mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 16:45:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 5  |  Tema: samojedi - čvek
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 129   Dol
Natisni
Avtor Tema: samojedi - čvek  (Prebrano 287621 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
bosstjan
novinec
*
Sporočil: 3


« : petek, 01.11.2002 : 20:02:40 »

Smiley
Pri nas se odločamo za nakup psa in smo se odločili (skoraj) za samojeda.
Kaj mislite o tem psu in kakšne predloge imate?
Hvala
Logiran
KARMEN
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 350


« Odgovor #1 : sreda, 11.12.2002 : 08:58:45 »

Kdor ima izkušnje z nego dlake samojeda, naj prosim odgovori:
kolikokrat na teden ga moram česati oz.krtačiti (pes živi na vrtu in v stanovanju), je dovolj glavnik ali rabim še kakšno posebno krtačo, kako je s kopanjem in šamponiranjem in ali je primerno tega psa kopati tudi v morju?
Hvala!
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #2 : sreda, 11.12.2002 : 13:55:10 »

Samojedi so sicer izredno lepi in prijetni psi,
ki pa niso primerni za vsakogar. Njihov značaj
nikakor ni preprost. Po eni strani so izjemno prijazni
tako do ljudi kot tudi do drugih živali, izgledajo kot
kosmati angelčki, a so po drugi strani zelo dominantni
(svojo prevlado dosežejo na zelo prefrigan način, lepo
prijazno, postopno, tako da večina lastnikov sploh ne
opazi)
Ne prenesejo samote. potrebujejo stalno družbo
lastnikov in/ali drugih psov. Odlično se počutijo v krdelu.
Osamljen in zdolgočasen samojed zna narediti v zelo kratkem
času ogromno škode.Če je zaprt tako da ne more ničesar zgristi,
bo zgrizel kar sebe.
Potrebuje veliko gibanja, običajno samo
počasni sprehodi ne zadoščajo, zelo radi pa tečejo ob kolesu.
Psi, ki jim ne nudimo dovolj gibanja si ga vzamejo sami in se
grejo potepat(to jim je zelo težko preprečiti, saj so pravi
Houndiniji - če so dovolj zlavfani pa ne delajo problemov)

Lovski nagon pri samojedih večinoma ne predstavlja posebnega
problema, so pa med psi v tem precejšnje razlike. obstajajo
samojedi, ki so povsem brez lovskega nagona, drugi pa zelo
radi stikajo za ptiči ali gonijo zajce. velika večina samojedov
večje živali pusti pri miru ali se z njimi igra (samojedi so
bili nekoč pastirski psi, ki so pasli sevarne jelene, njihovi
prvotni lastniki so strogo izločali vse popadljive pse)
Na mačke se zlahka navadijo, navadno so veliki prijatelji.

Kar se tiče lajanja se tudi zelo razlikujejo med seboj. Eni so
rojeni bevskači, drugi so kar se lajanja tiče prav prijetni.
To se vidi že v leglu, komur so bevskači zoprni (ponavadi imajo
tudi zoprno tenek glas) naj si izbere bolj tihega mladiča.

Nega dlake ni zahtevna, se pa spet posamezni psi med seboj
precej razlikujejo v kvaliteti dlake. Ponavadi zadošča
temeljito(do kože)krtačenje enkrat na teden, ko se molsajo
pa je treba dlako izčesavati vsak dan (jo je pa ogromno)
Dlaka se sama čisti, kar pomeni, da je moker in blatnast
pes naslednji dan spet lepo bel, stanovanje pa je bogatejše
za kakšne pol kile prahu. Kopamo ga po potrebi, kadar tudi
suh in skrtačen ni več bel. Uporabimo lahko poseben šampon za pse z dvojnim kožuhom, ali pa kar navadni brezov  ali koprivin šampon. Težko si predstavljam, da bi lahko samojeda skopala kje drugje kot v banji, saj se dlaka zelo težko zmoči, zelo veliko vode je potrebno tudi za izpiranje. Pred kopanjem ga moramo nujno dobro razčesati. Potrebujemo glavnik z dolgimi redkimi zobmi, navaden glavnik, krtačo z dolgimi ravnimi zobci in krtačo z tankimi ukivljenimi zobci za izčesacvanje podlanke.

Za šolanje so izjemno prijetni, vendar le, če imamo pravilen pristop.
Tisti, ki bi rad samojeda karkoli naučil, mora vedeti, da ga
ni mogoče prisiliti, da bi naredil nekaj, česar noče. Rad pa dela
tisto kar ga zabava in tisto kar se mu splača. Zato mora biti vodnik
zelo iznajdliv in zvit. Če smo mu uspeli vajo prikazati na pravi način,
jo zelo hitro osvoji in  rabi zelo malo ponavljanja. Vse kar dela, dela
hitro, natančno in z velikim veseljem - ali pa sploh ne dela.
Zelo je treba paziti, da z njim ne pridemo v konflikt, saj lahko postane
neverjetno trmast. Če uporabimo silo, v njegovih očeh globoko pademo in
nas sploh ne upošteva več (potem dobimo tisto tipično sliko: lastnik
gleda v eno smer, pes pa čisto nekam drugam, lastnik mu govori eno, pes
pa dela čisto nekaj tretjega). Zaradi naštetega malo šolo toplo priporočam,
pri tečajih poslušnosti pa priporočam veliko previdnosti, v večini tečajev
je način dela za samojede povsem neprimeren in lahko naredimo več škode kot koristi

Pa še nekaj, kar mi je pri samojedih posebno všeč: niso zamerljivi, imajo neverjeten
smisel za humor, znajo se norčevati tudi na svoj račun. so zelo radoživi, iz čisto
vsake situacije zanajo potegniti nekaj dobrega zase. Ja pa še tole mi je silno všeč-
njihova dlaka ima srebrnkast odsev in kadar sije sonce "delajo zajčke"
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #3 : sobota, 21.12.2002 : 20:29:03 »

Tudi jaz imam samojeda in sem kar presenečena nad njim. Baje so samojedi zelo neposlušni psi, a Sammy je že pri 2 in pol mesecih znal dati tačko, pri 3 mesecih pa ukaza SEDI in SEM. Pri 4 in pol mesecih je znal PROSTOR, sedaj pa ko je star 6-mesecev, ga učim POLEG, pa še malo agilityja za povrhu. Spomladi začneva redno. Sicer prihaja v puberteto in bo vedno manj poslušal (kar velja za čisto vse pse), ampak mislim, da večjih problemov ne bo.

Poleti in jeseni sem ga česala vsak dan, zdaj pa vsak drugi in je čisto dovolj. Tisto, da se lahko samojed najprej namaka v blatu, čez uro pa je popolnoma bel, prav tako drži. Predvsem imam izkušnje od jeseni, ko je bilo takšno blato, da groza.
Res je tudi, da moraš biti malo zvit, če hočeš kaj doseči, predvsem, če mu hočeš kaj vzeti in še ne pozna ukaza SPUSTI. Sicer mu ne smeš nikoli vzeti ničesar iz ust, ampak če ima kaj res škodljivega, mu pa moraš...

Lanabela, mislim, da vse, kar si napisala drži.

Sicer pa je Sammy zeloooo prijaze, rad se crklja in igra, potrebuje pa veliko gibanja, zato si privoščiva na dan tudi do ure in pol sprehoda.

Upam, da se boš odločil za samojeda, ne bo ti žal, če boš upošteval nasvete, kadarkoli se pa lahko obrneš name...  Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #4 : ponedeljek, 23.12.2002 : 11:35:43 »

Citat
Spomladi začneva redno. Sicer prihaja v puberteto in bo vedno manj poslušal (kar velja za čisto vse pse), ampak mislim, da večjih problemov ne bo.


Paziti moraš, da ne bo dobil občutka, da MORA delati, ker se ti bo v puberteti uprl. Delo s tabo naj bo zanj privilegij. Če se upre in nečesa noče storiti, potem mu tega tudi ni treba storiti (ob tej izjavi skoraj vsi inštruktorji šolanja sicer dobijo pike, ampak pri samojedih drugače ne gre.) Ti moraš pa poskrbeti, da mu bo zato, ker ni hotel delati žal. Če na primer noče izvesti neke vaje ali pa se norčuje in preizkuša tvojo potrpežljivost, ga čisto enostavno privežeš na prostor, vajo izvede drug pes, ki dobi za nagrado hrano ali predmete od samojeda, pa še pretirano pohvalo. Samojeda nekaj časa ignoriraš, potem pa mu daš možnost, da napako popravi. Ponavadi deluje, če ne,  je dela za ta dan konec. Ko vidiš, da je pes prišel v težavno obdobje, delaš z njim vaje, ki ga veselijo (ponavadi so to vaje v gibanju -lahko ga učiš vajo naprej, levo, desno, detaširanje, lažje kombinacije pri agilitiju...) vaje poslušnosti pa v tem času zmanjšaš na minimum. Če psa puberteta hudo zdeluje, je najbolje šolanje za nekaj tednov povsem prekiniti (nerodno, če si sredi tečaja)

Če mu hočeš kaj vzeti iz gobca pa najbolje deluje zamenjava. Večina samojedov je pripravljena zamenjati crknjeno miš za hrenovko, za brikete pa ne. Na silo kaj vzeti iz gobca mu je pa težko, saj takoj ko opazi tvojo namero zadevo v rekordnem času pogoltne.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #5 : četrtek, 02.01.2003 : 19:33:13 »

Malo sem se ukvarjala z izdelavo Sammy-jeve spletne strani in nastalo je tole, kar si lahko pogledate na: http://sammy4ever.cjb.net/ Imam nekaj težav, ker se slike ne vidijo in če ima kdo izkušnje s podobnimi težavami, mi lahko svetuje. Drugače pa boste na strani našli standard-samojed, nekaj koristnih povezav, knjigo gostov... Vsi predlogi bodo dobrodošli!
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #6 : četrtek, 02.01.2003 : 20:48:35 »

"Sicer mu ne smeš nikoli vzeti ničesar iz ust,"

zakaj mu pa nič ne smeš vzeti iz gobca? ali je pes hud ali kaj takega?
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #7 : petek, 03.01.2003 : 19:42:41 »

nNičesar mu ne smeš vzeti iz ust, ker ti naslednjič ne bo več zaupal in bo kar pobegnil, ko bo videl, da greš proti njemu in bo imel nekaj v gobcu. Rajši imej nek priboljšek in ga poskušaj zamenjati za tisto reč v gobcu. Ali pa kakšno igračo. A imaš tudi ti samojeda?
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #8 : petek, 03.01.2003 : 20:29:57 »

ne nimamo samojeda, samo čudno se mi je zdelo, zakaj psu ne smeš vzeti česa iz gobca.  Ker jst sem mnenja da ti pes mora pustiti, da mu vzameš karkoli iz gobca, pa naj bo to igrača, kost ali pa samo navadna palica.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #9 : nedelja, 05.01.2003 : 18:22:38 »

Če je hud? Kje pa, ne bo te ugriznil, tudi če ga potegneš za jezik. Samo naslednjič bo zadevo raje prej požrl preden boš uspel priti do njega. Ne verjameš? Nekoč sem od enega lovca nafehtala zajčjo kožo (z glavo in tačkami), da bi naredila sled (vlečko) za prinašalko. Kožo sem do večera spravila v drvarnico, a jo je samojedka Sassy vpričo mene ukradla. Besno sem zavpila in se zapodila za njo.Tekla je lahko samo dobrih 50m do konca ograje, kjer sem jo ujela, a je kožo spotoma že pojedla. Celo, z glavo in nogicami vred. Videti je bilo prav nagnusno. Sassy je kožo sicer uspešno prebavila, s sledjo pa seveda ni bilo nič.
Praviš, da bi moral pes vsako stvar na povelje spustiti iz gobca. Drži, samo to je nekaj drugega kot jemanje iz gobca na silo. Psa moraš zadevo najprej naučiti, tako, kakor je povedal Sammy. Meni se najbolje obnese, če naučim psa da najdeno zadevo prinese pokazat, na povelje jo spusti, da lahko vidim kaj je, in če ni kaj res nevarnega, lahko zadevo obdrži. Zadevo mu vzamem samo, če je res nujno, po možnosti dobi zamenjavo ali pa vsaj pohvalo.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #10 : nedelja, 12.01.2003 : 18:26:08 »

Živjo!
Na www.sammy4ever.cjb.net se nahaja forum, kjer se lahko pogovarjate o samojedih. Za vse lastnike in ljubitelje seveda, pa tudi ljubitelje psov na splošno. Izkušnje, nasveti...
Logiran
vijolica
gost
« Odgovor #11 : petek, 24.01.2003 : 16:28:05 »

tudi jaz imam doma samojeda, že drugega po vrsti. star je šele 4 mesece, a praktično že zna skoraj vse.
res je kar velja za samojede, so izredno neposlušni in trmasti psi, a z dovolj pozornosti (ki jo zahtevajo ves čas) lahko tudi samojeda vzgojiš v "še kar" poslušnega psa. no, obstajajo tudi izjeme. Wink
kar se pa tiče jemanja stvari iz gobčka pa morem napisat, da s tem nikoli nisva imela težav, saj že ob besedi fuj izpusti kar ima, če ne pa mi brez problemov pusti da mu sama vzamem. to mi je dovolil.
kot sem že napisala, samojedi so že po naravi neubogljivi psi, a to se razlikuje od psa do psa. zelo je odvisno od prednikov, ali bo mladiček manj temperamenten ali bolj, vendar je splošno znano, da psičke dosti bolj ubogajo kot psi, ki so zelo temperamentni in  na vsak način hočejo doseči svoje.

če imaš dosti časa, hišo z velikim vrtom in potrplenje ob vzgoji si omisli samojeda, saj bo prinesel veliko ljubezni in veselja v tvoj dom.
nikoli pa ne kopuj samojeda kot okras za na vrt, kajti pomanjkanja pozornosti ne bo nikoli odpustil!

pa lep pozdrav
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #12 : torek, 28.01.2003 : 18:51:57 »

Citat
res je kar velja za samojede, so izredno neposlušni in trmasti psi

Večina samojedov je žal res takih, ampak izključno po krivdi lastnika.
Logiran
Bela01
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 706


« Odgovor #13 : petek, 07.03.2003 : 22:42:36 »

Lep pozdrav!
Sem še sveža na tem forumu. Imam pa 2 meseca in en teden staro psičko. Jutri bo pri nas 3 tedne. In moram povedat da je postala že zelo poslušna (primerno njeni starosti). Že uboga (če seveda ni v igri s kakim psom - potem so besede skoraj zaman) na besedo pridi, tudi prinesi že včasih rata, počakaj tudi že po malem. Vesela sem tudi kr dobro prenaša vožnjo (oz. sploh ni nič narobe), svoj prostor ima na tleh na sovoznikovi strani. Na začetku je še nekaj časa prosla da bi prišla k mojim nogam ali pa v naročje vendar sem bolj ali manj ignorirala. Sedaj se lepo uleže na tla malo podrema ali pa gloda pasjo žvečilno Smiley. No kar se tiče dojemanja bi tudi rekla da me je zelo ganlo. Nisem rabla dosti krat ponovit pa si je stvar zapomnila, kak pa sem hotela kaj na silo pa je takoj pokazala užaljenost (in to zelo očitno - sedela je ko mumija, gledala nepremično tja v tri dni in se ni prestavla) Smiley
Ravno sem brala v prejšnjih postih o tem, da psu ne smeš (ni priporočljivo) vzeti (na silo) iz gobčka nezaželjenega. Namreč nažalost sem že naredila napako - sploh ko mi je zadnjič celo noč boga reva bruhala in sem mogoče sedaj postala preveč previdna. Enih dvakrat mi je uspelo vzeti takoj stvar iz gobčka potem pa je že ušla (tak v igri) ko sem šla proti njej. Sedaj sem raje spremenila s taktiko, ne grem več proti njej, skos ji ponavaljam besedo prinesi in spusti. Ko ze na pol poti pride k meni in mogoče po nesreči spusti jo pokličem in pokažem kaj imam. Zanimivo pa je kak hitro je osvojila "lej kaj mam" ko ji dam keksek Cheesy.
V glavnem obe se veliko učiva in še precej je pred nama. sedaj pa moram končat kr že prosi - morma lulat Smiley
Logiran
Bela01
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 706


« Odgovor #14 : sobota, 08.03.2003 : 14:36:58 »

Torej včeraj več ni bilo časa, da bi podala vprašanje  Smiley
Zanima me glede šolanja. Sicer sem še v precepu ali bi jo dali šolat ali ne. Sicer se veliko ukvarjamo z njo - vrjamem pa da v šoli ne učijo samo psa ampak tudi lastnika kako ravnati. Zanima me kje v bližini Maribora je primerna šola za samojede in pri kolkih mesecih se začne prvo šolanje in kaj se tu uči?

Zanima me tudi nekaj drugega. Torej psička je stara dva meseca in 1 teden, tehta 6 kg. Ali je res da jo sedaj še moram nositi po stopnicah. Smo pa v bloku v 2 nadstropju, s tem da so stopnice visoke manj kot 15 cm. Eni pravijo, da zaradi kolkov, drugi da zaradi pruha. Veterinar mi je sicer rekel da mogoce zaj se kak mesec, ampak naj ne pretiravamo. Namrec po stopnicah je cisto dobro gre in tudi ce gledam v naravi kake vragolije delajo psi pa jih noben ne nosi (pa so tut kje kake stopnice,...). Zanima me tudi glede korenčka. Namreč opažam da ima zelo rada sadje in tudi zelenjavo. Korenček ima veliko barvila in eni pravijo da psom z belo dlako ni dobro devat korenčka, ker se jim obarva in več ni bela.
Tudi glede cepljenja imam vprašanje. Sedaj je že bila cepljena (pri 2 mesecih), 17 greva še enkrat. Zdaj pa ne vem kdaj jo naj dam cepit proti steklini. Pri petih mesecih je tudi neko cepljenje - proti kugi in mislim da tudi proti steklini, vendar nekateri pravijo naj raje počakam do enega leta saj je to cepivo precej močno. No, človek postane kr precej zmeden, ko mu da vsak svojo varianto - tudi veterinar.

Hvala že v naprej.
LP, Ines
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 129   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 5  |  Tema: samojedi - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines