mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 18:41:12

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Šetlandski ovčar
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 15   Dol
Natisni
Avtor Tema: Šetlandski ovčar  (Prebrano 46687 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« : sobota, 06.07.2002 : 12:09:44 »

Mogoče bo moj naslednji kuža šelti. Ker so v Sloveniji precej redki, me zanima, če ima kdo od vas kakšne izkušnje s to pasmo. Kako je z njimi v tujini? Jih je na razstavah veliko? lp
Logiran

yo
gost
« Odgovor #1 : ponedeljek, 08.07.2002 : 08:27:11 »

Mislim, da so karakterno zelo podobni škotskim ovčarjem, parav tako tudi po videzu, so pa dosti manjši. Kolikor vem, jih v Sloveniji ni tako veliko. Dodajam ti opis, ki sem ga našla na strani Slovenskega kluba za BRITANSKE OVČARSKE PASME - to je stran http://www2.arnes.si/~ssmbles1/britanci/

Šetlandski ovčar
Shetland Sheepdog

Višina: psi okoli 37 cm; psice okoli 35,5 cm.
Teža: okoli 9 kg.
Barva: soboljeva, črna, tribarven (večinoma črn s čreslovimi oznakami na nogah), modro-marmoriran, vsi z belimi in/ali čreslovimi oznakami.
Vrsta dlake: gosta, dolga, dvojna, vrhnja - ravna, spodnja - mehka, z grivo in kratko dlako po glavi in na sprednjih straneh nog.
Značaj: ljubeč, razumevajoč do gospodarjev, rezerviran do tujcev, prijazen, ni nervozen ali agresiven.
Nega: zmerna, kdaj pa kdaj ga je potrebno pokrtačiti.
Značilnosti: prijeten družinski pes, primeren za začetnike, družine z otroci. Potrebuje zmerno razgibavanje, primeren za bivanje v stanovanju ali zunaj.
Za podrobnejše informacije lahko pokličeš ****


Lp, Yo
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #2 : ponedeljek, 08.07.2002 : 21:26:56 »

Hvala. Kar nekaj informacij sem že našla na internetu, pa knjigo sem si nabavila, tako, da zdaj iščem predvsem ljudi, ki bi mi znali povedati kako je s pasmo v tujini. Bom mogoče celo poklicala gospo, ki si jo omenila. lp
Logiran

NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #3 : torek, 09.07.2002 : 12:51:46 »

Zdravo Kaja,

V Sloveniji ima gospa ****k že več kot dvajset let šetlandske ovčarje. Trenutno ima čudovito tribarvno psičko Sončico, ki je stara blizu deset let. V psarni "od Brade" je vzredila nekaj legel. Gospa Branka ve ogromno o šeltijih in ima predvsem bogate izkušnje z njimi (mislim da je imela tri psičke vse vrhunske in šampionke, dve sta bili uvoženi iz Nemčije, ena pa iz Anglije). Žal se trenutno s kinologijo ne ukvarja, a mislim, da ti bo rade volje pomagala in ti posredovala inforamcije o pasmi.
Njen brat Marjan je sodnik za britanske ovčarske pasme.

Glede Amsterdama pa sem opazila krasne šeltije iz psarne St. Kilda na Norveškem. V BOG veteran tekmovanju, kjer sva sodelovali z mojo psičko Lejko, je bil tudi veteranski BOB svetovni prvak St. Kilda šeltie, krasen samček v odlični kondiciji, ki je kasneje osvojil tretje mesto med veterani prve FCI skupine. Videla pa sem tudi njihovo krasno psičko St. Kilda's Pride and Joy, ki je osvojila naslov svetovne prvakinje in BOB.
Posredujem ti še naslov njihove internetne strani:

Pri izbiri mladička šeltija bodi pozorna, da imajo njegovi starši opravljen pregled oči in so CEA,PRA frei ter da nimajo kolčne displazije (HD-A).

Veliko uspeha in sreče pri isaknju idealnega šeltija ti želim.

Pa lep pozdrav  Cheesy

Nati

Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #4 : torek, 09.07.2002 : 14:07:22 »

Ej, hvala, zdaj imam spet dovolj "materiala" za prebirat. To, da smo imeli v Sloveniji tudi vzrediteljico pa sploh nisem vedela. Pregledala sem kar nekaj Kinologov za več let nazaj, pa nisem v nobenem zasledila legla. Se bi morala bolj potrudit. Sem pa našla nekaj podatkov na internetu in povsod poudarjajo pomen pregleda oči in kolkov pri obeh starših, tako, da na to bi že pazila.
Na Norveško po psa? Finančno bi bil res problem, sploh če prištejemo še ceno psa. Starši bi že pomagali, če bi pes zbolel in bi potrebovala denar, če pa pridem s takšno idejo na svetlo... S kužkom bo treba malce počakat, da se osamosvojim in zberem denar. Po eni strani bi imela še enega psa, vendar ne vem, če bi bila Kaja navdušena nad družbo, po drugi strani pa bi raje imela le Kajo in kasneje kupila psa. Samo skrbi me, da če v tistem trenutku ne bo šelti na razpolago bom prinesla domov prvega mešančka, ki mi bo prekrižal pot. Nisem ravno potrpežljiva in ne bi mogla dolgo čakat na novega psa.

Se pa na daleč izogibam kakršnihkoli preprodajalcev in psov sumljivega porekla. Imam pa že raje navadnega mešančka, kot pa kr neki! Da pa me ne bi premamile kakšne pasje očke, bom že našla koga, ki me bo nazaj držal. Za nasvete in veze bom izkoristila Sally  Grin. Kajne, S? Sicer pa, Sally, si že bila na Norveškem? Greš? Častim ko zadenem na lotu!  Grin

Hvala, Nati, šibam si ogledat šeltije. lp
Logiran

RONA
novinec
*
Sporočil: 15


« Odgovor #5 : ponedeljek, 05.08.2002 : 13:37:20 »

Tudi mene so šeltiji, seveda ko sem jih videla kako hitri so lahko pri agilityju, navdušili.

Sem pa slišala, da znajo biti zelo plašni (še posebej razstavne linije) ter da radi presežejo s standardom predpisano višino.

Če se ne motim, je bilo do sedaj na tem foromu govora samo o razstavnih linijah šeltijev, ki pa zmeraj niso najbolj primerni za agility. Zanima me, ali kdo ve za kakšne psarne, kjer vzrejajo tudi delovne linije šeltijev.


Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #6 : ponedeljek, 05.08.2002 : 13:55:28 »


Rona, češki & skandinavski sheltiji so eni najboljsih v agilityu. Hitri, okretni in se popolnoma v standardu, da lahko sodelujejo tudi na razstavah nadvse uspesni. Vecina jih je v mini ali midi klasi.
Logiran
lester
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 227


« Odgovor #7 : torek, 13.08.2002 : 09:30:49 »


Citat


Sem pa slišala, da znajo biti zelo plašni (še posebej razstavne linije) ter da radi presežejo s standardom predpisano višino.

Če se ne motim, je bilo do sedaj na tem foromu govora samo o razstavnih linijah šeltijev, ki pa zmeraj niso najbolj primerni za agility. Zanima me, ali kdo ve za kakšne psarne, kjer vzrejajo tudi delovne linije šeltijev.

A da je bilo govora o razstavnih? Sama nisem poznavalka pasme, ampak kolikor vem NOBENI plašni psi niso primerni niti za razstave. Kar zadeva agility , mogoče imajo razstavne linije celo prednost v tem, da  pes ne bo prerasel željene višine.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #8 : ponedeljek, 06.01.2003 : 20:59:47 »

Postavljam temo na prvo mesto  Grin!

Če ima kdo kakšen zanimiv link naj ga prosim objavi! lp
Logiran

dasa
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 277


« Odgovor #9 : sreda, 08.01.2003 : 10:31:44 »

kar se tiče českih šeltijov bo zelo težko dobila ga ker ga zelo težko dajo.
pri vseh ostalih državah predvsem bolj na severu kjer so šeltiji zelo dobri pa je čakalna dobo zelo dolga tudi do 2 let.
kar pa pri nas šeltijov res ni veliko ampak nekaj jih je.
plašnoš šeltija pa je samo odvisna od lastnika in socializacije.jaz poznam enega šeltija ,ki je bil star 6 mesecov in je šel do vsakega človeka pozdrav.
Logiran
yo
gost
« Odgovor #10 : sreda, 08.01.2003 : 10:37:52 »


Citat

plašnoš šeltija pa je samo odvisna od lastnika in socializacije.jaz poznam enega šeltija ,ki je bil star 6 mesecov in je šel do vsakega človeka pozdrav.


Plašnost je tako pri šeltijih kot pri škotih pasemska "hiba", zato moramo biti previdni že pri izbiri mladiča iz legla.

Lp, Yo
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #11 : sreda, 08.01.2003 : 10:52:40 »

Hojla Kaja,

Posredujem ti še en dober link o sheltie-jih z veliko koristnimi informacijami:

******

Ko boš izbirala mladička, bodi pozorna, da bo mladiček iz zdravih linij in izberi takšnega vzreditelja, ki vzreja šeltije z dobrim in stabilnim značajem in ki mladičke že v leglu dobro socializira.

Veliko uspeha in lep pozdrav

Nati

Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #12 : sreda, 08.01.2003 : 12:17:43 »

Hvala vsem. Nati, zanimiv link. Trenutno sem od vseh psarn, katerih strani sem pregledala na internetu, izbrala eno nemško. No, bomo videli, bom še enkrat pregledala vse, preden se odločim. hvala in lp
Logiran

RONA
novinec
*
Sporočil: 15


« Odgovor #13 : sreda, 08.01.2003 : 12:25:50 »

Tudi meni so šeltiji všeč, zato sem zadnje čase kar dosti kontaktirala oziroma se pogovarjala (preko e-maila) z češkimi vzreditelji šeltijev (in sicer predvsem s tistimi, ki vzrejajo šeltije, kateri uspešno tekmujejo v agilitiju), pa tudi z kupci njihovih mladičev.

Moram reči, da so me glede odziva ter pripravljenosti odgovarjati na moja vprašanja prijetno presenetili, med drugim so pokazali (potem, ko sem jim razložila, zakaj me šeltiji predvsem zanimajo), tudi pripravljenost o prodaji šeltija, tako da nisem dobila občutka "ne , močemo ti prodati šeltija, ker si iz Slovenije".

Lep pozdrav!

Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #14 : sreda, 08.01.2003 : 13:05:39 »

kaja,
jaz ti posredujem link prijateljice Margharet iz UK, katero sem sem lani obiskala...
*****
...ima res krasne - simpaticne in lepe kuzke (seltije in birdije), ki se vsako leto dobro plasirajo na Cruftsu. Wink Ce bos rabila kako pomoc.. "reference" Wink se pa kar javi Cheesy
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 15   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Šetlandski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines