Sedem zapovedi za voznike

Datum 9.10.2003 21:53:49 | Rubrika: Splošni nasveti

Sedem zapovedi za voznike

Pes pravzaprav ni rojen za vožnjo z avtomobilom, ampak za hojo in tek. Vendar se mora navaditi tudi na avto. Pri tem mu lahko pomagate. Predvsem že takoj na začetku določite, kje bo njegov prostor v avtu, kje naj vstopa in izstopa. Čim mlajši je pes, tem prej in laže se navadi na vse to.

Če mlad pes med vožnjo cvili, preslišite njegovo oglašanje. Ne karajte ga in ne pomilujte. Oboje bi psu povedalo, da je nekaj narobe in njegov nemir bi se še povečal.

Če je pes nagnjen k bruhanju, ga posadite na mesto, kjer ne more videti skozi okno, kajti hitro premikanje zunanjih predmetov okrepi slabo počutje. Psu lahko daste tudi tableto zoper potovalno bolezen (dobite jih pri veterinarju). Ker pa nanjo vsak pes reagira drugače, jo najprej preskusite na krajši vožnji.
Pazite tudi, da pes vožnje ne bo dojel kot nekaj neprijetnega in nevarnega. Zato naj bodo prve vožnje povezane s prijetnimi stvarmi: s sprehodom, z dobrim obrokom ob vrnitvi domov ... Če se peljete k veterinarju, med izstopom iz avta in vstopom v ambulanto naredite kratek sprehod ali se s psom poigrajte, tako da vožnje z avtom ne bo povezoval z (bolečo) injekcijo in drugimi neprijetnostmi, ki ga utegnejo čakati v ordinaciji.

Sicer pa velja za voznike s psom sedem zapovedi:

  • Med vožnjo v kabrioletu ali pri odprtem oknu mora biti pes v kletki ali dobro pripet, da ne more nenadoma skočiti iz avta.
  • V stoječem avtu pes pri zunanjih temperaturah, ki presegajo 15 stopinj, ne sme biti dlje kot 5 minut.
  • Pravila naj bodo brez izjem: če je pasji prostor zaseden s prtljago ali potniki, pustite psa doma ali pa izpraznite njegov prostor v avtu.
  • Pred daljšo vožnjo pes ne sme jesti, le pije lahko.
  • Na potovanjih tudi psi potrebujejo premor po dveh (majhni psi) oziroma treh urah vožnje (veliki psi).
  • V avtu (in med premori na počivališčih) naj ima pes ovratnico z naslovom, da ga ob morebitni nesreči ali če se nam s parkirišča izgubi, laže najdemo.
  • Pes, ki ni v kletki ali privezan, mora med vožnjo ležati na tleh ali pa ga zavarujemo z mrežo, da preprečimo premetavanje po avtomobilu.

  • Vir: Moj pes, št.5/1997 (Filip Snežnik)



    Prispevek natisnjen s spletne strani mojpes.net
    //www.mojpes.net

    URL za ta prispevek je:
    //www.mojpes.net/article.php?storyid=354