mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 12.05.2024 : 01:22:51

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: MIKROSPORIJA
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: MIKROSPORIJA  (Prebrano 45636 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #30 : četrtek, 23.09.2004 : 23:44:15 »

Prosim za pomoc!

Ze nekaj casa nazaj sta se Aiki na nogi pojavila dva fleka. Eden je bil na desni tacki nad petim, zgornjim nohtom, drugi na levi tacki zadaj, pod komolcem!
Ampak ... fleki niso bili rdeci ampak podobni hrasti, malo dlak je odpadlo!
Tistega nad nohtom si je pozla - ji nisem mogla prepreciti, ko je bila sama doma - povoj tudi ni prisel v postev - ga je takoj staknila dol!
Drugi flek, tistega, ki je bil na zadnji strani tacke pa tako ni dosegla in se je sam posusil!

Slikice bo prilozila Jana - upam, sem ji posalal na mail! Se pravi, tiste slike, kjer sta slikani tacki sta od Aiki - se vidi kje je noht zraven!

No, pri Aiki je skoraj izginilo ... to kar je ostalo se vidi na slikah!

Nikjer drugje se ni nic naredilo!

Zdaj pa je problem Lina!
Lini se je pa pred parimi dnevi na prsih naredila okrogla bulica - lisaj ... tudi najprej kot hrasta - tako kot je bilo pri Aiki, danes sem pa spirala oziroma samponirala s Plivaseptom, pa je postalo rdece - okoli - saj se vidi na sliki!

Jo noro srbi! Zraven se ji je pa naredila se nekaksna crtica - rdeca, ki se jo tudi vidi na sliki!

Kaj pravite ... bi lahko bila mikrosporija ali je to kaj drugega?

Naj povem, da si Lina zadnje dva dneva noro grize tacke ... med blazinicami - zadnja tacka in po clenkih - prednja tacka!

Hrane nismo spreminjali, le briketov nista dobili par dni! No, v bistvu sta zadnjic dobili nekaj hrane Bosha ... mislim da za Junior ... sta pa pred tem tudi ze jedli Bosha, ampak za aktivne pse, pa ni bilo nobenih sprememb!
Pa 3 kilograme Satisfaction hrane sta dobili ... zmesane s starimi briketi - Royal Canin!

Ampak moje mnenje je, da ni od briketov ... ker jih nista edino oni jedli!

Naj se povem, da sta bili v stiku z veliko psi, z macko nobeno!

Kaj storiti!

Jutri (najverjetneje) ali najkasneje v soboto gremo do veterinarja!

Hvala za vsak nasvet!
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.310


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #31 : četrtek, 23.09.2004 : 23:48:02 »







Logiran

Chris
gost
« Odgovor #32 : petek, 24.09.2004 : 00:06:12 »

Dodajam sliko, kao izgleda mikrosporija na človeku, mislim, da je dobro, da se tudi to ve, čeprav je tukaj govora o psih, vendarle pa gre za enako zadevo.

http://www.primavet.hu/gfx/download.arg?ptype=IMG&id=168

Vir: http://www.primavet.hu/online/simongyula.html

[slika spremenjena v povezavo; Mirc]
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #33 : petek, 24.09.2004 : 00:21:25 »

Joj, upam, da ne bo slo name Undecided ! Ce je to sploh mikrosporija!

A je mozno? Kaj pravite?
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #34 : petek, 24.09.2004 : 01:46:46 »

Če gre res za mikrosporijo, so v največji nevarnosti otroci, ker so le ti najbolj dovzetni. Človek se najpogosteje okuži preko neposrednega stika z obolelo živaljo, določena vrsta glivice iz rodu Microsporum pa je prisotna tudi v zemlji. Bolezenski znaki so vidni na zgornji sliki. Ti NESERBEČI izpuščaji, se pojavijo najpogosteje na vratu in na notranji strani podlakti, obrazu, torej predvsem na odkritih delih mesta, redkeje pa na ostalih delih telesa.

Mikrosporija je glivična bolezen, povzročajo jo glivice ki se zajedajo in razmnožujejo na dlaki in vrhni plasti kože. Bolezenske spremembe pri mikrosporiji (pri psu) se pogosto odražajo z ostro omejenim izpadanjem dlake. Brezdlačna mesta na koži so največkrat okrogle oblike, lahko tudi nekoliko privzdignjena in zardela. To se imenuje alopecija in je lepo vidna na koži tvojega psa Linchaich. Vendar pa ti izpučšaji običajno oz. naj ne bi bili srbeči. Linchaich, ti pa pravič, da so pri psu ti izpuščaji močno srbeči.....

Sum bo ovrgel ali potrdil bris, lahko pa tud UV luč, vendar je ta uspešna le v polovici primerov. Žarišča se v zatemnjenem prostoru pod UV lučjo vidno obarvajo zelenkasto. Dokončno pa je zanesljiv labaratorijski izvid brisa.

Upajmo, in držimo pesti, da ne gre za mikrosporijo, če pa gre je nujno potrebno zdravljenje, ki traja ponavadi do 6 tednov (isto pri ljudeh). Zanj so na voljo zelo učinkovita zdravila.

Na lekovi spletni strani pa piše tudi, citiram: ''Ker je bolezen nalezljiva in ogroža tudi zdravje ljudi so ukrepi zakonsko regulirani. Sleherni primer ugotovljene mikrosporije pri živali smo veterinarji dolžni prijaviti veterinarski inšpekciji, ki nadzoruje izvajanje ukrepov za zatiranje in preprečevanje širjenja bolezni. Lastnik je namreč dolžan obolelo žival zdraviti, ali pa jo dati usmrtiti. ''

Lp in čimhitrejše okrevanje
Logiran
maj
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.664


« Odgovor #35 : petek, 24.09.2004 : 08:07:16 »

Jao meni  Lips Sealed Lips Sealed
Ne vem ali zaganjam paniko ali ne...ampak Gala je imela..oz. zdaj se sušita na gobčku 2 fleka..no ena krasta je odpadla, ena pa kmal bo. Jaz sem mislila, da jo je kaj pičilo, ko stalno tišči gobček v grmovje,... Ampak samo ta dva fleka, malo pod levim očkom in nad smrčkom. Srbelo jo ni...vsaj praskala se ni.

Kdo je prenašalec mikrosporije? Pes na psa?
Če grem k veterinarju, potem ga moram prej opozorit, da se tam ne srečamo še z ostalimi pesjani?
Logiran
maj
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.664


« Odgovor #36 : petek, 24.09.2004 : 08:15:27 »

Aja, pa koliko takih "flekcev" se naredi na psu?
Logiran
Tarabas
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 70


« Odgovor #37 : petek, 24.09.2004 : 08:40:53 »

Maj, pozdravljena,
mikrosporija se prenaša s kontaktom iz živali na ljudi. Zato, če sumiš nanjo, onemogoči kontakt z drugimi psi in mačkami. Predvsem mačke so nevarni prenašalci, ker so lahko tihi prenašalci, ne kažejo nobenih znakov, v dlaki je pa polno mikrospor. Psi največkrat dobije brezdlačna mesta po glavi in vratu, lahko tudi po krempljih. To je lahko le en flek, ki pa se širi. Dlaka na tem mestu je polomljena, odpade , lahko se pojavi kot sivobel prhljaj. Če je kakšna potepuška mačka v bližini lahko posumiš, paziti pa moraš, da se potem Gale ne dotikaš preveč. Vendar ne verjamem, da imaš razlog za paniko.
lp
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #38 : petek, 24.09.2004 : 08:48:42 »

Se pravi - lahko da se je z Aike preneslo na Lino ... ampak pri Aiki je izginilo oziroma izginja!

Ali se pri mikrosporiji fleki sirijo? Kako se je potem lahko pri Aiki ustavilo? Nic mi ni jasno!
Ampak zakaj Lino potem tako srbi - ali pri mokrosporiji srbecice ni ali je lahko?

Opozorila bom vse, ki so se zadnje case srecali z nami! Otroci oziroma nihce naj ju ne boza?
Kaj naj s potepuskimi psi, ki se "vrtijo" okoli nas?
Sem lahko prenasalec jaz?
Logiran
maj
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.664


« Odgovor #39 : petek, 24.09.2004 : 08:49:56 »

Joj, najprej smo driskali,..smo omejili gibanje,..potem smo se "možili" smo imeli spet omejeno gibanje..in nekje vmes sem opazila fleka. Čohamo se pa na veliko  Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed. Če sem pa mislila, da jo je na smrček kaj pičilo...

V stik z mačkom Gala ni prišla, 100 %. Ni ljubezni,...
Logiran
Tarabas
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 70


« Odgovor #40 : petek, 24.09.2004 : 08:59:18 »

Seveda, če sta pri hiši dva ali več psa, bodo sčasoma vsi dobili mikrosporijo. ravno človek je tu nevaren kot prenašalec - najprej počohaš enega, potem še drugega in že jo imate lahko vsi trije. Seveda bo človek zadnji zbolel. Bolj nevarno je za otroke, pri odraslem človeku ob redni higieni, ni tako nevarno. Čeprav poznam primere - ampak je bil krivec mačka.
Fleki se širijo oz. nastajajo novi. Hrasta nastane, če se pes tam praska ali liže, zaradi same glivice ne. Srbi  Je pa pametno opozorit ljudi, pri otrocih bi se kmalu pojavil srbež in rdeči fleki po rokah. Je pa obvezno potrebno sum ovreči, pri veterinarju z Woodovo svetilko. Pa čimmanj kontaktov!
maj, če gala rada brska po zemlji, je še polno drugih vzrokov za flekca, v zemlji imaš vse mogoče mikroorganizme, ki napadejo kožo in povzročijo podobne znake. Mislim, da je v primeru mikrosporije najbolj važen dejavnik stik s potepuško mačko ali psom.
lp
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #41 : petek, 24.09.2004 : 09:07:58 »

Fleki se širijo oz. nastajajo novi. Hrasta nastane, če se pes tam praska ali liže, zaradi same glivice ne. Srbi  

Pri Aiki novih flekov ni! Hrasta je nastala sama od sebe ... pa v bistvu je zgledalo tako, kot bi ji hrasta nastala med dlako ... tako nekako je izgledalo - podobno hrasti! Aika se na zadnji strani noge ni niti praskala niti lizala - pa je vseeno imela hrasto! Pa se "nazaj" je slo ... hrasta se je sama od sebe zacela zmanjsevati ... z nicemer nisem mazala in z nicemer umivala! Le tist flek, nad nohtom sem ji mazala z jodom, ker si ga je do zivega pozrla!

Lina se tudi ne lize ... je pa vsa srecna, ko ji lisaje mazem ali umivam, da se koncno popraska ... ker sama se ne more - ne doseze!
Pri Lini se je pojavila le tista crtica ... tam zraven na levi strani! To je vse, kar se je "sirilo"!

Danes gremo pod svetilko!

Ampak glede na napisano, se mi zmeraj bolj dozdeva, da to ni mikrosporija!

Je kdo, ki je njegov pes ze imel mikrosporijo? Ce ja, so bili fleki taki, kot je prva slika?
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #42 : petek, 24.09.2004 : 09:14:25 »

Maj,
po opisu sodeč imate mikrosporijo.

Vendar le vet ti lahko 100% potrdi.

Zato takoj pot pod noge in k vetu na testiranje.
Ker se na rezultate lahko čaka tudi do 10 dni, obolela mesta maži z antimikotiki in uvedi karanteno. Jaz sem pse sicer normalno sprehajala, vendar pa v tem času nisem dovoljevala nikakršnih kontaktov z drugimi - tudi po pomoti ne.

Flek je lahko eden ali pa mnogo, lahko se pojavi zadeva tudi po celi koži. Vendar je pri psih najbolj pogosto na področju gobca in okoli oči.

Pa še splošen nasvet ob obiskih pri veterinarju. Ko psa pripelješ tja, ga vedno imej ločenega od ostalih psov. Jaz jih imam vedno v avtu in ko pridejo na vrsto jih iz avta peljem direktno v ordinacijo in enako naredim ob izhodu - takoj nazaj v avto.  Ne dovoljujem nobenih kontaktov z drugimi psi.
K veterinarju prihajajo pač oboleli psi (ne pridejo vsi samo cepit) in tam so idealno pogoji za kakšno okužbo.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #43 : petek, 24.09.2004 : 09:18:53 »

Drejci!

Kaj pa v nasem primeru? Po slikah in opisih?
Logiran
maj
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.664


« Odgovor #44 : petek, 24.09.2004 : 09:18:57 »

Drejči, hvala!

Se mi je kar zdelo, ko sem brala zgornje prispevke.  Cry Cry Kako dolgo je bila Gala prenašalka?

Že kličemo vet., da se zmenimo...
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: MIKROSPORIJA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines