mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 14:43:50

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Podhalanski ovčar
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Podhalanski ovčar  (Prebrano 8814 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
podhale
novinec
*
Sporočil: 4


« : četrtek, 18.03.2004 : 08:29:09 »

Lep pozdrav vsem ljubiteljem psov!
Rad bi pridobil cim vec podatkov o omenjeni pasmi Podhalanskega ovcarja. Najbolj me zanimajo informacije o morebitnih leglih v Sloveniji, njihova obicajna datumska legla in podrobnejsi opis znacaja. Ker sam nisem nasel nobenih podatkov o leglih v Sloveniji imam namen potovati na Poljsko...Ne vem pa, kaksne certifikate moram pridobiti v tujini, da bom lahko kuzka pri nas registriral. Za vso pomoc se Vam ze vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav!  Wink
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #1 : nedelja, 21.03.2004 : 19:31:10 »

Hojla,

***

O uvozu psov pa se je na forumu že veliko pisalo, zato malo pobrskaj z iskalnikom. Vendar v splošnem potrebujejo psi eksportni rodovnik, morajo biti ustrezno tetovirani ali označeni z mikročipom, veterinarsko pregledani in cepljeni proti pasji kugi (mladičev do 4.meseca ni potrebno cepiti proti steklini). Če pa ga želiš uvoziti povsem legalno, pa se na VURS-u pozanimaj za pogoje uvoza in predpisano karanteno.

Upam, da se ti bo vsaj katera informacija zdela uporabna in koristna.

Lp,
Nati
Logiran
podhale
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #2 : petek, 26.03.2004 : 16:18:55 »

Ola!
Najlepsa hvala za informacije Nati.
Lep pozdrav!
Logiran
oks
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 673


« Odgovor #3 : ponedeljek, 18.04.2005 : 12:57:34 »

Imaš že podhalanca? Mene je namreč ta pasma blazno navdušila...Napiši kaj več... Cheesy
Logiran
stane20
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 13.02.2013 : 10:13:10 »

Lep pozdrav vsem ljubiteljem psov.

FOTOGRAFIJE PASME: http://www.flickr.com/photos/93172970@N03/

Na nobeni slovenski strani nisem zasledil opisa podhalanskega ovčarja, zato sem se odločil, da to storim sam.  Smiley Pasma izvira iz Poljske, bolj natančno iz gorovja Tatre – od tod tudi ime – Podhalanski pastirski pes (oz. Owczarek Podhalanski oz. the Polish Mountain Sheepdog,) kjer je bila njegova naloga varovanje drobnice. So odlični ovčarji, saj so že v preteklosti drobnico, ki so jo varovali, imeli kot za družino. Po več sto letih vzreje se njegova naloga ni spremenila, saj varovanje doma vzame enako resno. Svojo nalogo čuvaja več kot odlično opravlja in kljub modernim časom je še vedno ohranil svojo prvobitnost, ponos in 100% zanesljivost, ki je nihče ne more podkupiti. Po značaju ni napadalen, ampak ustrašen saj ima močan lajež.  Wink

Takšen kot imajo izgled imajo tudi značaj – mogočen in robusten. Ima močne kosti, njegova glava pa spominja na glavo medveda. Ena glavnih značilnosti tega čuvaja je poleg masivnega izgleda tudi daljša, debela, sneženo bela dlaka, ki je ravna, včasih valovita, ter dolg, dvignjen, košat rep. Višina psice je od 60-65cm, višina psa pa od 65-70cm ter teže od 45-60kg. Življenjska doba je od 12-15 let.

Je zelo redka pasma, katere popularnost zaradi njihovega izgleda, značaja in opravljanja naloge narašča. Po zadnjih podatkih je na celem svetu registriranih okoli 7500 psov, kjer jih je velika večina še vedno na Poljskem. Vedno več podhalanskih ovčarjev je v Franciji in na Nizozemskem.

Po zadnjih registriranih podatkih smo edini vzreditelji omenjene pasme v Sloveniji in jo zato želimo predstaviti večji množici.  Smiley

Z vzrejo psov se ukvarjamo že dalj časa, za to pasmo smo se odločili zaradi njenega značaja, naloge in izgleda. Prvič smo jo opazili na razstavi psov v Celju (CACIB) in smo tako z njihovimi vzreditelji takoj navezali stik. Vzrediteljica je bila iz Poljske in bila edina predstavnica te pasme na razstavi. Kmalu smo se domenili za nakup mladiča, vendar pa parjenje ni uspelo, zato nam je priporočila vzrediteljico Francoise Martin iz Francije. Je ena bolj znanih vzrediteljic podhalanskih ovčarjev v Franciji, ter tudi drugih živali (papagaji, tigraste mačke, ipd.). Poleti 2011 smo se tako odpravili v Francijo, kjer smo prevzeli našo psičko in se  nanjo hitro navezali. Ima odličen rodovnik; z njo smo obiskali že več razstav, kjer je prejela vedno odlično oceno ter zainteresirala veliko ljudi. Trenutno je stara dobrih 20 mesecev in je prekoračila naša pričakovanja. Je odličen ovčar in družinski pes, z malo šolanja pa tudi zelo ubogljiv in primeren za razstave.  Smiley

Upam, da vam je bil opis všeč in, da ste izvedeli kaj več o tej redki pasmi. ****

Če pa imate kakršnekoli dodaten informacije o pasmi pa jih seveda dopišite, da se bo na koncu lahko sestavil še podrobnejši opis, katerega se bo lahko objavilo na druge strani in seznanili več ljudi.  Wink

Lep pozdrav, Pintar
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : sreda, 13.02.2013 : 10:20:05 »

stane20, včeraj si dobil mail in pričakujem, da ga boš v bodoče upošteval.
Pogoji uporabe mojpes.neta - KLIK.
Pravila na tem forumu - KLIK.
Tvoji podatki so izbrisani.
Logiran

Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Podhalanski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines