mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 08.05.2024 : 09:36:02

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Strani: 1 ... 77 78 79 80 81 [82] 83 84   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj se odločim  (Prebrano 146357 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #1215 : sreda, 19.01.2011 : 21:19:01 »

Verjetno boste pol rekli, da vsekakor podpirate zavetišča, rade volje verjamem, ampak preberite nazaj. Veliko ljudi psa ne bi posvojilo prav zaradi vaših trditev o njihovem slabem zdravju.
Pa kot je rekla lanabela - če včasih ne tvegaš, ne veš. Kolikokrat smo že poslušali tudi o tem, da so plemenjaki kar naenkrat hudo zboleli...
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #1216 : sreda, 19.01.2011 : 21:19:47 »

ups, se opravičujem za podvojen post....
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1217 : sreda, 19.01.2011 : 21:28:20 »

Avstralci niso ravno za življenje zunaj. Pri njih je treba pazit na plašnost in slabe nagone, za delo pa so super, če je tandem z lastnikom pravi. Kot vsaka pasma majo svoje fore. Lahko so tudi nezaupljivi do tujcev in znajo se tudi dobro stepst Tongue Tole pasmo imam doma Wink
Po drugi strani pa so zelo živahni veseli in mehki psi. Zlo vsestranski v povprečju, čeprav so driskice znajo bit zlo svojeglavi in ko vejo kaj hočejo moraš zlo dobro vedet kaj to je, da si lahko korak pred njimi. Spet velja, da je treba spoznat več ljudi in ne slepo verjet prvemu ki pride mimo. Ni vse zlato kar se sveti. Kot povsod...

Knjige so bolj za si pregledat fizične značilnosti. To mislim predvsem na razne leksikone. Specializirana literatura, ki obravnava eno pasmo je druga zadeva. Največ pa vedno zveš od ljudi, ki imajo te pse doma in jih poslušaš z malce rezerve, ker velikokrat ljudje na svoje pse težko gledajo objektivno. Šele skozi obnašanje in druženje ugotoviš kaj je na stvari. In psi se lahko zelo razlikujejo med sabo, čeprav so na papirju ista pasma. Če nekdo s svojim psom dela, je to samo dodaten plus, ker se na zadevo navadno gleda bolj objektivno.

Vedno je tako, da je izbira vedno lažja, ko veš kaj hočeš in kaj ti je pomembno in znaš operirat s podanimi podatki. ČE iščeš točne specifike pasme je najboljša izbira rodovniški, če ne iščeš nekih specifik pa zavetiščar o katerem ti lahko v zavetišču povejo kaj in kako. Tu maš pa spet zavetišča, ki znajo kaj povedat, taka ki ne znajo in taka ki rada kaj zamolčijo. To tudi hitro ugotoviš, če malo povprašaš okrog. Informacij malo morje. V časih morda že celo preveč.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.308


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1218 : sreda, 19.01.2011 : 21:35:27 »

Itlam, mislim, da krepko mešaš odgovore na tvojo trditev o boljšem zdravju mešancev in naš odnos do mešancev. Oboje je narazen vsaksebi kot dan in noč:

- Ko si dovolimo javno napisati, da so mešanci bolj zdravi od pasemskih psov, je treba za to imeti kaj več od sosedinega rekla-kazala.
Najprej je treba pomisliti na to, da se še vedno ogromno mladičev mešancev pobije pred njihovim dopolnjenim 2. mesecem starosti. Kako vemo, kakšnega zdravja bi bili ti mladiči? Ali pa na te preprosto pozabimo? Ker jih itak ni?
Tudi ostali mešanci (številke so cca 75% mešancev in 25% pasemskih - seveda so to rodovniški psi) v veliki večini vidijo veterinarja le takrat, ko ga peljejo na cepljenje (če ga sploh peljejo). Ko mešanec zboli, običajno ne gre na nobene preiskave, temveč ga zamenja drug mešanec. Kako vemo, kakšnega zdravja so (preživeli) mešanci v Sloveniji?
Prosim, ne mi s tem, da poznaš sosedo, ki ima že drugega ali desetega zdravega mešanca in zanj skrbi, kot bi bil samo čisto zlato.
V tole packarijo gredo tudi vsi tisti psi, ki jim rečemo "čistokrvni brez rodovnika". Tudi za te ne vemo, kaj preživi, upam si celo pomisliti (ne trditi), da veliko slabega glasu o zdravju pasemskih psov širijo prav s takimi psi. Poleg vseh tistih, ki trdijo, kako oh in sploh zdravi so mešanci.

Na drugi strani imamo rodovniško vzrejo, torej pasemske pse, od katerih večina preživi, ker jih ne potamanijo v leglih ali potem, ko jih ne morejo oddat. Ker nekaj stanejo, jih ljudje večinoma vozijo k veterinarju, kjer odkrivajo razne bolezni, tudi take, ki jih psi sploh nimajo (saj vemo - denar je sveta, skrb za ljubljenčka pa naš vladar).

Za kar veliko pasemskih psov se da ugotoviti, kakšnega zdravja so bili in pri kakšni starosti so umrli. Kaj vemo za mešance? Nič. Za svojega nekaj, pa morda še za tistega od sosede ..., potem se pa skoraj konča vsa znanost o zdravju mešancev.

Zgornje nima nobene zveze s kakršnokoli trditvijo, da so mešanci bolni, le bolj zdravi od pasemskih psov niso. Še manj ima zgornje karkoli opraviti z odganjanjem morebitnih posvojiteljev od posvojitve psa v zavetišču.
Upam, da je kaj bolj jasno vsaj tisto, kar je morebiti letelo na moj del pisanja.

Aja, pa še tole - spet ena od trditev: "Veliko ljudi psa ne bi posvojilo prav zaradi vaših trditev o njihovem slabem zdravju."
Lepo prosim, da nekoliko paziš pri pisanju takih stavkov. Koliko jih je to "veliko"? Kje so naše trditve, da so mešanci slabega zdravja? Kje je trditev, da zato ni za posvajati mešancev?
Logiran

AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1219 : sreda, 19.01.2011 : 21:37:05 »

itlam, ne posplošuj. Sploh o namenu uporabnikov, ki si jih označil, da "škodujejo" posvojitvam zavetiščarjev, ker kolikor naredijo zanje ravno te osebe, jih zelo naroda malo dohaja... Je pa treba realno gledat in ne poveličevat nekaj kar ni res. ČE se kdo zaradi tega ustraši bolje prej, kot pa pol. Če kdo ni pripravljen sprejeti odgovornosti naj je niti ne sprejme. In ljudem natikat roza očala je zlo podcenjevalno do njih. NAj dobijo realne podatke, da se bodo lahko odločli.
Pri nas doma bodo vedno rodovniški in tudi zavetiščarji. Vedno bili in vedno bodo. Vsi so posebni in imajo svoje pluse in svoje minuse. So osebki zase.

Ne pa da kdo vzame v zavetišču, ker misli kako so mešanci ultra zdravi pa poceni in izjemno hvaležni posvojiteljem, pol pa ko vidijo, da morda pa le ni tako, psa vrnejo alil pa z njim postopajo nezadostno. Vrnitev psa v zavetišče in podajanje gore dole je psihična zloraba in če bi ljudje 2x premislili preden bi se vrgli v vodo, bi jim bili vsi hvaležni. Zato se pa NE SME olepševat in prikazovat v boljši luči, sploh iz strani ljudi, ki pravijo da imajo radi živali.

Dostikrat si je dobro spomniti na tale rek: "Pot do pekla je tlakovana z dobrimi dejanji"...
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #1220 : sreda, 19.01.2011 : 21:51:46 »

Vseeno, če vemo tako malo o zdravju mešancev, še ne moremo trditi, da SO PRECEEEEJ MANJ zdravi od rodovniških psov. Pa še to; koliko od vas, ki pišete, da so rodovniški psi veliko bolj zdravi je dejansko imelo mešančka in lahko sedaj primerja? Lanabela, ti, čese ne motim, imaš samojede (lepo prosim ne zameri mi, če sem kaj zamešala, se zmotla :/) in jana, po sliki sodeč imaš tudi ti pasemskga (ali več) psa.
Jaz pa sem imela mešančka, je živel dolgo, dvanajst let, bil je velikosti L.
Seveda je to samo en primer, spet podoben sosedinemu, ampak pač pišem po njem.
Pa tudi če mešančki niso najbolj zdravi, recimo, da sem se res prenaglila, še vedno nihče tega ne more dokazati, ker je očitno poznavanje mešančkov v Sloveniji, vsaj kolikor je Jana napisla res na psu.
O tem smo že kar predebatirali, lahko, da se motim, če se, sem se pa naučila nekaj novega, hvala vsem. Čeprav bom jaz še vedno vsakemu rekla, da je MOJ mešanček dolgo živel. Ker je res. Bom pa premislila, kako je z mešanci na splošno, se nisem, priznam, nikoli zavzela Tongue
Lp
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #1221 : sreda, 19.01.2011 : 22:02:12 »

Ne da se motiš, sploh nisi razumela, kaj se ti skuša dopovedati.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.308


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1222 : sreda, 19.01.2011 : 22:11:09 »

O kristusove gate, a zate pomeni navedba, da mešanci niso bolj zdravi, že kar trditev, da so bolj bolni? O, shit. Zame to pomeni samo to, da niso bolj zdravi. Huh.

Ti bom naštela samo zadnje moje pse:

Tisto, kar vidis na sliki, je bil bokser brez rodovnika, torej "mesanec", ker nimam pojma, kaj so parili. Bil je evtanaziran pri starosti 9 let in pol, ker je bila nemogoča operacija tumorja na pljučih, nemogoče pa je bilo tudi življenje z njim. S tumorjem namreč. So potem po tvoje nerodovniški bokserji bolj ali manj zdravi od ... hm ... dopolni sama. Koliko dolgo je živel in kakšnega zdravja je bil kateri od njegovih sorodnikov, nimam pojma, ker nimajo pojma sami lastniki legla.

Moja mešanka (čista mešanka, da ne bi kakšne pasme zraven pritikala), je stara 13 let in pol, pa je bila pri veterinarju v preteklosti samo za cepljenja in sterilizacijo, je pa pred njo v kratkem še en poseg. V leglu je bilo več mladičev, ki "so izginili", ostala je ta psica in en samček. Nimam pojma, ali je še živ, kot nimam pojma, kakšnega zdravja bi bili "izginuli", če bi ...

Moja rodovniška nemška doga je bila evtanazirana pri nekaj manj kot šestih letih starosti zaradi kostnega raka, pred tem je bila ob oko zaradi glavkoma. Z rakom ni mogla živet, brez tac pa tudi ne. Njen bratec je poginil (menda ne vedo zakaj) pri nekaj mesecih starosti, za ostale ne vem, ali je še kje kašen iz legla živ ali ne, lahko bi pa raziskala po netu, če bi mi bilo to pomembno, ali vprašala malo okrog.

Moja nerodovniška nemška bokserka je prišla k hiši pri malo manj kot šestih mesecih starosti s hudo obliko vnetja črevesja in samo čudežem in moji trmi se najbrž lahko zahvali, da je še živa in da se pomika proti 8. letu starosti. Trenutno ji nič ne manjka.

Za drobiž je bil odkupljen samo bokser iz profila, vse ostalo je posvojeno, rešeno ali kakorkoli pač ti imenuješ "reševanje" zavrženih oz. zapuščenih živali. Kaj mi torej želiš povedat? Da mi je več za rodovniške? Da omalovažujem mešance? Da ne maram tistih iz zavetišč? Da so moji psi bolj ali manj zdravi?

Predlagam, da mal več raziščeš na tem forumu, pa bo manj takih trditev letelo naokrog. Boš morda uspela videti, kaj počnemo za mešance, kaj za rodovniške in morda celo to, kdo je kdo in s čim se kdo ukvarja. Pa napisano bi bilo fajn brat tako, kot piše in ne tako, kot bi nekdo rad prebral.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.308


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1223 : sreda, 19.01.2011 : 22:13:57 »

Ok, sem zgoraj pozabila - Niti v sanjah ne pomislim, da bi na svojih psih (zgornjih in se nekaj NO-jih v preteklosti) in na psih uporabnikov tega foruma v vseh desetih letih delala zakljucke o tem, ali so mesanci bolj zdravi od pasemskih in obratno. Ker se nisem videla prav nobene raziskave o tem, tudi take trditve tukaj ne bodo sle gladko skozi.
Logiran

Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #1224 : sreda, 19.01.2011 : 22:18:51 »

No, kakorkoli, sem prebrala nazaj in vidla, kje je so moje napake. Da sploh nisem razumela, je malo kruto, sem vse narobe razumela. Tongue. Amapk saj življenje je eno samo veliko učenje. Motenje pa je človeško Tongue. Sem se pa kaj novega naučila, predvsem to, da najprej poglej splošno stanje, statistiko v SLO, preden pišeš Tongue. Vsaj meni pomeni nekaj tudi, če človek najde napake. Svoje sem vsekakor in jih bo popravljala, ko bom imela priložnost, če me bo kdo spet vprašal kaj o mešančkih :PJaz na to temo nimam več kaj za dodat. Gremo h kakšni lahkotnejši temi.
Jana, tebi se pa opravičujem, se vidi, da sem še novinec, ki ni raziskal foruma Tongue
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #1225 : sreda, 19.01.2011 : 22:21:18 »



Nekaj pa bi rada napisala (pa nič nočem s tem trditi) : moja mami ima psa mešanca starega 16 let, ki bo letos praznoval 17 roj. dan, prijateljica pa je imela rodovniškega dobermana, ki je dočakal le 8 let. Pred tem so imeli še dva dobermana, ki sta ravno tako dočakala le (eden) 7 let in drugi 8. In vem, da sta imela krasno življenje, in najboljšo hrano in pogoje. A je to le naključje ? (res ne želim provocirat, ali kaj podobnega...) Ampak res, kako naj vemo o zdravju in življenju mešancev, če pa je o tem le bore malo napisanega - dokumentiranega ?...
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #1226 : sreda, 19.01.2011 : 22:27:10 »

Obohpomagaj.... a še to ne štekaš, da dva mešanca nista ista? Kaj boš dokumentiral? Ko govorimo o rodovniških (tistih pravih, o katerih se ve prednike, bolezni, težave,....) lahko primerjaš enake med sabo. Ko govoriš o mešancih, ne veš nič...

To je kot da bi hotela primerjati po velikosti češnje, banane, melone in paradižnike, kak pomelo in še kako sorto, ker so vendarle vse sadje. Halo!!! Če zmešaš 10 bolnih psov, ne boš dobil zdravega. In če sploh ne veš, kaj je zmešano, ne moreš primerjati, ker primerjava je merodajna le, če med seboj primerjaš enake zadeve. Lubi boh, da je še kar treba razlagat, zakaj so take debate brezpredmetne.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #1227 : sreda, 19.01.2011 : 22:34:47 »

Nisem prebrala vsega, imam pa ponovno eno čisto subjektivno vprašanje za tiste, ki mislijo, da so mešanci bolj zdravi od rodovniških: kako to, da smo pri nas doma za zdravljenja kobajagi bolj zdravih mešancev do danes pustili nekaj krepkih tisočakov (evrov, ne tolarjev)Huh WTF?!
Z mega hrano, oskrbo in vsem kar spada še zraven. Neizpodbitno DEJSTVO je, da večina mešancev zaradi prismojene mentalitete folka do veta niti pride ne. Pa genetika pri mešancih ne obstaja, kajne?

Nekaj pa bi rada napisala (pa nič nočem s tem trditi) : moja mami ima psa mešanca starega 16 let, ki bo letos praznoval 17 roj. dan, prijateljica pa je imela rodovniškega dobermana, ki je dočakal le 8 let. Pred tem so imeli še dva dobermana, ki sta ravno tako dočakala le (eden) 7 let in drugi 8. In vem, da sta imela krasno življenje, in najboljšo hrano in pogoje. A je to le naključje ? (res ne želim provocirat, ali kaj podobnega...) Ampak res, kako naj vemo o zdravju in življenju mešancev, če pa je o tem le bore malo napisanega - dokumentiranega ?...
Ja, to je naključje. Pri tako zreduciranem številu (4) psov je to naključje, božja milost, karkoli. Ko in če (se mi pa ne sanja, kako naj bi to potekalo, že zaradi mešancev samih) bodo izvajali raziskave na krepko večjem vzorcu enako oskrbovanih psov, potem bomo mogoče lahko govorili o zdravih mešancih in bolnih rodovniških ali obratno. Ker - čudno - med vzorno "oskrbovanimi" mešanci poznam ravno toliko bolezni in smrti zaradi bolezni kot med vzorno "oskrbovanimi" rodovniškimi. Kaj zdaj?
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #1228 : sreda, 19.01.2011 : 23:06:57 »

Hja, mi smo dobili za našo družino v zavetišču Horjul idealnega psa, starega takrat kakih 5 mesecev. In naša nadpodredljiva Missy je še kako zarenčala in zavihala brke pevka (sicer potihem, vendar za pozornega opazovalca še kako očitno), ko je tamala nekajkrat zares čisto preveč v njo rinila.
In tako smo imeli očiten in jasen pokazatelj za tamalo, da nima kaj v psa rinit in lahko rečem, da ju lahko brez problema sedaj pustim sami, saj je obnašanje obeh zdaj po dveh letih in pol krasno.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.308


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1229 : sreda, 19.01.2011 : 23:13:27 »

Me veseli, Itlam, da si prebrala nazaj in ugotovila, kje je šlo narobe. Smiley
Ne gre tolk za statistiko, kot za razumevanje "v širino", ko postavljamo trditve.

Branka, kar nekaj pasem je, ki imajo v povprečju zelo (za moje pojme ekstremno) kratko življenjsko dobo, nekatere imajo daljšo, nekatere pa tudi zelo dolgo. H "kratkoživim" zagotovo spadajo nemške doge (ena od evropskih raziskav govori o povprečni starosti 6,4 let), pa menda angleški buldogi, sama štejem sem tudi bokserje, ker je zame pač 8 let premalo za bokserja, pa še jih je. Med "dolgožive" zagotovo lahko uvrstimo razne pratipske pasme, pa o čivavah in drugih družnih pasmah je znan glas, da dočakajo 16 in več let ... To, kar sem napisala, ne velja za vse pse v pasmi, saj lahko vsak pes zboli za boleznijo, ki s pasmo nima veze in tudi umre zaradi bolezni, ki ni pasemsko značilna. Prav tako lahko kakšna doga doživi 13+ let in kakšna čivava pogine pri dveh letih. Če poznamo eno, dve ali tri čivave, bomo težko govorili o čivavah kot hudi poznavalci in težko bomo posploševali na podlagi izkušenj s temi tremi na celotno pasmo.

Pri mešancih sama vidim enega od štosov v tem, da v "hlevskih" (lahko rečete tudi ketnarskih in pesjakarskih, blabla) leglih pogosto že psica potamani bolj švoh mladiče, potem pa zelo pogosto pomaga še lastnik - pusti dva ali tri "najlepše in najmočnejše", tolk da nima s psico in mastitisom problemov, ostali pa "izginejo". Če ne naredijo tega hitro po kotitvi, naredijo kaj v tej smeri kasneje, ko se kakšen mladič ne razvija ok in bi ga težko oddali ali še malo kasneje, ko mladičev ne morejo oddat. Ok, ne posplošujem, ker vsi tega ne delajo, oz. delajo tega vedno manj tudi zaradi raznih "v živalovarstvo usmerjenih" sosedov in drugih aktivistov, delajo pa zagotovo še. In od cca 250.000 mešancev je zagotovo le manjšini postlano z rožicami. Torej, preživijo "izbrani", ponavadi najmočnejši in "najlepši" in tako so tudi pogoji za dolgoživost boljši. Seveda pa ne dočakajo vsi lepo oskrbovani mešanci 15, 16, 17 let, kot ne poginejo vsi bokserji pri osmih letih ali doge pri sedmih itd. In štirje Branki znani psi niso prav nikakršna statistika, na kateri bi lahko kakršenkoli zaključek (tudi vprašanje o naključjih ne) postavljali. Kaj so štirje proti 250.000?

Pri rodovniških leglih v glavnem nikogar ne potamani ne psica in ne lastnik. Psica tudi zato ne, ker je lastnik običajno zraven in ji kakšno tako namero prepreči, lastnik pa ne zato, ker so mladiči smisel vzreje (recimo, da tudi posla - za razliko od večine lastnikov legel mešancev, ki jih je pač fasala psica na ketni, ali zaradi nepozornosti, ali ...). Več ali manj se vsi pasemski psi "spravljajo gor", ne glede na to, ali so "močni" ali "bolj švoh" in večinoma vsi tako ali drugače najdejo pot do kakšnega veterinarja.

Branka, ne skakat od navdušenja, ker poznaš enega dolgoživega mešanca. Koliko jih pa poznaš, ki so umrli pred svojim petim letom? In kaj veš o življenjski dobi dobermanov? Lahko se pogovarjamo o povprečnih starostih predstavnikov neke pasme, ker je veliko podatkov znanih po klubih širom po svetu. Tale tema ni namenjena debati, kaj je pripeljalo do tega, da se povprečna življenjska doba pri nekaterih pasmah krajša (ne od danes na jutri). Kaj lahko rečemo za mešance? Da živijo dolgo? Da je njihova povprečna življenjska doba 10+ ali celo 15+ (saj vendar poznamo 5 komadov, ki so ta leta dočakali)?

Ja, kot pravi miskica - vse je sadje Tongue
Logiran

Strani: 1 ... 77 78 79 80 81 [82] 83 84   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Kako naj se odločim
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines