mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 06:52:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: Kako naj labradorko odvadim lajanja na mimoidoče?
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako naj labradorko odvadim lajanja na mimoidoče?  (Prebrano 11792 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
LARAIZGAJK
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« : torek, 06.01.2009 : 22:14:30 »

Imam 5 let staro labradorko Laro. Skoraj vsak vikend gre z mano v hribe. Ponavadi hodi prosto, brez vrvice. Teka naprej in nazaj, silno uživa in nimam strahu, da bi šla kam po svoje. Največja težava pa je, če nasproti pride človek. Takrat se zažene proti njemu in laja ter renči. Jaz se ne bojim, da bi komu kaj naredila, seveda pa mimoidoči niso prepričani v to in se razburjajo nanjo in name. So pa tudi taki dnevi, ko se ne zmeni za druge - predvsem takrat, kadar je več ljudi na poti in jih srečujeva že od avtomobila naprej. Ne vem, kako bi jo odvadila te grde navade. Če jo kregam, nič ne zaželže. Mogoče je moje oštevanje preblago Angry Huh Vesela bom kakšnega pametnega nasveta!
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #1 : torek, 06.01.2009 : 22:17:45 »

Najprej vsekakor na povodec z njo. Da je kljub takšni navadi spuščena je skrajno sebično in neodgovorno, saj tudi drugi ljudje želijo v miru preživljat prosti čas v hrinih. Prav zaradi takšnih primerov kot je to na vseh planinsih in gorniških forumih ne premorejo nobene lepe besede za nas lastnike psov. Potem pa ko bo na povodcu pa je potreba počasi začet z navajanjem. Najprej poskusiš z ignoriranjem, če ne pomaga pa recimo s preusmerjanjem pozornosti na priboljšek ali igračo.
Logiran
ka ty a
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.919


« Odgovor #2 : torek, 06.01.2009 : 22:18:45 »

LARAIZGAJK  sama nimam izkušnje s to težavo bo sigurno kdo povedal kaj več.

Jaz ti svetujem povodec, če želite da je bolj prosta pa uporabite fleksi. Ker je izjemno moteče, ko srečaš takega psa ki se zažene proti tebi in laja, sploh če imaš psa. Shocked
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #3 : torek, 06.01.2009 : 22:33:02 »

Po vsej verjetnosti laja iz nesigurnosti/strahu, ker ima občutek, da nimaš situacije pod kontrolo in mora ona bran v svoje roke vzeti. Da bi to odpravila, bi bila potrebna disciplina in redni trening vaj poslušnosti, to pa ne gre, če je spuščena, torej je povodec obvezen. Če ji je to že 5 let redna navada, bo odpravljanje kar dolgotrajno in s trdim delom povezano, ampak vsekakor možno.

Ob vsakem takem repenčenju, ji je treba dati jasno in glasno komando (Ne! / Tiho! / Poleg!), in nadaljevati hojo brez postanka, kot da ni nič repenčenja vrednega daleč naokoli. Še bolje bi bilo, da sploh ne pride do repenčenj. Zato pa povodec, da jo lahko usmeriš, predvsem da preusmeriš njeno pozornost iz nasproti prihajajčega osebka nase, recimo z igračo ali hrano. Če boš doslednja, bo vsakega prihajajočega celo vesela, saj bo pritekla k tebi in za lepo obnaanje pričakovala nagrado Smiley Lahko tudi koga od nasproti prihajajočih prosiš za sodelovanje, da ji da priboljšek, ampak bolje bi bilo, da se nate osredotoči.

Brez povodca tega žal ne boš odpravila.

Kakšna je pa njena navezanost nate? Sta obiskali kakšno pasjo šolo?
Logiran

LARAIZGAJK
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« Odgovor #4 : torek, 06.01.2009 : 22:46:27 »

Težko jo imam pet ur na povodcu zaradi treh ljudi, ki jih na poti srečam v teh petih urah. Bili sva v pasji šoli, naredili tudi izpit. Ampak Lara je precej samoglava. Se pa v glavnem spravi z laježem in tečnarjenjem na take ljudi, ki se psov bojijo. Če čuti, da je človek, ki se nama približuje, ljubitelj živali, steče k njemu, maha z repom in se hoče crkljati. Zelo nepredvidljiva je v tem svojem obnašanju.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #5 : torek, 06.01.2009 : 22:52:44 »

Tudi to, da teče k človeku ni zaželjeno, pa če je še tak ljubitelj živali. Očitno je brez povodca nimaš dovolj pod kontrolo in boš morala preit na povodec. Zakaj pa je nebi mogla met na povodcu? V gorah že zaradi živali ni zaželjeno da so psi prosto spuščeni, v TNP pa so spuščeni psi celo popolnoma prepovedani. Saj si lahko nabaviš recimo povodec za tekače, če misliš da bi te klasičen ovaral pri hoji. Sam opravljen izpit pa ni garancija za ničesar, sploh pa ne opravičilo za slabe navade psa.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #6 : torek, 06.01.2009 : 22:55:55 »

Zelo nepredvidljiva je v tem svojem obnašanju.

RAVNO zato bi morala biti ves cajt pod fizično kontrolo. Povodec je lahko 5- 10 ali celo 20m, samo da je, da jo lahko potegneš k sebi in popraviš obnašanje. Na daljavo te očitno ne šmirgla 5posto, saj točno ve, da ji nič ne moreš. Povodec bi ti podaljšal roko za 5- 10 ali celo 20m.

Težko jo imam pet ur na povodcu...

Če 5ur, potem 5 ur, če 6, pa pač šest. Psica bo to vsekakor preživela brez večjih posledic, zate pa sprehod vsekakor ne bo več tako  komot, ampak povezan z delom. Tvoja odločitev, vsekakor pa ne more biti, da zaradi nekaterih "samoglavih" psov, grdo gledajo na prav vse Wink

Logiran

Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #7 : sreda, 07.01.2009 : 07:39:48 »

Psico pripni na povodec in delaj z njo na pozornosti.
Imam sama tudi psa, ki zaradi nepredvidljivosti in agresivnosti ne more biti prosto spuščen, pa mu zaradi tega še ni krona z glave padla.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #8 : sreda, 07.01.2009 : 08:09:05 »

Težko jo imam pet ur na povodcu zaradi treh ljudi, ki jih na poti srečam v teh petih urah.

Jaz pa težko prenašam, da se tuj pes zaganja vame, ker ga lastnik ne more imet na povodcu. Se jih sicer ne bojim in bi tvoja verjetno pritekla k meni se crkljat, ampak nikol ne veš.
Je precej velika in se mi ne zdi moja odgovornost, da se je moram branit, ker se je tebi ne da imeti pripeto - ˝zaradi tistih treh ljudi˝.

Poslušaj nasvete tistih, ki so odgovarjali pred mano in delaj na pozornosti, ter jo imej, vsaj dokler se stanje ne normalizira, na povodcu.
Lahko srečaš kakšnega psihota, ki ti bo psa namlatil, ker se ga bo bal, ali mu bo šel pes na živce....

Drugim ljudem, pa magari samo trem, ni treba pranašati renčečih in zaganjajočih se psov.
In tudi ti, predvsem pa pes, se mi zdi, boš bolj sproščena na sprehodih v hribih, kot si zdaj, ko nikoli ne veš, kdaj se bo začelo renčanje in lajanje.
Kaj pa mali otroci? Nekateri se psov bojijo na smrt. Že to, da jih nalaja tako velik pes, pa čeprav od daleč, je za njih šok.

Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #9 : sreda, 07.01.2009 : 08:34:54 »

Naceloma jaz takega psa ne bi imela spuscenega. Sem ze imela par soocenj s taksnimi psi, pa ni prav nic prijetno, sploh ce se rotti repenci pred tabo in stresa z glavo. Ponavadi se pohodnike vidi na dalec, pa se pes poklice in prime,ce poslusa. Sicer pa taksen pes nujno potrebuje lekcijo na povodcu. Kaj pa zivali v gozdu pusti pri miru? Pa glede na to, da je ze tolk stara, bi jaz to tezavo izkoreninila takoj, ko se je pojavila. Ce cakas predolgo naredis vec skode. Moj ce samo pogleda cudno psa, ki se dere na nas, ga strogo opozorim, da mora biti tiho kot miska. Seveda se zelo upira, ampak nismo vec dalec od uspeha. Tudi vama bo ratalo, le lotit se je treba zadeve iz prave strani.
Logiran
Tetameta
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 181


« Odgovor #10 : sreda, 07.01.2009 : 09:40:12 »

Pri mojem psu je pomagala ovratnica proti lajanju... Ni pa nujno, da bi pri tvojem tudi, lahko pa poskusiš...
Logiran
LARAIZGAJK
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« Odgovor #11 : sreda, 07.01.2009 : 10:50:13 »

Kje se kupi taka ovratnica? In v čem je štos take ovratnice?
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #12 : sreda, 07.01.2009 : 10:51:19 »

To je elektošoker sicer.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #13 : sreda, 07.01.2009 : 11:12:18 »

Niso vse elektrošokerji, so tudi na vibro, citronelo, ali mrzli luft.

Je pa to lahko kar dvorezni meč, saj ne odpravi vajin odnos in razlog za lajež/repenčenje, pač pa reagira izključno na lajež sam, bodisi upravičeno ali ne. Prav tako je to treba znat uporabljat in podkrepiti s pozitivno motivacijo. Nekatere pse ta reč tudi prav spsihira in postanejo nenormalno živčni oz. še bolj prestrašeni, ravno zato ker ne smejo lajati in izraziti čustev, da jih je strah.

Instant rešitve ni, v vsakem primeru bo treba rokave zavihat in delat.
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #14 : sreda, 07.01.2009 : 12:28:37 »

Po mojem mnenju uporaba takšne ovratice v hribih ni pametna. Kaj, če se psica prestraši, pobegne in bog ne daj še v kakšen prepad pade?

Povodec v roke, ni druge. Pa delat s psico, utrjevat vajin odnos.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #15 : sreda, 07.01.2009 : 12:32:22 »

Lahko jo ob nenednem neurju udari strela. Kovina in elektrika nista za v hribe.
Logiran
Tetameta
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 181


« Odgovor #16 : sreda, 07.01.2009 : 12:36:07 »

Pa ne elektrika... gre za ovratnice na pršilo... Pri moji je bilo dosti, da sem jo uporabila 3x
Sej mislim, da itak obstaja ena tema v zvezi s temi ovratnicami...
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #17 : sreda, 07.01.2009 : 12:37:32 »

Vseeno mislim, da ni pametna ideja za v hribe. Pes se lahko tudi pršenja zelo ustraši in začne panično bežati.
Logiran
Tetameta
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 181


« Odgovor #18 : sreda, 07.01.2009 : 12:39:39 »

Vseeno mislim, da ni pametna ideja za v hribe. Pes se lahko tudi pršenja zelo ustraši in začne panično bežati.
Pa bi se znalo tudi to zgodit ja...  Undecided Kaj pa vem, to je itak odvisno od psa. Pri moji je bila to ena od možnosti, ko ni nič drugega delovalo. In na srečo je vsaj to...
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #19 : sreda, 07.01.2009 : 15:02:48 »

Na povodec, tako kot so ti že vsi ostali svetovali. Zakaj pa ne more biti po 5 ur na povodcu ? Moj je lahko cel dan, samo da se sprehaja z mano. Moj pa je nepredvidljiv na ostale pse, prav na vse ne, nikoli pa ne vem, na koga bo, dokler se ne srečata. In ne zgleda lepo... Undecided Veš, tudi ljubitelji živali ravno ne obožujemo, da psi tečejo proti nam in lajajo, vsaj jaz ne. Ker se ga ustrašim, pa se ga pred časom nisem. Ne vem, mogoče se staram... Huh Doslednost in potrpežljivost, pa bo. Želim ti veliko uspeha! Pa počohaj svojo psičko  Smiley
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #20 : sreda, 07.01.2009 : 15:14:32 »

Se pa nikoli ne sprehajam brez povodca. Brez zamere, ampak je kar nekakšen bonton pri sprehajanu psa to, da ga imaš na povodcu. Meni so lastniki psov, ki so tako prepričani, da ne bodo njihovi psi nič nikomur naredili, (pa ne ciljam nate!) pravi egoisti. Češ, moja psica/pes je pa tako šolan/a in naučen/a, ter pridna, da ne bo nikoli nikomur nič naredila. Primer: se sprehajam s svojo psic na povodcu, nasproti mi pride človek s psico, ki naj bi bila super izšolana in oh in sploh. Kaj se je zgodilo ? Napadla je mojo malo psičko na povodcu (14 kg) psica težka 50 kg. Hvala Bogu, sem jo nekako uspela rešiti. Lastnik tiste velike psice pa ni nič pomagal, ker on je pameten, njegova psica pa še bolj.  Angry Ko sem ga vprašala, zakaj je ne sprehaja na povodcu, pa mi je zabrusil in nabijal: " A je tebe napadla ?!?! Je tebe napadla?!?!" Jaz ga gledam in rečem ne, je pa mojo psico, in se ne bi zgodilo, če bi jo imeli na povodcu. On je pa začel tepst s pohodno palico po svoji psici, jaz se derem da jo naj ne tepe, ga prosim, da moji psički ni nič, da naj jo pusti pri miru! Njegova psica je še več kot 5 min samo ležala na tleh... Cry

Kaj sem hotela povedati ? Da se vse skupaj ne bi zgodilo, če bi bili vsi psi na povodcih. Psi imajo kosmata ušesa  Wink
Logiran
LARAIZGAJK
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« Odgovor #21 : petek, 09.01.2009 : 13:37:01 »

Hvala za vse vaše nasvete. V glavnem mi svetujete, naj dam Laro na povodec. OK. In naj delam z njo. Ravno to je tisto, kar bi rada zvedela od vas, ki imate več izkušenj: kako naj delam z njo?
Ko zalaja na mimoidoče (sicer, če jo imam na pvodcu, to stori vleiko manj-krat), kaj moram takrat narediti?
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #22 : petek, 09.01.2009 : 13:39:42 »

Ignoriraj ali pa preusmeri pozornost v tistem času na žogico tako da sploh ne bo prišlo do tega da bi zalajala.
Logiran
tina.g
rad pišem
****
Sporočil: 456


« Odgovor #23 : petek, 09.01.2009 : 19:41:23 »

Že ko vidiš koga prihajati od daleč preusmeriš pozornost psice z nečim kar ima rada (kak priboljšek ali igrača) nase. Ko gre ta oseba mimo  in če ne laja, jo pohvali in takoj daj priboljšek ali igračo. Moja ima grdo navado, da včasih gre komu za ritjo in ga ovohava, ali pa bi tekla z jogerji, pa tako rešujem ta problem in deluje. Pri nas delujejo priboljški.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #24 : ponedeljek, 12.01.2009 : 21:11:21 »

Odlična rešitev na dolgi rok bi bil izdelan odpoklic, torej čim psica zaštarta ti poveljuješ "sem" , psica preneha z neželenim početjem oz. kar pač dela in pride takoj do tebe in se pred tabo vsede ter počaka na naslednjo povelje. Tako preusmeriš njeno pozornost nase, ona dobi priboljšek, ti pa imaš zanesljivega psa. Ravno zato pa je potrebno delo na dolgem povodcu. Torej čim psica z laježem oddrvi osebi nasproti, jo pokličeš k sebi, če ne uboga jo privlečeš k sebi, da vidi da nima druge opcije kot te, da pride. In to ponavljata tako dolgo, dokler ji ne zleze pod kožo.
Logiran

Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: Kako naj labradorko odvadim lajanja na mimoidoče?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines