mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 10:36:50

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: nakup družinskega psa
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: nakup družinskega psa  (Prebrano 11758 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
dulči
novinec
*
Sporočil: 10


« : ponedeljek, 04.08.2014 : 09:37:33 »

Pozdravljeni,

Po žalostnem odhodu dosedanjega psa  Cry(škotski ovčar) sem se odločil za nakup novega psa. Pes naj bi bil čimbolj prijazen, igriv, z kratko dlako. Ker imam dva otroka (5 in 4 leta) mora biti prijazen do otrok. Zunaj imamo pokrit pesjak z dovolj veliko hiško, parcela je dovolj velika, odmaknjena od ceste 40 metrov (podeželje). Pes pa naj ne bi bil večji od škotskega ovčarja. Zanima me kakšne pasme predlagate?

Hvala in lep pozdrav!
Logiran
airedale10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 244


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 04.08.2014 : 10:54:09 »

Meni se zdijo ti kriteriji malo čudno zastavljeni, za svetovanje o pasmi bi bil pomoje potreben še kakšen več  Smiley
- prijazen in igriv pes, ki mora biti prijazen do otrok; sicer so pasme, ki bolj ustrezajo temu kriteriju, in tiste ki manj, a glavna tu je po mojem mnenju vzgoja. Noben pes ni samodejno agresiven, ko so mladi so vsi prijazni (čeprav so nekateri bolj ''nagnjeni'' h temu da bi postali agresivni kot drugi), potem pa je od vzgoje odvisno, kako bo šlo naprej. Otroka in psa pa je itak potrebno naučiti kako se obnašati eden do drugega in ju niti potem ne izpustiti izpred oči ko sta skupaj.
- kratka dlaka - pesjak.  Huh To gre malo težko skupaj. Drugače pa še enkrat premislite o tem, če pes res ne bi mogel živeti z vami v hiši. Psi so krdelne živali in običajno imajo veliko raje, da so skoraj cel dan skupaj s svojimi lastniki, ne pa zaprti v pesjaku in so z lastniki le za sprehode, drugače pa sami. Prav tako je življenje v hiši praktično z vzgojnega vidika. Saj o tem je že veliko napisanega.  Smiley
- velika parcela, oddaljena od ceste: to pravzaprav ne pomeni kaj dosti. Vsak pes, ne glede na to če živi na ogromni parceli ali v majhnem stanovanju, potrebuje redne sprehode in aktivnosti. Prepričana sem da bi bila velika večina psov bolj zadovoljnih, če bi bili noter z lastniki, pa tudi če v majhnem stanovanju, kot pa da so zaprti sami zunaj na neki ogromni parceli (ki jim itak ne pomaga dosti, saj večinoma psi ko so sami počivajo). Ne glede na oddaljenost ceste pa boste mogli psa fizično omejiti (pesjak/ograja okrog parcele, ali pa da je z vami noter in gre ven le ko ste vi zraven). Odraslega psa se še še da navaditi da upošteva meje (pa še to se meni zdi malo tvegano, ker nikoli ne veš kaj psa premami, nesreča pa se hitro zgodi), z mladim psom pa vsekakor ne bo šlo in boste ograjo potrebovali v vsakem primeru.

Koliko ste aktivni? Kaj boste počeli s psom? Kakšni karakterji so vam približno všeč (bolj ovčarski, terierski ipd.)? Glede na to da želite kratkodlakega psa, predvidevam, da negi ne mislite posvetiti veliko časa? Kakšne so vaše dosedanje izkušnje s psi? Koliko časa dnevno približno boste posvetili psu? To je samo nekaj od ključnih vprašanj, ki si jih morate zastaviti  Smiley Drugače pa priporočam da si ogledate kako razstavo (31. avgusta bo CAC Trbovlje, zelo lepa razstava) in si tam v živo ogledate predstavnike različnih pasem ter se pogovorite z lastniki.

Pa je nujno da je pes pasemski (upam da se zavedate; pasemski = rodovniški), ali bi prišel vpoštev tudi kak mešanček?  Smiley Meni bi se zdel mešanček iz zavetišča, kjer dobro poznajo svoje varovance in znajo svetovati, kar dobra izbira.
Logiran
dulči
novinec
*
Sporočil: 10


« Odgovor #2 : ponedeljek, 04.08.2014 : 12:23:01 »

Da se malo popravim, pes naj ima krajšo dlako, sej je bilo s škotskim ovčarjem precej dela s krtačenjem (vozli itd). Pes naj bi bil v pesjaku in ne v hiši. Dopoldne je babica doma, popoldne pa smo preostali večina časa doma, tako da bi imel pes družbo. Koliko smo aktivni, hja, sprehodi skoraj vsak dan + ženin tek ob večerih. Dosedaj sem imel 3 pse, dva kratkodlaka in enega kosmatinca (škotski ovčar-brez rodovnika). Slednji je bil pri hiši skoraj 13 let.  Ni nujno da je rodovniški pes. Gledal sem sicer (ne vem ali je primeren za nas) ampak zelo všeč nam je labradorec.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #3 : ponedeljek, 04.08.2014 : 12:39:05 »


če ne boste česali in negovali dlake, si kupite kratkodlakega psa. o ostalem pa raje ne bi  Lips Sealed
Logiran
dulči
novinec
*
Sporočil: 10


« Odgovor #4 : ponedeljek, 04.08.2014 : 12:55:55 »

če ne boste česali in negovali dlake, si kupite kratkodlakega psa. o ostalem pa raje ne bi  Lips Sealed

Iz tega odgovora sklepam da sprašujem bedarije. Pač sem napisal kakšni pogoji so za psa (otroci), podeželje, pesjak, kakšen je predviden porabljen čas za psa, krajšo dlaka. Pač pasme poznam kot povprečen ljubitelj psov. Če ste nekateri hudi poznavalci, še ne pomeni da smo vsi taki. Zato pa se obračam na vas za pomoč!
Logiran
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #5 : ponedeljek, 04.08.2014 : 13:16:40 »

Jaz vidim protislovje v kombinaciji željenih lastnosti psa ("igriv in prijazen do otrok") in lokacijo bivanja psa. Hkrati želite družinskega psa in psa, ki bo povsem zadovoljen z bivanjem izključno zunaj - to dvoje gre redko skupaj. Če ne drugega, je družinski pes zaradi bivanja zunaj lahko pretirano vznesen ob naklonjeni pozornosti, v teh stanjih pa ne bo primeren ob prisotnosti tako majhnih otrok. Ker želite večjega psa, je ob tako majhnih otrocih potrebno, da preživijo čim več časa skupaj, sicer bo pes v njihovih prisotnosti totalno neroden in posledično nevaren. Moje mnenje..
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #6 : ponedeljek, 04.08.2014 : 13:26:24 »

O negovanju dlake razumem povsem vaše stališče. S kratkodlakim je pač manj dela in to je to. So pa kratkodlaki psi manj primerni za celoletno bivanje v pesjaku ob naših vremenskih pogojih, tako da kakšna srednja dolžina ne bo odveč, če bo pes res celo leto zunaj.
O čistokrvnih brez rodovnika pa res ni za izgubljati besed - to je čisto zaslužkarstvo na račun psice, saj ni nobenega nadzora nad kakovostjo psov (prenašanje in potenciranje dednih bolezni), pa tudi nad tem, kako je poskrbljeno za psico in mladiče, kdaj ima psica mlade (pri kateri starosti), koliko legel ima letno (izčrpavanje psice za namen služenja denarja), mladiči pogosto ob odhodu v nov dom niso niti razbolhani in razglisteni, kaj šele cepljeni, da le ves zaslužek od prodaje ostane lastniku psice, psice niso primerno hranjene in so dobesedno shirane zaradi mladičev in še kaj bi se našlo o tej temi...
Skratka - kupci čistokrvnih brez rodovnika samo nafutrate denarnico lastnikov psic, v samo oskrbo živali od tega običajno ne gre niti evro, to je tisto, kar je za  slaba prebava butnglavc butnglavc jezen
Namesto tega raje investirajte kakšen evro več v rodovniškega psa (ok, tudi tam so vzreditelji različni), ali posvojite psa, ki je brez doma. Tu bodite pozorni, da vam bo osebje zavetišča znalo povedati kakšen je karakter psa, kako se razume z otroki, z drugimi psi ali mačkami itd.  saj to običajno pomeni, da pes ni životaril v zavetišču, dokler ga ni nekdo pobral, ampak so se z njim tudi ukvarjali in zanj ustrezno poskrbeli. Vedeli bodo tudi, ali ima kakšne morebitne travme, vedenjske motnje, stiske ipd..., če so se z njim količkaj ukvarjali.
Logiran
dulči
novinec
*
Sporočil: 10


« Odgovor #7 : ponedeljek, 04.08.2014 : 13:45:53 »

Jaz vidim protislovje v kombinaciji željenih lastnosti psa ("igriv in prijazen do otrok") in lokacijo bivanja psa. Hkrati želite družinskega psa in psa, ki bo povsem zadovoljen z bivanjem izključno zunaj - to dvoje gre redko skupaj. Če ne drugega, je družinski pes zaradi bivanja zunaj lahko pretirano vznesen ob naklonjeni pozornosti, v teh stanjih pa ne bo primeren ob prisotnosti tako majhnih otrok. Ker želite večjega psa, je ob tako majhnih otrocih potrebno, da preživijo čim več časa skupaj, sicer bo pes v njihovih prisotnosti totalno neroden in posledično nevaren. Moje mnenje..

Pes je lahko manjši od labradorca. Z dosedanjim psom sta se otroka zelo razumela, igrala sprehajala, ga hranila itd. Se pravi iščem psa ki bi bil prijazen do otrok, neagresiven.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #8 : ponedeljek, 04.08.2014 : 15:09:13 »

Kakšen manjši, mirnejši mešanec z labradorcem bi znal biti kar dobra izbira. Po zavetiščih jih je vedno nekaj. Vendar pa morate vedeti, da je treba psa tudi vzgojiti in zaposliti, skoraj vsak dan sprehod pa za veliko večino psov ne zadostuje. Labradorci so tako načeloma precej bolj aktivni od povprečnega škota.
Pa še nekaj. To, da je pes v pesjaku in zunaj je povsem ok, dokler ima tudi vstop  v hišo. Če pes nima vstopa v hišo, potem ne moremo govoriti o družinskem psu.
Logiran
it
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 21.08.2014 : 18:02:01 »

Če pes nima vstopa v hišo, potem ne moremo govoriti o družinskem psu.

Tega pa ne razumem. Zakaj ne bi mogel biti pes, ki ni tudi v hiši, prijazen do otrok?
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #10 : četrtek, 21.08.2014 : 18:09:22 »

Ne gre za prijaznost ali neprijaznost do otrok. Gre za to, da večina izraz "družinski pes" razume kot oznako za psa, ki živi s svojo družino in jo spremlja v življenju. Ki je del družinskega življenja, če hočeš.

Družinsko življenje pa za večino ni samo sprehod in izlet ampak predvsem vsakodnevne aktivnosti, bivanje tako v hiši kot na vrtu in drugje Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
airedale10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 244


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 21.08.2014 : 19:15:34 »

Vsak pes je lahko prijazen do otrok (čeprav so nekatere pasme že po naravi izredno združljive z njimi, druge pa malenkost manj, a tudi s temi se da).  Smiley Za moje pojme pa se za družinskega psa smatra pes oz. pasma, ki je po naravi zelo družabna, rada z ljudmi, ima že po naravi rada otroke itd. Takšen pes, ki mu bližina svojih ljudi pomeni vse, pa zaprt v pesjaku trpi (pa čeprav ima sprehode to ni isto). Vsaj jaz si tako razlagam vse skupaj, mogoče narobe razumem.  Smiley
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #12 : četrtek, 21.08.2014 : 19:30:00 »

no, saj kratka dlaka v štartu ne pomeni, da pes ni za zunaj . Recimo kratkodlaki bernardinec je še kako primeren za bivanje zunaj (saj ima poddlako). Je pa res, da so psi raje s človekom  Wink

Jaz vam svetujem, da si izposodite knjigo Enciklopedija pasem, kjer so predstavljene (skoraj) vse pasme. Če vam bo kakšna pasma na videz všeč in če vam bo njen karakter ustrezal, potem pa začnete o pasmi raziskovati in brskati po netu.  Smiley
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #13 : četrtek, 21.08.2014 : 19:37:27 »

kaj pa posvojitev kakšnega na-pol odraslega psa? Ve se končna velikost, karakter, dlaka...
Logiran
it
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #14 : sobota, 04.10.2014 : 20:15:56 »

Jaz bi tudi zastavila vprašanje.

Mi kdo zna povedat, katera pasma je čimbolj podobna labradorcem, vendar MANJŠA.

Meni je ta pasma izredno včeš. RES všeč. Bolj berem neke njene karakteristike, bolj mi je všeč. Drugo mesto pa zlati prinašalec, ga imamo v bližini, pa je res tako miroljubna psička, včasih kar mojo hči pospremo iz avtobusa domov.

Ampak bi vseeno rada imela manjšega. Torej umirjen, učljiv, prijazen (tudi do drugih psov), ne preveč glasen, primeren za bivanje zunaj čez dan oz. vsaj takrat, ko nas ni doma. Primeren tudi za otroke. Aha, pa imel bi družbo že ene naše psičke. Smiley

Kaj pravite, katera pasma bi to lahko bila.  In kaj bi bilo bolje. Imeti psa ali še eno psičko. Naša psička je sicer sterilizirana.

Sedaj bolj razmišljam še o enem psu, nekako načrtujem da bi še enega nabavili drugo pomlad, ali jesen.
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #15 : ponedeljek, 03.11.2014 : 13:26:12 »

Ojla,

Kaj pa kakšen lagotto romagnolo ali epagneul breton? Morda pride v poštev tudi najmanjši prinašalec Nova Scotia Duck Tolling Retriever ali pa angleški špringer španjel?

Lp,
Nati

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #16 : ponedeljek, 03.11.2014 : 14:42:03 »

Bretonec je energetska bomba, za tistega, ki z njim ne misli orenk delat NI.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #17 : ponedeljek, 03.11.2014 : 16:25:20 »

O lagotih sem ravno zadnjič zeeeeloooo na dolgo debatirala s slovenskim vzrediteljem, ki je naveden tudi na mojpespikanetu in se mu zahvaljujem za ves čas, ki si ga je vzel za podrobna pojasnila Smiley
Glede otrok - pes zna bit rahlo ˝zoprn˝, če se ga preveč vlači naokoli in ujčka. Potrebuje jasna navodila in tudi svoj prostor in mir, kadar ga potrebuje.
Znajo tudi opozarjat na premike v okolici, če niso zelo natančno socializirani in navajeni na šume, zvoke in dražljaje iz okolice, ter na to, da se na te zvoke ni potrebno odzivati. Če bi bil veliko sam z drugo psičko zunaj, lahko začneta lajat v tropu. Ampak to seveda velja za vsakega psa.
Skratka - je delovni pes in kot tak potrebuje ukvarjanje, natančne meje in socializacijo, aktivno zaposlitev in gibanje.
Seveda pa se vedno tudi znotraj legla najdejo različni karakterji in nekateri imajo splošne značajske lastnosti pasme izražene bolj kot drugi.
Logiran
entlehoula
novinec
*
Sporočil: 3


WWW
« Odgovor #18 : torek, 04.11.2014 : 08:12:09 »

Jaz bi svetovala entlebuškega planšarja. ima kratko dlako z gosto poddlako, tako da je lahko zunaj in notri, s samo nego je v primerjavi z dolgodlakimi psi zelo nezahteven. Je zelo navezan na lastnike in družino, zelo zaščitniški, pameten, zvest prijazen, z otroki je dober če je že od malega z njimi, potrebuje pa kar veliko gibanja, in glede na to da je hitro učljiv in rad dela, je idealen za družino, ki se bo z njim pripravljena ukvarjati. Ni pa to pes ki bo v pesjaku ali na vrtu prepuščen sam sebi. Velik vrt ni izgovor za pomanjkanje sprehodov. Jaz imam za to pasmo in sploh karaker same lepe misli:)
Logiran
it
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #19 : nedelja, 09.11.2014 : 07:18:19 »

Živjo.
Hvala za dodatno mnenje. Ja, najbrž bomo zaenkrat ostali samo pri eni. Vsaj toliko časa, da se ta priuči oz. navadi nekih osnovnih zahtev, torej pozornost in odpoklic, najbolj to. Potem pa še kakšne, kot napr. sedi (in da potem tudi odsedi, dokler ji ne rečem, da lahko gre). Sedaj smo nekako se naučili lepo hodit ob nogi, saj tu, v našem okolju (živimo na vasi). Če pridemo v kakšno mesto, je pa to enostavno še vedno preveč nekih novih dražljajev, in potem jo vse zanima, vse bi rada zvohala, ves čas se ozira naokoli... No, sedaj je tudi že to bolje, hodimo namreč v pasjo šolo, tako da veliko smo sedaj delali oz. delamo na tem, da vaje za pozornost, sedi, odpoklic... izvajamo kar v mestu, skozi sprehod po mestu... Si predstavljate, kako je to za njo, ki na vasi tu in tam vidi kakšnega psa, v šoli jih je pa en kup namerno zraven, pa še vsi tisti, ki se z lastniki sprehajajo. Zdaj pa vadi pozornost... Smiley V naši okolici, na sprehodu, nama pa kar gre. Če smo same. Smiley))

Tako da ja,  zaenkrat tako, potem pa bom videla, mogoče kakšnega čez leta, mogoče kakšen avstralski labradoodle, samo menda ta ni ravno za bivanje zunaj Huh... ali pa enostavno če bi kakšen mešanček bil med labradorcem pa še čim manjšim... Zaenkrat smo pa pri eni.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #20 : torek, 11.11.2014 : 20:22:45 »

Super odločitev in srečno!  Kiss
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: nakup družinskega psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines