mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 13:25:33

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: vzgoja psa iz azila
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: vzgoja psa iz azila  (Prebrano 7772 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
matilda
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 21


« : ponedeljek, 14.05.2007 : 10:49:06 »

Verjetno je bila ta tema že večkrat obravnavana vendar je ne najdem.
Imamo naslednji problem:
Vzeli smo pričko iz azila pred pol leta. Danes je stara približno 3 leta (ocena azila), v azilu je bivala dobro leto. Njena zgodovina ni znana, našli so jo sestradano vbližini neke vasi.

V azilu jebila odklonilna do ljudi (se je zelo bala, obračala hrbet, razen seveda oskrbnicam). V  boksu je bila v paru s psičkom, kjer je bila ona "glavna", tako, da so morali psička odstraniti, ker je tudi on zčel vesti kod ona. Pri nalsednjem sostanovalcu se je zadeva ponovila. Psičko sem kar nekaj časa navajala name (sprehodi, kratek obisk doma) in kar hitro se me je začela veseliti, ko sem prišla. Je bila pa njena tiha dominantnost zelo opazna. Ko sem prišla pred boks in prinesla prigrizek, je njen sostanovalec hotel priti k mani, pogledal njo in se obrnil v kot, tako kot ona. Tako, da je bilo njeno ukazovanje precej očitno. Na sprehodih je bil on bolj priljuden, ona se je dala nekam bolj stran in samo gledala mimo. Počasi, počasi se je odločila, da morda bi tud njej pasalo čohanje...
Skratka, zdaj je naša oz. moja, saj se me drži kot senca, veseli se samo mene, očeta in mame se nekako boji oz. bolj tolerira (večji del dneva je z njima, jo hranita, tudi peljeta ven...) vendar nekako z njima nima povezave. V bistvu po četrti uri samo čaka mene in potem gre v "luft", ko pridem.

Ko sem jo posvojila sem imela namen, da greva v šolo, vendar je bil tisti prvi termin zaseden, nakar mi je veterinar rekel, da se je verjetno ne bo dalo sploh nič  naučiti. Vem, da moje vprašanje zveni malce čudno, vendar me zanima vaše mnenje oz. izkušnje. Do sedaj smo imeli že dve psički iz azila in smo ju vseh ukazov naučli doma. Pri tej pa ne gre.
Zadnje čase se je zgodilo, da tudi mene ne posluša več in jo tudi mahne po svoje. Poskušam jo imeti spuščeno, ko sva v situaciji, ko je to primerno. Strašno namreč išče družbo drugih psov. Ljudi pa se v bistvu izogiba (tudi domačih).

Torej vprašanje se glasi, ali je pri psu, ki je očitno marsikaj pretrpel sploh možno doseči neke rezultate  (ali jo bom morala imeti vedno na povodcu).

Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #1 : ponedeljek, 14.05.2007 : 10:56:00 »

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,15015.new.html#new
Predlagam da si prebereš temo o povodcih in razmisliš, ali je psička RES lahko spuščena.
Odraslega psa lahko naučiš marsičesa, vendar bi ti priporočala šolo. Če se ne odziva na učenje doma, bi bila šola najboljša rešitev. Vsaj toliko, da jo navadiš osnovne olike in socializacije.
Psi iz zavetišč so posebni. Tudi kar se zahtev tiče. Pa saj veš, že prej si imela posvojenčke. Jaz tudi. Zato vem, da se takega psa da navaditi nase, na okolje in še kaj. Le potrpljenja ti ne sme zmanjkati Wink.
Lp
Logiran
matilda
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 21


« Odgovor #2 : ponedeljek, 14.05.2007 : 11:05:49 »

Uh, potrpljenja je na pretek. Moram pa reči, da si ne predstavljam, da bi bila vedno na povodcu. Ko je spuščena je čisto druga - ko zagleda drugega psa se ga razveseli, je previdna vendar ne boječa. Kadar je na povodcu pa zelo izkazuje strah, poklapanost...
Npr., ko gre z mojim očetom na sprehod vleče, kroži okoli njega, se skriva z anjim, če kdo pride...kadar je menoj je čisto nasprotje. Ko pride oče v sobo se potuhne, včasih celo skoči iz fotelja, ko jo pelje ven malce godrnja in renči (bolj v sebi) in hkrati se že odpravlja k njemu (če je v drugi sobi in sliši, da je vzel povodec) In oče jo ima neskončno rad in ji to tudi izkazuje!!! Mislim, da sta oba rahlo nesrečna Cry

Bom poskusila z šolo, zanima me ali bo (eventuelno) naučene ukaze ubogla samo pri meni ali tudi pri drugih?

Logiran
lovethor
odvisnež
*****
Sporočil: 516


« Odgovor #3 : ponedeljek, 14.05.2007 : 11:11:44 »

matilda, jaz sem vzela psičko, staro 5 let, ki sicer ni iz zavetišča in tudi kakšnih večjih travm nima za seboj. Je pa bilo očitno, da je ves čas pogrešala roko, ki bi jo božala 24/7 in ni poznala igre. Skoraj štiri mesece je potrebovala, da se je naučila ukaza sedi in še več, da je ugotovila, da je žogica lahko zabavna stvar. Ko se je naučila sedi, smo jo takoj začeli učiti ukaza 'daj tačko' - osvojila ga je v eni uri, ampak zdaj misli, da je to en in isti ukaz, zato vedno, ko se vsede, drži tačko v zrak Grin Doma smo imeli doma terierko, ki pa je bila vse prej kot to. Nežna punca, ki noče iz naročja. Zdaj ji moramo žogico skriti, če želimo zaspat, v šoli pa je odličnjakinja Smiley.
Bistvo je, da eni psi potrebujejo več časa, da sprejmejo novo situacijo, drugi manj. Eni se učijo hitreje, drugi počasneje. Samo obupat ne nad njo, prepričana sem, da bo prav kmalu začela sodelovat.

Aja, glede povodca - moj drugi kuža je na povodcu nesrečen, glasen in najbolj nevzgojen pes pod soncem. Ampak nima druge izbire. Se bo že privadil oz. se že privaja. Pa tudi mojega očeta ne mara preveč, ampak zato, ker se mu preveč pusti izsiljevat. Eni psi potrebujejo tršo roko in morda tudi tvoj oče preveč pusti psički, da ga vodi, obrača okrog prsta, in ga zato ne jemlje resno. Vsaj pri nas je tako.


Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #4 : ponedeljek, 14.05.2007 : 11:13:44 »

Pojma nimam! Najbolj fer odgovor, ker ne vem. Glej, moja bivša psica je ubogala samo mene, ampak sva živeli sami. Tole s tvojim očetom mi diši na kombinacijo strahu in zavračanja, kar je povezano med seboj. Naj se poskusi čim več ukvarjati z njo, pa verjamem, da se že, po drugi strani naj ne rine vanjo. Sem zakomplicirala, a? In ko se boste učili, trenirajte z njo vsi po vrsti. Kaj in kako ti bodo v šoli najbolj svetovali, jaz sem samo skrbnica azilaša, kar vem, vem iz izkušenj. Življenje s psi od nekdaj, ampak zato nisem strokovnjak. Čim prej v šolo, iz kje pa si? Imaš možnost šole za azilaše? Meni je zelo v redu, tak prilagojen program in posameznim kužkom se naša tršica tudi posveti, če je treba.
lp
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #5 : ponedeljek, 14.05.2007 : 11:32:38 »

Matilda, s psičko potrebujeta strokovno pomoč. Takole prek foruma in tudi v običajnem pasjem tečaju ne bo šlo. Potrebujeta pomoč nekoga, ki ima izkušnje s šolanjem azilašev in ki jih zelo dobro razume. Kakršni koli nasveti so tu popolnoma neumestni. Psičko mora videt strokovnjak, predvsem pa nikakor sami ne poskušajte s "trdo roko". To bi znalo biti pri psički, ki se tako obnaša kot tvoja, zelo tvegano.

Tako kot takoda ti priporočam ti, da se obrneš na Xeno s tega foruma oziroma Katarino iz KD Krim iz Ljubljane, ki se že dolga leta posveča azilašem. Poišči jo na forumu ali na spletni strani KD Krim.

lp
Logiran
lovethor
odvisnež
*****
Sporočil: 516


« Odgovor #6 : ponedeljek, 14.05.2007 : 12:42:06 »

Samo toliko, da pojasnim tole mojo 'trdo roko', ki bi jo nekateri utegnili narobe razumeti - mišljeno je kot doslednost, resnost in nikakor ne kot grobost.

Sicer pa, kot je že Takoda rekla - nismo strokovnjaki - in vsekakor je v tvojem primeru dobrodošlo ali celo nujno poiskati pomoč strokovnjaka, kot sem naredila tudi sama.
Logiran
matilda
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 21


« Odgovor #7 : ponedeljek, 14.05.2007 : 13:24:20 »

Hvala za nasvete, to gospodično, ki se ukvarja z azilaši bom vsekakor poiskala. Zanima me pa tudi, kakšne izkušnje imate z psihologinjo iz Klinike za male živali.

Kar se tiče tkz. "trde roke" oz. lepo povedano vztajnosti...em tudi poskusila...in ko sem neko stvar ponavljala ( z nagrado) se je revica obnašala tako kot ko sem "dvignila" glas, čisto zbezlja in potem je še ves dan boga in ne ve, če sem še njena ali ne. Porkiš, tale miška je mogla precej pretrpet.  Se mi tudi svita kaj, ampak pomagat nam bo moral nekdo s"certifikatom".
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #8 : ponedeljek, 14.05.2007 : 13:25:12 »

Matilda, glede pasje psihologije mi pošlji mail.

lp
Logiran
lovethor
odvisnež
*****
Sporočil: 516


« Odgovor #9 : ponedeljek, 14.05.2007 : 14:19:13 »

Matilda, držim pesti, da bo tvoja miška čimprej pozabila na preteklost in se končno sprostila v družbi ljudi, ki jo imajo tako zelo radi.
Logiran
matilda
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 21


« Odgovor #10 : ponedeljek, 14.05.2007 : 14:27:09 »

Matilda, držim pesti, da bo tvoja miška èimprej pozabila na preteklost in se konèno sprostila v družbi ljudi, ki jo imajo tako zelo radi.

Vsak dan komaj čakam, da pridem domov, en kup zadev je prešlo v drugi plan, če se želi kdo z mano dobiti po službi, ve da grem najprej ponjo... in tolikokrat jo gledam, ko tako sproščeno spi na postelji in je vse nekje daleč in se ne boji in upam, da bo enkrat zadovoljna, hrabra in ponosna z ušesci "navzgor" . Tudi ko ne bo mene zraven.
Ni hujšega, kot kuža, ki se ne počuti varnega, kljub vsej ljubezni, ki jo čutimo do nje.
Logiran
lovethor
odvisnež
*****
Sporočil: 516


« Odgovor #11 : ponedeljek, 14.05.2007 : 14:32:32 »

Joj, kako te razumem. Obveščaj nas, kako napredujeta.
Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #12 : ponedeljek, 14.05.2007 : 14:34:25 »

matilda, tudi moja pokojna psička se je zelooooo bala ljudi, povzdignjenega glasu, čudnih gibov, čeprav niso bili tako mišljeni. Če sem se prehitro dvignila, je bila panika, če sem segla v omaro po kaj, panika itd. Kar nekaj časa je trajalo, da je ugotovila, da je nihče, nihče in nikoli več ne bo tepel, je prizadel. Ne vem točno koliko časa, sigurno pa več kot pol leta, čeprav je do mene hitro postala zaupljiva. Vendar sva takrat živeli sami, več ali manj je bila ves čas z menoj. Ja, marsikaj sem prestavila v drugi plan, a mi nikoli ni bilo niti za trenutek žal. KOt pišeš, ko pogledaš to živalco in vidiš da je zadovoljna, srečna, da se ne boji več, takrat je vse poplačano.
Ne obupaj, poišči strokovno pomoč, ukvarjaj se s svojo kužico, zaenkrat jo raje discipliniraj na drug način, ne s povzdignjenim glasom, in potem bomo brali, kako ste srečni in zadovoljni Wink.
lp
Logiran
matilda
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 21


« Odgovor #13 : ponedeljek, 14.05.2007 : 14:58:54 »

Ponovno hvala za vse nasvete in dobre želje.

V eni zadevi pa je moja tamala prava majstorica. Kraja hrane,  dobsedeno izpred nosa drugih  (predvsem tistih, ki jo obrajtajo Wink).
Se prilizuje, prilizuje, se dela kot,  da je ne briga nič in potem se kar naenkrat znajde v avtu Ona in ena velika sočna kost.
Zadnjič jo je moja prijateljica opazovala in je to izvedla tako profesionalno, da je ostala brez besed. Zadeva bi lahko opisali samo v upočasnjenem posnetku.
In seveda ni nihče od vas pomislil, da ji karkoli manjka (za papat mislim).

Skatka v "njenem" kredlu se znajde, mi pa smo še kar izvenzemaljci.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: vzgoja psa iz azila
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines