mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 05.06.2024 : 18:41:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: Angleški in Ameriški koker španjel
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 110   Dol
Natisni
Avtor Tema: Angleški in Ameriški koker španjel  (Prebrano 250765 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Chris
gost
« Odgovor #90 : petek, 26.03.2004 : 03:13:49 »

Ja kaja, ne morem vse na enkrat Wink

Nekaj si lahko prebereš že v topicu Zgodbe vzrediteljev, torej, po nasvetu poznavalke sem po Arija odšel na Hrvaško h enemu gospodu, ljubitelju te pasme, prevozil sem veliko km in z malo sreče prišel do lepega peseka iz priznanih linij Courtmaster, Macambo, Royals, Sprogmore, Lindrige, Glowhill, Tripol's, Aro's, Della Spiga, van Mondanou, z Blatova, Weirdene, Normanview, Spinneyhills…  Je pa roan in pa oranžen, s pikčastim gobčkom in belo črto med očmi in najdaljšimi trepalnicami na svetu Smiley Sem zelo zadovoljen. Če bo še uspešen toliko kolikor je nagajiv Smiley bom pa še bolj. Slikice pa pridejo enkrat ob priliki Wink

P.s.: ampak imaš pa res čohljavo kodrico Wink, kaj pa je z njenim roza ušesom  Cheesy Shocked
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #91 : petek, 26.03.2004 : 10:26:28 »

Hvala za porocilo. Komaj cakam slike. Ne vem, ce sem ze videla kokra v tej barvi v zivo!

A nasa Vini je cohljava? Sva se kje srecala? Tista roza barva pa je ostanek se od pusta! Grin
Logiran

ewchy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 533


« Odgovor #92 : petek, 26.03.2004 : 16:31:58 »

Chris spremljala sem tvoje iskanje mladicka v temi Zgodbe vtrediteljev in moram reci, da sem prav vesela, ko sem prebrala, da ga sedaj imas! Cestitam!! Cheesy
Zelim ti veliko veliko lepih trenutkov z njim in seveda tudi veliko uspehov na razstavah!
Tudi jaz se nisem videla taksnega v zivo! Moram pa reci da so mi angleski kokri ful vsec, moj prejsnji kuza je bil te pasme in sicer rjave barve. Takrat ko smo ga mi kupovali so bili ti kokri v Sloveniji mislim da se dokaj redki.
Res so krasni psi in verjetno bom kasneje imela se enega.  
Tako da res ti zelim veliko veselja... Cheesy
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #93 : nedelja, 28.03.2004 : 04:02:13 »

Ja hvala Evchy Smiley Enako tudi tebi Smiley Sem imel srečo, ker sem po naključju na tujem forumu spoznal eno osebo, ki je poznala eno drugo osebo in ta je poznala tega človeka, ki je imel psičko iz njene vzreje Grin

Malo o barvi in barvnih genih pri koker španjelih

Razloženo vse na dolgo in šioko: Obstajajo dominantni barvni geni (v zapisih imajo velike črke), to so geni, ki se pokažejo navzven, če ga pes ima in pa podrejeni barvni geni (napisani z malimi črkami), to so geni, ki se v primeru, da jih pes ima, prenašajo naprej, vendar pa ostanejo skriti in psa ne obarvajo. Če je podrejeni gen viden tudi navzven, v obarvanosti, potem pes nima dominantnega gena, ki bi ga prekrival. Izjema so temno rjavi geni, ki so kot je zapisano spodaj ravno obratni, skriti v primeru če so dominantni, pokažejo pa se v primeru, če so podrejeni, torej vedno zapisani z malima črkama bb.
Geni se pišejo z dvema črkama, za vsako barvo dve črki. Npr. za temno rjavo bb, ali za črno EE ali Ee.

Barvni geni:

bbEE – temno rjav


Ta nastane, če pride do dveh podrejenih temno rjavih genov (bb) in dveh dominantnih črnih genov (EE) ali namesto teh, do enega črnega in enega skritega oz. podrejenega rdečega gena (Ee). Torej vsak temno rjav pes bi imel te gene: bb in pa črni gen E, naprej pa poljubna sestava iz črk E,e in T,t, (T če je enobarvni, t pa če je večbarvni koker) Skupno za enobarvnega temno rjavega nastanejo 4 kombinacije: bbEETT, bbEeTT, bbEETt in bbEeTt. Če bi bil roan barve, bi vseboval še gen R (Rr ali RR). Roan pomeni, da podlaga ni čisto snežno bele barve ampak je dlaka rahlo obarvana, s pikicami in lisicami, tako kot na spodnji sliki v kombinaciji z oranžni
Temno rjave gene bb in Bb vsebujejo čisto vsi kokri, tako da lahko ti v stiku z dominantnimi črnimi pripeljejo do temno rjavih mladičkov oz vseh ostalih možnih temno rjavih kombinacij (brown roan, brown white). V svoji razlagi, spodaj pri črnih in rdečih, sem temno rjave gene (bb, Bb, BB) raje opustil, za boljše razumevanje. Pravilno bi enobarvni črni koker imel barvni gen sestavljen iz B-jev, E-jev, in T-jev (T pomeni solid – enobarvni) => BxExTx , na mesto kjer je iks pa se piše drugi delček gena z isto malo ali pa veliko črko kot je črka pred njo, odvisno od dominantnosti, podrejenosti gena npr. BBEETT, BbEeTt in podobno. Črn oz. enobarven koker lahko nosi tudi parti-večbarven gen (t), R (roan) gen in pa r (bel) gen. Da lahko nosi večbarven in bel gen mi je jasno, ker sta podrejena gena in se ne vidita. Včasih se vseeno kateri pokaže, vendar nič hudega, kajti standard pri enobarvnih kokrih dovoljuje belo barvo, vendar le kot belo liso na prsih. Ni mi pa jasno za R gen, kajti R gen je dominanten in bi, če bi ga nosil, moral biti potemtaken pes blue roan barve in ne črn. Kakorkoli že Grin

TT – solid (enobarvni)
EE – črn
ee – rdeč


Črna barva je dominantna barva, nad rdečo, ki je vedno podrejena. To pomeni, da v primeru, če je samec črn in ne nosi rdečega gena (EE), samica pa rdeča (ee), potem bodo vsi mladički črni, vendar pa bodo tudi vsi imeli skriti gen za rdečo barvo.

V primeru, da samec nosi rdeč gen (Ee), potem bosta teoretično dva mladička črna s skritim rdečim genom (Ee), dva mladička pa rjava (ee), brez dominantnega črnega gena seveda, ker sta rdeča.

Če sta oba starša črna, brez rdečega gena, potem bodo vsi mladički črni, prav tako brez rdečega gena. Isto v primeru, če rdeči gen nosi samo en izmed njiju. Če pa ga nosita oba, potem bo teoretično en mladiček črn brez rdečega gena (EE), dva črna z rdečim genom (Ee) in eden mladiček  bo rdeč (ee).

tt – parti (večbarvni)
RR – roan
rr – open marks (kombinacije s snežno belo podlago)


Enako je z roan (marmornato) barvo.  Je tudi dominantna nad belo. Če je samica blue roan in nima nobenega belega gena, samec pa je prav tako blue roan vendar s skritim belim genom, potem ni možnosti, da bi bil kakšen mladiček tudi črnobel. Če pa imata oba poleg roan gena tudi belega, potem pa ja.

Blure roan bi bil sestavljen iz sledečih genov: iz b-jev, e-jev, t-jev in r-jev. Torej BxExttRx.

Na podlagi vseh teh kombinacij in če približno poznamo, katere barvne gene nosi naš pes, lahko predvidimo  kakšne barve bodo mladički.

Kako nastane bel&oranžen mladiček
Nastane s kombinacijo dveh belo&oranžnih psov ali pa dveh oranžno roan, blue roan ali črno belih, vendar če imata oba starša tudi podrejen oz. skrit rdeč in bel gen. Če ga ima samo eden ni dovolj. Bela&oranžna barva nima nobenega dominantnega barvnega gena, zato je tako redka => BBeettrr ali Bbeettrr

Moj Ari je oranžno roan barve. To pomeni, da ima 100% roan gen in pa rdeč gen. Za bel gen nisem prepričan ali ga je prinesel od prednikov. Avtomatsko pa ima tudi gen za parti barve, ker je večbarven in pa temno rjavi gen B, ker ga imajo vsi kokri. Možna kombinacija gena, ki ga ima je torej naslednja: BbeettRR, BbeettRR, BbeettRr in BbeettRr.

Torej če parim z oranžno roan ali pa z oranžno belo psičko, potem bodo mladički oranžno roan in pa oranžno bele barve, vendar slednje  le, če imata oba tudi skriti beli gen. Če ne, bodo vsi oranžni roan. Če parim z črno belo ali pa z blue roan psičko, potem bodo mladički zelo pestri: črno beli, blue roan, oranžno roan, oranžno beli, temno rjavo roan in temno rjavi. V primeru, da ima psička še gene z ožigi, potem se na potomce (vidno in skrito) prenašajo tudi ti.

Upam, da nisem preveč zakompliciral in da je razumljivo Grin , če koga zanima genetika barv pri kokrih in možne kombinacije, si lahko pogleda tabelce in razlage na strani švedskega vzreditelja Line Sam-a pod Colour Genetics. Če se mu ne da, si lahko pa vsaj slikce pisančkov pogleda Smiley  => http://w1.332.telia.com/~u33200262/indexe.htm

p.s.: Kaja, kaj morem jst pomagat, če pa ravno takrat pri veterinarju visiš, ko jaz tja pridem Wink Vini pa je prava cartika, je takoj prišla sprobat moje roke, če dobro čohajo al ne hehe Cheesy

Lp Chris & Ari
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #94 : nedelja, 28.03.2004 : 19:26:19 »

Oj Chris! Cheesy Ja, zdaj se pa spomnim... Ves, Vini naceloma ne gre k neznancem sploh pa ne tako veselo kot je sla k tebi! Cheesy Zdaj pa ne vem ali si tako dobro disal ali pa se je tako smilila sama sebi. Je imela namrec prav nagravznega klopa v usesu in ga nikakor nisem mogla ven spravit sama.  Angry
To pomeni, da bom tvojega kuzka kje v nasem koncu srecala? Bom napela oci!

Super razlaga o barvah! Smiley lp
Logiran

Chris
gost
« Odgovor #95 : nedelja, 28.03.2004 : 19:57:36 »

Hey Kaja! Boga Vini…  sej mogoče sem pa res po mladem kužku ji dišal pa je prišla počekirat, firbc Cheesy  Se čisto zna nardit da ga boš videla, vendar vsaj še kakšna dva meseca ne, da se cepljenja do konca opravijo Smiley
Lp Chris & Ari
Logiran
winny
novinec
*
Sporočil: 35


« Odgovor #96 : nedelja, 28.03.2004 : 20:01:01 »

Crish! Čestitam za novo pridobitev.
Ampak, da se ti je ''moja'' Vini pustila pobožat pa skoraj ne morem verjet. Shocked Ampak bo že tako, če s Kajo oba tako pravita.
Logiran
VZ
rad pišem
****
Sporočil: 378


« Odgovor #97 : ponedeljek, 29.03.2004 : 19:19:16 »

Chris, žal tole z barvami nisi čisto dobro razumel. Morda je na tisti strani tudi malo nejasno napisano. Nikakor ni nujno, da so geni za temno rjavo barvo prisotni pri vsakem kokru, celo bom rekel, da so taki psi relativno redki napram ostalim barvam. Pač to je odvisno predvsem od tega kakšnih barv sta bila starša oz. njegovi predniki in ali je dotični pes podedoval gen za recesivno barvo ali ne (dominantna barva se tako ali tako vedno izrazi, če je gen za dominantno barvo prisoten). Geni vedno nastopajo v parih (lokusih) in v vsak lokus prispeva vsak od staršev po en gen.

Lokus B tako določa ali bo pes črn (B - dominantna) ali temno rjav( b - recesivna). Tako so v tem lokusu možne naslednje kombinacije:

BB - pes je črn homozigot in je sposoben producirati samo črno potomstvo
Bb - pes je črn heterozigot (v kombinacijah Bb in bb producira tudi temno rjave)
bb - pes je temnorjav in producira temno rjave v kombinacijah Bb in bb .

Lokus E je tisti, ki določa ali pes bo ali ne bo rdeč. Tukaj imamo dominanten gen E, ki pravzaprav ne naredi nič oz. le "dovoljuje", da se izrazi ena od barv iz lokusa B ter recesiven gen e, ki le pri homozigotih v tem lokusu izrazi rdečo barvo tudi v fenotipu.

Zdaj pa so stvari malo bolj zakomplicirane, kajti tisto zgoraj bi veljalo le v primeru, kadar imamo v  lokusu E situacijo EE, zato ne bom navajal, kaj kakšen lahko od sebe daje (ker bi bilo preveč za pisat, ampak samo kakšna barva se bo v fenotipu izrazila:

črni so v kombinacijah BBEE, BBEe, BbEE in BbEe
temno rjavi so v bbEE in bbEe
rdeči so v BBee, Bbee in bbee

Če pa koga zanima kaj lahko pride ven iz določenih kombinacij, se da to posebej pogledat.
Podobno kot lokus E se obnašajo tudi lokus T (ožigi), in S (white spotting). Tudi to, ali bo pes roan, pikast ali lisast je določeno z vsakim lokusom posebej.

Glede na pojavnost so enobarvni dominantni pred ostalimi Pri tem je črna najbolj dominantna , temnorjava je recesivna glede na črno in dominantna glede na rdečo.

Pri večbarvnih je roan (mislim da najbolj dominantna, pike pa do dominantne pred lisami).

Toliko zelo na hitro.  Smiley
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #98 : ponedeljek, 29.03.2004 : 22:55:25 »

VZ, dovoli da pojasnim. Kar si ti napisal sem tudi jaz napisal, le da si ti dodal še razlago o BB, Bb in malo bolj strokovno razložil. Mislim, da Line Sam ve kaj govori in na tej strani je kar zelo jasno napisano in tudi jaz sem kar dobro razumel. Pa sem tudi zgoraj povedal, da bom 'lokus' B, kot ti temu praviš izpuščal, ker je za jasno in laično razlago pri psih nepotreben (razen pri rjavih) in dela zmedo in se posvetil samo črkama E in e, ki sta zanimivi v določeni situaciji, da bo čimbolj ENOSTAVNO IN RAZUMLJIVO. Pes bo rdeč, če bo imel zapis ee, ne glede na to ali bo spredaj BB ali pa Bb….. mislim, da je to jasno. In če dobro prebereš, boš videl, da sem potem napisal tudi PRAVILNI zapis za črno obarvane kokre. Kar se pa tiče rjave barve, sem pa začel pisati tudi bb - je, ker so pa v tem primeru za razlago pomembni. Vendar sem se malo narobe izrazil priznam, bb ni prisoten pri vsakem psu, ampak je to Bb ali BB in to ni rjavi gen. Nisem vedel kako bi ga poimenoval. bb je zapis za rjavo barvo v kombinaciji z E in e in rjava barva je redka ja, vendar ne bolj kot oranžna in bela, ker oranžna in bela nima nobenega dominantnega gena.

Še enkrat barvne indikacije:

Enobarvni RJAVI: bbEETT bbEeTT bbEETt bbEeTt (TT = solid barva (enobarven) )

Enobarvni ČRNI: BBEETT BbEETT BBEeTT BbEeTT BBEETt BbEETt BBEeTt BbEeTt

Enobarvni RDEČI: BBeeTT BbeeTT BBeeTt BbeeTt

ROAN

npr. oranžen: BBeettRR BbeettRR BBeettRr BbeettRr

ali pa npr. rjav: bbEEttRR bbEettRR bbEEttRr bbEettRr

ČRNO BEL (spada med večbarvne): BBEEttrr BbEEttrr BBEettrr BbEettrr (tt=parti barva (večbarven) )

RJAVO BEL: bbEEttrr bbEettrr

ORANŽNO BEL: BBeettrr Bbeettrr

No tukaj na teh primerih se lepo vidi, da imajo psi, ki so rjavi spredaj bb, vsi ostali ki so katerekoli druge barve, samo rjave ne, pa imajo Bb ali pa BB.

Sicer ne vem, iz kje si ti črpal te kratice, vendar kar se ožigov in belih oznak tiče, Line Sam uporablja in dodaja kratice CCll ali Ccll ali Ccli ali CCli in podobno za ožige, pojma white spotting ne uporablja, ampak uporablja Open marks, in to z malo črko r. Roan pa z veliko črko R. In ti dva se pojavljata v paru. Če je zapis RR ali Rr je pes roan, če pa je rr pa je open marks, kar sem že v prvem postu povedal. Dodaja pa tudi lokus/gen tt in pa TT.

P.S.: Vse navedene kombinacije barv so teoretične in se ne pojavijo v vsakem leglu, ampak statistično gledano v dovolj veliki populaciji (da me ne bo še kdo zraven nahrulil, da njemu pa niso prišli tako obarvani mladički Grin )
Logiran
VZ
rad pišem
****
Sporočil: 378


« Odgovor #99 : ponedeljek, 29.03.2004 : 23:18:38 »

Črpam iz ameriške literature. Oznake lokusov so nekoliko drugačne kot so tukaj, to je res. White spotting pa je splošna oznaka za belo barvo oz. partikolorje. Načeloma črpam iz ameriških kokrov, ki so moja pasma vendar je način dedovanja mislim da popolnoma enak, kot je enak recimo tudi pri labradorjih kar se tiče solid barv.
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #100 : ponedeljek, 29.03.2004 : 23:51:38 »

Winny, Vini je zelo ljubka pa ful ma mehko dlako, zelo mi je žal, da ima PRA Sad

VZ, kakšne barve pa so možne pri ameriških? Zasledil sem črno, zelo svetlo rjavo, črno belo, črno rjavo in pa mislim, da tudi roan ?

Odgovor Jagodi, ki je v nekem drugem topicu spraševala za ceno angleških kokrov. Načeloma za ceno nisem nikoli spraševal, po nekajkratnih pogovorih so mi jo povedali kar vzreditelji sami.

SLO: 250 eur
Srbija: okrog 300 eur, vendar zelo zelo dobro pazite kje kupujete
CRO: od 300 – 400 eur, odvisno tudi od kvalitete psa, previdnost ni odveč
ITA: okrog 700 eur in manj, odvisno od kvalitete. Mislim pa da več kot 700 sigurno ne. Psi imajo teste za PRA, slikane kolke in nekupirane repe. Imajo višji standard in pse iz kvalitetnih linij, nekatere psarne imajo že tradicijo, veterinarska oskrba je draga, prav tako najkvalitetnejša hrana. V dveh primerih sem slišal, da so bili mladički oddani šele pri 4 mesecih, kar je dodatno vzrok za višjo ceno. Isto v AUT, le cena je dražja.
AUT: okrog 900 eur in seveda manj, odvisno tudi od kvalitete. Mislim pa da je 900 eur najdražja cena kar je možno (ve kdo za več?). Pa pazite katerega vzreditelja izbirate.

Čeprav je bilo že v drugih topicih mnogo mnogo tega napisanega pa vendarle....
Prvič, nikar ne kupujte pse v trgovinah z malimi živalmi!
Drugič, dandanes se najde vse sorte ljudi, zato previdnost pri izbiri mladička in vzreditelja ni nikoli odveč. Konec koncev bo posledice malomarne vzreje nosil mladiček in pa vaš žep. Predlagam, da VEDNO prej skontaktirate vzreditelja in ga obiščete. In to nenajavljeno, takrat nima časa za šminko Wink (in ne na kakšni razstavi, kjer ima vse pse max 'spedenane') , ga v živo spoznate, tudi psičko in psa, pogledate kje mladički  živijo, kakšna je čistoča, kako so mladički razviti, če so igrivi ali ne, pregledate rodovnike potrjene od FCI, zdravstvena potrdila, teste, ali imajo postrižene krempeljčke, čista ušesa in dlako (sijočo), sprašujte vzreditelja vse mogoče, tudi najbolj neumna vprašanja in dobro poslušajte odgovore. Če vam ne odgovarja, tudi kasneje ne bo imel časa za vaša vprašanja, verjemite teh pa kasneje ne bo malo. Mladička ne izbirajte samo po barvi in spolu ampak tudi po karakterju (bolj miren, bolj živahen).  Bodite pozorni na ceno, če je ta zelo draga, LAHKO da gre za zaslužkarja. Le kvaliteta ima ceno. Nikoli ne kupujte na slepo, ker vam po domače povedano lahko kaj 'podturijo'. In da ne boste šokirani, če pridete h kakšnemu  večjemu vzreditelju, ki ima cca 20 kokrov. Vseh normalno ne more imeti v stanovanju... Z malo sreče in če je  vse OK, ste naleteli na pravega Smiley

Lp Chris in Ari
Logiran
VZ
rad pišem
****
Sporočil: 378


« Odgovor #101 : ponedeljek, 29.03.2004 : 23:57:23 »

Ravno to čekiram in barve ameriških obstajajo popolnoma enake kot pri angležih, vključno z roani, modrimi in sable-i. Edino ne vem glede nians rdeče (buff). Pri ameriških so dovoljene popolnoma vse nianse, od rdeče, preko oker do popolnoma svetle (silver).
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #102 : torek, 30.03.2004 : 00:10:57 »

Hmmm zanimivo. Fino bi bilo vidit kakšnega čokoladno belega, oranžno roan ali pa sable ali kaj podobnega. Američani dovoljujejo večja odstopanja, kar se pisanosti psov tiče ja, njihova freedom se kaže tudi na tem področju Grin samo ti si najbrž mislil pri Ameriških kokrih  Grin Če mogoče imaš, daj prilimaj kakšno slikco prosim.
Logiran
VZ
rad pišem
****
Sporočil: 378


« Odgovor #103 : torek, 30.03.2004 : 00:18:20 »

Mislim, da ne dovoljujejo. Glede obarvanosti velja popolnoma enako. Sableov AKC ne priznava (čeprav za moje pojme neupravičeno). Kje in kakšni ožigi morajo biti velja najbrže enako (čeprav je eden od top producerjev imel ožig samo nad enim očesom). Dovolijo pa parjenja med enobarvnimi in večbarvnimi. Sicer se to prakticira tudi marsikje v Evropi, pri nas pa bi utegnil imeti probleme. Mismarksi niso dovoljeni.
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #104 : torek, 30.03.2004 : 19:48:44 »

Parjenje med enobarvnimi in večbarvnimi se prakticira marsikje ja, samo, a pri nas se pa to ne sme? Sicer vem, da to lahko privede do nepravilnega obarvanja psa – ko imajo enobarvni kokri na glavi belo krpico, kar ni dovoljeno, pa kaj potem.  Te se pač izloči iz nadaljne vzreje, ostali, ki so pa pravilno obarvani, pa so na ta način dobili samo še bolj pestre barvne gene, kar je po moje zaželjeno.

VZ, samo jaz sem pa ravno nekje zasledil, da AKC priznava npr. pri črno belih večji procent bele barve, kar pa pri nas ne bi veljalo  Huh A potem angleške sablaste tudi AKC ne priznava ?, ker v Evropi je to priznana barva.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 110   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: Angleški in Ameriški koker španjel
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines