mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 16:07:03

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Hranjenje rac pozimi
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Hranjenje rac pozimi  (Prebrano 10724 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« : sobota, 07.02.2015 : 14:32:13 »

Ne vem, kam naj tole vtaknem, pa bom kar semle.

Že nekaj časa me zanima, ali race lahko jedo kruh ali jim mogoče celo škodi? Ker živim ob Savi, namreč vsak dan opazujem ljudi, ki race hranijo z ostanki kruha; teh sprehajalcev je res ogromno.  "Imamo"  tudi dva laboda, ki sta prav tako deležna velikih količin kruha.  Nisem čisto prepričana, da je to v redu; po drugi strani pa mogoče sprašujem neumnosti.

Ali mogoče kdo ve, kako je s tem - kakšna študentka veterine npr.?


Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #1 : sobota, 07.02.2015 : 15:44:51 »

Škodi jim. Mislim, da je že Maja objavila nekaj glede tega v svoji temi. Folk je samo že za oglobit - ob Ljubljanici futrajo nutrije zraven table, kjer lepo piše, da je za živali najbolj primerna hrana, ki si jo najdejo v naravi. Pomoje že nutrijam presedajo kruh in ostanki, ker se jih polno pase z rastlinicami s korenincami vred malo stran.
Logiran
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #2 : sobota, 07.02.2015 : 16:15:25 »

Ni dobro za njih - to pač ni hrana, ki jo ptice v naravi jedo. Povej jim, da kruh ni hrana za race in naj jih ne hranijo, ker s tem delajo samo škodo, koristi pa ne.
Logiran
Podencica
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 651


« Odgovor #3 : sobota, 07.02.2015 : 17:12:57 »

Evo, točno to sem se jaz zadnjič spraševala, ko sem zopet opazila, da ljudje nenormalne količine kruha zmečejo našim lokalnim račkam. Sad Itak, da kruh ni primerna hrana za njih.
A pa sploh lahko račkam pozimi ponudimo kaj za njih primernega in kaj to je ali raje nič? Ker tudi pticam damo pozimi pogačice, semena, oreščke, kupljene posebej za njih.
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #4 : sobota, 07.02.2015 : 17:59:47 »

Hvala za odgovore. Takoj jutri se lotim izobraževanja lokalnih upokojenk in ostalih sprehajalcev!  Upam, da bo kaj uspeha. Undecided
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #5 : sobota, 07.02.2015 : 18:27:53 »

Sem malo prej brala članek, da ptice pozimi ne potrebujejo naše pomoči.

No, tukaj je nekaj info - http://www.novitednik.si/ne_prezrite.php?id=1597&l=2011&m=11
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #6 : sobota, 07.02.2015 : 19:22:50 »

Ne, ptic ni potrebno hraniti. Se pa smatra, da škoda zaradi hanjenja ptic (tudi rac) ni tako velika, da bi zaradi nje jemali ljudem veselje, ki ga imajo pri hranjenju in opazovanju ptic. Pravzaprav bi bilo za race hranjenje šlodljivo šele, če bi dobile večje količine kruha. Sicer pa smo tudi mladim domačim racam dodajali (suh in potem namočen) kruh poleg ostale hrane, pa so zelo lepo zrasle.
Logiran
retriverka
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


WWW
« Odgovor #7 : sobota, 07.02.2015 : 21:34:58 »

Če se prav spomnim iz predavanj je nam profesor tam rekel, da se ptic (posebno vodnih) ne sme hraniti s kruhom pozimi, ker se kruh napije v želodcu z vodo in, če so ga zelo najete lahko vse skupaj zamrzne. Nisem pa nikoli preverjala nikjer te zadeve, saj vsi vemo, da kakšni profesorji tudi kakšno bučko kdaj posredujejo dalje Smiley
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #8 : nedelja, 08.02.2015 : 12:24:44 »

Samo meni tole sploh ni logično.  Huh Kako da zmrzne v toplokrvni živali? Po moje lahko samo takrat, ko zmrzne tudi žival sama Tongue
Logiran
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #9 : nedelja, 08.02.2015 : 13:04:44 »

Mislim, da tole s kruhom, ki bi zmrznil v raci, ni res. Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : nedelja, 08.02.2015 : 16:41:58 »

To, da kruh zmrzne v ptiču sicer redno beremo. Zdej, na ptiče se ne spoznam tako dobro, teoretično bi ob hudem mrazu lahko kruh zmrznil dokler ga ima žival v golši. A bi moralo biti res ZELO mraz. Poleg tega imajo ptiči hiter metabolizem, dvomim, da se kruh v golši zadržuje dovolj dolgo da bi lahko zmrznil, če ni zunaj ravno -30.
Po pravici povedano, večkrat gledam race, ki jih hranijo s kruhom, pa bi težko rekla, da je z njimi karkoli narobe.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #11 : nedelja, 08.02.2015 : 19:10:05 »

Mogoče je problem samo, če jedo že zmrznjen kruh?
Recimo male ptice v ptičjih hišicah ali podobno, kjer ga ne pojedo takoj, ampak ga najdejo šele kasneje?

Mi imamo v bližini ene par pacientov, ki gredo pet minut do zaprtja h peku in potem s taveliko vrečo ostankov pridejo v park gosi in race futrat. Del tega seveda ostane. Meni se zdi pacarija da je kaj. Če sem in tja kaka babica z vnučkom skorjico vrže, ne rečem, tole pa ravno zdravo nekako ne more bit...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #12 : nedelja, 08.02.2015 : 19:37:51 »

Pri nas so z neprimernim hranjenjem fentali vsaj 3 labode... Vidiš vsega boga, makarone (suhe), ostanke kosila (krompir, solata), kruha itak toliko zmečejo, da... In nutrije, ja, nutrije hranit, res, ker jih primanjkuje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #13 : nedelja, 08.02.2015 : 23:34:23 »

Ne, ni Maja objavila, DZŽ Pomurja je:



Vir: https://www.facebook.com/drustvo.zivalipomurja/photos/a.595423680526558.1073741848.492184820850445/554904304578496/
Logiran
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #14 : nedelja, 08.02.2015 : 23:44:27 »

No, tisto glede vode bi prišlo v poštev za kak bajer..
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #15 : ponedeljek, 09.02.2015 : 12:32:57 »

Bi rekla, da je vse odvisno od količine. Če race žrejo samo kruh in se jim ne da več nabirati njihove naravne hrane, potem jim seveda primanjkuje hranil in v ekstremnih primerih pride tudi do deformacij. Če dobijo nekaj majhnih koščkov na dan, jim ne bo šlodilo. Tudi vodo umaže kruh šele, če se ga nameče v takih količinah, da ga živali ne pojedo in zgnije (pa še to v majhni stoječi vodi) . V primerjavi z drugimi onesnaževalci....
Ampak ja, v osnovi bi se ljudje lahko naučili, da divje živali vključno s ptiči in divjadjo pustijo pri miru in jih nehajo hraniti. Tudi s "primerno" hrano.
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Hranjenje rac pozimi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines