mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 02:40:49

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Program za šolanje nevarnih psov
Strani: 1 2 [3]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Program za šolanje nevarnih psov  (Prebrano 17977 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Penny
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 302


WWW
« Odgovor #30 : ponedeljek, 26.10.2009 : 10:29:07 »

Ja in to ni bilo prvič  Angry
pa nobene kletvice in žaljenja ni bilo not, samo moderator se očitno ni strinjal z mano  Roll Eyes
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #31 : ponedeljek, 26.10.2009 : 10:29:52 »


A ta psica je bila nerodovoniška?
ja
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #32 : ponedeljek, 26.10.2009 : 11:17:20 »

Ja in to ni bilo prvič  Angry
pa nobene kletvice in žaljenja ni bilo not, samo moderator se očitno ni strinjal z mano  Roll Eyes

Tudi moj komentar je bil izbrisan, ker sem "podrobila" o rodovnikih in vzrejnem dovoljenju Wink in čemu je vzrejno dovoljenje in rodovnik pomemben Smiley
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #33 : ponedeljek, 26.10.2009 : 11:18:53 »

Teja, a psica je 4x ugriznila? A mogoce ves v kaksnih okoliscinah?

pa preden boste prevec napadali lastnike: bili so pri pasji psihologinji (se mi zdi, da se tako rece) se preden je bila psica stara 1 leto ter v soli.
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #34 : ponedeljek, 26.10.2009 : 15:29:21 »

Kalsang, mislim, da si se stresla na napačen naslov.  Roll Eyes

Namreč, moje vprašanje je samo povzetek pisanja na tem in podobnih forumih. Ni moje slikanje črno belo. Nasprotno, ravno o tem govorim, da t.i. ljubitelji živali nikakor ne opazijo tisočev odtenkov sive, ki so najbolj normalna stvar v prostoru med obema skrajnostima. In ja, počasi me res že moti, da se ne glede na situacijo vedno krivi lastnika. Da ne posplošujem in da ne bo kdo užaljen: so tudi trezni odgovori, ki še ponovno opozarjajo, da je v konkretnem primeru lastnik vendarle naredil vse, kar je bilo v njegovi moči. Se pa kar izgubijo med odgovori skrajnežev, ki za "smrt uboge psičke" krivijo "neodgovornega lastnika". In taisti bodo pa nekomu drugemu, ki bo iskal nasvete pred nakupom psa, seveda povedali, da je še kako pomemeben karakter. A v tem konkretnem primeru pa ni bil?

S tistim o deljeni odgovornosti se pa strinjam. Oziroma, bi še malo dodala. Izključno moje mnenje: prva odgovornost je na vzreditelju, da izloči neprimerne posameznike. Kar ne pomeni samo staršev, ampak tudi mladiče. Nič se mi ne zdi narobe, da se ohranijo in prodajo (ali podarijo) mladiči s telesnimi napakami, ki jih bodoči lastnik lahko vidi in se sam odloči. Pač vzrejna prepoved, da se napaka ne nese naprej, in je to to. Zelo narobe in neodgovorno se mi pa zdi, da se pustijo psi s težjimi karakternimi nepravilnostmi in da se to po možnosti še zamolči ali prikaže nekoliko rožnato.

Druga odgovornost je na novem lastniku, ker ni dovolj pozorno izbiral psa. Ker ni znal, ni mogel ali ni hotel opaziti težav, je precenjeval svoje sposobnosti ali podcenjeval psa. In smo za trenutek spet nazaj pri vzreditelju, ki ni znal, ni mogel ali ni hotel opaziti, da lastnik mogoče ne bo primeren za točno tega in tega psa.

Zelo velik del odgovornost bi pa pripisala še vsem, ki se tako ali drugače ukvarjajo s psi in imajo čisto preširoko postavljena merila, kaj je sprejemljivo. In če povprečni laični pasji lastnik išče nasvet, ker se mu zdi nekaj narobe, ga pač potolažijo, da to je pa je čisto normalno.  Huh

Potem pa mimogrede pridemo še do mode. Danes povprečen pes ne rabi biti niti oster, niti čuvaj, niti sploh nič od tega. Ob vseh možnih alarmnih napravah, spletnih kamerah itd. si največja večina ljudi umisli psa kot družinsko žival, ki mora dobro shajati tako s sosedi kot z babico na berglah in 3 glasnimi otroki. Pa jim je všeč pes "težje" pasme. Ampak ker so "napumpani", da je itak vse odvisno od vzgoje (sosedov *** je taki mucek, pa tetin *** je taki cuker itd).. pa smo nazaj spet pri odgovornosti lastnika.

In tako v krog okrog. Nekaj tisoč zabeleženih ugrizov. Nobene napotitve na prešolanje. (če sem prav zrazbrala) Pod katero preprogo se torej pometajo težave?


Pa še pojasnilo glede vprašanja vzrediteljem. Vprašala sem, ali in koliko šteje karakter v vzreji... še ne tako davno nazaj je bil tako zelo postranski, da se ga niti omenjalo ni. O trenutnih razmerah pa niti ne morem, niti nočem soditi. Vendar, če nisem vzrediteljica, še ne pomeni, da ne smem imeti mnenja oz. občutka. Tudi nisem kuharica, pa bom komot povedala, če se mi bo jed zdela zažgana.  Cool
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #35 : ponedeljek, 26.10.2009 : 15:47:05 »

Teja, a psica je 4x ugriznila? A mogoce ves v kaksnih okoliscinah?
1x vem da je bilo na nevtralnem terenu, na vrvici...
ne me spraševat kako je možno, če je bila pa na vrvici...

menda je bilo 2x samo hlačnica, 2x pa kri... če povzamem skrbnika pokojne psice je bilo 1x celo do kosti, zdravnik, podana prijava (policija? ) , psica pa je šla v register nevarnih psov....
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #36 : ponedeljek, 26.10.2009 : 15:55:26 »

Če je pes genetsko dovolj zaj... ga noben trener ne psiholog ne psihiater ne bo odj.... Ne gre. Lahko poskrbiš za varnost, se prilagodiš psu in ga pač imaš skupaj z vsemi omejitvami, varen pa ne bo nikoli.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #37 : ponedeljek, 26.10.2009 : 18:56:58 »

Pa še pojasnilo glede vprašanja vzrediteljem. Vprašala sem, ali in koliko šteje karakter v vzreji... še ne tako davno nazaj je bil tako zelo postranski, da se ga niti omenjalo ni. O trenutnih razmerah pa niti ne morem, niti nočem soditi. Vendar, če nisem vzrediteljica, še ne pomeni, da ne smem imeti mnenja oz. občutka. Tudi nisem kuharica, pa bom komot povedala, če se mi bo jed zdela zažgana.  Cool


In mislim, da sem ti odgovorila. Značaj je določen s pasemskim standardom. Tam tudi piše, kakšen značaj NE SME biti. Če pes kaže znake slabega značaja, po pravilih NE DOBI vzrejnega dovoljenja in se ga tako izloči iz rodovniške vzreje. Mislim, da bolj jasna ne morem biti.

Drugo pa je nerodovniška reja, kjer ni nobenega nadzora in nobenega znanja. Psica v tem konkretnem primeru je bila nerodovniška. Odgovornost vzreditelja? Težko je o tem v tem konkretnem primeru govoriti, ker tu NI vzreditelja, ampak dvoriščni štepar.

Glede odločitev posameznika, kakšnega psa želijo imeti - 99% jih izbira po izgledu, velika večina sliši samo to, kar želi slišati (nebuloze v smislu, pes je takšen, kakršnega si narediš), da bi izpolnila svojo gorečo željo po točno določenem psu, in velika večina kupi psa pri dvoriščnem šteparju ali preprodajalcu.

V rodovniški vzreji je karakter zelo pomemben, ampak to v končni fazi pri populaciji psov v Sloveniji ni pomembno, ker prevladujejo nerodovniški psi. Vzreditelji rodovniških psov so odgovorni za pse iz svoje vzreje, ne pa za splošno stanje v populaciji psov in njihovih lastnikov pri nas, ker so v veliki manjšini.

lp
Logiran
Strani: 1 2 [3]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Program za šolanje nevarnih psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines