mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 05:38:02

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Zgodilo se je, kar se ne bi smelo zgoditi ...
Strani: 1 2 3 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zgodilo se je, kar se ne bi smelo zgoditi ...  (Prebrano 19003 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : sreda, 10.10.2007 : 17:19:30 »

... ali kakšno je zahtevano/pričakovano obnašanje psov in njihovih lastnikov na prireditvah?

Precej dolgo sem razmisljala, kaksen naslov naj dam temi, za katero ze v naprej vem, da bo dvignila obilico prahu in spet, kot vedno, razdelila svet na dvoje, troje ...

Problem, ki ga spremljamo te dni drugje na netu, nekako ni zasel sem, pa ga bom spravila jaz. Zakaj? Predvsem zato, ker se je zgodil v "pasjem svetu", na "pasji prireditvi", med "pasjeljubci in lastniki psov", med "psi teh lastnikov psov" in ker je tole pasji portal, spada tematika in konkreten problem (ce hocete dogodek) tudi nanj.

Na prireditvi nisem bila prisotna in o njej uradno ni nikjer nicesar zapisano in objavljeno, zato nikakor ne bom sodila, kaj se je prav in kaj se je narobe dogajalo, kdo je kriv in kdo ne, kako bi bilo, ce bi..., temvec bom samo ugotovila, da se je zgodil piknik hrtov, resenih tekacev, na katerem je bila pokoncana civava.

Ne bomo ugotavljali, cigavi so bili hrti, kot tudi ne cigava je bila civava, bomo pa socustvovali z lastniki ob izgubi in upali, da se kaj takega ne bo vec zgodilo.

Sama se znajdem velikokrat v vseh vlogah: kot organizatorka pasjih prireditev, na katerih so prisotni psi, kot lastnica psov, s katerimi se prireditev udelezujem in kot navadna obiskovalka prireditev, na katerih so psi, sama pa psov tja ne pripeljem.
Pa bom malo razpredala o tem, kako v vsaki od svojih vlog s svojega zornega kota vidim udelezbo na kaksni pasji procesiji. Zacela bom na koncu, torej kot obiskovalka prireditev.

Ko se odlocim za odhod na neko prireditev, kjer bodo prisotni tudi psi, se vedno najprej vprasam, kaksni psi bodo tam in kaksni so potencialno njihovi lastniki, kdo je organizator, cemu je prireditev namenjena (psom ali lastnikom) ... in se odlocam za "peljati katero od psic s seboj ali ne" tudi glede na tip prireditve (razstava, piknik, pijanka, pasje divjanje ...), pricakovano stevilo psov, kraj ...

Ce gre za povdarek na srecanju psov, potem gre zagotovo kaksna psica z menoj, vendar se v istem trenutku, ko se odlocim za to, katera bo sla, zavem prav vseh pravil, ki jih bova skupaj morali do zadnjega upostevati na prireditvenem prostoru. In jih upostevamo. Ne spuscamo vec kot dva ali tri pse skupaj, oz. poskusamo prej preveriti "kompatibilnost" posameznih psov. Ce kateri ni kompatibilen z enim od ostalih, gre za nekaj casa na strik eden, potem se zamenjata. Na takih srecanjih ne odmaknem oci od psa, ki je z menoj. Ena od psic je posesivna na igrace. Torej, v nobenem primeru ne more biti skupaj z drugim psom, ki ima igraco. Resitev - strik in vsake toliko zamenjava na igriscu. Druga psica se rada igra z majhnimi psi, vendar je kot nemska doga storasta, velika in tezka. Torej, se jo med tekom ustavlja (jaz z glasom) in preusmerja, da ne povalja katerega od mlajsih. Odpoklic deluje recimo 99,99 %.
Torej, ce je "pasja zabava", potem je cvek, jedaca, pijaca, telefon in ostalo v drugem planu. Vse je podrejeno nadzoru nad psom, ki je z menoj. Umik s prizorisca ni prav noben problem, tudi nimam nobenih problemov z "igranjem za vsako ceno", temvec je povsem normalno, da se kdaj tudi pocaka, da "so na igriscu ustrezni igralci".
Ce pricakujem, da bo na prireditvi kaksen poznan tezaven pes (beri: s tezavnim lastnikom), ostanejo nasi psi doma. Na srecanjih se ne kregam, ne ogrozam drugih in ne zahtevam od drugih, da se mi prilagajajo. Zahtevam pa od vseh prisotnih, da obvladajo svoje pse v toliko, da niso v nobenem trenutku nevarni mojim ali komu drugemu. To je vsa znanost, ki jo upostevam, kadar okrog letam s svojimi psi. Ce tega ne morem doseci, gremo domov.

Na srecanja, ki so namenjena ljudem, ne vozim svojih psov, oz. peljem izkljucno samo psico, za katero vem, da je sposobna stati na striku zraven mene uro ali dve, da se nacvekam. Druge psice, ki zahteva vso mojo pozornost, kadar greva skupaj nekam, nikakor in v nobenem primeru ne vozim na prireditve, ki so v prvi vrsti namenjene cveku z drugimi ljudmi, pa tudi na tiste ne, kjer se pricakuje vec psov s "cvekajocimi" lastniki, ki radi pozabijo, da imajo s seboj tudi psa ali takimi, ki radi povedo, da "njihov pa ne bo nic naredil". Saj vemo, za kaksne gre.

Sem pa tudi organizatorka pasjih piknikov in nekaj let ste se nekateri sprasevali, zakaj od pomladi 2002 do poletja 2006 ni bilo mojpes.net piknika. Preprosto zato, ker ne zaupam ne ljudem in ne psom in ne prepuscam nicesar nakljucjem, temvec poskusam vse mogoce zaplete prepreciti se preden bi se zgodili.

Ob odlocanju o ponovnem pasjem srecanju po dolgoletni pavzi je bilo pred resnicno odlocitvijo o datumu, kraju, pogojih prijave in udelezbe ter vsem drugem, kar spada zraven, na prvem mestu 1001 vprasanje o varnosti vseh prisotnih. Nekaj poglavitnih:

- Kaksen mora biti prireditveni prostor, da se lahko psi umaknejo k igri, ljudje k jedi in cveku ..., pa da je dovolj ustreznega prostora se za ostale predvidene dejavnosti? - Prostor mora imeti locen del za igro psov.
- Kaksna morajo biti pravila, kje objavljena, kako predstavljena ...? - Napisala sem podrobna pravila obnasanja (vrvice, nagobcniki, svoje sklede za vodo, odhod ob problemih, odgovornost ...), s katerimi se je bilo potrebno strinjati pred prijavo na piknik, povrhu pa se dodala vsakemu, ki je pripeljal s seboj psa, da je pred vstopom na prereditveni prostor podpisal izjavo o odgovornosti za vso skodo, ki jo bo pes povzrocil na premozenju, zivalih ali ljudeh (za vsakega psa posebej s podatki lastnika, pasmo in imenom psa). Vse to pise ze itak tudi v zakonih, je pa bil hud moralni hakeljc in marsikdo je pustil psa doma, prisotni psi pa so bili ves cas pod budnimi ocmi lastnikov. Bilo je cca 150 ljudi in cca 80 ali vec psov najrazlicnejsih oblik, velikosti in barv, tudi "lovcev", posvojencev in podobnih. Zgodil se ni prav noben incident.
- Kaj storiti, ce bo kdo prevec pogledal v kozarec in pozabil na psa, ce bo kaksen pes prevec samozavesten ob boku svojega samozavestnega lastnika itd ...? - Berite: iskala sem varnostno sluzbo, ki bi bila pripravljena s prizorisca odstraniti takega lastnika skupaj z njegovim psom. Ne boste verjeli, vendar varnostniki so vajeni delovati proti ljudem, ne pa proti psom in nasvet je bil, naj najdem kaksne pasje instruktorje in podobne poznavalce, ki znajo reagirati v kocljivih situacijah, kjer so vpleteni tudi psi. Torej, takih smo pricakovali na pikniku kar nekaj in odlocitev je posledicno bila, da varnostne sluzbe ne potrebujemo. Je pa dobilo nekaj ljudi zadolzitve, da opazujejo in posredujejo vsepovsod, kjer bi pri kaksnem psu nastal problem. Problemov v resnici potem sploh ni bilo in vse je teklo tako, kot je treba, pa ceprav je bilo psov res ogromno. Za razliko od razstav, le-ti niso bili v kletkah, temvec ves cas s svojimi lastniki. Tudi spuscali smo pse, vendar po predhodnem preverjanju "kdo gre s kom" in samo po dva, tri, stiri naenkrat.

Tako smo preziveli v dveh letih tri piknike in pri zadnjem sem bila tako vesela, ko se je seznam udelezencev polnil s samimi takimi imeni, za katere sem vedela, da ne more prav nikakor iti nic narobe. In sem sla zjutraj brez vseh skrbi na prireditev, sprejela prihajajoce, obcudovala igro vec spuscenih psov in obraze zadovoljnih lastnikov ... Mislim, da se nihce med nami ni bal za svojega psa, prav tako upam, da se nobeden izmed prisotnih psov ni niti za trenutek cutil ogrozenega s strani kaksnega drugega psa ... To bi bilo tudi sicer kjerkoli drugje nedopustno.

Sem pa dopoldan odslovila nakljucne obiskovalce s psom, ki jih nismo poznali in od katerih nismo mogli pricakovati poznavanja "pravil", ce hocete. Prav tako je bil popoldan s prizorisca odstranjen domacin. Vcasih ne potrebujes psa, da se zgodi stala. Dovolj je tecnez, ki ne uposteva pravil. Jaz in moji smo tam zato, da zagotovimo vsem nemoten in varen potek prireditve.

Vedno se lahko zgodi kaj nepredvidenega. Nam, nasim zivalim ali komu drugemu. Vendar, ce vemo in se zavedamo, kam gremo in s kom, ne more biti dilem in se ne more zgoditi nic tako strasnega, kot je uboj zivali. Temu jaz ne recem "nesrecen slucaj", temvec malomarnost z vec koncev, oz. ce hocete, na vseh nivojih. Pod malomarnost lahko stejemo popolnoma napacen izbor prostora, kjer ni "umika" drugam, kot domov, premajhen povdarek na pravilih, premajhno poznavanje narave osebka na drugi strani pasjega strika, premajhno poznavanje razmer, ce imamo dva ali vec takih osebkov brez strika, premajhno poznavanje in zavedanje nasih lastnih mej ...

Nakaj deset psov, divjajocih, razpuscenih, samo obcasno z lastnikovim ucem na repu, prinasajo nesreco se preden so se sploh na kupu zbrali.

Mojpes.netovci se bomo se zbirali, ne glede na to, koliko nas bo na kaksno srecanje prislo, bomo prisli s psi ali brez, bomo dali povdarek divjanju ali cveku ... Vedno pa bomo zapisali jasna in nedvoumna pravila, ceprav verjetno marsikomu izpadem ze prav cudaska. In prav tako bomo zahtevali od vseh, da pravila do zadnje crke upostevajo. Verjemite, raje samo 10 udelezencev, ki gredo s prireditve celi in zadovoljni skupaj s svojimi, se vedno zdravimi in celimi psi, kot 100 udelezencev, od katerih je katerega treba vleci iz zob drugega.

Kaksno obnasanje svojih psov ste pa vi pripravljeni zagotavljati, ko greste na kaksno prireditev?
In kaj pricakujete od ostalih udelezencev in od njihovih psov?
Kaj pa pricakujete od organizatorjev?
Logiran

Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #1 : sreda, 10.10.2007 : 17:44:42 »

Preden se začnejo kakrsnakoli ugibanja in napacni zakljucki, le kratko pojasnilo.
Konkretni piknik, na katerem se je zgodila tragicna smrt civave, NI bil organiziran s strani Slovenskega kluba za hrte, kot tudi organizatorji tega srecanja nimajo nikakrsne povezave z omenjenim klubom.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Zivc
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #2 : sreda, 10.10.2007 : 21:12:52 »

Kaksno obnasanje svojih psov ste pa vi pripravljeni zagotavljati, ko greste na kaksno prireditev?
In kaj pricakujete od ostalih udelezencev in od njihovih psov?
Kaj pa pricakujete od organizatorjev?

Najprej Drejči, niti pomislila nisem, da bil bil klubski piknik, ampak verjamem, da bi stvar lahko šla tudi v to smer.

Sedaj pa moje skromno mnenje.

Ne hodim po razstavah - ko bom šla, bom brez psa. Že tako jih je tam ponavadi veliko, ne vem, zakaj bi pazila še na mojega.

Bila sem na enem mojpes.netovem pikniku, pa še to samo za kako urco. Psa je imela mami in se je bojda čisto kulturno obnašal.

Pač pa smo imeli psa dosedaj s sabo na drugih piknikih, izletih, po restavracijah in raznih kofetkih. In jasno dopustih. Sem oseba, ki bi povsod vlačila psa, a me na srečo drugi bremzajo. Ne bi ga pa vlačila s sabo za vsako ceno. Vse je odvisno od družbe - ljudi in drugih živali. Torej glavna stvar je namen "izleta".

Od organizatorja pričakujem ustrezen prostor. Če so že povabljene živali, potem mora prostor ustrezati tudi njim. Poleti recimo senca, v mojem primeru za igranje npr. pride v upoštev samo ograjen prostor itd.

Od drugih, da vsaj približno poznajo svoje pse (z mački itak nismo združljivi Wink ). Ker ne nasedam več na "sej moj ne nardi nič". Moj pa recimo ja. Pa potem? Da imajo svoje pse po kontrolo, tako ali drugače (frej ali na povodcu).

In od sebe  pričakujem isto. Da vem, kdaj ga pes "serje" in ga takrat ustavim. Če tega ne morem, potem itak poje povodec. Oziroma ne gre z mano. Bodimo pošteni - če moj ni priden, zakaj bi pa ostali morali bit?

Ne vem, no. Nekako na teh pasjih prireditvah pričakujem fer odnos. Če pes ni zainteresiran za družbo, potem dajmo mir. Jasno pa moram najprej vedeti in videti, kje ga moj pes biksa, predno se zagovorim v globoki filozofski debati Wink
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #3 : četrtek, 11.10.2007 : 08:59:21 »

Citat
Najprej Drejči, niti pomislila nisem, da bil bil klubski piknik, ampak verjamem, da bi stvar lahko šla tudi v to smer.

Pojasnilo je bilo podano, ker sta bila v istem vikendu dva povsem nepovezana hrtovska dogodka in da ne bi metali vsega v isti koš, še dodatno pojasnilo, ker sem ze dobila vprasanja s strani tistih, ki vedo, da moj pes tekmuje v coursingu, ce sem videla kaj se je pravzaprav zgodilo. Jasno, nisem mogla nic videti, ker se tragicen dogodek ni zgodil na treningu lure coursinga.

V soboto 6.10. je Slovenski klub za hrte organiziral trening v lure coursingu in piknik, ki je bil na hipodromu v Stozicah (Ljubljana). S tega srecanja smo se domov odpravili vsi zivi in zdravi.

Tragicen dogodek, pa se je zgodil v nedeljo 7.10. na drugem koncu Slovenije (v Rogatcu), kjer so se na pikniku zbrali lastniki hrtov, posvojenih iz tujine, ki pa niso v nikakrsni povezavi s Slovenskim klubom za hrte.

Upam, da je zdaj pojasnilo dovolj natancno, da ne bo kaksnega mesanja "hrusk in jabolk".
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #4 : četrtek, 11.10.2007 : 10:19:31 »

Ker imam tudi sama doma hrta in papillona (velikost čivave) bom podala še svoje mnenje...

V tem primeru gre za NEUMNOST organizatorja! Kako lahko nekdo pričakuje da bodo bivši tekači normalno sobivali s čivavo?? Ti psi so bili posvojeni, ker niso več ustrezali tekaškim "standardom", torej so bili celo življenje urjeni za lov vabe. Že tako ima hrt močan lovski nagon, če pa se to pri njem od rojstva še potencira... Za hrta je čivava, ki teče enako kot zajček oz. vaba. Ni važno če sta doma v hiši prijatelja, lahko spita skupaj... ko čivava začne teči hrt preklopi na vabo in v tekočem psu ne vidi več kolega ampak zgolj in izključno vabo.

Sicer niso čisto vsi hrti taki, vendr so ti dotični bili prav urjeni za to in večina jih ima izrazit lovski nagon! Naš mali angleški hrt je prišel k nam komaj pri enem letu, ni bil vajen malih psov, na srečo pa tudi nima izrazitega lovskega nagona. Z Geri (papillonka) sta dobesedno zaljubljena, vendar jo je na sprehodu na začetku večkrat hotel uloviti. Zato se morala Geri naučiti da če steče za njo kakšen pes se potuhne k tlom v prostor in počaka, saj če bi tekla naprej (bog ne daj da bi cvilila) bi bilo po njej. Z njo sem šla tudi v družbo drugih hrtov, vendar je bila vedno ob meni, nisem ji pustila laufati (ali pa je bila na fleksiju) in je vedela da ob primeru "napada" ne sme teči.

Je pa dokaj logičen scenarij.. psi se igrajo, čivava prav tako, psi zaznajo "plen" in stečejo za njo, čivava se seveda posledično ustraši in zbeži (ob tem verjetno še cvili, kar pse le še podžge)... v tem primeru ne more pomagati nihče. Čas za ukrep je že zdavnaj mimo... sicer me v dotičnem primeru ni bilo zraven in ne vem kaj se je zgodilo, se pa te stvari niso zgodile prvič. Žal mi je ker bo sedaj padla senca na hrte... krvoločni psi... škoda ker so organizatorji piknika tako NEUMNI da so dovolili kar se je zgodilo, še bolj pa mi je žal da "reklamirajo" zapuščene pse kot zelo primerne za vsakogar, pozivajo k posvojitvam vsakogar... ti psi so samo za ljudi, ki imajo izkušnje s hrti in ne za vsakega ki se mu zasmilijo!
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : četrtek, 11.10.2007 : 10:38:40 »

Gledam slike, pa mi nikakor ne gre v racun kar precej stvari. Ker se bom vzdrzala komentarjev na konkretno dogajanje, bom prilepila sem pravila, ki so bila za interna sobotna srecanja, ki so po celi Sloveniji potekala med clani mojpes.neta, spisana in objavljena ze davnega novembra 2005:

Kompletna kopija sporocila, vse ostalo s komentarji pa najdete registrirani clani na http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,5414.0.html:

Za tole sporocilo ali navodilo se je po srecanjih na Otočcu zdaj spet pokazala potreba, ko se je spet zacelo vse vec forumovcev s svojimi kuzki dobivati v Zajcji dobravi, pa tudi drugod po Sloveniji. To sporocilo jemljite kot vodilo in ne kot "uradna navodila". Vsi udelezenci se morate v prvi vrsti zavedati:

- Tam ste na lastno zeljo in nosite lastno odgovornost za vse posledice dejanj, ki jih povzroci vas pes/psi drugim udelezencem ali drugim psom, prav tako za vso skodo, ki bi nastala na obmocju, kjer pride do srecanja.

- Teh srecanj ne organizira mojpes.net in za nobena dejanja ali povzroceno skodo na srecanjih mojpes.net ne odgovarja. Srecanja so spontana na podlagi dogovarjanj med uporabniki mojpes.neta.

- Na srecanjih niste samo s svojim/i psom/psi, zato se v vseh primerih prilagajajte drugim udelezencem in psom.

- Na srecanjih imejte svojega psa v vsakem trenutku na oceh, ne glede na to, ali je na vrvici ali prost. Lahko se zgodi, da pride do napada ali drugega neljubega dogodka, v katerega bo vpleten vas pes, pa sploh ne boste vedeli, zakaj se je nekaj zgodilo ali pa boste zaradi nepozornosti prepozni za posredovanje.

- Nikakor ni primerno, da svojemu psu pustite "teziti" drugim udelezencem (ljudem ali psom). Izgovor, da je pes mlad, ne vzdrzi in prav tako vas mlad pes nima pravice biti tecen do drugih, starejsih psov. Ce ga se ne obvladate, potem je za na vrvico in naj se igra samo z enim psom naenkrat, ves cas pod vaso strogo kontrolo.
Dogajalo se je, da je mlad pes tezil ljudem, kar je prav tako nedopustno. Vas pes ne sme biti motec za ostale udelezence, ne glede na to, koliko je star.

- Nobeno rencanje med psi ni primerno, ceprav se da prebrati v temah o srecanjih, da so rencanja povsem obicajna. Ni res in do rencanj med prijateljsko razpolozenimi psi ne sme prihajati. Psa, ki renci (ne glede na kaj in zakaj), je potrebno odstraniti (dati na vrvico), oz. mu onemogociti stik z "vzrokom" za rencanje. Ce je to drug pes, poskrbimo, da bosta locena, ce gre za kaj drugega, potem se pac umaknimo ali drugace ustrezno posredujemo.

- Izgovori v stilu, da "nas pes ne bo nic naredil", niso na mestu. Vsi lahko za svoje pse tako trdimo, pa se nam lahko kaj hitro zgodi, da bo ravno nas pes povzrocil "kreganje" ali bil "izzvan". Poskrbimo, da ne bo noben pes imel priloznosti povzrociti prepira.

- Za udelezbo na takih srecanjih niso primerni premladi psi, se pravi psi, ki se niso ustrezno cepljeni proti kuznim boleznim in pri katerih od cepljenja proti steklini se ni preteklo en mesec. Se pravi, da na taka srecanja ne vodimo psov, ki so mlajsi od stirih mesecev.

- Na srecanjih ne hranite psov. Ne svojega in ne tujih. Priboljski naj ostanejo v zepih ali, se bolje, v avtomobilu. Nekateri psi imajo predpisano prehrano in nedopustno je, da takemu psu daste priboljsek ali kaj drugega, zaradi cesar bosta z lastnikom imela "nocno dezurstvo", drisko ali kaj hujsega. Priboljski tudi niso primerni zato, ker vsak pes hranjenje in prejemanje priboljskov "razume" po svoje. Lahko, da bo med hranjenjem nasega psa nek drug pes razumel, da bi moral priboljsek dobiti tudi on. Lahko bo ob tem nasilen, lahko bo postal nas pes ljubosumen, ce boste tujemu psu dali priboljsek... Skratka, resnicno so priboljski namenjeni vam in vasemu psu, ko sta sama. Lacnega najbrz ne boste pripeljali na taksno srecanje.

- Lastniki ljubosumnih psov se izogibajte bozanju in crkljanju tujih psov, saj lahko vase ravnanje privede do prepira med psi. Pocrkljajte raje svojega.

- Zogice in ostale igrace pustite v avtomobilu. Najhitreje bomo povzrocili pretep, ce bomo svojemu ali kateremu drugemu psu metali palice, zogice ali piskali z najljubso igraco nasega psa. Kot zakleto bodo vsi psi hoteli v istem trenutku prav to igraco, cesar pa ne morete omogociti in ce je to igraca vasega psa, ni primerno, da se v mnozici psov nekdo drug igra z njo. Morda pes ne bo pokazal zamere ze prvikrat, jo pa lahko naslednjic in vi boste vzrok za "izgrednisko obnasanje" svojega psa iskali vsepovsod drugod, v resnici pa se mu bo zameril "kradljivec" njegove igrace s prejsnjega srecanja. Prisli ste na srecanje z drugimi psi zavoljo vasega psa. Torej, poskrbite, da se bo v casu srecanja igral s katerim od ostalih psov ali pa naj opazuje dogajanje. Igrate se z njim lahko potem, ko drugih psov ni v blizini.

- Takoj povejte, kaj vas moti! Ne cakajte, da se bo kaj zgodilo samo od sebe ali da bodo drugi sami ugotovili, kaj vam in vasemu psu ne ustreza, oz. kdo se po vasem mnenju ne vede v skladu s tem, kar se na takih srecanjih pricakuje. Ce je nek pes tecen, opozorite lastnika takoj, naj ga da na povodec in ga ima ves cas pod kontrolo. Ce tega ne bo storil, naj psa za najblizje drevo priklene kdo od prisotnih. Bolje prva zamera, kot kreganje kasneje, pisanje na forumu ali celo (bog ne daj) kasnejsi obisk pri veterinarju zaradi kaksnih ran od pretepa. Ce do pretepa ze pride, takoj locite vse pse in jih skupaj preglejte, ce imajo kje kaksne rane. Psov, ki so udelezeni v pretepih, nekaj casa ne vodite na taka srecanja. Vse morebitne medsebojne spore resujte takoj. Zavedajte se, da ima lahko napadeni pes hude dusevne posledice se dolgo po dogodku in njegov lastnik bo tisti, ki bo moral vloziti velike napore, da bo svojemu psu povrnil zaupanje v tuje stirinozce. Imejte v mislih, da je lahko napaden tudi vas pes.

- Naskakovanje (psic ali psov) je nedopustno. Ce je vas pes strasten "naskakovalec", ga nikakor ne spuscajte s povodca, saj nobena psica ali pes (ne lastnik) ni dolzan takega naskakovanja prenasati. Tudi vztrajno naskakovanje enega samega psa ali negonece se psice ni dopustno. Ne zamerite, ce vam ostali povedo, da vas pes na srecanjih ni vec zazeljen, dokler ga ne odvadite naskakovanja, ali da imejte psa ves cas na povodcu.

- Gonece se psice ali bolni psi (kuzni kaselj, izpuscaji neznanega izvora...) niso primerni za prihod na srecanja. Pocakajmo, da psici ciklus mine in ne bo vec zanimiv spolni objekt za pse, potem pa se spet pridruzimo. Noben lastnik psa ni dolzan oditi s srecanja zato, ker ste s seboj pripeljali goneco se psico. Bolne pse je treba najprej pozdraviti, potem pa razmisljati o skupnem druzenju z ostalimi.

Nic vas ne poucujem, kako morate vzgajati svojega psa ali kaksne prijeme morate pri tem uporabljati. Doseci zelim le to, da se na srecanjih, ki so resnicno namenjena druzenju, izognemo neljubim dogodkom in zameram. Vsak posameznik mora objektivno oceniti vedenje svojega psa in se ustrezno njegovim navadam ravnati na takih srecanjih. Le tako boste vsi s teh druzenj odhajali zadovoljni in se boste nanje radi vracali. Skupaj s svojimi prijaznimi psi.

Logiran

Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #6 : četrtek, 11.10.2007 : 10:44:27 »

Se ne bi čisto strinjala, da gre samo za neumnost organizatorja. Svoj del odgovornosti in krivde za neljubi dogodek po mojem mnenju nosti tudi lastnik čivave.

Torej, bil je organiziran piknik lastnikov hrtov rešenčkov. Hrti so imeli na voljo ograjen prostor za tekanje. Organizatorji so lastnika čivave opozorili in prosili naj odstrani psa, kar je lastnik tudi storil in zaprl čivavo v avto. Po nekaj časa pa si je premislil in čivavo ponovno spustil med hrte. Zakaj, ne vem. Torej je del odgovornosti tudi na strani lastnika. Spustit čivavo nazaj med hordo tekajočih hrtov, pri tem da si bil že opozorjen, je po mojem mnenju zelo neodgovorno.

Se pa strinjam z vsem kar je napisala Jana glede organiziranja prireditev in se tudi strinjam, da del odgovornosti nosi vsekakor tudi oranizator. Samo dejstvo je, da je bil organiziran piknik hrtov in ne splošno pasje srečanje vseh pasem in ne piknik čivav.

Midva s fantom imava 60 kg težko psico bullmastifko in malo več kot 1 kg in pol težkega yorkija. Zavedam se velikosti psice, prav tako se zavedam majhnosti ta malega in temu primerno se obnašam na sprehodih, temu primerno reagiram ob srečevanju z drugimi psi in temu primerno se odločam kam bom s svojimi psi šla.

Od organizatorjev pričakujem vse to kar je Jana napisala, vendar se pri tovrstnih dogodkih zanašam predvsem nase in na lastno poznavanje mojih psov. Jaz sem tista, ki sem odgovorna za svoje pse in v prvi vrsti moram jaz poskrbeti za njihovo varnosti (in varnost drugih v povezavi z mojimi psi) in se ne zanašati samo na organizatorje.

Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #7 : četrtek, 11.10.2007 : 10:47:11 »

Aja, seveda enako ravnanje pričakujem od drugih lastnikov psov.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #8 : četrtek, 11.10.2007 : 10:56:07 »

Sasenka,
vsak nosi svoj del odgovornosti, tudi organizator.
Ce se nekdo spravi nekaj organizirat mora poskrbeti tudi za varnost.
Ce se kot organizator zmislim, da bo na pikniku gasilcev ogromen kres, potem moram poskrbeti, da bo gorelo samo tisto, kar je namenjeno za gorenje, ne pa se cela hosta, ker se je slucajno znajdla zraven. Je tako? Po tvoje pa sem lahko povsem mirna, ker bodo ze udelezenci poskrbeli, da se vse skupaj ne bo sprevrglo v shod piromanov.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #9 : četrtek, 11.10.2007 : 11:04:03 »

Če je lastnik čivavo spustil med hrte, potem je možno samo dvoje: da se je hotel svoje čivavice na hitro in brez stroškov znebiti, ali pa je nekje pozabil svojo pamet.
Logiran
Moon
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.642


« Odgovor #10 : četrtek, 11.10.2007 : 11:05:09 »

A je kaksen link, da se prebere kaj vec o tem?
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #11 : četrtek, 11.10.2007 : 11:10:47 »

Ja Drejči, saj sem napisala, da del odgovornosti nosi tudi organizator, vsekakor. Ampak ni pa krivda zgolj njegova. Oprosti ampak, če jaz pridem na tovrstno srečanje in me organizator opozori in pravi naj odstranim svojega psa, jaz ga pa čez eno uro mimogrede v sekundi spustim nazaj med ostale udeležence. Ne vem ali je to izzivanje ali neumnost. In ne morete trditi, da lastnik čivave s svojimi dejanji ni prispeval k dogodku.
Oprosti, meni se to ne bi moglo zgoditi. Prvo ker na tako srečanje ta malega sploh ne bi peljala in drugo, če bi ga že peljala po neki čudni logoki, bi bil 100% pod nadzorom (beri: v naročju ali na kratkem povodcu oddaljen od množice hrtov) in tretjič, ker upoštevam opozorila organizatorjev prireditev in če mi kdo reče naj se odstranim to tudi naredim.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #12 : četrtek, 11.10.2007 : 11:20:37 »

Da ne ponavljam ze napisanega. Preberi Janina posta, predvsem tisti del, ki se nanasa na odslavljanje osebkov (pasjih in cloveskih), ki na nekem srecanju predstavljajo nevarnost, da bo prislo do nesrece. Tu ni dovolj le prosnja, naj dajo psa v avto. Ce se kot organizator zavedamo nevarnosti, potem se zahteva, da oseba s psom zapusti prostor. Saj je bilo ze na zacetku jasno, da lastnik civave nekako pojma nima  ali pa mu je bilo vseeno kam je pripeljal svojega psa. Pa s tem nikakor ne mislim, da lastnik civave ni bil odgovoren. Sem na drugem koncu neta jasno napisala, da odgovornost nosijo vsi, tako organizator kot lastniki psov (tudi lastnik civave).
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
spacewalk
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 240


« Odgovor #13 : četrtek, 11.10.2007 : 11:28:00 »

Oprostite, ampak če grem jaz na organiziran piknik/srečanje ali karkoli že in če je piknik/srečanje ali karkoli že organiziran iz strani neke organizacije oz. društva pričakujem kompetentne ljudi in strokovno vodeno prireditev.
Če gre za srečanje prijateljev na travniku in pride do nesreče je zgodba ena, ampak če pride do tako neumne nesreče na organizirani prireditvi dobim občutek, da je organizator več kot nesposoben.
Sama razumem, da do nesreče lahko pride, razumem tudi, da so pravila in omejitve zato, da nesreč ne bi prihajalo, in kljub striktnosti in pazljivosti se lahko zgodi kaj nepredvidenega.
Ampak imeti hkrati spuščenih 30 psov, je pa čisto izzivanje usode ali pa nepoznavanje pasje narave!!!!
Sasenka; denimo, da bi ti kot lastnica bullmastifke (ali kateregakoli psa) organizirala piknik. Bi na tem pikniku sočasno spustila 30 psov ??
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #14 : četrtek, 11.10.2007 : 11:30:13 »

Moje prvo sporočilo je bilo itak namenjeno Geri, ki je trdila, da gre zgolj za neumnost organizatorja s čimer se pač ne strinjam saj menim, da svoj del odgovornosti nosi tudi lastnik čivave. Nisem pa se opredelila glede lastnikov hrtov obiskovalcev, ker me ni bilo tam. Torej se v bistvu strinjava.

Ni mi pa čisto jasno, o čemu lastnik čivave nekako ni imel pojma? A da je prišel na piknik hrtov? Ali mu ni bilo jasno, da mora psa odstranit in to ne samo za pol ure?

Ne ne bi pustila da 30 bullmastifov sočasno spuščenih laufa naokoli, ampak prav tako na tako srečanje ne bi pripeljala yorkija in ga spustila med spuščene bullmastife.
Logiran
tacko
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 274


« Odgovor #15 : četrtek, 11.10.2007 : 11:39:46 »

Če mene vprašate, je kriv lastnik več kot pa organizator, to je le moje mnenje. Če vidim, da je nekje srečanje večjih psov, svojega malega ne bi peljala niti blizu, ne da bi ga tam spustila - halo!!!!
Samo moje skromno mnenje!
Logiran
merrii
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 56


« Odgovor #16 : četrtek, 11.10.2007 : 11:42:37 »

Moj pes se ne razume z drugimi psi, oz. z nekaterimi ja, ampak potrebuje več časa, zato ne hodim po teh piknikih in sestajanjih. Pač je treba vedeti, kakšen je tvoj pes. Tako, da jaz ne morem odgovorit na vprašanja, sigurno pa ni vse na organizatorju. Lahko so še tako striktna pravila, pa ni nujno, da se jih bodo vsi držali. Veliko je odvisno tudi od lastnikov, če imajo vse pojme razčiščene. Drugače pa tragično kar se je zgodilo, upam, da zadnjič.
lp
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #17 : četrtek, 11.10.2007 : 12:00:43 »

...ni imel pojma o tem kar sama govoris ze ves cas in sicer, da ti na misel ne pride...

...
Ne ne bi pustila da 30 bullmastifov sočasno spuščenih laufa naokoli, ampak prav tako na tako srečanje ne bi pripeljala yorkija in ga spustila med spuščene bullmastife.

Organizator je tisti, ki postavlja pravila igre, ne udeleženci in organizator je tisti, ki je dolzan od udelezencev zahtevati, da ta pravila upostevajo. Ce pa organizator pojma nima kaksna morajo biti pravila, potem je lahko vsem jasno, da se bo pojavil vsaj en udelezenec (je povsem dovolj), ki bo poskrbel za "stalo".
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #18 : četrtek, 11.10.2007 : 12:14:43 »

Ok, izhajam iz svojih izkusenj in prepricanj:

Na prizoriscu, kjer organiziras neko zadevo s prisotnostjo psov, se ti lahko pojavi nesteto motecih elementov v prav vsakem trenutku: igrace, veje, tecni psi s se bolj tecnimi lastniki, ki si ne dajo nicesar dopovedati, hrana, otroci, druge zivali, clovek pod prevelikim vplivom xy substanc, ...

Vsega dejansko ne mores predvideti, je pa najosnovnejsa naloga vsakega organizatorja, da:

- ima ves cas pod kontrolo vse dogajanje, kolikor se le najvec da,
- da se posveca vsemu dogajanju enakomerno (ne cveka 2 uri z enim in 2 uri z drugim, ter pri tem pozabi na vse ostalo),
- da je trezen,
- da je ves cas na voljo vsem udelezencem za morebitna posredovanja (skupaj s "pomocniki"), o cemer jih seveda pred pricetkom srecanja obvesti,
- da posreduje pri vsaki malenkosti, zaradi katere se kdo nanj obrne ali situacijo sam oceni kot potrebno za posredovanje,
- pa se marsikaj drugega.

Pravite, da je bila civava odstranjena in je prisla nenadoma od nekod nazaj.
Ja, se zgodi in nedvomno je taksno pocetje skrajno nesprejemljivo, vendar, ce smo odkriti, je prav tako civava lahko na takem pikniku, torej na prizoriscu, pa se ji ne sme nic zgoditi. Kot je tam lahko molos (nocem napisat pasme, ker zelim samo povdarit velikost in moc), pa se ne sme nic zgoditi nobenemu greju ali galgu, lahko je tam truma otrok do 5 let, ki lazijo okrog, vrescijo in bezijo pred psi, pa se jim ne sme nicesar zgodit - ne s strani civave, ne s strani hrtov in ne s strani molosa.

Kako doseci, da se kaj takega ne bi zgodilo?
Osebno bi zagotovo zasledila (ce ne jaz, pa zagotovo nekdo od mojih "varuhov dogajanja" ali kdo drug od udelezencev - hvala bogu, da prihajajo na nase procesije sami osvesceni lastniki psov) in posredovala, preden bi civava dosegla vrata na prireditveni prostor.

Kaj bi rekla? Hm, najprej, naj vsi prisotni lepo priklenejo svoje tekace in povabila vse z majhnimi psi (civava, italijancek, whippetki) na "igranje". Saj so menda tudi oni prisli na piknik, ce se ne motim. Torej so placali pristojbino in lahko svoje pse "zletajo" enako kot vsi ostali.

Kapitalna napaka pri zadevi je zame zagotovo bila ta, da je bil skupen prostor za vse, kar se je dogajalo. Tako se nihce ne more umakniti drugam kot v avto ali domov, nihce ne more v miru biti na prizoriscu s svojim psom, ki ni "v krdelu", nihce ne more v miru pojesti obroka, ce mora v vsaki sekundi paziti na svojega "bojecega psa" ... Na to napako se je zlozilo se vse ostalo.

Torej, ce pravite, da je bil to piknik hrtov, potem bi bil v bodoce moj predlog, da TOCNO SPECIFICIRATE, KAKSNIH HRTOV, ter napisete, da vstop na prizorisce nikomur drugemu ni dovoljen, kot izkljucno samo hrtom, ki jih natanko opredelite (posvojeni tekaci). K vratom dajte osebo, ki bo sposobna odstraniti vsakega cloveka ali psa, ki ne bo ustrezal v vabilu opredeljenim udelezencem, in ta oseba naj bo tam pred prihodom prvega udelezenca in lahko odide po odhodu zadnjega udelezenca.

Kar se tice lastnikov civave. Vsak sam ve najvec o svojem pocetju, odlocitvah in dogajanju, ki je posledica teh odlocitev. Zagotovo je odgovornost na 1001 koncu in moja iskrena zelja ter osnovni namen te teme je, da se vsi v vsakem trenutku, ne glede na to, kje v verigi nekega dogajanja smo in kaksnega psa imamo, zavedamo do zadnje crke, pikice, vejice ..., do kam sezemo, cesa smo sposobni, kaj nam je dovoljeno, kaj lahko in cesa ne s svojim psom, kaj zahtevati od drugih lastnikov in njihovih psov in podobno.

Lahko so še tako striktna pravila, pa ni nujno, da se jih bodo vsi držali.

Tole zgornje je kljucno za celotno zadevo in iz tega mora izhajati tudi vse ostalo od zacetka do konca, kar se tice organizacije prireditve.

Zakaj tukaj kokodakam? Zato, ker take kapitalne napake, ki imajo za posledico poskodovane ali celo ubite pse, mecejo slabo luc na vse pasje prireditve in na vse prireditelje.
Logiran

fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #19 : četrtek, 11.10.2007 : 12:30:59 »

Jaz bi samo odgovorila na vprašanje kaj je tam delala družina s čivavo, če je bil organiziran piknik hrtov.

Prišli so na piknik hrtov - le da čivave niso pustili doma. Kot vem, imajo tudi oni enega posvojenega hrta.

Vsega ostalega raje ne bom komentirala.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #20 : četrtek, 11.10.2007 : 12:34:27 »

Povsem se najdem v razmišljanju Janje in Drejci.

In iskreno sožalje družini, ki je izgubila svojega malega prijatelja.  Cry
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #21 : četrtek, 11.10.2007 : 12:35:00 »

Povsem se najdem v razmišljanju Janje in Drejci.


Janje = Jane
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #22 : četrtek, 11.10.2007 : 12:59:49 »

Zelo mi je žal..kar se je zgodilo...in žal mi je za čivavico... Cry žal mi je za ponesrečeno prireditev...itd...

Jaz ne iščem krivcev; vem pa sedaj še bolj zakaj jaz ne spuščam naših psov kjer so druge živali ...
Zakaj izzivati nesrečo? Ne...saj ni tako težko imeti psa pripetega.....
Čeprav te marsikdo potem čudno gleda..."zakaj pa ne upaš psa spustiti?"...
Raje ne upam..kot pa da se zgodi kaj takšnega..pa ne glede zdaj..ali našega velikega ali tamalega...
Jaz že na našem dvorišču ne spustim naše čivave med dva dobermana..ni šans...
Pa kaj.sem pač boječka!! Tongue Wink
Logiran
tacko
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 274


« Odgovor #23 : četrtek, 11.10.2007 : 13:04:58 »

Bravo Klavdija!
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #24 : četrtek, 11.10.2007 : 13:17:47 »

Strinjam se z vsem kar pravi Mel in tudi z Drejči se strinjam in z Jano. Vse imate prav glede organizacije prireditve in poteka prireditve.

Jaz samo pravim, da svoj del krivde nosi tudi lastnik. Drejči, kako lastnik čivave ni imel pojma in se mu je zdelo popolnoma normalno da njegova čivavica leta med 40 hrti (pa se strinjam da 40 hrtov nima kaj spuščenih laufat okoli), kjub opozorilu in prošnji naj psa odstrani.  In ga je odstranil, torej je vedel, da ni varno za čivavo. Pri tem, da je očitno tudi sam lastnik hrta, torej bi človek pričakoval, da nekaj o teh stvareh pa ja ve. In potem mu je spomin odpovedal in je  čivavo spustil nazaj.
Zame je odgovorno lastništvo psa in odgovorno obnašanje tudi to, da organizatorjem prireditev ni potrebno, da mene in mojega psa  praktično odnesejo iz prizorišča, da lahko zagotovijo varnost.  

Pa še nekaj, seveda se čivavici ne bi smelo nič zgoditi in bi morali vsi pripeti svoje pse in jim natakniti nagobčnik. Ampak nihče pa ne omeni, da je imel tudi lastnik čivavo spuščeno, da ni uporabljal povodca in jo je po opozorilu še enkrat spustil brez povodca na prizorišče. Torej je odgovornost vsekakor na obeh straneh.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #25 : četrtek, 11.10.2007 : 13:42:24 »

...Zakaj izzivati nesrečo? Ne...saj ni tako težko imeti psa pripetega.....
Čeprav te marsikdo potem čudno gleda..."zakaj pa ne upaš psa spustiti?"... Pa kaj.sem pač boječka!! Tongue Wink

Jaz sem ista sram in pogosto se mi kdo smeji zaradi tega, kao "pa saj nimaš problematičnega psa Huh "!?
Ne nimam, in rada bi da tako ostane!  Cool
99,99% zanesljiv odpoklic gor ali dol, če vidim da bi ga nekje v daljavi znalo kaj zanimati, ga dam na štrik - dolg ali kratek Roll Eyes  To zahtevam tudi od drugih lastnikov psov, ne dovolim, da bi zaradi njihove napake in morebitnega napada to imelo posledice za mojega in bi morebiti postal problematičen. Ne morem si pomagati, me kar zmrazi, če pomislim, kaj če... možnosti je toliko  Lips Sealed A žal 100% preprečiti vsega se ne da Undecided

Tako rada hodim na pasja druženja in sem skrajno vesela, če si moj pes najde ustrezno družbo za igro  Cheesy Tudi z malimi se bo lepo igral, a vseeno bom zraven in ga bremzala če bom vidla, da je sličajno too much za malega. Isto zahtevam od drugih. Ravno zato, ker rada hodiva na srečanja, si le ta izbiram po svojem okusu. Sem videla razlike in se naučila ločiti med kvalitetno in povprečno organizacijo. In ne, ne bom ga spuščala kjerkoli, recimo na travniku parka ob Savinji, pa če mi drugi lastniki psov milijonkrat potrdijo, da nima kam. Vedno ima kam, in je spet samo vprašanje, kaj če... Ostali naj spustijo svoje pse, če želijo, jaz pa bom imela svojega na 8m flexu  Tongue

Grozna mi je misel na ta dogodek, zelo sem žalostna. Hudo mi je tako kot za vsako nepotrebno in predčasno smrt. Sožalje vsem prizadetim, ampak pse res ne gre krivit. Ti psi, vse pasme, so naš stvor, mi smo jih ustvarili in prikrojili. Zato smo za njih odgovorni in se moramo zavedati kaj imamo. Krivi smo ljudje.

R.I.P. čivava mala  Cry
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #26 : četrtek, 11.10.2007 : 13:48:03 »

Se strinjam, Sasenka, da je tudi na strani lastnikov civave pricakovati drugacno ravnanje, vendar ...

Po nekajurnem pikniku je dejansko VSE mogoce. Na piknikih je po nekaj urah: pijaca, "tezki pogovori, v katere clovek pade", utrujenost ... In marsikdo se odloci drugace, kot bi se sicer, ce bi ... To pa je stvar organizatorja, da prepreci take izpade. Kako bo to storil? Stvar pravil. Zakaj bo to storil? Zato, da bo po vseh svojih moceh preprecil vsak izstopajoc dogodek.

Govorimo o prireditvi in ne o sprehajanju po parku. Na enem punktu so taka pravila, na drugem pa drugacna, vsa pa izhajajo iz zakonodaje (vsak lastnik psa jo mora poznat do potankosti). V  parku se moramo ravnati v kladu z zakonom, na pikniku pa so poleg zakona se pravila, ki jih postavi organizator. Do katere mere bo kdo kakrsnakoli pravila uposteval, je njegova stvar. V parku se mu ob neupostevanju lahko zgodi prijava in nic vec. Na pikniku ima organizator moznost (poleg vseh tistih moznosti iz parka) v skladu s pravili taksnega udelezenca odstraniti, se preden naredi usodno napako.

Ne gre samo za to, da so ostali lastniki civave brez psa, temvec gre tudi za to, da je krdelo psov skupaj okusilo "lov na civavo", da so lastniki teh psov doziveli "napad svojih psov", da imajo sedaj doma pse, ki "so napadli v skupini" in da bodo naslednjic v skupini ravnali enako ali dogajanje se potencirali. Kdo bo naslednjic objekt?

Tega, ali se lastniki teh psov dovolj zavedajo, kaksen dogodek se je zgodil njim in njihovim psom, pa ne vem. Le upam lahko, da se.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #27 : četrtek, 11.10.2007 : 14:06:41 »

Se to sem v zvezi z odgovornostjo nekako pozabila povdarit, ceprav je verjetno skozi moja pisanja cutit.

Nesporno odgovornost za dogodek lahko ugotovi Policija. Jaz nisem niti za trenutek pripravljena tega ugotavljati in to ni moj namen.

Moj namen je opozoriti na cel kup stvari z vidika organizacije in udelezbe na prireditvah, kjer so prisotni psi. To je moj edini namen. S psi se druzimo na vseh mogocih punktih in z najrazlicnejsimi ljudmi in psmi. Vsak posameznik se mora res ves cas zavedati, kje in s kom se nahaja v dolocenem trenutku in kaksno obnasanje je sprejemljivo.

Vendar smo na drugi strani tudi organizatorji razlicnih prireditev, kjer so prisotni psi, ki pa moramo zadeve peljati v smer, da se bo dogajalo cim manj kakrsnihkoli incidentov. Temu sluzi osvescanje in temu sluzi tudi ta tema. Ce bi bilo vseeno, kdo, kako in pod kaksnimi pogoji lahko pride na pasjo procesijo, potem te teme ne bi bilo, pa tudi pravil in zakonov ne. In ce bi se predpostavljalo, da smo vsi odgovorni lastniki svojih psov, bi imeli organizatorji kaj lahko delo, saj bi samo najeli plac, organizirali hrano in pijaco, pobrali denar in se udelezili piknika kot vsi ostali udelezenci. Vendar bi potem tudi brali po vsakem vikendu o "nesrecnih slucajih", "nepostimanih lastnikih", nesposobnih organizatorjih" in podobnem. Vedno manj bi bilo psov za na piknike, ker bi bili "za mavrico" ali v obvezah doma, ko bi se mi veselo druzili.

To pa ni namen nikogar - ne lastnikov, ki prihajamo na prireditve, ne sirse javnosti in ne organizatorjev prireditev.
Logiran

mavrica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 411


« Odgovor #28 : četrtek, 11.10.2007 : 18:23:49 »

Za ta dogodek sem jaz slišala v pasji šoli... Gospa, ki ima tudi hrta iz španije (bivši tekač), se je ko je videla Louja spomnila (to je bilo v ponedeljek-dan po pikniku), kaj se je zgodilo, saj je bila tudi sama prsotna...povedala je pač (kot ste že rekli), da so gospoda opozorili, zato je čivavo dal v avto, a jo je po nekem času zopet prinesel...res tragično. Po mojem mnjenju je krivda tako na lastniku, kot na orgaizarotju. Kot že veš čas pravite..kje ste pa še videli, da se spusti skupaj 40 hrtov (ki glede na čivavo niso ravno majhni psi), poleg njih pa čivavo... Undecided Če napišem kaj več,  bom samo ponavljala...se pa popolnoma s Sasenko, Jano in Drejči...
Logiran
Nanda
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.306


« Odgovor #29 : četrtek, 11.10.2007 : 18:42:19 »

Ja, hm.... popolnoma se strinjam z Jano in zelo cenim njeno predvidevanje raznih možnih suituacij,  zavedanja odgovornosti in postavljanja in se držanja odločnih pravil pri organizaciji prireditev oz. brezpogojna odstranitev "tistih" , ki se ne držijo pravil.........

.... za ta dogodek sem izvedela tukaj in ne bom ga sodila.... morda le nekaj o odgovornosti, nalogi in pravici "zadolženih"  na določenih mestih pa naj gre za prireditve ali kaj drugega ... So mesta ali prireditve in gremo tja in vemo, da je poskrbljeno za varnost in so mesta ali prireditve kjer piše "na lastno odgovornost" .....

Če grem na prve, potem pričakujem, da bo nekdo poskrbel, da bo vse ok tudi, če se najdejo "nepridipravi" ali "nevedneži" ali imenujmo jih kakorkoli že ....... kaj mislim ?....

...... poskusila bom prestaviti v "človeški svet"...

...imamo bazen, poln otork s starši, reševalca iz vode in redarja. Vsi vemo kakšna so pravila v bazenu in vemo tudi, da so starši odgovorni za svoje otroke, ampak na bazenu sta reševalec iz vode in redar odgovorna za vse, ki se kopajo...
Če bi se 5 otrok spravilo na enega in ga "tunkalo" in bi se "v razposajenosti spozabilo", in če bi starši ignorirali zadevo "saj se samo igrajo" in bi jih reševalec iz vode ter redar "opozorila naj umirijo otroke ali jih poslala ven iz bazena" in ju oni "nebi slišali" oz. bi ju celo ignorirali .....in bi si potem onedva mislila "saj so starši odgovorni zanje" ..... raje ne pomislim kaj bi se lahko zgodilo ..... ampak vsi vemo, da sta ONEDVA tista, ki imata pravico in odgovornost in nalogo - zaradi VARNOSTI vseh prisotnih - nekoga, ki se ne drži prvil ali spravlja sebe ali druge v nevarnost, postaviti pred vrata .....

....skratka, ja pravila morajo biti in tisti, ki se jih ne drži mora biti dobesedno postavljen pred vrata ... za dobro vseh Wink Smiley ...to pričakujem jaz....
Logiran
merrii
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 56


« Odgovor #30 : petek, 12.10.2007 : 10:26:08 »

kje ste pa še videli, da se spusti skupaj 40 hrtov (ki glede na čivavo niso ravno majhni psi), poleg njih pa čivavo... Undecided
Jaz pa mislim, da je začetek problema v tem, ker je bilo preveč psov izpuščenih. Lahko se motim, ne vem, ampak jaz več kot 5 psov skupaj ne bi spuščala, sploh takih, ki imajo za sabo travmatično življenje in lastnik ne pozna dobro njihove vzgoje! Če bi bilo izpuščenih 40 čivavic, sigurno ne bi napadle hrta ..... Kaj če bi se v taki ogradi, z recimo 20 hrti, znašel mali otrok??
Mislim, da se nekateri lastniki ne zavedajo dobro, kakšne pse imajo. Moj tudi če bi se razumel s psi, ga ne bi spustila med 5 huskyjev....
To je samo moje mnenje, odgovornost je obojestranska, če so bili lastniki čivave res opozorjeni.
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #31 : petek, 12.10.2007 : 11:29:10 »

Citat
Če bi bilo izpuščenih 40 čivavic, sigurno ne bi napadle hrta

O ja,zelo verjetno BI napadle,le posledice ne bi bile tako tragične.

Znajo biti čivavice prav nadležna bitjeca (seveda ne vse).  Wink


Lp Zoran
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #32 : petek, 12.10.2007 : 12:28:38 »

Ha, ha, zanesljivo bi ga napadle, samo vprašanje je, če bi ga ujele. Posledice bi bile lahko hudo tragične, če bi se hrt odločil, da se bo branil in ne bežal.
Hm, jaz ene svoje psice ne bi spustila med pse, ne glede na pasmo, ker ni tolerantna v čisto vsaki situaciji. Druge pa med 40 mastifov, dog ali podobnih brez problema, celo če se od prej ne bi poznali. Med veliko večino lovskih pasem tudi. Pa med borderčke avstralce ali kaj podobnega. Med polarce tudi, s predpostavko, da so se z malamutkami prej že zmenile kdo je kdo. Med hrte samo z veliko previdnostjo, če se od prej dobro poznajo (med polarci in hrti rado pride do "culture clasha"). Med čivave pa niti slučajno. Tri čivave so sposobne moje pregovorno hladnokrvne psice spraviti v beg kadarkoli se jim zljubi. Pred njimi se enostavno ni mogoče braniti, ker so premnajhne - vsak poskus kaznovanja nesramnic bi bil lahko zanje usoden. Edina rešitev je umik na dovolj visoko mesto.
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #33 : petek, 12.10.2007 : 14:40:15 »

Moje mnenje je da naslov te teme pove vse. To se nebi smelo zgoditi in pika, organizatorji in lastniki bi morali ta neljubi dogodek preprečiti.
Sicer pa jaz moje psičke niko ne spustim med trop odvzanih psov, tudi če se poznajo! Med velike pa sigurno ne, saj jo lahko npr. 40 kg pes poškoduje že če v igiri po nesreči stopi na njo. Določena pasma (večja seveda) ji gre na živce samo zato ker jo je en veliki prijaznež te pasme fejst udaril z mahajočim repom (od samega veselja je dobila 'zaušnico' od njega). To je pač moja iszkušnja, Lina ni v družbi velikih nikoli brez povodca, med srednjimi in malimi pa samo v primeru da se poznajo in da jih ni preveč.

lpk
Logiran
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #34 : nedelja, 14.10.2007 : 08:56:15 »

Se popolnoma strinjam tako z Jano kot Drejči Smiley

Z Asko sva bile že na enih parih taki srečanjih (tako manjših kot večjih). Je bilo spuščenih tudi po več psov. Ko je bila spuščena, so bile moje oči vedno usmerjene proti njej in kaj počne. Odgovornost kot ste že napisali je v nas lastnikih.

lp
Logiran
ninemile
novinec
*
Sporočil: 3


« Odgovor #35 : nedelja, 14.10.2007 : 11:04:56 »

Pozdravček vsem skupaj. Jaz sem bila tisto nesrečno nedeljo na dogodku prisotna s svojim hrtom.

Čeprav ga imam od začetka junija, še nikoli ni tekel spuščen brez nagobčnika in brez mojega tuljenja za njim takoj, ko sem ga izgubila izpred oči in lahko si mislite, da je to pomenilo vsako drugo sekundo.

Da preidem k bistvu. Tudi sama sem, kot lastnica psa, pred odhodom na dogodek ocenila situacijo, stanje, predvidela vse možno. Izsledki so bili sledeči:

ker se lastniki posvojenih hrtov zavedamo (ali pa bi se morali zavedati), da je bil pri njih lovski nagon namenoma spodbujan, jih ne spuščamo kjerkoli. Zato, je bil po moji oceni organiziran ta piknik (ne javno srečanje ljubiteljev psov), da se vsaj enkrat na leto naši psi lahko zdirjajo po mili volji, brez nenehnega klicarjenja lastnikov, ker se skoraj NIKJER NE SMEJO.

Ko sem prišla, je imel moj pes nagobčnik, da sem preverila situacijo na igrišču, pregledala, kateri psi so prisotni in ugotovila, da se z vsemi razume.
Ko sem ugotovila, da so vsi sproščeni, pes pa je težko pil z nagobčnikom, sem mu ga snela in ga ves čas opazovala, pa vendar...pes je stekel tudi več petdeset metrov stran. Kako naj bi lahko kot lastnik svojega psa predvidela, kdo bo naslednji stopil skozi vrata? In kako naj bi pretekla 50 metrov v 30 sekundah? Ironično, vendar nisem hrt.

Povem vam, da moj pes ne bi potreboval nobenega tropa, da bi se zakadil v čivavo, zato pa sem ga pripeljala v ograjen prostor, da bi bil varen pred okolico in okolica pred njim.

Imela sem samo to srečo, da sem še pravi čas zagledala čivavo in je bil moj pes takrat v moji bližini, čisto na drugem koncu travnika, da sem ga lahko še pravi čas prijela, on pa je ni uspel niti zagledati. Čivava je bila spuščena v prostor ravno takrat, ko je bil trop v bližini vrat, ne, ko bi se motovilil na drugem koncu in bi lahko ljudje pravočasno reagirali (čeprav, iskreno povedano, imajo nekateri res veliko zaupanje do svojih psov, nekateri morda upravičeno, drugi manj upravičeno). Pa vendar ne mislim opravičevat nikogar. Pripovedujem samo dejstva.

To ni bilo običajno pasje srečanje, druženje, razstava ali bognedaj, popivanje ljudi. Bilo je srečanje psov, ki ne smejo biti spuščeni v javnosti.
S tem ne mislim, da morate zdaj skočit v zrak vsakič, ko vidite spuščenega hrta, nekateri niso taki - moj žal je in tudim se, da nekoč ne bo.

No, vsaj jaz sem dogodek dojela tako. Kaj si je mislil lastnik čivave, ki ima mimogrede tudi hrta, ne vem in nihče ne ve, mi je pa hudo zanj in težko šolo, ki jo je moral prestati on in njegova družina, in vsi prisotni z njimi. Meni je koristila, pa čeprav sem za svoje pojme postopala pravilno.

Škoda samo, ker tega pravilnika in točk za prirejanje pasjih prireditev organizatorji niso preje videli (domnevam). Še enkrat pa poudarjam, da se je meni zdelo to bolj kot neformalno druženje na pikniku in ne neka vele prireditev z zvočniki in varnostniki in po moje so imeli organizatorji enak namen (ugibam, ker se nisem pogovarjala z njimi). Je pa res, da se je tam nabralo kar nekaj psov in situacija je bila pod nadzorom, dokler ni nadzoru ušla z nepredvidenim in NEPREDVIDLJIVIM dogodkom.

Poleg tega sem opazovala naravo tega tropa. Izgledalo je tako: nekaj psov je začelo teči (4 ali 5), če so tekli zelo hitro in z zanimanjem, so se teku pridružili tudi drugi, in res je nastala kar velika skupina, ampak ko so zaključili krog, so se vsi ustavili in šli vsak po svoje (izgledalo je, kot da simulirajo svoje dirke). Kot sem preje omenila, je tak trop ravno zaključil svoj krog, ko se je vmes znašla čivava. Vsaj jaz imam tako v spominu no.

Ker vseeno je treba vedeti, da imajo (vsaj posvojeni) hrti drugačen način igre, kot ostali psi. Oni ne skačejo drug po drugem, se ne vlečejo za zadnjo taco. Oni tečejo. Se lovijo. Izberejo si enega hrta in se pretvarjajo, da je plen. In ker so imeli spodbujan nagon, se včasih spozabijo. In pri tem ni važno, koliko jih je. Moj se je nekoč na sprehodu recimo spozabil nad whippetom, pa je bil samo še en veliki hrt zraven. Whippetu mimogrede ni bilo nič, ker je imel moj pes nagobčnik.

In še nekaj, ne vem, na katerega psa lahko moj skoči in kateri mu ne bo všeč, vem pa, da še noben otrok ni nikoli skakal kot zajček, da bi moj hrt mislil, da je plen. Otroci, ki so komaj hodili, so ga objemali in božali in celo glavo je stran obrnil in stal čisto pri miru.




Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #36 : petek, 02.11.2007 : 21:07:41 »

Zaradi obiliice dela malo kasnim s svojim odgovorom...

Sicer se zahvaljujem za tako poucen sestavek, a veliko reci v tem pojasnilu ne pije vode.

Pozdravček vsem skupaj. Jaz sem bila tisto nesrečno nedeljo na dogodku prisotna s svojim hrtom.

Čeprav ga imam od začetka junija, še nikoli ni tekel spuščen brez nagobčnika in brez mojega tuljenja za njim takoj, ko sem ga izgubila izpred oči in lahko si mislite, da je to pomenilo vsako drugo sekundo.

Ce pes se ni bil spuscen odkar ste ga dobili, mi ni povsem jasno kako ste ga lahko izgubili izpred oci in potem tulili za njim vsako drugo sekundo. Torej, pes je se kako skakal naokoli brez nadzora.

Citat
Da preidem k bistvu. Tudi sama sem, kot lastnica psa, pred odhodom na dogodek ocenila situacijo, stanje, predvidela vse možno. Izsledki so bili sledeči:

ker se lastniki posvojenih hrtov zavedamo (ali pa bi se morali zavedati), da je bil pri njih lovski nagon namenoma spodbujan, jih ne spuščamo kjerkoli. Zato, je bil po moji oceni organiziran ta piknik (ne javno srečanje ljubiteljev psov), da se vsaj enkrat na leto naši psi lahko zdirjajo po mili volji, brez nenehnega klicarjenja lastnikov, ker se skoraj NIKJER NE SMEJO.

Ni point v tem ali gre za javni shod ali privatno srecanje. Pravila obnasanja so povsod enaka, tudi na cisto navadnem vsakdanjem sprehodu. Nikoli (ampak res nikoli) in nikdar, pa naj gre za prostor, ki je varovan s 5-metersko elektricno ograjo, se ne spusca krdela psov, da divjajo po mili volji, medtem, ko se lastniki odpravijo na oddih od nenehnega klicarjenja. Ce se zavedam, da bom morala svojega psa nenehno klicariti, potem to pomeni, da moj pes pac ni pripravljen (se manj jaz), da bi bil spuscen.
Napacna je tudi predstava, kako ubogi revcki so, ker se skoraj NIKJER NE MOREJO zdivjati. Moja psa nista nikakrsna uboga resena hrta, pa mi na misel ne pride, da bi ju spustila v nekontrolirano krdelno norenje.
Hint: pod budnim ocesom lastnikov, je lahko spuscenih le nekaj psov, ki se med seboj preverjeno prenasajo, potem pride na vrsto druga skupina in tako naprej.

Citat
Ko sem prišla, je imel moj pes nagobčnik, da sem preverila situacijo na igrišču, pregledala, kateri psi so prisotni in ugotovila, da se z vsemi razume.
Ko sem ugotovila, da so vsi sproščeni, pes pa je težko pil z nagobčnikom, sem mu ga snela in ga ves čas opazovala, pa vendar...pes je stekel tudi več petdeset metrov stran. Kako naj bi lahko kot lastnik svojega psa predvidela, kdo bo naslednji stopil skozi vrata? In kako naj bi pretekla 50 metrov v 30 sekundah? Ironično, vendar nisem hrt.

Ce psu snames nagobcnik, je ta se vedno lahko na povodcu, ki pa ga nikakor ne more motiti pri pitju vode.
Spet smo tam. Ce ne znas predvideti, kaj bo tvoj pes storil v naslednji sekundi ali dveh, ga imas pac na povodcu. Povodec seveda ni dokoncna resitev. Ta je trdo delo na poslusnosti in na tem, da te pes popolnoma sprejme in uposteva (kolikor je to pri hrtih mogoce doseci)

Citat
Povem vam, da moj pes ne bi potreboval nobenega tropa, da bi se zakadil v čivavo, zato pa sem ga pripeljala v ograjen prostor, da bi bil varen pred okolico in okolica pred njim.

Ograja ne pomeni varnosti psa pred okolico in obratno. V ograji pa se lahko zgodi marsikaj (in se tudi je), ce psi nekontrolirano letajo in pred vasimi ocmi (ki niso vedele kaj gledajo) ustvarjajo krdelo in se rangirajo. Ja, sem si ogledala fotke s piknika in sem res imela kaj videti. Ce bi se slucajno pojavila tam, verjemi, da bi jo jadrno odkurila dalec, dalec stran, da zavarujem svoje pse pred vami. Pa se vrnimo h ograji:
Ograja pomeni le to, da tvoj pes ne bo mogel dalec pobegniti pred tabo, pred morebitnimi napadalci ali da bo njegov plen lahko bezal le do ograje. Karkoli se bo ze zgodilo se bo koncalo najkasneje ob ograji.

Citat
Imela sem samo to srečo, da sem še pravi čas zagledala čivavo in je bil moj pes takrat v moji bližini, čisto na drugem koncu travnika, da sem ga lahko še pravi čas prijela, on pa je ni uspel niti zagledati. Čivava je bila spuščena v prostor ravno takrat, ko je bil trop v bližini vrat, ne, ko bi se motovilil na drugem koncu in bi lahko ljudje pravočasno reagirali (čeprav, iskreno povedano, imajo nekateri res veliko zaupanje do svojih psov, nekateri morda upravičeno, drugi manj upravičeno). Pa vendar ne mislim opravičevat nikogar. Pripovedujem samo dejstva.

Bom malo sarkasticna... ja res, tole srecanje je res izgledalo kot igra na sreco... nekateri so debelo izgubili.

Citat
To ni bilo običajno pasje srečanje, druženje, razstava ali bognedaj, popivanje ljudi. Bilo je srečanje psov, ki ne smejo biti spuščeni v javnosti.
S tem ne mislim, da morate zdaj skočit v zrak vsakič, ko vidite spuščenega hrta, nekateri niso taki - moj žal je in tudim se, da nekoč ne bo.

Nic posebnega ni bilo v tem srecanju; bilo je pac pasje srecanje kot vsako drugo, le s to razliko, da se vam tudi slucajno ne sanja kako funkcionirajo psi. Kaj res mislite, da srecanja "nehrtov" potekajo tako, da so vsi psi spusceni, mi pa le vsako drugo uro malo uc vrzemo na "srecno pasjo druscino v ogradi"? Japajade. Prekleto moramo paziti kateri psi se med seboj prenasajo, zelo  smo pozorni na to, da na "divjaliscu" ni prevec psov in smo pozorni na vsako kretnjo, ki bi morebiti lahko pripeljala do pasjega "prepira" in za veliki finale: PSI SO NA POVODCIH vecino casa in pod kompletno kontrolo svojih lastnikov. No, pa saj smo o tem ze pisali na dolgo in siroko.

Citat
No, vsaj jaz sem dogodek dojela tako. Kaj si je mislil lastnik čivave, ki ima mimogrede tudi hrta, ne vem in nihče ne ve, mi je pa hudo zanj in težko šolo, ki jo je moral prestati on in njegova družina, in vsi prisotni z njimi. Meni je koristila, pa čeprav sem za svoje pojme postopala pravilno.

In smo spet pri poucnosti  Huh In kaj ste se iz tega naucili? Ja, na to vprasanje bi pa resnicno rada slisala en konkreten in resen odgovor.

Citat
Škoda samo, ker tega pravilnika in točk za prirejanje pasjih prireditev organizatorji niso preje videli (domnevam). Še enkrat pa poudarjam, da se je meni zdelo to bolj kot neformalno druženje na pikniku in ne neka vele prireditev z zvočniki in varnostniki in po moje so imeli organizatorji enak namen (ugibam, ker se nisem pogovarjala z njimi). Je pa res, da se je tam nabralo kar nekaj psov in situacija je bila pod nadzorom, dokler ni nadzoru ušla z nepredvidenim in NEPREDVIDLJIVIM dogodkom.

Zal, situacija ni bila pod nadzorom od trenutka, ko ste se tam zbrali.

Citat
Poleg tega sem opazovala naravo tega tropa. Izgledalo je tako: nekaj psov je začelo teči (4 ali 5), če so tekli zelo hitro in z zanimanjem, so se teku pridružili tudi drugi, in res je nastala kar velika skupina, ampak ko so zaključili krog, so se vsi ustavili in šli vsak po svoje (izgledalo je, kot da simulirajo svoje dirke). Kot sem preje omenila, je tak trop ravno zaključil svoj krog, ko se je vmes znašla čivava. Vsaj jaz imam tako v spominu no.

Opazavala si naravo tropa in videla kar si opisala. Ali se morda kateremu od vas slucajno sanja kaj to v resnici pomeni? Ne, ocitno ne. Ce bi se vam sanjalo, bi svoje pse tisti trenutek privezali.

Citat
Ker vseeno je treba vedeti, da imajo (vsaj posvojeni) hrti drugačen način igre, kot ostali psi. Oni ne skačejo drug po drugem, se ne vlečejo za zadnjo taco. Oni tečejo. Se lovijo. Izberejo si enega hrta in se pretvarjajo, da je plen. In ker so imeli spodbujan nagon, se včasih spozabijo. In pri tem ni važno, koliko jih je. Moj se je nekoč na sprehodu recimo spozabil nad whippetom, pa je bil samo še en veliki hrt zraven. Whippetu mimogrede ni bilo nič, ker je imel moj pes nagobčnik.

Ne,ne in ne. Posvojeni hrti nimajo prav nic poseben nacin igre. Njihov nacin igre je (zal) samo povprecen nacin igre, ki ga ima vsak hrt. So pa drugacni v necem drugem... ampak o tem kdaj drugic.

Citat
In še nekaj, ne vem, na katerega psa lahko moj skoči in kateri mu ne bo všeč, vem pa, da še noben otrok ni nikoli skakal kot zajček, da bi moj hrt mislil, da je plen. Otroci, ki so komaj hodili, so ga objemali in božali in celo glavo je stran obrnil in stal čisto pri miru.

Poglej, poglej, glavo je obrnil stran in stal pri miru (verjetno je vmes se ene 2x zazehal). In ves kaj to pomeni? To pomeni, da je komaj cakal, da se bo tisti mini clovecek odstranil in ga pustil pri miru. Ko ga ti crkljas tudi obrne glavo in stoji pri miru? Prepricana sem, da ne.

Vedno znova mi dajete vedeti, da o pasji naravi zelo malo veste, se manj o naravi hrta. Pa ravno vi, lastniki posvojenih hrtov, bi morali biti zelo dobro podkovani na tem podrocju in poznati skrivnosti hrtovske nravi.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
ninemile
novinec
*
Sporočil: 3


« Odgovor #37 : petek, 02.11.2007 : 22:59:21 »

 Grin Drejči, lepo da upravičuješ svoje geslo na dnu svoje objave, rada imam ljudi, ki so zvesti svojim prepričanjem in tega ne skrivajo.

Sestavek je napisan kot odgovor in možnost tistim, ki so želeli besedo od nekoga, ki je bil res tam, in edina na tej temi sem bila jaz.

Dobronamerno ti svetujem, da preden se spraviš dosledno secirat izjave drugih in jih označuješ za nevedneže in nepoznavalce, da vsaj dobro raziščeš, kar kritiziraš, če bi se namreč spoznala na slovnico, bi lahko razbrala prvi stavek tako, kot je bil mišljen, namreč, da sem vpila za njim vsakič, ko sem ga spustila. Zato se uporabljajo vejice in vezniki. Poglej v slovnico pod "nikalni stavki". Nikoli ni tekel brez...

Pa še na zadnji komentar ti lahko odgovorim, da tudi pri meni moj pes mirno stoji in gleda stran, tako da tvoja vsevednost le ni tako vsevedna.

Citat
Nic posebnega ni bilo v tem srecanju; bilo je pac pasje srecanje kot vsako drugo, le s to razliko, da se vam tudi slucajno ne sanja kako funkcionirajo psi. Kaj res mislite, da srecanja "nehrtov" potekajo tako, da so vsi psi spusceni, mi pa le vsako drugo uro malo uc vrzemo na "srecno pasjo druscino v ogradi"? Japajade. Prekleto moramo paziti kateri psi se med seboj prenasajo, zelo  smo pozorni na to, da na "divjaliscu" ni prevec psov in smo pozorni na vsako kretnjo, ki bi morebiti lahko pripeljala do pasjega "prepira"

Vidiš, s to izjavo si spet dala občutek, da ne veš, kaj bereš, ne bom rekla, da "se ti niti slučajno ne sanja" o slovnici, ampak ti bom razložila bolj enostavno: z zgornjim citatom kritiziraš citat, ki je par vrstic pod mojim stavkom
Citat
Ko sem prišla, je imel moj pes nagobčnik, da sem preverila situacijo na igrišču, pregledala, kateri psi so prisotni in ugotovila, da se z vsemi razume.
Če primerjaš svoj citat in krepki tisk v njem, se mi zdi neznansko podoben mojemu stavku....se ne strinjaš? V istem stavku omenjaš, da smo vsako drugo uro malo uč vrgli na "srečno druščino". Oprosti, a malo nižje hvališ moj dar opazovanja, kaj pa misliš, da sem gledala, kako moj kužek veselo grize ušesa sosedu? Poleg tega te ni bilo tam, kolikor je meni znano in morda sem res nerodno napisala, da nismo prišli tja popivat, ampak s tem sem mislila prav to, da se vsaj nekaj izmed nas ni brezskrbno menilo in pozabilo na pse. No ja, glede na to, da veš, kaj je sarkazem, bi to lahko razumela. In če že praviš, da hrti niso nič posebnega, potem ne polagaj meni besed v pisanje, ker nisem rekla, da je bilo čisto običajno pasje srečanje, ker če bi bilo, bi imel vsak svojega na povodcu in čivave bi se veselo sprehajale okoli. Joj, spet moram citirat sama sebe, ker tega spet nisi opazila, ker sem namreč napisala
Citat
To ni bilo običajno pasje srečanje, druženje,

In še bi se verjetno kaj našlo...

Zanima me, koliko hrtov si ti že videla v živo? S koliko hrti si živela? Je imel kak tvoj prijatelj hrta? Hm...in pa...nisem vedela, da obstajajo ljudje, ki na podlagi fotografije lahko razvijejo celo teorijo o obnašanju tropa...se je težko naučiti? To bi rada znala tudi jaz.

Ali so tvoje ugotovitve tudi zasnovane samo na poznavanju pasje narave, saj hrti so konec koncev samo psi, mar ne?

Nimam se za vsevedneža, ker pač ljudje ne moremo vedeti vsega, na podlagi svojih opažanj pa lahko rečem, da se hrt obnaša drugače, kot se mini mešanček, mops, bokser, gladkodlaki prinašalec. To, da znam opazovat, si pa že potrdila, kajne?

Če iz celega mojega pisanja nisi mogla razbrati, česa sem se naučila, potem ti tudi nadaljne razlage ne bodo koristile. Sploh pa ne vem, zakaj se ti tako ogroženo počutiš. Ali je samo fino najti nek osamljen primerek in se v tropu pognati za njim...aja...tropi in preganjanje so vednar prepovedani! Očitno je pri ljudeh dovoljeno.

Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #38 : sobota, 03.11.2007 : 00:38:19 »

ooooo, osebni obracun na vidiku. Ne bo slo.  Grin Grin Grin
Preveckrat prezveceno... ko nekomu zmanjka argumentov, se spravi na osebni nivo.
Nic skrbet, s hrti in hrtolikimi psi sem tako in drugace polno zaposlena, ce ne s svojimi, pa tudi drugi prav pridejo.  Wink

ninemile,
moram priznati, da nimam negativnega odnosa do posvojenih hrtov. Ne prenesem pa slamparije in ignorance, ker je epilog vedno tak, da nasrkajo psi, kar se je tudi zgodilo - civava. Konec koncev me tudi slamparija in ignoranca ne motita, ce zaradi tega po glavi dobi njun "avtor" in ne pes.  Wink




Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
ninemile
novinec
*
Sporočil: 3


« Odgovor #39 : sobota, 22.12.2007 : 19:32:22 »

No, tu se pa v celoti strinjam s tabo.
Logiran
Strani: 1 2 3 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Zgodilo se je, kar se ne bi smelo zgoditi ...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines