, če se umiri in ko smo pripeti na povodec. Pika, amen.
Saj, kolikor sem te razumela, psička to že nekako dojema, ko praviš, da je po dveh kazenskih izostankih od sprehoda naslednjič drugače reagirala.
Ne se ji pustit, ker nima smisla - to da je pes varno pripet na povodec, ko greš kamorkoli je prva stvar, ki se jo učiš ponavadi.

Pa poskušaj zadevo trenirati doma, nauči jo ukaza "sedi" (oz. pojdita v šolo, če še ne hodita), ko bo mirno sedela, naj bo nagrajena, v naslednjih fazah pa ji začni pripenjati povodec. Ko bo mirno sprejela povodec, sledi nagrada (igra, priboljšek, kar pač ima rada). Ko bo enkrat zaštekala, da zaradi povodca dobi nekaj posebnega in tudi da SAMO s povodcem lahko gre izven ograje, boš zmagal(a).
Do takrat bo pač "bitka kdi je bolj trmast".
A tu se ti res splača biti trmast, ker če te bo "metala na finto" (dosegla da ti pač ne uveljavljaš svoje volje, ker te pač prej ob živce spravi) že pri tako osnovni stvari kot je povodec, potem bo pri naslednjih stvareh samo še hujše. Tega pa si res ne želiš, kajne Smiley
Kar pogumna in ne se pustit po pasje zajeb**** Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #39 : sreda, 03.10.2012 : 21:13:46 »

Aja, še to - med temami o vzgoji se najde kaj tudi o ovratnicah in povodcih. Nekaj je že TULE.
Sicer pa, ker ne vemo, koliko je tvoja mlajša psička stara in koliko je sploh navajena na povodec - mogoče bi pomagalo, da ti njo malo "zajeb**", recimo, da si določiš, da se boš z njo in njeno najljubšo igračko igral samo takrat, ko bo imela pripet povodec. To lahko počneš kar v hiši. Pa postopoma nadaljuješ proti zunanjemu svetu. Tako bo morda povezala povodec z zabavnimi rečni in bo, namesto, da bi se ti skrivala, komaj čakala, da vzameš povodec v roke in jo pokličeš. Pa jo potem preko igre zmotiviraš, da bo z veseljem šla pripeta tudi na sprehod izven dvorišča. Mogoče bi pomagalo, če boš dosleden Wink
Logiran

Unikatne tablice in portretki
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #40 : četrtek, 04.10.2012 : 09:33:42 »

Citat
Kako si naj potem razlagam dejanja moje psičke?...

Če sem prav razumela, se je psička prej pustila privezati pred sprehodom, zdaj se pa kar naenkrat ne pusti. Na sprehod bi pa šla.
Namesto da razglabljaš kako te psica zaj...., raje dobro premisli, kaj se je dogajalo malo prej, preden je začela štrajkati. Ob privezovanju (ali na povodcu ali pri odhodu z domačega vrta...) Ponavadi je kriv neprijeten dogodek, ki ga pes poveže z privezovanjem/odhodom od doma. Ali je bil kakšen konflikt z lastnico (najpogosteje), ali se je zgodilo ponesreči, ali pa je povezala skupaj nekaj, kar sicer s privezovanjem na povodec/odhodom od doma dejansko nima zveze.
V tem primeru je treba poskrbeti, da psice privezovanja ne bo več strah. Kar pomeni: nobenega prijemanja za ovratnico, ki je nekaterim psom zelo zoprn in nobenega vlečenja, cukanja,  ali CM prijemov. Lovljenju po vrtu se lahko izogneš na več načinov: ali jo privežeš že v hiši ali pa vleče za seboj vrvico, za katero jo lahko primeš, če sama ne pride.

Če pa imaš s privezovanjem težave že ves čas, potem psica nikoli ni bila pravilno naučena na odpoklic  in vodenje s povodcem, kar je vedno krivda vodnika in ne psa.

Meje dovoljenega si psi ponavadi poskušajo širiti na druge načine. Je pa zdravilo povsem enako: privezovanjue že v zaprtem prostoru in ne na vrtu ali pa vrvica, ki jo vleče za seboj.
Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #41 : sobota, 06.10.2012 : 12:25:38 »

Dober primer počlovečenja sem sama. Ko je Brunček umrl, sem bila presenečena, prizadeta, ker Čip za njim ni žaloval. Nasprotno, odkar je spet ˝sinček-edinček˝, je bolj razigran, bolj zadovoljen. Vem, da je razlaga popolnoma enostavna, je pač vesel ker je 100% pozornosti zopet usmerjenih nanj (čeprav tudi prej ni bil zanemarjan), poleg tega ga nihče ne komandira (mevža pasja se umakne tudi 10x manjšenu psu). Saj sem vesela, da ni dsoživljal travm zaradi Brunotove smrti, ampak vseeno me je bolelo, ker je bilo meni tako hudo, on je pa žur naredil iz vsega skupaj. Pa vsaj tisti, ki me poznate, veste, da nisem ena tistih... Ampak moja izkušnja kaže kako so čustva lahko popolnoma iracionalna tudi v odnosu do psa. Zavedno pa nikdar ne počlovečujem, čeprav ima Čip dežni plašč in sem včasih tudi njegova ˝mami˝. Konec koncev je pes, od katerega pričakujem da me upošteva in nikoli na noben način ne komandira.
Logiran
Strani: 1 2 [3]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Počlovečenje živali
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines