mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 18:05:02

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Socializacija in habitualizacija  |  Tema: srečanja z mimoidočimi
Strani: 1 2 [3] 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: srečanja z mimoidočimi  (Prebrano 26313 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
71ares71
gost
« Odgovor #30 : torek, 01.03.2005 : 13:36:51 »

 Cool Pozdrav!
Ker do sedaj nisem dobil uporabnega nasveta, se obračam na vas; pasjeljubci.
Sem ponosen lastnik velikega, zdravega in "prijaznega" , 18 mesecev starega rottweilerja. Do sedaj z njim ni bilo nikoli nobenih težav; končala sva pasjo šolo, je zelo učljiv in ubogljiv. Ima pa en VELIKO SLABOST: MIMOIDOČI LJUDJE!!!
In to ne vsi, ampak samo "izbranci". V glavnem; če sva na sprehodu in če nama nasproti pride kakšna oseba (neznana), se psu "vtrga". Kako se mu "vtrga"? Sploh ne laja, ampak samo čaka na pravi trenutek in skoči v osebo.
Po kakšnem ključu, oziroma kaj je sprožilec napada - NE VEM! Nekatere osebe spusti mimo, kot da jih ni, "izbrance" pa hoče naskočit.  Huh
Poskušal sem odkriti njegov "ključ" izbiranja (dežnik, očala, velikost...) vendar do sedaj brez uspeha.
Vsak najin sprehod je "tveganje" sploh sedaj, ko so steze zaradi snega tako ozke - srečanja so zelo bližnja in neizbežna...
ZDAJ PA JAZ VAS VPRAŠAM; Ima kdo podoben problem in kako ste ga rešili.

hvala lepa

Matej iz MB
Logiran
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #31 : torek, 01.03.2005 : 13:45:07 »

[/url]

lp
Logiran
71ares71
gost
« Odgovor #32 : torek, 01.03.2005 : 13:56:39 »

Brez skrbi, da sem že prebral omenjeno nit.
Vendar; moj pes trza na pasjo čokolado, lasersko lučko, in "plastičnega ježa". Vse to lahko imam v žepu, ali mu maham pred gobcem,  pa si vseeno "izbira" vsaj 3-5 izbrancev na sprehod.
Mogoče pomemben podatek; Ne izbere si jih od dale, ampak v trenutku. Cry Roll Eyes Roll Eyes
Logiran
jessy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.407


« Odgovor #33 : torek, 01.03.2005 : 14:46:27 »

Kot prvo, psa imejte na povodcu če napada mimoidoče.  Kaj pa če ga skušate zadržati in pomiriti?


lp
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #34 : torek, 01.03.2005 : 18:01:43 »

 V glavnem; če sva na sprehodu in če nama nasproti pride kakšna oseba (neznana), se psu "vtrga". Kako se mu "vtrga"? Sploh ne laja, ampak samo čaka na pravi trenutek in skoči v osebo.
Po kakšnem ključu, oziroma kaj je sprožilec napada - NE VEM! Nekatere osebe spusti mimo, kot da jih ni, "izbrance" pa hoče naskočit.  Huh
Poskušal sem odkriti njegov "ključ" izbiranja (dežnik, očala, velikost...) vendar do sedaj brez uspeha.



Kaj pomeni naskočit? Bi recimo človeka napadel ali ga samo prelizal? Moj doberman je imel nekje okoli 15. meseca podobne izpade, le da je hotel na človeka skočiti in ga polizati po obrazu.
Si že poskusil s haltijem?
Logiran
71ares71
gost
« Odgovor #35 : torek, 01.03.2005 : 20:39:39 »

Psa imam vedno na povodcu!
Skoči, da bi čavsnil.
Saj pravim; poskušam razvozlati njegov način izbiranja žrtev. Do večine se obnaša, kot da jih ni - lepo hodi poleg, brez problema. Tudi z drugimi psi nimava takšnih problemov.
Vem da ne mara palic v roki in hitrega / nenadnega približevanja, to mi je jasno in razumljivo - saj je pes. Ampak nekateri izbranci so popolnoma "nevtralni" (brez dežnikov, počasna hoja...) .
Drugače je pes res prijazen.
Še to:
Ko sem psa kupil, (star je bil 3 mesece) sem ga imel v stanovanju (velikem). Pred 5 meseci smo se preselili v hišo z velikim vrtom. Opozorili so me, da bo sedaj pes mnogo bolj agresiven do drugih (okolice), ker pač sedaj ima kaj za čuvat. To se je tudi zgodilo.  Zelo vneto čuva bajto in vrt. saj veste rek za službene pasme: " Mali znotraj - Veliki zunaj". No, ta napadalnost do mimoidočih se je začela po vselitvi v hišo. Mogoče je to vzrok. Kdo bi vedel...
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #36 : sreda, 02.03.2005 : 12:39:05 »

Mogoče pa pri teh ljudeh kaj zavoha ... npr. domačega psa...

Jaz bi na tvojem mestu psa imela strogo na vrvici. In še preden bi se zagnal proti mimoidočemu (če psa poznaš, najbrž lahko že malo predvidiš njegove reakcije) bi se strogo zadrla (tako, da ve, da ni heca) NE SME in pa POLEG. Če bi šel potem lepo dalje mimo, bi ga pa ful nagradila s tistim, kar ima najraje. Če pa bi vseeno začel vlečti oz. bi poskušal skočiti pa bi se zadrla NE SME in pa SEDI in bi potem kakšni dve minuti moral sedeti, potem pa vaje poslušnosti poleg, obrati itd. ...

Pri moji psici sem delala nekaj podobnega, ko ji je bila finta skakati in lajati pred drugimi lajajočimi psmi za ograjo. In je pomagalo. Seveda ne takoj prvič, ampak moram reči, da je kar hitro skapirala, da takšnega vedenja ne oddobravam, da pa je s tem čisto prenehala pa je še malo trajalo, saj je bila skušnjava preveč mamljiva... V glavnem ukaz sedi moji psici pomeni ful kazen, ker potem ne grema naprej, pa še na gola tla se ne mara vsesti  Grin Če pa sem začela potem z vajami poslušnosti, pa je bila še bolj zmedena, saj nisma več šli naprej ampak malo nazaj, malo levo, pa desno, pa malo spet naprej, pa spet nazaj itd. Sicer so me mimoidoči malo čudno gledali, sploh pa, ker sem se vedno zraven ful drla (ampak me ima tako naštudirano, da če malo spustim glas, misli, da pa ni tako resno  Angry) V glavnem, kadar začnem to delati, se spet skoncentrira samo name, ker ji ni jasno, kaj bo pa zdaj, in zato to pali.
Aja, pa še to. Nobena igrača ali pa priboljšek v taki situaciji nista pomagali, pomagalo pa je, da sem jo kasneje, ko je že vedela, da mora mimo psa lepo mirno, za nagrado spustila z vrvice (na poznanem terenu seveda).

Upam, da sem ti kaj pomagala. Čeprav pravo rešitev za problem tvojega psa, boš pa moral sam najti. Vsak pes reagira pač na druge reči...

LP
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #37 : sreda, 02.03.2005 : 13:30:07 »

Priporočam vodenje na haltiju, to psa umiri, pa tudi ko skoči ga obrne stran od osebe.
Zagotovo je ključ za izbiro oseb, čeprav ga ti nevidiš. Ni v očalih, palici, plašču  itd ,ampak v odnosu oseb do psa oz običajno pritajenem strahu oz sovražnosti.
pes zagotovo tudi  nakaže, da bo napadel, a ti ne opaziš, ker so zanki blagi. Navadno gleda osebo prej oz jo gleda dugače.
Ne trudi se s priboljški in žogami post festum- ker ne bo učinka oz bo obraten
Nauči da te gleda v oči na povelje in tako naj gre mimo oseb. To ZAHTEVAŠ in nagradiš izvedeno- če nič noče pač samo pohvališ, nese sekirat.
Z leti se bo umiril , verjetno pa ne bo nikoli 100% , zato se pripravi , da boš moral vedno pazit. Boš p p ostal bolj izkušen za zaznavanje "gužve" in pes bolj izšolan.
Kasneje, ko bo znal gledat tebe na povelje in to načeloma izvajal, kaznuj oz blokiraj gledanje v osebe , ki gredo mimo. Moraš prit do faze , ko bo pes avtomatično , brez povelja začel gledat tebe ob bližanju oseb.
kako pa se vede spuščen? Ne zagovarjam spuščanja , samo zanima me, če se vede enako. Če se vede tako samo na vrvici je lahko problem v tebi.
Da se je poslabšalo stanje ob selitvi je bolj verjetno pripisati dejstvu , da je pes dozorel- nič ne pišeš koliko je zdaj star. Do spremembe vedenja zaradi "zorenja" lahko pride med 1 in 3 letom.Lahko pa tudi , da si je s čuvanjem teritorija in reakcijami mimoidočih še okrepil neželeno vednje. Vtem primeru ga umakni v hišo ali v pesjak , kjer ne bo gledal moidočih.
Logiran
71ares71
gost
« Odgovor #38 : sreda, 02.03.2005 : 20:31:59 »

OK. Že trenirama; oziroma jaz se učim hitro opaziti znake, ki nakazujejo na napad. Bom probal tudi z haltijem.
Danes na sprehodu se je lepo obnašal - že v hiši sem pred njim dal v žep lučko (pikico), tako da me je cel čas sprehoda samo gledal in iskal "pikico". Za sedaj bom probal ta način - zgleda da deluje!

Če je pes spuščen, je zadeva ista. Par dni nazaj sem ga imel ob nogi pred hišo, ko je nasproti prišel možakar. Dobro, da je prej začel renčati - da sem ga pravočasno dal na povodec.
Ares je sedaj star 18 mesecev.
Logiran
shait
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 92


« Odgovor #39 : četrtek, 03.03.2005 : 06:42:50 »

A sta z Aresom že šla v kakšno šolo?
Logiran
71ares71
gost
« Odgovor #40 : četrtek, 03.03.2005 : 08:52:03 »

Ja, končala sva malo šolo - uspešno!
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #41 : četrtek, 03.03.2005 : 10:50:19 »

OK. Že trenirama; oziroma jaz se učim hitro opaziti znake, ki nakazujejo na napad. Bom probal tudi z haltijem.
Danes na sprehodu se je lepo obnašal - že v hiši sem pred njim dal v žep lučko (pikico), tako da me je cel čas sprehoda samo gledal in iskal "pikico". Za sedaj bom probal ta način - zgleda da deluje!

Če je pes spuščen, je zadeva ista. Par dni nazaj sem ga imel ob nogi pred hišo, ko je nasproti prišel možakar. Dobro, da je prej začel renčati - da sem ga pravočasno dal na povodec.
Ares je sedaj star 18 mesecev.

za opazovanje znakov se boš zagotovo izuril. Starost je primerna, da je lahko vzrok za težve, v tolažbo ti povem da se bo stanje po tretjem letu precej izboljšalo, če boš na tem delal.
Ne se pustit zmest ,da si ti ali spcializacija ali pomankanje šolanja vzrok temu vedenju. Krivda je v genetiki oz vzreji. Pes ima preslabe živce in obenem dovolj dominance da konflikt oskuša rešiti s silo oz napadom.
Najbolj nevarno j e, da se bo število napadov zmanjšalo skoraj do nič , priden bo lahko tudi več mesecev ali let - to te lahko uspava in nesreča je tu. zato ne smeš nikoliiii!!! pozabit kakšnega psa imaš. Z leti bo število in oblika sprožilnih elementov naglo kopnelo. A ostati moraš pozoren na elemente kot so: ljudje ki se bojijo, ljudje ki grozijo, invalidi, vsi na invalidskih vozičkih, pijanci , epileptični bolniki, mali otroci ,ki še nezanesljivo hodijo, taki, ki vlečejo igračke na vrvici ....ipd vse kar bi lahko bilo "nenavadno" in pes vidi prvič ali po dolgem času. Navadno tudi ni varno puščati takega psa samega privezanega (če ne gre drugače mu daj nagobčnik)- če kaj "pade mimo" nepričakovano, lahko najprej ugrizne in potem pogleda kaj je bilo. Poudarjam ponovno , da se ne zanašaj na socializacijo. zaradi socializacije je takih stvari ,ki psa vzenimiro manj, a še vedno najde kaj kar ga preseneti. Lahko je popolnoma zaupanja vreden v direktem kontaktu- za božanje, čekanje , gledanje zob, vlajanje po tleh itd, lahko je tudi popolnoma varen za pozane otroke in vse poznane situacije...edino časopisa med sprehodom ne boš mogel brat do ene osmega leta.
ke so rotiji precej kratkogobčni pripni vrvico z dvema koncema en del na halti en na ovratnico.
Ne pozabi trenirat gledanja v oči izven sprehodov (čim več, lahko 3x na dan po 5 minut vaje )in nagarjevanja te pozicije!Lučka je O.K. za zdaj, a nauči gledat v tvoje oči!
Logiran
71ares71
gost
« Odgovor #42 : petek, 04.03.2005 : 15:33:42 »

Ja, mi je jasno.  Undecided
Čaka naju veliko dela. Glih zdaj leži pod mojim stolom in me nedolžno gleda...
Deteljica, dobro si napisala - držal se bom tvojih nasvetov.
P.S.; Cajtnge pa itak čitam samo doma ob kavi....

LP
Logiran
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #43 : ponedeljek, 15.08.2005 : 08:21:30 »

Ah blagor vsem, ki imate mladiče, ki se razveselijo vsakega mimoidočega  Roll Eyes.... z mojim sva pred kratkim začela hodit po ulici, da se malo navadi na okolico, pa imam občutek da se vsega boji. Ko sva na ulici sama (avtomobili in tovornjaki ga sploh ne motijo) je zelo samozavesten in hodi zraven mene z repkom kot anteno  Cheesy, čim pa v daljavi zagleda človeka se ustavi. Ko se človek približuje, se začne ritensko umikat in trgat z vrvice. Če pa pride oseba preblizu začne vanjo lajat. In za enokilskega mulca ima kar glasen lajež  Shocked. Ko je prvič srečal psa (na srečo je bil zelo prijazen in ga je samo povohal in potem ignoriral), ga nisem vzela v naročje, ker se mi zdi da s tem samo večam njegov strah. Zagnal je takšno paniko, kot da ga dajejo s kože. Jaz sem ga pustila, da se umiri sam od sebe in potem sva odšla naprej. Nekje sem prebrala, da če pes dela paniko in ga začnemo ogovarjati in božati si to razlaga kot pohvalo...... kaj mislite, da je bolje? Ignoriranje v smislu, ga bo že minilo in se bo navadil ali ogovarjanje in miritev?

lp
Logiran
Busy Bee
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 116


« Odgovor #44 : sreda, 07.09.2005 : 20:00:36 »

Moj problem je pa tak, da pes ignorira ljudi in jim nič noče, ampak čim ga kdo hoče pobožati ali ga ogovori - se ga ustraši in se skrije za mano ter začne renčati - prav neprijetno, ko basset zarenči. Tak odnos ima do vseh, ki so mu nepoznani.

LP, Barbara
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Socializacija in habitualizacija  |  Tema: srečanja z mimoidočimi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines