mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 13:00:45

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Slikanje kolkov
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Slikanje kolkov  (Prebrano 32815 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #15 : sreda, 07.08.2002 : 07:30:45 »

Tukaj bi tudi jaz izrazil svoje mnenje. Če se odločimo za psa z rodovnikom in je v našem splošnem interesu, da se izboljša pasma kot taka, ne smemo iskat nekih stranskih poti oz. "krivin". V tem primeru se meni zdi boljše, da lastnik psa, ki je dobil dve tako različni oceni, še enkrat dobro premisli, preden se odloči za nadaljno vzrejo. Pri bolj množičnih pasmah se že dolgo kažejo znaki takih manipulacij, ki so škodljive tako za psa, pasmo in kinologijo nasploh. V glavnem se take stvari dogajajo iz koristoljubja (Sirtaki oz. prijatelj-brez zamere!), ne pa iz splošne dobre želje za najboljšega prijatelja. Samo zato, ker je nekje pregled bolj poceni, jaz svojega psa tja ne peljem. Pes, čigar lastnik razmišlja na tak način, se mi po svoje kar smili-PRIJATELJSTVO NIMA CENE!!! Kdor je bil pripravljen za rodovniškega psa plačati tudi nekaj tisoč DEM, potem pa špara na negi in zdravju, je po moje malo... No ja, to je le moje mnenje, brez zamere!  
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #16 : sreda, 07.08.2002 : 08:42:37 »

Mogoče bodo spodnji linki pripomogli k odgovoru, zakaj prihaja do različnih ocen pri slikanju.
Super bi bilo, če bi se med forumovci našel kak strokovnjak ( anglist+veterinar), ki bi članke strokovno prevedel.
Linki:http://www.home.zonnet.nl/ijlstra/hd.htm,
http://home.sprintmail.com/~impactgsd/astamp1.html,
http://www.labbies.com/dysp2.htm

Pa fajn bi bilo vedeti po kakšni metodi ( glej poimenovanja metod v linkih!)slikajo kolke v Lj., po kakšni v Zg. in po kakšni v Avstriji!

Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #17 : sreda, 07.08.2002 : 10:57:03 »


Tomster ni problema, sama ne odobravam znančevo "premetenost" (zdaj psa "oglasuje" kot da ima kolke A seveda), samo navedla sem kot primer, da je treba ornk premisliti ali cena res igra tako veliko vlogo pri slikanju kolkov, ce na koncu ne vemo realni rezultat...

Najvecja zanimivost je, da so bile to ISTE slike ocenjene razlicno, ne da je bil pes slikan dvakrat...
metoda ocenjevanja pa enaka, saj je splosno znano da so se zagrebski ocenjevalci kolkov solali in izpopolnjevali ravno pri ljubljanskemu "taglavnemu"...

Mefisto: v Evropi (torej tudi v SLO, CRO in A) se uporablja Norbergova metoda merjenja kota (razen v UK, kjer ima BVA/KC itak svoj sistem tockovanja). Ce bos dobro pogledala rezultate vpisane v rodovnik, bos povsod videla tudi stopinje Norberga.



Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #18 : ponedeljek, 19.08.2002 : 09:29:51 »

Živjo Nataša,

Najlepša hvala za odgovor in izčrpne informacije o slikanju kolkov. Ker sem bila na dopustu se šele zdaj lahko zahvalim. Smiley

Moja psička je pasme švedski lapphund in v Sloveniji slikanje kolkov za pridobitev vzrejnega dovoljenja ni potrebno. Ker pa je to zahteva v domovini pasme na Švedskem in v večini evropskih držav in ker bi jaz rada zase in za morebitne potomce moje psičke vedela kakšni so njeni kolki,in zdravstveno stanje nasploh bi  ji želelaslikati kolke

To da na kliniki v Zarebu slikajo brez pomirjeval je pa krasna in zelo razveseljiva informacija, saj so psi te pasme zelo obcutljivi na razna pomirjevala in ko je na Nizozemskem psicka moje znanke umrla zaradi prevelikega odmerka pomirjeval med slikanjem kolkov, sem se odlocila da svoji psicki slikam kolke brez pomirjeval ali pa jih sploh ne slikam.

Kmalu bom kontaktirala kliniko v Zagrebu in se zmenila za slikanje.

Se enkrat hvala za informacijo in lep pozdrav od

Nati
Logiran
obsidiana
gost
« Odgovor #19 : ponedeljek, 19.08.2002 : 10:03:22 »

Mefisto,

prosim napisi mi naslov, kamor ti lahko posljem prevedene clanke zgoraj napisanih linkov. Sicer nisem veterinarka, prevedla sem jih pa vseeno (dva, za enega mi je zal zmanjkalo casa) Cheesy

p.s. Clanke ti lahko posljem po 28. avgustu, ko se vrnem iz VB.

lp
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #20 : petek, 23.08.2002 : 13:22:39 »

Živjo, Nati!
Tudi sama imam "smrtne" izkušnje s pomirjevali; pred leti pri plombiranju zoba mastina na Kliniki VF v Mestnem Logu( bila je samo lepotna napaka, na koncu pa mrtev 3 letni pes ), pri kolegu pa lani 3-mesečni mastino pri kupiranju ušes pri Zaninoviču. Nočem blatiti veterinarjev, tudi ljudje umirajo pod pomirjevali, vendar, če ni NUJNO, zakaj bi?

Sicer bi naj bila razlika med pomirjevalom in narkozo, ampak "ziher je ziher", boljše čisto nič kot pa ves paničen čakati, ali se bo pes prebudil ali  ne!

Zato me vse kritike na zagrebško kliniko in izjave, da pri pasjem prijatelju ni pomembna cena, ki jo za njegovo zdravje plačaš, ne ganejo, v Zagreb hodim izključno zato, ker marsikak poseg opravijo brez pomirjeval in se mojih pošasti ne bojijo. Pa iz Logatca do Zagreba ni blizu in cel delovni dan gre.

P.S. Ne spada k tej temi, ampak vseeno: Pasji prehlad(šmrkanje+kašljanje) zdravim z enormnimi količinami medu+C-vitamina, na vrtu imam veliko gredico, pozimi pa v zmrzovalniku, peteršilja, ki ga vsak dan v velikih količinah dodajam k hrani namesto sintetičnih vitaminov, da o čajih, pivskemu kvasu in podobnih "neumnostih" niti ne pišem.
Veterinarji pa ti psa "našopajo" z antibiotiki. To me spominja na zdravnike pred leti, ko so tudi ljudem za vsako malenkost dajali antibiotike, zdaj jih pa kar nekaj poznam, ki ti svetujejo "domača zdravila".
Saj antibiotiki res hitro učinkujejo, žal pa imajo tudi kup stranskih učinkov.
Logiran
Alien
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 117


« Odgovor #21 : ponedeljek, 02.09.2002 : 18:06:31 »

Hojla!

Eno vprašanje,
kaj nobena klinika v Sloveniji ne slika kolkov brez da bi psa uspavali?HuhHuh? Huh
Ker če je tako, potem bi ga res raje peljala v Zagreb....
Kaj pa Celovec?
Tam tudi psa uspavajo?
Gre pa za nerodovniškega psa in me zanima ocena kolkov predvsem zaradi zdravstvenih razlogov.... :-/

LP
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #22 : sobota, 07.09.2002 : 21:27:42 »

Živjo, Alien!

Samo kot kontrolno slikanje mislim, da bi tudi pri nas slikali psa brez pomirjevala, če seveda ni napadalen. Nekaj sem slišala, da se v Novem mestu potrudijo in to naredijo.
Vendar, zakaj bi kar tako slikal kolke, če pes ne kaže nikakršnih znakov, da je kaj narobe?
Potem ga lahko vsakih nekaj mesecev pelješ tudi na EKG, če slučajno ni kaj narobe s srcem,
lahko mu preverjaš krvno sliko ( npr. test na boreliozo ),...in tako dalje in dalje...test na test-a je poskusni zajček?
OP: Najbrž je bilo tvoje vprašanje samo malo za hec, ker smo postali "obsedeni" s kolki!
Logiran
halicanum
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 188


« Odgovor #23 : nedelja, 08.09.2002 : 07:58:55 »

Sabina,

Jaz bi poklical veterine (jih je veliko) in preveril, ali so pripravljeni slikati brez pomirjeval.
Ne vidim nobene razlike med slikanjem kolkov in slikanja breje psicke. V obeh primerih je potreben miren in za psa neprijeten polozaj, pri cemer ga drzis ti in se nekdo drug. Brejim psickam ne dajajo pomirjeval.
Ti placas, in ce ne dobis najboljsi posnetek in izvid, gre za tvoj problem in tvoj denar. Odlocitev je tvoja.

V tvojem primeru gre za kontrolno slikanje, s katerim si zelis prodibiti informacijo o stanju Maksovih kolkov ter mnenje o eventuenih tveganjih. Preprosto si zelis vedeti cim vec o zdravstvenem stanju svojega psa, kar je za spostovati.

Veterinar, ki ni pripravljen na taksen pregled, je vreden, da mu pozabis ime in telefonsko stevilko.

Lep pozdrav
Darko
Logiran
Alien
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 117


« Odgovor #24 : nedelja, 08.09.2002 : 21:41:08 »

Hvala Darko!

V bistvu ne gre še za mene, ampak za kolegico ker želi preveriti stanje kolkov njenega psa preden bi začela preveč delati z njim, ga obremenjevati z skoki in podobo - gre pa za zlatega prinašalca, ki je zelo miren ter bi bil tudi sposoben ležati pri miru.
Sama pa vem da bi najverjetneje bile slike uspavanega psa veliko boljše - ali se pač motim?!
Ker ko smo peljali slikat našo novofundlandko, je bila uspavana, sva jo držala dva pa še vseeno slike v prvo niso bile dobre, ker naj bi trznila z nogo...
Rezultat je bil da ima na eni nogi kr konkretno displazijo in bo imela verjetno težave ko bo starejša.
Zaenkrat večjih težav še ni, kasneje pa bo verjetno treba slikanje ponoviti in vprašati tudi za še kakšno mnenje - predvsem iz zdravstvenih vidikov ...
Sama pa tudi nameravam slikat svojemu psu kolke, čeprav zaenkrat ni nobenih vidnih problemov in me seveda zanima vse okoli te teme - tudi slikanje brez anestezije... in predvsem vaše izkušnje

LP
Logiran
Alien
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 117


« Odgovor #25 : nedelja, 08.09.2002 : 21:58:51 »


Citat

Živjo, Alien!

Samo kot kontrolno slikanje mislim, da bi tudi pri nas slikali psa brez pomirjevala, če seveda ni napadalen. Nekaj sem slišala, da se v Novem mestu potrudijo in to naredijo.
Vendar, zakaj bi kar tako slikal kolke, če pes ne kaže nikakršnih znakov, da je kaj narobe?
Potem ga lahko vsakih nekaj mesecev pelješ tudi na EKG, če slučajno ni kaj narobe s srcem,
lahko mu preverjaš krvno sliko ( npr. test na boreliozo ),...in tako dalje in dalje...test na test-a je poskusni zajček?
OP: Najbrž je bilo tvoje vprašanje samo malo za hec, ker smo postali "obsedeni" s kolki!


Cheesy Veš Mefisto glede na to, da psa uporabljam za agility me malo skrbijo njegovi kolki in stanje le teh. Kakor me je tudi strah borelije in ga bom verjetno peljala tudi na test za to - prej odkriješ boljše je...
Če bo vse v redu - kar seveda močno upam, pa ga bom najverjetneje peljala tudi cepit proti boreliji v Avstrijo - bomo še vidli.
Zato bom tudi odprla novo temo za vse, ki imate že izkušnje z tovrstnim cepljenjem...

Glede poskusnega zajčka pa takole - najbrž bi bil ja če bi ga za vsako malenkost dala pod anestezijo, zato pa pač poskušam izvedet kje , kako in kako kvalitetno se da slikat kolke brez anestezije  Wink


LP


Logiran
Tibetanka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 118


« Odgovor #26 : ponedeljek, 09.09.2002 : 21:45:42 »


Jaz priporočam, da se obrnete tudi na veterinarja Milana Matko, ki je odličen ortoped. Bil je prvi v Sloveniji, ki se je sploh spravil "zraven" in uspešno operiral kolke.
Ima svojo ambulanto za male živali - Toplica -, malo pred Topolšico (njegov naslov: Topolšica 15, tel 03 5892 236 ali 041 736 058)

Z živalmi je zelo prijazen, lastnikom pa vedno na razpolago z informacijami, pojasnili, nasveti.

Lp, Vesna
Logiran
AIsA
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 164


« Odgovor #27 : četrtek, 12.09.2002 : 10:43:42 »

Čao!
A ve kdo, če se morajo angl. buldogu slikati kolki?

Me res zanima.

Lepo se imejte,
Jasmina
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #28 : petek, 27.09.2002 : 08:48:49 »


Aisa,
glede kolkov pri a.buldogu:
pri nas zaenkrat še ne, ponekod v tujini pa že!
Logiran
AIsA
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 164


« Odgovor #29 : petek, 27.09.2002 : 11:49:34 »

Hvala za informacijo!
čeprav, koliko jaz vem, buldogi nimajo veliko displazije v pasmi. Ali pač?

Krasen petkov pozdrav,
Jasmina
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Slikanje kolkov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines