mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 08.06.2024 : 09:47:03

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 185175 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
inge
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 516


« Odgovor #600 : petek, 06.05.2005 : 16:49:36 »


Kolikor je meni znano, lahko vsak vzreditej prosi za izvenštevilčno leglo na svojo pasemsko organizacijo. Dodatni rodovniki so seveda nekoliko dražji. Vsak pes skoten od rodovniških staršev z vzrejnim dovoljenjem dobi rodovnik. Ni rodovniškega psa  brez rodovnika. To je že od nekdaj lari fari. Pri nas je veljalo, da si lahko dobil vzrejno prepoved, če si skril kakega mladiča - sicer ne vem zakaj pa bi ga skrival - če si lahko zanj rodovnik dobil.  Psa brez rodovnika lahko prodajaš le. če res nima rodovnika - torej pes ali psiva nimata vzrejnega dovoljenja - zaradi nečesar seveda.
Mene samo bolj zanima nekaj drugega. Ko pridejo psi iz tujine na razstavo, kdo kontrolira, da so to res tisti psi? Rodovnikov se na rastavi ne gleda, v cepilni knjižici samo gledajo, če je pes ceplen, mogoče pri bokserjih to ni možno, ker so si med sabo zelo različni, kaj pa kakšni rotweili, nemški ovčarji ali dobermani, bernci - skoraj vsi enaki.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #601 : petek, 06.05.2005 : 17:15:59 »

inge: pri poznanih psih je manj šans, ker bi že razstavljalci sami pogruntali po katalogu, da nekaj ne štima.
Ja sosedov ata, pa komot pripelje v ring franceljnovega psa in ga "proda" da je to njegov rex, ne pa fifi. ta kontrola je res šibka. Ampak kaj ko je udobno da se izgovore išče: več tipov čipov,-a naj bo v vsakem ringu par čitalcev? kaj ko se slabo tatoo vidi recimo? itd...utopija.

enkrat sem pa omenil tisto: leglo koteno septembra, se lepo prijavi Enciju februarja, pa pes lepo pade v klaso mladih na Atiboxu. In izdelan pes jasno da konkurenco potolče. ko bo 6 let star, bo tistih par mesecev itaq irelevantnih.....

mislim, da edino kar šteje, je etika vzreje. zdravje, temperament, ustreznost standardom. vse ostalo v kinologiji, je tako pokvarjeno, korumpirano in politično, da je najbolje lepo sprejet igro in se it z volkovi njihov špil, al pa izstopit z vrtiljaka, pa delat za svoj gušt, razstave pa pač odmislit. tretja varjanta je pač da ostaneš naiven in se ne sekiraš. samo takih je pa malo, ki delajo svoje, okol jih pa ne zanima. ker nas vedno zna kaj pojezit, hehe.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #602 : petek, 06.05.2005 : 18:47:24 »

Zakaj sem nalepila povezavo v tole temo?
 Grin Ker me je nadvse razveselila izjava g. Rotnerja v zadnjem delu prispevka.
Citat
V pripravi je veterinarska zakonodaja, v sklopu katere kinologi predlagamo, da bi se uredila tudi vzreja čistokrvnih rodovniških psov. Pri tem kinologi ne smemo popustiti. Tako bi zakonodaja omogočila kaznovanje tistih lastnikov psov, ki trdijo, da so njihovi štirinožci čistokrvni rodovniški psi, pa to dejansko niso," je pojasnil Rajko Rotner, predsednik vzrejne komisije za rotvajlce.
citirano iz clanka "Pobesnela rotvajlca napadla", Jana Petkovsek, Dnevnik, sreda, 4.5.2005


Se bom na to navezal spet. Poglejmo v kajin kotiček. spet implikacija na rotvajlerja. težka glava in ožigi, pa je mešanec rotvajlerja.
Predstavljajmo si da pride to na sodišče in bi ŽE imeli tako zakonodajo. Najprej bi ugotavljali torej pasemskost. nek zaprisežen sodni izvedenec s področja kinologije, po možnosti pasemski strokovnjak, bi na sodišču dal mnenje, da gre za neznano mešanico psov, ki zaradi svoje morfologije lahko povzroči težke, tudi smrtne poškodbe. itd.itd.itd. Na en način bi javnost malo začela razmišljat o stereotipih, ki so v javnosti prisotni zaradi "temu podoben", "mežanec z...", "najverjetneje pasme teinte..." "ta pasma je po defoltu nora...", in podobnih stereotipov.

da ne govorim o tem, da bi jasno kinološki strokovnjaki izvedenci za to področje, dobili nadomestilo, se torej spečali in prištekali na ekstra vir dohodka. Če bo to KZS razbremenilo, je že ok...

Logiran
Klaus
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.036


« Odgovor #603 : torek, 10.05.2005 : 14:25:28 »

Nekoc sem omenil,da ni smiselno biti Don Kihot,lepo moras plavati s tokom,nad vodno gladino in to ne prevec ,ker te lahko kaksna veja udari ,le tako bos lepo varno pristal v morju.lahko se ustavis v kaksnem recnem rokavu,vendar ne za dolgo,ker moras takoj naprej-prevec zaostanes za glavnino.Nimas kaj filozofirati.
Tisti,ki zaostane za jato je v nevarnosti.Lahko si na celu vender nikoli ne prides do konca prvi.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #604 : četrtek, 30.06.2005 : 08:43:59 »

http://www.mojpes.net/modules/oglasi/index.php?pa=viewannonces&lid=3867

Evo, že pred malo več kot pol leta so imeli mladiče, sedaj zopet.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #605 : četrtek, 30.06.2005 : 09:57:34 »

Barbka, hvala za nasvete, ampak to bi jaz (in bom, če se bom tako odločila) vse počela, če bi se zavestno podala v vzrejo, si vzela čas, pa ...
Ampak če se en tak laik odloči za leglo samo zato, ker so mali takoooo obupno sladki ..., in niti nima pravega časa , niti .... oz. ima leglo samo zato, ker ima pač psico in jih večina pravi, da enkrat pač mora imeti leglo in ....

Barbka, ko se bom in če se bom pa jaz odločila za leglo, se pa kar pripravite,  Wink Wink, zasuti boste s vprašanji, ...  Roll Eyes


Lp, maj

zaradi takih so nekoč vzrejne komisije bodočemu "vzreditelju" dale na izbiro dva ali tri plemenjake ,ki so bili vsi primerni za njegovo psico in med temi je lahko izbiral, ne pa kar nekaj po svoje, ne glede na vzrejna dovoljenja staršev.
Ker pa so žal bile vzrejne komisije večinoma manj strokovne od dobrih vzrediteljev, se je ta navada izgubila. In zdaj načeloma priznajo vsako kombinacijo, ki jo spohata dva z vzrejnimi dovoljenji.
Tu se postavlja vprašanje, koliko demokracije je koristno in kako je s stroko oz vzrejno politiko pri posameznih pasmah.
A vse se ponovno konča pri številu nerodovniških psov. Ker dokler ni populacija rodovniških pretežna oz dovolj močna je težko izvajati kakšno resno delo.
zato mora biti cilj vseh, ki imajo radi pse ,da se za začetek čim bolj poveča delež rodovniških psov v skupni populaciji.
Šele ,ko bo to uspelo, lahko začnemo pametnjačit o izboljšanju vzreje. Do takrat pa je vsaka paritev s preverjenimi ( z vzrejnimi dovoljenji)starši boljša od nerodovniške vzreje.
Logiran
sammy82
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 167


« Odgovor #606 : četrtek, 30.06.2005 : 09:58:11 »

http://www.mojpes.net/modules/oglasi/index.php?pa=viewannonces&lid=3867

Evo, že pred malo več kot pol leta so imeli mladiče, sedaj zopet.

S popustom na psice  Grin
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #607 : četrtek, 30.06.2005 : 10:04:45 »

S popustom na psice Grin

draga Jana!
Ker si kolikor vem ,si na strani proti šteparjem in razmnoževalcem brez rodovnikov, zato me zanima, zakaj dovoliš oglaševanje nerodovniških psov na tvojem forumu?
Zgotovo imaš kakšno "delite tipko".
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #608 : četrtek, 30.06.2005 : 10:14:12 »


Tu se postavlja vprašanje, koliko demokracije je koristno in kako je s stroko oz vzrejno politiko pri posameznih pasmah.
Kaj ima pa demokracija zveze z pravico lastnika da svojo žival pari in dobi za mladiče potrdila o čistopasemskosti (kar rodovnik je)? Veliko. Nedemokracija pomeni tisto, ko so v kaki železnozavesni državi določali ljudem glede tega koliko kolin imajo lahko na leto in podobno. Nedemokracija je onemogočanje svobodnega razpolaganja z lastnino.

Si lepo rekla: nekaj časa so predlagali, potem pa zaradi tega, ker so imeli vzreditelji več strokovnosti od nekih teoretikov, ki sedijo v komisdiji, so to prakso ukinili.

Sam osebno gledam na komisije kot na zaviralce pasemske vzreje, kot pa na spodbujevalce.
Logiran
Right_Thing
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 114


« Odgovor #609 : četrtek, 30.06.2005 : 20:52:24 »

Zelo zalosten in resničen link "JUST ONE LITTER" - upam, da bo koga od akterjev spreobrnil. MISLIM, DA JE TOVRSTNA TEMA V DOBRO MEŠANČKOV IN V DOBRO VSEH TISTIH NESREČNIH ČISTOKRVNIH NERODOVNIŠKIH - STATISTIKE NE LAŽEJO - VEČJA VERJETNOST JE, DA SE BODO LE TI IN NJIHOVI NADALNJI POTOMCI ZNAŠLI V SLABIH ROKAH, KI JIH BODO IZKORIŠČALI , ALI PA ZAVRGLI

V tej temi je bilo veliko povedanega - težko se je navezati na kak dotični post.
Samo nekaj opazk in replik in vprašanj na to kar sem brala:
- omenja se nek mušer. Zakaj naj bi bil on izjema?
- omenja se vzreja lovcev. Da bi oni vzrejali kaj ekstremno za lov brez rodovnika - ne verjamem. Sem delala  na eni lovski razstavi pri jamarjih - pa je bil tale lovski sodnik zelo strikten v smislu standarda  , da ne govorim o pregledu zob .  Mislim, da imajo lovci neko svojo  kinološko zavest (pa drugače njihove dejavnosti pobijanja divjadi sploh ne odobravam). Težko verjamem , da imajo toliko problemov glede čistokrvnih nerodovniških psov v primerjavi z  ostalimi nelovskimii pasmami
- omenja se leglo nerodovniško leglo delovne dolgodlake ovčarke, parjene z rodovniškim lepotnim prvakom - moje vprašanje a za lastnika tega rodovniškega lepotnega prvaka ni nobenih sankcij? Čeprav je omenjeni primer po eni strani tudi absurd, predvsem zato, ker  delovne lastnosti  pri delovnih pasmah izginjajo (meni osebno so bili dolgodlaki nemci vedno zelo všeč - vedno mi je bilo žal te prepovedi za nemce) - po moje je psica skotila mladičke pravilne dolžine dlake Smiley - vsaj  v večina mladičkov
- omenja se vzrejne komisije.  Če se spomnim - iz moje prejšnje pasme v stari YUGI, me kar srh spreleti, da bi mogla it še enkrat skozi to - pa ne napačno povezat - moja dobermanka je dobila I.vzrejno oceno. Ampak vseeno - ni ostal lep spomin na ta vzrejni pregled in še bolj beden test z markerjem, na katerega sem mogla čakat na stand by od 10.00 do 15.00 - urinili so se vsi nemci, bokserji in znanci  ter znanci od znancev - po cca morju psov in urah čakanja sva le prišli na vrsto ...(ko že govorimo o nemških TEŽKIH preskusih - nemški korung ma točno opredeljeno število psov (max. 30 mislim, da je) in pogoje , ki se jih pregleda ).
- velikokrat se preveč poudarja stereotip nerodovniški so bolani - rodovniški so zdravi. Ne absolutno so lahko tudi v rodovniškem leglu bolan mladič - to je rizik pri živih bitjih. Sama sem pač v pasmi , ki je zdravstveno pri bolj zdravih in dolgoživečih  , pa vseeno sem jo dala slikat kolke pri dr. Matku , čeprav me ni noben pasemski klub silil, ker za mojo pasmo ne rabim slikat (zanimalo me je zaradi tega ker dela agility). Pa jo bom ob priliki slikala še komolce . Pa se pojavi spet neka nova pod-tema ; kdo lahko slika kolke in kdo ne , oziroma od koga priznavajo vzrejne komisije rengenske posnetke?  Torej človek mednarodno priznan v sploh na področju vet. ortopediji, ki je prvi začel menjat kolke v SLO - če bi hotela njegove rentgentske posnetke uveljavljat kot uradne , jih pa ne bi mogla. Oz. bi mogla ponovni slikat k znano arogantni dr. Ivanuši al nekaj takega (raje bi šla v Avstrijo in Nemčijo) TOGO NI KAJ.

Vse se pa začne in konča pri slabih zakonih. Angry   V Italiji vem, da vzreditelji plačujejo davek. Torej, si predstavljam , da tisti, ki parijo čistokrvne nerodovniške - so avtomatično utajevalci davkov in bi jih lahko že s te plati zašili.   

Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #610 : četrtek, 30.06.2005 : 22:41:43 »

Right thing:
jp, se strinjam...meni je tudi neumno, da grem" za svojo dušo" najprej k matku poslikat kolke, potem pa še v zagreb po "uradno priznane" odčitke.

Mušer...izjema ...hmmm. človek vzreja vlečne pse in to po potrebi, da dopolni ekipo. Pri tem mu je v prvem planu uporabnost psov, ne pa čemu so podobni. Ne tekmuje s haskiji al pa s čim takim...preberi si temo vlečni psi, pa ti bo jasno Smiley

v italiji plačujejo davek samo tisti, ki imajo registrirane psarne in so davčni zavezanci....

Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #611 : sobota, 02.07.2005 : 14:34:23 »

zaradi takih so nekoè vzrejne komisije bodoèemu "vzreditelju" dale na izbiro dva ali tri plemenjake ,ki so bili vsi primerni za njegovo psico in med temi je lahko izbiral, ne pa kar nekaj po svoje, ne glede na vzrejna dovoljenja staršev.
Ker pa so žal bile vzrejne komisije veèinoma manj strokovne od dobrih vzrediteljev, se je ta navada izgubila. In zdaj naèeloma priznajo vsako kombinacijo, ki jo spohata dva z vzrejnimi dovoljenji.
Tu se postavlja vprašanje, koliko demokracije je koristno in kako je s stroko oz vzrejno politiko pri posameznih pasmah.

sploh so vsi zakoni, predpisi, komisije - ne samo v kinologiji - potrebne "zaradi takih"
če bi bilo še tako, da vzrejne komisije predpisujejo plemenjake - noja - jaz že ne bi vzrejal "po idejah drugih".
strokovnost pa kaže sploh ni tako pomembna. vzrejnim komisijam gre za "čimveč pasemskih legel" - neglede na kvaliteto. to samo po sebi še ne bi bilo tako strašno in je iz finančnih vidikov celo nekje razumljivo. strašno pa je - in sicer zato, ker nikjer ne pride več do prave selekcije - vsaj iz vidika laika, potencialnega kupca mladiča ne.
vzrejno dovoljenje dobi skoraj vsak pes s štirimi tacami. na razstavah je vsak odličen, če se da lastniku dosti potovati je (vsaj pris določenih redkejših pasmah) tudi vsak šampion. in ker ni nikjer nobene selekcije, je prav vseeno, kaj vzrejne komisije potrdijo, predlagajo ali pa tudi ne - glavno da je rodovnik, pa je pes super.
samo to splh ni tako - rodovnik NAJ bi bil potrdilo o poreklu in prednikih psa nikakor pa ni potrdilo o kvaliteti ali zdravju (kar FCI izrecno izjavlja, da ni!!)
potrdilo o poreklu in prednikih??? - jaz imam doma psico in psa ene pasme - moj sosed ima psa iste pasme - brez papirjev, je pa lep. jaz parim psico s sosedovim, zvezi pa prijavim,da sem paril s svojim - zveza bo potrdila, fci bo potrdil, mladici bodo imeli rodovnik - samo res ne bo nič.
ali: imam dva psa - eden je "multichampion". pari drugi, prijavim paprvega, da bo rodovnik "več vreden". ja kdo bo dokazal?!?
bi me prav zanimalo, koliko rodovnikov katerekoli pasme bi bilo še kaj vrednih, če bi se šli DNK-analize. pri NO-jih so menda že preverjali - z marsikakšnim neljubim presenečenjem.
vseeno pa mislim, da fci ali kakršnakoli druga "registratura" mora biti - da se je treba vsaj malo potruditi za "goljufije" ;-)) (in ves domnevne goljufije tudi niso goljufije ampak se dogajajo napake pri prepisovanju....meni je pred kratkim prijatelj iz belgije poslal "bodoči rodovnik" legla, ki ga planira - ki ga bo "naredil" zgolj za "rešitev krvne linije" - mladiči ne bodo naprodaj, ampak se iščejo "žrtve" - in glej ga zlomka, mama legla je imela v - neuradnem - pedigreju 5 prababic. jaz tega verjetno niti ne bi opazil, če si pedigreja ne bi izprintal in je bil nekoliko "nesimetričen. zdaj pa razišči, katera prababica je "odveč")
lp
marko
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #612 : sobota, 02.07.2005 : 14:46:14 »

"!mama legla je imela v - neuradnem - pedigreju 5 prababic. jaz tega verjetno niti ne bi opazil, če si pedigreja ne bi izprintal in je bil nekoliko "nesimetričen. zdaj pa razišči, katera prababica je "odveč")  "


Ne razumem povsem....
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #613 : sobota, 02.07.2005 : 15:06:21 »

@alti: ti pošljem "rodovnik" na mail, pa boš videl. sicer pa je to samo ena mogoče diletantska variantica kako eventualno lahko pride do "ne čisto pravih" rodovnikov.
Logiran
inge
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 516


« Odgovor #614 : sobota, 02.07.2005 : 18:33:18 »

Sploh ne razumem , zakaj delaš tako paniko iz "neuradnega" prepisanega rodovnika, kjer je pet babic, in ki ga je tvoj prijatelj naredil sam, saj obstajajo originalni rodovniki, kopijo rodovnika pa si lahko preskrbiš na  vsaki kinološki zvezi ,če veš za ime psa(in iz katere psane prihaja).
Motijo vas vsaka pravila (samo zato, ker jih je napisal nekdo drug), potem pa vas moti, ker se nekdo ne drži pravil. Pri nemških ovčarjih je zprav zaradi nespoštovnja pravil prišlo do preverjanja DN, ki je sedaj stalnica. Če bi se to uvedlo še pri ostalih pasmah, potem, bi verjetno kar nekaj legel, psic in psov čudežno izginilo, pa tudi po trgovinah se ne bi več prodajali psi s ponarejenimi potnimi listi. Žal je še vedno veliko kupcev, ki nasedajo ko kupujejo psa (in kupujejo ime psarne), da se lahko potem hvalijo, kje so ga kupili. Ja, kaj jaz vem, človek  navsezadnje  verjame, da so ljudje pošteni in da ko plačaš psa, dobiš to, kar misliš da je. Pa, da končam, mislim, da je večina še zmeraj poštenih, izjeme pa potrjujejo vse to napisano pod to temo.
Previdnost pa ni nikoli odveč,
lp
Logiran
Strani: 1 ... 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines