mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 20:30:40

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Posamezne sestavine v prehrani  |  Tema: Sol
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sol  (Prebrano 14861 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


Sol
« : sreda, 26.01.2005 : 14:05:02 »

Sedaj mi pa nekaj povejte okoli te soli.
Vem, da tudi ljudem škodi, če jo preveč uživajo. Kolikšna pa je količina, ki je za psa še dovoljena? In kako je s tistimi psi, ki jim lastniki dajejo ostanke tistega, kar skuhajo zase? Ne mislim jih zagovarjat, saj tudi svojega psa niti slučajno ne bi hranil s tem, vendar vem za brak jazbečarko, ki je ob taki hrani dočakala polnih 15 let, in v svojem štirinajstem letu z lastnikom še vedno veselo hodila na lov.
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #1 : sreda, 26.01.2005 : 14:06:27 »

Jana,

se opravičujem če ne spada v to temo, vendar sem prehitro kliknil, kot se mi pogosto dogaja. sram
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #2 : sreda, 26.01.2005 : 15:05:02 »

Sedaj mi pa nekaj povejte okoli te soli.
Vem, da tudi ljudem škodi, če jo preveč uživajo. Kolikšna pa je količina, ki je za psa še dovoljena? In kako je s tistimi psi, ki jim lastniki dajejo ostanke tistega, kar skuhajo zase? Ne mislim jih zagovarjat, saj tudi svojega psa niti slučajno ne bi hranil s tem, vendar vem za brak jazbečarko, ki je ob taki hrani dočakala polnih 15 let, in v svojem štirinajstem letu z lastnikom še vedno veselo hodila na lov.

Ja saj ne moraš vedeti koliko soli je ta hrana vsebovala, lahko da jo je malo. Lahko da je jedla kvlaitetne ostanke hrane, da so ji puščali še meso oz. najverjetneje so ji ga itd. Če je bila pri 15 letih v tako dobri kondiciji, ne smeš pozabiti, da se je tudi redno gibala, kar povečuje življensko dobo.

Kar se teme tiče, bo že kdo prestavil tole debato, če se je tema že ravno razvila. Drugače pa tudi pes potrebuje sol, če mu sam kuhaš je najbolje da je to le občasno in to prava morska sol. V nekaterih kvalitetnih briketih je sol, v nekaterih je pa ni. Najbrž so pa to zelo majhne količine.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #3 : sreda, 26.01.2005 : 17:18:33 »

Ja, tudi psi potrebujejo sol, vendar v zelo majhnih kolicinah. Ce se obroki pripravljajo doma, se priporoca majhen scepec soli na obrok, recimo toliko kot lahko primete med konico palca in kazalca. Je pa razlika med obrokom za majhnega psa in med obrokom za velikega psa. V obrok za velikega psa gre lahko scepec soli, v obrok za majhnega pa samo nekaj zrn. Bolje manj kot prevec.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #4 : sreda, 26.01.2005 : 17:23:22 »

Mene so v pasji šoli učili, da pes potrebuje približno 1/3 človeške dnevne količine soli. Torej, če za psa kuhamo makarone, damo 2/3 soli manj, kot če bi kuhali zase.

Glede soli v ribjih konzervah pa tole: jaz itak konzervo rib razdelim med 2 psa (eden ima 50 kg, drugi pa 65). Tako da količina soli, ki pride na enega psa, ni velika. Drugače je pa pri kakšnem majhnem psu Wink

Lp jana
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #5 : sreda, 26.01.2005 : 17:24:50 »

Jaz ne vem, kako je pri drugih pasmah, me pa zanima  Tongue
So pasme, ki potrebujejo več soli?
Ker moji jo - zaradi potenja itd.

Lp, Yo
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #6 : sreda, 26.01.2005 : 19:41:38 »

Pri mocnem potenju (tudi pri driski) ne gre samo za izgubo soli in tekocine temvec tudi za izgubo elektrolitov, ki so nujno potrebni za normalno funkcioniranje organizma. No, ne verjamem, da bi tvojim morala veliko dodajati, ker je pri njih potenje specificno za pasmo, verjetno pa res potrebujejo malo vec soli od ostalih. Mogoce bi razmislila o kaksnem naravnem dodatku, ki nadomesti tudi elektrolite. Mislim, da Canina izdeluje nek tonik (bio aktivator), ki se uporablja tudi za te zadeve. Za vec informacij poklici uvoznika Meko d.o.o. na 432 82 92.
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #7 : četrtek, 27.01.2005 : 07:55:50 »

Jana,

se zahvaljujem, da si prestavila temo Smiley.

Chris,
seveda je dobivala tudi meso. Pojedla je tudi vso sadje, ki ji je v vrtu prišlo pod gobček. Gibala pa se je itak, saj je bila ogromno na lovu. Hrana pa je bila normalno slana (so namreč moji prijatelji, tako da dobro poznam tudi njihovo kuhinjo Cheesy). Pojedla je praktično vse.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #8 : četrtek, 27.01.2005 : 10:14:14 »

Pri mocnem potenju (tudi pri driski) ne gre samo za izgubo soli in tekocine temvec tudi za izgubo elektrolitov, ki so nujno potrebni za normalno funkcioniranje organizma. No, ne verjamem, da bi tvojim morala veliko dodajati, ker je pri njih potenje specificno za pasmo, verjetno pa res potrebujejo malo vec soli od ostalih. Mogoce bi razmislila o kaksnem naravnem dodatku, ki nadomesti tudi elektrolite. Mislim, da Canina izdeluje nek tonik (bio aktivator), ki se uporablja tudi za te zadeve. Za vec informacij poklici uvoznika Meko d.o.o. na 432 82 92.

Hvala za odgovor, Dani  Cheesy Mogoče sem se narobe izrazila z dodajanjem soli, ne gre za neke enormne količine ampak za nekaj več kot sem dodajala prejšnjim psom. Dodajam npr. po 2 ščepca dnevno, poleti nekoliko več - kot mi je svetovala vzrediteljica in lastniki perujcev s katerimi sem v kontaktih.
Vsekakor se bom pozanimala tudi o tem bio aktivatorju.

Še enkrat hvala, Yo
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #9 : ponedeljek, 31.01.2005 : 13:15:47 »

Ali lahko psu dam zelenjavo (korenje, cvetača itd.), ki je kuhana zraven goveje juhe, ali pa je to preslano? To bi bilo mogoče enkrat tedensko ali pa niti to ne.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #10 : ponedeljek, 31.01.2005 : 14:19:12 »

Jaz jima dam vedno kadar kuhamo juho. včasih jima še brikete zalijem z razrečeno juhico.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #11 : ponedeljek, 31.01.2005 : 14:25:44 »

Luka: v obrok lahko primesas zelenjavo iz juhe, lahko pa z juho prelijes tudi brikete, da bodo dobro navlazeni.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #12 : ponedeljek, 31.01.2005 : 16:45:30 »

Jaz za pse kuham posebej govejo juho (no, mi je sploh ne jemo Tongue). Dam pa notri različno zelenjavo (korenje, krompir, peteršilj, špinačo, bučke, suhe začimbe-npr. zelena, rožmarin, timijan, blitvo...). Ter seveda meso in v zadnjem času tudi kosti. Soli in popra ne dam nič. Tako juho potem tudi zamrznem, ker je ne pojesta dovolj hitro. Jo imata pa oba psa zelooooooo rada Grin Grin Grin

Aja, zelenjavo vso pojesta.

Lp Jana
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #13 : sreda, 02.02.2005 : 18:33:20 »

Zdaj je tak čas, da so ceste zelo soljene. To, da mu je trba po sprehodu umiti tačke vem, me pa zanima, ali mu lahko škodi, če včasih poliže kakšno snežno kepo na cesti, ki je seveda slana, pa še čista ni. Kolikor se da, mu poizkušam to preprečiti, včasih mu pa le uspe. Zaenkrat še ni bilo vidnih težav.
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #14 : sreda, 02.02.2005 : 18:38:40 »

Ja kakšno driskico pa res lahko povzroči. Prav tako, če pogosto zaužije sneg, pa čeprav je čist.
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #15 : sreda, 02.02.2005 : 23:45:24 »

Kakšne so pa sicer (hujše) posledice prevelikih količin soli?
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #16 : četrtek, 03.02.2005 : 09:02:56 »

Zdaj je tak čas, da so ceste zelo soljene. To, da mu je trba po sprehodu umiti tačke vem, me pa zanima, ali mu lahko škodi, če včasih poliže kakšno snežno kepo na cesti, ki je seveda slana, pa še čista ni. Kolikor se da, mu poizkušam to preprečiti, včasih mu pa le uspe. Zaenkrat še ni bilo vidnih težav.

bolj ko sol je nevarno lizanje tal ali snega na cesti in pitje iz cestnih luž oz obcestnih zaradi možnosti ostankov olja in antifriza. Jaz sicer nisem pretirano natančna razen v bližini prometa. Moji  psi jejo sneg in pijejo luže po travnikih in kolovozih pa nimajo nikoli driske ali kaj podobnega. Mi pa gre večkrat parv na živce , ker tovorim n asprehod ih posico in čisto vodo, oni pa raje pijejo luže s priokusom deževnikov Angry....ampak kaj veš...že vejo zakaj...mogoče kakšni mikroelementi Grin Grin
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #17 : četrtek, 03.02.2005 : 09:11:20 »

Kakšne so pa sicer (hujše) posledice prevelikih količin soli?

Odpoved ledvic med drugim.
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #18 : četrtek, 03.02.2005 : 10:11:26 »

Kaj pa kakšna dehidracija mogoče?
Bom na netu malo pobrskala o tem.
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #19 : četrtek, 03.02.2005 : 10:50:02 »

oni pa raje pijejo luže s priokusom deževnikov Angry....ampak kaj veš...že vejo zakaj...mogoče kakšni mikroelementi Grin Grin

Pred časom sem nekje prebrala, da je v deževnici med drugim tudi neka stvar, ki pomaga pri težavah s sklepi...

Sicer pa tudi moja pobalinka stalno v gozdu išče votla drevesa in vse mogoče luknje, kjer se nabira deževnica...
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #20 : četrtek, 03.02.2005 : 10:50:56 »

Moji  psi jejo sneg in pijejo luže po travnikih in kolovozih pa nimajo nikoli driske ali kaj podobnega. Mi pa gre večkrat parv na živce , ker tovorim n asprehod ih posico in čisto vodo, oni pa raje pijejo luže s priokusom deževnikov Angry....ampak kaj veš...že vejo zakaj...mogoče kakšni mikroelementi Grin Grin

Naj 3x potrkam na les (tok tok tok), naš Paco je še doma tako izbirčen, da sploh ne pije vode, če nekaj ur stoji v njegovi posodi Huh. Je pa res, da liže vse kar vidi in bom sedaj še bolj pazljiv na sprehodu. Kajti, na olje in antifriz res nisem niti pomislil sram.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #21 : četrtek, 03.02.2005 : 16:16:25 »

deteljica ali samo pijejo luze ali pospravijo tudi kaksnega dezevnika? Grin Nasa ima rada tiste zapecene od sonca! Wink

Kaja in Bagi obozujeta sneg in ga tudi redno lizeta ko smo na sprehodih. Pazim le, da tega ne pocneta v mestu, kjer je vse tako svinjsko, da nikoli ne ves kaj lahko pes polize. V vseh teh letih Kaja nikoli ni imela driske, Bagi pa mislim, da tudi ne. Tudi prehlajena ni bila nobena. Sem pa pozorna na antifriz! Tega se pa bojim! Angry

Sicer smo pa vsi kot otroci med sankanjem in norenjem lizali sneg, pa se tudi zase ne spomnim, da bi imela kaksne tezave.  Cheesy lp
Logiran

Chris
gost
« Odgovor #22 : četrtek, 03.02.2005 : 17:05:06 »

Lahko si prehladiš črevesje, pa pes tudi. Posledica so pa bolečine v trebuhu in pa driska.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #23 : petek, 04.02.2005 : 09:35:50 »

Moja pokojna Shia se je enkrat dobesedno nažrla snega. Rezultat je bilo vnetje celotnega prebavnega trakta - od mehkega neba in grla pa do "riti". Bruhala je, imela krvavo drisko... skratka nič kaj prijetno  Undecided

Lp, Yo
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #24 : petek, 30.09.2005 : 13:19:48 »

Za vse tiste, ki psom hrano vedno ali obcasno kuhate, bosta zanimiva naslednja linka o zdravi soli:
http://www.salesalute.com
http://www.salesalute.com/forum_showactivegroups.asp
Na zalost te soli nisem mogla preskusiti na domacih psih, ker sem zanjo izvedela malo prepozno. Ker pasji organizem funkcionira zelo podobno kot cloveski, je verjetno potrebno razmisliti tudi o uporabi soli v vsakodnevni prehrani, in to kakovostne soli. Dejstvo je, da so soli, ki jih kupimo v trgovinah, industrijsko predelane in obogatene, najvec z jodom. Ce boste pazljivo prebrali besedila na navedenih straneh, boste ugotovili, da industrijsko predelana sol ni najboljsa za organizem.

Moram pa povedati, da to sol ze nekaj mesecev uporabljamo doma za clovesko prehrano in da so res opazne razlike. Iz firbca sem jo ze prvi dan polizala za celo zlicko (po zrncih in ne naenkrat); okus je drugacen, na jeziku ne pece, v nasprotju s pricakovanji po zauzitju te soli nisi bolj zejen, ampak manj, ipd. Tudi okus hrane (predvsem solat) je boljsi. Uporabna je tudi kot raztopina za umivanje koze in se za marsikaj.

V pasji prehrani bi dodajanje te soli izboljsalo okus hrane, tudi zato, ker jo lahko doziramo v malo vecjem odmerku od drugih soli in to brez bojazni za organizem.

 
Logiran
Tia
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 446


« Odgovor #25 : petek, 30.09.2005 : 21:15:58 »

Jaz mojima psičkama k kuhani krani občasno dodajam malo Himalajske ali pa nerafinirane morske soli.
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Posamezne sestavine v prehrani  |  Tema: Sol
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines