mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 20:30:56

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Vlečni psi
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Vlečni psi  (Prebrano 42356 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Blond
gost
« Odgovor #90 : ponedeljek, 28.11.2005 : 20:22:48 »

potem pa je to že pravi gospod. No sedaj vem kam se bom obrnil po nasvet ko me bo kaj zanimalo  Smiley
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #91 : ponedeljek, 28.11.2005 : 20:23:08 »

In trenutno že čaka da zadevo in znanje obnovimo.

LP Andreja

Ja, saj pa se poleti tud da vadit vleko - z rolerji Wink. Za nadomestek teže sani pa nahrbtnik na hrbet, pa je Cheesy.
Logiran
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #92 : ponedeljek, 28.11.2005 : 22:08:25 »

Primož kot sem obljubila, tu je naslov knjige o kateri sem ti govorila; Katharina Schleg - Kofler: Husky. Notri je nekaj malih osnov kako začeti z vadbo vleke sani, samo manjša težava namreč knjiga je v nemščini (no jaz sem jo nabavla v Münchnu, ker pri nas nisem dobila nobene literature o Huskyjih, mislim pa da se jo da dobiti tudi v angleščini). Če je pri nas ne boš našel ti bom odlomke skenirala in poslala na meil. So pa notri navedene še nekatere knjige, ki naj bi govorile na to temo in pa omenjen je tudi navadn naslov Nemškega društva  vlečnih psov, ki izdaja tudi nek lasten bilten glede vleke sani s polarnimi psi. 

Sami poleti se ponavadi vadi z posebaj prirejenim triciklom za suhi trening kot temu pravijo, tega pa ni težko narediti sam. Vlek z rolerji je bolj za ohranjanje kondicije tako psa kot lastnika, seveda je prej priporočljivo da je kuža že malo zverziran in ga ne premamlja divjad ali pa mačke na poti, da ni potem kakšnega bližnjega srečanja z grmovjem ob poti Wink Grin

LP Andreja
Logiran
Blond
gost
« Odgovor #93 : sreda, 30.11.2005 : 09:55:59 »

Andreja... hvala za naslov knjige, jo ob prvi priliki poiskal.

Sedaj pa bomo spet čakali na sneg.....

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #94 : petek, 26.05.2006 : 12:15:49 »

Vsi, ki vas zanimajo vlecni psi in na splosno pasji zimski sporti, ste vabljeni na 2. mojpes.netov piknik, kjer se nam bo s svojo "delavnico" pridruzil tudi znani slovenski musher Ales Vernik. Predstavil nam bo dejavnost slovenskih musherjev in kako izgleda sodoben vlečni pes, ter s tem razbil mit, da so za vlečne pse primerni le huskyji. O vlečnih psih in pasjih zimskih športih ga boste lahko vprašali vse, kar vas bo zanimalo.
Logiran

Naja_
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #95 : sreda, 27.06.2007 : 15:38:52 »

(Aleš je oddajal svoje pse zaradi prostorske stiske ... )
Mene pa zanima, a so sodobni vlečni psi samo to? So dobri le dokler so sposobni vleči? Kot hrti za dirkanje? Vem, da radi tečejo (verjetno bi bolj uživali brez "tovora", ki ga morajo vleči) pa vendar je precej primerov, ko jim zaradi prevelikega napora odpove srce (ali se kako drugače poškodujejo) in v takšnih preobremenitvah ne vidim prav nič ljubečega. Psi tečejo, ker jih spodbujajo. Če jih ne bi, sami med seboj že ne bi tekmovali, kdo bo prvi na cilju in dali vse moči od sebe, da ga dosežejo, pa čeprav jih bo pri tem pobralo ...
Pse obremenjujejo tako ali drugače in v tem ni za njih nobenega užitka.
Logiran
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #96 : četrtek, 28.06.2007 : 09:22:23 »

Naja_ sama imam doma huskya in ti lahko iz osebnih izkušenj povem da je za polarce značilno ta njihova želja in veselje po teku Smiley, moj pes uživa v tem, pa ni važno ali ob kolesu, rolerjih ali samo ob meni ali pa samo normalno podenje po vrtu kjer se preganjava in loviva Smiley
Sama ga nisem nikoli prav učila vleke, pa vendar ko sva prvič začela s tekom ob kolesu je sam od sebe po nekaj krogih (toliko da je ujel svoj ritem) začel vleči Smiley, to jim je že v genih, oni so bili stoletja vzgajani zato, to je še vedno delovna pasma Wink
 
Enkrat si pojdi ogledat Sleddog v Rateče (v neposredni bližini Kranjske gore) in si dobro oglej kako ti psi komaj čakajo da bodo vpreženi, da se bodo lahko spustili v dir Wink
Njihova delovna doba ni zelo dolga, ravno tako kot nekega človeškega atleta ne, najboljši psi ostanejo doma za nadaljevanje rodu, ostalim pa ponavadi poiščejo dom v družinah, po možnosti takih aktivnih, saj je za polarne pasme značilno da so zelo agilne še v pozni starosti Wink

Se pa tudi med musherji najdejo taki ki ne mislijo vedno na dobrobit svojih psov, temveč na doseganje dobrih rezultatoc in s tem uvrstitev  Angry Do poškodb in drugih nesrečnih dogodkov pa prihaja, saj se tudi atleti poškodujejo ali pa jim odpove srce, to so riziki ki jih pač ukvarjenje z nečim prinaša Wink In tako kot uživajo atleti v spodbujanju, tudi psi uživajo v pozornosti, za mojega lahko to potrdim  Wink

V tem psi uživajo zaradi tega ker lahko sprostijo svojo energijo ki je imajo res veliko, ker če je ne sprostijo na tak način, jo bodo v pogruntavščini kake neumnosti (kopanje lukenj, predelanju česa... Cheesy) ki nam lastnikom sigurno ne prinese nasmeška na usta Grin  Cheesy
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #97 : četrtek, 28.06.2007 : 09:27:46 »

Naja_, si ze videla musherja Alesa Vernika in njegove pse na treningu ali tekmi?
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #98 : četrtek, 28.06.2007 : 12:12:47 »

Ko sem si ogledala tekmo, mi je bilo takoj jasno, da ti psi hočejo teč, vleč, dirkat.... Res je to obremenitev, ampak za to so (večinoma) primerno vzrejeni, trenirani in pripravljeni. Pogled na psa, ki počne to, kar ima najraje, je nekaj najlepšega. Verjemi mi, ti psi ne tečejo samo zato, ker jih spodbujajo, ampak zato, ker so nori na to. Če bi tekli samo zaradi spodbujanja, bi bilo vse skupaj zelo klavrno. Kot je napisala satin, vleko imajo v krvi. To je nagon, ki ga morajo zadostiti in medtem, ko ga ga zadoščajo, neizmerno uživajo, tako kot gonič uživa med gonjenjem, terier v rovu, nemški ovčar med čuvanjem itd.

Seveda so tudi neodgovorni musherji, kot se najdejo tudi neodgovorni vodniki na drugih področjih, ampak to ne pomeni, da je ta šport oblika mučenja.

Tovrstne posplošitve so neumestne. Opozarjati je treba na posamezne primere neprimernega dejanja, poskrbeti s primernimi ukrepi, da bi bilo takšnih musherjev čim manj, ne pa s prstom kazati na vse.

Pes določene pasme je najbolj zadovoljen, ko počne to, čemur je bila pasma namenjena. Če mislite, da so vsi psi najbolj zadovoljni na kavču, se zelo motite. Še družni psi se prej ali slej kavča naveličajo in hočejo ven, med ljudi, v akcijo, primerno njihovemu namenu.

Tudi kavč je lahko oblika mučenja za psa, ki bi raje počel marsikaj drugega, ne pa cel dan poležaval v dnevni sobi.

Preden pišete takšne poste, dajte se malo podučit o pasjih nagonih in namembnosti posameznih pasem.

lp
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #99 : četrtek, 28.06.2007 : 12:22:49 »

Kalsang, v celoti se strinjam in kar malo imam na sumu Najo_, da govori na splosno, oz. si je pac po Alesevem oddajanju psov ustvarila neko mucilnisko sliko o teh psih.

Naja_, poznas morda drugega znanega musherja z Rogle, ki pa ni samo musher, temvec tudi dvoriscni rejec nerodovniskih huskyjev. Bi ne bilo slabo, ko bi obiskala oba musherja in si sama ustvarila sliko o vzreji psov pri enem in drugem, poleg tega pa se poucila tudi o "mucenju" za tek vzrejenih psov.

Vcasih je treba preseci stereotipe, predvsem pa od blizu in nekoliko sirse pogledati probleme. Eni so res veliki in pereci, drugje jih pa sploh ni.
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #100 : četrtek, 28.06.2007 : 12:41:26 »

Ja, tole o oddajanju psov sem pa pozabila dopisati:

Menim, da je veliko bolje, če pse po zaključeni športni karieri musher odda v primerne domove, kot da si jih nabere ogromno krdelo, za katero ne more ustrezno skrbet. Podoben primer se dogaja v vzreji mnogih pasem. Mimogrede imaš doma 20 ali celo več psov, ki jim nikakor ne moreš nuditi ustrezne pozornosti, nege in ljubezni kot manjšemu, obvladljivemu številu psov. Takšno "nabiranje" psov je zame oblika mučenja. To sem že večkrat videla na lastne oči in tudi nedavno sem imela zelo neprijetno epizodo s psičko, ki živi v takšnih razmerah. Hvala bogu se je vse dobro končalo.

Skratka, treba se je podučit, malo razmislit in potem raje kakšno pametno napisat, kot kar tja v tri dni streljat.

lp
Logiran
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #101 : četrtek, 28.06.2007 : 13:08:07 »

Glede oddajanja, jaz sicer Alesa osebno ne poznam, razumem pa tematiko, kolikor vem (Jana če se motim me lahko popraviš Wink) on edini tekmuje v Sloveniji z vprego 8 psov ali več, in pri resnem ukvarjanju s tem športom razen v primeru ski joringa ali pulke, ne moreš doma držati samo 8, 6, 4 ali 2 psa (odvisno od razreda v katerem tekmuješ), zakaj, pes ti lahko zboli, lahko se poškoduje, se  postara ali pride do nečesa nepredvidenega in če tekmuješ v točno določenem razredu moraš imeti točno določeno število psov da lahko tekmuješ v tistem razredu. Zato imajo profesionalci v tem športu večje število psov.
Kot pa sem že omenila je njihova delovna doba kratka, najboljši ostanejo doma ostalim se poišče nov dom, v tem jaz ne vidim nič slabega.

Kaj naj ga da drugače uspavat zdravega agilnega psa, le zakaj, če je nekdo ki bo tako pripravljenega psa raje vzel kot mladiča, ponavadi take pse jemljejo športni navdušenci, še posebaj kaki tekači na smučeh, sicer pes ni več tekmovalni material je pa še vedno dober sopotnik na takih ali drugačnih podvigih, velikokrat jih vzamejo tudi tisti ki se s tem športom šele pričenjajo ukvarjati, zakaj ker so odlični učitelji mlajšemu psu s katerim bodo oni potem tekmovali Wink  Sama s svojim psom to počnem čisto rekreativno, vendar se želim temu v prihodnjosti malo bolj posvetiti in če ti čisti po pravici povem, če ne bi osebno preferirala Sibirske huskye bi rade volje enega takega psa vzela pri Alešu, vendar on kolikor vem tekmuje z Aljaševci Smiley, meni osebno pa oni ne sedejo sram

Malo pobrskaj po internetu, obišči kako od teh tekm in se boš na lastne oči prepričala kako ti psi uživajo v tem.

Citat
Če jih ne bi, sami med seboj že ne bi tekmovali, kdo bo prvi na cilju in dali vse moči od sebe, da ga dosežejo, pa čeprav jih bo pri tem pobralo ...
Pse obremenjujejo tako ali drugače in v tem ni za njih nobenega užitka.

Sem že prej hotela odgovoriti na tole, pa mi je malo ušlo. Tukaj se zelo motiš Naja_, ti psi tudi sami med sabo tekmujejo, pri polarcih lahko lepo iz bližine vidiš kako deluje volčji trop, imajo alfa samice in samce, ti so ponvadi tudi vodilni psi v vpregi. In če je potrebno ja se bodo za svojega gospodarja  potrudili do konca, kar preberi kakšno knjigo pisatelja Jacka Londona, res pa je da bodo z svojega gospodarja naredili vse le če ga spoštujejo, to so psi ki delujejo v razmerju 50:50, ne zaupajo slepo in niso vdani če gospodar tega ne zasluži, saj so morali v divjinah severa znati preživeti in to jim je uspevalo prav zaradi tega ker so znali in morali uporabljati svojo glavo. Wink
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #102 : četrtek, 28.06.2007 : 14:18:48 »

Ja, satin, mislim, da je se vedno edini, ki ima "taveliko vprego". Ne vem sicer, koliko ima trenutno psov, je pa v prvem postu te teme takrat zapisal, da jih je bilo 22 Smiley.

Je pa tole prav zanimiva tematika z vec vidikov, predvsem tekmovalnega si krasno osvetlila, o vzrejnem pa je tudi ze nekaj Ales napisal. Njegov nick je musher.

O oddaji psov je pisal ze davnega leta 2003 Grin
Sezona je končana! tekmovalno smo zaključili marca na Finskem na evropskem prvenstvu, kjer je Peter dosegel 6. mesto, jaz pa 8. S treningi pa ravno sedaj zaključujemo na Rogli, kjer smo še v torek posneli oddajo ob zaključku sezone za TV SLO - Oddaja o živalih in ljudeh. Na sporedu bo 30. 4. ob 18.15 na TV SLO II.
Sedaj bomo pa sanke do naslednje zime pospravili, malo bomo počivali, malo se igrali,skoraj sigurno imeli tudi kake mladiče, septembra pa spet začnemo s treningi.
Sedaj pa k bolj žalostnemu delu tega športa. Po vsaki zimi je na žalost treba nekaj psov oddat, saj bi se jih drugače z leti nabralo preveč. Tudi letos bi rad oddal 6 psov starih od 2-5 let. Tri samce in tri samice (ena sterilizirana). Če koga zanimajo športni psi, ki tudi radi vlečejo, niso pa dovolj hitri za vrhunske tekmovalne dosežke, naj se mi javi. Prosim tudi vse forumovce, da mi javijo če poznajo kako dobro družino, ki bi sprejela prijaznega temperamentnega psa in bi lepo skrbeli za njega. Psi so zelo prilagodljivi in prijazni do ljudi, niso popadljivi, le kur ne marajo, oz. jih imajo zelo radi kot plen.
Lep pozdrav in hvala za pomoč
Aleš

Torej ne gre za zavrzene ali kako drugace slabse tretirane pse in jih zagotovo ne vrze na cesto, ce slucajno za katerega med njimi ni takoj zanimanja.

Je pa on zacel to temo s pozivom: "Zanima me vaše mišljenje o teh psih in o dirkah z vlečnimi psi."
Kako on dela, razmislja, trenira, vzreja ... - na zacetku te teme.
Ce nas trenutno spremlja, se bo morda se sam kaj oglasil Smiley.
Imela sva trden namen zadnjo zimo pripraviti za mojpes.netovce 2-dnevno solo zimskih sportov, pa je zal pomanjkanje snega podrlo vse nacrte. Ce bomo dobro drzali pesti, bo zagotovo letos bolje in se lahko takrat vidimo, vse vprasamo, pregledamo, se pozanimamo, preizkusimo sebe in psa ...
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #103 : četrtek, 28.06.2007 : 14:26:19 »

O, Jana, kako dobra ideja! Šole zimskih športov bi se pa tudi jaz takoj udeležila, čeprav moji psici nikakor nista "vlečni material"...

Bomo držali pri nas šicujske šapice za dovolj sneženo zimo!

Se pa spomnim, ko sva se pred leti med zimskim dopustom v Logarski zvečer sprehajala z našo Taro po progi, po kateri naj bi naslednji dan potekala dirka, sta naju nagovorila dva, ki sta pripravljala progo v smislu: "A trenirate za jutri?" Po začetni salvi smeha sem jima odvrnila, da bo težko, saj nimamo dovolj majhnih sank za našo frajlo, sta mi rekla, da vleče vse sorte psov, samo da jim je to pri srcu.

Ena luštna anekdota... Ne vem sicer, kdo sta fanta bila, se pa dostikrat spomnim na njun smisel za humor in pa na dobro vzdušje naslednji dan na  tekmi.

Zdaj pa sneg delat!

lp
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #104 : četrtek, 28.06.2007 : 14:32:39 »

Kalsang Cheesy, a sta ostala potem se naslednja dva dni, ko je bila tekma?

Mi smo si namrec v res hudo mrzlem, a soncnem vremenu cisto od blizu pogledali tekmo januarja 2003.
Evo fotke z Alesevimi komentarji http://www.mojpes.net/galerija/thumbnails.php?album=72
Logiran

Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Vlečni psi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines