mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 08:21:08

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Papillon - metuljček - čvek
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 110   Dol
Natisni
Avtor Tema: Papillon - metuljček - čvek  (Prebrano 185820 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #75 : ponedeljek, 04.10.2004 : 14:11:15 »

Oj civava! Cestitke za novega clana druzine. Punca res krasno izgleda. Kiss Kiss Jo bomo videli na kaksni razstavi? lp
Logiran

Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #76 : torek, 05.10.2004 : 11:54:49 »

Ojla!

Mymy: Geri papa brikete, ki nama jih je dala vzrediteljica jih pa že pridno mešam z Nutro- prej je mela zelo nekompakten kakec, sedaj ko pa mešam pa je že kot mora bit. Je jih zelo rada, še raje prosjači pri mizi- neuspešno Cool... Najraje pa grize mene sram.

Kaja: Če naju bodo spustili noter (ker ne bo še cepljena) jo boste lahko-kot gledalko- videli že v Ljubljani drugi mesec.

Lp!
Logiran
PikaPoka
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.073


« Odgovor #77 : sreda, 06.10.2004 : 12:29:55 »

Ahoj!

Zelo sem vesela, da si končno dobila tako zelo zelo željenega psička (ups, psičko). Geri je res prelepa. Smiley
Zdaj pa samo še čakam na tvoj klic, da prirediva spoznavni dan za, skoraj da polsestrici Shocked Shocked, Yoko in Geri. Me prav zanima, kako bo to izgledalo - naša Yokica je namreč ratala full divja baba Wink.....nonstop se nekaj pritožuje - če ne čez mene, pa čez Missy. Grin
Uživajte v sončku in lep pozdrav! Grin
P.
Logiran
Tanja
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 129



« Odgovor #78 : petek, 08.10.2004 : 14:17:17 »

Bom še jaz pristavila svoj piskrček, ker so tudi meni pri srcu papillončki  Cheesy

Tole je kratek opis za vse tiste, ki pasme ne poznate:

Papillon, imenovan tudi kontinentalni pritlikavi španjel (Continental Toy Spaniel, Epagneuls Nains), je ena najstarejših čistokrvnih pritlikavih pasem. Ime pasme izhaja iz francoske besede papillon, kar pomeni metulj. Glava papillona namreč z velikimi, narazen postavljenimi pokončnimi uhlji in belo liso na sredini glave spominja na metulja. Starejša različica papillona, ki jo pri nas imenujemo vešča (phalène) in ima spuščena uhlja, je poznana s konca 16. stoletja. V istem leglu se lahko skotijo papilloni in phalène, vendar pa phalène niso tako priljubljene kot papilloni. Prvi papillon (s pokončnimi uhlji) naj bi bil rojen šele. l.1896. Nikoli ni bilo dokazano ali je bila to mutacija ali samo igra narave. Vsekakor pa to ni bila posledica križanja z drugo pasmo. Po vsej Evropi, še posebej pa v Franciji, je bil mali papillon ljubljenček dvorskih dam. Med njimi sta bili tudi kraljica Marija Antonietta in Madame Pompadour. Papillone najdemo na mnogih slikah iz 17. in 18. stoletja, ki prikazujejo dvorske otroke in dame.

Papilloni so majhni psi lahke konstitucije in spadajo v IX. FCI skupino. Povprečen papillon je visok od 20 do 28 cm in tehta 2 do 4 kg. Papilloni so čudoviti družabnik - zaradi svoje majhnosti, prijetnega značaja in nezahtevne dlake. Imajo srednje dolgo dlako brez podlanke, ki se lahko neguje in čisti. So zelo prilagodljivi in uživajo tako v stanovanju kot na prostem.

Papilloni so aktivni, živahni, družabni in prijazni do tujcev. Praviloma niso živčni ali plašni. Radi imajo otroke, mačke in druge pse, če rastejo skupaj z njimi. Včasih pozabijo na svojo majhnost in krhkost, zato morajo biti lastniki pazljivi, da jih ne poškodujejo otroci ali večji psi. Lahko so bevskači. Hitro razvijejo pretirano navezanost na lastnika, zato jih moramo od začetka navajati na samoto.  So zelo inteligentni in se hitro učijo. Odlično se obnesejo v agilitiju.

So relativno zdrava pasma. V večini držav morajo pred vzrejnim pregledom opraviti teste za PRA in PL. Pred nakupom se moramo pozanimati o morebitnih boleznih prednikov. Psice povprečno skotijo 2 do 3 mladiče.

Kratek izvleček iz standarda:
Majhen, skladno grajen pes, z dolgo dlako, živahnim značajem, s ponosnim in elegantnim gibanjem.
Glava skladna s telesom; zmerno dolg gobček je krajši od lobanje; poudarjen stop; smrček majhen, okrogel, črno pigmentiran; oči  precej velike, mandljeve oblike, ne izbuljene, temne, veke črno pigmentirane; uhlja nežna toda trdna, ne špičasta, postavljena precej nazaj in narazen, močno poraščena z dolgo dlako; vrat zmerno dolg, rahlo zaobljen.
Hrbtna linija ne prekratka, ne izbočena ali sedlasta; ledja čvrsta in rahlo zaobljena; prsi široke, rebra dobro zaobljena; trebuh rahlo pritegnjen; rep raščen visoko, precej dolg, močno odlakan, v gibanju nošen nad hrbtom.
Noge ravne, čvrste, tenke, paralelne; šape poraščene, dolge "zajčje", kremplji močni.
Gibanje ponosno, lahkotno in elegantno.
Dlaka brez podlanke, bogata, svetleča, valovita (ne kodrasta), ne mehka, s svilnatim odsevom; ne štrli (kot pri špicih), ampak leži ob telesu; kratka na obrazu, gobčku, sprednjem delu nog in pod skočnim sklepom; po telesu srednje dolga; dolga okoli vratu, kjer tvori ovratnik; dolga na uhljih in zadnjem delu prednjih nog, kjer tvori resice; zelo dolga na repu.      
Dovoljene so vse barve na beli podlagi; bela mora biti prevladujoča po telesu in nogah, bela je tudi lisa na sredini obraza.
Velikost: okoli 28 cm
Teža: 1. kategorija: do 2,5 kg, 2. kategorija 2,5 do 4,5 za pse in do 5 kg za psice.
V nekaterih državah se razstavljajo ločeno (do 2,5 in nad 2,5 kg), večinoma pa skupaj. V ZDA se papilloni in phalène razstavljajo kot ena pasma.

Logiran
Tanja
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 129



« Odgovor #79 : sobota, 09.10.2004 : 15:56:50 »

Za predstavitev dodajam še nekaj fotografij, ki mi jih je poslala znanka.
Mlad papillon
http://foto.volja.net/user_galleries/tanjab/papillon/norm_papillon2.jpg
Odrasel samček
http://foto.volja.net/user_galleries/tanjab/papillon/norm_papillon3.jpg
Lepa psička
http://foto.volja.net/user_galleries/tanjab/papillon/norm_papillon1.jpg

[slika spremenjena v povezavo; Jana]
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #80 : ponedeljek, 11.10.2004 : 18:58:07 »

V istem leglu se lahko skotijo papilloni in phalene, vendar pa phalene niso tako priljubljene kot papilloni.

No da ne bo pomote... to se lahko zgodi edino v Ameriki. Pri nas sta to dve različni pasmi! Če se v leglu papillonov skoti mladiček katerega ušeska so povešena je to diskvalificijska napaka...

Lp!
Logiran
Sassy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 515


« Odgovor #81 : ponedeljek, 11.10.2004 : 20:42:05 »

ja se mi je zdelo da je nekaj narobe..   Smiley
Logiran
Tanja
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 129



« Odgovor #82 : torek, 12.10.2004 : 07:26:15 »

No da ne bo pomote... to se lahko zgodi edino v Ameriki. Pri nas sta to dve različni pasmi! Če se v leglu papillonov skoti mladiček katerega ušeska so povešena je to diskvalificijska napaka...

Mislim, da ne bo čisto držalo, ker poznam phalene, ki izhajajo iz "papillonskih" legel in se uspešno razstavljajo in vzrejajo naprej.
Poglejte npr. tole stran http://home.planet.nl/~lind1171/index1.htm
Albertino (papillon) in Aleksander (phalene) sta brata in imata oba starša papillona - oba psa imata šampionate več držav. Prav tako Don Frederico in Don Diego

Takih primerov najdemo še en kup. Se bom pa pozanimala, kako je "formalno" s to zadevo. Res pa je napaka, če stoji en uhelj gor drugi pa dol, ali pa če sta uhlja prepognjena po polovici.
Logiran
Tanja
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 129



« Odgovor #83 : torek, 12.10.2004 : 11:36:02 »

Nekaj stvari sem že izvedela. Glavno vlogo pri ločevanju papillon : phalene imajo pravzaprav klubi posameznih držav.
Skandinavci npr. lahko celo parijo phalene in papillone. V veliko linijah papillonov lahko najdemo phalene. Mladički so ponavadi papilloni, šele po nekaj generacijah se v leglu spet pojavi phalene.

Nekateri klubi celo dovolijo, da se v rodovniku spremeni pasma iz papillon v phalene. In sicer pri starosti nekaj mesecev (do enega leta) - odvisno od države. Mladiček ima lahko namreč pokončna uhlja, pa jih po nekaj mesecih spusti (ko jih obteži dlaka) in se ga ne sme razstavljati kot papillona.

Kako je v Sloveniji, pa ne vem  Undecided
Sem prepričana, da bo čivava izvedela, zdaj ko ima doma metuljčico  Cheesy
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #84 : torek, 12.10.2004 : 11:49:33 »

Mislim, da ne bo čisto držalo, ker poznam phalene, ki izhajajo iz "papillonskih" legel in se uspešno razstavljajo in vzrejajo naprej.
Poglejte npr. tole stran http://home.planet.nl/~lind1171/index1.htm
Albertino (papillon) in Aleksander (phalene) sta brata in imata oba starša papillona - oba psa imata šampionate več držav. Prav tako Don Frederico in Don Diego

Takih primerov najdemo še en kup. Se bom pa pozanimala, kako je "formalno" s to zadevo. Res pa je napaka, če stoji en uhelj gor drugi pa dol, ali pa če sta uhlja prepognjena po polovici.


Tanja: seveda ni nič narobe če ti uvoziš papillona katerega mama je phalene iz države v kateri je to dovoljeno. Ta mladič nima nobenih problemov na razstavi. Jaz sem rekla le, da to pri nas v Sloveniji NI dovoljeno, pa tudi v večini Evropskih držav ni. Pri nas so ali papilloni ali phalene. Med seboj se jih ne sme pariti! Drugače pa je to v Ameriki, kjer to velja kot ena pasma z dvema različicama in jih lahko parijo med sabo. Seveda pa je tako parjenje zelo tvegano saj se nemalokrat zgodi, da ima mladič eno uho gor, drugo pa dol. Jaz sem samo rekla, da pri nas to ni mogoče, ker sta to dve različni pasmi. Sem pa tudi zraven napisala, da je to v Ameriki (in še kje drugje- za Ameriko pač 100% vem) mogoče.

Lp!
Logiran
Tanja
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 129



« Odgovor #85 : torek, 12.10.2004 : 12:44:57 »

Ups, se opravičujem, čivava! Sem te narobe razumela  Roll Eyes
Jaz sem napisala, da se v istem leglu lahko skotijo papilloni in phalene (ker dejansko se to dogaja), ti pa si odgovorila, da se to lahko zgodi EDINO v Ameriki, pri NAS pa ne in s tem "pri nas" sem domnevala, da misliš tukaj čez lužo - v Evropi. Ne poznam  slovenskih pravil. Vsekakor pa sta v Evropi to dve različni pasmi.

Vidim, da je poleg tvoje, še ena metuljčica prišla v Slovenijo. Upam, da vas bomo videli na razstavah in da lahko v naslednjih letih pričakujemo kakšno leglo. Lepo bi bilo, če bi ta simpatična pasma postala malo bolj razširjena tudi pri nas  Cheesy
Logiran
Sassy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 515


« Odgovor #86 : sobota, 16.10.2004 : 10:40:47 »

Tanja: seveda ni nič narobe če ti uvoziš papillona katerega mama je phalene iz države v kateri je to dovoljeno. Ta mladič nima nobenih problemov na razstavi.

je pa verjetno bolj narobe potem če imaš leglo s tem papillonom katerega mama je phalene  in se ti v kakšnem leglu pojavi phalene a (ali v kateremkoli od naslednjih legel)  če to v državi ni dovoljeno. tako da če uvoziš psa iz države v kateri je dovoljeno oboje v državo v kateri ni je bolje da v prejšnjih generacijah ni nobenega phalena ali obratno. Mojca popravi me če nimam prav.

pozdravček,
Urša
Logiran
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #87 : sobota, 16.10.2004 : 18:59:25 »

LP!
Čivava, nič ne pišeš!!!! Kaj je novega? Pa kakšna sveža slikca bi bila tudi dobrodošla!
LP,Miša
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #88 : nedelja, 17.10.2004 : 21:23:53 »

Ojla!

Sassy: ja, to bi znal bit problem...
Missa: Nekateri pač izkoristimo lepo vreme za sprehode s psmi;) pri nas, na Primorskem je bilo sončko cel vikend- razen ponoči v soboto. Tako da smo res veselo zmučeni spet v Lj.
Geri se je zelooo nahodila in naigrala z mojima miškicama Grin Za slikice pa.. ups.. pozabila slikat ko je bilo lepo vreme.. upam, da bo še.. jo moram kaj poslikat v puloverčku je čisto smešna Tongue. Grem pa enkrat ta teden na obisk k papillonki blizu Kranja, samo še za kdaj se moramo dogovoriti. Komaj čakam, da jo spoznam!

Lp!
Logiran
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #89 : nedelja, 17.10.2004 : 22:22:48 »

LP!
Čivava, tudi mi bi šli danes na sprehod, pa je naš Zoro še zmeraj bolanček! Tako, da smo vsi lepo doma na toplem!
Predvidevam, da boš šla skozi LJ? (smešno!!!)
Potem se lahko nazaj grede ustaviš še pri meni, da vidim to čudo v živo še jaz!?! V zameno vam skuhamo večerjo! Kerozince bom ta čas umaknila v drugo stanovanje, da ne bodo tvoji doživeli šoka! Seveda, če boš imela dovolj časa! In če ne bo to ravno v torek ali četrtek, ko me ni doma.
LP,Miša
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 110   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Papillon - metuljček - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines