mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 20:25:26

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Kolikokrat cepiti?
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kolikokrat cepiti?  (Prebrano 64683 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #165 : nedelja, 21.05.2006 : 00:25:59 »

Teski, kakor jaz vem, po vseh prebranih člankih in priporočilih, se pse prvič cepi proti steklini pri štririh mesecih in nič prej....lp
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #166 : nedelja, 21.05.2006 : 07:05:38 »

Teski, a to ste hodili po vaseh od hiše do hiše in pregledovali ali kako?
In kaj pri tistih, ki jih ni bilo doma?

Jaz osebno psa nebi cepla pred 6-imi meseci za steklino pa tudi, če plačam kazen. Pol pa bi tudi jaz v kratkem prišla...
Logiran
ppetra
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.273


« Odgovor #167 : nedelja, 21.05.2006 : 12:23:20 »

In kako se to na psu pozna če ga prej cepiš kot pred pol leta. Prebiram to temo o cepljenju pa poslušam mnenja veterinarjev, samo mi ni jasno kaj je tako narobe potem s tistimi psi ki so bili cepljeni prej? Tudi  mnenja so si tako različna, da človek ne ve zakaj ne cepit preja oz zakaj ja?
Logiran
Stellka
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 66


« Odgovor #168 : nedelja, 21.05.2006 : 13:30:41 »

Jaz sem tudi dala svojo Stello kasneje cepit za steklino (po šestem mesecu), prej pa dvakrat za kužne bolezni ( so mi rekli da ni potrebno 3x cepit, ker je v mestih večina kužkov cepljenih in ni velike nevarnosti za okužbo).

Sicer pa so mi pri veterinarju tudi rekli, da je bolje da še počakam s cepljenjem za steklino zato da se cepivo za kužne bolezni razvije. Zdej k so pa te koktejli cepiva, bova pa tudi s Stello samo enkrat letno hodili na cepljenje.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #169 : nedelja, 21.05.2006 : 13:48:52 »

Aska 2005,

kakorkoli pravijo članki, itd., žal je to po Navodilu o ukrepih... pač tako in to je merodajno pri pri pristojnih ljudeh. Kako boste postopali, je čisto vaša stvar. Lahko se v to ne bo nihče vpičil, lahko pa so kdo le najde, ki ga bo to zanimalo in se lahko zgodi, da pade kakšna kazen.
Kaj o tem pravijo ostali, knjige, itd., je v tem primeru drugotnega pomena, ker je zakon pač jasen in ima svoje razloge za to.

Saj veste kako je z zakoni, pravilniki, itd. - pametni, manj pametni, neumni, tam pač so in tako je, ali jih bomo upoštevali ali ne je pač stvar posameznika... Je pa fajn vedet kaj zahtevajo.

LP, T




Citat
To temo smo nekako imeli tudi na bokseraškem forumu... Pa kakšen pravilnik za nameček... Npr., da ni obvezno cepljenje pri štirih mesecih ampak treh po novem.

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,5539.11025.html

4282. Navodilo o ukrepih za ugotavijanje, preprečevanje in zatiranje stekline - Rabies (Lyssa)

Na podlagi sedme in devete alinee 114. člena zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 82/94, 21 /95 in 16/96) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano



NAVODILO

o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje stekline - Rabies (Lyssa)



6. člen

Dokler je bolezen prisotna, veljajo na okuženem območju, poleg ukrepov iz prejšnjega člena, tudi naslednji ukrepi:

-         zapiranje in izolacija živali, za katere se sumi, da so zbolele;

-         kontumac psov;

-         vsi psi izven dvorišča morajo biti na vrvici;

-         lovljenje potepuških psov in mačk;

-         necepljene živali, ki so prišle v stik s steklo živaljo, je treba usmrtiti;

-         necepljene živali, za katere se sumi, da so prišle v stik s steklo živaljo, je treba zaščitno cepiti po navodilu proizvajalca vakcin;

-         necepljene pse in mačke, za katere se sumi, da so prišle v stik s steklo živaljo, je treba usmrtiti;

-         dokazano cepljenim živalim, ki so prišle v stik s steklo živaljo, se mora določiti zaščitni titer protiteles; če je titer manjši od 0,5 I.E. se žival revakcinira in odredi trimesečna veterinarska kontrola; če lastnik ne pristane na revakcinacijo oziroma trimesečno veterinarsko kontrolo, se take živali usmrtijo;

-         dezinfekcija objektov, v katerih se je nahajala stekla žival.

LP, T
 

Logiran
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #170 : nedelja, 21.05.2006 : 14:28:56 »

Teski hvala za napisano. Res kjerkoli sem zasledila je bilo rečeno, da se psa proti steklini cepi pri štirih mesecih in ne pri treh. Mojo sem cepila proti steklini malce pred šestimi meseci, ker je prej nisem mogla, ker imela razloge za to, tudi če bi se kateri spotaknil za to takrat, ne bi mogel noben kazni napisati.
Pa še en link: http://www.veterinarska-postaja.si/cepljenje/
Vsak sam naj se sam odloči kdaj bo dal psa/čko prvič cepiti proti steklini ali to pri treh mewsecih ali pri štrih ali pa pri šestih ali kasneje.

lp.m.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #171 : nedelja, 21.05.2006 : 15:24:45 »

ppetra, je veliko na tej temi že nalpisanega, če maš čas ga kar preleti.
Na kratko je to stvar imunskega sistema. Toliko cepljenj na enkrat, ki pa sama po sebi niso ravno mačji kašelj, je obremenitev za organizem. Po cepljenju ima imunski sistem sovražnika, ki ga mora odstranit in takrat je bojevanje težje, če pride še en tretji virus ravno ob cepljenju ali malo po tem.
Zato je moje osebno mnenje tako, da raje malo počakam z naslednjim cepljenjem.
Kajti steklina je kar močno cepivo.
Kuža je lahko par dni po cepljenju kar malo slab...
Zato se tudi bolnih živali ne cepi.
Imunski sistem se seveda razvija z mladičkovo rastjo...

Sicer pa ponavadi ni kakih hudih zapletov in je to odločitev vsakega posameznika posebej.

Teski, za info, kdaj pa je bil zadnji znani primer stekline?
Si verjetno bolje obveščena o tem Wink
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #172 : nedelja, 21.05.2006 : 16:40:13 »

Za "odrejanje" cepljenj (tudi pri drugih živalih in za druge bolezni, ki ogrožajo človeka, se vsako leto izda (sprejme) pravilnik, ki določa kako postopati (cepiti,...) v tem letu. Za leto 2005 sem objavila izsek, ki pravi o cepljenju stekline na bokseraški strani in ima naslov:

Pravilnik o izvajanju sistematičnega spremljanja stanja kužnih bolezni in cepljenj živali v letu 2005

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,5539.11025.html

Na linku  http://www.veterinarska-postaja.si/cepljenje/
(Aska2005) pa je pravilnik za leto 2003 (objava v UL januar 2003), kjer je še veljalo, da se cepi pri dopolnjenih 4 mesecih starosti - niso "updejtali".

Za 2006 ga žal nimam, lahko je spet kakšna sprememba...  Huh

Drugače pa je bilo potrebno vsak mesec oddajati poročilo o kužnih boleznih v Sloveniji, ki ga žal ne najdem, a mislim, da zadnji primer stekline sega v leto 2002 (mislim, da so bili 3 pozitivni - med divjimi živalmi - nekje na Dolenjskem). Lahko sem pa udarila mimo.  sram

Mogoče prebira ta forum kdo, ki to ve ali ima to poročilo pri roki za ga pogledat.

LP, T
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #173 : nedelja, 21.05.2006 : 16:42:42 »

Kar se Dolenjske in stekline tiče sem našla:

http://www.zzv-nm.si/media/Bilten2005.pdf

Ne vem pa kako je stanje drugod - bom ob priliki še malček pobrskala...
Logiran
Gallčica
novinec
*
Sporočil: 28


« Odgovor #174 : nedelja, 21.05.2006 : 22:01:55 »

Če povzamem: zaradi socializacije in kasnejšega sprejemanja priporočate druženje z ostalimi psmi, kljub temu da kuža še ni cepljen proti steklini. Domnevam, da je zelo majhna možnost (ker so po zakonu vsi psi cepljeni), da bi prišlo do kakšnega izbruha te bolezni. Bi bilo pa po vaše bolje počakati do drugega cepljenja plus še dodatnih 14 dni (inkubacijska doba); se pravi bi se tako mladiček začel družiti s svojimi prijateljčki, ko dopolni 14 tednov. Imam prav?!? Je morda to že prepozno za tisto primarno socializacijo in sprejemanje ostalih psov?
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #175 : ponedeljek, 22.05.2006 : 07:03:51 »

Teski najlepša hvala!!!  Kiss

Galčica, jaz bi tudi pustila da kakega povoha, če bi poznala lastnika in vedla da redno cepi in da ne kašlja...

Sicer pa naš je bil cepljen in vse pa je pri dveh letih dobil kugo...  Undecided
Tako, da sama oceni kdaj lahko in kdaj ne pride v stik z drugimi kužki...
Logiran
melissa
novinec
*
Sporočil: 31


« Odgovor #176 : torek, 08.05.2007 : 15:31:05 »

Lep pozdrav vsem skupaj!
Mene pa zanima naslednje.Imamo psa, ki je bil lani že cepljen, torej nas letos čaka ponovno cepljenje. Vem ,da je cepljenje proti steklini obezno, zanima pa me še drugo...
Lani je dobil poleg cepljenja proti steklini še cepljenje z Nobivac DHPPI (?) in Nobivac Lepto (?), ter z Canine Coronavirus Vaccine (?).
Ne vem točno za kaj je določeno cepljenje koristno, zato me zanima ali mi lahko kdo to pojasni... Ali so vsa ta cepljenja priporočljiva vsako leto?

Kako pa je z tretiranjem proti ehinokokozi??? Na koliko časa se ti tableti dajejo in v kakšni količini?

Najlepša hvala za odgovore in LP!
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #177 : torek, 09.06.2009 : 10:44:38 »

Zanima me vaše mnenje o tem, ali je dobro psa vsako leto cepiti proti pasji kugi?
Mislim, po tem ko je bil kot mladič cepljen, ker nekateri pravijo, da s cepljenji ni dobro pretiravati?

Lep pozdrav
Logiran
zlatolasska
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 151


« Odgovor #178 : četrtek, 22.07.2010 : 10:25:50 »

Tule sem prebrala, da se psa v prvem letu cepi proti nalezljivim boleznim 2x. Moja Elly je bila pred tremi leti cepljena 3x. Aspen letos 2x. Arci (mladicek od Elly) bo tudi cepljen le 2x. Za Arija pa je veterinar rekel, da bo cepljen 3x.

Kaj je zdaj prav? Zakaj se to tako zelo razlikuje?
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #179 : četrtek, 22.07.2010 : 10:31:14 »

Meni poznana veterinarska priporočila za mladiče so taka: mladiči cepljenih mam 2x, mladiči necepljenih mam 3x (tako piše npr. tudi na spletnih straneh klinike 300kosmatih)
Logiran
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Kolikokrat cepiti?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines