mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 03:35:56

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nacrtno parjenje rodovniških psov z nerodovniškimi
Strani: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: nacrtno parjenje rodovniških psov z nerodovniškimi  (Prebrano 55749 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #180 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:22:33 »

hahah..šankfilozofija. Mnogo je "prijavljenih" a malo poklicanih. Tvoje gornje razmišljanje je seveda povezano z vsem bajanjem o čustvovanju. Pes je uporabna žival. Pa naj bo to terapevtika, ker enim pač bolj paše psa božat kot mačka, al pa ostale bolj konkretne zadeve, torej delo (paša, obramba, reševanje, itd.)
Je lepo povedala drejči. Če bi skoz selekcijo tud tega nagona, da mati opravi selekcijo, mi ljudje ne omilili, bi nam ne bilo potrebno samim selekcije, osnovne selekcije delat. Vzreja je izigravanje boga. S paritvijo ustvarimo življenje, ga pomagamo na svet spravit in mu pamagamo pri prvih korakih, dokler ga ne pošljemo od sebe. Od spočetja oz ideje o spočetju, do oddaje, smo zanj bog. Po tem, zgolj angel varuh.
Če smo si vzeli torej na pleča nalogo biti bog, "mati narava", potem delajmo kot ta dva vzora.

Čustva, še enkrat ponavljam, nimajo niti za dih spustit v vzreji.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #181 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:26:05 »

Če češ pa bolj plastično in nazorno: Salomonska sodba.
Dve ženski trdita da sta materi otroka in ga vlečeta vsaka sebi. Potem je rečeno, da se bo otroka razkosalo, saj v dvomu, sta pač obe materi. prava mati požre čustva in ljubezen, ter iz tega istega razloga, prepusti otroka lažni materi. Dosodijo ji otroka, saj je v njegovo korist, povozila svoja sebična čustva.

štekaš?
Logiran
n3wfka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 343


« Odgovor #182 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:36:25 »

Jaz se ne bom mešala v vašo debato.  Nekaj postov nazaj je bil omenjen vzrejni načrt (pa že prej sem nekajkrat naletela na ta pojem), pa me zelo zanima, kako se tega sploh lotiti oz. kaj točno naj bi to vključevalo. Ne vem,.. preučevanje rodovnikov, iskanje odstopanj od standarda, ki so se pojavile pri pasmi, pa bi jih želeli izboljšat, iskanje potencialnih partnerjev za naše pse...?

Lp
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #183 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:36:34 »

in če češ čist pošteno: tu na forumu naj bi ljudje kaj odnesli. raj jim včasih čisto teorijo in bolj kruto realnost serviram, kot pa da bi cukral. Logično je pa da smo ljudje in imamo slabosti. tud v vzreji, tud jaz. Tud jaz mam neke svoje pse raj od ostalih, tud jaz minimiziram kako "napakco" pri psu ki ga obrajtam bolj, kot bi jo toleriral oz jo toleriram pri drugem.
samo jaz se vedno desetkrat vprašam, če trezno razmišljam, al sem mal čustven- oz. sem si okol tega kje sem mehek, že davno prišel na jasno in te vplive poskušam izločat, ker nimajo racijonalne osnove. O vzreji govorim, pa tud o ostalem življenju.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #184 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:37:06 »

Jaz se ne bom mešala v vašo debato. Nekaj postov nazaj je bil omenjen vzrejni naèrt (pa že prej sem nekajkrat naletela na ta pojem), pa me zelo zanima, kako se tega sploh lotiti oz. kaj toèno naj bi to vkljuèevalo. Ne vem,.. preuèevanje rodovnikov, iskanje odstopanj od standarda, ki so se pojavile pri pasmi, pa bi jih želeli izboljšat, iskanje potencialnih partnerjev za naše pse...?

Lp
odpri novo temo, v rubriki vzreja Smiley
Logiran
n3wfka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 343


« Odgovor #185 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:47:20 »

Ja, saj bi, samo je ne najdem. Očitno mi ni dostopna, ker sem (še vedno) mini.

Lp
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #186 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:52:27 »

Mati narava ne bi pustila preživeti velikemu številu današnjih pasem, zato mislim, da je nesmiselno se spuščat v to kaj bi mati narava naredila oz. iskat izgovore za nekaj kar so že naši predniki "zaj****i", ko so ustvarili pasme za lastno uporabo. Človek si je naredil pač pasme za zadovoljevanje nekih potreb - katerihkoli že. Ustrezati so morale določenim značilnostim. Negativna stran tega pa so dedna obolenja in razne kongenitalne anomalije, ki so se seveda imele možnost prenašati naprej, saj taki primerki niso umrli ampak so bili celo preferirani, če je bila takšna anomalija željena lastnost. Žal se z željenimi prenašajo tudi neželjene... Kaj in kako o tem - se mi ne da zaenkrat razglabljat.
Ljudje smo si različni in prav tako naše vrednote. Meni je škoda evtanazirati načeloma zdravega psa (nadštevilčni mladiči, neustrezna barva,...), prav tako bi mi bilo škoda evtanazirat psa, ki ima napako, s katero lahko normalno živi. Sem pa besna na ljudi, ki neprimerne pse parijo in zavestno proizvajajo kriple in na tiste, ki ob prodaji takšnega psa napako zamolčijo. Žal jih je veliko takih tudi med kinologi. Kinologija piše okvire za paritve - kako potem lahko taisti kinologi ne samo dovoljujejo ampak celo zagovarjajo paritve psov z npr. kolki C, ali pa kako se je lahko zgodilo, da se kljub temu, da se je o displaziji komolčnega sklepa vedelo že kar precej časa, se je obvezno slikanje pri nekaterih pasmah pojavilo šele sedaj, ali pa kako je to možno, da se preiskavo srca ne da med zahtevane preiskave za pridobitev vzrejnega dovoljenja? Tako sveta kinologija, ki se igra boga...

Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #187 : ponedeljek, 27.02.2006 : 00:59:47 »

smo spet pri kolkih C...bedarija na kvadrat. Niso sami kolki c po sebi takojizločitveni faktor. Bom spet dal primer mame Perica Val D Europa, enega od vidnih in prepotentnih samcev, ki so bokserja zaznamovali v zadnjih letih. Imela je kolke D.
Psa je treba komplet gledat, bit v vzreji tud fluiden, imet načrt in včasih tud kaj "skoz prste pogledat" ampak ne pri nekih bistvenih zadevah.

in kolki...kolki so danes, že zarad tega kar so jih prve začeli "reševati", en obskuren problem. Lahka dislazija je že stopnja piood , popd, alarmantno stopnjo.

Če gledamo srce, smo mnogi to že preden je v doktrino omejevanja v nekaterih državah prišlo, zadeve omejili pod sivo cono ki predstavlja PS/SAS 1,7. Marsikaj osveščeni vzreditelji sedaj ko je več testov možnih, omejujemo sami, še preden problem postane.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #188 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:08:50 »

Sicer moram priznati, da jaz gledam zgolj z vidika življenja in zdravja živali. ne gledam z vidika samega ohranjanja pasme. Zato sem pač pristaš tega, da če pač žival je na tem svetu - in to z našo "pomočjo", je treba zanjo poskrbeti. Pri tem je seveda treba gledat z vidika kvalitete življenja (se pravi vedet tudi kdaj je bolj etično - do nje - jo evtanazirati). In pomembno je, da se ne po nepotrebnem ustvarja novo življenje, če ima za končat slabo (zavržene živali) ali pa ustvarjat kriple. To pa ne pomeni, da je treba vse živali z napakami tudi evtanazirat. Če lahko dokaj normalno živi smatram, da ima tudi pravico do tega življenja.

S tem, da je zame evtanazija mladičev zaradi barve pa sploh nedoumljiva.

V potencialno ustvarjanje kriplov sodijo tudi paritve kolkov C in D. Jaz osebno bi itak dovolila parit do maksimalno B1. Displazija je lahko velika "bolečina" za psa in seveda njegovega lastnika. In dejstvo je, da velja isto kot pri raku pri človeku - če ima/je imel nekdo od tvojih staršev raka imaš definitivno več možnosti, da ga boš tudi sam imel. To ne pomeni, da ga boš 100% dobil ali pa da ga nekdo, ki nima raka v družini, sigurno ne bo. Ampak možnost je definitivno večja. In ker tu ne gre za proizvodnjo avtomobilov (sicer počasi dobivam nasproten vtis), ne moreš poizkušat (ni etično) ali se bo to res zgodilo ali ne in proizvest potencialnega kripla - kot sem že rekla.

Že rahla displazija ima lahko hude simptome, ker le-ti ne nujno naraščajo z njeno stopnjo.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #189 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:15:02 »

Tukaj se pa sedaj vprašam kaj je pomembnejše: psi kot živali ali vzreja kot sama in pasma kot nek napisan standard in ideal h kateremu stremimo in gremo z vsemi sredstvi in za vsako ceno?
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #190 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:21:01 »

fundamentalistično?
STANDARD!!!
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #191 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:27:13 »

zakaj fundamentalizem?
V 10.000 letih domestifikacij različnih živali, je pes eden od najbolj bližnjih spremljevalcev človeka. MI kot človeštvo smo v desettisoč letih spremenili mnogo pogledov, mnogo doktrin, imeli različne moralne in etične poglede. A smo psom vedno dopustili biti psi in še več: to smo od njih zahtevali. In od kdaj imamo mi ljudje iz zadnjih 30 let, za zahtevat da se v tem pogledu naredi odmik od osnov? Ker smo zdej pa dojeli, da ima pes dušo? Da je treba sedaj drugasče vzrejat? gledat na njegovo "uporabnost"?
prej bo blo treba nas zamenjat, ne "pogledov".
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #192 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:30:22 »

Prihajamo v nekam velike razsežnosti - lahko bi se potemtakem vprašali kdo ima več pravic hoditi po tej Zemlji - mi ali živali. Kdo hodi na teren od koga - kmet ali medved?

Je pa res nekaj: nek predstavnik pasme ima lahko iz zdravstvenega vidika nekoliko slabše kolke ampak zdravo srce in obratno. Tako, da verjamem, da je treba nekoliko pogledati skozi prste. Ampak mislim, da je pomembnejše pogledati skozi prste pri "vizualnih stvareh" (velikost, barva, ušesa,...), kot pa pri zdravstvenih.
Jezi me predvsem to z barvo - če imate npr. belega bokserja z rodovnikom brez displazije in z zdravim srcem, se ga ne sme pariti samo zato, ker si je nek Kekec zmislil, da pa bela ni OK. Po drugi strani, pa se bo parilo nekega psa, ki pa je "prave" barve in bo imel slabše kolke ali pa slabše srce...
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #193 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:37:23 »

tu smo pa pri standardu. poglej si slike po katerih so npr delali pasmo bokser. sami progasti psi. kasneje v 17 stoletju šekast staford, pol pa nič. prvi psi zarad buldog toma, podobni dogi argentino (piccolo, Bianca v. argertor). po letu 25 prepovejo belino. nemci kot nemci, očitno neumni, s tem povzročijo sranje, ki danes namesto da bi poniknilo, ven tolče. če bi rekli da je bokser brez belin in brindl, potem danes ne bi rabili razlagat, da psi podobni bokserju in ki so bele barve :NISO BOKSERJI. Zajebali so "lastniki pasme".

Poglejmo rotvajlerja. če danes vidim takega ki nima repa, ni rotvajler. ker so standard spremenili tako, da rotvajler danes ni več tisti ki je brez repa ali z rezanimi ušesi. pa če država v kateri je skoten dopušča al pa ne kupiranje. tud srbi imajo repate.
Pri bokserju imamo še vedno "ali ali" ker tist ki ima standard za "čuvat" ni ukrenil nič, ampak pusti da je anarhija.

zato barva. če standard pravi da je bela napaka, potem je to kongenitalna napaka. genetika je jasna, kako se belim izognit.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #194 : ponedeljek, 27.02.2006 : 01:46:12 »

Recimo, da "razumem", da pri pasmah, ki jih okarakterizira najbolj barva (bernci, bel ovratnik pri škotih, maltežani,...), da se gredo take stvari. Ampak pri pasmi, kjer so dovoljene praktično vse druge barve mi je pa prav mimo. Pes je po vseh ostalih značilnostih popolnoma enak tigrastemu ali rjavemu.

Sicer pa je velikokrat slabše to, da ima tak pes manj pravic do življenja kot nek obarvan in lahko veliko slabši.

Sicer pa tako kot sem že povedala - jaz dam veliko na zdravje in bolj malo na izgled. Meni je v prvi vrsti pomembno to, da je pes zdrav, če pa potem še lepo zgleda (tukaj mislim na standard - se pravi, da je lep ali celo izjemen primerek svoje pasme), toliko bolje. vzreditelji pa očitno hočete vse in sveda je to težko. Žal, če imaš psa za delo, je zdravje med najpomembnejšimi dejavniki. Enako pa mislim tudi za tadrugi namen - za spremljevalca ali tako kot rečete "kavč psa".
Logiran
Strani: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nacrtno parjenje rodovniških psov z nerodovniškimi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines