mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 17:17:41

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Kotitev
Strani: 1 [2] 3 4  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kotitev  (Prebrano 31077 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #15 : petek, 30.03.2007 : 10:21:53 »

Ali ima rodovnik, opravljeno telesno oceno in vzrejni pregled?

lp

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #16 : ponedeljek, 02.04.2007 : 21:31:47 »

Pozdravljeni!
Zanima me, do katerega leta ima lahko Shih Tzujka brez težav leglo-da ni prestara za brejost?
Hvala in Lp

Ali ima rodovnik, opravljeno telesno oceno in vzrejni pregled?

lp

Kalsang, ti lahko kar jaz odgovorim, da psica nima rodovnika, je pa stara 6 let.
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #17 : torek, 03.04.2007 : 11:14:58 »

No, potem pa je odgovor na dlani: ne, tvoja psica ne more imeti mladičev.

Iz dveh razlogov:

- ker ni rodovniska in posledicno nima opravljenega vzrejnega pregleda; s tem je povezanih kar nekaj problemov. Prvič: v vsaki pasmi so genetske bolezni. Pri šicujih je to PRA, bolezen zaradi katere kuža postopoma oslepi. Pri nas se pojavlja med nerodovniškimi šicuji iz preprostega razloga, ker niso pregledani. Med rodovniškimi je še nismo zasledili, ker jih pregledujemo. Pri tem sploh ni pomembno, da ima tvoja psička navidezno zdrave oči, saj je lahko prenašalec. Drugič: ker nima rodovnika, ne poznaš njenih prednikov. Kako nameravate potem izbrati partnerja zanjo? Ste prepričani, da nista v sorodu? Sorodstveno parjenje je zelo tvegano in poveča možnosti dednih in kroničnih bolezni. Tretjič: ker niste bili na vzrejnem pregledu, kako veste, da je psička prave konstitucije za brejost in leglo? Tu  ne govorim o ujemanju s standardom, ampak o tem, ali je predrobna, prenežna, preozka? Brejost bi lahko bila zanjo in za njene mladiče zelo nevarna. Te stvari ti povedo na vzrejnem pregledu. Četrtič: zakaj načrtno pariti nerodovniško psičko? Nič hudega ji ne bo, če ne bo imela mladičev. Njeni potomci pa so lahko samo mešanci, ker je nerodovniška. Kaj boste s  tem dosegli?

- stara je šest let: absolutno prestara za prvo leglo. Šicujke naj bi imele prvo leglo do tretjega leta starosti. Pri šestih letih je psička že stara za mladiče, zlasti za prvo leglo.

lp
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #18 : torek, 03.04.2007 : 11:30:30 »

Kalsang: a pri vas ni omejitve v vzr. pravilniku glede prvega legla - pri kateri strosti?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #19 : torek, 03.04.2007 : 11:37:22 »

Je spodnja meja, hmm, zdaj se ne spomnim točno, ampak mislim, da je za psice leto in pol, za samce pa eno leto. Večinoma pa vestni vzreditelji psičk prvič ne parijo pred dopolnjenim drugim letom starosti, oziroma pri razstavnih psicah prvič parijo okrog tretjega leta starosti. Po tretjem letu pa je za prvo leglo prepozno.

lp
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #20 : torek, 03.04.2007 : 11:48:41 »

Aha, ok. Bolj me je zanimalo to drugo, zgornja meja za prvo leta.  Sigurno, da ni zdravo, tako da gospodicna naj kr premisli ce se bo odlocila za to. Zakaj ne je ze napisala Kalsang, jaz pa samo se dodajam: se splaca riskirat zivljenje svoje psicke?

Lp
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #21 : torek, 03.04.2007 : 12:15:48 »

No pri nas je recimo tale zgornja meja se nekoliko nizja, priporoca se med 1,5 in 2 letoma starosti prvo leglo. Vsak mesec kasneje namrec pomeni vecjo verjetnost za tezave pri porodu, saj psica kasneje nima vec tako elasticne medenice. Pri nasi pasmi svetujemo, da se raje potem pocaka nekoliko dlje do naslednjega legla in ne zgolj predpisano leto ali leto in pol.
Logiran
shih tzu
novinec
*
Sporočil: 14


« Odgovor #22 : sreda, 11.04.2007 : 17:49:28 »

Ja, moja psička je stara 6 let in NI rodovniška, sprašujem pa  iz čistega firbca. Predvidevam, da če bi bila rodovniška, pa pri teh letih še nebi bila prestara, a ne?
Logiran
Zivc
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #23 : sreda, 11.04.2007 : 18:19:26 »

Tudi če bi bila rodovniška, je 6 let preveč za prvo leglo. Pri starosti rodovnik nima veze!
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #24 : sreda, 11.04.2007 : 20:16:50 »

Tako kot je napisala Živc, bi bila prestara tudi če bi imela rodovnik. Še enkrat si preberi kar sem napisala zgoraj.

lp
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #25 : četrtek, 12.04.2007 : 10:12:33 »

Pa ne samo za shih tzu pasmo, 6 let je za prvo leglo absolutno prestaro. Veliko je tudi možnosti, da bo psica imela težave, po možnosti carski res, večja je verjetnost poginulih mladičev, itn.
Logiran
shih tzu
novinec
*
Sporočil: 14


« Odgovor #26 : četrtek, 12.04.2007 : 13:05:03 »

Ja, vem da rodovnik pri starosti nima veze, razen na tem forumu... 
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #27 : četrtek, 12.04.2007 : 13:05:35 »

In še dobro, da je vsaj nekje  tako!
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #28 : četrtek, 12.04.2007 : 13:13:50 »

No pri tebi sta dva faktorja: rodovnik in starost, pri cemer ni rodovnik nic manj pomemben. Razlogi so bili na tem forumu ze tisoc in enkrat nasteti in jih je nesmiselno ponavljat. imej svojo psicko se naprej tak rad(a), ce pa mislis imet legla, pa si raje nabavi rodovnisko in to ne kar eno rodovnisko, ampak kvalitetno rodovnisko, ker le v tem primeru ima vzreja smisel in pika.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #29 : četrtek, 12.04.2007 : 13:14:13 »

Zakaj potem sploh sprasujes, ce ne verjames nic Roll Eyes

Ne, psica je prestara, da bi imela pri 6tih letih PRVO leglo. Rodovnik gor ali dol! Ce se vam gre za zdravje psice, potem je ne boste parili. Ce pa se vam gre samo za €€€, potem jo pa kar parite. Najbolje bo, da kar vsako gonitev... do njene smrti...
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Kotitev
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines