mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:17:28

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o prireditvah  |  svet razstav  |  Tema: Pravilnik o razstavah v Sloveniji
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pravilnik o razstavah v Sloveniji  (Prebrano 6093 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« : sreda, 03.10.2007 : 17:52:43 »

PRAVILNIK O RAZSTAVAH PSOV V REPUBLIKI SLOVENIJI

28. člen

Na razstavah se pse razporeja v razrede. Razredi so obvezni in neobvezni - po želji organizatorja.

OBVEZNI RAZREDI SO:

razred mladih, prijavljajo se psi, stari od 9 do 18 mesecev
odprti razred, prijavljajo se psi, stari od 15 mesecev dalje
razred delovnih, prijavljajo se psi z opravljenim delovnim izpitom, ki ga za pasmo predpisuje pravilnik FCI - k prijavi je obvezno priložiti fotokopijo dokumenta FCI o opravljenem izpitu; izjemoma se lahko v ta razred le na državnih prireditvah prijavljajo tudi psi, ki imajo opravljen izpit reševalnega psa 1.stopnje po veljavnem pravilniku KZS;
razred prvakov - obezno se prijavljajo psi, ki že imajo naziv 'PRVAK SLOVENIJE V LEPOTI'; v ta razred ni obvezno prijavljati psov, ki imajo že naziv mednarodnega prvaka v lepoti oziroma prvaka v lepoti katere druge države, članice FCI; (Velja le za prvake v lepoti, ne pa v delu); k prijavi se obvezno priloži tudi fotokopijo dokumenta o prvaštvu.

NEOBVEZNI RAZREDI SO:

razred mladičev - prijavljajo se psi od 4. do 6. meseca starosta,
razred najmlajših - prijavljajo se psi od 6. do 9. meseca starosti,
razred vmesnih - prijavljajo se psi od 15. do 24. meseca starosti,
razred veteranov - prijavljajo se psi, stari od 8 do 10 let starosti,
razred seniorjev - prijavljajo se psi, stari nad 10 let,
razred izven konkurence - prijavljajo se psi s pogojnim rodovnikom in drugi, ki jih predvidi organizator.
Psi se ocenjujejo ločeno po spolu. Psa se lahko prijavi le v en ocenjevalni razred.
O pogojih prijavljanja psov v obvezne in neobvezne razrede mora prireditelj obvestiti razstavljavce v prijavnicah in katalogu.
Na specialnih razstavah, kjer se ocenjuje le eno pasmo psov, lahko prireditelj v okviru predpisanih obveznih razredov pse razporedi tudi v podskupine po lastni presoji.
Prerazporeditev iz razreda v razred lahko izvede le strokovni vodja razstave ob predhodnem soglasju delegata KZS. RAzlog za prerazporeditev je lahko le tehnična napaka organizatorja ali prijavitelja.

29. člen

Poleg posamezne prijave v ocenjevalni razred se psa lahko prijavi še v naslednji skupini:

par - tvorita pes in psica iste pasme, ki sta na dan razstave last iste osebe in na dan razstave pozitivno ocenjena,
vzrejna skupina - tvorijo jo najmanj trije psi istega vzreditelja, ki so na dan razstave pozitivno ocenjeni; psi so lahko v lasti različnih oseb.
Vzrejne skupine in pare se lahko prijavi že s prijavnico ali pa do določene ure na sami razstavi, kot določi organozator. Vzrejno skupino lahko prijavi le vzreditelj.

31. člen

Psi, prijavljeni v razredu mladičev in v razredu najmlajših, se opisujejo z:

* zelo perspektiven
* perspektiven
* neperspektiven.


V vseh drugih razredih se pse ocenjuje z ocenami, ki so navedene v PSD. (67. člen).

32. člen

Na državnih in mednarodnih razstavah lahko dobijo psi poleg ocen tudi kandidature, katere se podeli ločeno po spolu le odlično ocenjenim, ne glede na število prijavljenih v konkurenci. Za njih razstavljavec prejme poseben karton.
Kandidature so naslednje: CACIB, rezervni CACIB, CAC SLO in rezervni CAC SLO.
Pri podelitvi kandidatur CACIB in R.CACIB je treba upoštevati mednarodni pravilnik; pri podelitvi CAC SLO in R. CAC SLO pa določila tega pravilnika.
Kadar se ne podeli CAC SLO, se ne sme podeliti niti R. CAC SLO. Psi, ki so že Prvaki Slovenije v lepoti (Ch. SLO), lahko sodelujejo za CAC SLO; v primeru podelitve ta kandidatura pripade drugouvrščenemu, ki je prejel R. CAC SLO.
Na vseh kartonih mora biti napisan naziv prireditve, kandidatura oziroma naziv ter prostor za kataloško številko, datum in podpis sodnika. Obliko za vse kartone predpišeta enotno za vse državne in mednarodne prireditve Komiaij Z prireditve in Strokovni svet KZS. Poseben karton prejme tudi prejemnik naziva MPL in Prvak pasme BOB.

33. člen

Na državnih in mednarodnih razstavah se pri posameznih pasmah lahko podeli več kandidatur CAC in R. CAC SLO. Te pasme so označene v seznamu pasem psov FCI. Za kandidature MPL, CACIB in R. CACIB pa je pri vsaki posamezni pasmi treba upoštevati določila FCI o številu teh kandidatur.

34. člen

Postopek podelitve nazivov in kandidatur na državnih razstavah je naslednji:

MPL SLO
To kandidaturo lahko podeli sodnik psom, ki so vpisani v razredu mladih in so prejeli oceno odlično I.

CAC SLO

To kandidaturo lahko podeli sodnik v razredih vmesnih, odprtem razredu, razredu delavnih in prvakov psu in psici, ki sta v teh razredih dobila oceno Odlično I (pri pasmi, kjer se podeljuje več kandidatur CAC, je treba pri podelitvi upoštevati merila FCI).

R. CAC SLO

To kandidaturo lahko podeli sodnik drugouvrščenemu psu in psici v razredih vmesnih, odprtem razredu, razredu delavnih in prvakov; to pomeni, da sta dobila oceno Odlično II.

(Na mednarodnih razstavah se za naziv CACIB potegujejo vsi psi in psic - ločeno po spolu - ki so prejeli naziv CAC SLO; za naziv R. CACIB se potegujejo psi ali psice, ki so ostali v ringu in pes ali psica, ki je dobil R. CAC, iz tistega razreda, iz katerega je bil nosilec naslova CAC dobil CACIB).

PRVAK RAZREDA VETERANOV

Ta naziv lahko podeli sodnik najlepšemu odlično ocenjenemu pso in psici, ki sta v tem razredu dobila oceno Odlično I.
V primeru zadostnega števila odlično ocenjenih psov mora sodnik razvrstiti pse in psice na prvih štirih mestih (Odlično I do Odično IV). Sodnik razvršča le odlično ocenjene pse in psice.

35. člen

PRVAK PASME

Za ta naziv tekmujejo psi in psice, ki so prejeli: naziv MPL in vsi, ki so prejeli CAC SLO ter naziv prvak razreda veteranov.
(Na mednarodni razstavi za ta naziv tekmujejo psi in psice, ki so prejeli: naziv MPL, oba prejemnika naziva CACIB in naziv prvak razreda veteranov.).

36. člen

PRVAK PASEMSKE SKUPINE

Na razstavah tekmujejo za ta nazov vsi prvaki pasem. Vse prvake pasem se razporedi v deset pasemskih skupin FCI; v zaključnem tekmovanju (defile prvakov) izberejo imenovani sodniki deset zmagovalcev pasemskih skupin.

PRVAK RAZSTAVE

Za ta častni naziv tekmuje vseh deset prvakov pasemskih skupin.
Kadar je razstava dvodnevna, se lahko izbere še PRVAKA RAZSTAVNEGA DNE, ki nato skupaj tekmujeta za naziv PRVAK RAZSTAVE.
Prvake zaključnega tekmovanja (najlepši par, ...), kakor tudi pasemskih skupin in prvaka razstave izbira samo en sodnik.
Prvake pasemskih skupin lahko izbira le tisti sodnik, ki ima opravljen izpit za celo pasemsko skupino, prvaka razstave pa lahko izbira le pooblaščeni sodnik.

38. člen

Na vzeh državnih in mednarodnih razstavah psov vseh pasem je organizator dolžan priskrbeti in podeliti v zaključnem programu pokal za NAJLEPŠEGA SLOVENSKEGA AVTOHTONEGA PSA.

Opomba: Deli, ki se nanašajo na mednarodne razstave, niso del Pravilnika o razstavah, dodala sem jih sama.

Pripravila:
Neža Vilhelm

Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #1 : sobota, 12.09.2009 : 08:30:23 »

Jaz imam pa eno vprasanje...
V kolikor je na razstavi razpisan razred mladicev, (ki ni obvezen razred) kako je s prijavami psov/psic ki se nimajo uradno izdanega rodovnika/export rodovnika in s tem nimajo uradno izdane stevilke vpisa v rodovno knjigo (naso ali tujo)?
Kaksno je pravilo FCI in kako pri nas to opravljamo? Italijani imajo med pravili zapisano, da se st. rodovne knjige ne zahteva v klasi mladicev in najmlajsih...pri nas v pravilniku pa pise da pes, ki ni vpisan v eno od rodovnih knjig priznanih pod FCI ne more bit prijavljen na razstavo.
Torej, ker vsi vemo koliko casa se rodovniki delajo...za moje pojme ce se razpise razred mladicev je treba vzet v zakup, da vsi ne bodo imeli rodovniksih stevilk...

Lp Ziva
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #2 : sobota, 12.09.2009 : 09:06:49 »

Balu, ne obremenjuj se prevec, saj ti bodo psa brez problema vzeli brez vseh stevilk/rodovnika/exporta ... samo s prijavnico, na kateri bo pisalo tisto, kar bos ti napisala in v katalog pri rodovniku navedli "v delu" ali "...".
Se dogaja/se je dogajalo (za v resnici nerodovniske pse) se tudi tedaj, ko so bili stari leto in pol, tako da ne skrbi. Smiley

Pri nas so pravilniki eno, praksa pa nekaj popolnoma drugega. Zal.
Logiran

kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #3 : sobota, 12.09.2009 : 09:17:13 »

Balu, meni so lastniki psov italijanske vzreje posiljali neka potrdila njihove zveze, ker rodovnikov se niso dobili. lp
Logiran

LIZA
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.939


« Odgovor #4 : sobota, 12.09.2009 : 15:00:21 »

Balu,
moja Biba je iz Italije in sem čakala na rodovnik 9 mesecev. Brez problema sem jo prijavljala na vse razstave-tako pri nas kot v tujini. Tja, kjer bi morala napisat rodovniško številko, sem napisala 'rodovnik v delu' in ni bilo nobenih problemov. Enkrat sem edinole mogla poslat št. mikročipa, pa še to ne v Sloveniji.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #5 : sobota, 12.09.2009 : 19:11:40 »

V razred mladičev in najmlajših nismo do zdaj nikoli komplicirali z rodovniki v delu...v mladih pa je načeloma že problem.
Logiran
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #6 : nedelja, 13.09.2009 : 17:19:55 »

No, jaz pa ne morem na specialko na Cesko zaradi tega. Je pa dan prej vpisana na Cacib Komaron na Madzarskem. Sem jim predlagala, ce lahko kasneje posljem vsaj neko potrdilo iz ENCIja (italijanska kinoloska zveza) ampak ni bilo sanse.
Vse skupi se mi zdi malo neumno, ker je brezveze razpisovat razred mladicev in zahtevat neki kar jim lastniki/razstavljalci ne moremo dat in ne po nasi krivdi. Wink
Mladici od Klarka so rodovnike v Belgiji dobili sedaj-7 mesecev po kotitvi.

Liza tudi Berta je iz Italije. Smiley) No, Berta od Urske...niso hoteli ne chipa ne nic drugega. Pa ceprav so mi najprej tezili v smislu, da racunalniski program ne more delat...potem pa pac rekli, da ce ni rodovnika ni nic in to je blo to. Bah...
Upam da ne bo se kaksnih problemov na specialki svetovne...

Ziva
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #7 : nedelja, 13.09.2009 : 17:22:35 »

Hmmm....kaj pa lahko dobiš številko rodovnika? Ker recimo ko sem jaz samca iz Nemčije uvozla, sem tudi čakala skoraj 3 mesece na njegov rodovnik, imela sem pa cel čas že številko, ki jih določijo nekako takrat ko popišejo leglo in sem pol navedla tisto številko, pa nič predložla, pa tudi niso komplicirali.
Logiran
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #8 : nedelja, 13.09.2009 : 18:09:57 »

Jaz imam stevilko njihove "regionalne knjige". Ja, jo dobijo ko popisejo leglo. Samo ne vem ce se ta stevilka pol nekako pretvori v rodovnisko- v smislu da ostane ta stevilka in dodajo samo se podrocno. Ne vem. Bom poklicala jutri na njihovo kinolosko zvezo, ker mi je to komaj zdaj prislo na pamet. Smiley) Ah, sej je ze prepozno in itak je ne bodo hoteli sprejet na Ceskem pomoje...ampak lih tako da vem za naprej.
Hvala za idejo. Smiley)
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o prireditvah  |  svet razstav  |  Tema: Pravilnik o razstavah v Sloveniji
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines