mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 06.05.2024 : 07:58:29

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11   Dol
Natisni
Avtor Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA  (Prebrano 50030 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #60 : četrtek, 16.09.2010 : 09:02:14 »

Žal bom napisala tole, kar se je dogajalo pri nas za pse, ki sem jih lahko spremljala zares od blizu:
- en rodovniški totalka napsihiran in agresiven (ok, priznam, da smo z nevzgojo zamočili tudi mi - morda bi lahko kaj popravili) - pudelj
- en rodovniški s ponovljivimi ekcemi, na koncu pri cca 5 letih evtanaziran, ke ni mogel več hoditi + napačen ugriz - bernc
- en rodovniški s strgano (nato umetno) kolensko vezjo, sicer zdrav, vendar nesposoben za daljše sprehode, saj je potem po cel teden komaj hodil
----------------------------------------------------------------------------------------------
- en nerodovniški kokr dočakal 18 let in umrl praktično od starosti
- ena mešanka Missy - trkam na les - pridna in zdrava, ampak še mlada, upam, da tako fejst kot je, tudi ostane

Zdaj pa ne vem, ali pri rodovniški vzreji nekaj ne štima in očitno rodovnik sam po sebi ne zagotavlja tudi zanseljive izbire plemenjakov in talanje vzrejnih ni do potankosti pošteno, pa seveda se zagotovo ločijo tudi Vzreditelji od ˝vzrediteljev˝, ali pa smo samo mi imeli nesrečo in preveč neznanja.

Pa da ne bo pomote, absolutno podpiram načrtno, pošteno, zanesljivo rodovniško vzrejo. Samo problem se mi zdi, ker sam rodovnik psa še ni zagotovilo, da je vse v ozadju vzreje v redu. In to ljubiteljem psov, ki zakulisja ne poznajo zelo škoduje. Mi smo pač takrat mislili (naivno, očitno), da je rodovnik večje zagotovilo za zdravje, pa so se nam dogajale po mojem mnenju prav tiste stvari, ki naj bi se z vzrejno selekcijo najbolj izločale oz. minimizirale. Sad Undecided
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #61 : četrtek, 16.09.2010 : 09:19:34 »

Seveda rodovnik sam po sebi ne zagotavlja zdravja. Je treba poleg tega se skrbno izbrat vzreditelja, se pozanimat o zdravju same pasme in kaksni testi obstajajo za dolocene bolezni, kateri od teh (ce sploh kateri...) so predpisani/priporoceni s strani VK in katere je naredil vzreditelj, se pozanimati pri lastnikih mladicev iz prejsnjih legel kako so zadovoljni z vzrediteljem, vzrejo itd..
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #62 : četrtek, 16.09.2010 : 09:42:43 »

In kakor se mi gravza tole napisat... ce bi kupci zahtevali vec, bi morali tudi vzreditelji bolj(se) delat.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #63 : četrtek, 16.09.2010 : 09:51:41 »

Res je. Povprečen slovenski kupec psa zgleda takole: hocem rodovniškega psa take in take barve takoj zdej! Briga jih karakter, brigajo jih starši, brigajo jih genetski testi in zdravje. Za konec pa še: aja, tolko so? Bom pa raje šel na Hrvaško ponj, tam dobim rodovniškega že za 300€.

Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #64 : četrtek, 16.09.2010 : 10:02:05 »

Ja saj, to sem hotela izpostavit - rodovnik ni enak rodovniku (kar večinoma povprečni kupec naivno predpostavlja) in povprečni kupec se fejst nasanka, ker prej ne naredi tržne analize Roll Eyes, čeprav psa dobro plača, morda celo enako, kot pri poštenem in skrbnem vzreditelju (ne gre pa razstavnega ipd... psa).

Zato pa ljudje vidijo toliko bolanih (ali imajo kakšne vedenjske težave) psov, ki imajo rodovnik in je mnenje splošne javnosti tako, da rodovnik ni nič vreden, ker je veliko rodovniških psov itak podvrženim boleznim, ki naj bi se ravno s selekcijo mininizirale.
In potem rodovnik večina enači z razstavami, saj ga z zdravjem velikokrat bolj težko.

Itak pa se strinjam da bi se tudi z nekupovanjem slabih rodovniških mladičev zagotovo nekoliko izboljšala kvaliteta vzreje.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #65 : četrtek, 16.09.2010 : 10:03:35 »

Se popolnoma strinjam z Nanook, da rodovnik ni nikakršna garancija in navkljub vsem "preventivam" in "selekcijam" se lahko še vedno zgodi, da še tako "preverjen" pes zboli, itak. Ampak trditi, da so nerodovniški bolj zdravi - ne vem, no, moje izkušnje na žalost niso take.

Sama rodovniškega psa nisem nikoli imela, vedno mešančke, in od štirih so mi trije umrli zaradi različnih tumorjev. Četrta, pet let mlada, je zaenkrat zdrava kot dren in srčno si želim, da taka tudi ostane Kiss

Veterinar, ki sem ga omenila v včerajšnjem postu, svojo trditev utemeljuje s tem, da mati narava v primeru mešančkov sama poskrbi, da v njih prevladajo "zdravi geni" Shocked. Res je, da o genetiki nimam kaj dosti pojma, ampak potemtakem, ker se ljudje (večinoma) ne parimo načrtno oziroma na podlagi testov, preteklih bolezni, značajev etc, bi morali - s pomočjo taiste matere narave - biti vsi zdravi kot dren s hudo redkimi izjemami. Noro.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #66 : četrtek, 16.09.2010 : 10:08:13 »

Ljudje vidijo predvsem tisto kar hocejo videt. Danes nevednost ne more biti vec izgovor, lahko pa recejo, da so leni, placajo pa itak psi.
Mati narava pri mesancih nima cisto nic, ker selekcijo tam dela clovek. Ce pa ze ce mati naravo ven vlect, mu pa rec, da strokovne studije kazejo, da mati narava potamani pse do te mere, da kot populacija brez cloveka sploh ne prezivijo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #67 : četrtek, 16.09.2010 : 10:11:52 »

Nikakor ne enačim rodovnika z zagotovila za zdravje, ampak ljudje so tako naštimani, da za drago plačanega rodovniškega psa pač pričakujejo, da bo tudi bolj zdrav. In ker se večkrat izkaže, da temu ni tako, je potem splošno mnenje tako, kot je - da rodovnik itak nič ne nuca, razstavljali pa tudi ne bodo.

Denar je pa sveta vladar in dokler bosta pohlep (slabih vzrediteljev oz. aparata, ki le te dopušča) in želja po prestižu (slabih kupcev) hodila z roko v roki, se stanje pač ne bo spremenilo.

Mi smo se lekcije naučili: dober rodovnik torej...
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.305


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #68 : četrtek, 16.09.2010 : 10:11:52 »

kocka, to izpostavljamo ves cas Smiley
Predvsem odgovorno vzrejo in odgovoren nakup, torej na obeh straneh odgovorno obnasanje. ko kupujemo psa, moramo misliti tudi na kup drugih zadev in ne samo na to, kako bo nas rodovniski pes izgledal. Na nek nacin kupujemo tudi "prijatelje" oz. vsaj znance, saj bomo potrebovali stik z vzrediteljem ves cas zivljenja psa ali vsaj v zacetnem obdobju, saj vprasanj ne zmanjka, pa tudi vzreditelj, ce je tapravi, bo zelel vedeti o vsem, kar se s psom dogaja.

O tem, kaj vse je treba preveriti in kako se lotiti nakupa, pa ne grem zdajle pisat, ker je tega prevec, pise pa ze prakticno vsepovsod, kjer sem napisala karkoli o nakupu psa. Da ni vsaka vzreja niti korektna, kaj sele odgovorna ali odlicna, je pa vec kot jasno. Je pa bistvo pri vsem tem to, da lahko pri nakupu rodovniskega psa preveris zadeve v papirji, pri nerodovniskem pa nikjer. Ce ti je dovolj samo papir, brez preverjanja prednikov, drugih vzrediteljev, drugih legel ..., primerjanja med njimi ..., pac ravno tako lahko kupis macka v zaklju, kot ce kupujes psa brez rodovnika.

In trdim, da je okrog nakupa 90% znanosti in odgovornosti na strani kupcev. Pridruzujem se Nanook v mnenju, ce bi kupci zahtevali vec ...bi bilo marsikaj drugace.
Logiran

Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #69 : četrtek, 16.09.2010 : 10:19:25 »

Kocka, itak so vedno krivi drugi. 5letnega psa zbije avtomobil, pol pa kricijo na vzreditelja, naj vrne kupnino oz. da novega mladica zastonj. Zakaj ze? Ker ni vzredil terminator-psa? Hipoteticen primer sicer, vem pa za kar nekaj podobnih storij.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #70 : četrtek, 16.09.2010 : 10:21:42 »

In trdim, da je okrog nakupa 90% znanosti in odgovornosti na strani kupcev. Pridruzujem se Nanook v mnenju, ce bi kupci zahtevali vec ...bi bilo marsikaj drugace.
Zelo bedno - po analogiji je rodovnik torej dandanes v 90% po tem pisanju tukaj zares samo papir, ki nič ne nuca. Razen če želiš razstavljati. Pa smo spet pri splošnem mnenju, ki očitno ni daleč od resničnega dejanskega stanja.

Tale izjava je namerno provokativna Tongue in napisana samo za potrebe debate, da ne bo pomote. Dobri vzreditelji so še vedno izvzeti.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #71 : četrtek, 16.09.2010 : 10:23:30 »

Ne, rodovnik je 100%, kaj kupec iz rodovnika potegne pa 90% odgovornosti in znanosti, 10% je pa drugo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #72 : četrtek, 16.09.2010 : 10:27:47 »

Ali naj ne bi bil rodovnik dokaz strokovnega dela vzrediteljev, ki naj bi minimizirali vse sorte rizikov? Če je tako, kot kaže trenutno stanje, je minimilizacija slaba, ker je to pač dopuščeno.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #73 : četrtek, 16.09.2010 : 10:31:26 »

Rodovnik je prvi pogoj za nakup. Potem sledijo ostali (zdravje, karakter, socializacija, hrana,...). Ko je kupec oborozen z znanjem o boleznih, karakterju, testih itd., ga bo kak neposten vzreditelj tezje nategnil.

Dokaz dobrega dela vzrediteljev so zdravi potomci njihove vzreje, ki (odvisno od pasme) tudi kaj uspesno delajo. Rodovnik ti pa pove, kdo so starsi, stari starsi itd..

Strokovnost naj pa dokazujejo z izpiti (genetika, populacijska genetika, anatomija, fiziologija, itd.)
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #74 : četrtek, 16.09.2010 : 10:31:48 »

Ne, rodovnik je 100%, kaj kupec iz rodovnika potegne pa 90% odgovornosti in znanosti, 10% je pa drugo.
Hm... Meni je vse skupaj še vedno strašno ne-prav...
Recimo. Imaš ugledanega mladiča, ki je perspektiven. Starši odlični in še kaj zraven, prvo leglo zaenkrat ok (ker je še mlado) in po izgledu plus karakterju ok. Kupiš psa, v kratkem te doleti displazija. Ok, očitno si ga forsirsal ali kaj, si pač zamočil. Potem pa še eden in še eden in še eden. Iz izste vzreje. Super, ne? Poznam točno tak primer, pa ne enega. Zakaj se ne vodi uradno nekakšnih rodovnih knjig (ali pa jaz ne vem zanje), kamor bi se vpisovalo tudi zdravstveno stanje potomcev. Šele iz tega bi se videlo, kako in kaj se dogaja s celotno linijo.

Sčasoma bi imel kartoteko celotne žlahte in v par generacijah bi bilo kar jasno, kaj je za pričakovat. Tak rodovnik s priloženo zdravstveno zgodovino širšega sorodstva bi šele res imel smisel. Pse s preveč 'zgodovine' bi izločilo ali vzrejno ali pa bi jih kasneje izločil trg/zahtevni kupci. Ne da moraš doktorirat, ko ugotavljaš povezave, pa še vedno ne veš, ali veš vse oziroma sploh kaj ter kaj ti je ostalo skrito. Tako je tudi če kupuješ kolikor toliko odgovorno (recimo nisi pa ta huj stručko) še vedno dobra šansa, da se nasmoliš.

Drug problem je, da so nekatere pasme kot take dejansko zašle. Mi je žal to napisat, ker se sliši kot anti argument proti pasemskim, ampak je tako. Bernci, bernardinci, bokserji, mopsi, nemci - za vsakega znamo skoraj vsi naštet, kaj mu najverjetneje lahko sfali. Se sprašuješ potem, kje je vzrok? A se morda res slabo selekcionira, kot namiguje Kocka? Kaj je z vzrejnimi dovoljenji? A je lahko že standard tako kratkoviden, da forsira tip konstitucije recimo, ki ni nikakršen in kar kliče po boleznih? Zakaj recimo so podrti nemci tako fajn? Zakaj morajo rottiji izgledat kot na steroidih z glavo v velikosti ajmarja? itditd. Mislim, da bi bilo treba prevetrit marsikateri standard, prevetrit tudi glave sodnikov in ne forsirat določenih lastnosti, ampak se vračat nazaj, k izvoru pasme in mogoče zato nekoliko več zdravja in manj atraktivni pojavnosti (utopično, kaj?). Marsikatera pasma je, kjer imaš delovne in razstavne tipe. Mi bo žal, če napišem bolj in manj naravne, bolj in manj sforsirane, bolj in manj podvržene določenim nepravilnostim. Večina pasem se prvotno tako ni selekcionirala po videzu, ampak po delovnih lastnostih. Zdaj pa se mi zdi, kot da smo nasplošno udarjeni na lepoto in se da neki zunanji lastnosti prednost, tudi če je treba zato zamižat na kako oko glede ocene komolcev (recimo da ima pes lepo obarvanost - se ga splača parit in se na ta račun pač tudi malo slabše sklepe potrpi).
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Z ALI BREZ RODOVNIKA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines