mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 10:44:11

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Kronični artritis
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kronični artritis  (Prebrano 19087 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« : sreda, 09.07.2008 : 11:18:56 »

Fabija ima postavljeno diagnozo - kronični artritis v sprednji levi rami. Po vsej verjetnosti zaradi erlihije v preteklosti.
Dobila je Medrol, da pozdravi vnetje.
Veterinar je rekel, da se bo šepanje lahko ponavljalo in naj ji takarat dam kuro Rimadyla. Sicer je rekel naj jo normalno obremenjujem, naj jo šparam le, ko bodo obdobja šepanja in zdravljenja. Odsvetuje le skoke iz višine.

Sedaj me pa zanima, če ima kdo izkušnje z artritisom in če jo dejansko lahko isto obremenjujem, npr. hodim z njo v hribe, ji mečem palico, jo pustim, da nori z drugim psom?? Ali lahko hodi laufat, tudi v klanec gor in dol? Ker prof. Zorko ni rekel nič, da mora sedaj kaj drugače živeti...

Tisti, ki imate področje artritisa že bolj naštudiranega, bi prosila, če mi poveste še kaj lahko storim, da preprečim napredovanje artritisa? Ali lahko napreduje, če jo preveč obremenjujem in zašepa? Ali ponovno šepanje s tem nima veze?
Kaj lahko naredim, da preprečim ponovno vnetje? Zorko je rekel, da ima artritis že nekaj časa, vendar je bilo šele sedaj toliko razboleno, da je zašepala.

Pa, če ima kdo še kakšen pameten nasvet.

Hvala!




Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #1 : sreda, 09.07.2008 : 12:01:54 »

Koliko je pa Fabia stara?

Nas samec sicer nima artritisa (ali pac  Huh), ima pa ze 3 leta bolecine v ramenskem sklepu. Bil je operiran zaradi odkruskov, a po OP ni bilo cisto nic bolje. Mi smo ga sprejeli takega kot je. Sprehodov ima tocno toliko, kot si jih sam zeli. V teh 3 letih je imel obdobja, ko je sepal bolj in tudi bolj pocival, ter obdobja, ko je sicer sepal, a vseeno hodil na 2 urne (polozne sprehode). Skokov in podobnega mu nismo omejevali. Smo ga obcasno slikali, mu dajali kaksne tablete, da bi prenehal sepat, a ni pomagalo nic. Sedaj dobiva samo glukozamin in hondroitin in to je to. Star bo kmalu 10 let. Vse ostalo je pri njemu ok. Sedaj ga na sprehod ne vozimo vec, je pa zunaj spuscen (ker zivimo na samem) in se lahko sprehaja kot se zeli. Smo se pa ze tudi sprijaznili, da z njim ne bo nikoli bolje  Cry
Aja, Rimadyl pri njemu ne pomaga.

Na tvojem mestu, bi ji zacela dodajat glukozamin, ostalega pa ne bi prevec spreminjala. Naj psica zivi polno zivljenje, dokler je se brez bolecin. te bodo slej kot prej prisle same...
Logiran
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« Odgovor #2 : sreda, 09.07.2008 : 13:20:50 »

Hvala Bina. Stara je pa 8 let.
Stvar je še v tem, da smo sedaj končno ugotovili v čem je razlog za njeno apatičnost, depresivnost, brezvoljnost, nezainteresiranost - v premajhnem delovanju ščitnice! In ravno sedaj, ko smo ji začeli dodajat hormon, je postala veliko bolj poskočna, energična, vesela, srečna,...A sedaj naj jo pa spet "nazaj držim"...
Po internetu berem, da naj bi psa vozil na krajše sprehode, nič več prevelikih aktivnosti...Zorko mi je pa rekel naj se normalno giblje...res ne vem s čim ji naredim več škode/koristi...

Kje si pa dobila glukozamin?
Berem na internetu, da dajejo coseqin in podobne zadeve...imaš kaj izkušenj? S katerim pripravkom konkretno? Na tujih straneh je tega ogromno!
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #3 : sreda, 09.07.2008 : 13:35:55 »

se vedno je moje mnenje:
Citat
Na tvojem mestu, bi ji zacela dodajat glukozamin, ostalega pa ne bi prevec spreminjala. Naj psica zivi polno zivljenje, dokler je se brez bolecin. te bodo slej kot prej prisle same..

Jaz bi jo normalno sprehajala se naprej. Glej in opazuj psico ter se ravnjaj po njej. Jaz menim, da pes mora imeti sprehode. In laufanje je vseeno boljse kot skakanje in divja igra z drugimi psi. In ce bo psica sepala, ji daj pocitek, drugace naj pa sama pove, koliko sprehoda ji pase (tako smo mi naredil pri samcu).

Mi smo sprva dodajali caniviton, pa psu ni vsec prasek. Potem smo sli na Flexadin (tablete istega proizvajalca kot Caniviton). In ze kaksni 2 leti ima Hill's j/d brikete.

Res je na trziscu ogromno tega. Jaz vcasih malo menjam tablete, da ne dobiva skoz istih. Trenutno psici dodajam tole. http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=1251
Logiran
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« Odgovor #4 : sreda, 09.07.2008 : 18:22:04 »

Hvala Bina.

Saj najbrž bom tako naredila. Pač bom presodila po kakšni obremenitvi zašepa. Sicer pa ona itak ne bo imela mere. Tudi sedaj mi je šepala samo par korakov po tem, ko je bila zeležana, potem pa nič več...
Bom ji pa začela dajat ene te dodatke..samo se moram še malo pozanimat katere, pa najprej se moram ene par vrst tablet znebit, ker jih ima celo poličko, kot kakšna stara mama.
Logiran
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« Odgovor #5 : četrtek, 10.07.2008 : 09:44:29 »

Sem zopet Zorka klicala (joj me mora biti sit Huh). Ona sklepa še nima obrabljenega ali degenarativno spremenjenega, ampak ima notri "drstenje hrustanca". Sicer si vsega skupaj ne predstavljam dobro, ampak je rekel tudi, da v njenem primeru glukozamin ne bi kaj pretirano koristil, škodil pa tudi ne. Je rekel, da je teh pripravkov celo vrsto. Še enkrat je rekel, da naj jo sedaj šparam, potem po kuri Medrola, pa spet začnem postopoma obremenjevati in, da naj bo potem spet v kondiciji. Poudaril je, da odsvetuje le skakanje iz višine. Pa, da moram v avgustu pridet na kontrolo, da vidi koliko jo še boli, če sploh.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #6 : četrtek, 10.07.2008 : 10:15:45 »

verjetno mislis brstenje hrustanca. To je ponavadi zaradi tega, ker sklep ni raven (recimo da ima pes odkruske) ali pa tocno v čašici in zato rob sklepa drgne po čašisi. In sčasoma začne brstet...
Logiran
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« Odgovor #7 : četrtek, 10.07.2008 : 10:16:52 »

Ja lahko da brstenje..
Ja kaj je pa slabše? Brstenje al obraba?
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #8 : četrtek, 10.07.2008 : 10:24:29 »

uf to pa ne vem. ker tudi ne vem, kaj ima nas pes. Jaz samo vem, da ga boli rama. in da sepa. to je vse...
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #9 : četrtek, 10.07.2008 : 10:48:51 »

Hvala Bina.

Saj najbrž bom tako naredila. Pač bom presodila po kakšni obremenitvi zašepa. Sicer pa ona itak ne bo imela mere. Tudi sedaj mi je šepala samo par korakov po tem, ko je bila zeležana, potem pa nič več...
res nisem veterinar ampak tak tip šepanja je bolj značilen za nategnjene ali natrgane mišice ali vezi.
Kar ne pomeni,da nima artritisa, je pa vprašanje ali šepa prav zaradi tega ali je vzrok šepanja trenutno drugje
Logiran
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« Odgovor #10 : četrtek, 10.07.2008 : 11:20:27 »

Uf ne vem...
Sem jo pred tem šparala ene 14 dni, pa ni bilo nič bolje...pomoje, če bi bila mišica, da bi se morala pozdraviti..pa tudi Zorko bi to skoraj moral vedeti...
Bi pa raje videla, da šepa zaradi nategnjene mišice. Čeprav ni nič takšnega delala, da bi si jo nategnila. Pa pred pregledom je šepala že 2 meseca...
Logiran
liza-asta
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.602


« Odgovor #11 : četrtek, 10.07.2008 : 22:08:00 »

Wildangel, kaj pa za boreliozo si jo tudi testirala ?
Ker ni ravno nujno, da šepa zaradi artritisa, je možno, da je razlog tudi kje drugje?
Na tvojem mestu bi jo peljala še k dr. Matku, saj veš, več glav več ve  Undecided
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #12 : četrtek, 10.07.2008 : 22:36:51 »

Citat
Ker ni ravno nujno, da šepa zaradi artritisa, je možno, da je razlog tudi kje drugje?

ker imam ravno cas (in voljo). moja psica je zacela sepat malo vec kot 2 meseca nazaj. Bila je pri vetu, ji je pretipal taco in ugotovil, da jo boli zapestje. dobila je rimadyl in pocitek 1 teden. cez kaksnih 14 dni smo testirali na klopne bolezni (borel. neg., erlihija poz.). Psica ni dobila Clinofuga. Sedaj mi je spet zacela sepat, ista taca, isti sklep kot 2 meseca nazaj. Spet rimadyl, spet pocitek. Sta mi 2 razlicna veta razlozila, da to ni erlihija, da so verjetno vezi. Da si jih je enkrat malo nategnila in sedaj niso vec tako elasticne in si jih hitreje ponovno nategne...

Hotela sem samo povedat, da ni vsako sepanje povezano z erlihijo in/ali borelijo....
Logiran
liza-asta
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.602


« Odgovor #13 : četrtek, 10.07.2008 : 23:35:41 »

Bina, točno to. Isto, kot pri ljudeh, a ne ? Samo mora biti vet. toliko poznavalca, da vsaj postavi pravo diagnozo. Testi na klop.bolezni, rtg, pa še kaj....da vsaj veš pri čem si, ne da pomisliš vedno na najslabše....ker morda vedno ni tako hudo, kot zgleda....
Logiran
takoda
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.324


« Odgovor #14 : petek, 11.07.2008 : 09:44:49 »

Žal je vedno tako, da ko se začnejo take težave se začne tudi strah pred raznimmi boleznimi. S Čipom sva pred kratkim dala sakoz tako izkušnjo. Šepal je, zadnja tačka mu kar ni služila. Tudi sama sem pomislila na katero od klopnih bolezni. Testi so bili negativni, rtg pa je pokazal rahlo displazijo, posledico nekoč neoskrbljenega izpaha kolka Sad. In tudi pri njem so pomislili na nateg mišice ali kite, čeprav sem bila skoraj prepričana, da to ni možno. Sedaj sva občasno na Rimadylu, šparam ga le s kakšnimi skoki, stopnic na srečo nimava. Ravno predvčerajšnjim me je prestrašil do konca. Najprej mu je 2x na sprehodu tačka dobesedno odpovedala, ko je hotel lulat je klecnil, doma pa se je namesto vsedel dobesedno sesedel in ni mogel več vstati. Dala sem mu še eno dozo Rimadyla, se vsedla poleg njega na tla in...čakala. Groza, še bolj zato, ker me je prejšnja psička zapustila na točno tak način. Po cca 2 urah je vstal, kot da ni bilo nič. Nikomur ne privoščim tega, takega strahu, nemoči. In povrh moraš biti še skuliran, da psa umiriš, saj njega še bolj grabi panika.
Sedaj je ok, ga imam na shujševalni za kakšno kilco čeprav ni debel. Manj teže - manjša obremenitev. Sicer pa se gibava kot vedno, če ga boli se mu itak ne da in mi sam pokaže da bi počival.
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Kronični artritis
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines