mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 23:51:27

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije
Strani: 1 2 3 4 [5] 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije  (Prebrano 33666 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #60 : nedelja, 07.10.2007 : 07:55:07 »

No, jaz sem vse pravilnike (FCI, KZS, SKVPM) "naštudirala" preden sem se odločila za vzrejo. Nevednost pač nikoli ni bila opravičilo za napačno ravnanje.

Srbija, Madžarska...in ostale podobne države so bile vedno sumljive. Jezi me le to, ker se v vsaki od teh držav najde kar nekaj poštenih vzrediteljev, psarn (sploh Madžarska), ki jim vse te zadeve delajo krivico.
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #61 : nedelja, 07.10.2007 : 10:27:35 »

No, jaz sem vse pravilnike (FCI, KZS, SKVPM) "naštudirala" preden sem se odločila za vzrejo. Nevednost pač nikoli ni bila opravičilo za napačno ravnanje.

Pohvalno! Redki so tisti ki se lahko pohvalijo s tem.

Srbija, Madžarska...in ostale podobne države so bile vedno sumljive. Jezi me le to, ker se v vsaki od teh držav najde kar nekaj poštenih vzrediteljev, psarn (sploh Madžarska), ki jim vse te zadeve delajo krivico.

Največji problemi so tam, kjer je standard izredno nizek. Na tak način si nekateri zagotovijo dodaten vir zaslužka. Ljudje pa tako ali tako padejo na ''NIZKE CENE''. V večini primerov pa se lahko potem pohvalijo z vsem drugim samo tistim ne kar so kupili.

Lp, Eva
Logiran
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #62 : torek, 09.10.2007 : 13:20:56 »

Pohvalno! Redki so tisti ki se lahko pohvalijo s tem.

Tega nisem napisala zaradi hvale. Se mi pač zdi smotrno da, če se človek loti vzreje, je potrebno poznati vse te zadeve.
Dobro, veliko ljudi nasede pri nakupu psa, da pa vzreditelj ne bi vedel osnovnih zadev vzreje...

Največji problemi so tam, kjer je standard izredno nizek. Na tak način si nekateri zagotovijo dodaten vir zaslužka. Ljudje pa tako ali tako padejo na ''NIZKE CENE''. V večini primerov pa se lahko potem pohvalijo z vsem drugim samo tistim ne kar so kupili.

Res je, ampak vmes je navadno še nek človek, ki "pokasira" razliko med ceno "vzreditelja" in ceno kupca, ter celotno leglo (z vsemi paprji in predvidevam da povsem legalno) pripelje v Slovenijo.



Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #63 : sreda, 10.10.2007 : 15:14:33 »

Kaksna so pravila FCI:

INTERNATIONAL BREEDING RULES OF THE F.C.I.
http://www.fci.be/uploaded_files/Breeding_EN.doc

TRANSFER OF BREEDING RIGHTS – LEASE AGREEMENT

14. As a rule, the owner of the bitch at the time of the mating is considered to be the breeder of the litter. 

The right to use the bitch or the stud dog for breeding may be transferred to a third party by contract.

It is compulsory that such a transfer of breeding rights/leasing agreement be executed in writing before the breeding takes place.

The written agreement transferring the breeding rights must be recorded in due time with the appropriate organisation which keeps the stud book and, if required, with the breed club.

The lease agreement must be enclosed with the application to register the litter.  It must clearly outline the rights and obligations of the two contracting parties.

The leasee of the bitch is considered to be its owner, as understood by these rules, from the date of the whelping until the litter is weaned.

STUD BOOK REGISTRATION OF A LITTER

17. In the absence of other agreements, the new owner of a pregnant bitch automatically becomes the breeder of the expected litter. 

18. Each dog bred in and registered with a FCI member country or contract partner is to be provided with permanent and falsification-proof identification; this identification is to appear on its pedigree.

In principle, a litter is registered with the stud book of the country where the owner of the bitch lives (résidence habituelle) and will bear his kennel name.  In case the “résidence habituelle” can not be legally defined, the owner of the bitch has the right to have his/her litter born and registered in the country where he/she lives at the moment of the mating provided that the following requirements are met:

- the owner has to comply with the breeding requirements of the kennel club of the country where he/she lives at the moment of the mating.
- the owner has to provide a certificate issued by the appropriate local authorities of the place where he/she lives indicating that he is staying (with no interruption) in this country for a minimum period of 6 months.

Upon observance of these requirements, the national kennel club of the country where the owner lives at the moment of the mating has to register the litter born on its territory with its stud book, issue the pedigrees for the puppies with the owner’s kennel name and the address where he/she lives.

Exceptions are granted in cases where the breeder of dogs resides in a country which does not have an FCI recognised stud book. This breeder may register the litter in a country which keeps a stud book recognised by the FCI.

All litters are to be fully registered; this includes all puppies reared to the date of application for registration.

Pedigrees, which are in fact birth certificates, must be issued for correct parentage only. Normally, a female is to be mated by only one male for the same litter. In cases of deviations, the kennel clubs are obliged, at the breeder’s costs, to have the parentage proved by DNA testing.

BREEDING RULES OF THE MEMBER COUNTRIES

19. The breeding regulations of the member countries and contract partners can go beyond those of the FCI in their requirements, but may not be (inconsistent) in conflict with the FCI International Breeding Regulations.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #64 : četrtek, 11.10.2007 : 10:14:28 »

Pa se srbska varianta, ki pa ni uradna, ker se pac do uradnih pravilnikov prebijamo kot do zlata (le cemu so namenjeni pravilniki in kako lahko ljudje delajo v skladu s predpisi, ce ne vedo, kaj v njih pise?):

- Vsak rodovnik mora biti overjen s strani ene od treh organizacij (Kinološki savez Srbije, Kinološki savez Vojvodine, Kinološki savez Crne Gore).

- Vsi, v rodovno knjigo SCG vpisani psi imajo karakteristicne stevilke: KSS - 70000, KS Vojvodine - 80000, KC CG - 30000.

- Vzreditelji so dolzni prijaviti leglo v roku treh mesecev od datuma kotenja. Po tem roku je prijava neveljavna, razen ce je na podlagi opravicljivih razlogov ne odobri pristojni organ (hm...).

- Vsi uvozeni psi iz drzav clanic FCI se vpisejo v rodovno knjigo, ce so pozitivno ocenjeni.

- Za vzrejo v Srbiji ni potreben vzrejni pregled, temvec samo ocena zunanjosti - za pse najmanj SG (zelo dobro), za psice najmanj G (dobro).

- Za prijavo legla je potreben izpolnjen formular "Prijava legla", potrdilo o parjenju (podpise ga lastnik samca po parjenju), kopije rodovnikov za psico in psa, kopije ocenskih listov z razstav za psico in psa, (za delovne tudi druge kopije o izpitih).

- Za izdajo srbskega rodovnika ni potrebno ne tetoviranje in ne cipiranje.

- Za izdajo export rodovnika je potrebno mikrocipiranje mladica. Stevilka cipa se vpise v export rodovnik.

- Rodovniki so lahko izdani v istem dnevu, ko prispe vloga zanje, ce so na delovnem mestu predsednik zveze in vsi ostali.

- Export rodovniki so lahko izdani v istem dnevu, ko prispe vloga zanje, ce so na delovnem mestu predsednik zveze in vsi ostali.
Logiran

Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #65 : četrtek, 11.10.2007 : 10:22:54 »

Samo tole so pa tako ohlapna pravila, da v bistvu tam lahko skoraj vsakdo vzreja in vsakdo pridobi rodovnike za svoje leglo in vsaka psica ima lahko mladiče.  Kako samo ocena zunanjosti, torej se vse potencialne bolezni lahko vlečejo skozi generacije?

Kako v treh mesecih od datuma kotenja? Če ni opravičljivih razlogov za prepozno prijavo legla si jih pa pač izmisliš ali plačaš.

Tole so idealna pravila za preprodajalce.

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #66 : četrtek, 11.10.2007 : 10:30:23 »

Sasenka, tocno tako.
In najhuje od vsega je, da je ocitno "uradna razlaga" kasnejsih izdaj rodovnikov revnost v dezeli srbski, kot pise Damijan.
Torej so "uradno" vsi pokriti.

Je pa izjemno zanimivo pravilo o cipiranju za izvozene pse.
Logiran

satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #67 : četrtek, 11.10.2007 : 11:17:58 »

Ne samo da so zelo ohlapni, meni se v bistvu zdijo krasno malo prirejeni po svoje Shocked Angry, tako si jih v bistvu lahko razlaga vsak po svoje Lips Sealed

Meni je pa zaminiva tudi tale izjava:
Citat
- Vsi uvozeni psi iz drzav clanic FCI se vpisejo v rodovno knjigo, ce so pozitivno ocenjeni.

A če ni pozitivno ocenjen se ne vpiše kljub rodovniku iz matične države kjer je bil skoten? Huh Lips Sealed Huh Undecided

Mislim da bi morala FCI včasih malce prečekirati kaj se dogaja v njenih članicah in mogoče kakšni odvzeti članstvo ali vsaj denarno kaznovati, s tem da bi bilo potrebno kaznovati tudi tisto članico ki dopušča uvoz takih "po reglcih" psov Tongue
Logiran
Tecka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.256


« Odgovor #68 : četrtek, 11.10.2007 : 12:13:55 »

Hvala Jana, to sem iskala in ne našla...
Zanimiv pravilnik, ni kaj Lips Sealed.
lp
T.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #69 : četrtek, 11.10.2007 : 12:19:50 »

Da ne bo nesporazuma - zgoraj ni "pravilnik", temvec samo z vseh vetrov in od vseh mogocih (pravih) srbskih vzrediteljev nabrana pravila, za katera oni vedo.
Logiran

Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #70 : četrtek, 11.10.2007 : 12:24:25 »

satin: pozitivna ocena zunanjosti kot pogoj za vpis v SLR je do pred nekaj let veljala tudi v Sloveniji.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #71 : četrtek, 11.10.2007 : 12:50:47 »

Me informativno Barbka zanima kako se je potem urejala zadeva če slučajno pes ni bil ocenjen pozitivno? Kako je bilo potem z njegovim rodovnikom, pa recimo da je iz Francije (da nav kdo reku da smo se na Srbijo spravli Wink)  Sklepam da se tega psa pri nas ni dalo vpisati v SLR. Huh
Logiran
IMPERIAL FLN
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 87


« Odgovor #72 : četrtek, 11.10.2007 : 20:51:22 »

Vem, da to ne spada sem, pa me vseeno zanima, koliko morajo biti stari psi v Italiji, da dobijo vzrejno in lahko parijo?
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #73 : četrtek, 11.10.2007 : 21:09:37 »

satin - mislim, da se ga potem sploh ni dalo vpisati v SLR (vpis pa je bil v bistvu takrat pogoj samo za vzrejo). Sedaj pa lahko vpišeš mladiča takoj, ko dobiš rodovnik, vpis v SLR pa je tudi pogoj za pridobitev prvaštev, vzrejnega dovoljenja, agility delovne knjižice, mislim, da tudi anvadne delovne knjižice..
Pri "moji" pasmi v Italiji ni vzrejnih pregledov. In vem, da nekateri parijo zelo mlade psice pa tudi zelo stare.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #74 : petek, 12.10.2007 : 06:52:01 »

Glede na to, da imamo vsi že kar precej razjasnjene pojme o delovanju Kinološke zveze Srbije, pa samo še eno dejstvo, ki se ga vsi zavedamo.

Ker občasno obiščemo tudi kakšno srbsko razstavo in poklepetamo s srbskimi razstavljalci, nam je hitro postalo jasno, kako potekajo pri njih stvari. Tam je ustaljena praksa, predvsem za redkejše zastopane pasme, da se kupujejo mešančki - podobni določeni pasmi - predvsem na Madžarskem, se prepeljejo v Srbijo, kjer se iz njih naredi čistokrvne pasemske mladičke, ki pa se jih še vedno prodaja po smešno nizki ceni, ki je pač primerna za njihov nizki standard. Žalostno je to, da se tega vsi zavedajo, ljudje, ki jih kupujejo, sodniki, ki jih ocenjujejo in najbrž tudi zveza in kot je bilo rečeno, vse samo zaradi denarja. Normalno je, da ne moreš spregledati, da se ti v ringu sprehaja pes za katerega točno veš s katero pasmo je mešan (npr. glede na to, da imam beagla, je bil v našem ringu basset-beagel, ki je imel tako izrazita bassetova očesa, da vidi vsak laik). In taki psi seveda veselo zmagujejo, brez kakršne koli kritike, mi npr. nismo nikoli uspeli med samimi mešančki dobiti BOB, ker pač držijo skupaj in tako pač je.

Tukaj žal mi ne moremo nič premakniti, je pa zelo žalostno, da se tega poslužujejo tudi slovenski vzreditelji od katerih pa tega nebi pričakoval. Predvsem zaradi tega, ker so na jugu štirinožni prijatelji veliko manj cenjeni, kot pri nas v Sloveniji in razvitejših državah, a očitno tudi pri nas nekateri ravnajo podobno.

S tem hočem povedati, mi ne moremo spremeniti Srbije, njenih ljudi in njenih načinov, kar se tiče kinologije, lahko pa smo toliko ozaveščeni, pošteni, ..., da tega ne podpiramo in kritično obrnemo hrbet vsaki taki svinjariji, ki jo srečamo, ne pa, da v njej še sodelujemo!!!

LP
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines