mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 13:47:22

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Notranji organi  |  Tema: Pruh (Umbillical Hernia)
Strani: 1 2 3 4 [5]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pruh (Umbillical Hernia)  (Prebrano 25613 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #60 : četrtek, 04.12.2008 : 14:42:47 »

Jaz bi na tvojem mestu kilo dala zašit obenem s sterilizacijo. Nočem te prestrašit, ampak trimesečni mladič je lahko zelo občutljiv za narkozo. Vem, da nekateri veterinarji iz kile delajo celo dramo, ampak v večini primerov ni nobene potrebe. Včasih jih žene predvsem zaslužek. Psički komot prišparaš eno narkozo in vse skupaj opraviš pri šestih mesecih.

Lahko poveš, kam hodiš k veterinarju?
Logiran
Harley Queen
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 55


WWW
« Odgovor #61 : petek, 05.12.2008 : 09:32:42 »

TagTu in Kalsang, iskrena hvala za vse nasvete!
Sem že odpovedala operacijo! Danes zjutraj sem se še enkrat pogovorila s svojim veterinarjem (Mb bolnica, drugače sem iz okolice Lenarta) in mi je rekel, da se v celoti strinja z mano, da prestavim vso zadevo. V bistvu mi je že zadnjič rekel, da bi morda prestavili vso zadevo na kasnejši čas, ampak v tem primeru moram pruhek dobro spremljati, ker se lahko pojavijo kake težave (ukleščeno črevo ali nekaj takega) in v tem primeru moram TAKOJ priletet na operacijo. No, potem me je malo zgrabila panika in sem psičko raje takoj naročila. Potem pa sem začela malo brati o pruhu na internetu in se odločila vprašati še vas...in me je spet zgrabila panika, da po nepotrebnem divjam s tem pruhcem naokoli, ki očitno ni tako nevaren Wink in tako sem vso zadevo prestavila, kot ste mi tudi svetovali.
No, sedaj bom psičko redno opazovala in prosila bi vas, če mi poveste, kakšni so ti zlovešči znaki, da je s pruhom nekaj narobe in je treba letet k veterinarju. Mislim, da ste napisali, da postane izboklinica rdeča in vneta? Kaj pa če ni rdeča in se samo močno poveča? Pa domnevam, da se kuža slabo počuti (leži, ne je?) Ali ima kdo izkušnje s poslabšanjem pruha?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #62 : petek, 05.12.2008 : 09:38:08 »

Super si se odločila! Smiley
Spremljat pruhec ni tako zapleteno. Vsak dan, recimo, ko se crkljata, poglej pruhec in ga s prsti porini nazaj v trebušno votlino. Če to lahko storiš, je vse OK. Če ne gre nikamor, pa pot pod noge in k veterinarju. Seveda obstaja nevarnost za ukleščenje, vendar se to ne zgodi tako pogosto in poznam pse, ki vse življenje živijo s kilo brez vsakršnih posledic.

Če boš ugotovila, da se pruh širi, da je vse večji, moraš prav tako k veterinarju.

Lahko pa se celo zgodi, da se bo manjšal in da se bo odprtina sama zaprla. Wink

Veliko užitka z malo nadebudnico ti želim!
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #63 : petek, 05.12.2008 : 10:23:04 »

Super si se odločila! Smiley
Spremljat pruhec ni tako zapleteno. Vsak dan, recimo, ko se crkljata, poglej pruhec in ga s prsti porini nazaj v trebušno votlino. Če to lahko storiš, je vse OK. Če ne gre nikamor, pa pot pod noge in k veterinarju. Seveda obstaja nevarnost za ukleščenje, vendar se to ne zgodi tako pogosto in poznam pse, ki vse življenje živijo s kilo brez vsakršnih posledic.

Če boš ugotovila, da se pruh širi, da je vse večji, moraš prav tako k veterinarju.

Lahko pa se celo zgodi, da se bo manjšal in da se bo odprtina sama zaprla. Wink

Veliko užitka z malo nadebudnico ti želim!

Tukajle dodam samo še svoj avtogram Wink
Logiran
Harley Queen
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 55


WWW
« Odgovor #64 : torek, 09.12.2008 : 10:21:58 »

Hvala, punce za pohvale Cheesy Cheesy Sem tudi jaz vesela, da sem se tako odločila. Sem se pogovorila tudi z vzrediteljico in mi je tudi svetovala, naj preložim na kasneje, ker je psička trenutno še precej nezaupljiva do tujcev in bi njenemu karakterju taka (zgodnja) izkušnja morda utegnila bolj škodovati kot pa ji bo kasneje!

Zelo bi bila hvaležna, če bi se oglasil kdo, ki ima psa, ki se mu je pruhec zakompliciral in je moral letet k veterinarju... Ali bi lahko kdo opisal svoje izkušnje? Ali lahko kužek tudi umre?

Čeprav sem v bistvu dosti manj zaskrbljena kot prej, preden sem brala tole debato. Se mi zdi, da pruhec res ni nič tako strašnega in da bomo tudi pri moji kužiki stvar rešili, ko bo čas!

LP vsem!
Logiran
Leibniz
novinec
*
Sporočil: 18


WWW
« Odgovor #65 : četrtek, 20.01.2011 : 13:34:49 »

Hi!
Jaz tudi imam en podoben problem. Sumim, da ima moj kuža (Lhasa apso) popkovni pruh. Tista zadeva nad njegovim organčkom pač, je nekoliko trda bula, na otip podobna grahavemu zrnu. Občutek je, kot da lahko zadevico premikaš po območju, je mehka in obenem trda in je pod njegovo kožo. Sem jo masirala in skušala potisniti nazaj, ampak ne znam opisati občutka, ko jo potisneš nazaj je v tistem trenutku, kot bi izginila potem pa se takoj spet pojavi. Vzreditelj je rekel, da po vsej verjetnosti govorim o popku, sicer bi zadevo že prej opazila, ter da imajo doma več samčkov z takšno bulico, potem me je povabil da skupaj vse preverimo, ampak težava je, da ne živi takoj za naslednjim vogalom. Meni se vseeno zdi malo nenavadno, zdi se mi, da prej tega tam ni bilo. Ali ima kdo kakšen nasvet? Ima kdo z isto pasmo iste izkušnje? Ali sploh opisujem pruh? Upam, da moja vprašanja niso slišati čudna, ker doslej še nisem imela teh izkušenj in moj prejšnji pes je bila samica.  Huh
Logiran
SILBA MIA
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.789


WWW
« Odgovor #66 : četrtek, 20.01.2011 : 14:40:21 »

Zakaj pa ga ne pelješ k veterinarju?
Logiran
Leibniz
novinec
*
Sporočil: 18


WWW
« Odgovor #67 : četrtek, 20.01.2011 : 23:47:19 »

HI!
Sem v drugo dala vzreditelju isti opis kot tu in mi je dejal, da gre res za popokovni pruh, vsaj glede na opis. Dejal je, da imajo včasih tudi drugi njegovi psi iste težave, da pa dajo na operacijo samo samičke, ker naj bi zaradi pruha sicer bilo rojevanje preveč boleče. Samci pa naj bi bili malo bolj priviligerani kar se bolečin tiče (a kdaj niso?). Svetoval mi je naj izkoristim priložnost ko bo pod narkozo iz drugih razlogov, da mu ga zašijejo, sicer pa naj se ne sekiram preveč. Kakorkoli drug teden gre na splošni pregled in povprašat glede cepljenja, pa bom veterinarju pokazala tale hudobni pruh in se bova pogovorila.

No ta forum mi je pomagal, da sem sploh zares posumila na pruh, tako da hvala.
Logiran
Škratek
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« Odgovor #68 : sreda, 30.11.2011 : 22:01:52 »

Pozdravljeni!

Pred kratkim se nama je s fantom pridružila mala zverinica, ki ima popkovno kilo. Ob branju te teme, sem zasledila da večina lastnikov, ki so se srečali s to težavo, ni hitela z operacijo, saj naj bi bila stvar dokaj nenevarna, če jo redno spremljaš. Prav tako sem zasledila da je šlo v večini primerov za bulico v velikosti graha, v našem primeru pa je zadeva nekoliko večja.. Psiček je buldog, star slabe 3 mesece in ima "popek" v velikosti marelične koščice (cca. 2x1cm površine, izstopi pa tudi dober cm, skratka trenutno je popek praktično tako velik ali celo večji od njegovega "moškega organa" Smiley). Vzreditelji so naju opozorili na kilo in povedali, da je bil psiček pri veterinarki, ki je podala mnenje, da odstranitev ni potrebna. Bila pa sva še na kliniki v našem kraju, kjer sta ga pregledala 2 različna veterinarja (ob dveh različnih priložnostih), ki sta svetovala odstranitev kile. Prvi veterinar nama je celo svetoval naj čimprej kontaktirava vzreditelja in naj uredimo zadevo, druga veterinarka pa je rekla, da bo operacija slej ko prej potrebna, ni pa nujno takoj, tako da sva se odločila, da bova še malo počakala z opracijo.
Zanima me, če je imel še kdo izkušnjo s tako veliko popkovno kilo in kaj ste glede tega naredili?
Naj še omenim, da za psička ni trenutno predviden noben drug poseg, ki bi zahteval narkozo, tako da bi ga bilo najverjetneje potrebno omamiti samo za to operacijo, kar ni ravno idealno. Po drugi strani pa sklepam, da je pri tako velikem pruhu možnost ukleščenja večja?
LP
Logiran
pudelj
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.450


« Odgovor #69 : četrtek, 01.12.2011 : 07:36:16 »

Naša 2,5 letna Keli ima tudi pruh. Takoj ko sem jo dobila, sem jo peljala na pregled in veterinarka mi je rekla, da odstranitev ni potrebna. Tako je nisem dala operirat in tudi nima nobenih težav.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Notranji organi  |  Tema: Pruh (Umbillical Hernia)
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines