mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 00:41:54

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 49 50 51 52 53 [54] 55 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 183936 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
nebivedu
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 205


« Odgovor #795 : torek, 21.03.2006 : 16:41:10 »

Samo a ni to premalo časa, da si psička opomore. Recimo ima mladiče v oktobru in potem spet v marcu naslednje leto?
To se mi zdi malo čudno in prehitro. Lahko pa da se motim(kar se pa redko).
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #796 : torek, 21.03.2006 : 16:52:33 »

Zanimiva knjiga, ki pa potrdi govorjenje veterinarjev. Da do devetega meseca pes ne proizvaja celic za boj proti steklini.

Zelo zanimivo(ampak staro) branje o steklini je tole, pa vendar je še vedno uporabno, saj s takim cepivom delajo tudi pri nas.
http://www.mf.uni-lj.si/jama/jama98-4/html/steklina.html

Staro skoraj 10 let?

Samo a ni to premalo časa, da si psička opomore. Recimo ima mladiče v oktobru in potem spet v marcu naslednje leto?
To se mi zdi malo čudno in prehitro. Lahko pa da se motim(kar se pa redko).

Kaj se ti ne zdi, da je to cisto odvisno od psicke?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #797 : torek, 21.03.2006 : 16:57:21 »

Zanimiva knjiga, ki pa potrdi govorjenje veterinarjev. Da do devetega meseca pes ne proizvaja celic za boj proti steklini.

Zelo zanimivo(ampak staro) branje o steklini je tole, pa vendar je še vedno uporabno, saj s takim cepivom delajo tudi pri nas.
http://www.mf.uni-lj.si/jama/jama98-4/html/steklina.html

Zanimivo, ampak izven konteksta cepljenja naših kužkov oz. cepiva zanje.

Sicer pa so ravno na podlagi stekline pri netopirjih sklepali, da lahko to obolenje dobijo tudi na otoke,  ki načeloma veljajo prosti stekline...
(sicer komentar na nepravem forumu  sram )
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #798 : torek, 21.03.2006 : 16:58:33 »

(sicer komentar na nepravem forumu sram )

Oz. tema, ki ne spada sem...
Logiran
nebivedu
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 205


« Odgovor #799 : torek, 21.03.2006 : 16:58:49 »

Staro skoraj 10 let?

Kaj se ti ne zdi, da je to cisto odvisno od psicke?


Res je staro, je skoraj 10 let od tega, pa še vedno uporabljamo isto cepivo - torej je pri nas mikrobiologija napredovala ogromno, ane?

Res je odvisno od psičke, vendar se mi zdi da je vseeno prehitro.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #800 : torek, 21.03.2006 : 17:12:37 »

Uf, ja, mikrobiologija je zelo napredovala, pa imunologija tudi. Kar pobrskaj malo.

Jaz kar avtomaticno ne morem nekoga oznaciti za slabega, ker je imela pac psicka naslednjo gonitev spet leglo oz. je bila parjena. Tadobri ze vejo kako in kaj. Pri ostalih pa sploh ne mislim izgubljat casa.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #801 : torek, 21.03.2006 : 17:13:20 »

ok, gremo nazaj na razplod psov, s cepljenji pa odslepajmo v za to namenjene teme.

Ker ugotavljam, da so predpisi in vzrejni reglci nekaterim precejsnja neznanka, malo za osvezitev spomina:

Pravilnik o zaščiti hišnih živali pravi:

9. člen
(parjenje)

Psov in mačk, ki se vzrejajo, ni dovoljeno pariti več kot enkrat v koledarskem letu, pogostejše parjenje se smatra za preobremenjevanje živali v skladu z zakonom, ki ureja zaščito živali. Izjemoma je možna ponovna paritev v naslednjem pojatvenem ciklusu, če so imele živali v prejšnjem leglu enega ali dva mladiča.

(Op: koledarsko leto je po vseh reglcih v nasi drzavi se vedno od 1.1. do 31.12.)

VZREJNI PRAVILNIK Slovenskega kluba za velike pasme in molose pravi

16. člen

Pse se lahko pari od starosti 15 mesecev dalje, psice pa od starosti 20 mesecev dalje glede na telesno zrelost psice posamezne pasme.
Psice parimo do dopolnjenega 8 leta starosti, pse pa dokler imajo normalen spolni nagon in ustrezno telesno kondicijo.
Psica ima lahko praviloma eno leglo v koledarskem letu. V leglu se ji dovoli obdržati vse zdrave in pasemsko tipične mladiče.

VZREJNI PRAVILNIK ZA PASME SKUPINE FCI V pravi:

Psico parimo do dopolnjenega 8 leta starosti, pse pa dokler imajo normalen spolni nagon in ustrezno kondicijo.

Psica ima lahko praviloma eno leglo v koledarskem letu. V leglu se ji dovoli obdržati vse zdrave in pasemsko tipične mladiče. V primerih, ko ima psica več kot 6 mladičev v enem leglu, lahko SK odredi vzrejni premor za psico. Vzrejni premor traja do 1 koledarsko leto.

Izjeme po predhodni pisni prošnji obravnava in potrdi SK, ki določi tudi pogoje.

(Op: sem spadajo tudi huskyji)

Pravilnik za vzrejo retrieverjev pravi:

11. psica ima lahko v koledarskem letu le eno leglo, vse izjeme obravnava strokovni organ v skladu s PSD;
12. po drugem carskem rezu se psice ne uporablja več za vzrejo;


Vse tele navedbe zlahka najdes na netu Wink
Logiran

TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #802 : četrtek, 23.03.2006 : 16:25:02 »

Lahko dopolnim še s tem, da po pravilniku KTP-SLO mora preteči med dvema legloma 12 mesecev, razen, če je v leglu več kot 6 mladičev (TM,TT) oz. več kot 4 mladiči (ST,TŠ,LA) - v tem primeru mora biti vmes vsaj 15 mesecev.
Logiran
nebivedu
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 205


« Odgovor #803 : petek, 24.03.2006 : 07:46:41 »

Lahko dopolnim še s tem, da po pravilniku KTP-SLO mora preteči med dvema legloma 12 mesecev, razen, če je v leglu več kot 6 mladičev (TM,TT) oz. več kot 4 mladiči (ST,TŠ,LA) - v tem primeru mora biti vmes vsaj 15 mesecev.

Torej sem prav slišal. Parjenje mora biti po 12ih mesecih in ne sme biti v enem koledarskem letu.
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #804 : petek, 24.03.2006 : 08:29:25 »

Odvisno od tega, kaj konkretno piše v vzrejnem pravilniku posameznega kluba in seveda od vesti vzreditelja oz. šteparja Wink Huh
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #805 : ponedeljek, 27.03.2006 : 12:27:05 »

V nasem vzrejnem pravilniku tudi pise samo, da enkrat v koledarskem letu, torej teoreticno tudi dve zaporedni gonitvi  ce nakljucje tako nanese. Odgovornost vzreditelja pa je potem ali se pravila drzi kot pijanc plota tudi v taksnem negativnem primeru ali da psicki raje cas. Hkrati pa je res, da so nekatere psicke sposobne imeti leglo tudi dvakrat zapored in je dovolj ce ji potem das kaksno leto ali se raje 2 prosto, na drugi strani pa so psicke s katerimi odgovorni vzreditelj sploh nima vec kot enega legla, ker ugotovi, da jo je prevec oslabilo ali ima drug leglo res cez precej let. Tako, da vsako pravilo je relativno ce mene vprasate, in pomembna je odgovornost in morala vzrediteljev, ce te ni, tako ali tako nobeno pravilo ne pomaga.
Logiran
mihel_a
novinec
*
Sporočil: 6


« Odgovor #806 : torek, 02.05.2006 : 19:53:34 »

Pozdrav!

V to temo me je pritegnil atraktiven naslov, ki bi ga lahko imenovali kar retorično vprašanje. Oprostite mi, ker bom morda nekoliko odkorakal od vaše trenutne teme, ampak resnično rad bi napisal svoje mnenje o vprašanju produciranja nerodovniških mladičev. Wink

Ljudje najraje delamo po liniji najmanjšega odpora, če se pa zraven da še kaj zaslužit, pa je to idealno. Kaj je lažjega kot (oprostite izražanju) zgonit psa s psico, nato pa mladičke prodat? Brez ukvarjanja z vzrejnimi dovoljenji, iskanja primernega paritvenega partnerja ... Potem imamo pa tu še razmerje ponudba-povpraševanje. Tu pa se šele zakomplicira, ker ljudje (tj. kupci) kar brez zadržkov "odkartajo" za psa 50.000 manj zato, ker "itak ne potrebuje rodovnika". Torej, če je lahkomiselnost povpraševanja tako plehka, bo to ponudba z veseljem izkoristila! Ko se bo povpraševanje po rodovniških psih povečalo po nerodovniških psih pa drastično zmanjšalo, se bo tudi (nerodovniška) ponudba počasi umaknila, pa še zavetišča bodo manj zasedena. To zadnje je morda iluzorno pričakovati, pa vendar je v to smer zelo lepo pomisliti  Roll Eyes

Psički, ki so pa sproducirani po "Uuuuupsss!" metodi, končajo pa v kakšni vreči in v jarku ipd. (kar groza me je misliti o tem Angry) pa so produkt neodgovornih lastnikov psov, ki niso vredni pasjega prijatelja! Sam sicer ne poznam cen kastracij in sterilizacij (mislim da okoli 20.000), vendar pa bi z znižanjem cen na tem področju lahko prispevali k manj trpljenjem malih štirinožcev in -- kot sem že omenil -- tudi zmanjšanje števila psov v zavetiščih!

Pa bom končal...  Lips Sealed , da vam ne vzamem preveč časa ...  Grin Wink

lp, am
Logiran
mojčica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 321


« Odgovor #807 : torek, 02.05.2006 : 22:07:25 »

Citat
...cen kastracij in sterilizacij (mislim da okoli 20.000), vendar pa bi z znižanjem cen na tem področju lahko prispevali k manj trpljenjem malih štirinožcev in -- kot sem že omenil -- tudi zmanjšanje števila psov v zavetiščih!

Se strinjam.

Jaz sem dala za sterilizacijo naše psičke 44.000sit, poleg tega sem ovratnik in jod imela že doma v nasprotnem primeru bi dala še malenkost več. Psička tehta  31,5 kg do 32kg. Pri sterilizaciji sem celo asistirala in pomagla celo dopoldne pa nisem imela za to nič ceneje. Cena sterilizacije je bila dražja od kupnine naše psičke. Mislite da bi večina lastnikov nerodovniških psov dala toliko denarja za sterilizacijo?

Logiran
Zobek
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #808 : ponedeljek, 08.05.2006 : 19:09:33 »

Živjo !

Eno vprašanje...upam, da sem zadela pravi forum Wink
In sicer, zanima me, če je v leglu veliko, npr.več kot
10 mladičev pa sta starša oba rodovniška ali je res
pravilo, da vsi mladiči ne dobijo rodovnika pač pa le
prvih nekaj ?

Lp, Nina
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #809 : ponedeljek, 08.05.2006 : 19:14:08 »

Ne, rodovnike dobijo prav vsi. To je veljalo včasih, da dobi rodovnik samo nekaj mladičev (mislim, da 6 ali 7), ostale so pa evtanazirali. Zdaj neodgovorni šteparji mladičev to uporabljajo kot izgovor, zakaj mladiči nimajo rodovnika. Z drugimi besedami, ljudem grdo lažejo in jih goljufajo, živali pa z brezvestnim parjenjem mučijo in trpinčijo za lasten dobiček.

Ne nasedat takim pravljicam!
Logiran
Strani: 1 ... 49 50 51 52 53 [54] 55 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines