mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 17:12:41

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Shih tzuji - nova generacija
Strani: 1 2 [3] 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Shih tzuji - nova generacija  (Prebrano 7659 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #30 : torek, 15.04.2008 : 09:26:48 »

Kimi, malo rdečelasko Coco Chanel si lahko videla v Vrtojbi in v Mariboru, če si bila na kateri od teh razstav.
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #31 : torek, 15.04.2008 : 10:15:42 »

ne nisem bila Sad a bo mogoče gospodična v CE? Sicer nisem imela namena iti ampak si lahko tudi premislim  Wink
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #32 : torek, 15.04.2008 : 10:32:21 »

Agnesana sem skoraj pozabila povedati da komaj čakam nadaljevanje...sicer se še fejst lovim ampak počasi bodo tud meni jasni vsi karakterji  Smiley
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #33 : torek, 15.04.2008 : 11:12:43 »

Mogoče Coco Chanel res pride v CE, zagotovo pa ti ne morem povedati, čeprav je gospa s svojimi šicuji zadnje čase redno prisotna na razstavah.
Logiran
Laguna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 324


« Odgovor #34 : torek, 15.04.2008 : 12:21:26 »

Jst sem spoznala lepotičko na ljubljanski razstavi in moram rečt, da me je čisto očarala! Lepa psička! Zelo lepa!
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #35 : torek, 15.04.2008 : 15:17:04 »

Mei Tashi, pri tvoji kombinaciji gre zlata in crna barva ponavadi skupaj s konstitucijo nosilca te barve. Zato je tudi Cokec dajal ven svoje kopije v barvi in podobi. Zato tudi Diablo daje svoje kopije v barvi in podobi Smiley.

Tara je zaradi tega prav posebna punca, ker je pobrala ocetovo barvo in konstitucijo po mamini strani, kar je nenavadno Smiley.

Nekaj Pipijevih potomcev je prislo na vzrejne preglede, nekaj so jih tudi razstavljali. Tako, da jih vecina pozna kako izgledajo in jih lahko mirno pokomentirajo tukaj Smiley. V spominu mi je ostal rdecebel samcek, ziva kopija moje Pansike, samo barva drugacna(vzrejno pregledan). Pa samicka, ki jo imajo v Ljubljani, zlatobela, "dolgonoga" lepotica Smiley, ocitno po Pipijevi strani(njeno sliko imam na svoji strani med mladicki).

Na vrsto pa pride tudi nekaj malega o dedovanju barv... Pikec ze pise uvod, tako, da bo zagotovo objavljeno ze danes Grin.
Logiran
Mei Tashi
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 194


« Odgovor #36 : torek, 15.04.2008 : 16:16:58 »

Hvala za razlago. Te je veselje brat, tako da že komaj čakam nadaljevanje  Smiley
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #37 : torek, 15.04.2008 : 16:29:23 »

Ne mislim dolgovezit, bom precej na kratko (Pikceva ideja za uvod, se mu mudi ven Cheesy).

Pri dedovanju barv se uposteva nacelo dominantnosti, to je osnovno pravilo. Dominantni geni prevladajo nad recesivnimi. Vsak od starsev da svoj gen in skupaj tvorita barvo. Ve se, da je enobarvna zlata in crna dominantna, crnobela in zlatobela pa recesivna. Pri Mei Tashi je Pikec npr pobral recesiven gen za crnobelo barvo od obeh starsev, Soncek pa dominanten zlati gen plus recesiven za zlatobelega ali crnobelega.

Rdece/mahagoni beli psi se razlikujejo od zlatobelih. Njihova bela barva je snezeno bela kot pri crnobelih psih. Zlatobeli psi pa imajo toplo svetlikajoco belo barvo. Pri crnobelih in rdecebelih vcasih traja malo dlje, da se razvije pigment na nosku, medtem ko se zlatobeli ali enobarvi lahko ze rodijo s crnim noskom  Smiley .

Crni psi (z dominantnim genom za crno) lahko nosijo v genetskem paru tudi recesiven gen za rdece belo. Zato je mozno, da v kombinaciji z rdecebelo psicko dajo rdece belega mladicka.

Pa se osnovni nosilci barv:
A gen (dominanten:intenzivna barva, recesiven:svetlejsa barva)
B gen (dominanten:crna pigmetacija nosu, recesiven: jetrna barva nosu)
C gen (dominanten: popolna pigmentacija, recesiven: nepopolna pigmentacija)
D gen (dominanten:mocna osnova pigmenta v korenini dlake, recesiven: povzroca modro obarvanost (npr "fawn" pri mopsih, ali modro pri dobermanih, weimarancih). Dokazali so celo, da je ta recesiven gen povezan s koznimi boleznimi in nevroloskimi defekti.
E gen (dominanten: dovoli izgradnjo crnega oziroma temnega pigmenta v korenini dlake, recesiven. ne dovoli)
G gen (dominanten: spremeni barvo dlake mladicka skozi odrascanje, recesiven: barva ostane enaka)
M gen (dominanten: proizvede "merle" barvo, recesiven: barva ostane tipicna) Ce imata oba starsa dominaten M gen, je mladic ponavadi gluh, slep ali neploden.
P gen (dominanten: normalna pigmentacija, recesiven: zmanjsa pigmentacijo na roza, cokoladno do svetlo marelicne barve)
S gen (dominanten: enobarvnen pes, brez belih lis na prsih ali na tackah, recesiven: dvobarvni psi)
T gen (dominanten: pigmentne pike in obarvane dlake med belo barvo(to ima Lhamo), recesiven: bela barva brez pigmentnih pik)

Tole je na kratko, po "domace" napisana genetika barv. Vsakemu, ki ga to se bolj zanima toplo priporocam strokovno literaturo s tega podrocja. Na Amazon-u se najde veliko naslovov s tega podrocja.

lp
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #38 : torek, 15.04.2008 : 16:58:49 »

Zelo zanimivo! Hvala, Agnesana!

T gen je Lhamo pobrala po Tari, skupaj z G. Tara je cela pegasta in kot mladič je imela veliko več bele barve kot je ima zdaj, Pamo pa teh peg nima in njena obarvanost ostaja enaka. Lhamo in Pamo sta res vsaka iz svoje pravljice...
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #39 : torek, 15.04.2008 : 17:52:26 »

Pa spet jaz z vprašanji Smiley Agnesana sem si ogledala tvojo stran (BTW: pogrešam več slikic Smiley)) pa me zanima ali je bila Panci Lian Hua (nisem zasledila kako ste jo klicali) bela s temno glavo ali se samo tako vidi na sliki? Nisem še videla tako belega šicuja zato me zanima kaj več o njeni barvi - če se ti da seveda....firbec sem ni kaj Smiley

LPK
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #40 : torek, 15.04.2008 : 18:39:08 »

Pansi je bila belo zlate barve. Zlate lise po glavi, ena manjsa zgoraj na ledvenem delu in ena na korenu repa, preostalo je bilo belo. Pri odrascanju je zlata na glavi posivela, na hrbtu je ostala zlata.
Ravno od nje imam najmanj slik. V tistih casih se nismo imeli digitalcev, pa pri selitvah se je tudi nekaj zgubilo... Se zmeraj pa tezko odprem album na njeni strani Cry...

Slikic bo scasoma vec na nasi strani, vendar teh novejsih Smiley.

lp
Logiran
Miss Teja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.261


« Odgovor #41 : torek, 15.04.2008 : 18:45:34 »

Pozdravljeni!
Čeprav sem samo zunanja bralka te teme, moram povedati, da sem navdušena nad vašim znanjem. Rada preberem poste, saj so napisani na tak način, da jih razumemo tudi ostali, ki nismo vzreditelji in tako se naučim marsikaj novega na prijeten način.
Vse pohvale za temo.  Smiley
lp Teja.
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #42 : sreda, 16.04.2008 : 08:23:51 »

Coco Chanel vam sporoca, da je v Celju ne bo, bosta le njena prijatelja Casper in Zeus.

Ce pa boste zeleli njen avtogram pa lahko pridete v Hrusico in jo pocukate za rokav, vas bo vesela Smiley!
Logiran
Kimi*
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 595


« Odgovor #43 : sreda, 16.04.2008 : 08:25:49 »

jeeee Hrušica here we come  Cheesy
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #44 : sreda, 16.04.2008 : 20:10:22 »

Agnesana, sem se spomnila še enega fejst Pipijevega potomca, Tarinega bratca Agnesana Etienne ali po tomače Napi.

Za tiste, ki ga ne poznate, lušten fant, temperamenten kot Pipi, "štrajfasto" zlato bel
z dosti belega. Darja mi je enkrat rekla, da jo spominja na njenega Jakata, Tarinega in Napijevega pradedka (Jaldak tsan v. h. Martinihaim). Meni se je zelo priljubil, ko je bil pri nas na počitnicah. Ima lepo glavo, bolj šlank geštel od Tare in ogromno energije.
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Shih tzuji - nova generacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines