mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 14.05.2024 : 17:13:46

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 184475 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
mojčica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 321


« Odgovor #690 : sobota, 26.11.2005 : 16:23:56 »

citat:Aja? Zanimivo. Jaz take srečujem vsakodnevno.
 
  Bi mi lahko povedali za kakšen primer, če ste tako prijazni?
 
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #691 : sobota, 26.11.2005 : 16:40:58 »

Imena in priimka ti ne povem, ce to sprasujes.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #692 : sobota, 26.11.2005 : 17:07:49 »


 
 Bi mi lahko povedali za kakšen primer, če ste tako prijazni?

Primer česa točno? Tu gori jih je ogromno, če to sprašuješ?

LP,
Diana
Logiran
mojčica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 321


« Odgovor #693 : sobota, 26.11.2005 : 17:16:39 »

citat:Imena in priimka ti ne povem, ce to sprasujes.

Ne želim imen,ampak samo primere

Bi lahko zrihtali kakšno povezavo do te primerov oz. zgodb? Samo takšne kjer so bili psi kupljeni pri domačih rejcih, ki imajo samo eno pasmo oz. eno psičko.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #694 : sobota, 26.11.2005 : 17:18:27 »

Bi lahko zrihtali kakšno povezavo do te primerov oz. zgodb? Samo takšne kjer so bili psi kupljeni pri domačih rejcih, ki imajo samo eno pasmo oz. eno psičko.

A pa da je pes bolan? Recimo naš samec. Vzreditelj ima samo eno pasmo. Naš samec je njegovo 2 leglo (v prvem je prezivela samo ena psica). In je bolan. Več je pa itak opisano v temi o švicarjih.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #695 : sobota, 26.11.2005 : 17:21:21 »

Saj primer sem ti pa ze povedala mislim da v temi o nerod. mladickih?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #696 : sobota, 26.11.2005 : 17:27:19 »

Težko je povedati primere, ker se lahko v tako majhnem kinološkem prostoru mimogrede pride tudi do drugih podatkov.

Lahko pa ti povem, da poznam tudi jaz take primere. Pri tistih, ki jih poznam, ni vzreditelj nič kriv, ampak je pač prišlo do spleta nesrečnih okoliščin. Tudi pri rodovniških psih dobrih rejcev se pojavljajo kužki, ki imajo lahko zdravstvene probleme. Zato ni prav, da bi se v takih primerih rejca "vlačilo" po netu. Je pa razlika med dobrim in "slabim" rejcem ta, da se bo dober rejec zanimal za nastali problem in ga tudi upošteval.

 So pa tudi določeni problemi, ki so povezani z lastnostmi pasme in se jih po krivici pripiše rejcem - velikokrat zaradi določene človeške lastnosti, ki je mogoče še malo bolj opazna v našem geografskem prostoru.  

LP, T
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.315


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #697 : sobota, 26.11.2005 : 17:27:42 »

Uh, saj nisem povsem sigurna, ali res berem tole, ali se mi ze pocasi zacne dozdevati.

Ok, zacnimo:
Bina pravi, da je v Sloveniji 20.000 psov. Prelepo, da bi bilo res. Po neformalnih podatkih je v Sloveniji 180.000 registriranih psov (naj bi jih bilo po oceni 240.000, razlika se nanasa na oceno o stevilu necepljenih psov), od tega 25.000 rodovniskih.

mojčica, zdaj mi pa povej, kam spadata tista dva iz tvojega sporocila, za katerega pravis, da so tvoje izkusnje in nas obenem sprasujes, zakaj argumenti niso dovoljeni na tem forumu. A ves, kaj so argumenti? Argument bi bil, ce bi svojo navedbo o enem bolnem rodovniskem in enem zdravem nerodovniskem psu podkrepila z izsledki raziskave, ki je bila opravljena na dovolj velikem stevilu psov v Sloveniji in ki bi zajemala raziskovanje zdravja posameznih primerkov, prenosljivost dednih bolezni, stevilo obiskov pri veterinarjih in se vsa mogoca vprasanja, in po kateri bi dobili podatke, kaksen je odnos med boleznimi rodovniskih in nerodovniskih psov. Poleg tega bi morali zajeti tudi vse tiste sibke mladice iz nerodovniske reje, ki jih "po hitrem postopku pospravijo" se preden dobro ugledajo luc sveta. Tvoje pisanje se bere: rodovniski psi so bolni, nerodovniski so zdravi. Nikjer nobene razlage, le to, da poznas enega takega in enega takega. No, to niso argumenti, to so le "tvoje izkusnje", ki se ti zdijo, da so dovolj za kljubovanje na vsak nacin. Ne vem, zakaj bi sicer kar naprej izzivala s takimi vprasanji in trditvami tukaj.

Da vidis le ped pred sabo in da nisi prebrala niti ene strani tistega, kar trdis, da si, je dokaz tvoje zadnje vprasanje. Kaj je masivna vzreja in kaj svercanje. Ce ti je rado slabo, potem predlagam, da ne beres dalje:

- masovna vzreja (masivne vzreje ni): Vzames 5, 10, 15, 20 psic (lahko tudi samo eno), ni vazno, kaksnih pasem, in jih strpas v minimalizirane pesjake ali jih celo v majcene pesjake strpas vec skupaj. Hranis jih samo toliko, da prezivijo, saj je sicer to nepotreben strosek. Takoj, ko je le mogoce, privedes k vsaki od teh psic samca, da jo oplodi. Med brejostjo je psica se vedno tam, kot je bila prej, prav tako vse ostale psice, ki jih imas. Tudi kaksne posebne pozornosti ji ne posvecas, gledas le toliko, da spravis brejost do kotitve, saj so vsi mladici denar. Ko skoti, jo mladici pac cuzajo, kolikor rabijo. Niti psica niti mladici ne dobijo nobene pozornosti, pogosto je vec psic skupaj, pogosto vec brejih, pogosto vec legel. Ko so mladici toliko pri sebi, da lahko prezivijo brez materinega mleka, se jih da naprej v roke svercerjem. Celo leglo. Ok, psica je nezanimiva do naslednje gonitve, torej ne potrebuje nobene pozornosti, samo nujno hrano, nobene nege, nobenega stika s clovekom, nicesar. Lepo naj pocaka, da se bo naslednjic gonila, potem bo spet denar. Ce bo seveda docakala naslednjo gonitev, saj marsikatera psica podleze takemu izkoriscanju, ko brez cloveske topline, brez ustrezne hrane in brez kakrsnekoli nege producira mladice dvakrat na leto nekaj let zapored. V trenutku, ko psica ni sposobna vec imeti mladice, se jo odstrani (beri: ubije).

- svercer: Ze prej smo ga omenili. Clovek, ki za majhen denar (recimo 100, redko vec evrov) kupi celo leglo in ga odpelje v svojo trgovino (neredko kar v kaksno kolibo v gozdu, nekateri so se modernizirali in imajo drustva ter "modernejse izgovore" od kod mladici), kjer mladice prodaja kot rodovniske ali nerodovniske, ki obicajno ima za seboj celo verigo takih masovnih rejcev, da so mladici vseh pasem in obeh spolov vedno na razpolago zahtevnemu trziscu, ki mu dol visi, koliko so stari mladici, ali so cepljeni, ali so socializirani, ali so zdravi, bolni... Ce bo s katerim kaj narobe, ga bo pac zamenjal. Nekaj evrov ni za pogresati, saj dobi za vsakega od preostalih mladicev 500, 700, 1000 ali vec eurov, dal pa je za vse skupaj samo drobiz. Cez mejo pripelje (v kartonskih skatlah, marsikdaj omamljene, zvezane...) po 20, 30, 50 ali vec stiri ali pet tedenskih mladicev, ki sibajo h kupcem takoj, ko pridejo do trgovine. Kaksno cepljenje? Zakaj? Rodovnik le za tiste, ki ga hocejo. Saj ni problem, so v vsakem primeru ponarejeni in list papirja, za katerega dobis kaksnih 200 eurov omogoci nakup spet kaksnih dveh legel in zasluzek nekaj 1000 eurov. Kaj bi se sekiral? Pa kaj, ce niso stari osem tednov? Saj je vsak dan dovolj kupcev, ki kupujejo psa bolj enostavno kot cevlje in nimajo pojma, kako izgleda 5 tednov star mladic in kako 8 tednov star mladic. Kupcev, ki jih je mogoce nasankati, je za vsakim vogalom dovolj. Ljudi, ki jim ni mar za psice, temvec jim je mar samo za njihov denar, je na vzhodu tudi dovolj. Ce slucajno med prevozom kaksen od mladicev crkne (no, je menda to kar praksa), ga da v vreco, zamrzne in ob naslednjem obisku pri masovnem rejcu zamenja za zivo zival.

In kdo pospesuje tako prodajo in bogatenje, na eni strani masovnih rejcev in na drugi strani svercerjev? Vsi tisti, ki tako ali drugace ne razumejo, kako je pravilno kupiti psa. Ne misliti, da masovnih rejcev v Sloveniji ni in da tukaj ne morete kupiti rodovniskega psa, ki to v resnici ni. Ja, naivnezem se lahko zgodi vse sorte. Ce pa si clovek vzame cas, psa kupuje "po pameti", govori z vecimi ljudmi in ne le z enim, pogleda vec legel..., in se mu ne mudi v stilu "psa hocem takoj"...

Mojčica, nagradna vprasanja:

1.) Je rodovniski kuza iz tvoje zgodbe zaplodil kaj potomcev? Ce ni, zakaj in ali to njegovi lastniki v bodoce nameravajo? Kaksno bolezen ima? Je bil kdaj pregledan za prenosljive dedne bolezni ali ima kaksno od bolezni, ki z dednostjo nimajo nobene povezave? Ce ima dokazano dedno bolezen, ali so njegovi lastniki sporocili rezultate preiskav njegovemu vzreditelju, da lahko iz vzreje izloci moznega prenasalca te dedne bolezni, oz. ali se je ukrepalo kaj v zvezi s tem?
Osebno menim, da bolnega psa ne bodo uporabljali za vzrejo, torej je tako ze veliko manj moznosti, da bi kakrsnokoli svojo bolezen sirril naprej.

2.) Kaksne preglede za dedno prenosljive bolezni si opravila s svojo psico? Koliko je tvoja psica stara, da upas tako vehementno napisati, da je zdrava? Hvala bogu, da je zdrava, vendar je najbrz pred njo se vecina njenega zivljenja in resnicno ne njej in ne tebi ne zelim, da bi kdaj zbolela. Da je bila zdrava, bos lahko rekla, ko bo naravno preminila od starosti brez kakrsnihkoli zdravstvenih tezav. Koliko rodovniskih in koliko nerodovniskih psov tako umre? Stej vse, tudi tiste, ki jih ljudje kot nezazeljene "pospravijo", se preden spregledajo. Ce bos pogledala kaksnega psa vec in ne le svoje psice in psov od znancev, bos videla, da pri "upsih" in pri nerodovniskih leglih veliko mladicev odstranijo takoj po kotitvi, pustijo le enega ali dva, da psica ne bi dobila mastitisa in je ne be bilo treba zaradi kaksnih zdravstvenih zapletov vlaciti okrog veterinarjev. Zakaj v svojih zgodbah ne stejes tudi takih mladicev? Mislis, da bi bili vsi ti mesanci zdravi? Si se kdaj vprasala, kje in kako konca ogromno mesancev, ki se nikoli ne vrnejo domov, ko jih "prijazen kmet" zvecer spusti s ketne, ces da se morajo malo zlaufati? In kako to, da sicer mlad pes izgine s ketne in na njegovo mesto ze naslednji dan pride nov? Lahko se vprasas, ce je lastnik dal ubiti zdravega psa in ga zamenjal z novim. Se kdaj vprasas, zakaj vecina od 180.000 (ali 240.000) nikoli ne obisce veterinarja, razen za obvezno cepljenje pred najblizjim gasilskim domom enkrat na leto? Najbrz ne, ker nimajo kaj zdraviti, saj psa v trenutku, ko bi bil potreben veterinar, ni vec. Zamenja ga drug, saj jih je vsepovsod dovolj. Ovcjakov za na ketne nikoli ne zmanjka.

O tem, da gre pri nacrtni nerodovniski vzreji za flancanje kupcev in za skrajno neodgovoren odnos do psov in njihovih bodocih lastnikov, sem ti v enem od sporocil ze pisala, pa sem videla, da si napisano raje preskocila. Tudi prav. Vsak nosi svojo usodo sam. In vsak mora sam spati z zavestjo, kaj vse je storil v zivljenju narobe.
Logiran

altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #698 : sobota, 26.11.2005 : 17:36:36 »

število psov pri vzreditelju tud ni nek faktor, kjer bi lahko rekel oz šel še dlje v zagovarjanju rodovniške in nerodovniške vzreje v smislu "kupujte pri vzrediteljih z eno psičko, ker so pri takih mladiči bolj zdravi"... Prav taki rejci (ker zame nekdo ki vsake kvatre eno leglo ven potegne res ni vzreditelj) so med "nevarnimi". Polni so ljubiteljstva, in nič znanja. kupce lovijo dobesedno na dober filing, da kupujejo pri resničnih ljubiteljih, kar se pa kasneje mnogokrat izkaže za napako. Konc koncev nima s čim selekcijonirat, če se "obeša" samo na svojo edino plemensko žival. Taki rejci, so ponavadi ljudje, ki se s tem ukvarjajo usput in tej dejavnosti pravijo "hobi". Ja fajn hobi ki se ga greš enkrat na leto al pa na vsaki dve leti.


Po domač poveda: jaz bi pri nekom, ki se "igra" z križanjem psov, raje kupil mešanca, kot pa pri nekem "ljubitelju" rodovniškega mladiča.

Bistven je torej ČLOVEK pri katerem kupuješ psa. In dejstvo je, da je med rejci rodovniških pač 100% več takšnih oseb, kot med rejci nerodovniških, al pa mešancev. Bom spet Musherja ven privlekel: pri njem mešanca kupim takoj. Je pa vprašanje kakega bi mi dal. za na kavč al za vprego mislim...

 bistveno je kakšne pse spustiš v vzrejo, s kakšnimi pariš in seveda kako poskrbiš za psico (skoži celo življenje, ne samo v brejosti in po porodu) ter mladiče.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #699 : sobota, 26.11.2005 : 17:50:32 »


2.) Kaksne preglede za dedno prenosljive bolezni si opravila s svojo psico? Koliko je tvoja psica stara, da upas tako vehementno napisati, da je zdrava? Hvala bogu, da je zdrava, vendar je najbrz pred njo se vecina njenega zivljenja in resnicno ne njej in ne tebi ne zelim, da bi kdaj zbolela. Da je bila zdrava, bos lahko rekla, ko bo naravno preminila od starosti brez kakrsnihkoli zdravstvenih tezav.

Mogoče za dodatek: Displazija kolkov velikokrat ni opazna na zunaj, dokler ne slikaš. Prav tako blažje stopnje srčnih obolenj (subaortna stenoza, itd). To sta samo dve od številnih prenosljivih stanj. Se pa prenašajo in ob parjenju s psom z isto napako tudi potencirajo. Lastniki velikokrat smatrajo svojega psa za zdravega, ker pač na zunaj nič ne kaže. Določena stanja se lahko nikoli ne bodo manifestirala ampak kuža jih še zmeraj prenaša... Zato je zelo pomembno, da tisti ki pari ve kaj pari.

LP, T
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #700 : sobota, 26.11.2005 : 18:04:55 »

število psov pri vzreditelju tud ni nek faktor, kjer bi lahko rekel oz šel še dlje v zagovarjanju rodovniške in nerodovniške vzreje v smislu "kupujte pri vzrediteljih z eno psičko, ker so pri takih mladiči bolj zdravi"... Prav taki rejci (ker zame nekdo ki vsake kvatre eno leglo ven potegne res ni vzreditelj) so med "nevarnimi". Polni so ljubiteljstva, in nič znanja. kupce lovijo dobesedno na dober filing, da kupujejo pri resničnih ljubiteljih, kar se pa kasneje mnogokrat izkaže za napako.

Bistven je torej ČLOVEK pri katerem kupuješ psa.
 

Točno to! Šalabajzerji so najbolj nevarni! Ampak ti pa postrežejo s sokom ko prideš na ogled...  Wink
Logiran
mojčica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 321


« Odgovor #701 : sobota, 26.11.2005 : 19:42:59 »

Jana vi očitno niste sposobni normalnega človeškega pogovora. Poznate zgleda samo pasje lajanje?Huh Rajši vzemite kakšno pomirjevalo.

Pišete tako nespoštljivo in to ne samo meni, skoraj vsako sporičilo ki sem ga prebrala na forumu je grozno nevljudno. Imate vi sploh kaj spoštovanja do ljudi ki pišejo na forum?
Logiran
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #702 : sobota, 26.11.2005 : 19:50:07 »

Šalabajzerji so najbolj nevarni!

Resitev za problem salabajzerstva vidim v solastnistvu. Vsak res nima casa ali volje preucevati rodovnikov, mogoce bi pa kdo ob tem vendarle utegnil zgledno poskrbeti za leglo. »Ta pravi struckoti« imate moznost povecati svoj blagodejni vpliv na kakovost vzreje z vzpostavitvijo vecjih mrez ljubiteljev pasme, ki bi bili pogodbeno vezani na vase strokovne odlocitve. Mislim, da bi bilo treba ljudi bolj navdusiti za to varianto sodelovanja.  Smiley
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #703 : sobota, 26.11.2005 : 19:54:39 »

Jana vi očitno niste sposobni normalnega človeškega pogovora. Poznate zgleda samo pasje lajanje?Huh Rajši vzemite kakšno pomirjevalo.

Pišete tako nespoštljivo in to ne samo meni, skoraj vsako sporičilo ki sem ga prebrala na forumu je grozno nevljudno. Imate vi sploh kaj spoštovanja do ljudi ki pišejo na forum?

Brez zamere, ampak jaz v Janinem pisanju ne vidim ničesar nevljudnega in nespoštljivega. Je le suha, gola, neolepšana resnica, ki upam, da bo kaj zalegla...
Žal veliko dotičnih oseb ne srfa po mojpes.netu in tudi če, se s tem ne obremenjujejo.

Kot pri gledanju posnetkov mučenj živali - gledamo jih tisti, ki tega ne bi naredili niti v sanjah in zraven trpimo, tisti, ki bi jih morali videti jih bodisi ne gledajo, ali pa če jih ob tem celo uživajo.

LP; T
Logiran
babyjazz
odvisnež
*****
Sporočil: 694


« Odgovor #704 : sobota, 26.11.2005 : 20:00:29 »

Citat
Jana vi očitno niste sposobni normalnega človeškega pogovora. Poznate zgleda samo pasje lajanje? Rajši vzemite kakšno pomirjevalo.

Pišete tako nespoštljivo in to ne samo meni, skoraj vsako sporičilo ki sem ga prebrala na forumu je grozno nevljudno. Imate vi sploh kaj spoštovanja do ljudi ki pišejo na forum?

Brez zamere da se vmešavam ampak mi dviga piskr...


Tudi meni že preseda vedno brat eno te isto stvar. Teme:o švercarjih, nerodovniških psih in vsem kar spada zraven zasedajo polovico tematike foruma.  
Ma ne, pa se vedno najde en, ki bo zagovarjal vse nasprotno.

Vsakemu normalnemu človeku je enkrat dovolj pojasnjevanja in prepričevanja .
Solit se pejte vsi, ki niste sposobni najprej prebrat teh tem. Šele potem se oglašajte z takimi izjavami.  ok?
Logiran
Strani: 1 ... 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines