mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 02:08:52

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Učenje vaj, veščin in trikov  |  Tema: Uhajanje psa
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: Uhajanje psa  (Prebrano 38888 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
KIN
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 220


« Odgovor #15 : torek, 29.04.2003 : 09:10:31 »

Če ima pes ovratnico skoz zadrgnjeno nisi naredil nič. Ovratnica NE SME biti zadrgnjena. Ko ga cukneš se ovratnica sprosti, ker ( vsaj pri meni ) pes ne vleče več in hodi lepo poleg. Sem se pa to naučila v pasji šoli. Sem pa tudi sama prakticirala, ko je Kin potegnil, sem se ustavila, ampak ni bilo učinka. Potem pa k sm ga na hitro cuknila je poštekal in zdaj v v redu. No, ampak kot sm prej že rekla, včasih vseeno pozabi ( če vidi kakega psa ali mačko ) takrat moram zopet cuknit in je zopet mir.
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #16 : torek, 29.04.2003 : 12:10:07 »

Eeem... ja, kar se tiče zateznih ovratnic... mi smo zamenjali šolo zaradi "obvezne uporabe zatezne ovratnice". In to v mali šoli!!!
Zdaj delamo brez prisile, poudarek je na pozornosti psa na vodnika in ni ga vraga in psa ki me spravi nazaj na zatezno ovratnico!
Pa ne spet rečt, da mi je lahko, ker mam borderja, ker je "sošolec" roti in mu gre odlično brez teh metod...
Vzamite si čas, ugotovite kaj vam in vašemu psu paše in se tistega čimbolj dosledno držite. Ni univerzalnega načina, to mislim da lahko vsi priznamo... Nam je pač ratalo brez zatezne...
Absolutno pa priporočam, vsaj probajte...

Aja, pa ne filat začetnikov in takih ki doma ne delajo nič s psom, da samo pravilna uporaba zatezne ovratnice prinese uspeh... Ker ga ne!!!
Logiran
KIN
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 220


« Odgovor #17 : torek, 29.04.2003 : 12:22:22 »

No sm vesela za vaju, da ne potrebujeta zatezne ovratnice. Saj midva z Kinom je tudi nisva na začetku potrebovala, ampak kasneje je postajalo vse težje, ker je Kin rastel in rastel s tem pridobival tudi na teži in tako sem se potem odločila za zatezno ovratnico za katero mi ni žal. In ker se sliši zatezna ovratnica ena taka grozna stvar da pes trpi, to sploh ni res. Imam pa nadvse samosvojeglavega zlatega prinašalca tako, da mi ta ovratnica še kako prav pride. Pes ima že skoraj 40 kg, jaz malo več in si potem lahko predstavljate kaj bi bilo z nama na sprehodu.  Wink

Lp M.
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #18 : torek, 29.04.2003 : 13:01:58 »

Hojla Tomster,

katera pasja šola pa je ta, v kateri si drznejo pse dresirat brez zateznih pritiklin ??  Grin

Namreč, 30 km od mene je KD, kjer so zatezne le za zelo pridne pse; vse ostale pa čaka ovratnica z bodicami - pa sem bila enkrat tam na obisku in je podpredsednik društva najprej en šnopček zvrnil, potem pa začel strokovno razlagati, da za tiste najhujše pse (?) (po večini službene pasme) imajo vedno pri roki ovratnico, na kateri bodice še lepo dodatno "nabrusijo" - baje da ko kri šprica okrog pes ves zadovoljen gleda vodnika in v dveh tednih obvlada vse vaje...

Brrrr...

Lp
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #19 : torek, 29.04.2003 : 13:23:54 »

Mhmm... bi rekel, da "zadovoljno" gleda vodnika... Lips Sealed
Logiran
KIN
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 220


« Odgovor #20 : torek, 29.04.2003 : 13:30:58 »


Citat

Hojla Tomster,

katera pasja šola pa je ta, v kateri si drznejo pse dresirat brez zateznih pritiklin ??  Grin

Namreč, 30 km od mene je KD, kjer so zatezne le za zelo pridne pse; vse ostale pa čaka ovratnica z bodicami - pa sem bila enkrat tam na obisku in je podpredsednik društva najprej en šnopček zvrnil, potem pa začel strokovno razlagati, da za tiste najhujše pse (?) (po večini službene pasme) imajo vedno pri roki ovratnico, na kateri bodice še lepo dodatno "nabrusijo" - baje da ko kri šprica okrog pes ves zadovoljen gleda vodnika in v dveh tednih obvlada vse vaje...

Brrrr...

Lp


Kateri KD pa je to Huh Huh
Logiran
DeeDee
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 111


« Odgovor #21 : torek, 29.04.2003 : 13:31:23 »

Flufi, mene čisto resno zanima kakšna bolj učinkovita metoda s katerim ukrotiš recimo zelo dominantnega psa, ki misli da je šef familje in cele soseske. Verjetno je treba takemu arogantnežu to najprej izbiti iz glave. Ampak kako boš to naredila brez nobene prisile Huh
Logiran
DeeDee
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 111


« Odgovor #22 : torek, 29.04.2003 : 13:32:58 »

Aja, sorry, ker sem malce zašla in nisem pisala o uhajanju, čeprav so verjetno ravno dominantneži najbolj problematični kar se tega tiče.
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #23 : torek, 29.04.2003 : 13:39:03 »

Lej, DeeDee, obnašanja psa ne spremeniš samo v tistih dveh urah na KD-ju, ampak je treba na tem delat vedno in povsod... Že take malenkosti, kot kdo gre prvi skozi vrata, ali pes lahko pride na posteljo oz. kavč, kdaj mu dajemo za jest... vse to vpliva na razvoj pasjega značaja in osebnosti, seveda tistega dela, ki ni prirojen in pogojen z nagoni... Kot sem ti že na chatu rekel, s pozitivno motivacijo in pozornostjo na vodnika se da psa prešolat... Ne rečem, da je to edini način, sploh ne, pravim samo, da je učinkovit ne glede na starost, spol, pasmo in tudi značaj psa (čeprav včasih traja dlje). Kot sem že rekel, probat je treba, pa boš videla...
Logiran
Tinka
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 65


« Odgovor #24 : torek, 29.04.2003 : 13:53:01 »

Tomster, fino, da si odvadil psa vlečenja brez kančka prisile, ampak samo z ustavljanjem in hvaljenjem.  Roll Eyes

Jaz osebno mojega Mozarta še nisem 100% odvadila vlečenja, če le more povleče. Najprej sem tudi uporabila filozofija ustavljanja, da bi ga odvadila vlečenja, pa nisva nikamor prišla. Odkar striktno uporabljam zatezno ovratnico in pohvalo je napredek ogromen in se čisto strinjam s KIN in Simi. Zatezno ovratnico moraš znat uporabljat, VLEČENJE psa je nehumano na kakršni koli ovratnici, in to počne ogromno ljudi - začnejo pa z Flexijem. Potem se pa čudi in glej, ko ti pes vleče ko nor.

To, da vzgoja ne traja le 2 uri na poligonu, mislim, da je popolnoma normalno in vsak pametni človek doma ogromno trenira, da psa nauči tisto, kar od njega želi.

Odvadit psa, ki vleče, če je trmast in/ali dominanten brez pravilne uporabe zatezne ovratnice si ne predstavljam. Verjamem, da so izjeme, vendar le te potrjujejo pravilo. Cool

To, da te pes gleda, pa dosežeš ne z cukanjem, ampak z motiviranjem, pri enemu s hranu, pri drugemu igračo, tretjemu, ...., dejstvo pa je, da ne moreš celo življenje hoditi s hrenovko v roki ali žogo, ampak mora pes prej ali slej tudi pokapirat, da je nevleka tako samoumevna, kot tebi hoditi v službo.

lp tina
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #25 : torek, 29.04.2003 : 13:56:52 »

DeeDee,  s tem vprašanjem se jaz že kar nekaj časa ubadam. Spoznala sem mnenja tako domačih kinologov in vedenjcev, kot tudi tujih. Moj odgovor je: z drugačnim obnašanjem do psa, pri katerem vsako naše dejanje, ki povzroči psu kakršno koli bolečino ali strah, nima kaj iskati.
To je tema, o kateri se ne da pisati v dveh vrsticah in prav mi je prišlo, da sem dobila prav psa, ki je po tradicionalnih merilih "dominanten" samec, težak 64 kg, ki je povrh tega še "neprizanesljiv" do nekaterih drugih samcev.

Lahko mi verjameš, da že kar nekaj let nisem uporabila niti enega cuka, čeprav ima na sebi najlonsko zatezno ovratnico: to pa zaradi 2 razlogov:
- je hitrejše snemanje (čez glavo)
- psa sem kot mladiča naučila, da ima občutljivejši vrat in se odzove podobno kot konj ( Grin); če na sprehodu malenkost pridržim povodec v levo, pes takoj zavije v levo- npr. na pločnik. Tako je povodec moja podaljšana roka na mestih, kjer mora biti privezan.
Zanimivo je tudi dejstvo, da se rad priveže - je rad ob meni in rad počaka, ko je cesta na vidiku in je treba iti na povodec.
Logiran
DeeDee
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 111


« Odgovor #26 : torek, 29.04.2003 : 13:57:34 »

Aja, da ne bo pomote, moja Luna ni dominantna, niti slučajno, ona se občasno samo malce pretvarja... Roll Eyes

Tomster, strinjam se s tabo, da psa ne moreš korigirati samo na tečaju, doma pa ga pustiti lepo na miru. Me pa čisto zaradi "splošne" izobrazbe zanima, kako ravnaš s psom, ki ima velik ego. Sicer je narobe, da je do tega sploh prišlo in da mu je uspelo priti na vrh lestvice, ampak če se to vseeno zgodi? Kaj potem? Kako doseči, da te bo tak pes sploh začel upoštevati? In to samo s pozitivno motivacijo?
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #27 : torek, 29.04.2003 : 14:02:13 »

Aja, sem pozabil povedat... Drim ne vleče več, ampak ni ratalo s to metodo (ki je sicer delovala kar ok, ampak je malo premrzlo sredi januarja stat na mestu eno uro... Wink), ampak je v bistvu zaleglo eno... Ko je oz. ko hodi poleg, vrtimo konec povodca pred njim, in če gre preveč naprej, dobi po smrčku. Deluje, to smo uporabljali prva dva, tri tedne, zdaj pa samo, če je res sila...

Kar se pa tiče uporabe zatezne ovratnice... ne me narobe razumet, ne pravim, da se z njo ne da naredit nič, pravim samo, da se da vsakega psa umirit tudi drugače. Kot sem že rekel, hodi na tečaj tudi gospod z rotijem, ki s to metodo dela vaje, prav tako je neverjeten napredek pokazal en zlatko, ki je na začetku tečaja vlekel tako močno, da se je davil in je gospa nosila rokavice...

Še enkrat, to nikakor ni edina metoda, pri nas se je pač pokazala kot uspešna in jo zato pač priporočam vsem, ne glede na psa...
Logiran
DeeDee
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 111


« Odgovor #28 : torek, 29.04.2003 : 14:04:15 »

Flufi, šele zdaj sem videla tvoj post. Prepričana sem, da bi bila tvoja zgodba zelo zanimiva in poučna še za koga drugega. Jaz si namreč po najboljši volji ne znam predstavljat kako se ukroti tako "mrcino". Kako si mu recimo dopovedala, da se ne sme zaganjati v druge samce?
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #29 : torek, 29.04.2003 : 14:06:45 »


Verjetno nbenga ne zanima dejstvo, da je vsak pes poseben primerek zase in, da se tudi nacini doseganja cilja zelo razlikujejo od pasme do pasme...

Iz lastnih izkusenj lahko povem da kakrnsakoli fizicna sila v obliki vlecenja, cukanja itd absolutno ne pomaga, ce imas opravka s psihicno dominantnim goldnom ali avstralskim ovcarjem...
In spet za obe pasmi velja drug nacin doseganja zeljenih rezultatov...


Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Učenje vaj, veščin in trikov  |  Tema: Uhajanje psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines