mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 17:59:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 183757 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
sisi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 314


« Odgovor #15 : torek, 03.08.2004 : 20:43:39 »

Ups!
Pozabila sem še to.Sama sem psičko sterilizirala ravno zato ker ne želim mladičkov in tud za njeno zdravje je bolje tako.LP
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #16 : torek, 03.08.2004 : 20:47:24 »

Sisi, ja, po moje imajo leglo iz ljubezni do psov samo taki, ki imajo rodovnisko leglo. Pa ne vsi, seveda... Ljubezen se res ne meri samo v denarju (ceprav tudi to preveri pri Melaniji Trump), ampak ljubezen do psa, pasme, kinologije je pa zame preprosto to, da lahko leglu zagotovis cim visjo raven zdravja, in to dolgorocno. To lahko vesten vzreditelj doseze le z izbiro primerne samice ali samca za paritev. Primeren pa ni vsak lep pes ali psica, ki se ji sveti dlaka, ki ma rada otroke, ki je sobno cista ali pa noce niti sosedovim kuram nic zalega, ampak pes/psica, pri katerem imas zgodovino, imena, datume, reference v obliki rodovnika. Samo tako tako lahko do najvisje mozne mere zagotovis, da bo leglo brez dednih napak in bolezni, pa se pri rodovnikih ni vse tako crno-belo. Pa ne samo zaradi slabega dela vzrejnih komisij in nekaterih klubov, ampak predvsem zaradi "kvazi-kinologov", ki se v tak rodovnik ne poglobijo in ga ne preucijo ter si z njim preprosto ne znajo pomagat, ker so pac zabiti ali pa samo leni.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #17 : torek, 03.08.2004 : 20:56:31 »

Citat
Kaja, vem, meni je to normalna stvar, govorim iz lastnih... ups, iz izkusenj lastnega psa...

Enako! Grin

Citat
Tomster in kaja, tudi jaz se strinjam z uvedbo obvezne sterilizacije/kastracije nerodovniskih psov. Bi pa k temu dodala se en moment, ki ga je v tem primeru nujno treba "popraviti" -  pasja vzrejna politika v Sloveniji, da se ne bo vec dalo brat po forumih, kako je ta ali oni dobil vzrejno dovoljenje proti predpisom ali kako so ga temu ali onemu zaradi zamer vzeli.

Se strinjam! Ne pozabimo pa tudi na pse iz zavetisc, tudi tam se namrec najdejo "pasemski" psi. Najbolj me razjezi, ker zivali iz zavetisca ne odhajajo sterilizirane in kastrirane. Sploh pasemske zivali, ker po mojih izkusnjah ljudje dostikrat hocejo taksnega psa (vem kako je bilo ko smo na drustvu oddajali kaksnega cistokrvnega psa Undecided), da bi lahko naprej parili. Vem za primer pasemske psicke pripeljane iz mariborskega zavetisca, ki je imela letos mladicke. Pa nimas kaj storiti. Mene imajo pa itak za noro (welcome to the club, bajki), ker kar naprej tezim s temi zadevami.

Citat
Torej ostane "vestnemu vzreditelju", ki vzreja iz ljubezni, 250.000 - 300.000 SIT. Vsako leto. Se vam zdi malo?


Fino! Jaz osebno bi si kar lepo financno opomogla. Bomo zaceli razmisljati v to smer.... Roll Eyes lp
Logiran

Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #18 : torek, 03.08.2004 : 20:57:30 »

Svoje prepricanje in trditve iz mojega prvega posta lahko podkrepim z eno izmed podobnih si zgodbic.

K nam je prisla gospa povprasat, ce poznamo kakega cloveka, ki bi bil pripravljen pariti samca x pasme z njeno psicko x pasme. Niti slucajno ji nismo bili pripravljeni pomagati, kajti veselo je razlagala, kako je psicka lepa in oh in sploh in da bi radi imeli njene potomce, ceprav ni rodovniska. Ampak parili bi najraje z rodovniskim psom, da bi bili mladici se lepsi. Pogovor se je razvijal v nase prepricevanje in argumentiranje, zakaj to ni v redu, ona pa je vztrajala, da psicka mora imeti mladice, ker je pac tako lepa. Prisli smo tako dalec, da nam je zacela ocitati, da ji ene "leve osebe" ne bodo solile pameti, saj imajo doma ze vse zivljenje pse in ona ze ve, kaj je za njeno lepoticko dobro. Jezna je odsla.
Cez priblizno mesec in pol je ponovno prisla in naletela name. Iskala je najcenejso hrano za psico, ki da je breja in ji je treba dajati tudi brikete. Zenina so ocitno nasli in naredili po svoje. Poskusala sem ji svetovati, kaj bi bilo za psicko najbolje, kaj naj ji se dodaja, kako naj se pripravi na prihod mladicev, kako potem z mladicki ipd. Bob ob steno. Ona je prisla samo po hrano in vse ostalo je ne zanima, ker vse ve. Seveda je bila vsa hrana predraga in je potem zabrusila, da jo bo kupila na bencinski crpalki, kjer so cenejsi.
Ko so bili mladici stari 4 tedne, je spet prijadrala k nam. Hotela je cudezno tableto, ki bi mladicem takoj ustavila drisko. Hraniti so jih zaceli (in psico tudi) z mesnimi obrezninami, ki so jih zastonj dobili pri mesarju.  Ma kaksen veterinar, zaradi driske ga pa res ne bodo sprasevali in hrane tudi ne bodo zamenjali, ker je zastonj. Mi pa itak pojma nimamo in hocemo samo kaj prodati. Najraje bi ji eno primazala, ampak se moras zadrzati in kljub vsemu poskusas pozitivno vplivati na njeno prepricanje. Ob omembi cepljenja je pa cisto ponorela. A mi sploh vemo, koliko to stane. Bodo ze bodoci lastniki placali in peljali cepiti, ce bodo hoteli. Sploh pa bodo mladice cimprej prodali, ne mislijo si delati stroskov do 8 tedna ali se dlje.
Spet je minilo nakaj casa in gospa se je spet pojavila. Vsa vesela, ker so vse mladice prodali za dober denar. To pot je bila za psico, ki je imela slabo dlako, prebavne tezave, pripravljena kupiti celo kvalitetne brikete. Ampak samo 3 kg, saj bo dovolj, da se popravi. Potem bo pa spet lepa, da bodo naslednje leto lahko imeli se eno leglo. Mladicki so bili tako lustkani. Visek njenega obiska je bila izjava, da so denar nujno potrebovali za potovanje. Takrat se je pa meni utrgalo in rezultat: te gospe k nam ne bo nikoli vec. Zal pa ni mehanizma, ki bi njej in podobnim preprecil izkoriscanje psic. Nobeno osvescanje in prepricevanje pri takih ne pomaga.
Logiran
Afna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 379


« Odgovor #19 : torek, 03.08.2004 : 20:59:50 »

Pred kratkim sem začela načrtovati leglo, ki naj bi se »zgodilo« drugo leto, ampak vseeno…dalj se bom pripravljala, bolj bom pripravljena…

Ok…pa poglejmo buldoge za katere vsi tako »skačejo v luft« kako abnormalno dragi so… vse spodaj navedene stroške, ki jih ima nekdo z rodovniškimi mladiči bom naštela s preddispozicijo, da je psica že vpisana v SLR in že ima vzrejno dovoljenje, ter titule z rastav katerih stroški niso všteti …

Torej…npr.  samec, ki bi bil najprimernejši je oddaljen 750 km, za skočnino vzreditelj zahteva  toliko kolikor je cena mladiča v sloveniji…. Če se odločim za paritev to pot ne bom prevozila na slepo, ampak bom psico prej vsaj enkrat odpeljala na progesteronski test.. kar stane kar nekaj tisočakov…
In ko bo njen čas se bom vsedla v avto, odpeljala 750 km daleč psico parit…glede na to, da se psico pari najmanj dvakrat bom torej najmanj dva dni v hotelu…kar je še en velik strošek… in buldogi se parijo umetno, v mojem primeru bi to opravil veterinar, stroške plačam jaz… in ko bo to končano se odpeljem 750 km nazaj domov…

In potem čakam…lahko se zgodi da psica ostane »prazna«…če ne, jo peljem še na ultrazvok..še en strošek… Stroška dobre prehrane v času brejosti tudi ne bom dodajala, ker na njej ne šparam tudi ko ni breja…

In potem čez 63 dni pride do kotitve…buldogi kotijo s carskim rezom…še en velik strošek.. in se mi skotijo 3 mladiči,kar je povprečno leglo, ki bodo potrebovali posebno nego, dohranjevanje in dobro prehrano v času rasti… in pa 2 cepljenja in pregled vzrejnega referenta… in pa jasno rodovnike, ki jih na kinološki tudi ne delijo ravno zastonj… Potrebovali bodo tudi kotilnico, lučko, vago in vse ostale rekvizite, ki jih nisem vštela v stroške… in pa precej mojih neprespanih noči in ur, ki jih bom porabila, da jih spravim na »šapice«…

Skoraj sem pozabila..za to leglo bom porabila kompleten dopust, kar pomeni, da sem se na ta račun letos odpovedala morju in vsemu kar gre zraven...

In če se vse to sešteje boste ugotovili,da bi s tem leglom zaslužila  bore malo, če ne prej nič… Pa naj še kdo reče, da so buldogi predragi…

Druga verzija pa je npr. zgodba, ki sem jo slišala pred nekaj dnevi ko je prijateljica kupovala višavca… z malo pameti in prepričevanje se je dekle kasneje odločilo za malenkost dražjega rodovniškega psička…
»Vzreditelj« je paril psico, imajo 7 mladičkov… psica je kotila normalno, očka pa je pes iz sosednje vasi…. Psički nimajo rodovnika, prodajajo se za 70.000. Vsi stroški, ki jih je ta "vzreditelj" imel je bil sprehod do sosednje vasi…ok, no mogoče je moral lastniku plemenjaka plačat pivo… in pa tistih nekaj briketov kdo ve kakšne cenene hrane za mladiče, s psičko im njenim podmladkom pa tudi ni imel veliko dela, saj je psička vse "opravila" sama… Vse skupaj ga ni stalo niti 15.000… Se pravi, da je s tovrstno vzrejo in zelo malo truda v tistem letu zaslužil 475.000 sit…ampak le, če je bil naklonjen psici in jo je paril le enkrat tisto leto…. Če jo je pa paril pri obeh gonitvah se je pa dobiček podvojil…950.000 sit lahko zasluženega denarja pa ni malo…

Torej je iz zgoraj razvidnega je jasno zakaj se splača producirati nerodovniške pse…za denar in samo denar in še enkrat denar….
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #20 : torek, 03.08.2004 : 21:09:52 »

Jaz budalo jedno pa se peljem 1500 km v eno smer po rodovniskega psa... Mar bi sel v okolico Celja, bi dal samo kakih 60 jurckov za cisto istega... Kaki papir, to je samo za kazat!
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #21 : torek, 03.08.2004 : 21:21:27 »


hehe ena afna, ti maš še srečo, da ti računa za skočnino ceno mladiča v Sloveniji...ponavadi računajo kot ceno mladiča v njihovi državi, in nevem zakaj je to praviloma skoraj 2x cena slovenskega mladiča  Roll Eyes
ja, smo budale, mar bi naredili tko kot so naredili vzreditelji od sisi...
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #22 : torek, 03.08.2004 : 21:29:50 »

Jaz budalo jedno pa se peljem 1500 km v eno smer po rodovniskega psa... Mar bi sel v okolico Celja, bi dal samo kakih 60 jurckov za cisto istega... Kaki papir, to je samo za kazat!
Tomster, tudi jaz se tolčem po glavi, zakaj se vozim v francijo po psa Roll Eyes Roll Eyes Magari bi ga kupila v Celju, pa samo 35 tisoč bi plačala za psico.

Ker vemo, da so bernardinke zelo plodne (12 mladičev ni nič čudnega pri njih), bi lahko zaslužila zeloooo velikooooo denarja.

Vsakega mladička prodam za 50 tisoč, samca bi našla v sosednji vasi. Cepljenje? Ah, dajte no, zakaj pa?? Saj je psica zdrava Roll Eyes Razstave? Ah, sama kuhinja Roll Eyes Rodovnik, vzrejni pregledi, slikanje kolkov?? Sami nepotrebni stroški Tongue Saj psica nič ne šepa. Saj je zdrava. Rodovnik je pa itak samo papir, saj ga ne potrebujem Lips Sealed Kaj sem še pozabila? Aja, hrana Wink 15 kilski žakelj stane na bencinski črpalki okoli 6 tisoč. Pa zakaj jaz dajem svoji psici hrano, ki stane 10 tisoč žakelj Huh Saj nisem normalna Shocked

Ker psica ni rodovniška, ima lahko mladiče vsako gonitev. To je 2x na leto. če jo peljem na vzrejni pregled in ima več kot 8 mladičev, potem 2 gonitvni ne sme imeti mladičev. A pa vi veste, koliko mladičem se zato odpovem Huh Shocked Shocked

Vsekakor se bolj splača "štepati" nerodovniške mladiče. Je velik biznis Tongue

LP jana
Logiran
Afna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 379


« Odgovor #23 : torek, 03.08.2004 : 21:31:29 »


hehe ena afna, ti maš še srečo, da ti računa za skočnino ceno mladiča v Sloveniji...ponavadi računajo kot ceno mladiča v njihovi državi, in nevem zakaj je to praviloma skoraj 2x cena slovenskega mladiča  Roll Eyes
ja, smo budale, mar bi naredili tko kot so naredili vzreditelji od sisi...


Aaaaaaaaa.... 2x cena slovenskega buldoga...  Roll Eyes Ti bi me pa takoj v bankrot porinla....  Roll Eyes Grin Grin
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #24 : torek, 03.08.2004 : 21:46:03 »

Tale zgodba je tudi za zjokat Undecided Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed

http://med.over.net/phorum/read.php?f=44&i=27203&t=26874

Lp jana
Logiran
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #25 : torek, 03.08.2004 : 21:46:36 »

LP!
Bilo je enkrat konec oktobra, tik pred mojim odhodom v Belgijo ,po mojo Zoyo, ko sem prvič prebrala tisti Mefistin izračun kaj vse je všteto v.... in se do solz nasmejala. Zakaj?
Preprosti izračun pove, da je rodovniški mladiček okrog 1000 everčkov, ki jih spremeniš v 240.000sit. Z malo sreče imaš 6 mladičkov, to je 6000 evrov ali...1.440.000sit. Če odšteješ tistih "obveznih" 400 jurjev za kao "stroške" ti ostane milijonček. No, ker pa so nekateri velike sreče, imajo mladičkov 10 ali celo 12, je zaslužek podvojen, stroški pa niso zaradi tega kaj bistveno večji.Davka ne plačajo, saj denar pokasirajo na roke, v dohodnino pa do sedaj še eden ni tega prijavil ( po meni znanih podatkih)
No, Kaja, kaj pa praviš na to??? In mi se gremo "usajat" za tistih ubogih 300 jurjev, ki jih nekdo prisluži na nerodovniških cuckih.
Punce, nabaviti je treba tri (4,5,6) rodovniške samice in potem boste lahko konkretno služile. Z nerodovniškimi se zasluži komaj za malo boljši bicikel.
Da me ne boste narobe razumeli! Meni se "gravžajo" tisti, ki služijo na račun nerodovniških psov, pa naj bo to z upsom ali brez. Še bolj pa ne morem gledati ( ali poslušati) tistih, ki se "nekaj" gredo z rodovniškimi, potem pa se izkaže, da polovico legal ne dočaka drugega leta iz zdravstvenih vzrokov, druga polovica pa ima nenehne zdravstvene probleme.
Jana, odprla si temo z dvoreznim mečem.
Mi smo lahko tukaj pametni, dokler pa se na uradnem področju ne bo kaj premaknilo, se bo svet vrtel naprej...
je pa dobra tema za popestritev  časa kislih kumaric!
LP,Miša
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #26 : torek, 03.08.2004 : 22:05:18 »

Missa, mene pa nič ne motijo tisti, ki služijo s prodajo psov. Če (tukaj je zelo pomemben ČE):
- ustrezno poskrbijo za mamo  in mladičke (cepljenje, hrana, pregled samice pred parjenjem....);
- če poskrbijo za zdrave mladičke;
- če skrbijo, da za promocijo pasme (razstave in podobno);
- če delajo v dobro samice in pasme (da parijo samico samo 1x na leto in ima samica med parjenji najmanj 1 gonitev, da prenehajo s parjenji, ko vidijo, da samica ni več pri moči);
- ...

V takih primerih, mene nič ne moti, da mladiček stane 1000 eurov, da vzreditlej zasluži pri leglu 1,5 mio sit in podobno. Ker veliko tega denarja je že vložil v samico (razstave, ustrezen pesjak, parjenje, zdravstveni pregledi), veliko ga pa še vloži (predvsem v razstave).

Dokler je vzreditelju na prvem mestu pasma in psica, je po mojem mnenju vse ok Wink

Lp jana
Logiran
Afna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 379


« Odgovor #27 : torek, 03.08.2004 : 22:07:32 »


začetek te iste teme:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=44&i=26874&t=26874

Ammmm...sej ne vem...malce sem zmedena, ampak po tem pisanju, ki sem ga prebrala na linku, ki ga je prilepila Jana ugotavljam, da je zelooo aktivna članica tega foruma in vneta zagovornica živali in nasprotnica služenja na nerodovniških mladičih sama uspela pred kratkim sproducirati leglo nerodovniških ZP Huh Ali se pač motim.... Mogoče bi nam pa lahko ona iz prve roke povedala kakšen konkreten odgovor na vprašanje, ki ga je v tej temi zastavila Jana??
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #28 : torek, 03.08.2004 : 22:10:21 »


ena afna, ma ne tebe v bankrot, tega že absurdno načrtujem zase ob naslednjem parjenju Grin Grin

bina ne vzet tega narobe ampak če se dobro spomnim si pred parimi meseci še pisala kako ima tvoja bernardinka slabe kolke, zdaj pa načrtuješ leglo z njo  Huh



Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #29 : torek, 03.08.2004 : 22:12:32 »

Citat
No, Kaja, kaj pa praviš na to??? In mi se gremo "usajat" za tistih ubogih 300 jurjev, ki jih nekdo prisluži na nerodovniških cuckih.
Punce, nabaviti je treba tri (4,5,6) rodovniške samice in potem boste lahko konkretno služile. Z nerodovniškimi se zasluži komaj za malo boljši bicikel.

Ja ves missa, jaz sem bolj skromna! Grin

Vidim pa, da nisem izbrala primerne pasme. Legla so ponavadi majhna (3 mladicki), pasma pri nas nezanimiva, plemenjaka bo potrebno poiskati nekje dalec.... Ocitno tudi z rodovniskimi ne bo biznisa! Lips Sealed Bina, drzimo pesti za cim vecje leglo! Grin lp
Logiran

Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines