mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 20:27:09

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: testiranje na FiV/FLV
Strani: [1] 2 3 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: testiranje na FiV/FLV  (Prebrano 27589 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kirbi
novinec
*
Sporočil: 6


« : ponedeljek, 07.07.2008 : 17:09:03 »

Živjo vsi,

za (umirjeno:)) debato plasiram naslednjo trditev:

Mladih muck do nekje 5. meseca starosti se ne da z gotovostjo testirati na FiV/FLV, ker do te starosti vsebujejo še preveč protitelesc, ki jih dobijo ob rojstvu še od mamice.
Test je torej lahko hipotetično negativen le zaradi protitelesc.
Torej so trditve v nekaterih oglasih posledično, sicer gotovo ne namerno, netočne.

Trditev izhaja iz priznane veterinarske klinike. Zanima pa me kaj  o tem mislite vi.

Lep pozdravček,
Andrej
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #1 : ponedeljek, 07.07.2008 : 17:55:01 »

Jaz pa bolj kot o tem razmisljam, manj se strinjam s to trditvijo.
Namrec ... protitelesa macka dobi (tvori) a) ob cepljenju b) ko se sreca s povzrociteljem. Ker je vecina prostozivecih mack necepljenih, torej prenos maternalnih protiteles na mladice "iz tega naslova" odpade. Torej, mora biti macka pozitivna (= okuzena), kar pomeni, da so pozitivni (= okuzeni) tudi mladici.
Druga stvar, za testiranje levkoze se navadno uporablja ELISA antigen test (pri tem se isce dele virusa in ne protiteles), torej  moznost lazno pozitivnega testa zaradi protiteles v tem primeru odpade ... Ne vem pa kaj se na razl. klinikah uporablja.
Itak je pri levkozi tako, da se v vsakem primeru priporoca ponovno testiranje, v primeru pozitivnega rezultata celo dva ponovna testa. Koliko se to izvaja v praksi, je drugo. Morda pri lastniskih mackah se, pri prostozivecih pa dvomim, da se bo kdo v to spuscal.

V primeru, ki si ga navedel spodaj, je test zaradi prisotnosti maternalnih protiteles lahko lazno pozitiven.

Test je lazno negativen lahko vedno, saj noben od hitrih testov ni 100% zanesljiv.

Menda (ne vem, sem pa slisala), pa naj bi bili neki "stosi" s krvjo in naj bi bili rezultati zaradi tega ne povsem relevantni (ne vem tocno kaj, morda kaksna druga sestavina krvi, oz. plazme vpliva na rezultat).
m.
Logiran
Tecka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.256


« Odgovor #2 : ponedeljek, 07.07.2008 : 18:06:23 »

O tem smo že nekje debatirali. Načeloma je test lahko tudi lažno pozitiven. Sama pred oddajo mačke testiram (za zdaj še ni bilo pozitivnega rezultata in ne vem kaj bi v tem primeru...), vendar posvojiteljem povem, da test pri mladičih ni 100% in naj ga ponovijo (seveda, če želijo). Se mi zdi najboljša varianta.
lp
T.
Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #3 : ponedeljek, 07.07.2008 : 18:32:50 »

Tako kot pravi Tecka, se mi zdi prav: posvojitelji morajo biti seznanjeni. Kot posvojitelj pa ponovnih testov ne bi delala, če ne bi bilo kliničnih znakov, saj ne moreš ničesar spremeniti, samo že vnaprej se sekiraš.
Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #4 : ponedeljek, 07.07.2008 : 18:39:42 »

Omenim lahko še naš primer: Vis je po prihodu Pajota in Cuca pričela driskati in nikakor nismo mogli doseči normalnega blata. Naredili smo cel kup preiskav in zapravili goro denarja, ki bi ga lahko bolj smotrno porabilo. Vse kar so odkrili je bila prisotnost Corona virusa, ki pa ga ima baje kar precej mačk pa nikoli ne zbolijo. Po Smetkinem nasvetu smo prenehali s to obsedenostjo in mehkemu blatu nismo več namenjali pozornosti, saj je bila Vis sicer povsem zdrava.

In glej čudo: po skoraj desetih mesecih pride v našo hišo nemogoča princesa Arabela in že po tednu dni (in še vedno) Vis spet kaka lepe trde klobase. S tem, da z Arabelo sploh nista prijateljici in se ne družita. Kaj bi rekli na to - naklučje?
Logiran
Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #5 : ponedeljek, 07.07.2008 : 22:04:23 »

O tem smo že nekje debatirali. Načeloma je test lahko tudi lažno pozitiven. Sama pred oddajo mačke testiram (za zdaj še ni bilo pozitivnega rezultata in ne vem kaj bi v tem primeru...), vendar posvojiteljem povem, da test pri mladičih ni 100% in naj ga ponovijo (seveda, če želijo). Se mi zdi najboljša varianta.
lp
T.

Hja, ker se se veterinarska stroka o tem vprasanje ne more zediniti, se tudi meni zdi najbolje tako.
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #6 : petek, 11.07.2008 : 10:16:38 »

Kombiniran FIV/FeLV test je vedno dobro narediti...in ga ponoviti kasneje - kar poveš posvojiteljem oz. lahko tudi zahtevaš v posvojitveni pogodbi. Teoretično bi morala biti vsaka mačka - stara 8 tednov ali 6 let - 2x testirana. Lahko se namreč okuži z npr. levkozo isti dan, ko jo rešiš iz ceste...

Kirbi,
pišeš o priznani veterinarski kliniki. Če misliva isto, potem je to klinika na kateri sem bila le enkrat in nikoli več - veterinar mi je namreč do zadnjega govoril, da bo naredil test FIV/FeLV (čeprav nerad) in se potem zadnjo sekundo premislil z argumentom, da je to v nasprotju z njegovo doktrino ali nekaj podobnega...še danes sem zaradi tega besna kot ris. Muca je bila nato - brez kakršnegakoli vprašanja - testirana na drugi veterini. Meni se zdi vse skupaj približno tako, kot če mi veterinar ne bi hotel cepiti zdravega mačka - s tem, da pri testu FIV/FeLV maček ne dobi nič v svoj sistem, odvzame se le nekaj krvi.

Lp, Maja
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #7 : petek, 11.07.2008 : 11:55:26 »

Mene so tej testi čisto zmešali-moj Nike je bil na prvem testu pozitiven, čez 3 mesece pa po enem testu negativen, potem so poskusili z nekim drugim testom in ni bilo mogoče pogruntati ali je pozitiven ali negativen.

O tem smo že nekje debatirali. Načeloma je test lahko tudi lažno pozitiven. Sama pred oddajo mačke testiram (za zdaj še ni bilo pozitivnega rezultata in ne vem kaj bi v tem primeru...), vendar posvojiteljem povem, da test pri mladičih ni 100% in naj ga ponovijo (seveda, če želijo). Se mi zdi najboljša varianta.
lp
T.

Jaz pri Filipu testa nisem ponovila,ker nočem vnaprej vedeti-sem pri Nikeju pri pozitivnem rezultatu prejokala cel teden, pa je bil muc takrat še čisto zdrav.
Se mi zdi bolje se spopasti s problemom,ko maček konkretno zboli-jaz sem takrat paničarila,če je Nike dva briketa premalo pojedel in ga TAKOJ peljala v vetu, pa je bil še čisto ok.
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #8 : petek, 11.07.2008 : 11:58:39 »

King-roy-Filipova mami je bila na testu (ko smo jo končno uspeli ujeti)tudi negativna. Smiley
Tako da bi morala biti že znanstvena fantastika,da bi bil on pozitiven.

Logiran
Tecka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.256


« Odgovor #9 : petek, 11.07.2008 : 12:04:00 »

No saj to je na skrbniku in se sam odloči ali bo ponovil test ali ne.
Jaz osebno bi ga ponovila, če ne zaradi drugega zato, če je seveda muc pozitiven, da ko se začnejo zdravstveni problemi, veš iz česa izvirajo in kako se problema lotit. Po drugi strani pa razumem tudi tiste, ki rajši ne ponavljajo, da se ne sekirajo vnaprej... Torej vsak po svoji presoji Wink
lp
T.
Logiran
Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #10 : petek, 11.07.2008 : 12:05:33 »

... da bo naredil test FIV/FeLV (čeprav nerad) in se potem zadnjo sekundo premislil z argumentom, da je to v nasprotju z njegovo doktrino...

Lp, Maja

 Huh Huh Ne razumem... A zaradi mladosti muca, ker test zato naj ne bi bil zanesljiv..??
Logiran
Laguna
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 324


« Odgovor #11 : petek, 11.07.2008 : 12:08:23 »

Danes gremo mi na to isto kliniko, na cepljenje in testiranje, me zanima kako bodo reagirali, ko jim bom rekla za test?! se bojim, da se bomo skregali!
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #12 : petek, 11.07.2008 : 12:18:52 »

King-roy-Filipova mami je bila na testu (ko smo jo končno uspeli ujeti)tudi negativna. Smiley
Tako da bi morala biti že znanstvena fantastika,da bi bil on pozitiven.



Sem Filipa samo za primer dala-pa tudi če bi bil pozitiven se zame čisto nič ne bi spremenilo-samo malo več bi jokali pri bajti.

Upam,da nisem bila narobe razumljena-takoj ko bi se kateri od mojih (ali maminih)mucev slabo počutil, bi ga najprej dala testirati. Samo se mi zdi mučenje samega sebe,ko vsak dan s strahom gledaš svojega pozitivnega in trenutno še zdravega mačka kdaj in kje bo bolezen izbruhnila ven.
Logiran
Tinchka
rad pišem
****
Sporočil: 485


« Odgovor #13 : petek, 11.07.2008 : 13:02:59 »

Meni so mojo Maci cepili proti levkozi brez testa (sem sicer vprašala veterinarja, če je test potreben in je rekel, da ne, sem bila pa še preveč nevedna, da bi ga na to opozorila - veterinarju sem pa ja verjela). Ni bilo nobenih problemov, Maci je zdrava, od cepljenja je že pol leta. Verjetno bi bilo pa vseeno dobro, da jo naslednjič, preden jo cepim, testiram?

In še neki mi ni jasno: če test pri mladičij ni zanesljiv, kako jih lahko potem cepimo proti levkozi, če nismo prepričani, da so negativni?
Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #14 : petek, 11.07.2008 : 13:34:51 »

Morali bi še odpreti temo: izjave veterinarjev! So tudi izjave v stilu Cimerotiča, včasih!
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: testiranje na FiV/FLV
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines