mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 01:14:10

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Zakaj psi zavijajo ob zvoku siren
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj psi zavijajo ob zvoku siren  (Prebrano 10844 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
jatmire
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 122


« : ponedeljek, 29.10.2007 : 18:35:49 »

Ste tudi vi že opazili, da veliko psov ob zvoku gasilskih siren in podobno zavijajo?
Kakšen pa je vzrok, da zavijajo?

Lp
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #1 : torek, 30.10.2007 : 10:18:52 »

Živjo!

Moj Bučko začne zavijati še predno jaz slišim npr. rešilno vozilo. Tuli kot volk, dokler ga sliši. Po moje je to zaradi glasnosti in načina, kako zavija sirena. Ne vem pa točno. Naj še kdo drug kaj pove.  Smiley

LP, Branka
Logiran
ka ty a
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.919


« Odgovor #2 : torek, 30.10.2007 : 10:21:02 »

Naša tudi začneta zavijati ob takih zvokih.
Me pa tudi zanima zakaj?
Logiran
bibsy
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 142


« Odgovor #3 : torek, 30.10.2007 : 20:35:47 »

Za volkove vem, da si z raznimi tuljenji sporočajo kje je hrana, če je kdo ranjen, do kje sega njihov teritorij...
Predvidevam pa da psi, ki niso tak daleč stran od volkov evolucijsko gledano, tulijo predvsem v odziv na kao tuje tuljenje - tako povejo kje je njihovo ozemlje oz. da so oni blizu.  Roll Eyes
Lahko pa dopuščamo tudi možnost, da psi tulijo iz čistega užitka - podobno kot mi pojemo ko nam zapaše. Je pač njihova spremljava sirena, naša pa radio.  Grin

Če ima pa kdo drug kakšno bolj znanstveno tezo, zakaj psi tako reagirajo - na dan z njo Smiley
Logiran
ka ty a
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.919


« Odgovor #4 : torek, 30.10.2007 : 20:44:38 »

Kadar ni takih zvokov siren pa tega zavijajo tako zaradi tega ker jim je dolgčas (sem nekje prebrala). Sam je pa zanimivo to z gasilsko sireno, se oglasi sirena pa cela vas psov zavija Grin
Logiran
liza-asta
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.602


« Odgovor #5 : torek, 30.10.2007 : 21:25:09 »

Poznam pa nekaj psov, ki zavijajo in tulijo ob zvonjenju cerkvenih zvonov  Cheesy tudi moja je parkrat...ko sva šli čisto mimo cerkve.. Grin a pol to pomeni...da so verni  Grin  Undecided (nisem nič slabega mislila, da ne bo kdo narobe razumel)
ne vem pa zakaj...morda, ker so previsoki toni..preglasno..ali kaj tretjega  Undecided
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #6 : sreda, 31.10.2007 : 10:53:11 »

Malo sem brskala, pa sem našla tole razlago:

Stanley Coren v svoji knjigi Inteligenca psov opisuje nekaj načinov sporazumevanja (glej tudi temi Lajanje in Renčanje na tem forumu), s katerim bo predvsem začetnikom nekoliko lažje prepoznati, kaj nam naši kužki sporočajo.

Tiho cviljenje:
"Žalosten sem." ali "Strah me je." -> tako se na primer pes oglaša pri veterinarju, ali ko se znajde v neznani okolici
Ta zvok je nekakšna nadgradnja glasu, s katerim mladički starše opozarjajo, da jih zebe, da so lačni, ali da jih je strah.

Glasnejši, daljši zavijajoč zvok:
"Prosim, daj mi..." ali "Želim si..." -> pes se tako oglaša, ko čaka na hrano, ko nestrpno čaka, da ga bomo peljali ven in ko želi pritegniti našo pozornost

Vzdihovanje:
"Zadovoljen sem, zato bom malce zaspal." -> tako se oglaša pes, ki ima oči na pol zaprte in vzdihuje od zadovoljstva
"Vdam se." -> tako pa se oglaša pes, ki ima oči odprte in je razočaran, ker se neko njegovo pasje pričakovanje ni uresničilo

Bevskanje:
"Pojdi z mano!" ali "Ujemimo ga" alipa "Gremo vsi skupaj."

Zavijajoče lajanje:
"Osamljen sem." ali "Vsi so me zapustili." ali pa tudi "Je sploh kje kdo?"

Zavijanje:
"Tukaj sem!" ali "To je moje ozemlje!" ali "Slišim te nekje od daleč." -> samozavesten pes ponavadi zavija že zato, da druge opozori na svojo navzočnost.
Včasih psi zavijajo kot odgovor na zavijanje drugih psov


Stokanje:
"Tako sem vznemirjen!" ali "Gremo, hitro!" -> takšni glasovi, ki ne trajajo dolgo, ne pomenijo nič slabega, saj pes z njimi izraža svoje veselje.
Pes stoka takrat, ko ve, da se bo zgodilo nekaj prijetnega.

Kratko, odsekano bevskanje:
"Gremo še enkrat." -> tako psio kažejo, da so nestrpni

Vir: Coren, Stanley: Inteligenca psov (Dedal, 1996)
Logiran
ka ty a
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.919


« Odgovor #7 : nedelja, 13.01.2008 : 14:01:58 »

Našadva pa zadnje čase vsak dan začneta zavijati in to ponoči..
Prej tega nista toliko počela zdaj pa kar vsako noč okoli 1 ponoči.
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #8 : nedelja, 13.01.2008 : 15:45:53 »

Uh,to ste pa zadovoljni a ne? Grin Moj pa zavija tudi, ko piskam na travo ali na glavco od želoda ali piščalko. Izgleda mi tako, kot da bi ga ton tako motil,da ga hoče preglasiti.   :-\Hmmm,nevem...
Logiran
atinanajalun
novinec
*
Sporočil: 30


« Odgovor #9 : četrtek, 26.08.2010 : 19:07:37 »

no moja tuli ko v cerkvi zvoni temeljito -to je ob 7.00 in ob 19.00 ali ko kdo umre Sad -ker takrat zvoni dlje in sem jo z lahkoto naučila trika -vedno ko je začela tuliti sem ji rekla ,, tako ja poj,poj ,,in sem ji dala nagrado.tako je sedaj v središču pevcev ko ji rečem ,,poj,, in ona zavija da je veselje -lp,vesna
Logiran
missysb
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.096


« Odgovor #10 : četrtek, 26.08.2010 : 19:43:30 »

Moj pa tuli, ko Keli neprekinjeno laja...  Grin
Logiran
pudelj
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.450


« Odgovor #11 : petek, 27.08.2010 : 06:38:57 »

Če je pa Kelin glas kot  visoki C.... Smiley Bomo na igrišču naredili pevski zbor. Wink
Logiran
missysb
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.096


« Odgovor #12 : petek, 27.08.2010 : 08:45:15 »

Ma to je za posnet... jaz pa vsakič brez telefona ali fotkiča...
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #13 : petek, 27.08.2010 : 08:59:47 »

Ne spomnim se vec kje sem prebrala, da je zvok sirene/zvonov nekaterim psom neznansko zoprn in zelijo s tuljenjem ta zvok preglasiti/odgnati - doseci, da utihne.
Ker se res ne spomnim kje sem to prebrala (verodostojen ali neverodostojen vir), cisto dopuscam moznost, da je resnica cisto nekje drugje. Moji psi namrec ne tulijo ob sirenah in zvonovih, zato tudi v praksi nisem imela priloznosti opazovati tega pocetja.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #14 : petek, 27.08.2010 : 09:23:42 »

Nisem prepričana, da jim je (vsem) ta zvok zoprn - moja psica je totalno fascinirana nad sirenami in karkoli že počne tisti trenutek, se ob vsaki sireni ustavi in se z občudovanjem ozira za izvorom zvoka dokler ta ne izgine z obzorja oziroma slušnega kota  Shocked
Sicer pa sem izkoristila njeno navdušenje nad zavijanjem in zdaj na ukaz "glas!" začne zavijati kot blesava (še najraje v duetu z menoj, ko me hoče na vsak način preglasiti butnglavc)
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #15 : petek, 27.08.2010 : 14:57:15 »

Pri nas zacnejo tulit ko gre vlak (od prijatelja krdelo tudi)..vcasih pa kar tako. Zacne sefe in mu pritegnejo vsi, najbolj zanimivo je pa da ko nehajo nehajo v popolnoma istem trenutku, kot bi jih odrezal..pa jih je veliko skupaj.

Moj najstarejsi samec (sefe) je imel prej navado zacet zavijat ob natanko 6ih zjutraj. Potem je sel v Slovenijo, kjer je bila casovna razlika 4 in potem 5 ur. Prve dni je zacel premikat urnik, dokler se ni navadil in tudi tam zavijal ob 6ih zjutraj po SLO casu.

Enim je motece, zato jih ponavadi okregamo in utihnejo, ceprav jih je meni prav fajn poslusat. Sploh tanove, ki od zacetka malo fusajo in so cist smesni Smiley
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #16 : petek, 27.08.2010 : 15:02:52 »

Aja se nekaj..ko je isti samec v hisi in zunaj ostali zavijajo ful trpi, ker jim ne more pritegnit. Miga z usesi in jamra, hoce zavijat, samo ve da se v hisi ne sme. Srcek je Kiss
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Zakaj psi zavijajo ob zvoku siren
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines