mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 06:41:54

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Madzarski pumi
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Madzarski pumi  (Prebrano 19840 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« : nedelja, 01.06.2003 : 15:52:50 »

A je že kdo slišal za to pasmo? Zdaj berem v salamoncu:
MADŽARSKA puma, psički, z rodovnikom, delovna linija, podarim na ovčjo ali kozjo farmo.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #1 : nedelja, 01.06.2003 : 19:08:00 »

madžarska puma ne obstaja (vsaj po mojem ne), obstaja pa madžarski pumi.
prepisujem:
je srednje velik pes, s plečno višino 33-44 cm, 8-13 kg. široka lobanja, ki se sklada z gobcem, črn in privihran smrček, oči kavne barve, gibljivi, koničasti uhlji, prikrajšan (kupiran) rep. kvadratast trup pokriva čopasta, kuštrava, a ne klobučevinasta srednje dolga dlakaskrilasto sive, srebrno sive, svetlo sive, črne, bele ali rjavo rdečebarve, vedno enobarven.
ZNAČAJ: zna biti napadalen, bevskajoč, čuječ pes. hiter. zelo je vdan svojemu gospodarju in nezaupljiv do tujcev.
UPORABNOST: je močan, odporen pastirski pes, velja za idealnega čuvaja samotnih hiš in kmetij, je pa tudi dober hišni pes. lahko spi na prostem ali v stanovanju.

upam, da sem ti pomagala. enega sem videla, srečala v živo in se mi je zdel zelo prijazen! morda zato, ker je zavohal sammy-ja na meni...
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #2 : četrtek, 05.06.2003 : 12:13:06 »

pzorko -a  je kaj vec podatkov?
namrec - mi / moji starsi - imamo pumija - Ferija (Tes Fensiki Kalandor) iz madzarske pred dvema letoma pa je bilo leglo. Stirje njegovi mladici so nekje v SLoveniji.

Drugace pa - ful so face, velik ovcar v majhnem formatu. Zelo ucljiv, rahlo nezaupljiv do tujcev, hiter in gibcen, nezahteven za prehrano. Treba ga je redno trimati oziroma strici. Ce ga kdo zeli v zivo videti - ni problema.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
daisy
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 479


« Odgovor #3 : petek, 06.06.2003 : 07:35:40 »

teja, kako moraš bit tako grda  Angry
pumi je odličen kuža. zgleda kot da je iz parih sestavljen  Grin, ful naspidiran. jaz sem bila nekaj časa ful nakurjena nanj, pa me je barbka potem prehitela  Wink
barbka nisem vedela da ste imeli leglo. škoda. bi se sigurno povabila na obisk, ker malčkov še nikdar nisem videla.
kdo pa prodaja madžarsko pumo? sigurno spet kak preprodajalec! nekaj je slišal pa ne dobro. potem bo pa tako kot s tisto kanarsko dogo, ki ni niti malo kanarka
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #4 : petek, 06.06.2003 : 07:51:29 »

Daisy,
leglo je bilo v Idriji, pri Emilu Pizmohtu. nas Feri je bil zraven samo pri "lepih stvareh" na zacetku. En od mladicev je v Italiji, imajo ga za agility in na svoji drugi uradni tekmi, letos aprila v Ajdovscini, je bil v A1-M drugi (samo Silvija in La sta bili bolje, ampak oni sta nekaj posebnega).
ostali mladici so razkropljeni po kmetijah, ena psicka pa je baje nekje v okolici Ljubljane (Domzale?).
Od vseh "madzarskih" pasem so definitivno najboljsi. In, ko so urejeni, zgledadjo super (Feri je bil ravno vceraj potriman, postrizen in skopan). V zadnje ga je "bolj strokovna" javnost lahko videla lansko leto na tekmovanju v Dolskem, ko je ves cas tekmovanja lezal pri meni pod mizo.
Karakterno so ti psi res super. Malce manj "obsedeni" z delom kot borderji, prikladen format, ovčarji (bevskači), za okolico nenevarni. Veliko se govori o potepustvu pumijev. No - te, ki jih jaz poznam, niso potepuhi.
A ja - Feri je temno siv. Kot mladic je bil cisto črn, prav tako so bili ogljene črni mladički (Zgledajo kot pudlji z repom). Končno barvo dobi pri dveh letih - ob rednem striženju, seveda. Psica, s katero je imel leglo, pa se svetlo siva (kot sivi pudel). Meni so sivi itak najljubis, potem crni, beli samo, ce je dober pigment, zelo zanimivi so pa rdeci/ten.

Pa se (malce slabse) slike "slovenskih" pumijev (svetlejsi je feri, temnejsi, bolj lepo sfriziran pa njegov sin Mikka, uradno Atos Pizmohtov)

[slika izbrisana ker link ne dela; Mirc]

Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #5 : nedelja, 08.06.2003 : 09:48:47 »

Ja - 6.9.2001 je datum Smiley To sta Ferijevi hceri, rojeni v Idriji (bratec je na sliki zgoraj).
Emil, vzreditelj, jih ni mogel niti podariti. Cena, ki jo je imel, je bila smesno nizka (20.000 SIT).
Zakaj ovcja/kozja farma? Emil ima ovce in koze in njegova psica dela z njimi. Prav tako dela (sedaj sicer samo ob vikendih) nas Feri. Emil je zelel povdariti, da so to delovni in ne salonski psi.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
ana
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #6 : torek, 12.07.2005 : 15:07:01 »

pozdravljeni!
tudi jasz imam doma madzarskega pumija, ki smo ga kupili v spodnji idriji.ime ji je ajka pižmohtova-aja.stara je 4 leta, je zelo urdeu pes.dobro dela agility, pa tudi uboga uredu.ne mara pa da jo kakšen tuj človek poboža.jaz pa jo lahko normalno božam.z dlako ni problema, saj ne pušča toliko dlake.ni nič občutljiva na hrano, poje vse kar ji daš.najraje se igra s ''potepuškimi'' kužki, takih ''salonskih'' pa ne mara.imamo jo zunaj ali notri-povsod ji je lepo.
Lp,Maruša&Aja Wink
Logiran
ana
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #7 : torek, 12.07.2005 : 15:08:07 »

pozdravljeni!
tudi jasz imam doma madzarskega pumija, ki smo ga kupili v spodnji idriji.ime ji je ajka pižmohtova-aja.stara je 4 leta, je zelo urdeu pes.dobro dela agility, pa tudi uboga uredu.ne mara pa da jo kakšen tuj človek poboža.jaz pa jo lahko normalno božam.z dlako ni problema, saj ne pušča toliko dlake.ni nič občutljiva na hrano, poje vse kar ji daš.najraje se igra s ''potepuškimi'' kužki, takih ''salonskih'' pa ne mara.imamo jo zunaj ali notri-povsod ji je lepo.
Lp,Maruša&Aja Wink
ta opis velja za uporabnico punky, vendar se ne spomni gesla!
Logiran
punky
otrok do 14 let
*
Sporočil: 10


« Odgovor #8 : petek, 29.07.2005 : 10:14:59 »

 mi mamo psičko pa ni sterilizerana sm že neki cajta razmišlala da bi mela mladiče pa če kdo pozna kšnga samčka z rodovnikom nej puve . čaw

maruška Cool
Logiran
otalež36
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 120


WWW
« Odgovor #9 : torek, 24.01.2006 : 09:20:41 »

Že dalj časa se odločam, da nekaj napišem o Madžarskem Pumiju katerega lastnik sem sam.O meni je že kar nekaj časa tega nekaj malega napisala BARBKA.Bral pa sem tudi opazko prebrano iz salamonca, pa se mi nanjo ni zdelo vredno odgovarjati. Pri oddaji oglasa je oprišlo do pomote s strani delavcev Salamonovega oglasnika. Bili so prav tako nevedni kot PZORKO  zato so napačno napisali ime pasme. Pa pustimo to.
Naj povem,da je madžarski PUMI odličen kuža.Zelo je navezan na svojega gospodarja, rad pa ima tudi vse ostale člane družine.Madžarski Pumiji so pri nas še vedno nepoznana pasma.Sam veliko hodim po pasjih razstavah pa na njih nisem zasledil Pumijev. Da sem se odločil za nakup Pumija mi ni bilo nikoli žal. Ta kuža ti tako priraste k srcu, da ga moraš preprosto imeti rad.Imam tudi manjšo kozjo farmo in tu je Pumi glavna(tako jo namreč tudi kličemo).Vedno kadar je potrebno peljati koze iz paše v hlev mi pri tem nenadomestljivo pomaga.Značaj teh psov je podoben kot pri mejnih ovčarjih le ,da so zraven še dobri čuvaji.Dokler ni zadnja koza v hlevu jih Pumi ne odneha zganjati.Pri svojem delu nikoli ne popušča in hoče ustreči gospodarju kolikor se le da.Ta kuža v svoji bližini rabi družbo in, če je ni si jo sam najde s potepanjem.
Sedaj je naša Pumi že kar v letih in počasi načrtujem, da ji pripeljem namestnika.Pumi pa bo v miru lahko uživala svoj zaslužan pokoj.

Če je v Sloveniji kakšen lastnik Pumijev ga prosim, da se oglasi na tem forumu.., da si izmenjamo mnenja o tej čudoviti pasmi.
Logiran
punky
otrok do 14 let
*
Sporočil: 10


« Odgovor #10 : sreda, 08.02.2006 : 19:06:29 »

ja jaz mam pumij.oziroma je psička.ime ji je ajka pižmohtova.siceer pa jo kličem aja.je ful uredu kuža.ga ne zamenam Smiley
Logiran
otalež36
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 120


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 09.02.2006 : 20:51:34 »

Punky to je iz moje vzreje. Prosim , če mi napišeš malo o Ajki. Zanima me  kako se kaj obnaša in vse njene posebnosti. Če mi boš pustila email ti pošljem nekaj slikic njene mamice, ki je še vedno zelo vitalna in veselo pase kozice. Smiley
Logiran
punky
otrok do 14 let
*
Sporočil: 10


« Odgovor #12 : petek, 17.02.2006 : 18:01:07 »

ja aja je uredu.zdej smo se preselili na Dobeno (nad Ljubljano).tam imamo polno prostora in tudi gozd 100 metrov od hiše tako da se vsak dan sprehajava.sicer pa trenirava tudi agility.bili sva tudi že na nekaj tekmah vendar sva bili diskvalificerani.sicer pa je rada tako vzunaj kot notri v hiši. moj email je: ***** lahko vam pošlem tudi slike saj jih imam veliko.se vidimo.
lep pozdrav Maruška Wink
Logiran
bolha2
odvisnež
*****
Sporočil: 871


« Odgovor #13 : nedelja, 18.06.2006 : 15:11:36 »

Nisem lastnica pumija, ampak ga ima otalež 36 . Ta vikend sem bila pri njih in ujela tudi njihovo psičko Pumi (tako ji je tudi ime). Je njihova najstarejša psica in seveda tudi najbolj razvajena. Ima tudi nalogo zganjanja kozic, ki jih imajo na ranču. Ravno včeraj jim je eden od kozličkov ušel, ko so imeli izklopljenega pastirja in ga je mala Pumi prignala nazaj, čeprav malo upehano, ker je malce predebela.  Grin Otalež 36 hoče, da malo shujša, ker jo rabi na ranču, a žena zatrjuje, da je ona nič dodatno ne hrani, ampak sama najde priboljške.  Cheesy

Evo še slikca skupaj s kraševko Boni:

http://roadie.moj-album.com/slike/959196/wDw7vH5YQL3BeigX.v.jpg

Lp
Logiran
otalež36
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 120


WWW
« Odgovor #14 : nedelja, 17.09.2006 : 21:22:23 »

V kolikor ima kdo namen kupiti Mađarskega Pumija, sem pripravljen svetovati in z vami deliti svoje čudovite večletne izkušnje s to pasmo.

**
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Madzarski pumi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines