mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 09:04:26

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Druge pasme  |  Tema: American Pitbull terier
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 64   Dol
Natisni
Avtor Tema: American Pitbull terier  (Prebrano 158518 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #45 : sobota, 22.06.2002 : 22:27:06 »


Citat

Vendar pri tej pasmi vseeno ni taksnih razlik med "razstavnimi" in "delovnimi" linijami, kot npr. pri huskyih.


Ja, ce imas v mislih am. staffe, potem bo najbrz drzalo, ker je pri vzreji bistveno vecji poudarek na enotni zunanjosti. Ce imas v mislih APBT... potem se ne bi ravno strinjal in bi trdil nasprotno. Mislim da psi sicer ohranjajo neke skupne znacilnosti (ki pa nikakor niso tiste stereotipne ali - ce dovolis - am. staffovske, kot npr. velika glava, cokatost, ipd.), so pa razlike lahko in pogosto so precejsne. Seveda pa obicajno ne, ce gledas APBT, katerih vzrejna linija je sestavljena v vecini iz AKC/FCI psov - ti so tehnicno am. staffi. Primerjaj dva psa, enega iz striktno razstavne vzreje (npr. am. staffa) in drugega iz vzreje, kjer zunanjost ze po principu ne igra nobene vloge (pri pasmi je najbolj ocitna taka vzreja tista, se ve kaksna). Razlike bodo - kot narekuje ze samo pravilo selekcijske vzreje - lahko precej presenetljive.
Logiran
Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #46 : sobota, 22.06.2002 : 22:48:36 »

Aja, precej smiselen kriterij za dolocanje tega, ali vzrejas am. staffe ali APBT je, poleg tega pri kateri organizaciji imas pse registrirane in iz katerih linij so tvoji psi, tudi to, h kateremu standardu pri vzreji tezis. Meni osebno se zdi precej nesmiselno trditi da vzrejas APBT, ce vzrejas svoje pse striktno po standardu za am. staffe, ki v mnogih stvareh zavije po svoje. In seveda obratno: malce za lase privleceno je, ce trdis da vzrejas am. staffe, ce pri vzreji sledis standardu(om) za APBT, ki - spet - vsebujejo mnoge detajle, ki am. staffe diskvalificirajo. Gre sicer res za "isto pasmo" (ceprav je to vprasanje in odgovor nanj, v glavnem politicne narave), vendar pa so vzrejni cilji (torej, kar se tice zunanjosti) opazno drugacni. Idealni APBT po zunanjosti obicajno ni idealni am. staff. In obratno. Torej tega o "isti pasmi" vseeno ne gre jemati prevec absolutno. Vmes so namrec se neenotne vzrejne politike (standardi), ki dodatno zmesajo strene.
Logiran
althea
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 154


« Odgovor #47 : nedelja, 23.06.2002 : 06:16:03 »

Tomo,

logično da se ločijo po videzi, saj se že znotraj same pasme ko teža variira med 16 in 35 kilogrami, kar je ogromno, a ne?

Ruby,

zanimiv odgovor, sem pričakoval drugačnega:), ampak kot si sam dejala si na koncu prišla do zaključitve, da gre v principu za "isto" pasmo, samo da je vsaka šla v svojo smer, ker večina lastnikov AST nikakor ne pusti svojega psa primerjati s APBT, ker to je pa čisto nekaj drugega.....Smiley
Logiran
Ruby
gost
« Odgovor #48 : nedelja, 23.06.2002 : 08:18:42 »


Citat



Ja, ce imas v mislih am. staffe, potem bo najbrz drzalo, ker je pri vzreji bistveno vecji poudarek na enotni zunanjosti. Ce imas v mislih APBT... potem se ne bi ravno strinjal in bi trdil nasprotno. Mislim da psi sicer ohranjajo neke skupne znacilnosti (ki pa nikakor niso tiste stereotipne ali - ce dovolis - am. staffovske, kot npr. velika glava, cokatost, ipd.), so pa razlike lahko in pogosto so precejsne. Seveda pa obicajno ne, ce gledas APBT, katerih vzrejna linija je sestavljena v vecini iz AKC/FCI psov - ti so tehnicno am. staffi. Primerjaj dva psa, enega iz striktno razstavne vzreje (npr. am. staffa) in drugega iz vzreje, kjer zunanjost ze po principu ne igra nobene vloge (pri pasmi je najbolj ocitna taka vzreja tista, se ve kaksna). Razlike bodo - kot narekuje ze samo pravilo selekcijske vzreje - lahko precej presenetljive.

No, kako FCI priznava to pasmo, itak veva oba. APBT dejansko pokriva precej siroko paleto tipov/razlicic itd. Deloma imas prav, vendar ne govorim o psih, ki jih se vedno uporabljajo za pasje boje. Tam so resnicno tudi psi, ki jim jaz pravim "pitbull wannabees". Ampak pustimo tiste. Jaz se vedno ostajam mnenja da ne gre za dve razlicni pasmi, ker bi bila to velika neumnost. Sicer pa lahko sam preveris, kako je bilo z AKC vpisi, oz njihovimi registracijami. Ta zgodovina pove vse. AKC tako "mlade" pasme ne bi priznala...
Drugo, pa mislim, da je bilo ze jasno iz mojega besedila, in ni potrebno ponavljati...

Logiran
Ruby
gost
« Odgovor #49 : nedelja, 23.06.2002 : 08:32:32 »


Citat

Aja, precej smiselen kriterij za dolocanje tega, ali vzrejas am. staffe ali APBT je, poleg tega pri kateri organizaciji imas pse registrirane in iz katerih linij so tvoji psi, tudi to, h kateremu standardu pri vzreji tezis. Meni osebno se zdi precej nesmiselno trditi da vzrejas APBT, ce vzrejas svoje pse striktno po standardu za am. staffe, ki v mnogih stvareh zavije po svoje. In seveda obratno: malce za lase privleceno je, ce trdis da vzrejas am. staffe, ce pri vzreji sledis standardu(om) za APBT, ki - spet - vsebujejo mnoge detajle, ki am. staffe diskvalificirajo. Gre sicer res za "isto pasmo" (ceprav je to vprasanje in odgovor nanj, v glavnem politicne narave), vendar pa so vzrejni cilji (torej, kar se tice zunanjosti) opazno drugacni. Idealni APBT po zunanjosti obicajno ni idealni am. staff. In obratno. Torej tega o "isti pasmi" vseeno ne gre jemati prevec absolutno. Vmes so namrec se neenotne vzrejne politike (standardi), ki dodatno zmesajo strene.

No, cakaj. Meni je kar se tega tice, stvar popolnoma jasna. Pravim le, da pa ne moremo trditi, da sta to dve razlicni pasmi. Seveda, standarda sta razlicna, jaz sledim AKC standardu, ki ga priznava FCI. Toda moje pse bi lahko registrirala tudi pri UKC; in jih razstavljala kot APBT. Imas pa prav, tu res ni cisto jasnih razlik in zal je v samih zacetkih pri pisanju AKC standarda igrala veliko vlogo politika, med drugim natancneje nesporazum med dvema vzrediteljema (pri barvi). Kar se tice standarda, pa lahko zacnemo na novo, ker je ta tema tudi zanimiva. O upostevanju standarda na razstavah, pa tudi...
Kakor koli ze, jaz se zdaj z "imenovanjem" ne obremenjujem. Sicer pa tiste, ki tega izgleda psa ne prenesejo, nic ne briga, ali je pes amstaff ali apbt. Zganjajo histerijo kar tako, za vsak slucaj...
Logiran
Sinity
gost
« Odgovor #50 : nedelja, 23.06.2002 : 10:38:41 »

Citat
Sicer pa tiste, ki tega izgleda psa ne prenesejo, nic ne briga, ali je pes amstaff ali apbt. Zganjajo histerijo kar tako, za vsak slucaj...

Ne vem ce ravno ne prenesejo izgleda psa. Karkoli ze ne prenesejo, zganjajo paniko kar tako, mas prav.
Logiran
altervita
gost
« Odgovor #51 : nedelja, 23.06.2002 : 11:21:28 »

Citat


Ne vem ce ravno ne prenesejo izgleda psa. Karkoli ze ne prenesejo, zganjajo paniko kar tako, mas prav.


Taki itak zganjajo paniko zaradi vsakega malo večjega oz. mišičastega psa. Najhuj je, k tut otroke skos strašijo češ "pazi da te ne ugrizne" k da bi psi kar vsepovprek šavsali naokrog, pol se pa otroc jasno bojijo in kasneje postanejo paničarji kot njihovi starši. Ko jih pa enkrat mali neškodljivi pekinezer šavsne, pa bebast gledajo "kako, pa tko nenevaren zgleda". Tu itak ne moreš nič...
Men je bla glede tega zlo všeč ena ideja, da bi moral v šolah in vrtcih že zelo zgodaj otroke učit te stvari z ozirom na to, da so psi in mačke naši sopotniki že tisočletja. Ne pa da mora v tretjem razredu vedet vse o rjavem volku, al pa veverici (pa ne da je to kaj narobe, samo pse majo pa vsak dan pred očmi, pa jih ne poznajo v resnici).

Mi je pa zelo zanimiva tale debata...mam pa vprašanje...kaj je to UKC..AKC in ADBA poznam, te pa ne. Pa kako je s medsebojnim priznavanjem pasem z FCI.

Pa še nekaj...Jaz na oko, kot nepoznavalec opažam, da imajo AST bolj kvadratasto glavo, APBT pa daljši gobec in malo višji so...tisti, ki so mi razlagali naslednji dve razliki med ABPT, so pa verjetno "wanabeeji", namreč, črn smrček, in svetel smrček (tem naj bi se reklo Snoopy  Huh )pa tudi v barvi dlake so neke razlike.... Vsi ti pa pravijo da imajo pitbulla...
Al mogoče AST je zamenjujem z Staffordshire terijerji če gre pri APBT in AST za isto pasmo?
Mislim da ne...ker sem bil na strani od Ruby in ti psi niso tisto kar jaz poznam pod pitbull (pa nisem eden od tistih, ki tako pravi bullterierju) pitbuli ki jih jaz poznam imajo daljše gobce, (no tisti ki jim pravijo snupiji, so malo bolj podobni AST ampak ne toliko, da ne bi videl razlike)
Logiran
Sinity
gost
« Odgovor #52 : nedelja, 23.06.2002 : 13:14:10 »

To se zdi tudi meni grozno "Pazi, kuza te bo ugriznil". Daj mi povej, kako naj potem, tak otrok, ko malo odraste, reagira ob stiku s psom. Valda da ga bo panicno strah!!! To se mi zdi res taka zmota, da ponavadi zmerej "padem ven" ko mi kdo rece kaj takega. Zadnjic sem en parcek prou nap.... ce si predstavljata kot starsa kaj pocneta s tem svojemu otroku. Pa sta me najprej debelo gledala, potem sta se pa nekako na koncu strinjala. Ceprav dvomim, da tega ne bosta pocela se naprej.
FCI, ADBA, AKC, UKC - to so vse kinoloske organizacije oz. zveze, najbolje pa bo, da odsurfas na njihove domace strani in si malo preberes, da ne bom dolgovezila :
AKC - American Kennel Club :http//www.akc.org
UKC - United Kennel Club : http://www.ukcdogs.com
ADBA - American Dog Breeders Association
pojavila pa se je tudi stran, morda vredna ogleda :
American Dog Owners Association : http://www.adoa.org/
ter http://www.purebredpuppy.com/adba.shtml !!! Toplo priporocam!

Drugace pa te razlike med ASTji in APBTji niso tako izrazite, kot so jih tebi opisali, tezenje k razlicnim standardom sta dobro opisala ze Ruby in Tomo in kot posledica teh tezenj standardom so tudi razlicni tipi psov. Definitivno je, da je na pogled skoraj nemogoce ti dve pasmi lociti.
Logiran
Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #53 : nedelja, 23.06.2002 : 13:15:04 »


Citat

Deloma imas prav, vendar ne govorim o psih, ki jih se vedno uporabljajo za pasje boje. Tam so resnicno tudi psi, ki jim jaz pravim "pitbull wannabees".


Dobro, jaz jim sicer ne bi pravil "wanabees" ali kaj podobnega, so pa lep primer za to kar ti pravim. Pa niso to edini primer. Za primer lahko vzames tudi pse, ki so vzrejani mimo razstav in standardov, denimo APBT pri nas (ali kje drugje). Pa ne primerjaj samo AKC in UKC pse, ti so si namrec bolj blizu, primerjaj AKC in ADBA razstavne pse. Tu bodo razlike bolj ocitne.

Seveda pa ne pravim, da se ta dva tipa (akc/ukc-adba) nujno razlikujeta. V mnogih primerih ne moremo z gotovostjo reci ali je pes AST ali APBT. Glede na to, kaj se pri am. staffih poudarja na razstavah (cokatost, debeloglavost... vse bolj v stilu angleskih bulldogov), pa sklepam da bodo razlike v prihodnosti se bolj ocitne. Razen, seveda, ce bosta UKC in ADBA sla po isti poti kot AKC/FCI.

Citat

Jaz se vedno ostajam mnenja da ne gre za dve razlicni pasmi, ker bi bila to velika neumnost. Sicer pa lahko sam preveris, kako je bilo z AKC vpisi, oz njihovimi registracijami. Ta zgodovina pove vse. AKC tako "mlade" pasme ne bi priznala...


Ja, AKC je priznala ze obstojeco pasmo, ki je ze imela ime, ipd. Priznanje je pomenilo zgolj to, da so odprli svoje rodovne knjige za pse z UKC rodovniki. To, da so se in se pogosto se vedno pretvarjajo, kot da so pasmo priznali ali "izumili" povsem na novo (drugacno ime ipd.), je pa zgolj stvar politike in o tem ne gre izgubljati besed.

V enem izmed mojih prejsnjih postov sem povedal naslednje: "S stalisca FCI am. pit bull terier ni am. staff. terier. S stalisca UKC in ADBA am. staff. terier JE am. pit bull terier in lahko dobi tudi ustrezen rodovnik. Stvar birokracije in medsebojne neusklajenosti/nenaklonjenosti razlicnih kinoloskih zvez in zdruzenj." Mislim da to dokaj dobro opisuje situacijo.

Ko ze omenjamo standarde... mislim da je novi standard pri UKC dalec najboljsi in sicer zaradi tega, ker obsirno omenja tudi to, kaksni so psi po karakterju oziroma kaksni naj bi bili. Osebno sem mnenja, da bi pri vzreji APBT (tudi AST) morali obvezno preverjati in ocenjevati tudi karakter (odnos do ljudi), ne samo zunanjost. Zgolj zgovarjanje na selekcijo v preteklosti in razstavno vzrejo zal ni dovolj, niti ni dovolj prepricljivo.
Logiran
Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #54 : nedelja, 23.06.2002 : 13:30:48 »


Citat

Zadnjic sem en parcek prou nap.... ce si predstavljata kot starsa kaj pocneta s tem svojemu otroku. Pa sta me najprej debelo gledala, potem sta se pa nekako na koncu strinjala. Ceprav dvomim, da tega ne bosta pocela se naprej.


LOL LOL To bi pa rad videl :-)) No, v bistvu jim ne mores nic zameriti, saj bi tudi mi na njihovem mestu verjetno poceli podobne stvari. Se najbolje kar lahko storimo je, da jim na lep nacin pokazemo, da je strah odvec ali pa se mirno umaknemo stran. No, nekateri ljudje pa znajo biti prav nesramni. Za te pa nimam dobre besede.
Logiran
Ruby
gost
« Odgovor #55 : nedelja, 23.06.2002 : 14:50:04 »


Citat



Dobro, jaz jim sicer ne bi pravil "wanabees" ali kaj podobnega, so pa lep primer za to kar ti pravim. Pa niso to edini primer. Za primer lahko vzames tudi pse, ki so vzrejani mimo razstav in standardov, denimo APBT pri nas (ali kje drugje). Pa ne primerjaj samo AKC in UKC pse, ti so si namrec bolj blizu, primerjaj AKC in ADBA razstavne pse. Tu bodo razlike bolj ocitne.
Ne vem, zakaj bi bilo potrebno sploh vzrejati izven standarda. Imate kaksne "visje " vzrejne cilje?
Mene ADBA ne zanimajo, je jasno zakaj.

Seveda pa ne pravim, da se ta dva tipa (akc/ukc-adba) nujno razlikujeta. V mnogih primerih ne moremo z gotovostjo reci ali je pes AST ali APBT. To smo ze ugotovili.
Glede na to, kaj se pri am. staffih poudarja na razstavah (cokatost, debeloglavost... vse bolj v stilu angleskih bulldogov), pa sklepam da bodo razlike v prihodnosti se bolj ocitne.
To ne drzi. Poglej tip a la Fraja, Rowdytown, ki sta najuspesnejsi razstavni liniji, to se zdalec niso taki psi, kot jih opisujes, ravno nasprotno.
Razen, seveda, ce bosta UKC in ADBA sla po isti poti kot AKC/FCI.

sigurno se dolgo ne, Tomo. UKC noce slisati o tem. Pac zeli pustiti "odprta vrata" vsem in s tem omogociti sirsi genski izbor. Da tako recemo temu. Vzreditelji AKC linij se ze zavedajo ucinka zaprtosti AKC-ja...

Ja, AKC je priznala ze obstojeco pasmo, ki je ze imela ime, ipd. Priznanje je pomenilo zgolj to, da so odprli svoje rodovne knjige za pse z UKC rodovniki. To, da so se in se pogosto se vedno pretvarjajo, kot da so pasmo priznali ali "izumili" povsem na novo (drugacno ime ipd.), je pa zgolj stvar politike in o tem ne gre izgubljati besed. No, ampak to ti veliko pove, ne? Saj zato pravim, da za amstaffa ne moremo trditi, da je nekaj popolnoma drugega, kot APBT!

Ko ze omenjamo standarde... mislim da je novi standard pri UKC dalec najboljsi in sicer zaradi tega, ker obsirno omenja tudi to, kaksni so psi po karakterju oziroma kaksni naj bi bili. Osebno sem mnenja, da bi pri vzreji APBT (tudi AST) morali obvezno preverjati in ocenjevati tudi karakter (odnos do ljudi), ne samo zunanjost. Zgolj zgovarjanje na selekcijo v preteklosti in razstavno vzrejo zal ni dovolj, niti ni dovolj prepricljivo.


V glavnem se ocenjuje, je del ocene zunanjosti. Toda nekateri sodniki res namenijo premalo pozornosti temu, sploh sila radi spregledajo "nekoliko nesigurne" predstavnike.

Altervita,
UKC - United Kennel Club. g. Bennett (ustanovitelj UKC-ja) je tudi dal ime pasmi - APBT. No, se nekaj drugega je napisal, a o tem ne mislim pisati.
Logiran
Sinity
gost
« Odgovor #56 : nedelja, 23.06.2002 : 18:35:16 »

Emmm, sem prasala mojo mamico pa atija:) nista tega pocela z mano niti z mojo sestro. Morda iz tega izhaja tudi ljubezeni in zaupanje do vseh zivali. Moja sestra npr. nikoli ni jahala, pa se je mirne duse usedla na mojo se neujahano kobilo, valda tudi kobila ve, kdo in kaksen clovek sedi na njej. Sicer to nima veze s psi, sam neke korenine pa dobis kot otrok. Tipicni primer so res otroci, ki jim starsi skos trobijo "kuza te bo ugriznu, ce ne bos priden te bo pa kuza ugriznu" ipd. Valda da ne bo sel otrok niti blizu psu, poleg tega da ga bo blazno strah ob srecanju s psom in tudi pes bo to cutil. Pac, tega niso poceli z mano in niti jaz tega ne mislim z mojim mulcem pocet. Sicer bo pa moj mali oz. mala itak zrasla v mojem mini zoo-ju:) tako da strahu do zivali gotovo ne bo imel/a niti ji/mu ga ne bo nihce vcepljal.
Logiran
Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #57 : nedelja, 23.06.2002 : 19:24:20 »


Citat

V glavnem se ocenjuje, je del ocene zunanjosti.


To je res, vendar pa to ni dovolj. Treba je ocenjevati splosno vedenje psov do tujih ljudi v razlicnih, tudi malce kriticnih situacijah. Takih stvari se ne da zanesljivo oceniti na hitro in "na videz", ceprav lahko na ta nacin res izlocimo tiste, ta najbolj ocitne primerke (ce za to obstaja volja).

Jaz ze od nekdaj zagovarjam neke vrste "preizkuse naravnih zasnov" (karakterja), ki bi, vsaj po mojem, morali (no ja, imelo bi bistveno vec plusov kot minusov) biti obvezni za pridobitev vzrejnega dovoljenja. Plusi so naslednji: tistega, najbolj ocitnega ne bom niti omenjal, lahko pa bi tudi vedno in kadarkoli mirne vesti odgovorili na ocitke, ces da so ti psi tipicno napadalni, da se jih vzreja za napadalnost, ipd. In to ne le s praznimi besedami, temvec bi imeli takorekoc vse crno na belem. Pa tudi tezko je resno argumentirati prepoved neke pasme, ce je evidentno in dokazljivo, da se pse uspesno vzreja s ciljem doseci cim vecjo stabilnost in prijaznost do ljudi. Hkrati pa bi ohranjali tipicen in znacilen karakter pasme.
Logiran
Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #58 : nedelja, 23.06.2002 : 19:37:33 »

Ja, pa pri razstavnih pasmah (tudi am. staffih) je odlocitev o tem, kaksen karakter bo vzreditelj dejansko spodbujal (ali dopuscal) pri vzreji, prepuscena posameznemu vzreditelju. To pa je tudi potencialen in resen problem. Kinoloske organizacije predpisujejo in zahtevajo preverjanje samo zunanjosti. Pes je lahko med samo razstavo precej miren in pod kontrolo, v vsakdanu in kaksnih "cudnih" situacijah pa reagira zelo drugacno. In vzreditelj lahko pri vzreji take pse sankcionira ali pa tudi ne. Spoznal sem enega, ki je pocel ravno nasprotno. In njegovih psov si ne bi ravno zelel. To zapostavljanje karakterja ni samo problem am. staffov, temvec vseh izkljucno razstavnih pasem.
Logiran
Ruby
gost
« Odgovor #59 : nedelja, 23.06.2002 : 21:29:37 »

Kot prvo se opravicujem zaradi enega izmed mojih odgovorov, kjer sem uporabila citat Tomovega sporocila. Sem nekaj napisala v sam citat, kar ni takoj razvidno. Malce sem  eksperimentirala. Sorry!  Lips Sealed
Ja, na razstavah se namenja ( vsaj v glavnem) premalo pozornosti znacaju razstavljenih psov. Toda, sodnik ima le malo casa, da oceni psa in zato vcasih res lahko "uidejo skozi" tudi psi z za pasmo neprimernim/netipicnim znacajem. Po mojih dolgoletnih izkusnjah pa lahko recem tudi, da si ljudje razlicno razlagajo, kaj je "dober znacaj"...  Cool
Na Nizozemskem in v Skandinaviji morajo amstaffi opraviti test znacaja. Seveda bi bilo pri nas tudi dobro uvesti TT ali CGC teste. Toda, kdo se bo lotil tega projekta ? Huh
Sicer pa na vzrejnih pregledih dajejo vecji pomen znacaju, kot na razstavah, zato je vecja moznost, da psi z neprimernim/netipicnim znacajem ne dobijo vzrejnega dovoljenja. Ampak! Tu se spet zacne polemika vzrediteljev nerodovniskih, kao cistopasemskih psov!  Angry
Ampak, pustimo za zdaj to...
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 64   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Druge pasme  |  Tema: American Pitbull terier
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines